DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 138, WOENSDAG 15 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDER". Veesehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAÜ. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert BINNENLAND. Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Ab ounementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentien: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. EUROPEESCHE POLITIEK. In ons vorig nommer hebben wy gelegenheid gehad de aandacht te vestigen op de betrekkelijke vriend schap die tusschen Duitschland en Turkije bestaat. In Duitschland zelf maakt men zich naar aanleiding van die vriendschap wel een weinig ner veus, omdat juist Turkye het land is, waarin steeds een Europeesch conflict dreigt. Sedert jaren heeft Duitschland zich op een in het oog loopende wijze als de eenige vriend van Turkye uitge speeld. Indertijd, tijdens het Kreten zische conflict, heeft Duitschland al geweigerd in het Europeesche concert tegen Turkije mee te doen. En sedert dien heeft het zich in Konstantinopel hoe langer hoe meer vastgenesteld. Het heeft de Turksche troepen ge drild, den Sultan als Europeesch souverein behandeld en een gemeen schappelijke actie tegen Turkije steeds onmogelijk gemaakt. Alle mogend heden, met name Engeland, Rusland, Italië, Frankryk en Amerika hebben den zieken man al eens met woorden of met den gewapenden vuist gedreigd. Duitschland nog nooit. Op deze wijze hoopte Duitschland natuurlijk invloed te krijgen op het binnenlandsch bestuur en Turkye economisch te veroveren. Die econo mische verovering is al een heel eind gevord en nu heet het in eens dat de mogendheden Duitschland's verder doordringen zullen verhinderen. Men wil den beelen Duitschen droom van een Oostenrijksch—Turkschen dus Duitschen spoorweg van Berlijn naar den Perzischen golf wreedelijk ver storen. Rusland zou dan de vrije hand aan de Gouden Hoorn, Oosten rijk in den Oost Balkan, Frankrijk in Syrië en Engeland in Mesopotamië en Arabië krijgen waarbij Engeland dan van Egypte over Arabië, Mesopotamië, Zuid-Perzië en Beloetsjistan een over land route naar Indië zou krijgen. En Duitschland zou het toekijken hebben. Ziedaar wat men in Duitschland Naar het Duitsch, van HENRIETTE VON MEERHEIMB. 80) Heinrich v. Kröchert maakte een buiging. „Ik dank u wel voor dat prjjsje, mevrouw." Mijn jongen is op Heinrichs hagen geboren en wordt dus ook op Heinrichshagen gedoopt", antwoordde Hans-Henning kalm. ,Als het voor ons goed genoeg is kan de prins het hier ook wel drie dagen uithouden. Hij komt om Sitta en mij weer te zien en niet om onze inrichting te bewonderen" Dat vindt ik ook!" zei de oude Kröchert. Hilda zag het opgewonden, getee- kende blosje op Sitta's gezicht. „Ik kom hier om te koken, Sitta, en Karola bakt de taart, jij behoeft er je niet ongerust over te maken I" zei zij. I Maar al die noodzakelijke fyne [gerechten, kreeft een pasteitjes en jwat verder nog bij een diner hoort I" pui mevrouw von Hohenthal. „Geluk van Engeland verwacht. Dit zou het groote politieke programma zijn van Lord Curzon van Keddlestone, den vroegeren Indischen onderkoning, welk programma, aangenomen door het Europeesche concert, tegön Turkye- Duitschland zou worden uitgevoerd. Zal Duitschland dit nu werkelijk rustig aanzien Of zal het openlijk Turkije's party kiezen en heel Europa tarten En indien Duitschland dit doet, hoe zal het dan zulk een oorlog beginnen, hoe zal het bovendien vervolgens verhinderen, dat hoe de zaken ook loopen Engeland, d.i. de groote cuncurrent in den wereldhandel, aan het lange einde trekt, omdat deze staat van die gelegenheid gebruik zal kunnen maken om Duitschland nog weer belangrijk te verzwakken en zyn vloot te vernielen. Veel hangt ter beantwoording van deze vragen af van de houding van Oostenrijk. Gaat dit rijk werkelijk met Curzon's plan mede en men heeft een groot loon aangeboden om het overloopen gemakkelijk te maken dan zal Duitschland inderdaad voor deze moeielyke vraag staan. Doch zoover is het nog niet. De beide par tijen doen in Weenen hun uiterste best. En in Duitschland vertrouwt men eenerzyds den vorst volkomen, doch men vreest den anti-Duitschen invloed vooral van Polen, welke Duitschland, d. i. Pruisen, door zijn hatelijke verdelgingspolitiek ten zeerste verbitterd heeft. Wat er komen zal, weet nog nie mand. Doch dat er wel eenige aanleiding is voor de onmiskenbare nervositeit, die in de Duitsche pers te vinden is, kan niet op goede gronden worden tegengesproken. DUITSCHLAND. Het blijkt, dat het nieuwe bestuur de Vlootvereeniging niet veel goed doet. Behalve de 100.000 partijgangers van generaal Keim, die bedankten, heeft ook de Westfalensche sectie, die 23.000 leden telt, en corps de Ver- eeniging vaarwel gezegd. Gisteren was de dag waarop graaf Zeppelin zijn grootsten tocht met het luchtschip zou volbrengen. kig dat Berlijn niet ver weg is. Borchard kon het diner heelemaal klaar afleveren, het eten behoeft dan alleen maar gewarmd te worden, fk zal er onmiddellijk over schrijven." Dank u wel, mama, maar het gaat ook wel zonder Borchard. Er loopen genoeg kippen op 't binnenplein rond en ik zal van avond nog een reebok schieten. Visch krijgt men in den dichtst bijzijnden molen, fruit en groenten hebben we zelf in den tuin. En daarmee is het diner klaar." Heel goed. Maar het souper? Moet de prins van pap, ham en worst leven Zeker dat eet hij zelfs by voor keur." Dan ga ik liever van te voren weg als hem dat werkelijk voorgezet wordt." Aangezien niemand haar dringend verzocht 't niet te doen, kwam zy ook niet meer op dat plan terug, maar zy kwelde Sitta vreeselijk met hare voor stellen om achter den rug van haar man allerlei bestellingen te doen. Na tuurlijk zonder succes. Met een onte vreden gezicht bekeek zij de kamer waarin de prins zou logeeren. Sitta zette bloemen in alle vazen en het zag er vriendelijk, gezellig en netjes uit. Ik denk dat het hem wel bevallen zal I" antwooordde Sitta zacht, terwjjl ze een plaat recht hing. Het plan was over Schaffhausen, Bazel, Straatsburg en Mannheim naar Mainz te gaan en terug naar Constanz over Stuttgart. In 't geheel gingen er achttien menschen mee aan boord. Om twee uur werd opgestegen, doch door het breken van een der onder- deelen van de machine heeft Zeppelin zijn tocht moeten afbreken. Hy is te Manzell geland. Reeds heden hoopte hij weer te kunnen opstjjgen. FRANKRIJK. President Fallières zal zich a. s. Zaterdag, den 18en, te Brest insche pen aan boord van het linieschip Yerité, en op zijn zeereis naar Ko penhagen, waar hij Maandag 20 dezer aankomt, begeleid worden door den kruiser Dupetit-Thouars en drie tor pedojagers. Den 22en vertrek naar Stockholm, waar hy den 24en aan komt. Vertrek uit Stockholm den 26en den 27en aankomst op de reede van Reval, waar de president by Tsaar Nikolaas aan boord gaat; den 28en komt de tsaar op de Verité eten; 's avonds vertrekt de president weer. Den 31en aankomst te Kristiania. Den 2en Augustus vertrek naar Frankrijk. De staking van het personeel der Parijscbe havenbootjes duurt nog voort. De directie van de „Compagnie des bateaux parisiens" heeft n. 1. de door de arbeiders gestelde eischen voor onaannemelijk verklaard. Maan dag hebben zes afgevaardigden van de stakers een onderhoud gehad met minister Barthou. Zij wezen den mi nister er op, dat zij met hunnen eisch, van een werkdag van 12 uur niets anders vroegen dan toepassing van de wet van 1849, waarbij dit cijfer als maximum van arbeidsduur was aangenomen, dat het toestaan van een vryen dag om beurten ook geen be zwaren opleverde, wijl de wet zulks voorschreef en dat, wat de pensioe nen betrof, het de maatschappij, die zoo rijk was, slechts een geringe op offering zou kosten, daarin te voor zien. De minister beloofde deze zaken te zullen bespreken met de maatschappij. Maar deze verklaarde dat het bedrijf door inwilliging der eischen van de Doe ten minste een mooien japon aan. Je ziet er uit als een spookver schijning. Men kan je bijna niet eens meer knap noemen wantje trekken wor den veel te scherp. Wat gek toch dat je zoo slecht geconserveerd bent Ik zie er nu bijna jonger uit dan jy. Maar je doet ook niets voor je uiter lijk je loopt buiten rond zonder hoed en voile en trekt geen handshoe- nen aan in de keuken. Wat voer je toch altyd uit? Ik zie je zoo zelden?" Ik moet wel, mama. Ik heb im mers niet zooveel bedienden." Misschien biedt de prins je nog eens je pensioen aan als hij die armoe dige boel ziet. Nu zult ge toch niet zoo mal zyn van het te weigeren." Het zou al heel weinig voornaam zijn als ik dat aannam," antwoordde Sitta heftig. „Het doet er niets toe dat we arm zijn en de prins is veel te fijngevoelig om mij met een derge lijk aanbod te vernederen Ik vind het veel vernederender om hem in zoo'n armoedig huis te moeten ontvangen I" Sitta antwoordde niet. Zy streek de sprei die over het bed lag, glad. Zij gunde haar moeder van harte den triomf van het laatste woord te hebben. De komst van den prins werd wat uitgesteld. Hij kwam eerst op den dag van, en kort vóór de doopplechtigheid. arbeiders te gronde gericht zou wor den en het dan maar beter zou zyn de geheele zaak stop te zetten. En zoo ligt dan de geheele vloot, ongeveer 500 booten, stil bij het viaduct van Auteuil. Zij wordt be waakt door politie, wat vrijwel over bodig schijnt, daar de stakers zich buitengewoon rustig betoonen. PORTUGAL. By de debatten in het Portugeesche parlement over de voorschotten aan de koninklijke familie, is gebleken, dat ook Koningin Amalia, de weduwe van Koning Carlos, 820.000 peseta's van de Portugeesche schatkist had geleend. Dit feit baarde groote verwondering, omdat men wist, dat de Koningin een groot persoonlijk vermogen heeft. Haar vader, de graaf van Parijs, gaf haar drie millioen ten huwelijk en na zyn dood erfde zij nog tien millioen. In de omgeving der Koningin wordt verteld, dat zyzelve geheel onkundig was van de leening, welke in haar naam was gesloten. De Koningin heeft geweigerd het aanbod der regeering, om de terug betaling in termijnen te doen plaats hebben, aan te nemen. Zy wenscht de geheele som ineens af te lossen. Deze geschiedenis schijnt zulk een onaangenamen indruk op de Koningin te hebben gemaakt, dat zy het voor nemen heeft te kennen gegeven om gedurende eenigen tijd op reis te gaan naar het buitenland. TURKIJE. Uit Saloniki ontvangt de Corriere zeer onrustbarende berichten over den militairen opstand in Macedonië. Mag men dezen berichtgever gelooven, dan zijn tot dusverre alle troependie tegen den aanvoerder der opstande lingen Enver bey zyn afgezonden, o.a. een geheel regiment jagers, naar dezen overgeloopen. De opstandelingen moe ten ruimschoots voorzien zijn van wapens, ammunitie en levensmiddelen en hebben overal oproepen verspreid ten gunste van invoering eener grond wet en van de burgerlijke vrijheid. Osman pacha zou te Saloniki zijn aangekomen en daar hy bekend staat als een verwoed reactionnair, bereidt Hans-Henning reed in zijn gewoon jachtwagentje naar het station om zijn hoogen gast af te halen. Mevrouw v. Hohenthal smeekte hein te vergeefs om de glazen koets uit Machow te nemen, die wel is waar vreeselijk ouderwetsch was, maar toch een veel fatsoenlijker middel van vervoer. Maar het kon Hans-Henning niets schelen dat zyn rijtuig een beetje bekrast was en dat het biauwe laksn der kussens er erg versleten uitzag. Hij reed ziels vergenoegd en zeer in zijn nopjes weg. Alles zou vandaag best in orde komen. Karola brouwde de bowl vol gens een recept van hem. Hilda hield een wakend oog in de keuken, de doopeling schreeuwde nu vast en dus kon men hopen dat hij onder het doopen stil zou zijn en Sitta bestrooide de heelo tafel met rozen. Het was trou wens ook Juni de maand der rozen 1 Er stonden er veel in den tuin van Heinrichshagen en uit Malchow kwa men ook nog manden vol rozen. Als er iets niet in den haak was, het hu meur zijner schoonmoeder bijv. Hans-Henning liet den zweep even klappen „nu dan draagt men dat gene dat niet te veranderen is!" De trein kwam precies op tijd het station binnen. De prins was alleen, zonder adjudant of kamerheer, hij had alleen een lakei bij zich. Hij wilde men zich erop voor, dat er buitenge woon strenge maatregelen zullen wor den genomen. Zondag reeds hebben de Engelsche en Russische ambassadeur te Konstan tinopel aan de Porte een nota gericht, waarin zy aandringen op spoedige onderdrukking van den militairen op stand in Macedonië, opdat de belangen van buitenlanders niet in gevaar ge bracht en de vrede op den Balkan niet bedreigd worden. Opbrengst der Middelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juni 1908, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1907, door het departement van Financiën openbaar gemaakt. 1908. 1907. f5.466.213, f5.156.493, - 811.587, -4.701.616, - 859.692, - 5.044.926. .- 33.422, .-2.336.016, 66.0S4, .-1.169.108, - 262.656, .- 85.031, - 32.952, - 216.S46, - 34.064, - 2.059.281, - 59.093, - 1.126.108, - 264.052, - 168.071, - 37.671, - 250.271, Directe belast. Recht op den invoer Accijnzen Waarb. en bel der goud. en zilv. werken Indir. belast. Domeinen Posteryen Rykstelegr Staatsloterij Akte v. Jacht en visschery Loodsgelden Totaal f 15.181.435, f 15.059.728, De opbrengst over de eerste zes maanden van 1908 bedroeg f 75.894.853. tegen f76.790.028. over de eerste zes maanden van S907. De maand Juni heeft dan toch eindelijk, vergeleken met de cijfers van het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar, een batig saldo opge leverd, zegt het Vad. Gaan wij de verschillende onder- deelen van den staat der Rijksmid delen na, dan treft het, dat tot het betrekkelijk gunstig resultaat voor namelijk hebben bijgedragen do directe belastingen met een van meer dan 3 ton, dank zy vooral een vermeer schijnbaar zoo weinig mogelijk omslag maken. Hij drukte Hans-Henning hartelijk de hand. „Beste Kröchert, het doet me erg veel pleizier dat ik je einde lijk weer eens zie Hans-Henning boog. „Het is heel vriendelijk van uwe Hoogheid, dat gij hier komt. „We kunnen u onge lukkig niet veel aanbieden. Misschien kan ik uwe Hoogheid morgen wat laten schieten maar beloven kan ik het niet. Ik heb geen eigen jacht —alleen veeloverloopers." Al spreken de hielp hy den prins bij het instappen. Ik kom vóór alles om u en mevrouw uwe echtgenoote te zien," zei |de prins hartelijk, „En ge weet trouwens wel dat ik altijd meer dan genoeg groote jachten meemaak. Als ik morgen eens heelemaal alleen met mijn geweer over mijn schouder in het bosch kan ronddolen dat is een zeldzaam voorkomend genot voor me." Dat begrijp [ik, uwe Hoogheid en een dergelijk soort van genoe gen is er op Heinrichshagen wel te vinden. Maar verder moet uwe Hoog heid bet eenvoudige voor, lief nemen Mijne schoonmoeder is diep ongelukkig by het idee uwe Hoogheid het bij ons zoo eenvoudig zal hebben." Laat dat maarMaakt je vrouw het goed, beste Kröchert?" Wordt veroolyd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1