WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. HAAGSCHE KOUT. Rechtzaken. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 7 Juli 1908. Hoogste barometerstand 770.6 m.H. te Hortalaagste 753.9 m.M. te Skagen. Verwachting tot den avond van 8 Juli 1908. WindZwakke tot matige Z.W.-lijke tot westelijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen buien. J TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 759 nj.M. Vorigs stand te 12 uur 760 m.M. r te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 69 Laagste hedennacht F. 50 Hedenmiddag 12 uur F. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 7 Juli des morgens 7 uur 65» F. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat een officier van het garnizoen Rezena met 200 man, 150 geweren, schietvoorraad en 600 Turksche ponden het gebergte is in gevlucht. Twee bataljons zijn de vluchtelingen achterna gezonden. PORTUGAL. In de Senaat verklaarde graaf Arno- so, dat de Koningsmoord niet het werk was van anarchisten, het anarchisme bestaat niet in Portugal, doch van een bende misdadigers, waarvan er twee gedood zijn en anderen zich in Frankrijk bevinden. Men verplaatsteden rechter Poitevin voor een zeer onbeduidende reden, doch de rechter van instructie in de Koningsmoord-zaak had afgezet moeten worden. De minister-president deelde niet de de meening van den heer Arnoso, dat er geen anarchisme zou z(jn in Portugal, en voegde er bij, dat Portugal Fran krijk niet behoeft na te doen. Alpoiu ontkende de beweringen, betreffende den Koningsmoord, hem door buitenlandsche bladen in den mond gelegd. Hij verzocht de regeering die te doen tegenspreken. De premier antwoordde, dat de regeering alles doen zal, in het belang der waarheid. MAROKKO. Nu Moeilei Hafld veilig en wel te Fez zit, lijkt het wel, alsof de beide Sultans weer zullen gaan vechten om Marakesj. Men weet dat in den om trek van die stad, waar Hafid het eerst uitgeroepen is, zijn troepen in de laatste tijden verslagen zijn en nu verluidt, dat Adbel-Azis het plan heeft opgezet, zelf van Rabat naar Marakesj te gaan. Dat zou inderdaad niet onverstandig wezen, want in het noorden des lands is Moeilei Hafid op het oogenblik de man, terwijl men in het zuiden licht weer eens naar een anderen heerscher verlangt. Hafid zelf zit ook niet stil. Hij heeft een vertegenwoordiger gezonden naar de zuidelijke hoofdstad en daar in de moskee een brief laten voorlezen, waarin hij zpn zegevierenden intocht in Fez meedeelt. Intusschen blijven de Franschen hem in het zuiden leelijk tegenwerken, want de bezetting van de Azemmoer en het omliggende land moge dan een daad zijn, gericht tegen lastige inboorlingen, het feitelijk gevolg er van is dat de streek onder Hafid's invloedssfeer uitkomt, en zich weer bij zijn broeder voegt. Daarom toornt ook Jaurès in de Humanité tegen gene raal d'Amade, omdat die, voor Ahdel- Azis de stad Azemmoer op Moelai Hafid veroverde, het gebied, waar hij zich buiten moest houden, heeft be treden en daarmede Frankrijks woord tegenover Europa heeft verbroken. Ook de Duitsche pers blijft nog steeds over de bezetting van Azemmoer nabrommen en de Fransche regeering schijnt er ook wel een beetje mee in te zittenwant waarom zou ze anders d'Amade terstond na die be zetting nog eens aan zijn instructies herinnerd hebben Blijkens een gisteren bij den Minister van Koloniën uit Indië ont vangen telegram betreffende den toe stand van het Gouvernement Sumatra's Westkust, werd de eenige nog weer spannige negrie in de Laras 4 Kota (onderafdeelingOud-Agam, Padangsche bovenlanden) overvallen en werden de geestdrijvers met vele hunner vol gelingen gevangen genomen, waarbij vijftig personen sneuvelden. In Soeliki (afdeeling L. Kota Padangsche Bovenlanden) is de rust hersteld. In de onderafdeeling Lintau en Boea, waar de negries gedeeltelijk verlaten waren, zijn zes kwaadwilligen gedood en werden de hoofdschuldigen aan den moord op den controleur Bastiaans (zie de Staatscourant van 26 Juni) gevat. De onderafdeeling Moearalaboeh (zie St. Ct. van 5 Juni) is rustiger. Het bivak te Alahanpandjang (ge lijknamige onderafdeeling afdeeling 13 en 9 Kota, Padangsche Bovenlanden) werd aangevallen door ruim honderd man, waarbij een Europeesch fuselier licht gewond werd. Painan (Padangsche Benedenlanden) is rustig. Subsidie tot best r ij ding van de tuberculose. De Minis ter van Binnenlandsche Zaken noodigt in de Staatscourant de besturen van de vereenigingen, die zich bestrijding van de tuberculose ten doel stellen en die over 1908 in aanmerking wenschen te komen voor toekenning van een Rijks subsidie, uit, hun daartoe strekkend, op gezegeld papier geschreven, verzoek voor 1 Augustus e.k. voor zooverre zij dat niet reeds mochten hebben gedaan tot de Koningin te richten, met vermelding, zoo de vereeniging niet reeds over 1907 een Rijkssubsidie heeft genoten, of zij hare werkzaam heden reeds heeft aangevangen. Gemeente-financiSn. De heeren J. O. Bender, M. C. M. de Groot en J. M. van der Schalk, leden van den Raad der gemeente Schiedam, hebben bij dat college het voorstel ingediend het volgend adres te rich ten aan H. M. de Koningin: „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de gemeenteraad van Schiedam dat de geldmiddelen van vele ge meenten, ook die van Schiedam, in zorgelqken toestand verkeeren; dat de Staat, zonder zijn schade, daarin een aanmerkelijke verbetering zou kunnen brengen door zijn krediet op de geldmarkt aan de gemeenten ten goede te doen komen dat daarvoor slechts noodig ware, dat de Staat aan de gemeenten de noodige kapitalen verschafte tegen de rente, waarvoor de Staat leeningen kan sluiten dat de gemeenten daardoor belang rijke bedragen besparen zouden aan rente, commissiën, drukwerk en admi nistratie dat de Staat slechts weinig gevaar zou loopen en voor zoover rente en aflossing door een gemeente verschul digd, de ryksuitkeering niet overtreft, zelf geenerlei gevaar; dat de Staat de kosten van admi nistratie desnoods op de leenende gemeenten zou kunnen verhalen; redenen waarom de gemeenteraad voornoemd eerbiedig verzoekt, dat het U we Majesteit behagen moge de noodige maatregelen te treffen, opdat een verlichting als bovenbedoeld spoedig aan de gemeenten ten deel valle". LEERLINGEN YAN DEN HOOFD CURSUS. Het Handelsblad schrijft: In de zitting der Tweede Kamer is Dinsdag gesproken over de weel derige leefwijze van een deel der leerlingen van den Hoofdcursus, een leefwijze, die door winkeliers en fabrikanten in de hand wordt gewerkt. Ons is bekend dat niets overdrevens is gezegd, toen men den toestand allertreurigst noemde. Yele jongelui, die voor een groot deel door ouders of voogden moeten worden bijgestaan om de gewone uitgaven te bestrij den, staan, als ze den officiersrang behalen, en dus een Hink krediet noodig hebben, zoo dik in het krijt niet alleen bij den leverancier van uniformen of andere benoodigheden, doch ook bij wijnhandelaren, fietsen- verkoopers, enz. dat ze met de grootste zorg het nieuwe leven intreden. Ook de jongelui, die voor Indië bestemd zijn en wier toelaag ruimer is, zuch ten dikwerf onder een grooten schul denlast, wanneer ze als officier hun bestemming volgen. En van laatst genoemde categorie is dit te erger, omdat ze, naast een voldoend trakte ment, een som ontvangen om de eerste uitrusting te betalen. Wanneer te eeniger tjjd de leveran ciers dupe worden van de beweging, die tegen dezen oogezonden toestand op touw gezet wordt, zijn ze niet te beklagen. Op alle mogelijke wijze hebben ze het in de hand gewerkt, dat de jongelui aan hen geketend bleven door een schuldenlast. Het was b. v. verboden dat de leer lingen een rijwiel bezaten dat niet betaald was. De winkelier wist er raad op: een quitantie werd gegeven op belofte dat later het bedrag wel zou betaald worden. Kwam een leer ling bij zijn boekhandelaar om te be talen, dan heette'het„Het heeft geen haast; denk er aan, het is spoedig kermis en dan kunt ge uw geld wel gebruiken; later, hoor!" De kleermaker „leverde" nu en dan een nieuwe uniform, d. w. z. de jonge mau had hem geschreven, dat hij geld behoefde en verzocht in plaats van een pak dubbeltjes over te maken. De kleermaker kon dan zijn rekening quasi met een pak bezwaren. Bestelde zoo'n jongmensch wat, de magazijn houder zond het dubbele of nog meer, wetende dat de afnemer met alles genoegen nam. Het is gebeurd dat jongelui manden champagne in hun kamer hadden. Zoo wordt van menig jong officier de vreugde van den eindelijk verwor ven rang bijna te niet gedaan. De winkelier weet wel dat later alles terecht komt hoe? dat jis z(jn zorg niet en werd al een jongmensch van den Hoofdcursus verwijderd [of stierf een schuldenaar, de jougelui betaalden zijn tekort onder elkaar. Maar waar dit alles bij de officieren van den Hoofdcursus niet onbekend mag geacht worden, is het geoorloofd verbazing uit te spreken over het feit dat nooit iets is gedaan om aan dien toestand een einde te maken. De concurrentie was een der mach tigste factoren, die de leveranciers tot hun practijken bracht. Het is let terlijk ongelooflijk hoe de jongelui bij hun intrede in den Hoofdcursus be stormd worden met aanbiedingen, de eene al verleidelijker dan de andere. En hoe gemakkelijk valt het zulke jonge menschen over te halen tot het doen van bestellingen, in een tijd dat ze zich gouden bergen van de toe komst drooraen. De waarschuwende woorden van den Minister, dat het wel eens zou kunnen gebeuren dat de inrichting naar elders verplaatst werd, zonden doen vermoeden dat het kwaad, alleen door Kamper leveranciers wordt be dreven. Dit is een vergissing. In Am sterdam, in Breda en elders wonen ze ook en de hoofdschuldigen moet men zelfs buiten Kampen zoeken. De hier meegedeelde feiien zijn enkele jaren geleden voorgekomen; uit de bespreking in de Tweede Kamer blijkt wel, dat er sedert niet veel is ver anderd. Zondag 12 Juli a. s. te half elf v. m. wordt in het Logegebouw een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden kring, waarinalsspreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. Krachtens gewijzigd voorschrift z(jn de cursussen bij het wapen der infanterie gevestigd: voor de 1ste divisie bij het reg. gren. en jagers te 's-Gravenhage, voor de 2de divisie bij het 8ste reg. inf. te Arnhem, voor de 3de divisie bij het 6de reg. inf. te Breda, voor de 4de divisie bij het 5de reg. inf. te Amersfoort, en voorts b(j het instructie-bataljon te Kampen. Rectificatie. In het in gezonden stuk van den heer H. Vis- scher, gemeente-arts van Leusden, voorkomende in ons vorig nommer, is een fout geslopen, die verbetering eischt. Sprekende over de wenschelijkheid Qm de bepaling op te nemen, dat Oud- Leusden ook .tegen vergoeding over de barakken kan disponeeren, schreef de heer Visscher „Dit is geen onbillijkheid tegenover andere gemeenten, maar noodzakelijk tegenover de belangen van de kazerne en de Amersfoorters, die de Oud- Leusderstraten en wpken bevolken, veelal als aanhangsel van die kazerne." k^De zetter maakte van bevol ken, bezoeken, en wij zagen de fout over 't hoofd, die we hier her stellen. Daar mevr. v. Beyma thoe Kingma en mejuffr. Heerma van Voss haar benoeming tot bestuurslid der Amers- foortsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose niet hebben aan genomen, zijn als zoodanig gekozen mevr. van Hogendorp en de heer W. H. E. Vrijdag. Het Bestuur is thans saamgesteld als volgtJhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, eere-voorzitter, Baronesse Rengers, voorzitter, dr. H. W. Schreu- der, secretaris, Baronesse van Hogen dorp, penningmeesteres, Baronesse van Oldenneel en de heeren D. M. L. de Bruijn Prince, H. W. E. Vrijdag en W. C. Oostermau, leden. Door de politie alhier is een minderjarige aangehouden, die naai de ouderlijke woning te Hilversum is teruggebracht. Ofschoon het aantal liefhebbers nog niet zeer groot is, is gisteren avond toch een begin gemaakt met de repetitie van Holland's Glorie van Rich.Hol. Er waren een veertigtal zangers, van degenen die zich vorige week hebben aangemeld, waren er echter eenigen niet opgekomen, zoodat te verwachten is, dat dit aantal nog wel stijgen zal. Nogmaals wekken we de heeren zangers op, zich nu niet langer te bedenken, maar zich aan stonds op te geven voor medewerking. BAAEN. Burgemeester en Wet houders van Baarn hebben den Raad voorgesteld, om den bovenbouw van een gashouder van 5000 M3. nutti gen inhoud, onderhands aan te be steden aan den heer M. van der Kuijl te Slikkerveer, voor f 32500. De Gemeenteraad vergadert Vrijdag e. k. des v. "m. ten 10-}- uur. De agenda bevat een 18-tal punten. Voordracht onderwijzeres aan de Openbare School aan de Eemnesser- weg te Baarn. 1. Mej. M. W. Oostinga, te Blokzijl 2. Mej. J. Martens, te Spaarn- woude. 3. Mej. H. F. Dijkhuis, te Ede. Door de architecten Rigter en Van Bronkhorst alhier is het bouwen van een dubbel landhuis te Baarn opgedragen aan den aannemer T. Stein. In het Oranjepark te Baarn zal van 22 tot 30 Juli e. k. een Oud- Hol landsch Marktplein worden inge richt, geheel in den geest, als dit indertijd op de Amsterdamsche ten toonstelling het geval was. HOOGLAND. Dr. J. Riemens, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier heeft het beroep naar Dederasvaart aangenomen. ZEIST. In de gisterenavond gehou den vergadering van de liberale kies- vereeniging „Zeist" werd met bijna algemeene stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den Ge meenteraad mr. J. F. Blanckenhagen. DE BILT. Heden morgen in de vroegte vond men voor de sluis in de Bilt een praam met zand, die geladen gezonken was. De jas en broodtrom mel van den schipper dreven in bet water rond, zoodat aan het ergste gedacht werd. Men ging dadelijk aan bet dreggen, doch vond niets. De sluiswachter be gaf zich onmiddellijk naar Utrecht en vond J. de S., den 65-jarigen schipper nog in levende lijve terug. Deze ver klaarde, dat hjj 's avonds laat in de praam was gaan slapen, middeu in den nacht wakker werd door een nattig, koud gevoel om zich heen. Met schrik bemerkte hij dat de schuit een lek had, en wist nog tijdig de zinkende praam te verlaten. Op zijn kousen en in nat-doortrokken kleeren heeft hij toen naar Utrecht moeten wandelen. HET BLIJDE LEVEN. Het is er al naar door welke deur men binnenkomt. Een degelijk gezegde, nietwaar Welnu, den Haag heeft verschei dene deuren. Doet uw meest getail leerde jas aan en uw meest lichte vest, slaat uw keurig gevouwde broekspijpen drie vingers breed om, mijne heeren en gij lieve dames zorgt, dat uw toilet meer dan hoog chique in er gaat dan binnen door het deurtje, dat u voert naar den tuin, waar de stijve bloemetjes van conventie bloeien. Tracht er één minuut ernstig te blijven en ik zal uw zelfbebeersching bewon deren. jMaar wel neen, go loopt dat oord van wanhopige strijkages immers weer dadelijk uit. Gaat dan in uw daagsche plunje een promenade doen in de namiddag uren door de gladde, gemakkelijk loopende straten van het stadscentrum. Ziet, daar kunt ge naar hartelust uit lachen, indien een waaiende, wiegende, zijdeomhangene, boodschappen doende Mama met haar dito dochters aan komt stevenen als een fregat in zijn Zondagsch tuig. Daar moogt ge het grappig vinden, dat een mensch de verf gebruikt om zich leelijker te maken dan hij of zij al is. O, dat blijde leven Dwaze, verschrikkelijke geregen dametjes Maar er zijn nog andere deuren. Er is één deur, waar de walm van slechte odeur en muskus, vermengd met den smaak van roode schemer lampjes, u uit tegendampt. Heil, dat blijde leven Leve, de beschaving. Van haar tot de onzedelijkheid is maar één enkel stapje/ En niet alleen datmaar de vlag van de beschaving dekt de lading voor de ellende. Gelukkig zijn er andere ingaDgen, andere deuren, die toegang verleenen tot werkelijk mooie en flinke dingen. Ook in Den Haag heeft het krachtig element zich een zetel veroverd, en is rein en deugdelijk gebleven tegen allen drang in. Ik weet, dat in elke stad naast redelijkheid, redeloosheid bestata.Maar in Neerlands residentie is een zeker iets, een geest als het ware, een geur die bedwelmend aandoet. Komt ge aan het station aan en loopt ge de stad in, dadelijk waait het u tegen, 't Is iets, dat u op de borst drukt, dat u gaat zitten in de keel. Eerst weet ge niet, wat het is, maar langzamerhand begint ge het te begrijpen, wordt het u duidelijker. Tot ge het opeens weet, het opeens ziet op de gezichten van de voorbijgangers, achter de vitrages, over de hoornen en huizen, in het licht. Het is de glans van de verfijnde zeden, van de verweekelijking, van de loome drukte, het is de weerschijn van de groote buitenlandsche steden, die zich werpt op deze eigenaardige stad. En zooals de weerschijn van een helvlammend licht, geheimer bekoring heeft, dan het licht zelf, zoo heeft Den Haag geheimer en daardoor ver derfelijker charme, dan de buiten landsche menschencentra's. Men zal me misschien tegenwerpen, dat Amsterdam veel losbandiger is dan Den Haag. Ja, misschien als ge een statistiek op gaat maken. Maar dieper doordringend in het wezen, in de ziel van beide steden zal men me toegeven, dat Den Haag als een appel is die te lang gelegen heeft Mooi van buiten, maar rot van binnen. En, ik wensch diegenen ge luk, die wonen kunnen in de frissche streken van het hei en boschrijk oostelijk Nederland. Kantongerecht. Het Kantongerecht alhier deed de volgende uitspraken Dronkenschap 4e herhaling. W. E. zwervend 3 weken hechtenis, H. W. f3 of 3 d., W. v. D. f 3 of 3 d., P. H. f5 of 3 d., M. G. f3 of 3 d. allen te Soest, J. v. O. te Maartensdijk f3 of 3 d., P. H. te A'foort 2 X gepleegd 2 X f 10 of 2 X 3 d., H. J. D. t3 of 3 d., P. v. d. B. f10 of 3d. beiden te A'foort. Op den Opcnb. weg trekdier onbe heerd laten slaan. F. Z. f2 of 2 d., W. v. d. H. id. beiden te Bunschoten. Straatschenderij. P. G. E. M., G. H. P. M. M. beiden te A'foort terug aan ouders zonder toepassing van straf. Zonder recht daartoe in Mei in weiland loopen. J. v. d. H. f 1 of 1 d., J. S. idem, E. V. idem allen te A'foort, A. v. O. te Eemnes f 1 of 1 week tuchtschool, W. H. te Baarn f 1 of 1 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. J. H. f 3 of 3 d., W. v. d. V. idem beiden te A'foort. Zoeken Man eieren van kieviten. J. R. f3 of 3 d., W. J. F. f 3 of 3 d., Ph. M. f 10 of 4 d. allen te Eemnes, P. B. f3 of 3 d., P. M. f3 of 3 d. beiden te Bunschoten. Zich in staat van dronkenschap op een station bevinden. J. v. M. te A'dam. f3 of 3 d. Zonder recht op den spoorweg loopen H. K. te Nijkerk f 2 of 2 d. Een voshengst die ongekeurd is lot dekking van een merrie laten bezigen. A. de J. t 50 of 10 d., A. de J. ge heel idem. beiden te Baarn. Eene merrie laten dekken door een ongekeurden hengst. M. M. te Laren f 15 of 5 d.. A. d. G. te Naarden ge heel idem, M. M. te Laren geheel idem. Wielrijder, zonder licht. D. v. B. f 2 of 2 d., G. v. d. W. id., A. D. id. allen te Woudenberg, 'J. B. te Leus-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2