DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 139. DONDERDAG 16 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Yersehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Een Volksziekte FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4 - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau BREEDESTRA&T 20. Telefoon Interc. 62. Frljs der Advertentlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. SLOT. In het nommer van Dinsdag hebben we gezegd eens na te zullen gaan, welke middelen er alzoo genomen kunnen worden ter bestrijding van de tuberculose. Vroeger beschouwde men de ziekte in haar algemeen bekende verschijn selen als erfelijk en ontzonk de moed ter bestrijding, vooral ook wegens de slechte resultaten, daarmede verkregen, daar men de zieken veel te laat be handelde. Nu echter weet men ge lukkig, dat tuberculose dikwijls ge neest, en die neiging tot genezing is veel grooter dan men vermoedt, want de meeste aandoeningen in de long genezen. Indien bijv. plotseling, door een treinongeluk of in een oorlog, ge zonde menschen omkomen, is het tal- looze malen gebeurd, dat men in hun longen genezen longaandoeningen vond. Die menschen hebben dus vroeger een lichte tuberculose gehad, welke ge nezen is. Het al of niet herstellen van een zieke is echter van niets zoo af hankelijk als van zjjne levenswijze. Geneesmiddelen kunnen van belang zijn en de behandeling van een patient ondersteunen, maar bij die behande ling blijven toch de voornaamste factoren sterke voeding, frissche lucht en verstandige levenswijze. Deze drie factoren vindt men het best vereenigd in een sanatorium. Vroeger meende men, dat zulk een sanatorium moest gelegen zijn in een hoogere luchtstreek of in zuidelijke landen. Het is echter gebleken, dat voor Nederlandsche tuberculose-lijders de beste sanatoria ook in ons land zelf kunnen worden opgericht. In andere landen is men ons op het punt van sanatoria wel vooruit, maar ook door het initiatief van H. M. de Koningin-Moeder in Nederland Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 80) I Dank u beleefd—dat kon wel wat beter. Mijne vrouw is nog erg zwak." Zy was altjjd teer," zei de prins peinzend. „Het koren staat prachtig." Hjj wees op een veld waar zij langs reden. Ja, maar men is nooit zeker van zijn oogst zoolang men het geld niet in zyn zak heeft." Ge zijt erg practisch geworden, Kröchert 1" Dat moet ik wel zijn, Hoogheid. Ik vind het prettig om me zelf met alles te bemoeien. Ik houd er geen opzichter op na. Ik zou het wel is waar mijn vrouw graag wat gemak kelijker willen maken. Nou, mis schien gebeurt dat nog wel eens met tertijd De prins deed vervolgens alleen maar onverschillige vragen. Zjj reden door het dorp dat eenige bescheiden po gingen had gedaan om luister bij te is op dit gebied toch ook met ijver en kracht gewerkt. Van de prachtige resultaten, die te Putten zijn bereikt, spraken we reeds hierboven. Het ver blijf in sanatoria in eigen land is zelfs te verkiezen boven dat in vreemde landen volgens professor Mosier, die zeide„Alleen in een sanatorium in eigen land en e i g e n klimaat, waar de lijder het volgend gedeelte van zyn leven moet doorbrengen en arbeiden, kan eene goede, duurzame ge nezing verkregen worden." Het is waar, het verbljjf in derge lijke sanatoria is duur, dat kan wel niet anders, omdat er veel dokters en verpleegsters noodig zyn, en vooral voor den werkman zullen de kosten van zulk een verblijf spoedig te hoog zijn. Ziekteverzekering zal hierin veel tegemoet kunnen komen. Met sanatoria is echter niet altjjd alles gewonnen. Als iemand in een dergelijke inrichting zoover is voor uitgegaan, dat hy weer zijn gewone werk kan doen, dan is hjj verplicht den eens aangenomen leefregel zooveel mogelijk vol te houden. Doet hy dat niet, dan loopt hij groot gevaar weer in te storten. En; daarin zit juist de groote moeilijkheid, eene moeilijkheid, die men heeft getracht te boven te komen, door het stelsel van Colwethe. Bij dit stelsel worden de zieken in een sanatorum genees kundig behandeld en zoo goed mogelijk gevoed, maar niet opgenomen, terwijl dan door ambtenaren van een sana torium een nauwlettend toezicht op de huiselijke omgeving van den patient wordt gehouden, wat ontsmetting van diens beddegoed, waschgoed, enz. be treft, en wat verder noodig is, om de met hem wonende huisgenooten voor besmetting te vrijwaren. In Engeland zoekt men de bestrij ding van de tuberculose vooral in de verbetering der woningtoestanden. In Noorwegen heeft men zeer in zetten aan de doopplechtigheid en vóór alles aan de komst van den prins. Boven de deuren hingen groene slingers de dorpskinderen die het rij tuig met open monden nakeken, zagen er in hun zondagsche kleeren en met gewasschen gezichten al heel leelijk uit. Die verbrande gezichten waren veel aardiger als zy vuil waren en de ge scheurde broekjes en rokjes stonden die kleine figuurtjes veel beter. Bij den ingang van het landgoed stonden de oude Kröchert, mevrouw v. Hohanthal, Karola en Hilda het rijtuig op te wachten. Mevrouw v. Hohenthal keek zenuwachtig uit naar Sitta. Goddank op het laatste oogen- blik kwam zij den tuin uit! Op dat oogenblik was mevrouw von Hohen thal weer eens zeer trotsch op hare dochter. Sitta had bizonder mooie rozen in haar hand. Zy ging den prins met kalme gratie tegemoet en bood hem die bloemen met een diepe buiging aan. Het was werkelijk een mooi oogenblik bleeke vrouw in het lange, witte kleed, die den statigen, ridderlijk buigenden prins de rozen aanbood en vervolgens aan zijn arm den stoep weer op liep. Wat was Hilda stijf bij haar vergeleeken en Karola werd zoo ro od als een kroot toen de prins iets tejjen haar zei. Ja, ja, de opvoeding deed er toch grijpende maatregelen genomen wat het bestrijden der ziekte betreft. Daar is aangifte van patiënten, ook bij verhuizing, verplicht; na verhuizing of bjj sterfgeval moeten de huizen van patiënten worden ontsmet. Indien ongehuwde patiënten weigeren de door de gezondheidscommissie voor geschreven maatregelen tot voorko ming van besmetting toe te passen, worden ze| eenvoudig in een sanato rium opgenomen. Arme lijders aan tuberculose mogen niet worden opge nomen in gewone armenhuizen, ten einde ook daar de besmetting buiten de deur te houden. Aan minnen en dienstboden,' van wie geconstateerd is, dat ze aan tuberculose lijden, is het verboden in dienst te treden. Verder zyn er ook voorschriften ge geven omtrent alle plaatsen, waar veel menschen bij elkander komen, en waar de bron en de oorzaak van de groote besmetting moet worden gezocht. Zoover zyn we in|ons land nog niet. In afwachting van sanatoria en van Rijkswege voorgeschreven maatregelen kunnen echter personen, die zich zelf bewust zijn van aan tuberculose te lijden, veel tot hun herstel bijdragen en tevens oppassen, dat zij geen anderen besmetten. In de sputa, flui men, zit vooral het vergif en de medici schrijven dan ook direct het gebruik van spuwfleschjes voor. In sommige steden hebben afdeelin- gen van „Het Groene Kruis" in de rytuigen van de tram en in voor bet. publiek .toegankelijke localen kaarten opgehangen, waarop met duidelijke letters staat: „De tuberculose doodt jaarlijks 3000000 menscheu. Zjj ver spreidt zich door het spuwen. Laat ons daarom niet spuwen op den grond, noch op straat, noch in onze woningen." Dat is een goede maatregel die na volging verdient. heel wat toe Mevrouw v. Hohenthal gaf op over dreven wijze uiting aan haar moeder lijke gevoelens toen de prins haar een paar complimenten over hare dochter maakte iedereen in Glilckstadt had haar even ongaarne zien heengaan. Voor een verder gesprek was geen tijd, want de domine wachtte al. Het doopen zou onmiddellijk beginnen. De weinige gasten stonden in een halven kring om de met rozen bedekte tafel geschaard. De prins hield het kind vast. Sitta zat in een leunstoel zij sloeg slechts eenmaal hare oogen op en liet haren blik op den prins rusten die haar zoon zacht in zyne armen wiegde. Er lag iets onbeschrij felijks in haar blik zaligheid en verdriet spraken er tegelijkertijd uit. Zy sloeg hare oogen weer neer en hief ze niet eens op toen men het kind op haar schoot legde en de domine haar en den kleinen „Albrecht Heinrich" zyn zegen gaf. We noemen hem natuurlijk alleen Heinrich," fluisterde de trotsche vader zijn oom toe. „Dat is een familie naam. De oude Kröchert drukte hem tot antwoord stevig de hand. Karola boog zich diep over het don kere kopje. „Heini lieve zoete Heini 1" Er viel een traan op het voor hoofd van den kleinen slaper. Zij kuste hem snel weg. Niemand mocht bet Sputa van lijders zyn zeer gevaar lijk, want ze bevatten bijna altijd millioenen bacillen. De meeste besmet ting heeft dan ook ongetwijfeld plaats door inademing van kleine deeltjes van die sputa en daardoor worden dan ook de meesten ziek. En men besmet er evengoed zichzelf weer mede als anderen. Vervolgens neme men het volgende in acht: Wie in de mogelijkheid is, voede zich sterk, men neme dagelijks beweging, men gebruike den neus voor ademhaling, niet den mond. Men hoeste niet noodeloos, trachtte zooveel mogelijk goede iuchtjte krijgen en mijde stof. Wie genezen is, moet zich beschou wen als iemand die zijn vijand ver slagen heeft, maar die desniettemin nog voortdurend door dezen bedreigd wordt. Blyf dus eene geneziDg wan trouwen en nog lang daarna uiterst voorzichtig leven. EEN MANIFEST VAN TOLSTOI. Gisteren zou in Rusland het jubi leum van Tolstoï worden gevierd. Maar de grjjze denker heeft niet alleen elk eerebetoon geweigerd, maar hij heeft zelfs een manifest uitgevaar digd, waarin hy, nu er in zijn vader land door de regeering zoo verschrik- lijk wordt huisgehouden, voor zichzelf de gevangenis of den dood vraagt, omdat hij niet langer leven wil in zulk een wereld. Het manifest zal in éèn dagblad van elk land worden gepubliceerd. Voor Frankryk is de Matin gekozen, en in het Woensdagnummer vindt men de Fransche vertaling van het manifest in zjjn geheel afgedrukt. Het begin van het lijvige stuk luidt als volgt „Er zijn opgehangen...." „Zeventerdoodveroordeelingen: twee te Sint Petersburg, een te Moscou, twee te Penza, twee te Riga. Vier executiestwee te Kherson, een te Wilna, een te Odessa." De prins bracht Sitta aan tafel. Zy liep als in een droom naast hem voort. Kon het waarheid zijn dat zij weer eens naast hem zat, zyne stem hoorde en in zyne oogen keek Hjj was ver anderd hij zag er sterker, kalmer, zelfbewuster uit. Zjjn blik was vast en ernstig, zyn gezicht stond kalm. Hij wendde zich vaak tot mevrouw v. Hohenthal, die aan zijn anderen kant zat en voortdurend zijne attentie trachtte te trekken. Tegen Sitta sprak hjj weinig. Mag ik eens naar de gezondheid van hare Hoogheid, de prinses infor- meeren vroeg Sitta eindelijk. Haar stem trilde een beetje. De prins keerde haar zijn gezicht heelemaal toe. „Dank u het gaat haar heel goed!" zei hjj metflauwen glimlach. „Ik moet haar allerlei ver tellen hoe veel uw kleintje weegt, hoe veel het drink en of het goed slaapt en flink schreeuwt 1 Ik heb ook een portret meegebracht van onze kleine meid, mevrouw." Hoe aardigIk had er al lang eens naar verlangd om het prinsesje eens te zien I" Maar zjj is in het geheel niet mooi," zei de prins. „Maar niemand kan haar weerstaan, zjj regeert geheel GlQckstadt." Er is daarginds zeker wel veel "Dit kan men eiken morgen, eiken morgen in de bladen lezen. Dat duurt nu niet eenige weken, eenige maan den, een jaar, maar vele jaren I En dat in Rusland, het land, waar het volk ieder misdadiger beschouwt als een beklagenswaardig mensch waar, tot op den laatsten tijd, de doodstraf niet door de wet erkend was Ik open de krant van vandaag. Heden, 9 Mei, is het iets vreeseljjks. Het blad meldt het volgende: „Heden zjjn te Kherson, op het Strebitskyveld, twaalf boeren wegens diefstal, ge wapenderhand bedreven op de goede ren van een landeigenaar in de ge meente Elisabethgrad, opgehangen." En dan beschrijft Tolstoï tot in bijzonderheden, wat die twaalf onge- lukkigen moeten hebben gevoeld, toen men hen het schavot deed bestygen, hun den strik om den hals lei, en hun daarna de ladder onder het lichaam wegtrok, zoodat zy een oogen blik later stuiptrekkend in de lucht slingerden I Vervolgens betoogt Tolstoï, dat de regeering zich niet kan verontschul digen met te zeggen, dat de revolu- tionnairen zich ook aan misdaden schuldig maken, en dat de moorden der regeering slechts het gevolg zyn van de moorden der revolutionnairen. Integendeel. De revolutionnairen zjjn slechts de gebrekkige leerlingen der regeering. En wanneer de regeering met haar gruweldaden ophield, zou de revolutie onmiddellijk verdwynen! Alles wat thans op het oogenblik in Rusland gebeurt, geschiedt in naam van het algemeen welzijn. Welnu, zegt Tolstoï, dan geschiedt het dus ook voor mjj. „Het is dus voor mjj, dat de ellende zich bestendigt van het volk, dat beroofd is van het eerste, het na tuurlijkste der rechten, het recht om den grond, waarop het geboren is, te gebruiken." Voor mij al die deportaties, al die honderdduizenden uitgehongerde arbei ders, die door heel Rusland dwalen, zoekend naar werk, die honderddui zenden ongelukkigen, die sterven aan typhus of scorbut in de vestingen en de gevangenissen, die geen ruimte veranderd," zei Sitta droomerig, „wel heel veel, sedert ik weg ben Ja, zeker. De hertog bemoeit zich met niets meer. Hij is heelemaal apathisch geworden." Hoe treurig!" Ja, maar hjj ljjdt er gelukkig niet onder. Ik kan nu al mjjn ideeën ten uitvoer brengen." En vindt uwe Hoogheid daarin volle bevrediging?" Ja." Het antwoord van den prins klonk duidelyk en beslist. „Ja, ik ben tevreden en ik hoop dat men het ook over mij is." Wat maakt me dat gelukkig Sitta sloeg haar blik tot hem op. Een rilling voer hem door de leden. Die blik weersprak hare woorden. Ik wist wel dat het u plezier zou doen 't was ook het eigenlijke doel van mijn komst u dat te zeggen," voegde hjj er haastig bij. Dank u wel, uwe Hoogheid...." Ik moet u bedanken...." Hij kon niet verder spreken want de domine begon zijn toespraak na een buiging tegen den prins. Hjj be gon niet bij den oorsprong van den stamboom der Kröcherts maar bij Adam en Eva en was zoo lang van stof dat het bravo-geroep aan het slot wel wat van een triomfgeschreeuw had. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1