Uit de Omgeving. Stoomvaartberichten. Laatste Berichten. A DY E RTENTIEN Tehuis gezocht LOUIS KLEINS Hzra. "Pianostemmer en Reparateur. Beurs van Amsterdam. m m wering worden niet aangevoerd. Wan neer er werkelijk eens geen feiten aanwezig waren om zoo te handelen als B. en W. gedaan hebben, dan eerst zou het motief kunnen gelden, dat de onderwijzeres het moe was op de Meisjesschool, en als dat niet zoo is, dan waren de feiten juist. Eu dit laatste is door de onderwijzeres erkend, en ze heeft dan ook geheel vrijwillig haar ontslag gevraagd. De rechts positie van den onderwijzer is behoor lijk geregeld bij de wet, en eerst dan kan men spreken van schending daar van, wanneer er iets officieels is ge beurd. Dat nu is door B. en W. niet Igedaan en er kan dus geen sprake zijn van geschonden rechtspositie. De Bond van Nederlandsche Onder wijzers heeft gemeend de zaak in het openbaar te moeten behandelen, welnu dan komt het mij ook volkomen ver klaarbaar voor, dat B. en W. zich van de hen aangewreven smet in het open baar hebben willen zuiveren. Uit het antwoord van B. en W. blijkt duidelijk wat zij hebben gewild. Zij hebben geen officieele behande- ing gewild, om de betrokken ambte nares zooveel mogelijk te steunen. Zijn er geen officieele klachten, dan zjjn er ook geen officieele gevolgen. Ik zou het zeer onverstandig vinden als niet zoo werd doorgegaan. Ik hoop dat B. en W. dien weg zullen blijven volgen en alle officieele papieren zooveel mogelijk zullen weg laten. Het komt mjj voor dat de zaak zoo had kunDen blijven, als de Bond zich na het antwoord van B. en W. maar had teruggetrokken. Maar de Bond heeft dat niet gedaan. Er had een rapport van de School commissie moeten zijn, maar dan zou juist heel onverstandig gehandeld zijn. En als de Bond gaat vertellen, dat aan verschillende scholen geen ver schillende onderwijzers moeten zijn, dan is dat ook niet de juiste weg. Het spreekt van zelf, dat een onder wijzer zich moet aanpassen aan de leerlingen. Met kinderen van de scholen le soort moet men anders omgaan dan met de kinderen der andere scholen Bn de tact daarvoor maakt het juist aogeljjk zijn plicht te doen. Ik kan hie dan ook best begrijpen, dat het aoofd der school zegt, je zult op een kndere school beter op je plaats zijn. De Bond heeft nu gevraagd afkeu ring uit te spreken. Nu vind ik het wenschelijk juist onze goedkeuring uit te spreken en daarom stel ik de volgende motie: De Raad der Gemeente Amersfoort; gezien het adres der afdeeling Amersfoort e. o. van den Ned. Bond Van Onderwijzers en de naar aanleiding van dat adres gewisselde stukken spreekt als zijn meening uit, dat de rechtspositie van de ambtenaar niet is geschonden keurt de daarin be sproken handelingen van tweeleden van het Dag. Bestuur der gemeente goed besluit het adres voor kennisgeving I aan te nemen. Er is ook nog iets anders. Wij zitten hier als de vertegenwoordigers van een gemeente van meer dan 20000 zielen en we mogen dus wel gelooven dat we langzamerhand den kinder schoenen zijn ontwassen. De werk zaamheden worden hoe langer hoe zwaarder en we moeten het B. en W. niet moeieljjker maken. De heer Gerritsen: Ik kan me volkomen vereenigen met de con clusie van het rapport van B. en W. Het adres van den Bond is mij niet zeer sympaihiek geweest. B. en W. hebben in het belang van het onder wijs en van de onderwijzeres gehan deld. Ik kan dan ook geheel onder schrijven hetgeen daarover door den heer Plomp is gezegd. Maar toch zou ik graag eenige inlichtingen willen hebben. Er wordt in het rapport gezegd, dat de klachten menigvuldig waren ingekomen. Nu zou ik willen vragen, was daarvan den wethouder niets bekend Dan zeggen B. en W. in hun rap port: „Voor het vragen van schriftelijke rapporten was vóór het optreden van de Bonds-afdeeling geen enkele reden, nu de onderwijzeres hare tekortkomin gen geenszins tegensprak. Afgewacht kon worden of zij de wenschelijkheid inzag om den geveven raad op te vol gen. Indien blijken mocht, dat dit niet het geval was, dan hadden wij onge twijfeld moeten overwegen of een voordracht tot ontslag moest worden ingediend. Eerst dan was het noodig geweest, ambtelijke rapporten in te winnen." Daarmee ben ik het niet eens. Die ambtelijke rapporten hadden m.i. wel bij B. en W. moeten zijn. Nu is de zaak, ik erken het, op volkomen be vredigende wijze behandeld. Maar hadden we nu eens den weg gegaan van den Bond dan waren er geen ambtelijke rapporten geweest en wat dan Daarom zou ik graag willen, dat de ambtenaren die daarmee belast zijn in oplracht kregen van voor komende feiten rapport uit te brengen aan B. en W. De heer Celosse: De beide vragen van den heer Gerritsen kan ik kort beantwoorden. Of mij iets bekend was van de klachten, vraagt de heer Gerritsen. Ja, dat was me. De ver schillende zaken in het geheim rapport zijn eerst van den laatsten tijd, omdat j het toch niet aangaat bij het inkomen van klachten maar dadelijk in te grijpen. En nu de tweede vraag. Er zijn geen ambtelijke rapporten, omdat de zaak nooit zoo ver gekomen is. Men tracht eerst zelf werkzaam te zijn om te verbeteren. Zoolang de zaak in der min ne kon worden geschikt, zoolang we de betrokken onderwijzeres gelegenheid gaven te zoeken naar een betrekking, meer in overeenstemming met haar krachten, waren ambtelijke rapporten niet noodig. We hebben steeds getracht de zaak in der minne te schikken, in het belang van de onder wijzeres en van het onderwijs. Wat de heer Plomp heeft gezegd is zoo volkomen juist en zoo volkomen cor rect, dat ik me niet kan voorstellen, dat iemand daar iets tegenin kan brengen. Aangenaam was het ons, dat die stem uit den Raad is opgegaan. De heer Gerritsen: Het lijkt mij toch noodzakelijk, dat men zorgt, dat men ambtelijke rapporten krijgt. Wanneer het niet goed was gegaan, hadden B. en W. dan een dossier kun nen overleggen, van alles wat niet goed was geweest, en niet, zooals nu een verzameling van klachten uit den laatsten tijd. De heer Celosse: We zijn in overleg getreden met de onderwijzeres, en waarom zouden we nu den school opziener, er in hebben moeten mengen. Er was volkomen overeenstemming tusschen het Dag. Bestuur en de onderwijzeres. De heer VelsHeyn: Als de zaak officieel behandeld moet worden, dan moet men ook den officieelen weg gaan. Doet men dat niet, dan zijn B. en W. ook den juisten weg gegaan. Ik zal dan ook zeer gaarne mijn stem aan de motie van den heer Plomp geven. De heer Visser: Het is ons zeer aangenaam wat door de ver schillende sprekers is gezegd. Wat door den heer Plomp is gesproken, ik had hetzelfde willen zeggen, maar zal het nu nalaten om niet in herhalingen te vervallen. Er worden twee leden van het Dag. Bestuur vooropgezet. Het spijt me, dat ik er niet bij ben, want ik heb er ook evenveel schuld aan. Juffr. van Lessen is herhaaldelijk in het college van B. en W. geweest en de gevolgde weg had mijn volkomen instemming. Ik hoop dan ook dat B. en W. nooit anders zullen optreden. Bijzonder dank ik den heer Plomp voor zijn sympa thieke woorden. De motie Plomp wordt in stemming gebracht en aangenomen met alge- meene stemmen. Thans volgt het rapport van B. en W. betreffende een schrijven van J. Broekhuijsen inzake aanslag in het vergunningsrecht. Wordt z. d. en z. b. stemming aangenomen. Aan de orde is een nader voorstel van B. en W. inzake verbetering van het Kruispunt van de Bergstraat, Arnhemsche weg en Leusderweg. Voorgesteld wordt te koopen van het Rijk een strook grond van f100 tot wegverbreeding. Het besluit wordt aangenomen. Vastgesteld wordt het le suppletoir kohier van de plaatselijke directe be lasting. Daarna worden behandeld reclames van plaatselijke directe belasting. Hierna hebben afschrijvingen van plaatselijke directe belasting wegens vertrek of overlijden plaats. Ten slotte volgt de indiening ge meente rekening over 1907. Wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren: Hamers, van Esveld en Ruijs. Voor zoover deze heeren niet ter vergade ring zijn zal hun bericht worden ge zonden. De heer Visser: Tijdens de vergadering is nog ingekomen een brief van de verschillende werklieden- vereenigingen met dankbetuiging voor de toegestane subsidie van f 300 voor den teekencursus. De heer Gerritsen: Mijnheer de Voorzitter. Ik zou wel eens willen vragen of Burg. en Wethouders be kend zjjn, met de nu reeds bestaande werkloosheid in de bouwvakken hier in de gemeente en zoo ja, of ze op een of andere wijze daarin niet kun nen voorzien? Timmerlieden en met selaars krijgen nu reeds gedaan, nu ze nauwelijks bekomen zjjn van de ellende van den winter. Ons werd meegedeeld dat er reeds een 30 timmerlui rondliepen. De com missie tot bestrijding der werkloosheid heeft een onderzoek ingesteld en dit als volkomen juist bevonden. Mogeljjk zjjn er nu reeds maatre gelen te treffen door het uitgeven van gemeentewerk, opdat we niet het najaar ingaan zooals vorig jaar. Anders vrees ik dat er heel wat slachtoffers zullen vallen ten gevolge van den economischen toestand. De heer Visser. Ik kan U antwoorden, dat die toestand ons wel bekend is. We zullen ernstig nagaan of er nog iets te doen is, wat we kunnen doen en of we werk kunnen vervroegen. De heer Gerritsen. Dank u. Hierna sluit de voorzitter de open bare vergadering en wordt nog een vergadering met gesloten deuren ge houden. Zaterdagavond te tien uur wer den in de Dorpstraat te De Bilt door de politie aangetroffen een paar jeug dige zwervers, resp. 11 en 6 jaren oud. De oudste, hoewel schamel ge kleed, was ten minste nog behoorlijk van kleeren voorzien, doch met den jongste was het treurig gesteld. Blootshoofds, barrevoets, met een half broekje en een vrouwenjakje bij wijze van een kieltje, werd hjj aangetroffen beiden werden naar de politiewacht gebracht, alwaar de kleinste suf van slaap meermalen dreigde te vallen. Zjj vertelden, dat zij te Amersfoort woon achtig waren, 6 zusjes hadden, dat vader dood was en moeder, thans weder hertrouwd, hen voor vier dagen geleden had uitgezonden om in dezen omtrek te gaan bedelen. Vier nachten hadden zjj geslapen in een hooiberg en overi gens voor het gebedelde geld brood gekocht. Gisteren werden de kleinen, na eerst goed gevoed te zjjn, door den gemeenteveldwachter naar Amersfoort gebracht, en ter beschikking gesteld van den commissaris van politie aldaar, om ze aan de ouders af te geven. (U. D.) Heden vertoefden hier ter stede de dirigeerend officier van gezondheid le klasse A. A. J. Quanjer, leider der op 19 Augustus te houden dokters manoeuvre in den omtrek, en de dirigee rend officier van gezondheid 2e klasse A. Butner, ter opneming van het manoeuvre-terrein. De Amersf. Muziekvereeniging, die deelneemt aan het concours te Baarn moet Donderdagmiddag 2 uur spelen. Naar wjj vernemen is het con cert op Birkhoven van Zondag zoo goed geslaagd, dat er onderhande lingen zjjn aangeknoopt met de Amers- foortsche Muziekvereeniging om gere geld eiken Zondag daar uitvoeringen te geven. Daar dit wel wat erg ver bindend is voor de Amersf. Muziek vereeniging is nog geen definitieve beslissing genomen. De Schietvereeniging „Arnhem" houdt op de banen bjj den Zinckelen- berg te Arnhem nationale wedstrijden. In den korpswedstrjjd, 200 M. stond „Prins Hendrik" van hier Zondag No. 3 met 156 punten. 1 Augustus viert, dus memo reert het Vad., de heer C. J. D. Van Eek zjjn zilveren feest als landmeter van 't Kadaster te Amersfoort. Van Vrijdag 21 tot Zondag 23 Augustus wordt een betrouwbaar- heidsrit gehouden, uitgeschreven dooi de Ned. Motorwielrijdersvereeniging. De volgende route is vastgesteld Het is de bedoeling Vrjjdag 21 Augustus om half elf te Amsterdam te starten en dan dien dag tot Zwolle te rijden, alwaar overnacht wordt. Er wordt gereden via Naarden, Amersfoort, Uddelermeer, Elburg naar Zwolle. Afstand 12-1 K.M. Den 2en dag gaat 't van Zwolle via Deventer, Lochem, Doesburg, Loenen (Geld.) naar Apeldoorn, 125 K.M. Hier overnachten. Zondag 23 Augustus (laatste dag, 119.5 K.M.), brengt de deelnemers van hier via Zutphen, Dieren, Arnhem, de Grebbe en Zeist naar Utrecht. Bjj het uitwijken voor een bakkerswagen reed hedenmorgen een bestelwagen der H. S. M. in de Teut straat tegen een lantaarnpaal, die door den schok geheel afknapte. De wagen werd niet beschadigd, terwijl ook geen der inzittenden eenig letsel bekwam. Door de politie is heden een minderjarige aangehouden en op trans port gesteld naar Groningen. In het water nabjj Heiligenberg zijn eenige dameskleedingstukken, ge merkt K., gevonden. BAARN. De Koningin-Moeder heeft het voornemen Donderdagmiddag een gedeelte van het concours voor Harmonie-gezelschappen in hetPeking- bosch alhier, bjj te wonen. Bjj de gisteren gehouden stem ming voor een lid van den Gemeente raad verkreeg de heer Woltman Elpers (r.-k.) 452 en de heer Smeekes (S.D. A.P.) 272 stemmen, zoodat de heer Wolt man Elpers is gekozen. Er is zoer slecht gestemd. ZEIST. De Heer Tenckink Adjunct- Inspecteur van politie alhier is be noemd tot Inspecteur van politie te Gouda. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Grotius", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Juli te Port Said. „Sumatra", arriveerde 28 Juli van Amsterdam te Padang. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Prinzess Alice" (New York- Breraen) 26 Juli 12 uur v.m. in Bre merhaven aangekomen. s.s. „Kaiser Wilhelm II" (New York- Bremen) 27 Juli 1 uur n.m. van Cherbourg vertrokken. s.s. „Bülow" (Bremen-New York) 27 Juli 7 uur v.m. Scilli gepasseerd. s.s. „Prins Heinrich" (Oost Azië- Hamburg) 27 Juli 10 uur v.m. van Antwerpen vertrokken. s.s. „Prinz Eitel Friedrich" (Bre- men-Oost Azië) 26 Juli 11 uur n.m. van Algiers vertrokken. s.s. „Therapia" (Marseille-Nicolajefl) 27 Juli van Napels vertrokken. s.s. „Skutari" (Marseille-Nicolajefï) 27 Juli van Odessa vertrokken. s.s. „Bayern" (Nicolajeff-Marseille) 26 Juli in Marseille aangekomen. s.s. „Preussen" (Marseille-Batum) 26 Juli van Constantinopel vertrokken. s.s. „Sachsen" (Batum-Marseille) 26 Juli van Piraeus vertrokken. Hedenmorgen woedde er een hevig onweder in de streken om Zut phen en Deventer. Te Warnsveld, Loenen, Snippeling en Deventer sloeg de bliksem in boederijen, die totaal afbrandden. Een heden ontvangen regeerings- telegram geeft een eenigszinds andere lezing van de betooging te Willem stad. Na de manifestatie voor de woning van een aldaar vertoevend Venezolaan als schrjjver van een voor de bevolking van Curasao beleedigend artikel werd gemanifesteerd voor de woning van Consul Roberto Lopez. Deze loste twee revolverschoten op de menigte die metsteenen wierp. Toen Lopez zich Zondagochten in het publiek vertoonde, herhaalde zich de mani- lestatie. Hij moest beschermd worden door de politie, en door een militaire patrouille werd zjjn huis bewaakt. Lopez is later onder geleide geëmbar keerd op een juist naar Venezuela vertrekkend stoomschip. Bjj afzending van het telegram was alles rustig. Benoemd tot tweede luitenant bjj het 5e Reg. Inf. de cadetten C. Land L. J. Moggenstorm en H. A. Luppes. Eenvoudig maar degelijk voor EEN JONGEN, die de 3e klasse H. B. S. moet bezoeken tegen f 40 ii f 50 's maands, in te gaan 1 AUG. Brieven onder Letter F Bureau van „De Eemlander", Breedestr. 20. Drivringvnstraat 3, 28 JULI. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Holl. schuld wat flauwer. Buitenl. schuld wat flauwer voor Russen. Peru ook wat lager. Cul- tuurw. lager voor Barge Moormann. Handel mij. vast. Mijnen lager voor Simau, gewillig lager voor Gr. Cobar, sluiten op de laagsten prijzen 105* Welgelegen wat vast 40°/0. Petr. aanvankelijk vast, sluit wat lager. Tabak zonder affaire. Amerik. markt opende prijsb. sluit echter wat lager met uit zondering van Erie shares, welke zeer vast sluiten. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Hongarije. Obi. 1892/1904 Italië. Obi. 1862—814 [Oostenrijk. Obi. Jan.—Juli MeiNov. Portugal. Obi. le Serie 3e 3 f 1000. 3 f 1000. 27j flOOO. 4 Kr. 2000. Ls. 100—100/m. 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 3 100. 3 Frs. -500. 28 Juli 90A S9A 75* 97 62** 60* Vorige koers 90i 74** 971 62* 60A Rusland. 1884 Goud 5 G.R, Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obi. 1902 Argentinië. Obi. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obi. 1903 1901/2 Recs. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 £100 5 100 5 100 £100 Industrieele en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang aand. f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Found, aand. dll. 100( Un St. St°el corp. r dll. 100( 88* 85* SO* 79* 79* 91* 104 103*-* 87 169 288* 106* 169* 293* 107 A 114* 38A 44* 107* 38f| 44 Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. Mjj. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f500 St. Mij. Nederl. aand. f 50u/100( Amerika. Int. Merc. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obi. 41/, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f 1000 Deli Maatschappjj aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rocklsl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 u Pref- 1000 124 124 115* 115* 22* 66* 8 21** 67 102* 414 244 375 101 411 371* 89* 89* 98 86A 93* 86* 93* 27* 22** 25* l 27* 23* 25*- 57-1. Kansas City Obi. aand. 3 dll. 1000 Missouri aand. dll. 1000 id. 2e Hyp. Obi. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 South rail dll. 1000 South Pac dll. 1000 Union Pac id. Conv. Obi. 4 dll. 1000 Wabash gew. aand. pref. Proiongatie-rente Koersen van New-York. Van Heden. 71* 71 31* 31* 82** 82* 17 A 18* 19* 19* 91* 152* 1Ö2* 93 92** 12* 12* 25* 25A 2* 3 FONDSEN. Atchison Topeka Rock Island Common Erie Railway Miss. Kan. Texas New-York-Ontario. Norfolk Wester Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U. S. Steel Common. Kansas Cy South do. do. Pref. Stemming prijsb. Slot van Oponingsk glstoron van bedon 86* 22* 30* 41* 73* 92' 18* 152* 444 24 55* 87* 23* 31 42 92* 153* 444

De Eemlander | 1908 | | pagina 3