BINiNENJLANO. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Tkermometerstand Ingezonden. ALLERLEI. Hassi Glaoei ging er met zyn mehallah vandoor, waarop de partijgangers van Abd-el-Aziz d'Amade binnenlieten en een voorloopig stadsbestuur samen stelden, De Kölnische Zeitung is slecht te spreken over deze inname. Zij liet zich uit Parijs het volgende telegram zen den De inname van Azemnoer door generaal d'Amade bewijst, dat, terwijl de Fransche Kamer van haar regeering neutraliteit eisckt, de Fran sche wapenen in werkelijkheid voort gaan voor Abd-el-Aziz te strijden. Azemnoer was de eenige haven, die door een pacha van Moelai Hafid be stuurd wordt. Terwijl men Moelai Hafid de laatste verbinding met de zee ont neemt, hoopt men hem des te spoedi ger in Fez te doen uithongeren, omdat men er op rekent, dat, wanneer Moelai Hafid alleen op de inwoners van Fez en de stammen van het binnenland is aangewezen, ter verkrijging van geld middelen, hij spoedig op tegenstand zal stuiten. Azemnoer ligt 45 kilometer van Casa-Blanca en 12 kilometer van Mazagan, op den rechteroever van de Oem-Rebia. Door deze bezetting hebben de Franschen hun actie uitgestrekt over het gebied ten Zuiden van de Schaniya, wat tegen de verklaringen van de regeering indruischt, die ver klaarde in geen geval buiten dat gebied te zullen gaan. JAPAN. Uit Tokio werd gisteren gemeld dat bet Kabinet heden zijn ontslag indie nen zou. Als reden van het aftreden wordt opgegeven de slechte gezondheid van den Premier Saionye. De ware reden moet echter gezocht worden in aange legenheden, samenhangende met de financieele politiek. Welingelichte kringen verzekeren, dat de algemeene politiek van de re geering onveranderd zal blijven. Het tegenwoordig program van bezuini gingen zal worden uitgevoerd. De Koningin is gisteren op het Loo teruggekeerd. Nederlandse he Kinder- bond. De Nederlandsche Kinderbond Presidente Mej. Suze Groshans, hield Vrijdag j.l. in het Badhotel te Baarn zijn zomervergadering, welke goed be zocht was. Alle afdeelingen, op een drietal na, hadden afgevaardigden ge zonden. Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken, hield de beer A. E. Thierens van 's Gravenhage eene zeer belangrijke inleiding over de „Moral Instruction League", welke ge volgd werd door eene vruchtbare ge- dachtenwisseling. We herinneren nogmaals aan de oproeping van de Commissie voor Koraalmuziek. 't Is dringend noodig dat een veel grooter aantal heeren zich aanmeldt, dan Maandag jl. het geval was, anders kan van een uit voering van Holland's Glorie absoluut niets komen. Zangers zorgt er dus voor a. s. Maandagavond even naar de Muziek school te loopen, om u voor mede werking op te geven. We hopen, dat de Oranjevereeniging ons Dinsdag zal kunnen berichten, dat de deelname zoo groot is, dat met ernst aan het repeteeren kan werden gegaan. de oude begraafplaats werd gebracht, is heden naar het gesticht Coudewater vervoerd. De leerling J. H. N. van den Burg alhier, van de 2e kl. van het Christelijke Gymnasium te Utrecht is bevorderd tot de 3e kl. De heer A. Nijhoff, Commissaris van Politie alhier, is o. a. wederom benoemd als lid der examen-commissie ter verkrijging van het politie-di- ploma. Het examen zal gehouden worden van 7 19 Sept. a. s. t.e Arnhem. Aangemeld hebben zich 449 candi- daten. Gisteren passeerde H. M. de Koningin het station alhier op hare doorreis van Soestdyk naar het Loo. Z. K. H. Prins Hendrik verliet alhier den trein, teneinde zich per automobiel naar Neerlangbroek te be geven om tegenwoordig te zyn by de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van Baron van Harden- broek, opperkamerheer van H. M. de Koningin. Tegen den avond kwam de Prins weder per auto door op zijn terugreis naar het Loo. PREDIKBEURTEN. van Zondag 5 Juli 1908. KVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10i uur, Ds. Kruseman Aretz. Emer. Ned. Herv. Pred. te De Bilt. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Geen dienst. SOESTDIJK. De Koningin-Moeder zal op 14 dezer het jaarlyksch tuin feest op Soestdijk geven. De stafmu- ziek van het 5e regiment infanterie te Amersfoort zal by deze gelegenheid een matinee geven. BAARN. By het Nationaal Concours van Harmonie- en Fanfarecorpsen alhier, zullen als jury-leden optreden de heerenG. K. G. van Aaken te Amersfoort, A. Barbe te Bergen-op- Zoom, L. E. Beers te Zwolle, W. v. Erp te Leiden, J. Godefroy te Steen- wijk, Jac. Koning te Den Helder, Bern. J. A. Rehl te 's Bosch, J. W. C. A. Ruygrok te Utrecht, F. J. Schweinsberg te Nijmegen, en P. A. Stenz te Breda. EEMNES. De tot gemeente-genees heer alhier benoemde dr. P. J. Mulder Jr., te Leiden, die met algemeene steramen als no. 1 van de voordracht werd benoemd, zal, volgens het L. Dbl., deze benoeming niet aanvaarden. ZEIST. Bij Kon. Besluit zijn be noemd, tot heemraad van het water schap de Biltsche en Zeister Grift, mr. G. K. D. R. baron van Harden- broek, te Bunnik, en G. L. baron van Boetselaer, te De Bilt. SCHERPENZEEL. Bij de gehouden herstemming voor een lid der Gemeen teraad werden uitgebracht 141 stem men, waarvan 6 van onwaarde. Hiervan verkreeg de heer C. H. Blanken (C.-H.) 66 stemmen en de heer J. Valkenburg (lib.) 69 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Valkenburg MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 4 Juli 1908. Hoogste barometerstand 771.9 m.M. te Seydisfjordlaagste 752.4 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 5 Juli 190S. WindZwakke tot matige Noor delijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regen buien. TemperatuurIets koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennacht F. 56 Hedenmiddag 12 uur F. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 4 Juli des morgens 7 uur 67» F. wege het Parket, van de speelgele- genheid in de Kurzaal aldaar. Een 20-tal afgevaardigden uit de Kamer heeft hierop een wetsvoorstel aange kondigd van gelijke strekking als het Fransche wetsartikel, waarbij het spel in badplaatsen wordt toegelaten onder voorwaarde, dat 15 pCt. van de winst aan de liefdadige instellingen ten goede komt. PORTUGAL. In het Hoogerhuis heeft Arfoun Woensdag gezegd, dat hij bereid was, de namen te noemen van verscheidene leden, die rechtstreeks betrokken waren geweest bij den moord op Koning Carlos en den Kroonprins. Arfoun verklaarde, volgens den Lissabonschen correspondent van de Daily Mail, dat in een vergadering, die, een paar dagen voor den moord op den Koning,] door de leiders van de Regeneradores, de progressieven en de republikeinen belegd was, het plan werd gesmeed, om de geheele koninklijke familie, met uitzondering van Koningin Maria Pia, die men, om diplomatieke moeielijkheden met Italië te .vermijden, wilde sparen, te vermoorden. Daar werd echter tegen ingebracht, dat het een grove politieke fout zou zyn, om de geheele koninklijke familie om te brengen, en ten slotte werd men het eens over het plan, om den Koning en Franco uit den weg te ruimen. Buica en Costa, de twee moordenaars kregen 48.000 en 24.000 gulden. Op den dag van den aanslag werd Franco echter beschermd door een geleide van ruiters, zoodat men hem niet kon treffen. Buica en Costa vuur den daarom op den Koning, maar hun vrienden verloren hun tegenwoordig heid van geest en vuurden mee, in plaats [van de moordenaars te helpen by hun ontsnapping. Arfoun voegde erbij, dat verscheidene leden van de tegenwoordige Portugeesche regeering in het complot waren. Zoo noodig, zou hy hen noemen. De rede verwekte een groot kabaal, de pairs schreeuwden door elkaar en balden hun vuisten tegen Arfoun. Het was noodig, om de vergadering te schorsen. MAROKKO. Het blijkt nu onjuist te zyn, dat troepen van Abd-el-Aziz Azemnoer bezetten, het was generaal b'Amade. Toen deze zich met zijn troepen op den rechteroever van de Oem-Rebia vertoonde, tegenover de stad, weigerde de door Moelai Hafid aangestelde cald, Si Hassi Glaoei, d'Amade met zijn troepen toe te laten. De Fransche ge neraal gaf twee uur bedenktyU en Si Voor het Natuurkundige examen aan de Ryksveeartsenijschool te Utrech t slaagde o.a. de heer G. de Vries, alhier. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. geen wonder dus dat uw geschrijf kant nog wal raakt. 't Is beter te zwijgen, dan met kwade bedoelingen, de zaken zoo voor te stellen. 't Zal U niet moeilijk vallen, in te zien, dat Ge ook erg onnadenkend te werk zijt gegaan, toen Ge het Be stuur der afdeeling ten laste legdet, dat 't zeer incorrect handelde, door zich slechts door de eene party (de betrokken onderwijzeres) te hebben doen inlichten en niet door de andere, den Burgemeester en den Wethouder Celosse. Hebt gij het Bestuur der afdeeling geboord, waartegen ge zoo te keer gaat? Hoe durft gij de handelwijze der geheele afdeeling te be- en veroor- deelen, als ge niet eens weet op welke wijze die afdeeling gronden heeft ge vonden tot het verzenden van dit adres? Wij, die beter ingelicht zijn, dan gij meent, ontzeggen u het recht neer te schrijven, dat wij niet voldoende op de hoogte waren. Wat u voor gewende vrees voor de onderwijzeres en de bonds-afdeeling betreft, kunnen wy u gerust stellende Bond bezint, eer hy begint. Wy kunnen u de verzekering geven de zaak uitstekend te hebben onder zocht alvorens tot handelen te zijn overgegaan. Had u dat eveneens gedaan uw venijnig, zoo sterk naar reactie riekende nabetrachting, zou mogelijk in de pen zijn gebleven. We vertrouwen dat een nader onderzoek van uw kant u zal doen inzien dat u onverdiend een duw hebt gegeven aan onzen Bond en dat uw bedekte verdediging van den Burgemeester en den Wethouder op zijn minst voor barig is. Waar gij spreekt van „au serieux" nemen, kunnen, wy, ziende op wat de Raad Dinsdag j.l. naar aanleiding van dat bedoelde adres, geheel naar onzen wensch, besloot, zonder twijfel hoopvol de toekomst tegemoet gaan. Ten slotte willen wy 't uitoefenen van uw onbetrouwbare kritiek als een zeer lichtzinnig bedrijf qualificeeren. Met dank voor de opname. De pers commissie van de Afd. Amersfoort van den B. v. N. Onderw. [Het schijnt de afdeeling van den Bond er om te doen te zijn, zich van het kleine beetje sympathie, waarin zij zich nog mag verheugen, te ontdoen. Welnu wij willen haar in die poging tot zelf moord niet tegenwerken en hebben dan ook dit scheidstukje in zyn ge heel geplaatst. Als men den raad verzoekt „een uitspraak te willen uitlokken omtrent het al of niet wenschelijke van een dergelijke wijze van optreden" en wy zeggen, dat dit neerkomt op een standje aan het adres van den burge meester en den wethouder Celosse, dan heet dit in de taal der inzenders een „scheeve aantijging." Als wij vóór vakorganisatie zijn, wil dit voor deze schrijvers zeggen, dat wij ook maar alle handelwijzen van die organisatie blindelings heb ben goed te keuren I Als wy over de zaak zelf gaan schrijven, zullen wij ook by alle partijen ons licht opsteken als de inzenders meenen dat hun vergelijking in deze opgaat, hebben wij te groot idee van hun onderscheidingsvermogen gehad. Nog zij opgemerkt, dat de heeren slecht kunnen lezen; wij hebben nie mand „bedekt" noch openlijk verdedigd wij hebben over de zaak zelf niets geschreven. Wij hebben niets anders gedaan dan ditWy hebben geschreven, dat het niet in den haak is als men een zware beschuldiging als de memorie van toe lichting van het adres is, bij den Raad inzendt, zonder dat men de personen die men beschuldigt, gehoord heeft. Begrijpen de inzenders dit nu nog niet, dan hopen wij hartelijk voor hen, dat hunne leerlingen, aan wie zy ook de kunst van onderscheiden moeten bijbrengen, bevattelijker zjjn dan zy. Overigens zullen wij op dit stukje nog wel eens terugkomen als de ge heele zaak officieel behandeld is. Red. Eeml.] Doodgereden. Gistermiddag werd een met twee paarden bespannen wagen van den stalhouder Bos uit Naarden door den stoomtram bij het Wilhelminapark aldaar aangereden. Het gevolg was, dat een der paarden gedood werd en het andere eenige kwetsuren bekwam. Andere ongeluk ken hadden hierbij niet plaats. De moordenaar Marius Brouwer zoek. Op uitgebreide schaal worden nasporingen gedaan naar den voortvluchtigen Marius Brouwer, die zooals wij reeds meèdeelden, 29 Juni 's avonds uit het krankzinnigengesticht Oud-Rosenburg is ontvlucht, dezelfde die indertijd mevr. K. in de Scheve- ningsche Boschjes vermoordde. De officier van justitie in den Haag verzoekt zijn onmiddellijke aanhouding en terugbrenging naar dat gesticht. Zij signalement luidtleeftijd 21 jaar, slank, tamelijke lengte, door de zon verbrand gelaat, zwart sterk krullend haar, zwarte scherp geteekende wenk brauwen, oogopslag donker, neus en mond gewoon, tanden gaaf. Hij is vermoedelijk gekleed in grys geruit colbertcostuumpet,bombazijnen gestreepten broek met groote stukken in de knieën en een zeer groote olie vlek onderaan de broekspijp. Hij draagt militiare schoenen en zijn ondergoed is gemerkt O. R. (Oud-Rosenburg). In het gesticht verrichtte h(j tuin werk. Daar had hij reeds te kennen ge geven zich naar Amerika te willen begeven. De schrik der velden. Iu Twente loopt thans een electrische tram en half Twente is van streek door de invoering van de nieuwigheid. Een paar knollen, gespannen voor een steenwagen, kregen het bij het 't na deren van de tram te benauwd en sprongen pardoes voor den tramwagen, Ze werden ongeveer 10 meter meege sleurd, waarby ze eenige kwetsuren opliepen terwijl ook de tramwagen eenige schade kreeg. En ook bij de menschen zit de schrik er in voor het zwarte monster. Zoo was, naar de Zw. Ct. vertelt, te Enschedé een vrouwtje ook geheel en al in verrukking. Ze ging er voor op zjjde, maar liet haar wagen met kindje rustig tusschen de rails staan. Gelukkig dat de wagenbestuurder het bemerkte en door krachtig remmen een ongeluk voorkwam. Een boertje die met een kruiwagen op den Gro- nauschen weg was, deed nagenoeg hetzelfde. Om het monster, dat maar zoo van zelf voortliep, goed te kunnen beschouwen, plaatste hij zich aan den kant van den weg, de handen in de zak en de kruiwagen werd netjes tusschen de rails geplaatst. Ook hier moest de tram stoppen. In de ballon over de Alpen. De ballon „Cognac" van de Zwitsersche aeronautenclub, die Maan dag met vier passagiers onder leiding van Victor de Beauclairs 's middags om 1 uur van den Eigergletscher was opgestegen, is Dinsdag na een geluk kigen tocht van 21 uur na het over steken der Jungfrau en den Simplon neergekomen bij Stresa aan het Lago Maggiore. Over dezen tocht wordt van af de Jungfrau en uit Wallis gemeld: Aan deze bekwame luchtschippers is het oversteken der Alpen in den ballon over de majestueuse hoogten derBer- neroberlandreu/.en Eiger, Mönch en Jungfrau dezen keer prachtig gelukt, nadat dit al zoo dikwijls te vergeefs beproefd was. Er waren dan ook uit stekende. voorzorgsmaatregelen geno men. Reeds sedert de vorige week hadden de aëronauten zich in perma nente verbinding gesteld met het Zwitsersch meteorologisch hoofdinsti tuut. Door verscheiden proefnemingen werd uitgemaakt, dat zich een zuiver Noordelijke luchtstrooming boven de Alpen bevond, op ongeveer 3000 M. hoogte ,met een snelheid van 45 M. per seconde. De verjonging van het officierscorps. Opzien baart een verklaring van een der hoogstgeplaatste doktoren van het Amerikaansche leger, C. E. Woodruff, die den hoogen ouder dom der Amerikaansche officieren een der grootste gebreken van het Ameri kaansche leger telt. De toevoer van frisch bloed op de belangrijkste com mandoplaatsen is volgens hem een ge biedende noodzakelijkheid. Reeds het officieele rapport van den generalen staf over den- Spaanschen oorlog van 1898 deed zien, dat een aantal grove fouten niet gemaakt zouden zijn, wan neer de leiding aan jongere krachten toevertrouwd ware geweest. Woodruff verlangt, dat de leeftijdsgrens van 62 op 55 jaar teruggebracht moet worden. Gemiddeld moest de post van een lui tenant op 25-jarigen leeftijd bereikt worden, die van kapitein met 30 jaar, van majoor met 40, van luitenant kolonel met 45, van kolonel met 50 en van brigade generaal met 55 jaar. Het is volgens genoemden dokter een feit, dat alle vooruitstrevende maat regelen in het leger van de kringen der jongere officieren uitgaan en slechts waren te verwezenlijken na den pas sieven tegenstand der officieren van het departement van oorlog. Zwemmen. De Londensche be richtgever van het Hdbl. schrijft „Jarvis, die jl. Zaterdag het kam pioenschap over de 15 mijl lauge baan won, is gisteren overtroffen door den bekenden Kanaal zwemmer Montagne Holbein, die in den vroegen ochtend van Dinsdag te 3.50 te Greenwich in Het Stbl. no. 196 bevat een Kod. besluit van den 12den Junihoudende toekenning, in afwijking van het ad vies van den Raad van State, van verhoogd pensioen aan den gepension- neerden sergeant C. W. F. Reij ckers, te Amersfoort. Toegekend is de bronzen eerepen ning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aanW. L. Alberts, huzaar gedetacheerd bij de ry- en hoefsmidschool alhier, wegens de door hem met levensgevaar ver richte redding van eenen drenkeling uit het water van de Flierbeek op 7 Mei 1908 De Amersf. Muziekvereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, geeft morgenavond een concert op het terras van Amicitia. Het programma luidt als volgt 1. Jubileum ieeatmarsch G. K. G v. Aaken. 2. Ouverture Gloria Victis F. Boisson. 3. Ma Reine, wals Bucalossi. 4. FantaisieLaPrimavera A. Boscelli. 5. Vers L'Idéal Tieberghien. 6. Ouverture Cléopatra Schweinsberg. 7. Rosamunda, wals A. Omers. 8. Fantaisie LeTrouvère Verdi. De krankzinnige vrouw, die gis teren tijdelijk in het wachtlokaal op Mijnheer de Eedacteur. Vergun ons een plaatsje in Uw blad om op te komen tegen de hatelijke manier, waarop in de „Nabetrachting over den Gemeenteraad" in 't num mer van 1 Juli j.l. de Afdeeling Amers foort van den Bond van Nederl. Onderwijzers wordt aangevallen. Deze afdeeling zou volgens U den Raad verzocht hebben, om den Bur gemeester en den Wethouder van On derwijs een standje te maken. Dat bet scheeve in deze aantijging niet nader behoeft te worden aange toond, begrijpt ieder, die, beter dan de Redactie van „De Eemlander" wil inzien, hoe door 't zenden van 't be wuste adres niets anders beoogd kan worden, dan de bevestiging van eene betere rechtspositie. Zulk eene verdachtmaking dient stellig niet om het prestige van de Bondsafdeeling te verhoogen, en komt ons onbegrijpelijk voor van iemand, die meermalen zich voor vakorganisatie uitsprak. Redactie van „De Eemlander," Gy kunt over de zaak zelf niet oordeelen, schrijft Ge? Neen, dat kunt Ge niet; Gy begrijpt zelfs in 't geheel niet, waar 't in ons adres om gaat;

De Eemlander | 1908 | | pagina 2