Dp.H.W. Sehpeuder piano. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. Laatste Berichten. Stoomvaartberichten. ADVERTENTIEN AFWEZIG. Beurs van Amsterdam. er niet op stonden, ons land geen haar minder weerbaar maakten, terwijl het te lage traktement en soldij van het beroepskader wel terdege aan onze weerkracht schaadt." Deze jacht op posten, die van de Oorlogsbegrooting kunnen verdwijnen, hoe ook te loven op zichzelf, merkt het Vad. op, schijnt weinig consequent, nadat de partij van De Standaard nog voor weinge weken als één man heeft medegewerkt het budget met een half millioen te verhoogen, zonder dat ons land daardoor een „haar" aan weerbaarheid heeft gewonnen. De militaire apothekersbediende E. Jonker, die eenige maanden te Haarden gedetacheerd is geweest, keert op 1 Augustus a.s. by het militair hospitaal alhier terug. Naar wij vernemen zal a.s. Zon dagmiddag in den tuin van café Kry- nen op den jSoesterweg een protest- meetiDg worden gehouden tegen de aanranding van het vereenigingsrecht en de vervolging van twee antimili taristen door de rechtbank te Amster dam. Deze meeting gaat uit van de afdeeling van de Int. Anti Mil. Ver- eeniging. Als sprekers zullen optreden de heeren H. Kolthek van Amsterdam en H. Croiset van Bussum, Gisterenavond kreeg het doch tertje van den heer S. uit de Krom- mestraat een toeval op de Langestraat. By den heer Groenhuizen binnenge dragen werden door de huisgenooten en den adjunct-inspecteur van politie alle pogingen in 't werk gesteld haar weer tot bewustzyn te brengen, maar het bleek dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Deze werd verleend door dr. Morren, maar toen het meisje was bijgekomen vond hij haar te zwak om te voet naar huis te gaan, waarom hy overbrenging per brancard noodig oordeelde. De brancard van het politiebureau werd gehaald, waar mee de patiënt werd overgebracht naar de ouderlijke woning. Dat een en ander heel wat volk op de been bracht spreekt van zelf. Hedenmorgen tegen twaalf uur werd op de Koitegracht een der tienjarig meisje van de wed. Kraan door een bestelwagen van de H. S. M. overreden. De raderen gingen over een der voeten, die nog al gekneusd werd. Binnengedragen bij de dames Hartel werd aldaar de eerste hulp verleend. Vrijdag a.s. des avonds half acht geeft de stafmuziek van het 5e Reg. Inf. onder leiding van den heer G. Bikkers een concert op het terras van Amicitia. Het programma luidt als volgt: 1. Cnter der Friedensflagge, Nowowiöski. 2. Ouverture Mannsehaft an Börd, Suppé. 3. Herbstweisen, Walzer, Waldteufol. 4. Fantaisioa.d.Oper„Cavaleria Husticana", Mascagni. 5. Ouverture Frau Luna Lincke. 6. Fantaisie „Lee Saltimban- ques", Ganne. 7. Ein Abend in Toledo, Sclimeling. a. Serenade; b. Tanz. 8. Musikalisches Aktiên Unter- nehmen, Grosses Potpourri, Conradi. De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft den bur gemeesters van zyn gewest bij rond schrijven medegedeeld, dat de minister van oorlog den inspecteur der infan terie bevelen heeft gegeven om in den vervolge geen voorbereidend militair onderricht meer te doen geven in die gemeenten, waar dat onderricht zou moeten plaats hebben in vergunnings- of verlofslokalen. Heden slaagde te Arnhem voor het examen hoofdacte de heer J. van der Poel, onderwijzer aan de bijzon dere school in de Blankenheymstraat alhier. De officier van gezondheid 2e klasse G. A. S. Lynkamp, wordt 15 September a.s. gedetacheerd in de legerplaats by Oldebroek en belast met den geneeskundigen dienst aldaar tot afloop van het kamp. MUZIEKWEDSTRIJD TE BAARN. De uitslag van gisteren is Fanfarekorpsen. Afdeeling IV Voorst, te Voorst by Zutfen, dir. A. J. Van den Berg, le prys Volharding te Noordeloos, dir. A. H. Stoot, 2e prys; Centrale Werkplaats, te Blerik, dir. J. Simons, 3e prijs. Afdeeling iHaB-mol, te 's Graven land, dir. J. Schuitemaker, le prijs (met 3 tegen 2 stemmen)Volharding te Ilpendam, dir. J. Paardekooper, 2 e prysNijkerksche Fanfare, te Nykerk, dir. N. A. H. Janssen, 3e prijs. Afdeeling Illb Crescendo, te Assen delft, dir. G. Schaar, le prysEens gezindheid, te Wormer, dir. S, Rem, 2e prijs APatientia vincit omnia te Soest, dir. H. Kok, 2e prijs B Crescendo, te Muiden, dir. H. V. P. Schoonder, 3e prys A Kunst na In spanning, te Amsterdam, dir. A. G. Schoonderbeek, 3e prys B. Afdeeling IIKunst naar Kracht, te Amsterdam, dir. A. G. Schoonder beek, le prijsAalsmeer's Fanfare, te Aalsmeer, dir. P. Hulsbos, 2e prys Keppelsche Kapel, te Laag-Keppel, dir. F. G. Leistikow, 3e prijs. Afdeeling I; Edam's Fanfare, te Edam, dir. G. Brouwer, le prijs; Kunst Liefde en Vriendschap, te Leerdam, dir. M. J. H. Van Bonzei, 2e prijs Muiderpoort en Omstreken te Amster dam, dir. F. J. Van Diepenbeek, 3e prijs. Afdeeling uitmuntendheid De Ba zuin, te Gorinchem, dir. L. J. Gerrit sen, le prys AHarmonie, te Assen delft, dir. J. K. Jongejans, le prys B; Zaandijk's Fanfare, te Zaandijk, dir. J. Vet, 2e prijs. De uitspraken der jury werden met groote vreugde en uitbundig gejuich door de overwinnende vereenigingen ontvangen. Enkele gezelschappen zon den postduiven met het zegebericht. DRIEBERGEN. Door den directeur- generaal der Staatsspoorweg Mij. is een eervolle vermelding toegekend aan D. van Rheenen, wisselwachter alhier. Ongeluk. Gisteren had in het Friesche dorpje Winsum een ernstig ongeluk plaats. Bij de zich daar be vindende terp liggen een aantal woon- scheepjes van menschen, die bezig zyn deze terp af te graven. Toen nu op een dezer scheepjes een vrouw bezig was, het vuur aan te maken, en petro leum op de reeds smeulende brandstof wierp, sloeg plotseling de oliekan met grooten knal uiteen, en stond ge noemde vrouw in een oogenblik in brand. Eerst toen men haar overboord in het water wierp, werden de vlammen gebluscht, maar intusschen was het lichaam reeds vreeselyk geblakerd. Een in allerijl geroepen vrouw om de eerste hulp te verleenen, schrok zóo van den aanblik, dat zij bewusteloos neerviel en eenigen tijd daarna overleed. In tusschen werd geneeskundige hulp inge roepen en werden de wonden van de on gelukkige vrouw voorloopig verbonden, waarna men zich per vaartuig naar de Joure begaf, waar de ongelukkige thuis hoort. Afpersing. Te Ginneken woont de vrouw van een zee-officier, wier man zich op zee bevindt. Te haren huize vervoegden zich drie als heer gekleede individuen, waarvan éen opgaf te zijn particulier detective. De dame werd gesommeerd een som gelds te geven, daar de heeren anders eenige dingen omtrent haar afwezigen echtgenoot zouden openbaar maken. 't Toeval wil, dat een der buren van de aldus bedreigde dame is de gepensionneerde commissaris van po litie van Zaandam, de heer D. Tot dezen wendde de weerlooze vrouw zich, waarop de heer D. zich onmid dellijk met de marechaussee in ver binding stelde, wat tot gevolg had, dat het nobele drietal werd gearre steerd juist toen zij zich gereed maakten Breda per trein te verlaten. Eén van de drie is gisteren in vrijheid gesteld, de beide anderen blijven in arrest. Fraude. Dezer dagen is te Vlissingen belangrijke fraude ontdekt in het beheer der militaire cantines aldaar. Door aangifte van leveranciers, die geen betaling ontvingen, bleek bij onder zoek, dat de sergeant S. J. G., van het 3e regiment infanterie, belast met den dagelykschen dienst dier cantines, gedurende ruim twee maanden valsche- lyk de rekeningen der leveranciers van bier, eieren, melk, enz., had gequiteerd met hun handteekeningen en boven dien een som gelds uit de kas had verduisterd, gezamenlijk tot een bedrag van een paar honderd gulden. De ver dachte is na een volledige bekentenis, gearresteerd en opgezonden naar het Huis van Bewaring alhier, ter beschik king van den auditeur-militair, ten einde voor den krijgsraad terecht te staan. Kwartjesvinders. Naar ruen schrijft worden de omstreken van Wageningen, Renkum en Oosterbeek thans onveilig gemaakt door een bende kwartjesvinders. Hun gewone methode: een paar spelen kaart en de anderen als publiek om de menschen te lokken, passen zy ook hier toe. Vermoedelijk hebben de vele vreemdelingen de hee ren verlokt. De politie heeft nog geen procesverbaal kunnen opmaken. Gevaarlijke positie. Als door een wonder is Maandag 1.1. een nieuwe luchtballon van de Saksische Vereeniging voor luchtscheepvaart, de „Zeppelin" geheeten, aan een groot gevaar ontsnapt. In de buurt van Dresden opgestegen, werd de ballon, op een hoogte van 3000 M. gekomen, boven Mittlachberg, in Bohemen, door een onweder overvallen en sloeg de bliksem in het schuitje. De-beide lucht- vaarders dr. Ernemann en prof. Pöppel, die voornemens waren twee dagen in de lucht te blijven, werden gelukkig niet getroffen en ook de ballon zelf bleef onbeschadigd. Zooals te begrijpen is, daalden men na dit gevaarlijk avontuur zoo snel mogelijk en in enkele minuten waren beiden behouden op de aarde terugge keerd. Verhuring van veroor deelden. De T i m e s-correspondent te New-York seint afschuwelijke by- zonderheden over het stelsel van ver huring van veroordeelden uit de ge vangenissen van sommige zuidelijke staten der Unie aan werkgevers. In tal van zuidelijke staten is dat stelsel nog in zwang en, zooals licht te be grypen valt, leidt het tot de verwer- pelykste misbruiken. Op het oogenblik houdt eene commissie van onderzoek naar deze gevangenisschandalen zit ting te Atlanta. Door getuigen, voor deze commissie verschenen, werd o. m. het volgende verklaard. In een met name genoemde staatsgevangenis werden tal van ver oordeelden op een rij geschaard en in den letterlijken zin aan den meest biedende toegewezen als waren het zoovele stuks vee geweest. Een ver oordeelde, die lezen en schrijven kan, staat daar voor zijn huurder in waarde gelijk met..», zeven neger gevange nen, die geen van allen kunnen lezen of schryven. Een blanke knaap een veroordeelde natuurlijk was ver huurd aan een boer. De jongen morste koffie en het vocht kwam terecht op een varken (dit is de lezing van de Times). De boer gaf hem toen met de zweep69 slagen. Een week daarna stierf de jongen aan de gevolgen. Verhuurde tuchthuisboeven mogen, volgens de wettelijke depalingen, niet anders dan op de hoeven van boeren worden te werk gesteld. Maar die be paling wordt veel overtreden. In den staat Florida zyn regeeringspersonen schuldig gebleken aan ongeoorloofde praktijken by de verhuring van 175 veroordeelden. De onthullingen voor deze commissie van onderzoek te Atalanta hebben in de V. St. een uiterst pynlyken indruk gemaakt. Een bootongeluk. Een bootongeluk, waarvan vijf personen het slachtoffer werden, vond Zondag plaats op de Inn, dicht by Schwaz. De eigenaar der electro-technische fa briek te Schwaz dr. Rudolf Ritter v. Haslinger, de chemiker der fabriek, dr. Hans Lendmayr Ritter v. Lenden- feld, de machinist Steinich evenals diens vrouw en dochter maakten een boottochtje op de Inn. By Brixlegg raakte het kleine bootje te dicht by het paalwerk van de spoorbrug, stootte tegen een pijler en werd verbrijzeld. De vjjf menschen stortten in 't water en verdwenen onmiddellijk. De lijken zyn nog niet gevonden. Een kist met vreemden inhoud. Onlangs werd op het sta tion te Riga een kist ontvangen, welke zoo'n ontzettende lucht ver spreidde, dat men besloot tot opening over te gaan. De inhoud bleek uit het in sterke ontbinding verkeerend lijk van een 7-jarigen jongen te be staan. De eerste gedachte was aan misdaad, doch bij verder zoeken werd een stuk papier gevonden met het adres„Van Dombrowski, uit het district Riga. Deze is de Dombrowski, dien ik als vrachtgoed aan mijn neef zend, daar 't my leed doet, hem hier in den vreemde te moeten laten." Na een nauwgezet onderzoek bleek, dat de boer Dombrowski in April 1907 wegens revolutionaire handelingen met zyn vrouw naar het gouvernement Wjatka verbannen was. De kleine zoon van het echtpaar stierfin den vreemde en werd door de zorgzame ouders, die hem in den geboortegrond wilden be graven, in een kist verpakt en naar Riga aan een bloedverwant gezonden, in het vaste geloof, dat de spoorweg directie den man, die als „neef Karl Maulet" was aangeduid, wel vinden zou. Men handelde naar den wensch der ouders en de kleine Dombrowski rust op het kerkhof van zijn geboorte plaats in het armenhoekje. Burgerlijke Stand van 30 Juli 1908. GEBOREN: Eppoliena Klasina Wiebina, d. van Laurens Houttuin en Antje Schot. Cornelia, d. van Bart Loenen en Petronella Schut. ONDERTROUWD: Arie van den Eshof en Antje van Doorn. Bas- tiaan van Gastel en Gerarda lohanna Luif. OVERLEDENGijsje Kreikamp, 22 mnd. - Theodorus Johannes Josephus van den Eist, 5 mnd. 388e Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 30 Juli 1908. (100 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 12030 en 13349 Te zamen 2 prijzen. De tweede klasse trekt van 1013 Aug. 1908. In de Caraibische Zee waar thans alleen het Pantserdekschip Gel derland aanwezig is, zal onze scheeps macht worden versterkt met het Pantserschip Jacob van Heemskerk, Commandant Kapitein ter Zee Mouton, dat spoedig derwaarts zal vertrekken. In geval van een bombardement der Venezolaansche havens door Neder land zal van Washington uit niet worden geintervenieerd zoolang geen landing van Nederlandsche troepen plaats heeft. De Amerfoortsche Muziekver- eeniging behaalde heden op het con cours te Baarn in de tweede afdeeling, harmonie, den derden prys. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAl^.". „Madura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Juli van Ant- werpen. „Rembrandt" van Batavia naar Amsterdam passeerde 29 Juli Gi braltar. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Kleist" (Oost Azië-Bremen) 28 Juli 9 uur n.m. in Napels aange komen. s.s. „Kaiser Wilhelm der Grosse" (New York-Bremen) 28 Juli 11 uur v.m. van New York vertrokken. s.s. „Prinz Eitel Friedrich" (Bre- men-Oost Azië) 28 Juli 5 uur n:m. in Genua aangekomen. s.s. „Prins Heinrich" (Oost Azië- Hamburg) 28 Juli 6 uur n.m. in Hamburg aangekomen. s.s. „Kronprinz Wilhelm" (Bremen- New York) 29 Juli 5 uur v.m. East bourne gepasseerd. s.s. „Lützow" (Bremen-Oost Azië) 29 Juli 1 uur n.m. van Bremerhaven vertrokken. s.s. „Skutari" (Marseille-Nicolajeff) 29 Juli in Constantinopel aangekomen. s.s. „Preussen" (Marseille-Batura) 28 Juli in Batum aangekomen. s.s. „Sachsen" (Batum-Marseiile) 29 Juli van Napels vertrokken. is van 21 Juli tot 3 Augustus De praktijk wordt door de overige geneesheeren waargenomen. Prachtig instrument, te koop aangeboden voor spotprijs. Br. fr. letter S. A. bur. van dit blad. 30 JULI. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Holl. schuld vast. Buitenl. schuld lager voor Russen. Domingo prijsh. Peru prijsh. Cultuurw. flauw voor Vorstenl. Handel mij. hetzelfde. Mijnen flauw voor Indische soorten. Gr. Cobar vast. Petr. zonder affaire prijsh. Tabak vast. Amerik. markt opende weinig geanimeerd met weinig handel. Sluit echter zeer vast. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Hongarije. Obi. 1892/1904 Italië. Obi. 1862—814 Oostenrijk. Obi. Jan.—Juli f MeiNov. Portugal. Ohl. le Serie b 1 6e 3 f 1000. 3 f1000. 273 f 1000. 4 Kr. 2000. Ls. 100—100/m. 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 3 100. 3 Fis. 500. Vorige koers 90» 89 ft 74++ 97+ 97+ 60ft 130 Juli 90ft S9ft 74+ 62+ Rusland. 1884 Goud 5 G.R. Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 4 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Rees. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel My. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang aand. f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Found.aand.dll. 1000 U11 St. Steel corp. r dll. lOOu 80+ 80ft 79+ 104+ 169++ 291+ 107 110+ 89 SOft 80 79+ 91+ 103+ 293+ 107+ 113+ 38 ft 441 Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. Mij. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij.Nederl. aand. f 500/100C Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 4»/a 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchisoh aand. dll. 1000 id. 4 u/0 Conv. 1000 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 124+ 124+ 1 1 115+ 138+ 8 21+1 66+ 8 ft 21++ 66ft' 635 10O+ 412 239+ 372 100+ 414 241 377 86++ 93+ 64+ 27+ 24 25+ 57 86ft 93+ 64-+ 27ft 23++ 25ft 57 Kansas City Obl. aand. 3 dll. 1000 Missouri aand. dll. 1000 id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 South rail dll. 1000 South Pac dll. 1000 Union Pac id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 Wabash gew. aand. pref. Prolongatie-rente Eoersen van New- Van Heden. 71 31ft 18ft 19+ 91+ 152+ 93 12++ 26ft 3 a 3-ji York. 71 31ft 82+ ISft 19+ 91ft 152 92++ 13+ 27+ 2+ a 3+ FONDSEN. Slot VOD gl storen Oponingak van heden Atchison Topeka 86+ 86+ Rock Island Common 17+ 24+ 24+ Miss. Kan. Texas 30+ 31+ New-York-Ontario 41+ 41+ Norfolk Wester 73+ 74 Southern Pacific 92+ 92 Southern Railway 19 153+ 153+ U. S. Steel Common. 44+ 44+ Kansas Cy South 25+ "6 Stemming piijsh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3