WEEKBERICHT. Thermometcrstand BINNENLAND. STATEN GENERAAL. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MHDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 9 Juli 1908. Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te Hortalaagste 759.5 m.M. te Shields. Verwachting tot den avond van 10 Juli 1908. Wind: Meest matige, westelijke wind. Gesteldheid van de lucht.Zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennacht F. 55 Hedenmiddag 12 uur F. 63 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 9 Juli des morgens 7 uur 64* F. het verbod, hunne belangen te be spreken in een hun toebehoorend gebouw, terwijl zij tevens het voor nemen te kennen geven op het geschikte oogeublik te zullen besluiten tot een algemeene staking voor 24 of 4S uur, daarbij aan de zorg van den Bond van Vakvereenigingen overla tende de volgende vergadering te orgamseeren tot het nemen van maatregelen voor de organisatie. Tevens wordt verklaard, dat de vereeuigin- gen steeds eendrachtig zullen blijven en vastbesloten zich niet te storen aan de willekeurige maatregelen van het prefectoraal bestuur. ENGELAND. Met het oog op de jongste sensat.io- neele geruchten betreffende ontstem mingen onder de hooge maiine-offi- cieren, werd gisteren een ongewone belangstelling getoond in de volgende vraag over en antwoord op het onder werp, dat de afgevaardigde Bellairs ter sprake bracht. Hij vroeg Asquilh of de' regeering omzichtigheid zou ge bruiken om de ontstemming, bestaande tusschen de oudere marine-officieren, te doen verdwijnen en of de regecring een onderzoek zal instellen betreffende de veranderingen in de marine-admi nistratie en organisatie, die dit anta gonisme tot stand brachten. Asquith antwoordde, dat de regeering geen inlichtingen kreeg omtrent ongeveri fieerde geruchten over bedoelde on- eenigheden. Maar als de regeering reden vindtom te gelooven, dat er een toestand bestaat die op eenige wyze de discipline ondermijnt of de effectieve kracht van de vloot vermindert, zal zij niet aarzelen onmiddellijk afdoende maat regelen te nemen. Hij, Asquith, stuurt het er weer op aan, dat de leiding van de marinepolitiek in ban den van de regeering blyft en het is de zaak van de actief dienende marine-officieren, die politiek niet te bespreken of te critseeren, maar haar uit te voeren met loyaliteit, jegens hun meerderen, in overeenstemming met de regeering en de superieuren, en met de eenige bedoeling om de kracht der marine te verhoogen. Luide, algemeene toejuichingen volg den op die mededeeling. ITALIË. De Sicilianen zijn nog altijd even enthousiast voor Nasi. Gedurende de tien dagen, dat hij op vrije voeten rondloopt, is hij op 10 plaatsen van het eiland tot lid van den departe- men talen raad gekozen en op een enorm aantal plaatsen werd hij tot raadslid benoemd verder kozen meer dan 100 vereemgingen hem tot eerelid. Zaterdag gaat Nasi naar Palermo, waar hem een enthousiaste ontvangst voorbereid wordtvervolgens reist bij naar Messina en Cataua, waar hem hetzelfde te wachten staat. MAROKKO. Uit Rabat wordt gemeld, dat Hadj Tazi is afgereisd naar Mogador, van waar by naar Harrakesch zal gaan, om met behulp van de Anfloes de aan komst van Abd-el-Azis voor te be reiden. Te Rabit is alles kalm. Abd- el-Azis neemt de voornaamste in gezetenen van Rabat en Sale als gijzelaars mee. De Marokkaansche Staatsbank heeft 100.000 douras ge zonden, om de kosten der expeditie te bestrijden. RUSLAND. Dinsdag jl. kwam in de Doema bij de behandeling van de kredieten voor het onderhoud van personen, die langs administratieven weg naar Siberië verbannen zyn, de toestand dier ongelukkigen ter sprake. De af gevaardigde Romanof schilderde het treurige lot dezer lieden en consta teerde, dat velen hunner, om aan hun ondragelijk bestaan een einde te maken, zelfmoord plegen. Adsjemof van de kadettenparty stelde in het licht, dat de administra tieve verbanning het alpha en het omega vormde van het oude regime; bovendien is zij het beste middel tot verspreiding der denkbeelden, welke de regeering bestrijdt. Baron Meyendorf, Octobrist, toonde aan welk schandelijk misbruik de regeering van dezen maatregel maakt. Ieder, die der regeering een doorn in het oog is, wordt onder het voor wendsel, dat het staatsbelang zulks eischt, verbannen, een wijze van doen, die het der regeering zeer gemakkelijk maakt zich te ontdoen van personen, die haar in den weg staan. In plaats van een gerechtelijk onderzoek, dat meestal de onschuld van den beklaagde aan het licht zou brengen, wordt iemand, die men lastig vindt, eenvoudig verbannen, geheel en al in strijd met de wet, die admini stratieve verbanning alleen toelaat als middel ter voorkoming van misdrijven en niet als een straf. Baron Meyendorf diende daarop het voorstel in om de regeering te ver zoeken maatregelen te nemen, dat verbanning langs administratieven weg, zoolang zij nog blijft bestaan, alleen worde toegepast in de door de wet aangegeven gevallen en niet als straf voor onbeduidende politieke ver grijpen. Dit voorstel werd met groote meerderheid van stemmen aange nomen. EERSTE KAMER. Zooals we gisteren reeds onder onze laatste berichten konden mede- deelen, heeft minister Bevers in de Eerste Kamer een échec geleden. Het betrof de verwerping van het voorstel tot instelling van een bureau van staatsaanleg van spoorwegen. Reeds in de Tweede Kamer had het oppositie gewekt by de heeren Yan Kaï nebeek en Plateterwijl het door den Limburgscben afgevaardigde Ruysch de Beerenbrouck en den Minister werd verdedigd. Het is ten slotte daar met 54 tegen 17 stemmen aangenomen. In de Eerste Kamer ging het niet zoo. De staat is, zeide de heer Havelaar, niet erop ingericht, werken goedkoop uit te voeren. En de heer Regout achtte de stelling, dat directe staats aanleg veel meer financieele offers zal vergen, dan uitvoering van werken door maatschappijen, onbetwistbaar. Het aantal ambtenaren zou zoo vreesde men verder by aanneming van het wetsontwerp weder blyvend en in niet geringe mate versterkt worden. De minister meende dat by staats aanleg beter voor het Rijksbelang wordt gezorgd. Bovendien trachtte hy pressie op de Kamer uit te oefenen, door samenkoppeling van dit ontwerp aan dat omtrent den aanleg van het lijntje Heerlen—Valkenburg. De Minister meende dat de samen koppeling van de twee ontwerpen noodig was omdat, als men tot den aanleg van de lyn zou besluiten, de exploitatie aan de S. S. moet worden gegeven en deze dus haar voorwaar den kan stellen omtrent den aanleg. Uit de bepalingen van het ontwerp echter leiddë de heer Regout af dat dit volstrekt niet juist was. En de heer Havelaar waarschuwde nog eens: dat de Minister lang genoeg in de Kamer had gezeten om te weten dat deze zich niet door dreigementen liet dwin gen tot iets dat ze niet wilde. De Minister wilde echter van geen toegeven weten en het ontwerp werd verworpen met de aanzienlijke meer derheid van 30 tegen 13 stemmen. Geen van de Limburgers stemde voorl Hoewel de heer Regout toen nog even den Minister trachtte over te halen om nu den aanleg van de lijn Heerlen-Valkenburg niette vertragen, bleef deze stijf op zijn stuk staan en verzocht schorsing van de behandeling van dat ontwerp. Werkloosheid-v er ze ke ring. Door den minister van land bouw, nijverheid en handel is aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën een schrij ven gezonden, inhoudende het verzoek, door hun tusschenkomst te vernemen, of sedert hun antwoord op hetschryven van zijn ambtsvoorganger van 31 December 1906 door gemeentebesturen in hunne provinciën alsnog maatrege len zijn genomen in het belang van de verzekering tegen geldelijke gevol gen van werkloosheid en, bjj beves tigende beantwoording, te ontvangen een exemplaar van alle desbetreffende plaatselijke verordeningen, reglemen ten enz, welke van kracht zijn, de daarover tusschen de colleges van burgemeester en wethouders en de gemeenteraden gewisselde stukken en de handelingen van de gemeenteraden deswege. Tevens wenscht. de minister gaarne te weten, of op de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven een bedrag voor 1908 is uitgetrokken of voor 1909 is of vermoedelijk zal worden voorgesteld voor het subsi dieeren en de administratiekosten van bedoelde verzekering en, zoo ja, welk bedrag, zoomede welke de uitkomsten van die verzekering tot op heden zijn geweest. De minister verwacht zoo spoedig mogelijk antwoord. Conflict in de Rijnsleep- vaart. Op de rivier voor Dordrecht kruiste gisteren, dus meldt de N. R. Ct., een stoombarkas van Hr. Ms. monitor Matador, waarschijnlijk in verband met het feit dat een zestal sleepen van Rotterdam werden ver wacht, waaronder waarschijnlijk eenige booten van de firma Gebr. Nefkens Van Steen, wier personeel, dat buiten den Bond van Machinisten en Stokers staat, het patroons-contract heeft geteekend. De Remoirt van den heer Masier, te Dordrecht, werd gistermorgen, komende van Antwerpen met bestem ming naar Rotterdam, in de Doidtsche KU aangehouden door leden van den Bond van M. en S., die den stoker bewogen de boot te verlaten. De Re moirt heeft zich daarop te Dordrecht van een anderen stoker voorzien en vervolgens de reis voortgezet. In verband met de staking zijn rijksveldwachters saamgetrokken, ter wijl marinepersoneel en marine-mate rieel ter beschikking zyn om even tueel de taak der politie te verge makkelijken. Naar Het Volk meldt hebben de directie der Niederheim-booteu en de firma Roskar in Duitschland het con tract van den Bond van Machinisten en Stokers geteekend. Automobilisme. De Haag- sche correspondent van de „Prov. Geld. en Nijm. Crt." beeft den voor zitter van de „N. A. C." naar z'n meening gevraagd over de 10 K. M.- kwestie". Jhr. Sandberg heeft de vaste over tuiging, dat onze Dationale automo bielen-industrie, niet minder dan de handel hier te lande, door deze bepa ling ten sterkste zal benadeeld wor den, zoo niet geheel gedood. Om deze industrie in deze critieke tijden te releveeren had men beter gedaan om, op 't voorbeeld van Duitschland, öf den ouden toestand te handhaven, öf maatregelen te nemen, die de alge meene veiligheid verzekerend, van minder bekrompen opvatting blijk gaven. In ieder geval had men wijzer gedaan zich te onthouden van een wettelijke bepaling, die aan de trek schuit-periode herinnert. Is men de verdiensten van de auto als verkeers middel, in de dagen van de spoor wegstaking zoo algemeen begrepen, geprezen, geroemd en erkend, nu op eens blijkbaar geheel vergeten? Die 10 K. M.-bepaling zoo schreef jhr. Sandberg verder is in één woord belachelijk, en voor een auto mobiel een onmogelijke tijdruimte. Niet voor een 100 M., maar wel voor éen of meer K.M. De houders van motorrijwielen zullen er niet het minst plezier van beleven, en toch zal men tot een en ander verplicht worden, omdat de wet spreekt van kom. Wat is de kom eener gemeente? 't Is een geheel vaag denkbeeld. En aangezien het uiterst moeilijk te definieeren is, zal het geheel afhan gen van de inzichten der plaatselijke besturen. Wil de raad de kom doen beginnen en eindigen op de grenzen der gemeente, niemand zal het kun nen verhinderen, daar 't is niet strij dig met 't algemeen belang, daar hier in ons land het automobielrijden nog als een ^particulier belang, een sport wordt beschouwd. Wat toch werkelijk het geval niet meer is. En het zou my al heel erg verwonderen, of Ged. Staten te vinden zullen zijn om een raadsbesluit, dat aan dat begrip van kom een voor de auto's bemoeilijkende definitie geeft, te wyzigen. De heer Sandberg besloot't staat bij mij vast, dat het vreemdelingen- vei keer met zulke bepalingen ons land voortaan links zal laten liggen. De provinciale belasting in Nooid-Brabant, meer bekend onder den naam van wegenbelasting voor auto's en rijwielen, heeft in het buitenland al reeds heel wat kwaad bloed gezet. Ja, in de buitenlandsche bladen is zelfs al voor ons laud gewaarschuwd 't Eenigste lichtpunt, dat 'k in die nieuwe bepaling kan ontdekken, is, dat ze door eigen dwaasheid moeilijk zal kunnen worden volgehouden. De heeren automobilisten klagen dus, maar is de gewraakte maatregel niet hun eigen schuld Men leze maar eens het volgende bericht uit de .Nieuwe Crt." De fungeerende commissaris van politie te Leiden heeft waarnemingen gedaan van de snelheden, waarmede zich op Dinsdag van de vorige week, den dag der maskerade te Delft, motor rijtuigen en automobielen op de voor het doorgaande verkeer bestemde wegen voortbewogen. Vastgesteld werd, dat 31 bestuur ders reden met een snelheid van 10—15 K.M., 63 van 15—20 KM., 42 van 20—25 K.M., 20 van 25—30 K.M., 12 van 3035 K.M., 5 van 35 -40 K.M., 5 van 4050 K.M., en één met een snelheid van 54 K.M. per uur. De waarnemingen geschied den door personen geplaatst aan de uiteinden der stad, bij de Utrechtsche brug inkomst van de stad van de zijde van den Hoogen Ryndyk, Alfen, Utrecht, enz., en aan de Haagbrug, begin van den weg ,an Leiden naar 's-Gravenhage, Delft enz. Tegen de bestuurders, die met een grooter snelheid reden dan 25 K.M., werd procesverbaal opgemaakt. De 14e jaarlyksche Bondsver gadering van den „Nederl. Post- en Telegraafbond" zal Zondag a.s. in het gebouw „Tivoli" te Utrecht worden gehouden. DeHunnoschans. H. M. de Koningin vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik bracht eergisterenmid- dag een bezoek aan de Hunneschans aan het Uddelermeer, waar onder leiding van prof. Holwerda, oudheid kundige opgravingen worden gedaan. H. M. werd door den professor rond geleid en nam de enkele voorwerpen en de werkzaamheden geruimen tijd in oogenschouw. Een 20-tal arbeiders is er aan het werk en in alle richtingen wordt de schans afgegraven en onderzocht, tot heden met zeer weinig resultaat. Slechts een weinig gebroken aarde werk en een urn werden nog ge vonden. Ook prof. Kramer, directeur van het Huisarchief van H. M. bracht een be zoek aan de schans. DE HOOFDCURSUS TE KAMPEN. De N. Arnh. Ct. schrjjft. Voorzeker heeft de Minister Sabron ingezien, dat zyne mededeelingen tal van ouders en verdere belangstellen den moesten bedroeven niet alleen, maar ook bitter stemmen. Toch deed hy een goede daad door den sluier over deze netelige zaak hangende op te lichten. Nu toch weet ieder ouder paar aan welk gevaar hun zoon bij het gaan naar den Hoofdcursus is blootgesteld. Zy kunnen nu zwakkere karakters weigeren bij het leger dienst te ne men of wel ze kunnen door streng toezicht en goede raadgevingen kwade gevolgen als hier bedoeld trachten te voorkomen. De ergerlijke toestand hiervoren geschetst in verband gebracht met de bedroevende gebeurtenissen welke onder de Regeering van den Minister Staal, omtrent de Cadettenschool te Alkmaar werden geopenbaard, werpt een hoogst treurig licht op de Neder- landsche inrichtingen tot opleiding van officier. En wanneer men nu by dit alles weet, dat hier het grootste belang niet alleen voor de betrokken adspi- rant-officieren en hunne ouders maar ook voor het leger in zyn geheel op het spel staan, dan moet men zich toch zeker verwonderen dat het departement van Oorlog nalatig is gebleven by tijds afdoende maatrege len te nemen. Het heeft bewust of onbewust een groot kwaad jaren lang laten voortwoekeren, welke daad sterke afkeuring verdient. DE HOOGER ONDERWIJSWET. In dr. Kuyper's wet tot herziening van de wet op het Hooger Onderwijs is bepaald, dat vóór 6 Juli 1908 een voorstel van wet moet zijn ingediend tot nadere regeling van het bepaalde omtrent de vakken van de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuni versiteiten. Minister Heemskerk zal dit heete hangijzer liefst niet aanvatten, merkt de Stichtsche Ct. op, die echter den tyd voor oplossing van deze zaak ook volstrekt niet rijp acht. We herinneren aan de verga dering, uitgeschreven door de plaat selijke afdeelingen van het Ned. Onderwijzers Genootschap en Volks onderwijs, welke Zaterdagavond in de Arend wordt gehouden. De heer A. J. Schreuder uit Arnhem zal daarin als spreker optreden met het onder werp onderwijs aan achterlijke kin deren. De kapitein A. A. Heisterkamp van het 5e Reg. Infanterie is benoemd tot lid en secretaris van de commissie, die het eindexamen zal afnemen aan den hoofdcursus te Kampen. Naar wij vernemen, zullen door de spoorweg-compagnie van het regi ment genietroepen op 16 Juli a.s. interessante springproeven worden genomen op de Zeisterheide tusschen Kampoord en het z.g. langebosch. Men zal o. m., met behulp van pikrinezuur, gedeelten van een ijzeren brug vernielen. De heide zal tot op 1000 meter van de springplaats onveilig zijn. Het zal geraden zyn bij gelegenheid van deze proeven niet bezuiden den Utrechtschen straatweg te komen. A. D. Aan de aubade, die op 31 Aug. aan den Burgemeester zal worden gebracht, zullen ongeveer 1500 kin deren deelnemen. De gezamenlijke repetities zijn gisteren begonnen op de speelplaats van de school aan de Punten burgerlaan. Zaterdag a.s. keeren de staven en batterijen van het le reg. veld-art. uit de legerplaats by Oldebroek naar hunne garnizoenen terug. De He afdeeling, de 4e, 5e en 6e battery, ter sterkte van 13 officieren, 207 onderoffiieren en minderen, 155 paar den, 9 vuurmonden en 9 caissons zullen per extra-trein van den Cen- traalspoorweg te 9.27 v.m. spoortyd alhier arriveeren. Heden kwam de sultan van Assahan aan het station alhier door op zijn doorreis naar en van hetLoo. Op het bureau van politie is een parapluie gedeponeerd, die op den openbaren weg gevonden is. Van verschillende zijden werd ons een verhaal gedaan omtrent het vinden van een geraamte op den Berg naby de zeven boompjes. Een man, die daar aan 't grint graven is, moet het gevonden hebben, nog geheel gaaf, en, waarschijnlijk moet het van een misdadiger afkom stig zyn, want de boeien, met scherpe punten aan de binnenzijde, waren nog om armen en beenen bevestigd. De vinder schrok zoo geweldig, dat hy zyn bewustzijn verloor, maar gelukkig kwam hy spoedig weer by, en toen heeft hij het geraamte naar het politie bureau gebracht, terwijl hy de boeien aan Flehite heeft geschonken. Aldus het verhaal, dat we hoorden. Maar bij onderzoek konden we de juistheid ervan niet bevestigd krijgen. Op het bureau van politie wist men er niets van. Zou dat soms zoo iets van een „zeeslang" zijn op den Amersfoortschen berg SOEST. In de jaarvergadering van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer „Soest Vooruit" werd door den secretaris verslag uitgebracht over het afgeloo- pen jaar. Uit dat verslag bleek, dat niettegenstaande 19 leden om ver schillende redenen voor het lidmaat schap bedankt hadden, het ledental toch van 162 tot 181 gestegen was. Het getal zitbanken in de gemeente werd met 2 vermeerderd. Een pension en woninggids waarin de leden der Vereeniging gratis konden adverteeren werd uitgegeven en verspreid of op aanvrage gratis en franco toegezonden. Voor de wandelkaart heeft de heer C. J. Geijer ook dit jaar gratis nieuwe linnen foudraals toegezegd. Een be stuur voor de op te richten Floralia- vereeniging als onder-af deeling van Soest Vooruit kwam tot stand, ter wijl met het bestuur der V. P. N.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2