WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. ALLERLEI. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 28 Juli 1908. Hoogste barometerstand 771.9 m.M. te Valentia, laagste 760.7 m.M. te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 29 Juli 1908. Wind: Zwakke wind, veranderlijke bewolking. Gesteldheid van de luchtWaar schijnlijk regenbuien, kans op onweer in het Zuiden. TemperatuurIets koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 'Laagste hedennacht F. 60 Hedenmiddag 12 uur F. 72 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 28 Juli des morgens 7 uur 68" F. Spaanschen troon. Nu don Carlos ern stig ziek is, werd dat gewenscht ge acht. Don Jaime kwam in een auto uit Frankrijk, maar vertrok er weer heen zonder de vergadering te hebben bijgewoond, omdat zyn vrienden vrees den, dat de politie hem gevangen zou nemen, wanneer zijn tegenwoordig heid de Carlisten opgewonden maakte. RUSLAND. Het Fransche eskader is gisteren om 3 uur namiddag ter reede van Reval aangekomen. Van de „Staudart" voer de Russische minister van marine Dikof naar het schip van den presi dent om dezen te begroeten. Daarna voer president Fallières met gevolg en minister Dikof naar de „Standart" die de presidentsvlag heesch. Fallières inspecteerde de eerewacht van offi cieren en minderen der „Standart", waarna het gevolg van den Tsaar aan hem werd voorgesteld. De presi dent voer nu onder saluutschoten naar zijn schip terug, aan boord waarvan de Tsaar spoedig daarop het bezoek van den president beantwoordde met hetzelfde ceremonieel, waarna de Tsaar terugkeerde naar de „Standart". TURKIJE. Tijdens de betoogingen brachten de groot-vizier en de eerste secretaris van den Sultan aan de menigte, van een venster van Yildiz-Kiosk uit, den geiukwensch van den Sultan over, met de verzekering, dat de grondwet geëer biedigd zou worden. De eerste secre taris, antwoordend op een telegram van huldebetuiging aan den Sultan, dankte, de verzekering gevend, dat de Sultan de toepassing der grondwet gelastte voor het welzijn van zijn onderdanen. Tevens is aan vele diplo maten door den grootvizier de offici- eele verzekering gegeven, dat de grond wet volkomen ten uitvoer gebracht zal worden. AMERIKA. Een Amerikaansche krijgsraad heeft een officier vrijgesproken, die be schuldigd werd van pijniging van een Philippijnsch gevangene. Uit het vooronderzoek beek vrij overtuigend de schuld van den luitenantde krijgsraad sprak hem echter vrij, omdat hij de misdaad ten stelligste ontkende. Deze uitspraak heeft zeer het mis noegen van president Roosevelt op gewekt. Hij gaf aan zijn ontevreden heid uiting in een brief aan den krijgsraad, waarin hij betreurde, dat hij niet over de macht beschikt om de uitspraak te vernietigen en zegt dat de schandelijke en verkeerde be slissing van den krijgsraad den goeden naam van het Amerikaansche leger heeft geschaad. Men had, schrijft de president, den officier niet moeten vrijspreken, maar hem uit het leger moeten verwijderen. DUITSCHLAND. De Münchener Neueste Nachriehten heeft een brief uit Dresden ontvan gen over G r e t e Beier en de stemming, die haar terechtstelling onder het Saksische volk heeft ge wekt. Ziehier het voornaamste uit dien merkwaardigen brief: Grete Beier is verleden Donderdag terechtgesteld. Bij de behandeling van haar zaak heeft de voorzitter van de strafkamer haar uitdrukkelijk ver klaard, dat zij haar toestand zou kunnen verbeteren door openlijk te bekennen. Slechts vanwege deze verklaring heeft Grete Beier haar daad zonder terughouding bekend. Maar die bekentenis heeft haar juist op het schavot gebracht. Had Grete Beier volhard bij een veinzende hou ding en had zij maar gelogen tot het eind, zoodat het bewijs van haar schuld niet door haar bekentenis zou zjjn gesteund, dan is het vrijwel on denkbaar, dat de doodstraf aan haar voltrokken zou zijn. Dat verdient opmerking. Opmerking verdient ook, dat de gezworenen eenstemmig een verzoek om gratie voor Greta Beier hebben onderteekend, om wijziging te ver krijgen van de doodstraf in een levenslange tuchthuisstraf. Steeds grooter wordt onder het Saksische volk de verbazing, dat Grete Beier geen gratie heeft gekregen. Men verwacht een ambtelijke verkla ring voor die vreemde houding. Een Saksische geestelijke schreef onlangs in de Neueste Nachriehten: Hier had de justitie haar straf moeten richten naar het beginsel van verbetering. En hier deed zich voor de ware menschlievendheid een waardige grootsche taak voor. Ons recht heeft een Janushoofd gekregen De gerech tigheid kijkt naar rechts en de justitie kijkt naar links. Justitia is waarlijk al te blind Grete Beier wordt ge guillotineerd en Eulenburg wordt mogelijkerwijze vrijgelatende eene moet sterven trots verzachtende om standigheden, bij den ander is het er om te doen, hem weer gezond te krijgen, opdat hij lang zal kunnen leven en het goed hebben op aarde. De briefschrijver van de Münch. N. N. schrijft, dat de Saksers de houding van dr. Knoll, den advocaat van Grete Beier, om 't zeerst prijzen. Hij had den Koning op de hoogte willen brengen van het karakter van Greta Beier. Immers hy had het meisje zoo goed leeren kennen tijdens het proces. Zij had voor haar raads man geen geheimen gehad. Maar het is dr. Knoll niet gelukt, tot den troon door te dringen. De Dresdner Volkszeitung weet hieromtrent te melden, dat de minister van justitie den koning van Saksen tweemaal heeft voorgesteld, gratie te verleenen. De Koning weigerde. Deze mededeeling verdient bevestiging. Dr. Knoll zelf heeft bekend gemaakt, dat de Koning, naar hjj vernomen heeft, eeu principeel tegenstander is vaD het verleenen van audiëntie aan personen, die over het verleenen van gratie willen spreken. Dr. Knol weet ook, dat erfden dag der terechtstelling een geduchte politiemacht op de been was, onder voorwendsel, Greta Beier het ontvluchten te beletten, maar inderdaad om te voorkomen, dat de opgewonden voksmenigte tot de binnenplaats van het gerechtsgebouw zou doorbreken. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit Caracas van 25 Juli: De Duitsche gezant heeft de zorg voor de Nederlandsche belangen op zich genomen. Uit Willemstad van 27 Juli De kruiser Gelderland met den heer De Reus aan boord, is hedenochtend van Puerto Caballo alhier aangekomen en ging in quarantaine. Te tien uur des ochtends ontving de Gelderland bevel onmiddellijk naar Venezuela terug te keeren ter bescher ming van de Nederlandsche belangen, die bedreigd worden geacht. De heer De Reus heeft telegrafisch bevel ontvangen omjzich onmiddellijk naar Nederland te begeven. Naar het Volk meldt, heeft het bestuur der Rijksverzekeringsbank aan de agenten dier Bank onlangs de volgende circulaire gericht „Nu het eenige malen is voorge komen, dat een uwer in de plaats zijner inwoning candidaat is gesteld bij een Gemeenteraadsverkiezing, zien wij ons verplicht, ten einde u teleur stelling te besparen, u mede te deelen, dat wij eventueel geen toestemming zullen kunnen verleenen tot het be- kleeden van het lidmaatschap van een Gemeenteraad door een agent der Rijksverzekeringsbank, omdat het door hem uit te oefenen toezicht zou kunnen ljjden door het waarnemen van bedoeld lidmaatschap." De nieuwe socialis tische partij. Het orgaan van den nog op te richten socialistenbond, waartoe de beer Havers initiatief nam, de Klok, geeft daarvan het volgende ontwerp-beginselprogram 1. De S. B. beschouwt den per soonlijken eigendom van grond en voortbrengingsmiddelen als de hoofd oorzaak der bestaande maatschappe lijke wanverhoudingen. Dientengevolge is het hoofddoel van zjjn progaganda het brengen van grond en bodem als mede van de voortbrengings- en ver keersmiddelen in handen der gemeen schap en de exploitatie ervan door algemeene medewerking en ten al- gemeenen nutie, met eerbiedinging van elke persoonlijke vrijheid, tot zoover de gemeenschap deze kan en mag eerbiedigen. 2. Naast de voortdurende pro paganda voor dit hoofdbeginsel, stelt de Bond zich ten doel in het bijzon der de stoffelijke belangen der arbei dende klassen en hunne geestelijke en zedelijke verheffing te bevorderen tot de uiterste grenzen, waarbinnen dit onder de bestaande verhoudingen mogeljjk is. 3. De Bond wenscht hierbjj ge bruik te maken van de volgende middelen le. Het stichten van afdeelingen geestesverwanten, teneinde georgani seerd optreden te bevorderenhet houden van vergaderingen en het uit geven van een of meer bladen en van brochures, tot mondelinge en schrif telijke toelichting en verdediging van het in 1 uitgedrukte beginselhet streven naar internationaal samen gaan der arbeidershet uitoefenen van kritiek op de bestaande maat schappelijke wanverhoudingen en al wat verder tot bespoediging van de komst eener socialistische samen leving zal kunnen leiden. 2e. Het bestrijden van kerkelijke en andere dogma's vooral waar deze dienen om de proletariërs en andere misdeelden der maatschappij te doen berusten in hun lot en te doen afzien van krachtige pogingen, om zich betere levensvoorwaarden en hun toekomende rechten te doen veroveren. 3o. Het bestrijden van het milita risme, achtende de Bond dit niet alleen in de hoogste mate onzedelijk en barbaarsch, raa^r bovendien een der hechtste bolwerken, waarachter zich de kapitalistische bevoorrechting in veiligheid houdt. 4o. Het steunen van iedere oprechte poging der arbeiders om zich betere levensvoorwaarden te verwerven of om zich geheel of gedeeltelijk los te maken van het patronaat, door mid del der productieve en verbruikscoö peratie het bevorderen hunner vak organisatie en in het algemeen van hun weerbaarheid en strijdlust. 5o. Het programma van geljjke rechten, ook politieke, voor alle bur gers, als algemeen kies- en stemrecht en algemeene verkiesbaarheid tot alle openbare betrekkingen, zoowel voor mannen als vrouwen. 6e. Het gebruikmaken van alle ver dere maatschappelijke en politieke middelen, waardoor lotsverbetering en steun voor de mindere klassen kan worden verkregen, onrecht kan wor den te niet gedaan of verheldering van denkbeelden kan worden verkregen. 7. De Bond neemt eenerzjjds stel ling tegen de leer van het staats-socia- lisme, alsof de ombouw der kapita listische mogelijk zou zijn door de verovering der politieke macht. Hij beschouwt echter het deelnemen aan verkiezingen en parlementairen arbeid als een nuttigheidsvraagstuk en laat mitsdien afdeelingen en leden vrjj er eventueel al dan niet aan mede te doen. Anderzijds keert de Bond zich tegen het anarchisme, waar dit een krachtig en planmatig georganiseerd optreden der arbeiders zou in den weg staan, waar dit den persoonlijken eigendom of waar dit het individu boven de gemeenschap zou willen stellen. 8. Overtuigd echter, dat de arbei ders van allerlei richting op politiek en godsdienstig terrein zooveel mogeljjk eensgezind voor hunne rechten en belangen dienen op te treden, zal de Bond den strijd noch met de sociaal democraten, noch met de anarchisten noch met de christelijke arbeiders voeren, doch waar noodig algemeene samenwerking voor bepaalde doelein den bevorderen. Ongeluk. Een vreeselijk on geluk vond te Woensel by Eindhoven plaats. De 20-jarige ongehuwde Van der P., opperman, had zjjn met planken beladen handwagen, aehtei een slee- perskar gebonden. Bij het omdraaien van een straat, drongen de planken die op den wagen lagen, zoodanig tegen zijn borst, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Een oplichter. De rjjksveld- wacht uit Naarden heeft te Blaricum een persoon gearresteerd, die er zijn werk van maakte verschillende per sonen voor grootere of kleinere bedragen op te lichten. Voor een weduwe zou hij b. v. een erfenisquaestie afwikkelen en ontving daarvoor f 40, nog eens f 40 en eindelijk nog f 45, maar van de zaak kwam niets. Een paar andere personen werden voor f25 opgelicht. In brand geraakt. Terwijl een kapper te Den Bosch een dame kapte, die zou trouwen, vatten de haren der dame vuur. In treurigen toestand moest zjj naar een ziekenhuis worden overgebracht. Ook de kapper die bij zijn pogen om de dame te helpen, deerlijk brandwon den bekwam, moest naar het gasthuis worden gebracht. Een door het ongeluk ontstaan binnenbrandje was spoedig gebluscht. Muskieten. De inwoners van Baltimore, de hoofdstad van Maryland in N.-Amerika, ondervonden in de laatste jaren ontzettend veel last van muskieten. Het begon zoo erg te worden dat het stedeljjk bestuur er zich mede bemoeide en de som van vier en twintig duizend gulden uittrok, om van die lastige insecten af te komen. Elke inwoner kreeg een waarschuwing, dat alles wat water bevatte, met fjjn gaas afgedekt moest worden, of zoo dit moeilijk ging, moest begoten worden met ruwe petroleum, Wie een en ander niet stipt uitvoerde, kreeg een boete van ten hoogste 24 gulden. Dr. C. M. Hill had van een en ander de leiding in handen en hield herhaal delijk voordrachten in populairen vorm over het leven van de muskiet. In eiken tramwagen werd er de aandacht op gevestigd, en zoo hield men de zaak warm, met het resultaat dat de plaag belangrijk verminderd is. Voor dit jaar is er wederom twaalf duizend gulden ter bestrijding uitgetrokken, en hoopt men de muskiet te verdelgen, die de oorzaak was van ziekten en dooden. Ne w-Y o r k—Parij s. De Duitsche Protoswagen, bestuurd door luit. von Koppen, is, van New York op weg naar Parijs, Zaterdagmiddag te Berljjn aangekomen. De wagen werd in Berljjn overal met geestdrift toegejuicht. Er had ook een feestmaal plaats, 's Middags om 4 uur ging de Protos weer op weg. Gisteren zou hij te Keulen aankomen. De Amerikaansche Thomas-wagen wordt heden te Berlijn verwacht. Aansprakelijkheid van den apotheker. Een geneesheer (in Duitschland) wilde zyn patiënt furuncoline voor inwendig gebruik voorschrijven. Het woord was blijk baar zoo onduidelijk geschreven dat de apotheker formaline las. Omdat het voor inwendig gebruik was bestemd, vond hjj het noodig een collega apothe ker ook eens te laten lezen, ook deze meende direct dat er formaline stond. De apotheker leverde nu volgens wettelijke bepalingen deze medicijn af in een bruine flesch, met rood etiquette „uitwendig" hetgeen niet verhinderde dat de patiënt er een lepel van innam en onpasselijk werd. Wegens grove nalatigheid aange klaagd, werd de apotheker veroordeeld, ondanks het feit dat twee experst, een arts en een apotheker, beiden meen den dat men gemakkelijk formaline nooit echter furuncoline uit het recept kon lezen. De rechter motiveerde het vonnis als volgt. Het is den apotheker, wanneer een recept onduidelijk is ge schreven. verboden, het af te leveren voor hij den voorschrjjvenden medicus heeft gehoord. Aangezien hier van onduidelijkheid in de oogen der beide apothekers geen sprake was, moet dit vonnis voor onjuist worden gehouden. In hooger beroep werd het dan ook vernietigd en naar den eersten rechter teruggewezen, die thans den beklaagde veroordeelde omdat deze bij het voor schrijven van een inwendig middel (formaline) by den geneesheer had moeten informeeren of het wel zijne bedoeling was, dat het werd ingenomen. (Med. Wkbl.) Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 28 Juli des namiddags 2 uur. Voorzitterde wethouder E. L. Visser. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heeren: Jorissen, Van Duinen, Hagedoorn, Tromp v. Holst, Hamers, Kroes en v. Esveld. Medegedeeld wordt, dat zjjn inge komen Missive van den Min. vanBinnenl.l Zaken d. d. 18 Juli 1908 No. 42671 afd. H. M. O.; Besluit van Ged. Staten van Utrecht' houdende goedkeuring van hetRaarls-' besluit d. d. 30 Juli 1908 tot het aan- gaan eener tijdelijke geldleening; besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot betaling uit den post van onvoorziene uitgaven van B, en W. proces-verbaal van kasopneming bjj den gemeente-ontvan ger op 14 Juli 1908 van J. v. 't Slot dat hjj zyn be noeming als onderwijzer aanneemt; adres van bewoners van het Chris- tiaanpark, houdende verzoek om ver betering te brengen in de wegen aldaar. Te behandelen bij de begroo ting voor 1909. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Adres van J. Scheer voor opname in het Ziekenhuis of eene vergoeding van f 3-50 per week te mogen ont vangen. In handen van B. en W. van J. H. Donath, voorzitter der Amersf. Vrjjw. Brandweer, verzoek om nadere en spoedige inlichting op zijn verzoek aan den Burgemeester. In handen van B. en W.; van A. M. Tromp van Holst, W. H. Piepers, H. Meursing, J. W. Mid delburg en A. P. Schroder, verzoek om na 31 Dec. 1911 het sportterrein bjj Birkhoven telkens voor vjjf achter eenvolgende jaren in huur te mogen ontvangen. In handen van B. en W. De heer Visser: Mijne Heeren. Alvorens over te gaan tot behande ling der agenda, meen ik eenige mededeelingen te kunnen doen over het gebeurde met de Vrijwillige Brandweer. Er heeft al een en ander over in de plaatselijke bladen gestaan, maar nu naar aanleiding van den brief van den heer Donath wil ik u nog een en ander meedeelen. We hebben een brief ontvangen vaD de heeren Massa, de Jager en Bosselaar waarin verzocht wordt het materieel te onttrekken, aan de Am. Vryw. Brandweer, daar wegens de onge hoorde houding van den voorzit ter, den heer Donath, by eventueel brandgevaar niet voor goede orde kan worden ingestaan. Aan dat verzoek is voldaan. Onmidddellijk heb ben we de sleutels laten opvragen. Verder is aan de Bestuursleden ken nis gegeven, dat de spuit niet meer ondor hen berustook is hiervan bericht gezonden aan den opper- brandmeester, den opzichter van het materieel en de politie. Den volgenden dag hebben we geconfereerd met den opperbrand- meester, die den genomen maat regelen zeer toejuichte. Hij gaf te kennen, dat ingeval van brand, we bet best kunnen stellen buiten de Vryw. Brandweer. We hebben mate rieel genoeg en als het noodig is, kan de spuit van de V. B. nog door andere spuitgasten bediend worden. De heeren behoeven zich dus vol strekt niet bezorgd te maken over eenig gemis van materieel bij brand. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot benoeming eener onder wijzeres aan de Meisjesschool. Benoemd wordt mej. A. Hempenius te Beetgum. Daarna komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot benoeming eener tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool. Benoemd wordt mej. J. C. van der Schroeff. Daarna komt het voorstel van B. en W. omtrent verlenging van verlof van Mejuffrouw de Bruyn. Wordt z. d. en z. h. stemming toe gestaan. Aan de orde is de voordracht ter benoeming van leden van het College van Zetters. Op de voordracht worden geplaatst de heer J. Sinnige, E. L. Visser en T. van Daal en als plaatsvervangers H. C. van Dam, C. Prins en H. van Esveld. Het voorstel van B. en W. tot nadere vaststelling der jaarwedden van leeraren aan de Hoogere Burger school wordt zonder discussie en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. In behandeling komt thans het rap port van B. en W. betreffende een adres van de afdeeling „Amersfoort" van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, inzake het ontslag van eene onderwijzeres. De heer Plomp: Ware ik in de vorige vergadering aanwezig geweest, dan zou ik zeker het voorstel van den Burg. hebben gesteund om het adres voor kennisgeving aan te nemen. Ik zou dat gesteund hebben omdat my dat de meest juiste en de meest voor zichtige weg lijkt. De meest juiste, omdat de Bond van Ned. Ond. wei zegt, dat de rechtspositie is geschon den maar de bewijzen voor die be-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2