DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. mlf blad. buitenland. feuilleton. "stadsnieuws. No. 132. WOENSDAG 8 juli 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND. Hoofdredacteur R. G. RIJKEKS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd hst Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. EEN HEERLIJK LAND In Rusland is thans een blad ver dwenen, waarvan het leven eene voortdurende marteling is geweest. De „Roesz'', het radicale blad, dat zich tijdens de revolutionnaire periode verdienstelijk maakte door verschil lende onthullingen omtrent knevela rijen en ambtsmisbruik van de heeren bureaucraten, is zoolang vervolgd, dat het eindelijk ophoudt te verschijnen. In zijn laatste nummer heeft het blad een overzicht gegeven van zijne avon turen en zijne conflicten met de heer- schende machten. Telkens werd de „Roesz" vervolgd. Het schijnt dat de ambtenaren het zorgvuldig lazen om te zoeken naar uitdrukkingen die aan leiding konden geven tot vervolging en straf. Telkens werd de straatver koop verboden of het blad geschorst. De redactie gaf eindelijk een anderen titel aan haar werk. De „Molwa" verving de „Roesz". Maar de „Holwa" werd ook vervolgd en verboden. Toen gaf men de „Dwat zaty Wek" (twin tigste eeuw) uit. Dat blad, hoewel de redactie zeer voorzichtig was gewor den, vond ook geene genade in de oogen der autoriteiten. De vervolgin gen begonnen opnieuw. Nu hernam de „Roesz" zijn ouden naam en onder dezen naam is eindelijk het blad ge storven. De reactie triomfeert. Inmid dels is de hoofdredacteur van de „Roesz" veroordeeld tot een jaar ves tingstraf, een redacteur van de „Molwa" tot drie maanden gevangenis, een redacteur van „Dwad zaty Wek" moet een jaar gevangen zitten, een collega heeft anderhalf jaar vesting straf gekregen en een ander moet nog terecht staan en zal er niet best af komen, want men heeft een lange acte van beschuldiging opgemaakt, prjjkende met niet minder dan dertig politieke misdrijven. Journalist te zijn is geen aangenaam baantje in Rusland. ENGELAND. De groote manoeuvres van de En- gelscbe vloot hebben een uitstekend De Familie Von Kröchert. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. verloop tot nu toe, alles was goed en snel op zijn plaats, zoodat de admi raliteit haar tevredenheid kon betui gen. Maar er doen zich minder aan gename verwikkelingen voor. Lord Charles Beresford, van de oudere school, die als bevelhebber van de Kanaal vloot, aan een tamelijk groote mate van onafhankelijkheid was ge wend geraakt, schijnt nu op minder goeden voet te staan met sir John Fisher, van de nieuwere school, den chef van den marinestaf. Verder lijkt ook de verhouding van lord Beresford met zijn onderbevelhebber sir John Percy niet te zijn zooals dat behoort. Het ergste van alles is, dat de heeren dit min of meer demonstratief laten merken, wat natuurlijk een zeer na- deeligen invloed op de algemeene dis cipline heeft, en wat in casu de vor ming van partijen ten gevolge heeft gehad. Bedenkelijk valt het te noerneD, dat op den achtergrond van deze onaan genaamheden de wrijving van politieke partijen wordt waargenomen. Een deel van de Engelsche pers voerde sedert eenigen tijd oppositie tegen sir Fisher en verweet hem, dat zijn personeel en materiaal niet in orde zouden zijn. FRANKRIJK. In de Kamer heeft Jaurès de Re geering geïnterpelleerd, over de ge beurtenissen in Marokko en gevraagd, wie eigenlijk regeert, daar generaal d'Amade Azemmoer durfde binnen trekken zonder de regeering te raad plegen. Hij betoogde verder, dat het nood zakelijk is de troepen terug te zenden. Minister Pichon verklaarde, dat bet feit door de pers overdreven was voorgesteld. De verkenningstocht naar Azemmoer had ten doel gehad de veiligheid in het Chaujagebied te verzekeren, want de munitie wordt vervoerd over Azemmoer en daar ter stede had men geweigerd de koeriers voor Mazagan te laten passeeren. Generaal d'Amade verkreeg de gewilde voldoening, zonder dat er een schot gelost behoefde te worden. De Re geering blijft hem niet alleen baar ver trouwen schenken, zij is hem erken telijk tevens. De regeering blijft verder trouw aan een staatkunde die in overeenstemming is met de waardig- 74) Zij zelf las het niet. Nu Meringer verdwenen was, verflauwde hare be langstelling voor de literatuur weldra weer. Alleen zijne boeken schafte zij zich aan en las ze vaak door. Dat was een schakel tusschen hen,_ een handdruk uit de verte. Yoor het eerst van haar leven was Hilda met zich zelf en hare gevoelens bezig en niet alleen met haar broeder en zuster. Het gevolg daarvan was dat zij niet veel merkte van de verandering die Ilse langzamerhand onderging. Er was in haar niets meer te ontdekken van het opgewonden kind, van het dweepzieke meisje dat steeds van de eene stemming in de andere verviel, van de hartstochtelijke, ietwat over moedige, overdreven elegante jonge vrouw er was niets meer van over in het karakter van de nu reeds stille, ernstige Use die kalm weg ging en haar verdriet alleen wist te dragen. De korte strenge winter ging ten einde. Hevige, zoele winden en vree- selijke regenbuien kondigden de na dering der lente aan. In de laatste weken waren er vaak briefkaarten en korte briefjes van Hilmar gekomen. Hy was al op de terugreis. Het varen op zee begon hem te vervelen, schreef hij eens op een dag hij was dan ook van plan om van uit de eerste debeste haven zy'n reis per spoor voort te zetten om eindelijk zijn lief, klein vrouwtje weer te zien naar wie hjj bij den dag meer begon te verlangen. In een kort daarop volgenden brief meldde hij zijn komst over een paar dagen. Ilse las den brief voor. Hare stem klonk kalm, bijna onverschillig. Ik ga natuurlyk van te voren weg," zei Hilda kalm. „Na zulk een lange scheiding moeten jullie eerst weer een poosje met je beiden zijn." Ilse maakte een schuitje van Hilmar's brief een kunststukje dat nog afkomstig was uit haar kinder jaren. Zjj scheen zoo verdiept te zyn in haar werk dat zij bijna niet hoorde wat hare zuster zei. Je kunt me dat niet kwalijk nemen, Ilse," begon Hilda weer ietwat gekrenkt. „Als je Hilmar weer hebt ben ik trouwens geheel overbodig I Ja, het is beter dat ge weggaat, Hilda, lieve beste Hilda 1 Dank je heid van Frankrijk en het streven der regeering om dien vrede in Europa te handhaven. Hiermede was het in cident geëindigd. PORTUGAL. Een Portugeesch blad is een en ander te weten gekomen van wat het onderzoek in zake de voorschotten, uit de staatskas aan wijlen Dom Carlos en andere leden van het ko ninklijke huis gedaan, had opgeleverd. Het eerste voorschot dagteekent van 1890, en werd door Franco verleend Maar 't meeste gaf Espregueira tus schen 1898 en 1900. Op het oogen- blik heeft de staat een kleine tien milioen gulden tegoed. Augusto Jose da Cunha, nu een aanzienlijk lid der republikeinsche partij, is indertijd als minister van financiën mede in de zaak betrokken geweest. Brand inlndië. Uit Batavia werd gisteren gemeld, dat Bagan Si Api-Api bijna geheel is afgebrand. Bagan Si Api-Api is een vrij be langrijke handelsplaats van jongen datum in de residentie Oostkust van Sumatra (afdeeliDg Bengkalin) en aan de monding der Rokan-rivier gelegen. Het dankt zijn beteekenis voorname lijk aan den uitvoer van gedroogde visch, welke verband houdt met den bijzooderen vischrijkdom van de om liggende wateren. De gedroogde visch, die vroeger bijna uitsluitend naar Singapore werd uitgevoerd, heeft in de laatste jaren meer den weg naar Java gevonden, waar zij den invoer van Siameesche visch vrij belangrijk deed dalen. Het plaatsje wordt hoofdza.kelijk door Chineezen-visschers en handelaren bewoond. Provinciale Staten van Utrecht. De Zomervergadering van de Prov. Staten werd gisteren geopend door den Commissaris der Koningin. Hij herinnerde aan het besluit van de heeren Doude van Troostwijk en Van Boetzelaer om voor hun lidmaat schap te bedanken en bracht dezen heeren dank voor hetgeen zij voor de provincie deden. Met diepen weemoed herdacht spr. het overlijden van dr. Reiger en de heeren Van Beuningen en Van der Heijden en bracht daarbij warme hulde aan de verdiensten dezer voortreffelijke mannen voor al hetgeen zij in belang van het gewest hebben verricht. Hierna had de installatie van de nieuwe leden plaats. In zake drooglegging der plassen beoosten de Vecht, waartoe dooreenige duizenden bewoners der Vechtstreek een adres aan de Regeering is ge zonden, adviseeren Gedeputeerde Staten niet tot adbaesie te besluiten daar het adres door de Regeering is behandeld. De Regeering namelijk had de quaestie der droogmaking afhanke lijk gesteld van de regeling der Vecht waterstanden. Langdurige discussiën hadden hierover plaats. De heer Mendels stelde eene motie voor om, gelet op de mogelijkheid van de groote sociale, economische en hygiënische voordeelen, welke de drooglegging zal kunnen ten gevolge hebben, Gedeputeerde Staten uit te ■oodigen zoo spoedig mogelijk de drooglegging aan te vangen en door te zetten. Deze motie werd verworpen met 23 tegen 13 stemmen, waarna het voorstel van Gedeputeerden werd goedgekeurd. Een voorstel om de quaestie van de verbetering van den Leidschen Rijn commissoriaal te maken werd aangenomen, waarna de vergadering in de afdeelingen ging. De zitting zal 15 en 'zoo noodig 16 Juli a. s. wor den voortgezet. 1 O n d er w ij s V e r z e k erin gs- wetenschap. De Vereeniging van Ambtenaren aan Wiskundige Bureaux van Verzekeringsinstellingen heeft een commissie van onderzoek in zake on derwijs in verzekeringswetenschap in het leven geroepen. De commissie is samengesteld uit de heeren dr. D. Bos, voorzitter van de Nationale Vereeniging voor Han delsonderwijs: J. Bosman, accountant lid van de Vereeniging van Ambte naren aan Wiskundige Bureaux van verzekeringsinstellingenA. H. J. de Boey, secretaris der Onderlinge Levens verzekering van Eigen Hulp, lid van de Vereeniging van Wiskundige Ad viseurs bij Nederlandsche Maatschap pijen voor Levensverzekering; mr. J. van Schevickhaven, directeur van de Algemeene Maatschappij van Levens verzekering en Lijfrente. wel dat je het zoo lang bij me hebt uitgehouden." Het papieren schuitje viel onopgemerkt op den grond. Het was een treurige tijd voor me, maar geloof me het weerzien zal nog veel treuriger zijn." En zonder hare zuster den tijd te gunnen iets te antwoorden ging zjj snel de kamer uit. Hilda begreep niets van die aan doeningen van een gewond gemoed. Dat Ilse ongelukkig was geweest over die lange scheiding en ook wel wat boos op haar man, dat begreep zij, maar zij zag volstrekt niet in waarom zijn terugkomst en het weer zien treurig moesten zijn. Ilse was altijd zoo moeilijk te begrijpen ge weest. Hilda schreef naar Malchow. Waar zou zij ook anders heen gaan Op Heinrichshagen had men haar op het oogenblik toch niet noodig. Voor haar vertrek stond zij nog een oogenblik voor het venster van het kleine kamertje, dat zij zoo lang bewoond had. Het uitzicht op het donkere binnenplein, waar de meiden juist kleeden stonden te kloppen was niet bepaald opvroolijkend. „Het is treurig om geen tehuis te hebben 1" zei zij zuchtend, terwijl zij haar voorhoofd tegen de vensterruiten aandrukte. Hare oogen staarden met droeven blik voor zich uit, - Als ik een kamertje had en iemand die geheel de mijne was dan zou ik gelukkig zijn!" Zij streek met hare hand langs hare oogen, ging op een stoel zitten en bedekte haar gezicht met hare liaDden. Toen zij afscheid nam van Use was er niets meer te morken van hare aandoening, maar hare oogen staken van al de tranen die ze met moeite had weerhouden. Ilse verwachtte Hilmar met de meest tegenstrijdige gevoelens. Zij bedacht mei een zucht hoe zij hem nog een paar weken geleden ontvangen zou hebben. Iets in haar verzette er zich tegen om voorbereidselen te maken voor zijn ontvangst. Zij hield haar gewone japon aan en liet haar haar zoo glad zitten als zij 't tegenwoordig altijd droeg. Zij breide een wit wollen jakje voor het kindje van Sitta en Hans-Henning. Zy moest er bij tellen en nadenken en dat hield hare steeds afdwalende gedachten bezig. Maar zij kon ondanks dat natuurlijk toch niet nalaten om aan Hilmar te denken. Hij zou stellig zenuwachtig over spannen en slecht gehumeurd zijn tengevolge van de lange reis. Zy moest kalm en vriendelijk blijven en elk opwindend gesprek vermijden. Hoofcursus te Kampen. In ons nommer van gisteren namen we over, hetgeen het Handelsblad had geschreven over ongewenschte toestan den voor de leerlingen van den Hoofd cursus te Kampen. Heden morgen kwam een familielid van een oud-leerling van dien cursus ons ter illustratie meêdeelen, dat bewuste leerling bij het verlaton van Kampen voor niet minder dan f 5100 aan schulden had; een schuldenlast onder de afbetaling waarvan hy nu nog steeds hij is reeds eenige jaren le luitenant gebukt gaat. 't Is werkelijk meer dan tijd, dat hier eens wordt ingegrepen. 1 Staking in het scheep vaartbedrijf? Uit Dordrecht wordt aan L. en V. geseind Morgen loopt het contract van het sleepboot-personeel en de sleepboot eigenaren te Dordrecht af, dat een jaar geleden, na een korte staking gesloten was. Onderhandelingen tot vernieuwing van het contract zijn op niets uitgeloopen. Intusschen hebben ook de sleepboot-eigeDaren zich geor ganiseerd. De Bond van Machinisten en Sto kers heeft een contract ontworpen en aan de reeders ter teekening aange boden. Bij weigerachtige patroons wordt van af morgen gestaakt. Men vreest voor ernstige ongere geldheden. De Monitor „Matador" ligt voor de stad. Aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam zijn geslaagd voor het eindexamen (diploma huishoudster) de dames Chr. C. Maassen 'en A. Pnlle- vitz. Voorts werd uitgereikt een bewijs van bekwaamheid in behandeling der wasch aan raej. N. Carels. We herinneren aan de maand vergadering van „Handel en Nyver- Op eens schrikte zy. Er werd ge beld. Was hy al daar Zy bleef hijgend bij de tafel staan. Zij hoorde hem haastig een paar woorden tegen de meid zeggen. Het was een bitter en een smartelijk gevoel om zijne stem eindelijk weer eens te hooren. Hilmar rukte de deur van hare kamer wijd open. „Ilse I Waarom kom je me niet tegemoet? Maar neen mijn eerste woord moet geen verwijt zyn, lieve, zoete, stoute Ilse!" Hij trok haar naar zich toe en bedekte haar gelaat met kussen I Zij dulde zijne liefkoozingen zwij gend zonder ze te beantwoorden. Eindelijk liet hij haar los en deed een schrede achteruit. Zy keek hem ernstig aan. Hij kwam haar veranderd voor, jonger, verbrand, met stralende oogen en een lachenden mond. Er kwam een grenzenloos bitter gevoel in haar op en het kostte haar moeite om kalm te blijven. „Ben je niet erg moe van de laDge reis, Hilmar Wilt ge dadelijk wat eten Neen ik wil niet eerst iets eten, ik wil eerst mijne vrouw eens bekijken 1" zei hij lachend. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1