DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. STADSNIEUWS. No. 140. VRIJDAG 17 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Hoofdredacteur K. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) DUITSCHLAND. Zeppelin is wegens averij aan zijn luchtschip niet kunnen opstijgen, maar een ander Duitsch luchtschip wel, n.l. het militaire luchtschip by Berlijn. Van het schietterrein steeg het eer gisterenavond om 8 uur op en voer dadelijk tegen den, beneden, 8 M. sterken wind in. Op een hoogte van 150 tot 200 M. bleef het vervolgens bewegingen boven de plaats van op stijging uitvoeren. Alle stuurtoestellen, voor zijwaarts en op- en neerwaarts, werkten uitstekend. Vervolgens steeg het luchtschip tot een hoogte van 400 tot 500 M. en werkte daar goed tegen den 12 M. sterken wind op. De vaart werd tot over het Tegelermeer uit gestrekt, waarna men terugkeerde en om half negen keurig landde. Om 9 uur was het schip in zijn loods ge borgen. Volgens de Lokal-Anzeiger zal Zeppelin's schip over drie weken weder ree zijn. De ontploffing in de mijn „Carolus Magnus" te Borbeck, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, had "Woensdagmiddag te ongeveer 4 uur plaats. Wat de oorzaak was is tot dusverre nog niet uitgemaakt, men acht het echter waarschijnlijk, dat het ongeluk aan zelfontploffing van het dynamiet te wijten is. Zoodra het ge beurde bekend werd, stroomden dui zenden menschen naar de plaats des ónheils. Hartroerend was de aanblik van de vrouwen en kinderen die kwamen aansnellen om de namen der slachtoffers te vernemen of de dooden en gewonden te zien en daar in diepe verslagenheid stonden bij het ontzielde of verminkte lichaam van hun ver zorger. 's Avonds te 8 uur waren 8 dooden en 8 gekwetsten naar boven gehaald. Merkwaardigerwijze was aan de dooden geen spoor van verwonding te zien. Drie mannen bevonden zich nog in den mijn en men vreest dat zij dood zijn. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 81) Gelukkig bedacht de prins bij zijn toast, waarin hij voor de gastvrijheid op Heinrichshagen genoten bedankte, ook de grootmoeder van den doope- ling. Hij maakte daardoor het „lompe optreden" van den ouden Kröchert weer goed die de schoonmoeder van zijn neef altijd expres over het hoofd zag. Wie is dat mooie, blonde meisje aan de tafel?" vroeg de prins aan het eind van den maaltijd aan me vrouw von Hohental. Dat is een nicht van myn schoon zoon, d. i. t. z. zij is de stiefdochter van zijn oom, maar ze wordt heele- maal als een familielid beschouwd. Een allerliefst gezichtje, zoo jong en frisch 1" a Vindt uwe Hoogheid? Nou ja ze ziet er niet onaardig uit," zei me vrouw von Hohenthal welwillend, v Zy is opvallend knap 1" hield de FRANKRIJK. De staking van het personeel der Parijsche bootjes duurt voort. De stakers badden gehoopt, dat de Maat schappij zou toegeven met het oog op de feesten van 14 Juli, omdat dan veel geld ontvangen wordt, maar in die hoop zagen zij zich teleurgesteld. De bootjes zijn aan de kade blijven liggen. Gisteren zijn de stakers bijeengekomen en hebben gezworen den dienst niet weer op te nemen dan op nieuwe voorwaarden. De maires van eenige gemeenten uit den omtrek van Parijs zijn bijeen gekomen om te beraadslagen over de te nemen maatregelen, want het zijn vooral hun gemeenten die lijden door stil liggen van den dienst. AMERIKA. De Daily Telegraph verneemt uit New-York, dat de Minister van Oorlog aan het Congres 1.000.000 dollars zal aanvragen, die onmiddellijk beschik baar moeten worden gesteld tot het bouwen van bestuurbare luchtschepen tot militaire doeleinden. De Minister is van plan te Boston, New-York, Norfolk, Charleston, Mobile en San Diego luchtvaartstations te vestigen. In 1906 weigerde het Congres 250.000 dollars voor hetzelfde doel, maar men vermoedt, dat Zeppelin de Ameri- kaanscbe volksvertegenwoordiging vrij geviger zal maken. De New York Herald verneemt uit Washington, dat er in Middel- Amerika nu een algemeene oorlog dreigt uit te barsten. President Zelava van Nicaragua, zoo kwam er gisteren uit, heeft in de Yereenigde Staten 4000 uniformen besteld; president Cabrera van Guatemala heeft een groote hoeveelheid oorlogsbenoodigd- heden gekocht, en San Salvador een oorlogsschip. Bij het scheidsgerecht te Cartago heeft Honduras zich beklaagd, dat San Salvador en Guatemala zich in de omwenteling in Honduras hebben ge mengd. MAROKKO. Abdel-Azis trekt aan het hoofd van zijn leger in de richting van Tadla en prins vol. „In dat gezicht zit karakter en gevoel 1" Hij stond op en bood Sitta weer zijn arm aan. Zy steunde er licht op. „Is u moe?" vroeg hij. Hij keek be zorgd naar haar bleek gezicht. Een beetjezij glimlachte mat„Het was nogal een vermoeiende dag." Te vermoeiend voor uwe zwakke gezondheidI Hier Kröchert, laatje gezag eens gelden je vrouw moet naar hare kamer gaan.'' Hans-Henning kwam naar haar toe. „Als uwe Hoogheid het goed vindt het zou werkelijk het beste zijn, schat 1" Sitta knikte. Zij zag dat de prins naar Karola toe liep. Er kwam een wee gevoel in haar op. Het was alsof er twee koude handen op haar hart lagen. Zal ik met je meegaan, lieve Sitta? vroeg mevrouw von Hohenthal teeder. Neen, blijf als het u belieft maar hierl" Ja, dat is waar ik moet je ook vervangen I" Sitta sloop zacht de kamer uit. Achter haar weerklonk het gelach en gepraat der vrooljjke gasten. De bedienden brachten juist de koffie binnen. Zy ging naar haar slaapkamer De ramen stonden open. Er kwam een zachte avondlucht en droomerig de keizerlijke harem komt bij gedeel ten naar Casa Blanca. Mag men de Köln. Zeitung gelooven, dan wordt het Abdel-Azis door de Franschen gemakkelijk gemaakt. Immers zegt het blad, nu hij gevolg gevende aan sterken aandrang van Franscbe zijde, Rabat verlaten en zich onder Fransche bescherming aan de grens van Sjauija begeven heeft, ter wijl de Duitsche en Italiaansche offi cieren in Rabat zijn gebleven, gaat generaal d'Amade voort, hem den weg naar het Zuiden te banen. Hij be- heerscht Azemmoer met 500 man op den rechteroever van de Oemerrebia en een ander kamp iets verder. Door op de bevolking van Azemmoer druk uit te oefenen, tracht hij haar het schriftelijke verzoek af te persen, dat zijn troepen bij Azemmoer blijven liggen. Door de tot heden voortgezette patroeljeritten uit het kamp van d'Amade over Azemmoer naar Maza- gan, alsook door de bij Azemmoer in het Hafidische Doekala gedreven wig is er gevaar voor verwikkelingen. In middels rust zich het gansche Zuiden tegen den tocht van Abdel-Azis naar Marakesj. Enz. Het bericht gewaagt verder van een overwinning van Hafi- disten en Azisisten, tengevolge waar van Abdel-Azis' mehalla, die van Mogador naar Marakesj zou trekken, werd teruggeroepen. Bij Kon. Besl. is benoemd tot secretaris van de Algemeene Reken kamer, C. F. Rechlien Morra, thans referendaris bij dat college. Rechtshouden. Het be stuur van den A. N. W. B. heeft, in verband met art. 2 der Motor- en Rijwielwet, waartegen nog zoo dik wijls gezondigd wordt, gratis aan de gemeentebesturen waarschuwingsbor den aangeboden, waarop met groote letters „Rechtshouden" is te lezen, onder voorwaarde, dat de gemeente besturen zich verplichten op eigen kosten deze borden doelmatig langs publieke wegen te laten aanbrengen. De correspondent te Kota Radja van de Telegraaf seinde gisteren vogelgekweel naar binnen. Sitta deed haar japon uit. De frissche lucht deed haar goed op hare schouders en armen. Zij zat op den rand van haar bed voor zich uit te staren. Het gepraat en gelach der anderen drong gedempt tot haar door. Zij verbeeldde zich heel duidelijk de stem van den prins en het lachen van Karola te hooren. Zij is jong, frisch en bekoor lijk I" zei zij op eens. „Waarom zou hy dat ook niet vinden en ik ben verlept en oud geworden." Zij sprong op en liep naar den spiegel. In de halve duisternis leek haar gezicht erg scherp en lang. Een paar donkere oogen staarden haar droevig aan. Zij drukte hare handen tegen hare slapen en begon zacht te snikken. Er werd weer gelachen. Nu kwam het werkelijk van buiten. Sitta ging achter het gordijn staan zij liepen allemaal in den tuin. De prins liep naast Karola. Waarom ook niet? Sitta maakte haar haar los. Het viel tot ver over den rand van haar kapmantel. Zy liep in de kamer op en neer, van het bed naar de deur en terug Boven de linde stond de avondster al. Wat bleven zij lang buiten 1 De nachtlucht werd vochtig koel, zy rilde, maar zy had toch geen zin om naar bed te gaan. Het was zoo vreeselijk in het donker met dien By een huiszoeking in Geudong is gesneuveld luitenant De Willigen. Geudong is een der landschappen van de onderafdeeling Lho Seumawé der afdeeling Onderhoorigheden van Atjeh. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zjjn ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen a. s. Maandag 20 Juli des namiddags ten 2 uur. Uit de Diamant-Indu strie. Het aantal werklooze diamant bewerkers bedroeg in de week van 511 Juli 4232 tegen 4524 in de vorige week. De Bond deed uitkeering aan 3462 werkloozen tot een totaal bedrag van f 18,836,25. HET NUT. Gisterenavond werd in een der zalen van de Fröbelschool eene alge meene vergadering gehouden van het departement Amersfoort der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. De heer J. C. van der Meer, die thans als voorzitter is opgetreden, opende de vergadering met een woord van hulde en dank aan den afgetre den voorzitter, Ds. J. L. F. de Meijere. Een woord van hulde voor de uitste kende en aangename wijze, waarop deze steeds de bestuurs- en algemeene vergaderingen wist te leiden en voor de goedgeslaagde winterbyeenkomsten en een woord van dank voorden ijver steeds door hem aan den dag gelegd. Spreker hoopte, dat Ds. de Meijere, ook nu hij geen voorzitter is, zou voortgaan zijn krachten aan het welzijn van het departement te wijden. Ds. de Meijere dankte den voorzit ter voor diens vriendelijke woorden en zeide dat hij gaarne, zooveel hem dat mogelijk was, de belangen van het departement zou behartigen. Hij wenschte den tegenwoordigen voor zitter nogmaals geluk en hoopte dat deze later dezelfde aangename herin nering aan het voorzitterschap mocht bewaren als hjj thans. Daarna bracht de heer P. v. d. last die haar bijna verpletterde. Zy zat vaak uren lang rechtop in bed naar haar adem te snakken. Naast haar bed stond een klein rococotafeltje met een lade erin. Zy maakte die laden open en haalde er een klein zwart gebonden boek uit. Het boek was halt vol met aanteekeningen. Zij legde het op hare knieën en schreef er met trillende vingers een paar regels in. Sitta, ben je nog niet in bed Hilda kwam haastig naar binnen. Sitta had haar niet hooren kloppen zy schrikte en legde het boek snel in de lade. „Het raam staat nog open en je bent zoo dun gekleed moet je kou vatten?" bromde Hilda. Zij deed het eene venster haastig toe. „Hoe kun je zoo onvoorzichtig zijn?" Ik moet lucht hebben," ant woordde Sitta ongeduldig. G'a naar bed en dek je warm toe. Zal ik een kopje thee voor je halen Neen laat me in godsnaam alleen, Hilda I" Sitta, je hebt koorts 1" Hilda bevoelde haar brandend-heete hand. „Zal ik Hans-Henning naar je toe sturen Neen neen I Hè, wat plaagt ge me toch I" Sitta scheen geheel van streek te zyn. Zy wierp zich op haal bed en drukte haar kussen tegen Hooff, rapporteur der Commissie tot nazien der rekening en verantwoor ding van den Penningmeester verslag uit van de bevindingen dier commissie en adviseerde den Penningmeester, den heer J. van der Horst Bruyn, dank te zeggen voor zyn gehouden beheer en dezen te dechargeeren. Wat geschiedde. Daarna was aan de orde de begroo ting voor 1908—1909. Deze sloot in ontvangsten en uitgaven met een som van f3891,226. Ontvangsten. Saldo in kas 1 1211,22' Rente Ambachtsschool - 805,00 Volkshuisvesting - 300,00 160 leden a f 5 - 800,00 f500N.W. Hypotheekbank - 475,00 Rest. Hypotheek Kleynee - 300,00 f 3891,22' Uitgaven: Premie lijfrente directrice Fröbelschool f 110.44 Groene Kruis - 25.00 Half verwaarloosde kinderen- 5.00 Vacantie-kolonies - 10.00 Quotum Hoofdbestuur - 256.00 Volksbibliotheek - 130.00. Toynbee - 100.00 Ambachtsschool - 400.00 Fröbelschool - 400.00 Onderhoud, belasting, enz. Fröbelschool - 50.00 Zaalbuur,lezingen, vertering - 300.00 Bodeloon - 50.00 Drukwerk - 50.00 Reisgeld afgevaardigde - 15.00 Acte notaris, enz. - 120.00 Bouwkosten -1425.00 Quotum vorigjaar (vermeer dering ledenaantal) - 142.S0 Onvoorziene uitgaven - 301.984 f 3891.224 Hierbij dient te worden opgemerkt, dat in bovenstaande ontvangsten als buitengewoon zijn aan te merken f 1211.224 voor den bouw, -(- 475 voor de N. W. Hyp. Bank, -f 300 rente Volkshuisvesting, dat is samen f 1986.224 en van de uitgaven de kosten van f120, acte notaris, enz., de bouwkosten f 1425.00, het quotum der leden van het vorig jaar ad f 142.80, f 10 voor vacantiekolonies en 301.934 voor onvoorziendat is samen f 1999.78-4. Voor volgende jaren zullen haar mond om haar snikken te ver stikken. „Laat me laat me als het je belieft alleen I" Dat was het eenige wat Hilda kon verstaan. Zy wendde zich met een diepen zucht af en deed de deur vast achter zich dicht. Neen, niemand behalve zy, zou weten hoe de ongelukkige jonge moeder den avond van den dag doorbracht waarop haar kind gedoopt was. Laat ik je vooral niet storen in je werk beste Kröchert". De prins legde zijn servet neer. Ofschoon het nog erg vroeg was, liet Sitta het zich niet ontnemen om hare huis- vrouwelijke plichten te vervullen of schoon Hans-Henning haar dringend verzocht om te blijven liggen en Hilda haar beloofd had om voor alles te zorgen. Als uwe Hoogheid het veroor looft gaan we dan van middag samen uit. Ik zal uwe Hoogheid de plek aanwijzen waar 's avonds altijd een groote reebok te voorschijn komt." Heel goedNu ik ga er al leen een beetje op uit met mijn ge weer over mijn schouder. Misschien schiet ik wel een kraai of alleen een gat in de lucht. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1