Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. Laatste Berichten. Ai) VERTEN TIEN. Keukenmeid P.G. Lamaison Bouwer Go. Beurs van Amsterdam. m BAARN. Ter gelegenheid van den ijftigsten verjaardag van H. M. de oningin-Moeder, Ambachts-Vrouwe van Baarn, zal aldaar vanwege de Oranje-Commissie in samenwerking met de Verfraaiingscommissie eene groote verlichting plaats hebben van de voornaamste lanen en straten van het dorp. Met het oog hierop zijn de ingezetenen uitgenoodigd, zooveel mo gelijk hunne villa's en tuinen te ver lichten, omdat dan een schitterend geheel kan verkregen worden. Het voorloopig programma der Oranje- Commissie bevat bovendien een bloe mencorso en een zanguitvoering op het Brinkplein. Het feest zal 3 Aug. worden gehouden. NIJKERK. Vorige week werd de bekende heidebewoner Roddenhof uit het huis vau bewaring te Harderwijk ontslagen. Nog denzelfden dag heeft hij zijn hut, die was afgebroken, op Nijkerks grondgebied weder opge trokken. BARNEVELD. Dinsdag had de landbouwer A. Brunckreeft, wonende onder deze gemeente, het ongeluk van een wagen geladen met hooi te vallen, tengevolge waarvan hij hoogst ernstig gewond werd. Behalve dat hjj zjjn arm had gebroken, had hij blijkbaar zijn ruggegraat zwaar beschadigd. Althans het onderste gedeelte van het lichaam was zöo gevoelloos, dat hij van het prikken met spelden in dit lichaamsdeel, door den geneesheer toegepast, niets bemerkte. Ook een opperman, werkzaam aan de nieuwe boterfabriek te Terschuur, heeft een ernstig ongeluk gehad. Door van een aanzienlijke hoogte te vallen, heeft hij namelijk zware hoofd wonden bekomen. STALLEN VOOR VARKENS. Hoewel men veelvuldig hoort aan bevelen de stallen voor varkens van cementvloeren te voorzien, hetgeen dikwijls goede resultaten geeft, komen toch ook vaak gevallen voor waarin de ontwikkeling, in het bijzonder van de jonge biggen, juist op zulke vloeren te wenschen laat. Soms treden ver lammingsverschijnselen op, stijfheid in de ledematen, tegenzin in vreten, ver magering die in den regel samengaat met ruigheid van de borstels of uit zich de ziekte ook in heftige hoest buien. In zulke gevallen kan een doelmatige behandeling de kwaal ge heel opheffen terwijl ook wel voor komt dat volgende worpen geen na- deeligen invloed ondervinden. Het eenvoudigste en goedkoopste middel bestaat in het aanbrengen van een vloer van houten delen op den cementvloer, welke laatste dan geen nadeelen kan veroorzaken doch alleen dient om te voorkomen dat faecalien in den bodem dringen. Sommige fok kers gaan er zelfs toe over, den cementen vloer eenvoudig op te breken en een van estrikken in de plaats te leggen, of een baksteenvloer aan te brengen. Soms schijnt de cementen vloer na eenige jaren zijne schadelijke eigenschappen te verliezen, en alsdan boven den baksteenvloer te verkiezen. Het is niet gezegd, dat bjj aanwe zigheid van een cementvloer altijd alle biggen ziek worden en wegkwij nen dikwijls ljjden alleen de zwakkere, terwijl de sterkere de ongunstige omstandigheden wel te boven komen. Wanneer men echter varkens fokt, is het niet zonder belang of men van eene zeug gemiddeld zes of tien big gen groot brengt. In de provincie Hannover bv. waar zeer veel biggen worden gefokt, zijn de resultaten, verkregen met houtbe legging op cementvloeren schitterend. De kwaal te willen verhelpen, door veel stroo te geven, heeft geen ge volg want het strooisel wordt dan natde biggen kruipen diep in het stroo en liggen toch op den vloer. Bovendien mag men voor heel jonge biggen niet te zwaar strooien, aange zien ze 'dan licht in de massa ver ward geraken en stikken of doodgedrukt worden. Legt men op den cementvloer een houten brits, dan mag tusschen deze en de vloer niet veel ruimte zijn, de planken moeten gemakkelijk uit genomen kunnen worden en de heele boel gemakkelijk kunnen worden schoongemaakt, de ruimte tusschen vloer en brits zoo gering zijn dat de ratten en ander ongedierte geen gelegenheid hebben, er nesten onder te maken. Er in gevlogen! Door gis teren met opzet in een paar speciale nummers een op vele plaatsen geheel foutieve Amsterdamsche Beurs te laten drukken en deze nummers aan een man van het dagblad Land en Volk, die steeds de vroege avond editie van De Nieuwe Courant komt halen, ter hand te stellen, heeft de directie van do N. C. kunnen consta- teereD, dat Land en Volk de effecten- lijst uit de N. C. overdrukt, zonder te vermelden, dat zij aan ie N. C. is ontleend. Ontsporing. Dinsdagavond ontspoorde, naar de N. Ap. Ct. meldt, een met dennenboomen beladen goe derenwagen vlak bij het station te Deventer. Trein 73-D naar den Hoek van Holland kon niet passeeren voor de weg weer vrij was. en bad daar door belangrijke vertraging. Loos alarm. Nieuw Vennep (Haarlemmermeer) is gisterochtend in rep en roer gebracht door een ouder- loozen jongen, die pas uit een Rijks opvoedingsgesticht was ontslagen en wiens zuster hem niet in haar huis wilde hebben. Uit wraak hierover had hij 's nachts zijn kleeren in den vorm van een menscb bij elkander gebonden en met een paar groote steenen er aan in den welput laten zakken, zoo danig, dat er een klein gedeelte nog boven water uitkwam. Bij het water scheppen dacht men niet anders dan dathij zich had verdronken, vandaar dat de geheele buurtschap in rep en roer was. Met haken en touwen voor zichtig er uitgehaald, bleek, onder groote hilariteit van de omstanders, spoedig het tegendeel. De jongen is spoorloos verdwenen. In den hooitijd. Om zooveel mogelijk te profiteeren van het prach tige weder, zag men in Friesland een schoenmaker, een winkelier, een barbier en een klerk ter secretarie in 't land om de boeren bij het hooien bij te staan, wegens gebrek aan arbeiders door vertrek naar Duitschland. Gedenksteen. In het Vree bosch, onder Vaassen, is een gedenk steen geplaats. Aan de voorzijde staat„Putter- koppel" en op het voetstuk de volgende regels van dr. E. Laurillard In 't hart van dit hoogopgaand bosch Ligt een kuil, misschien eenmaal voor rechtspraak verkoren, Of wel tot een plek, waar der maal- mannen mond Zich op 't stuk van bebossching deed hooren. Den lande tot heil, ook door hun over leg, Werd ontginning verbreid of geboren. Aan de achterzijde staat: „Het Vreebosch werd door H.M. de Koningin gekocht in Mei 1907." Wedloop tusschen bief stuk- en bananeneters. Een interessante wedloop heeft plaats ge- bad tusschen een geestdriftig vege- tariëer en een even overtuigd vleesch- eter op 't Deensche eiland Seeland. De vegetariër, die zich reeds sedert jaren bjjna uitsluitend met bananen voedt, wilde het bewjjs leveren, dat zijn lichaam daardoor veel meer ge schikt is geworden voor het verdra gen van vermoeienissen dan dat van den vleescheter, die echter evenzeer van zijn overwinning de overwin ning van de biefstuk op de bananen overtuigd is. De uitslag van den wedloop werd in het kamp der aanhangers Van beide voedingsmethoden met groote spanning tegemoet gezien. De start had Vrijdagavond plaats. De loop ging over Ktige—NaeshedKallands- borg Roskilde Helsingör Kopen hagen deze afstand, die 400 K.M. bedraagt, moest tweemaal achterelkaar afgelegd worden. Den eersten dag kwamen de beide loopers tegen den mid dag te Köge aanterwijl echter de vege tariër zich hier ter ruste begaf, om eerst den volgenden morgen zijn loop voort te zetten, liep de vleescheter, die beweerde nog in bijzonder goede conditie te zijn, den heelen nacht door en kreeg daardoor een aanzien lijke voorsprong. De uitslag van dezen interessanten wedloop is ons helaas nog niet bekend. Ongeluk op delocomotief. Tusschen de stations Rummelsburg Ost en Lichtenberg Friedrichsfelle te Berlijn is op een locomotief een vreese- lijk voorval afgespeeld. De stoker Reinhold Schmalz had van zijnestand plaats op de locomotief het hoofd naar buiten gestoken, om een blik op den spoorweg te werpen. Op hetzelfde oogenblik reed op het andere spoor een trein voorbij. De stoker kon zijn hoofd niet meer terug trekken en zakte met verpletterden schedel op de loco motief ineen. De machinist kreeg tenge volge van het vreeseljjke schouwspel een zenuwschok. Hjj kon den trein nog tot staan brengen, maar viel daar na in zwijm. Had hij niet meer de geestkracht gehad, om te remmen dan zou er met den trein met de onbeheerde locomotief stellig een groot ongeluk gebeurd zijn. Te Breslau heeft een 23-jarige bruid zich na een twist met haar bruidegom met spiritus overgoten en zich daarna in brand gestoken. Het meisje overleed weldra. Gelyncht. Dezer dagen zijn weer eens drie negers in de stad Waycross in Georgië door de woedende bevolking op een vreeselijke manier gelyncht. Twee van hen stonden terecht een blank meisje aangerand te hebben. De politie arresteerde hen en transpor teerde hen geboeid naar de gevangenis. De bevolking ontrukte de politie hare gevangenen, maakte de boeien los en hing beiden aan de boeien aan een telegraafpaal op. Dit tooneel was zoo afschuwelijk, dat vele vrouwen in on macht vielen. Toen beide ongelukkigen na een langen doodsstrijd waren over leden, schoten de mannen hun revolvers op de lijken af, en de vrouwen staken ze met hare messen. Ondertusschen verspreidde zich het gerucht, dat een derde neger ook schuldig moest zijn ook hij werd op het plein gesleurd en naast de beide anderen opgehangen. De gevluchte diamant fabrikant. De Petit Journal deelt mee, dat Lemoine op zijn vlucht kennis maakte met den kabinetskoerier die officieele stukken naar Konstantinopel bracht. In diens veilig gezelschap be reikte Lemoine zonder eenig gevaar Bulgarije. Te Sofia liet hij zich door bemiddeling van zijn vriend een pas op den naam van zijn zwager geven, wiens papieren hij bij zich had. Hjj verliet het station, door een kawass van het gezantschap vergezeld, waar hij met groote hoffelijkheid was ont vangen. In zijn pas liet h(j als beroep rentenier opschrijven. Den volgenden morgen vertrok hij naar Pest. Besmetting doordetele- f o o n. In het Engelsche geneeskundige vakblad Lancet schrijft dr. Frances I. Allan over de besmetting overgebracht door de spreekbuizen der telefoontoe stellen. Daaruit verneemt men, dat van twee Guineesche biggetjes, die met het vuil van een doek, waarmee het mond stuk van een der openbare posttele- phonen was gereinigd, ingeënt werden het één na 23, het tweede na 27 dagen aan tuberculose stierf. Dr. Allan schrijft i verder. „Zooals de spreekcellen tegen woordig gebouwd zijn, is het heel dui delijk, dat, voorzoover ze niet regel matig schoongemaakt en ontsmet worden, zij niets anders kunnen wezen dan broeikasten voor bacillen. Het is natuurlijk moeielijk, cellen te vervaar digen, die tegelijkertijd geventileerd kunnen worden, het geluid van buiten afsluiten en waarin men toch door ongewenschte toehoorders niet beluis- sterd kan worden, maar onmogelijk is het toch niet. Ze vrij te houden van bacteriën is betrekkelijk gemakkelijk. Daarvoor zijn alleen dagelijksche af- wasschingen met water en ze'ep en bespuitingen met een ontsmettingsstof noodig. Naar het heet worden de telefoontoestellen op de Londensche effectenbeurs, een goede vijftig, met goedvinden van het bestuur der posterijen, dagelijks op de aange geven manier bespoten, en het is dringend noodzakelijk, dat .bij pu blieke telefooncellen, waarover de ge meentelijke overheid geen macht heeft, het bestuur der posterijen behoort toe te zien dat ze op de juiste wijze wor den gebouwd, geregeld en dikwijls na gezien, gedesinfecteerd en in 't alge meen grondig schoon worden gehou den." Moord en veediefstal. Te Joinville-le-Pont, even buiten Parijs, is een oude schaapherder vermoord, een man van vijf en zeventig jaar, Frits Jung. De oude Jung placht op een bepaalde plaats een kudde van 350 schapen te weiden. Verleden Don derdag waren herder en schapen niet op de plaats waar zij gewoonlijk waren. De herder lag dood in zijn schuilwagen, de schapen waren nergens te vinden. Het blijkt nu dat die schapen ver kocht zijn voor 15 £L 16,000 franks door zekeren Alfred Malviel. Malviel is gevangen genomen. Hjj verklaarde in opdracht van anderen de schapen te hebben verkocht. Men heeft een som van ruim 14,000 frank in zijn bezit gevonden en hij heeft in de laaatste dagen allerlei buitensporige inkoopen gedaan, als daar zijn het traditioneele gouden horloge en gouden ketting. Alles wijst er op, dat Malviel den moord en diefstal lang van te voren had beraamd. Wijnoogst vernield. In Puy-de-Dóme heeft gisteren een wer velstorm met hagelslag in een half uur de wijnoogst, die veel beloofde, geheel vernield. De schade loopt in de millioenen (alleen 2 millioen frs. in de gemeente Chauriat) en zal nog ver scheidene jaren gevoeld worden. De hagelsteenen waren zoo groot als okker noten. Een goedgelukte lucht vaart. Na een reis van 12 uur over Bazel, Luzern, Zurich en Winterthur keerde het luchtschip van graaf Zep pelin te Friedrichshafen terug en landde gisterenavond halfnegen in de ballonloods aan het meer van Constanz. Aardschokken. Te Bodö in Noorwegen zijn gisterochtend hevige aardschokken, die zich in oostelijke richting bewogen, gevoeld. Om 6 uur kwam er een schok, die met een onder- aardsch gerommel gepaard ging. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft ver worpen met 56 tegen 13 stemmen het voorstel der commissie van rap porteurs om het wetsontwerp in zake de tijdregeling opnieuw in de afdee- lingen te onderzoeken. Het zal dus op de agenda blijven ter behandeling zoodra daarvoor tijd gevonden is. Door den heer Duymaer van Twist is do motie inzake het te weinig uitbetalen aan de sergeanten-majoors instructeurs, ingetrokken. Blijkens een regeeringstelegram is de Laras (onderafdeeling Oud-Agam, Padangsche bovenlanden) nog in ver zet. Overigens is de toestand in het gouvernement Sumatra's westkust vrij algemeen verbeterd. Zeven personen werden te Cal cutta in hechtenis genomen in ver band met den boramenaanslag van 22 Juni, onder wie drie mannen van gewicht in de Indische maatschappij. Het Hooggerechtshof te Madrid wees den zoon Hélène Sanz af in z(jn eisch om uitkeering van z(jn deel der erfenis van wijlen koning Alfonso XII, dat hij vorderde als natuurlijke zoon van den overleden koning, en dat h(j in rechten eischte van Koningin Maria Christina en de mede-erfgenamen des Konings. Door de politie werden heden avond zes uur een vijftal personen gearresteerd, die op den Hoogeweg voorbijgangers lastig vielen en ook onderling ruzie maakten. B(j een der „heeren" werd een flesch spiritus aan getroffen, aan welk vocht zij zich nogal te goed schenen gedaan te hebben. Burgerlijke Stand van 2 Juli 1908. GEBORENJan z. van Antonie van Maanen en Jacoba Johanna de Kievid. Gijsbertus Jacobus z. van Johannes Verhoef en Jansje van den Berg. ONDERTROUWD Franciscus Ber- nardus van Goor en Catharina Kraa- nen. Justus Jacobus van Dijk en Jacoba van Eijkelenburg. Jan de Valk en Geertrui Hageman. Adria- nus Jacobus van Pesch en Roeline Bakhuis. GEVRAAGD VOOR AMSTERDAM een alleszins bekwame Aanvangsloon f150. Zeer veel verval. Zonder uitstekende getuigschriften on- noodig zich aan te bieden. Brieven onder letter B. R. bureau van dit blad. De ondei-"Keteeken- den berichten dat ge durende de maanden JULI en AUGUSTUS des Zaterdags op beurs vacantiedagen hun kantoor om 1 uur 's middags gesloten zal worden. 2 JULI. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Holl. fondsen prjjsh. Rusland iets lager Cult, aand. vast. Mijnen zonder handel. Pretroleum willig gestemd. Kon. 304 k 310 voor Russ. soorten meer belangstelling. Tabak zonder handel. Amerika vast maar zeer stil. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Honoaruk. Obi. 1892/1904 Italië. Obi. 1862—814 Oostenrijk. Obi. Jan.Juli MeiNov. portugal. Obi. Ie Serie 3e 3 f 1000. 3 f 1000. 2'/j f 1000. 4 Kr. 2000. Ls. 100—">°/m. 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 3 100. 3 Frs. 500. Vorig koers 90H S94 75H 97| 974 64 604 2 Juli 90-1- 89 H 934 98 97-4 61 Rdsland. 1884 Goud 5 G.R. Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 4 Hope Co. 89/90 4 6e Emissie 1894 4 Torkije. Obi. 1902 Argentinië. Obi. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obi. 1903 1901/2 Recs. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 £100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang aand. f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Un. St. Steel corp. dll. 824 CO I OO OO O 1 O 4»- S0| 804 914 1044 1 1 1 58-4 165| 3054 1094 Hi 167 314 1094 17 88 34ft 3744 334 37H Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f500 St. Mij. Nederl. aand. f 500/1000 Amerika. Int. Merc. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obi. 4 73 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f 1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amerika Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 Kansas City Obi. aand. 3 dll. 1000 70 70{ Missouri aand. dll. 1000 2744 274 1184 117 id. 2e Hyp. Obi. 4 dll. 1000 82ft 82 1394 1144 134 Rock Island aand. dll. 1000 IO44 16ft South rail dll. 1000 17ft 174 134 South Pac dll. 1000 8644 85ft Union Pac 14644 1465 74 20-4 67ft 74 id. Conv. Obi. 4 dll. 1000 894 894 8 204 Wabash gew. aand. 114 HI 67ft pref. 234 23ft Prolongatie-rente 4 k 44 3 a 44 630 Koersen van Sew-Tork. 1034 1034 Van Heden. 4074 407 2434 FONDSEN. Slot van g istoi'en 0 poningak van lieden. 381 375" Atchison Topeka Rock Island Common 814 154 8 H 194 m 91 914 Miss. Kan. Texas 274 93-4 N ew-York-Ontario 404 Norfolk Wester 684 814 81 Southern Pacific 864 861- 904 Southern Railway 17 62 624 1454 I45j 254 25 A U. S. Steel Common. 374 37] 194 194 Kansas Cy South 23 23f 23ft do. do. Pref. 534 55 5444 Stemming 'prjjsh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3