DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 131. DINSDAG 7 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Gemeenteraadsverkiezing BAARN. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur E. 6. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. i. Binnen kort zullen de kiezers van Baarn een gang naar de stembus hebben te maken voor het stemmen van een lid van den Gemeenteraad. Het karakter der Gemeenteraads verkiezingen is in den laatsten tijd sterk veranderd. Tot voor enkele jaren was het gewoonte, bij die verkiezingen weinig of geen rekening te houden met de politiek. Het kwam voor, dat iemand candidaat gesteld werd, alleen op de aanbeveling dat hjj zoo'n prac- tisch man was. Met dat verkeerde systeem is ge broken. Ook ten aanzien der gemeente politiek moeten de candidaten voortaan een program onderschrijven, dat neer gelegd is in het reglement van een of andere kiesvereeniging. Dit is zeer juist gezien. Immers de groote politieke stryd houdt het is meer gezegd niet stil voor de poorten van de eene of andere stadbinnen de grenzen der gemeente ligt niet een windstil watervlak, dat slechts door de steentjes van plaatse lijke belangetjes in beweging wordt gebracht. In een tijd als de onze, waarin groote maatschappelijke vragen naar oplossing dringen, openbaart zich ook op het zoo belangrijk gebied van het gemeenteleven beweging in verschil lende richtingwordt ook de gemeente een middelpunt, van waar uit zich het willen en kunnen des volks in alle richtingen baan breekt. Dan werkt economische, godsdienstige, wijsgeerige of welke opvatting ook, die ten grond slag ligt aan de staatspartijen, ook daar door. Blijft er niet, buiten de grenzen door den rijkswetgever getrokken, ont- Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 73) Hilda zuchtte. Zij vreesde, dat zij niet zoo gauw weer weg zou kunnen ko men als zij eenmaal op Heinrichshagen was. Zij dacht aan de avonden als Meringer hen voorlas hij zou den volgenden avond komen en dan was zij wegMaar zij besloot eindelijk toch om onmiddellijk te ver trekken. Het was maar een korte reis; over drie uur kon zjj er zijn. Zij schaamde zich over haar gevoel van bittere teleurstelling en veegde hare oogen af, voordat zjj naar Ilse ging. Ik kom terug zoodra ik maar kan, Ilse!" zei zjj. Ilse scheen geheel op te gaan in haar boek. Alles wat haar zuster tegen haar zei, drong maar half tot haar door. „Als ze je noodig hebben, moet je natuurlijk gaan 1" zei zjj ver drietig. „Maar laat hen gerust maar wat wachten!" zagljjk veel voor de gemeentebésturen te doen over ten aanzien van de deug delijke inrichting van het lager- en het herhalingsonderwijs en vooral ten ten opzichte van de voorwaarden, waaronder de kinderen leven, die dit onderwijs genieten Kunnen niet ten aanzien van het vakonderwijs de gemeentebesturen medewerken om de hand te reiken aan vakvereenigingen van patroons en aan werklieden, die practische scholen voor hun bedrijf in het leven roepen Kan niet van gemeentewege met kracht worden bevorderd de gelegen heid tot het verkrijgen van goede lectuur door openbare bibliotheken en leeszalen Hangt het niet van den Gemeente raad af, of de sociale wetten, de Woning wet, Gezondheidswet, enz. in vrijzinni gen geest worden uitgevoerd Zooals we boven zeiden, de candi daten dienen een program te onder schrijven. Maar zeer onjuist is het, als men meent, dat de scheidingslijn in deze eene kerkelijke moet zijn. Deze ljjn is na 1901, onder den invloed van de toenmalige regeeringsmannen, helaas ook bij de gemeenteraadsverkiezingen doorgetrokken. Op ergerlijke wjjze zijn staatkunde en godsdienst, tot schade van beide, dooreengehaspeld door on voorzichtige uitdrukkingen van den toenmaligen eersten minister is haat gezaaid tusschen de landszoneneen verbittering als in jaren niet gekend was, heeft post gevat in de harten van de eene partij, die zichzelf „christelijk" noemt en van de andere, die door de eerste als „paganistisch" is gescholden. Niet alleen is deze scheiding niet te verdedigen, zjj is hoogst verderfelijk ook. Als een wig is ze in ons volks leven gedreven en ze verderft zoowel het politieke als het maatschappelijk Hilda kwam na verloop van tien dagen terug. Zij kon zich niet eer losrukken. De juffrouw moest eerst weer gezond zijn en Sitta wat flinker. Zjj hoestte wel is waar nog steeds maar ze kon toch weer in huis rond- loopen. Zjj mag wel is waar niet buiten komen maar zjj vat voortdurend kou in de onverwarmde gangen en in de koude kelders," zei Hilda. „Ik heb er met den dokter over gesproken. Hij zou Sitta het liefst naar 't Zuiden sturen maar zij mag in haar toestand niet reizen en waar zouden zjj het geld ook van daan halen Hans- Henning heeft een slechten oogst ge had in het najaar heeft hij twee van zijn beste paarden verloren ennuzjjn de varkens ziek. Het eene ongeluk vóór, het andere na." Maar scheldt oom Heinrich hen onder die omstandigheden dan de pacht niet kwijt?" vroeg Ilse. Daarover mag men in het bijzijn van Hans-Henning niet eens spreken. Hij betaalt het geld tot op den laatsten cent. De arme jongen ziet er heelemaal afgewerkt uit en Sitta" er stonden tranen in Hilda's oogen „Ilse, tegen jou kan ik het wel zeggen, ik geloof vaak dat zij de ge boorte van het kind niet zal over leven." Ziet haar moeder in het geheel leven. De natie is zich meer en meer gaan splitsen in twee groepen op ver schil van geloofsovertuigingvan de geloofsleuze is misbruik gemaakt en dit heeft op den geest des volks een betreurenswaardigen invloed uitge oefend en de verdeeldheid in den lande aangewakkerd. En als nu nog zjj, die zich het epitheton „christelijk" toeeigenden, daarmee bedoelden, dat in elk opzicht in ons staatsleven rekening werd gehouden met de schoone christelijke zedeleer, dan zou men hen kunnen steunen. Maar wjj weten dat daarvan niets bedoeld is. Die leuzen, de gods dienst, worden alleen gebruikt als middel voor politieke bedoelingen bij de stembus. Onder „christelijk" ver staat onze tegenstander speciaal een geloof van dogma's, die veelal geheel vreemd zyn aan Jezus' leer. En toch eischen zij voor zich het recht op, om elke belijdenis te veroordeelen, die niet met de hunne overeenstemt, ja zelfs sluiten zjj allen uit, die hun god te hoog stellen, om hem uit te dragen met luid geschreeuw op de markt des politieken levens. Moet niet een ieder, die op gods dienstigheid prijst stelt, tegen zulk een bedrijf protesteeren en al was het alleen daarom zjjn stem nimmer geven aan volgelingen van mannen, die eene zoo bedenkelijke en leugen achtige leuze in ons staatsleven hebben ingevoerd en daardoor vergiftigd Er zjjn echter teekenen, dat men ook ditmaal bij deze gemeenteraads verkiezing, weer denzelfden weg op wil; dat men het weer wil laten voor komen, dat het om de geloofsquae stie gaat. En daarom zullen vrijzinnigen van alle gading zich hebben aaneen te sluiten tegen dit bedrjjf en als protest daartegen alle krachten hebben in te spannen om den vrijzinnigen candidaat de zege te doen behalen. Hoewel zy zelf die scheiding niet goedkeuren, maar eerder de oeco- nomische scheiding huldigen, en de scheiding in conservatieven en vooruitstrevenden, zijn zij door de houding der tegenpartij wel gedwongen uit tegenweer die eerste scheiding ook nu weer te aanvaarden. Maar er is meer. De nieuwe onder wijswet heeft den financieelen kant van het onderwijs zóo geregeld, dat de gemeenten voor een gevaarlijk di- lemna worden geplaatst. Nu aan de gemeenten op haar rjjksuitkeering wordt afgetrokken wat voor het openbaar onderwijs deor haar meer zal worden genoten, komen zjj in de verleiding eene openbare school op te heffen, omdat de hoofdelijke omslag een heel stuk kan dalen als men een openbare school in eene bijzondere converteert. Wij willen niet zeggen, dat zoo iets hier in Baarn licht zal geschieden, maar als de meerderheid in den Raad clericaal is, kan men van alles verwachten, vooral omdat eene eerlijke concurrentie tusschen open bare en bijzondere school niet ver zekerd is, daar de tegenzin tegen de openbare school kunstmatig wordt gekweekt en de ontvolking vaak met dreigementen en dwangmiddelen wordt verkregen. Onze candidaat zij bovenal een warm voorstander van het openbaar onderwijs. Zoodra [de candidaatstelling heeft plaats gehad, hopen wij dit artikel te vervolgen. niet naar haar om Och die 1 Die zou alleen maar moeite en werk geven als die kwam Neen van dien kant is niets te ver wachten. Het is erg dat Hans Hen- ning een geheel onbemiddeld en zie kelijk meisje getrouwd heeftHij kon alleen een flinke gezonde vrouw ge bruiken." Arme Sitta I" zei Ilse medelijdend. „Als men maar iets voor haar kon doen I" Ja, dat is heel moeilijk. Sitta wil er gezond uit zien en er voor gehouden worden; zij neemt het bijna kwalijk, als men haar waarschuwt en Hans Henning ook. Ze zijn als met blindheid geslagen." Misschien maak je je te veel herschenschimmen, Hilda." We willen het hopen." Er sprak niet veel vertrouwen uit den klank harer stem. „En hoe heb jij het gehad terwijl ik er niet was kleintje? Heb je geen visities gehad?" Neen." Nou, Meringer is er toch zeker nogal eens geweest." Neen. Dan zal hij zeker vandaag ko men het is Woensdag." Ik geloof niet dat hij zal komen, Hilda." Waarom niet Is hij uit de stad Ik weet het niet. Hij is hier ARGWAAN. De officieele personen mogen dan alles doen om de goede verstand houding tusschen Duitschland en En geland te bevorderen, de pers, met name de Engelsche, blaast het vuurtje van den argwaan nogals eens aan. Nu weer hebben de Engelsche bladen iets vreeselijks ontdekt. In de haven van Hamburg lagen niet minder dan dertig stoombooten van de grootste soort, goederenbooten wel is waar, maar zeer geschikt om als transportschepen voor troepen dienst te doen. Zjj lagen daar reeds eenigen tijd zonder lading. Dat was een be denkelijk verschgnsel. Het kon moei lijk iets anders beteekenen dan dat Duitschland iets in den zin had, een onderneming tegen het Britsche Rijk. De groote booten moesten dienen om troepen over te brengen en het noodige materieel voor eene landing ergens op de Engelsche kust. Er werd nog niet bjj verteld, dat het luchtschip van graaf Zeppelin tegenwoordig zoo merk waardige manoeuvres maakt, omdat het bestemd is de landing der Duitsche soldaten te ondersteunen door uit de hoogte bommen en granaten te werpen op Engelsche stedeD. Nu is het een feit dat in de haven van Hamburg op het oogenblik vele groote Oceaanbooten liggen zonder lading. Dat is een gevolg van den minder goeden staat van de zaken. Het vervoer lijdt daaronderer is geene lading voor de groote Duitsche booten. Maar die verklaring is veel te eenvoudig om geloofd te worden en vele EDgelschen blijven gelooven aan den vijandelijken inval, waarvan hunne bladen hun hebben verteld. ENGELAND. De gisteren in het Lagerhuis ge houden tweede lezing van het wets ontwerp op den achturigen arbeidsdag voor mijnwerkers werd aangenomen met 390 tegen 120 steramen. In den loop der beraadslaging werd door de regeering medegedeeld, dat zij nog wijzigingen van dezen maatregel zal voorstellen, ten doel hebbende tegemoet te komen aan het bezwaar, dat ver oorzaakt zou worden door een plot selinge vermindering van den arbeids tijd. Er zal n.l. worden bepaald, dat de vermindering geleidelijk zal plaats hebben in een tijdsverloop van vijf jaren. geweest op den avond van den dag waarop gij vertrokken zijt. Sedert is hij Diet meer hier geweest." En heeft hy ook niets van zich laten hooren Neen, niets." Hilda keek hare zuster door dringend aan. Een zonderling gevoel van angst kwam in haar op. Maar zjj stelde zich weldra weer gerust. Er kwam weer eenige hoop in haar op. Meringer kwam misschien alleen niet omdat hij dacht dat zjj nog weg was. Maar nu zou hij wel gauw weer komen. Zij wachtte geduldig nog een paar dagen. Hy kwam niet. Eindelijk hield zij het niet langer meer uit. Ilse, zoudt ge niet eens aan Meringer schrijven dat ik er weer ben en het ons heel aangenaam zou zijn hem weer eens te zien?" Ilse keek van haar werk op. Hilda verbaasde zich over de treurige uit drukking op haar gezicht. „Ik doe het liever niet, Hilda. Het zou trou wens toch vergeefsche moeite zijn, hij zou toch niet komen." Waarom niet?" Vraag daar niet naar, Hilda." Ilse boog haar hoofd diep over haar werk. „Het is heel treurig." Hilda kromp ineen, „Geloof je, dat hij van je houdt, Ilse?" vroeg zjj langzaam. Ja Hilda, ik weet het. Maar vraag er me niet naar ik spreek er niet graag over." Hilda zweeg. „Neen, ik zal er niet meer met je over spreken." zei zij eindelijk. Hare stem klonk haar zelf vreemd in de ooren. Zjj verliet al heel gauw de kamer onder het een of ander voorwendsel. Dien avond was ze erg stil maar daar verbaasde Ilse zich niet over. Hare zuster sprak vaak wenig en zij vond het goed als men haar aan bare gedachten overliet. Meringers naam werd door hen niet meer genoemd. De dagen verstreken heel kalm. Als men wil kan men te Berlijn zoo eenzaam wonen als in een woestijn. Hun eenige uitspanning bestond daarin dat zij zoo nu en dan eens naar elke schouwburg gingen. Ilse sloeg den uitnoodiging af. Dat is noodzakelijk in my'n po sitie, want die is op het oogenblik zeer moeielyk. Daar viel niets tegen in te brengen en Hilda prees Ilse au fond om haar tact. Zy had er geen flauw ver moeden van dat het hoofdzakelijk angst was dat de menschen over Hil- mars boek zouden beginnen. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1