DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 136, MAANDAG 13 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröehert. BINNENLAND. STADSNIEUWS. - DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Aboimementspr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiên Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten liet Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. DE MACEDONISCHE QUAESTIE. De door Rusland en Engeland in groote trekken opgemaakte plannen omtrent de hervormingen in Mace donië, worden thans omgewerkt tot een nota, die door Rusland bij de Mogendheden zal worden ingediend. Aan het Russische Ministerie van Buitenlandsche Zaken waar men zich met de samenstelling van de nota bezighoudt, maakt men absoluut geen haast, omdat de gezanten der Mogendheden te Constantinopel aan wie de nota zal worden overhandigd toch niet voor den herfst van bun vacantiereizen zullen zijn teruggekeerd naar hun standplaats. De hervormingen welke Rusland en Engeland in Macedonië zullen voorstellen, komen volgens de Novoie Wremia hoofdzakelijk neer op het samenstellen van legerkorpsen om het bendenwezen te vernietigen en de benoeming, voor zeven jaren, van een gouverneur-generaal, met zeer uitgebreide bevoegdheden, waartoe o.a. zullen behooren, de keuze van zijn ondergeschikten en de goedkeuring der Macedonische begrooting. Ne Novoie Wremia deelt evenzeer mede, dat de Porte zich reeds gereed maakt tot verzet tegen de uitvoering dezer plannen. Zelfs zou zij reeds oorlogstoebereidselen maken aan de Bosphorus en in Klein-Azië. De Frankfurter Zeitung meldt, dat de Engelsche voorstellen gisteren te Berlijn zijn ontvangen. Ook volgens dit blad zouden deze voorstellen een plan bevatten tot oprichting van vliegende legertjester bestrijding van de benden. ENGELAND. Toen de Britsche vloot Dinsdag avond in de baai van Alback aan de Deensche kust in de nabijheid van kaap Skagen voor anker lag, kreeg men plotseling de „Hohenzollern", begeleid door een kruiser en een torpedojager, in het gezicht. Lord Beresford gaf onmiddellijk bevel de mastvlaggen te hyschen en toen de Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 78) Hans-Henning sprak zoo zacht moge lijk. „Ik moet je wat zeggen, Sitta." Zjj stond op, hing het gordijntje weer over de wieg en sloop op hare teenen met haar man naar de deur. In het volle daglicht kon men eerst goed de vreeslijke verandering zien, die zij in de laatste maanden, en vooral na de geboorte van het kind, onder gaan had. Hare trekken waren scher per geworden, er waren donkere krin gen om hare oogen en haar gezicht was aan hare slapen ingevallen. Hare adem kwam bij horten en stooten over hare lippen die steeds een beetje ge opend waren en als naar lucht hijgden. Yoor iemand die haar, evenals Hans- Henning, eiken dag zag, was die ver andering misschien te geleidelijk ge- I komen om op te vallen maar wie haar in lang niet had gezien, moest wel schrikken van haar aanblik. Wat wilde je me zeggen? Keizer naderde, werd hij met een saluut van 21 kanonschoten begroet, terwijl de geheele bemanning para deerde. De „Hohenzollern" draaide voor den boeg van de „Hindostan" tusscben de derde en vierde divisie der slagschepen om, ging toen voorbij den achtersteven van de „Edward YII", het vlaggeschip van Lord Beresford en stoomde toen tot dicht bij de vier vlaggeschepen. Daarop verdween de Keizer even geheimzin nig als hij gekomen was. Op ieder schip, dat de Keizer voorbijstoomde werd het Duitsche volkslied gespeeld en werd driemaal „hoera" geroepen. Gedurende al den tijd van de ont moeting bleef de Keizer alleen op de brug, gaande van de eene zijde naar de andere om op militaire wijze de saluten te beantwoorden. MAROKKO. Te Londen zijn berichten uit Rabat ontvangen, gedagteekend 6 Juli, mede- deelende, dat Abd-el-Azis toen op het punt stond Rabat te verlaten, om aan het hoofd van een strijdmacht van 3000 ruiters en 3000 infanteristen met een aantal stukken geschut naar Marakesj op te rukken. Een tweede mehalla zou uit Magador vertrekken, om gemeenschappelijk met dit leger te ageeren. Uit de schatkamer van den sultan te Tanger is een half mil- lioen peseta's verzonden, waarmede de Sultan den achterstand aan zijne soldaten uitbetaalde, ten einde zich van hunne trouw te verzekeren. De „Koln. Ztg.", dit bericht mede deelend, merkt daarbij schamper op: Het zou werkelijk interessant zijn, zoo men kon ontdekken waar de sultan zoo plotseling dat geld vandaan haalt. Zijne onderdanen hebben zich immers tot dusverre niet bepaald onderscheiden door offervaardigheid te zijnen behoeve; mochten deze geld middelen hem echter door de een of andere buitenlandsche mogendheid verschaft zijn, dan zou dit een feit van niet geringe staatkundige betee- kenis zijn. Krediet aan leerlingen van den hoofdcursus. De bur- Ik heb een aanvraag gekregen om de doopplechtigheid bij te wonen. Sitta I Mijnheer onze zoon is nu bijna acht weken oud en dus wordt bet tijd. Maar jij moest eerst weer heele- maal in orde zijn. Nu voelt ge je weer beter, niet waar schat?" Veel beter, Hans-Henning. Ik ben er alleen nog maar een beetje van onder den indruk. Natuurlijk, dat kan niet anders als men den ganschen dag en den halven nacht met het kind rond sjouwt 1" Och, laat mij maar 1 Ik lig toch dikwijls wakker. En ik wil allerminst te kort komen in mijn plichten tegen over ons kindje." Je moest liever slapen, Sitta. Je wordt steeds magerder. Er moetheusch iets aan je gezondheid gedaan worden. Als ik in het najaar mijn koren goed verkoop gaat ge naar een badplaats dat staat vast." Wilde je me dat zeggen Neen, mijn engel I Ik heb immers een communicatie naar Glückstadt gestuurd Ja 1" En nu heb ik een zeer vriende lijken brief van den prins gekregen. Hjj wilde graag een paar dagen bij ons komen en de doopplechtigheid meemaken, in geval ons kindje nog niet gedoopt was." gemeester van Kampen heeft een circulaire gezonden aan neringdoenden in die gemeente, waarin gewezen wordt op het zeer groote daar be staande euvel, dat sommige leerlin gen van den hoofdcursus schuldig maken, dikwijls tot een zeer aanzien lijk bedrag, ten gevolge van het aan hen verleenen van krediet door nering doenden, een euvel, dat zoodanige afmetingen heeft aangenomen, dat de bevoegde autoriteit zich daarmede heeft bemoeid en daaromtrent strenge voorschriften heeft uitgevaardigd. Het schijnt, meldt verder die cir culaire, dat de pogingen, in het werk gesteld om het verleenen van krediet aan die leerlingen te doen eindigen, niet of niet voldoende hebben gebaat althans uit het gesprokene door den minister van oorlog in de Tweede Kamer van 2 Juli mag worden opge maakt, dat het voornoemde euvel nog niet is verdwenen, terwijl daarbij de minister nog meedeelde, dat wanneer nog langer van dat kredietverleenen bleek door neringdoenden, door hem zou worden overwogen, den hoofd cursus naar elders te verplaatsen. Het behoeft geen betoog van hoe onberekenbare schade een dergelijk besluit voor de gemeente zou zijn, een onherstelbare schade dan aan de gemeente toegebracht door de schuld van haar eigen ingezetenen. Door den burgemeester wordt dan ook in het algemeen belang aan de neringdoenden het zeer dringende en zeer ernstige verzoek gericht, het door de bevoegde autoriteit uitgevaardigde verbod aan onderofficieren van den hoofdcursus om op krediet te koopen of zich op krediet diensten te doen verleenen, eendrachtig te steunen en mitsdien aan die heeren geen voorwerpen te leveren of diensten te bewijzen, dan tegen contante betaling. De schrijver van de brieven uit de Hoofdstad in de P. Gron. Ct. schrijft het volgende De sociale toestanden hier ter stede wijzen er nog niet op, dat men zich ontworsteld heeft aan de malaise, die ons verleden jaar en vooral in den af- geloopen winter geteisterd heeft. Er loopt nog heel wat volk leeg, en het beste bewijs, dat het aanbod van werk- Sitta hield zich vast aan den deur post waartegen zij leunde. Zij werd nu eens rood en dan weer bleek. Nou, val nu niet in eens flauw van den schrik, Sitta." Hoe moet dat? Hier bij ons....? Hij trok gelaten zijn schouders op. „Hij weet dat ik hem geen statiever- trekken kan aanbieden. Als hjj wilde komen dan moet hij het nemen zooals het is." En de prinses?" Is niet in staat om te reizen. Hij komt alleen." Moet het heusch gebeuren, Hans- Henning Ik zal je den brief laten zien, lieveling. De Prins schrijft zoo hartelijk dat |het me onaangenaam zou zijn te weigeren. Hij zou het zeker niet als een geldige reden opvatten als ik hem schreef dat hij hier te eenvoudig voor hem is. Neen, dat niet, maar Wees nu niet zoo zwaartillend. Jij zult er geen last van hebben. Hilda kan hier komen om voor alles te zorgen." Daarom zei ik het niet. Ik wil er graag moeite voor doen." Ik weet wel dat je altijd erg nauwgezet bent. Maar waarom is dat bezoek je dan onaangenaam Zij kneep hare handen krampachtig ineen maar antwoordde niet. krachten grooter is dan de aanvrage, wordt geleverd door het feit, dat we hier in de laatste maanden niets ge had hebben wat op een werkstaking gelijkt. Maar als straks het stille sei zoen weer aanbreekt, als najaar en winter weer het bouwen en verbou wen tot een minimum terugbrengen, dan zullen we weder hooren van duizenden werkloozen en gebreklij denden en het zal zeer de vraag zijn, of dan de burgerij weder bereid zal worden gevonden een paar ton tot steun dier armen samen te brengen. Zulks hebben ook de heeren ingezien, die in den vorigen winter zitting had den in de commissie uit de burgerij tot ondersteuning der werkloozeri en zij zijn nu reeds aan den arbeid ge togen tot oprichting van een vereeni- ging voor emigratie. Hun doel is om de werkelijk „arbeitsf&hige" elementen, die met de ziel onder den arm rond- loopen, aan arbeid te helpen, desnoods in den vreemde, en zij willen dit niet enkel doen door mede te deelen, waar werk is te krijgen, doch ook door fiinancieelen steun ze in de gelegen heid te stellen zich daarheen te be geven. Inderdaad een zeer sympathieke maatregel, wanneer men enkel de pbilantropische zijde er van beziet, doch men zal het wel met me eens zijn, als ik beweer, dat er ook een economisch nadeel aan verbonden is. Slechts zij toch zuilen geholpen wor den, die zich aanmelden, doch het onvermijdelijk gevolg hiervan zal zijn, dat de slapste elementen er niet van gediend zullen zijn. Deze durven niet en blijven hokken in onze groote stad, terwijl de lui, die nog wat hopen van de toekomst, die vertrouwen stellen in eigen kracht, die „fut" en levens lust bezitten, zich in de eerste plaats tot de emigratiecommissie zullen wen den. Mogen we dat een voordeel voor onze stad heeten? Het bestuur der Nederlandsche Automobiel-Club heeft een verzoek schrift gezonden aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de aanneming door de Tweede Kamer der Staten- Generaal van het ontwerp tot wijzi ging der Motor- en Rijwielwet 1905, St.bl. 69. Nou, waarom dan Omdat hij je vroeger eens het hof heeft gemaakt Maar dat is nu al lang geleden en hij schijnt nu heel gelukkig te zijn met de prinses." Sitta dwong zichzelf tot een glim lach. „De prins heeft me vroeger knap gevonden," zei zij op onnatuurlijk klinkende toon, „en nu ben ik zoo oud en leelijk geworden. En daarom vind ik het naar." Hans-Henning lachte luid Dat zou ik heusch niet gedacht hebben dat je zoo Ij del waart I" Ja zoo ijdel ben ik nu I" Och wat, je bent even mooi als altijd 1" Dat vindt jij 1" Ja, dat vind ik. En de smaak van den prins moet jou onverschillig zijn mevrouw l Of moet ik jaloersch worden Zeg dat niet 1" zei zij smeekend. „Dat klinkt zoo naar, ik hoor het liever niet. Zeg me liever nog eens...." Wat? Dat ik je mooi vind, kleine nuf?" Neen, of je werkelijk gelukkig bent." Gelukkig en tevreden?" Ik dacht dat ik daarop heelemaal niet behoefde te antwoorden 1 Of ik gelukkig ben Ik heb maar twee wenschen." En die zijn Als ik ze maar kon vervullen 1" Adressante verzoekt de voorgestelde wetswijzigingen te verwerpen pn ver trouwen te stellen in artikel 15 dier wet, dat het middel aan de hand doet om roekelooze bestuurders te straffen. Examen Landmeter. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van hen die het examen van geëxamineerd en beëedigd land meter wenschen af te leggen, dat zy zich daartoe vóór 25 Augustus e.k. schriftelijk bij het Depart, van Binnenl. Zaken moeten aanmelden. Nieuwe spelling. Door Burg. en Weth. der gemeenteScbeemda was in een publicatie gewaarschuwd tegen de nieuwe spelling, welke op de bijzondere school te Westerlee wordt onderwezen. Hoogere autoriteiten hebben zich daarmede bemoeid en nu wordt door B. en W. van Scheemda het volgende gepubliceerd „Wij deelen aan de ouders, voogden en verzorgers van de kinderen der bijzondere school te Westerlee mede, dat onze bekendmaking van den 1 Juli, welke op deze plaats werd aangeslagen, is ingetrokken en verzoeken U die als niet gedaan te beschouwen." Het slotnummer van het con cours hippique te 's Gravenhave van Zaterdag was het spring-concours voor jachtpaarden, gereden door offi cieren en heerrijders. Het parcours bestond uit allerlei hindernissen, die op jacht kunnen voorkomen, als een hek, waarvoor moest worden afgestapt om het te openen en weer te sluiten, een brug, boom, hek, enz. Er werd op tijd gereden, terwijl degene, die de minste fouten had en den snelsten tijd, winner was. Niet minder dan 65 deelnemers waren ingeschreven. Het parcours werd o. a. zonder fouten gereden daar luit. H. Mathon met Held en luit. R. Wilson met de Hengst en de Ballon. Een voerman, die hedenmiddag zyn paard met kar op den Westsin gel liet staan, ontdekte al heel Ik zou jou en mjjn geldbuidel wat gezonder willen hebben! Anders weet ik niets I" Nou, dat kan allebei terecht komen Dat moet ook. Ik geloof heusch dat het met elkaar in verband staat I Arme lieveling, als ik maar wat meer voor je kon doen 1" Sitta drukte hare handen tegen hare ooren. „Begin jy nu ook niet, Hans- Henning 1 Mama plaagt er me al ge noeg mee. Zy beknort me voortdurend dat ik er zoo slecht uitzie. En ik kan het toch niet helpen 1" Sitta's woorden klonken ietwat ver ontwaardigd. Hans-IIenning sloeg zyn arm om haar heen. „Neen, lieveling, erger je maar niet. Ik zal er niets meer over zeggen. Het is heel natuur lijk dat je er nog slecht uitziet. Het zal wel gauw beier worden." Zij liet haar hoofd tegen zyn schou der rusten en er kwam een grenzen- looze behoefte aan rust in haar op. Het liefste zat zij den heelen dag op een bankje naast de wieg aan haar kind te droomen en te peizen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1