DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 142. MAANDAG 20 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DB EEMUNDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. ^FEUILLETON. De Familie Von Kröehert. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEHLANDEB Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtlèn: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. DUITSCHLAND IN CHINA. Te [oordeelen naar de telegrammen uit Parjjs, zegt een bericht uit Peking aan de Times, schijnt daar groote on tevredenheid te zijn gewekt door de tijding, dat Duitschland zich met de bescherming der Turksche onderdanen in China heeft belast. Tweeërlei belangen heeft Turkije in China: den godsdienst en de opium. Turkije voert jaarlijks een belangrijke hoeveelheid opium uit en van tijd tot tijd trachten Ottomanen in China be langstelling te wekken voor het pan- Islamisme, doordat zij de aandacht vestigen op de positie van den Sultan als het geestelijk hoofd van alle ge- loovigen. Ongeveer tweehonderd Chineesche pelgrims trekken jaarlijks naar Mekka, terwijl imams uit Turkije voortdurend de Mohamedaansche bewoners van West-China bezoeken. De betrekkingen tusschen Turkije en China zijn veel belangrijker dan men gewoonlijk denkt, zoo reist b.v. op het oogenblik een ambtenaar van het Turksche ministerie van oorlog door China. Deze ambtenaar, die voor zien is van een pas, hem verstrekt door het Fransche gezantschap, heeft reeds Kau Sou en andere provincies, waar een groot aantal Muzelmannen wonen, bezocht. Met eenige spijtigheid wordt ver der gewezen op het feit, dat Duitsch land met deze nieuwe staatkunde be gint juist- op het oogenblik, dat Fran krijk te kampen heeft met moeilijk heden op de grens van Yunnan, de belangrijkste Muzelmansche provincie in het Hemelsche Rijk. De sociaal-democraten te Berlijn hebben Zaterdagavond drie openbare bijeenkomsten gehouden, om te prote steeren tegen de Duitsche jingo's, die, naar het zeggen van de socialisten, twist zoeken. Op alle drie vergaderin gen werd een besluit aangenomen, waarin verzet wordt aangeteekend tegen de telkens herhaalde bewering, dat de toestand in Marokko, Macedonië Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 83) Maar mijn man zou dat vrien delijke voorstel toch niet kunDen aannemen," zei Sitta stijf. .We zijn hier gebonden door een pachtcontract". Dat kan wel ontbonden wor den dat is nog het allerergste niet." Misschien wel. Maar ik zou hier ook niet graag weg willen. Ën mijn man houdt ook veel van zijn werk hier." Maar het zou voor uwe gezond heid heusch beter zijn. Er zijn goede doctoren in Glückstadt. U kondt dan naar het Zuiden gaan want u zoudt gemakkelijk gemist kunnen worden in het huishouden." Zij schudde haar hoofd. ,Ik bluf hier." Vindt u het hier zoo mooi?" Hij keek met een ingehouden glimlach naar den diepen zandgrond, naar de kale boomstammen. In de verte en Klein-Azië voor Duitschlands be lang en eer gevaarlijk iseen beroep wordt gedaan op de regeering om zich kalm te houden en de politieke avon turiers tot de orde te roepen, en wordt aanbevolen, met Engeland en Fran krijk af te spreken, de uitgaven voor land- en zeemacht te verminderen. De naamlooze vennootschap Machi nefabriek Vulcan te Stettin heeft zich genoodzaakt gezien, naar zij zegt, de fabriek vanaf heden zoolang te sluiten, totdat de klinkers aan den hun ge stelden eisch om van .half zes tot zeven uur" uur overwerk te ver richten, voldoen. Door dezen maat regel worden alle arbeiders d. w. z. bijna 8000 getroflen. FRANKRIJK. Minister Viviani heeft vergeefs ge tracht vrede te stichten tusschen het stakende personeel van de Seine-booten en de directie. Het personeel wilde tenslotte al zijn eischen laten vallen, alleen niet dat de werkdag twaalf uur zou bedragen. De minister trachtte de directie, die ook op dat punt niet toegaf, te overreden door haar in het uitzicht te stellen, dat zij den schade lijken dienst op den linkeroever der Seine mocht staken, en haar vracht verhoogen. Maar de directie wilde ook dat niet. Trouwens de vaart zou een werkdag van 10 of van 14 uur eischen 12 uur zou spaak loopen. De zaken gingen zoo slecht, dat de verminde ring van den werktijd tut 12 uur te kostbaar zou worden. Dan wou de maatschappij haar zaak liever op doeken. Daarmee heeft zij Zaterdag trouwens het personeel weer gedreigd. De minister vroeg ten slotte de stakers om het werk te hervatten, nu er toch een wetsontwerp bij de Kamer in behandeling is en waarschijnlijk spoedig zijn beslag zal krijgen, waarbij 12 uur als de langste werktijd wordt bepaald. Maar de stakers hebben be sloten vol te houden, vooral omdat, naar zij zeggen, de directie hen altijd gepaaid heeft met de verzekering, dat als de schadelijke vaart op den linker oever mocht vervallen, hun lot ver beterd zou worden. TURKIJE. Volgens de Siècle heeft generaal schitterde de waterspiegel van een klein meertje. Neen troosteloos somber I" antwoordde zij met een lichte rilling. In Glückstadt is alles groen. Boven de bergen hangt nog hetzelfde blauwe van vroeger toen Maar het is daar toch veranderd. Uwe Hoogheid heeft het zelf gezegd." De woorden kwamen weer bijna on hoorbaar over hare bleeke lippen. Haar gebroken trots werd wakker geschud door zijn voorstel dat toch zeker een uiting van medelijden, van goedhartigheid was. Zij beheerschte zichzelf met inspanning van al hare krachten. „Het is zeer goed van uwe Hoogheid maar er kan geen kwestie van zijn dat we hier weggaan. Het is een groot geluk dat uwe Hoogheid nu zoo tevreden is." Hij liet zijn blik ernstig bezorgd op haar gestalte rusten. „Ik heb veel aan u te danken meer dan u zelf vermoedt. Het groote verdriet over uw verlies is mijn redding geweest. Ik heb er door geleerd dat de ware vrijheid in de matigheid ligt opge sloten. Dat wilde, dat moest ik u eenmaal zeggen." Ik dank uwe Hoogheid van harte. Maar nu moet ik naar huis mijn kindje beeft mjj noodig." Zy stak hem hare doorzichtig witte hand toe. Hy boog er zich overheen. Robilant, de opperbevelhebber van de tendarmerie in Macedonië aan de buitenlandsche officieren onder zijn bevelen een vertrouwelijken brief ge richt, waarin hij zegt, dat uit alles blijkt, dat de Jong-Turksche beweging er goed ingericht is en misschien een groote beweging aanstaande is. PERZIË. In Perzië gaat het lang zoo goed niet als de berichten willen doen ge- looven. Te Petersburg is een telegram uit Tebriz ontvangen, godateerd 17 Juli, meldend dat den vorigen avond Rak- him Khan uit vier stukken het vuur had geopend op de wyk Amurachi, terwijl tegelijkertijd bij het tuighuis een hevig geweervuur plaats had en dat Rakhim de Kaukasische Fidais uit hunne stellingen verdreef, waarop deze zich weder opnieuw verschansten. In hun overwinningsroes begonnen daarop de ruiters van Rakhim Khan de stad te plunderen. Vrijdag is blijkbaar over dit op treden wraak genomen. Duizenden menschen begaven zich toen, nadat zij redevoeringen van de geestelijkheid in een in de Christenwijk gelegen moskee hadden aangehoord, naar de wijk Bagischuman om te eischen dat Rakhim Khan uit de stad verwijderd zou worden. De menigte dreigde een heiligen oorlog te zullen beginnen, wanneer hun eisch niet ingewilligd zou worden. Toen de woedende menigte de wijk Bagischuman naderde, namen de ruiters van Rakhim Khan de vlucht, zonder zelfs eenige poging tot verweer te doen. De revolutionnairen zijn weder heer en meester in de stad. Bevordering der Vak opleiding. Zaterdag werd te Arn hem de 26e algemeens vergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering der vakopleiding, onder presidium van mr. H. Smeenge. Aan de orde was „De salarisrege ling van het personeel der ambachts scholen". Na ampele bespreking gaf het hoofdbestuur in overweging om de Hij kon er niets aan doener kwamen tranen in zijne oogen terwijl hij haar nakeek. Zij liep heel langzaamhet was alsof zij bij eiken stap in elkaar zou zinken. Zij sterft langzaam en niemand merkt hetl" zei hij treurig. „Of ze zijn allen met blindheid geslagen, of ze willen hunne oogen niet opendoen". Hij kwam kort voor het diner thuis zonder iets geschoten te hebben. Sitta was niet aan tafelmevrouw von Hohenthal maakte er met een stroom van woorden hare excuses over. Sitta had een klein beetje bloed opgegeven. Er was waarschijnlijk een adertje in haar keel gesprongen er was volstrekt geen gevaar aan verbonden maar voor alle zekerheid was het toch beter als zij maar op bed bleef. Hans-Henning zag er zeer ongerust uit maar had toch nog steeds geen flauw vermoeden van de grootte van het gevaar. Sitta's ziekte bood den prins een geschikte gelegenheid om op zijn voorstel van dien morgen terug te komen maar Hans-Henning wees het natuurlijk evenals Sitta van de hand. Hij vervulde echter wel het verzoek van den prins om naar den ouden dokter te Glückstadt te telegrafeeren. Hij wilde zelf ook wel eens graag een man van gezag raad-1 leden bij referendum te doen beant woorden de volgende vragenlo. moet het stellen van eischen aan leeraren van vakscholen voorafgaan aan het maken van een goede salaris regeling en 2e. zoo neen, moet by die regeling uitgegaan worden van het denkbeeld dat theorie en practyk ge lijk betaald moeten worden3o. of moeten by de regeling andere factoren worden aangenomen. De afd. Nijmegen gaf in overweging eerst by referendum te doen uit maken welk van de drie stelsels die besproken zijn het meest wenschelijke is en zich daarna tot de ambachts scholen te wenden. Het hoofdbestuur was bereid aan dien wensch te voldoen. Bij zitten en opstaan werd daarna besloten tot het houden van een re ferendum. Besloten werd den uitslag daarvan over de drie voorstellen aan de be sturen der ambachtsscholen mee te deelen onder vermelding van de wijze waarop dat is tot stand gekomen. De vereeniging zal zich in zake de salarisregeling behalve tot de besturen van ambachtsscholen ook wenden tot de Regeering, de provinciale en gemeente besturen en den betrokken inspecteur van onderwijs. Verkiezingen en geeste lijken. De heer J. Smitz, burge meester van Stratum, bij Eindhoven, heeft van zijne candidatuur voor het lidmaatschap der Prov. Staten van N.-Brabant afgezien. De heer S. publiceert als reden voor deze handeling, dat van zekere gezaghebbende (niet wereldscbe) zijde op de dorpen, niet geschroomd is, van dat gezag op ergerlijke wijze misbruik te maken, met name door ter wille van den candidaat J. de Vlam, het geloof en de Katholiciteit van de andere candidaten verdacht te maken. Tegelijkertijd legt de heer S. zyne functie als secretaris der R. K. Kie- zersvereeniging neer, eene betrekking die hy sinds een tiental jaren be kleedde, en waarin men hem alle ver trouwen schonk. De neerlegging dezer functie ge schiedde bij den heer S. uit de over weging, dat volgeDs hem hetzelfde tekort, hetwelk volgens bovenbedoel- plegen. En daar deze dokter Sitta al te Glückstadt behandeld had, had zijn oordeel waarde. Ondanks de dringende smeekbede van mevrouw von Hohenthal liet de prins zich niet weerhouden en stelde zijn vertrek nog op dienzelfden avond vast. Het was Hans-Henning een pak van zjjn hart, want hij vond het af schuwelijk om zyn plichten als gast heer te moeten vervullen terwijl hij zich zoo ongerust maakte over Sitta. Het afscheid was heel hartelijk. De prins onderdrukte met moeite zijne aandoening toen hy in het rijtuig stapte. Hij zou het kleine eenvoudige huis met de rozen in den tuin en bet donkere dennenbosch aan den achterkant zeker wel nooit weer zien. De vroolijke dag der doopplechtigheid de sombere wandeling in het bosch en zijn overijld vertrek vormden een schelle tegenstelling met elkaar. Sitta lag in haar bed. Zy hoorde het rijtuig wegrollen en raadde wie het was die het huis verliet om het nooit meer te betreden. Maar die gedachte wond haar niet op en deed haar geen pijn het was hoogstens een verademing voor haar. De vree- selijke lichamelijke vermoeidheid ver lamde haar zielslijden. Wat deed het er toe of de prins haar klaarblijkelijk den(n) bestryders(s), den candidaat voor de Provinciale Staten brandmerkt, ook minder gewenscht moet zijn in een bestuurslid der R. K. Kiezersveeni- ging. —Re volutionnairCongres. Naar aanleiding van de gerechtelijke vervolging der Anti-militairiatische Vereeniging is door het landelijk comité dier veieeniging en het Landelijk Agitatie Comité besloten op 6 Sep tember te Amsterdam een congres te houden van alle deelen der revolution- naire beweging. Tachtig organisaties hebben reeds be richt gezonden dat zij zich op dit congres zullen doen vertegenwoordigen. Heden zyn alhier de eind examens voor de H. B. S. begonnen. Naar wy vernemen zal op Maan dag 3 Augustus, ter gelegenheid van de viering van den jaardag van H. M,, de Koningin-Moeder, de stafmuziek van het 5e Reg. Inf., onder leiding van den heer G. Bikkers, een concert geven te Baarn. De Amersfoortsche Vereeniging tot bestryding der Tuberculose, hoedt a.s. Vrijdag een ledenvergadering in Ons Pluis. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Statuten. 2. Subsidieaanvraag. 3. Mededeelingen. Bij de te Utrecht gehouden Lawntenniswedstryden was Vrijdag, voor zoover Amersfoortsche dames en heeren meespeelden, de uitslag als volgt: Open heeren enkel spel. Eerste r o n d e. A. C. W. Noor- duyn Jr., te Amersfoort, slaat A. C. M. Wijnhoff te Utrecht, met 64, 6-0. Open gemengd dubbelspel. Eerste ronde: mej. D. Biom en S. W. „Cramer", beiden te Hilversum, slaan mej. Reynders en H. W. Coenen, beiden te Amersfoort, met 6 4, 6—4. Gemengd enkel spel. Tweede ronde: D. J. „Peliekop" te Utrecht slaat Mazel te Amersfoort met 6 4, 9—7. vergeten bad, of hij zyne liefde voor haar ten minste heelemaal te boven gekomen was Het was goed zoo heel goed I Zij zou alleen graag wat lucht widen hebben anders niet. Zy moest op last van den dokter geheel plat op haar rug liggen. Nie mand kon begrijpen wat dat een kwelling voor haar was by dat gebrek aan lucht. De pleegzuster die inderhaast uit de naastbyzijnde stad gebaald was stak haar alle paar minuten een stukje ys in haar mond. Sitta verslikte zich vaak. Het hoesten deed haar zoo'n pijn alsof alles in haar borst kapot was. Mevrouw von Hohenthal kwam in haar ruischenden zijden japon de kamer binnen en boog zich over het bed heen. „Arme SittaI Hoe jammer dat je nu juist vandaag ziek moet worden De prins was zoo vriende lijk. Hij laat je nog wel groeten en beterschap wenschen. Als je weer beter bent, zal hij zeker nog wel eens komen. Het beviel hem hier heel goed ofschoon het hier zoo eenvoudig is." Hij laat my groeten," herhaalde Sitta langzaam. Het spreken kostte haar veel moeite. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1