WEERBERICHT. Theriuoineterstand BINNENBANO. UIT DE PERS. MEDEDEELINSEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 30 Juli 1908. Hoogste barometerstand 764.5 m.M. te Scillylaagste 747.7 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 31 Juli 1908. WindZwakke tot matige Noorde lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtToene mende bewolking, mogelijk regenbuien in het Noorden. TemperatuurLager. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennacht F. 56 Hedenmiddag 12 uur F. 69 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 30 Juli des morgens 7 uur 67° F. gevierd Op dit oogenblik staat de zon van zijn macht en glorie hooger dan ooit; de zwakke Matos heeft zich onder worpen, de energieke generaal Rolandus heeft te Ciudad Bolivar het onderspit rhoeten delvenwellicht zal nu enkele maanden lang zijn almacht onbestreden blijven. Kort na mijn vertrek werd my een „Boletin Oficial" toegezonden, waarin het einde van den oorlog bij Decreet van het Nationaal Congres werd afgekondigd. Aan het hoofd daarvan stond: „Vivaelinvecto generaal Castro, siempre vencedor, jamas vencido", dat is„Leve de onoverwinnelijke Generaal Castro die altijd overwinnaar, nooit overwonne- ling was". ENGELAND. Het Engelsche Hoogerhuis heeft op voorstel van den unionist Lord Cromer, met 77 tegen 45 stemmen, in de pensioenwet een belangruke wijziging gebracht, er nl. de bepaling in opge nomen, dat de wet slechts tot 31 December 1915 van kracht zal wezen, met dezen verstande dat, indien het pensioen dan niet door een nieuwe wet bestendigd wordt, zy die reeds pensioen trekken bet zullen behouden. Zonder hoofdelijke stemming werd, eveneens, ondanks het verzet der re geering, een bepaling aangenomen, voorgesteld door den unionist Lord St. Aldwyn (Hicks-Beach) en strek kende om na 1910 mannen, die van de bedeeling trekken, niet van het pensioen uit te sluiten. Dat zou, vol gens minister Lord Wolverhampton (Toroler), den staat een extra 3,000,000 kosten. Van regeeringszyde werd nog ge zegd, dat het Lagerhuis door aan neming van Cromer's voorstel zich gekrenkt zou voelen in zijn voorrecht om alleen, zonder inmenging van het Hoogerhuis, voor de begrooting te zorgen. Lord Lansdowne antwoordde daarop, dat er ook gezorgd moest worden, aat de rechten van het Hoogerhuis niet bekort worden. Lord Rosebury liet nog eens zijn waarschuwing hooren: Engelands finan ciën zouden door deze pensioenwet blijvend geknauwd worden, en als het dan eens tot een oorlog kwamHet is tot nog toe een van Engelands groote oorzaken van kracht geweest, dat het zijn tegenstander financieel dooddrukte. Dat zou niet meer gaan. Was dit ook een tijd, nu alles ver minderde behalve de werkeloosheid, om een zoo kostbare instelling in het leven te roepen AMERIKA. Gelijk reeds voorspeld was, heeft de Ohafnankelyko partij in de Veieemgde Staten, de groep van den heer Hearts, een afzonderlijken candidaat voor het presidentschap gesteld. Daarvoor is de heer Hisgen uit Massachusetts gekozen. Dit feit bewijst dat de partij zich niet heeft willen vereenigen met het program der democraten, maar naar de stembus wenscht te trekken onder eigen, meer democratische leuzen. Dit besluit komt louter aan de republi- keinsche partij ten goede en vermindert de kansen van den heer Bryan, die toch al niet zoo heel gunstig stonden, aanmerkelijk. TURKIJE. In tegenwoordigheid van den sjeik- ul-Islam heeft de Sultan op den Koran den eed van trouw aan de grondwet afgelegd. De eed werd door het bureau van het sjeik-ul-islamat geënregisteerd. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Constantinopel deelt mede, dat de vrouwen aldaar duidelijke blijken van emancipatie geven. Zij vertoonen zich met opgeslagen sluier, loopende soms gearmd met hun man nen over straat, zelfs hield een vrouw met opgeslagen sluier een redevoering. Dezelfde correspondent denkt, dat de Sultan, om zich de trouw van het leger te verzekeren, oorlog zal gaan voeren, en vreest, dat Bulgarije dan het kind van de rekening zal worden, aangezien Turken en Grieken druk aan het verbroederen zijn. MAROKKO. De Frankfurter Zeitung meldt, dat een bericht van Abd ul Aziz' neder laag en omsingeling tusschen Sair Si Alda en Mdakra bevestigd wordt. De troepen, die vanuit Saffi oprukten tot ontzet, zijn tot den terugtocht ge dwongen. PORTUGAL. Volgens een telegram uit Lissabon, heeft de politie in een voorstad een bergplaats van bommen en wapenen gevonden, en daarmede in verband vele menscjien gevangen genomen, o.a. eenige officieren. Het hoofd van de geheime politie schijnt te meenen, dat hij een uitgebreid komplot van de republikeinsche party op het spoor is. Het Portugeesche Kamerlid Alfonso Costa eischte in de Kamer zitting de gevangenneming der leden van het voormalige Ministerie Franco, die volgens hem verantwoordelijk zijn voor den Koningsmoord op 1 Febr. 11. Hij wilde hen dan terechtgesteld zien voor de Kamer der Pairs. Waarschuwing aan Ne- derlandsche arbeiders. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis dat blijkens bericht, van den consul te Essen-Ruhr, door V. M. J. Hilbrant, wonende aldaar, Hermannstrasse 40, advertenties in Nederlandsche bladen worden geplaatst, waarin hij bericht 2000 werklieden (timmerlieden, metselaars, schoenma kers, enz.) aan werk te kunnen helpen. Daarvoor wordt eene vergoeding van Mk. 3 per persoon gevorderd terwijl bij hem logies zou te verkrijgen zijn. Genoemde Hilbrant is evenwel niet in staat gebleken om werklieden, welke zich naar aanleiding van die adverten tie naar Essen-Ruhr hadden begeven, het beloofde werk te verschaffen. Aan Nederlandsche arbeiders wordt derhalve dringend aangeraden, op grond van dergelijke advertenties niet naar Duitschland te gaan, zonder zich eerst vergewist te hebben dat er voor hen inderdaad werk te krijgen is, waartoe zij zich kunnen wenden tot den Nederlandschen consulairen amb tenaar in de plaats waarheen zij wen- schen te gaan of tot de verschillende in Nederland gevestigde arbeidsbeur zen. De adressen der consulaire ambte naren en der arbeidsbeurzen worden op aanvrage verstrekt door de afdee- ling handel van het departement van landbouw, nijverheid en handel, Lange Houtstraat 36, te s'-Gravehage. Tevens wordt in herinnering ge bracht de in de „Staatscourant" van 22 Febiuari j.l., no. 45, opgenomen bekendmaking, waarbij eveneens werd gewezen op de wenschelijkheid voor arbeiders om niet naar West-Duitsch- land te gaan zonder beslist zeker te zijn van plaatsing en zonder de noo- dige papieren en eenige middelen om de eerste uitbetaling van loon te kun nen afwachten. Nederland et Vene zuela. De correspondent van de New York Herald te Willemstad seinde gisteren nog aan zijn blad Inwoners van Willemstad brachten gisterenavond eene groote ovatie aan de pers, omdat deze er zoo krachtig bij het goevernement op had aange drongen, genoegdoening te vragen van het Venezolaanscne goevernement voor zijne slechte behandeling van Neder landsche onderdanen. De quarantaine-ambtenaar heeft niet willen toestaan, dat dagbladcorrespon denten den heer De Reus gingen inter viewen, maar deze liet weten, dat hij in Venezuela tot den dag van zijn vertrek toe goed behandeld was. Alleen het diplomatieke corps deed hem uit geleide naar hot spoorwegstation te Caracas. De Gelderland kwam van morgen de haven binnen, na verloop van den quanrantainetermijn, maar een verzoek den heer De Reus te spreken, werd geweigerd. De correspondent weet nog te ver tellen van een bericht, dat er te Wil lemstad Amerikaansche oorlogschepen op komst zijn, doch deze fantasie wordt in een telegram uit Washington in hetzelfde blad reeds gelogenstraft Het departement van marine heet het daar heeft geen plan op het oogenblik een oorlogsschip naar Wil lemstad te dirigeeren. De neutraliteit der- openbare school. Het Huis gezin meldt., dat als de Kamer weer bijeenkomt, het katholieke Kamerlid Bogaardt tot minister Heemskerk de vraag zal richten of hij de uitlegging deelt, door minister Rink gegeven van de voorgeschreven neutraliteit van het openbaar onderwijs. De katholieke onderwijzers toch aan openbare scholen met uitsluitend katholieke bevolking wenschen het onderwijs zoo katholiek mogelijk te maken, doch ze zijn beschroomd dit te doen zoo lang ze niet zeker weten, dat zulks door de regeering in over eenstemming wordt geacht met de wet. Een dure stemming. De schorsing der Provinciale Statenzitting van Z.-Holland, tot Dinsdag, omdat den vorigen Woensdagavond één lid ontbrak aan het getal, vereischt om te mogen beraadslagen of stemmen, kost aan de provinciale kas pl. m. f 1000 aan reis-, verblijfkosten enz., voor het houden dezer vergadering. Het Statenlid, dat de stemming, die de onvoltalligheid aan het licht bracht, uitlokte, heeft het aanbod ge daan dit bedrag in de provinciale kas terug te storten; maar van dit royale aanbod is geen gebruik gemaakt. CONGRES VAN DEN MIDDEN STANDSBOND. Te Dordrecht wordt op dit oogen blik het congres van den Middenstands bond gehouden. Plechtige ontvangst en feestelijkheden laten wij heden onvermeld, om mededeeling te doen van enkele der belangrijkste besluiten. Nadat wijzigingen waren gebracht in de statuten en het huishoudelijk reglement kwam aan de orde a Voorstel om opnieuw aan te drin gen op verlaging van personeele be lasting voor winkels, hotels, cafés e. d. Betoogd werd, dat de ongerecht vaardigde druk op het bedrijf niet is verminderd. Winkels zijn nog steeds niet vrijgesteld van personeele be lasting. Alle vereenigingen dienen zich vereenigd tot de Regeering te wenden. Een andere spreker wijst op de onbil lijkheid in den aanslag voor kokszaken. Met de wenken van de beide sprekers zal in het adres van den Bond aan de Regeering rekening worden gehouden. b. De voorstellen van het bestuur in zake de besluiten van het congres voor de ambachtsnijverheid, betref fende le. het credietwezen van den middenstand 2e. de bespreking over een vereemging voor het aankoopen van ambachtswerktuigen 3e. de Coöpe- ratiewet, kwamen thans in behande ling. c. Het rapport van de commissie in 1907 benoemd naar aanleiding van de voorstellen, gedaan door de Dordt- sche Winkeliersvereeniging. Ten aanzien van het credietvraag- stuk, dat veel studie en voorbereiding eischt, zegt het bestuur, dat dit niet zoo maar kan worden afgedaan. Het stelt daarom voor dit vraagstuk in zijn geheel aan de orde te stellen op Bondscongres 1909. Bevoegde personen om daarover praeadvies uit te brengen en die praeadviezen kunnen dan als grondslag dienen van de besprekingen. Nagegaan kan dan worden in hoever het wenschelijk is anderen dan am bachtslieden en neringdoenden, niet- middenstanders, te doen deel hebben of deelnemen aan middenstandscrediet- banken. Aldus werd besloten. Betreffende het tweede punt „de bespreking over een vereeniging voor het aankoopen van ambachtswerktui gen", wordt medegedeeld, datinsamen- werkingmetde Maatschappij vanNfj ver heid een commissie benoemd is, welke de opdraebt heeft de totstandkoming van een bedrijfsmuseum te bespoedigen. De commissie verzamelt gegevens om zoodoende behoorlijk opgestelde plan nen en berekeningen van kosten te kunnen opmaken. Behalve op het con gres van ambachtsnijverheid is dit onderwerp nog niet aan de orde ge weest. De organisaties van den mid denstand hebben dus haar oordeel nog niet kunnen vormen en uitspreken. Wil echter een instelling als de hier bedoelde vruchten opleveren voorden middenstand, dan is het noodig, dat deze zelfstandig, zonder beïnvloeding van buiten, zich uit over de al of niet wenschelykheid. Dit werd voor kennisgeving aan genomen. Het derde punt „de Coöperatiewet" bedoelt, dat de Bond by de Regeering mede zal aandringen op een spoedige wijziging der wet op de coöperatieve vereenigingen. Op het congres voor ambachtsnyverheid is er op gewezen, dat vele bepalingen dier wet niet worden nageleefd, dat de oprichtings kosten te hoog zijn en dat verschil lende coöperatieve vereenigingen ver schillende vormen aannemen. Het Bondsbestuur wil eerst gaarne de meening kennen van het lid van advies van den Bond, mr. D. Joseph us Jitta, om daarna de algemeene ver gadering een besluit te doen nemen. Het advies luidde de meening te vragen der aangesloten vereenigingen, waaraan zal worden voldaan. Aan de orde kwam toen het rap port der commissie in zake het voor stel der Dordtsche Winkeliersver eeniging. Bedoeld voorstel luidt„De al gemeene vergadering spreke den wensch uit, dat het hoofdbestuur zich k wij te van de opdracht, gedaan bij art. 11 al. 1, laatste lid, der statuten en aldaar genoemd „verdere organisatie van den Bond" en besluite in beginsel tot la. de vestiging van een Bonds- b ureel lb. de benoeming van een gesala- rieerden adjunct-secretaris 2.a het ontwerpen van een regle ment van orde voor de jaarlyksche algemeene vergadering 2b. de vorming van provinciale en districtsgroepen 3a. het in eigen beheer nemen van het Bondsorgaan 3b. de aanstelling van plaatselijke correspondenten en agenten van het orgaan. Uit de ingewonnen inlichtingen der commissie bovenbedoeld bij tal van bonden en vereenigingen blykt, dat een gesalarieerde administrateur of secretaris van niet geringe beteekenis is voor den bloei, de hechtheid en de productiviteit eener organisatie. Het wil der commissie dan ook voorkomen, dat aanneming van lab den Bond zeer zou ten goede komen, indien niet financieele overwegingen tot voor zichtigheid aansporen. Den meesten bonden of vereeni gingen maken beter financieele re geling de instelling mogelijk. Of deBond zulks ook zou kunnen, beantwoordt de commissie bevestigend. Ten aanzien van de punten sub 2a en b genoemd, merkt de commissie op, dat deze den Bond niet anders dan ten goede kunnen konren. De vorming der bedoelde groepen zou het voordeel kunnen opleveren, dat de meerdere of mindere activiteit der aangesloten vereenigingen tot navol ging prikkelde. Mede geeft de commissie in over weging de vraagstukken op de agenda der jaarvergaderingen in de secties te behandelen met stemming over de conclusies in de algemeene vergade ring. Van de op deze wijze verkregen nauwere aaneensluiting zal het gevolg zijn meerdere aaneensluiting en be langstelling bij de leden en dies meerdere waardeering voor den inhoud van het Bondsorgaan. Aangenomen, dat dit zoo is, zal eigen exploitatie van het Bondsorgaan voordeeliger blijken dan de tegenwoordige wijze van exploitatie. Een lid der commissie lichtte het advies nader toe. Hjj stelde nog eens beter- in 't licht het nut van een bondsbureel. Maar daarvoor is geld noodig. Laat iedere middenstander zulks bedenken. Zonder middelen geen actie. Spr. geeft in overweging, dat eens overdacht worde het denk beeld om de plaatselyke organen te doen samensmelten in het Bondsor gaan, de kosten en verdere bijzonder heden nader te regelen. Spr. maakt daar zelfs een voorstel van. De heer Das betwijfelt de moge lijkheid van het denkbeeld. De voorzitter gevoelt veel voor het goede, dat er in schuilt, nl. verster king van de bondskas, maar de afge vaardigden kunnen hier geen uit spraak doen. De inleider betoogt nader, dat in zijn gedachtengang geen vakbladen bedoeld worden. Hij wenscht dan in de tweede plaats een commissie door de vergadering benoemd te zien, die het denkbeeld nader zal onderzoeken. De heer Koppel (Den Haag) gelooft, dat er onder de leden nog wel zyn die wat meer willen offeren, gezien het plaatselyke Haagsche blaadje, dat gunstige financieele resultaten geeft. De heer Huiberts, van de Leo-ver- eeniging, gelooft niet, dat een bonds bureel mogeiyk zal zijn om de kos ten. De middelen door de commissie aangegeven zullen, vreest spr., geen resultaat geven. Die middelen zijn verhooging der bijdragen van de leden of verhooging van de bijdragen der aangesloten vereenigingen of ten slotte een rentelooze leening. De heer Fortuin (Alkmaar) klaagt over het bondsorgaan, dat op slecht papier wordt gedrukt en dat door tal van abonnés niet wordt ontvangen. De heer Deenink vertelt van het goede slagen van het orgaan der siga renhandelaars, waarop de heer Th. Plet voorstelt, gelijk de eerste inlei der heeft gedaan, een commissie te benoemen, die de geheele zaak zal hebben te onderzoeken en daarvoor aan te wijzen de heeren Koppel, Deenink en Fortuin. Aldus wordt ouder applaus besloten. De gekozenen nemen de benoeming aan. Ook de heer Collenteur, de inlei der, wordt in deze commissie opge nomen. ONGRONDWETTIG. In het R. Kath. Centrum schrijft mr. A(alberse) over het lot, dat den achter stan dsontwerpen in de Eerste Kamer ten deel viel. De Minister deed de toezegging, in de Tweede Kamer met een nieuw wetsontwerp te komen, waardoor de 65-ers nog vijf jaren bedenktijd zullen krijgen. Bij schrijver rees deze bedenking is deze wjjze van wetsbebandeling, waarop de Eerste Kamer doelbewust aanstuurt, niet volmaakt in strijd met de Grondwet „Doelbewust immers ook bij de wet op het arbeidscontract heeft de Eerste Kamer hetzelfde spel gespeeld. Ook toen werd groot misbaar gemaakt in het Yoorloopig Verslag. Men zou gedacht hebbener blijft geen stuk van heelTen slotte verklaarde echter de Kamer zich bereid het wetsont werp aan te nemen, indien omtrent een bepaald onderdeel de Minister een novelle toezegde. „Zoo ook thans weer. „Doch dit is niet anders, dan het door de Eerste Kamer zich aanmatigen van het recht van amendement, het welk haar door de Grondwet opzette lijk onthouden is. „Immers, of de Eerste Kamer zelf een wetsontwerp naar de Tweede Kamer terugzendt, met een voorstel tot wijziging, of dat zij een Minister als boodschappen-overbrenger daarvoor gebruikt, dat moge wat chiquer staan, in den grond en practisch is het vol komen hetzelfde. „Waar nu de Grondwet opzettelijk aan onzen Senaat het recht van amendement niet heeft toegekend, komt ons deze wijze van handelen voor te zijn in strijd zoowel met de letter als met den geest van onze Grondwet. „En daarom een zeer bedenkelijk antecedent." BEZUINIGING OP OORLOG. De Standaard heeft eens nage gaan, of er op de legeruitgaven niet wat te bezuinigen viel, ten einde traktement en soldij van het beroeps kader te kunnen verbeteren. Het blad heeft de volgende posten gevonden, „die geheel weg kunnen vallen, zon der dat de defensie ook maar in eeniger- mate geschaad wordt. Het voorberei dend militair onderwijs (zonder het schieten) kost f69.000; aan muziek wordt jaarlijks uitgegeven f 79.000 aan art. 113bis (vergoeding kostwin ners) f 621.000; aan werfkosten f51.000; aan eeredienst f 11.000; aan de cadet tenschool f 71.900aan den Hoofd cursus f 59.500aan de normaalschiet school f38.500; aan extra-soldij voor het kader bij het regiment grenadiers en jagers f9616; aan kosten, vallende op de regimentscursussen f 9595aan soldijen voor onderofficieren en offi cieren aan het Instructiebataljon f 83.S02besparing door wijziging der Militaire Academie f 100.000. Hierdoor zou men al een verminde ring van 11 ton krijgen, zoodat men dan slechts voor een vermeerdering van ongeveer 2 ton zou komen te staandoch ook deze vermeerdering zou men ruimschoots kunnen dekken door verschillende bezuinigingen op reservekader, enz." Het blad besluit zijn beschouwing aldus „De vraag of wij ons voorstellen of het mogelijk is, deze hervormingen terstond in te voeren, en verder of er niet overwegingen kunnen zijn, die het niet afschaffen van deze begroo- tingsporten wenschelijk maken, laten wij hier buiten beschouwing wat wjj wilden aantoonen was het feit, dat er op de begrooting van oorlog verschil lende posten voorkomen, die, als zy

De Eemlander | 1908 | | pagina 2