WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. Kunst- en Wetenschap. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 1 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 772.9 m.M. te Valentialaagste 751.8 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 2 Augustus 1908. Wind: Zwakke tot matige meest N.Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtAfwisse lende bewolking, kans op regen vooral voor het Noorden. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Vórige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laggste hedennacht F. 50 Hedenmiddag 12 uur F. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. .Temperatuur van het water op Zaterdag 1 Aug. des morgens 7 uur 66° F. den overledenen, is op het oogenblik vier. Uit een der vensters van de oureax van Hervé's krant La Guerre Sociale hing een roode vlag halfstok, met krip omfloersd. Uit een ander venster hing een vlag waarop een kop, die Clemenceau voorstelde, waarboven als opschriftDe overwinnaar, de politie, trok er zich niets van aan. ENGELAND. Men weet, dat het Engelsche Hoo- gerhuis op voorstel van Lord Cromer besloten heeft de pensioenwet slechts tot einde 1915 van kracht te laten. Gisteren kondigde Crooks in het Lagerhuis aan, dat hij het volgende besluit zou voorstellenDit Huis, overwegende, dat het kort geleden £50.000 aan Lord Cromer heeft toe gekend, is van meening, dat hij het pensioen van 900 in het jaar niet noodig heeft en het zal eindigen na 1 Jaouari 1915, den dag, waarop, naar Lord Cromer's voorstel, het pensioen voor den ouden dag zal eindigen." (Luide toejuichingen bij werkmans afgevaardigden, radicalen en nationa listen). De Daily News heeft in dezen geest nog meer te zeggen. Het blad gaat na wie er al zoo voor Cromer's voor stel hebben gestemd en noemt daarvan in de eerste plaats Lord Ahsbourne (Lord Halsbury is hevig tegen de pensioenwet te velde getrokken). De twee unionistische heeren zijn beiden zeventien jaar minister geweest, nl. Halsbury lord-kanselier in Engeland en Asbourne lord-kanselier in Ierland. Als zoodanig hebben zij uit de schat kist genoten Halsbury 170.000 en Ahsbourne 136.000. Bovendien trek ken zjj levenslang pensioen, Halsbury 5000 in het jaar, Ahsbourne 4000 in het jaar. Intusschen heeft het Lagerhuis giste ren het wetsontwerp onieuw behandeld. Verschillende door het Hoogerhuis ge maakte wijzigingen werden verworpen door het Lagerhuis. De verwerping werd in vele gevallen voorgesteld op grond van het feit, (dat dat amende ment in strijd was met de financieele voorrechten van het Lagerhuis. Toen de wet terugkwam in het Hoogerhuis, protesteerde Lansdowne met kracht tegen de wyze, waarop het Lagerhuis de voorrechten opvatte en verklaarde dat de w(jze van handelen in dat ge val niet als precedent mag worden genomen. H(j berustte evenwel in de verwerping der amendementen en zoo is de wet dus definitief aangenomen. Beide Huizen zijn heden verdaagd tot 13 October. De Engelsche premier Asquith, heeft een door 144 Parlementsleden van de regeeringsparty onderteekend schrijven ontvangen, waarin met een verwijzing naar sir Henry Campbell Bannerman's voorstel tot verminde ring der oorlogstoerustingen, wordt uiteengezet, dat het thans wederom een goede gelegenheid is, een derge lijk voorstel opnieuw in te dienen. SPANJE. De Spaansche Minister van Finan ciën heeft een wetsontwerp ingediend tot regeling van het circuleerende geld, die in Spanje alles te wenschen over laat. Hy wil een termijn stellen, gedurende 'welken alle muntstukken, die het wettelijk gehalte hebben ook al z(jn ze niet van Staatswege ver vaardigd, tegen van Staatswege aan- gemunt geld ingewisseld kunnen worden. Het verlies zal dan door den Staat gedragen worden. Van een ver scherpten maatregel tegen valsche munters, die op het oogenblik in een [valsche-munterparadijs leven, is in dit wetsontwerp geen sprake, dat bovendien reeds door de Kamer van Afgevaardigden is aangenomen. Op Marokko zal deze maatregel van veel invloed zijn, omdat daar de Spaansche munt gangbaar is. Een der Kamerleden maakte de opmerking, dat de zg. Doeros Sevillanes (die Staatsmunt is te Sevilla) voor het raeerendeel waarschijnlijk niet uit Sevilla maar uit Mexico afkomstig zijn, dat door zijn zilvermijnen er zeer in geïnterresseerd is. PORTUGAL. De Portugeesche Kamer verwierp het voorstel van den republikeinschen afgevaardigde Alfonso Costa, om de leden van het Kabinet-Franco in staat van beschuldiging te stellen. TURKIJE. De kalmte in het Ottomaansche Rjjk is nog lang niet weergekeerd. Behalve eenige vijandelijke betoogin gen te Constantinopel tegen den reactionnairen Minister van Justitie, Abdoel Rahman Pasja en den volgens de laatste berichten reeds afgetreden Minister van Politie, is b(j een te Serres gehouden feestmaal ter eere van de herstelling der grondwet de naam van den Sultan met gefluit begroet. Tal van Turken, beducht, dat de inwerkingtreding der grondwet ook aan het haremwezen een einde zoude maken, kwamen dienaangaande bij het Jong-Turksche Comité inlichtingen vragen, waar hun werd medegedeeld, dat zulks niet het geval was. Vermoed wordt, dat de geruchten dienaangaande van reactionnaire zijde waren verspreid. Te Constantinopel en in verschil lende steden van Klein-Azië zullen de Jong-Turken lezingen houden, om aan het volk de beteekenis der grond wet duidelijk te maken. Te Constantinopel zy'n Woensdag alle gewone misdadigers uit de ge vangenis ontslagen. Nederland enVenezuela. Reuter seint uit Caracas, over Port of Spain, van 31 Juli President Castro heeft de exequaturs van de Nederlandsche consuls en vice- consuls ingetrokken. De minister van buitenlandsche zaken Paul deelde aan de Neder landsche regeering mede dat als be- leedigingen van Venezuela worden beschouwd, naast den brief van den heer De Reus, het feit dat de Gelder land in gebreke bleef de Venezolaan- sche vlag te salueeren, den aanval op den Venezolaanschen consul te Willemstad, de schending van het consulaat en de afrukking van het consulaire wapenschild. West Sumatra. Blijkens een bij het Ministerie van Koloniën uit Nederlandsch-Indië ontvangen tele gram heeft de bevolking van de laras Kapau (Onderafdeeling Oud-Agam, resi dentie Padangsche Bovenlanden), waar onder 500 vrouwen, een door ambte naren en officieren bijgewoond onder- werpingsfeest gevierd.De stemming was zeer goed. De bezetting van Kamang, gelegen in dezelfde onder afdeeling, is opgeheven. Kasregisters. Bij resolutie van den Minister van Financiën is bepaald, dat kasregisters en dergelijke machines, geplaatst in winkels om het betaalde bedrag aan te geven, niet kunnen gerekend worden te be lmoren tot de stoffeering van het winkelvertrek, vermits z(j niet geacht kunnen worden te dienen tot „gebruik en versiering" van dat vertrek. Wettelyketyd. De St.-Ct. no. 179 bevat een Wet van den 23en Juli, tot invoering van een we'tte- lijken tjjd. Volgens art. 4 treedt deze wet in werking met den aanvang van een nieuw etmaal, op een nader door de Koningin te bepalen tiidstip. Middenstandscongres. De discussies over de verschillende praeadviezen, die op het Middenstand- Congres zijn gehouden over vakoplei ding hebben tot resultaat gehad, dat bij acclamatie is aangenomen de vol gende motie „De vergadering, kennis nemend van de praeadviezen en de discussies over de vakopleiding van den mid denstand overtuigd, dat voorziening in de behoefte aau vakonderwijs voor den middenstand is een dringende eisch des t(jds dringt ernstig b(j den georganiseer- den middenstand aan, om in de rich ting van de in de praeadviezen ont wikkelde denkbeelden krachtig werk zaam te z(jn." Steenkolen aangeboord te Vlodrop. Men meldt uit Hele- naveen De boring naar steenkolen, die door den rijksopspooringsdienst wordt uit gevoerd in de nabijheid van het sta tion Vlodrop, heeft thans bij eene diepte van circa 590 M. de eerste ontginbare steenkolenlaag doorgesne den. De steenkoolformatie werd reeds op eene diepte van 480 M. bereikt het bovenste gedeelte hiervan bleek echter nog niet zeer vast te zijn door de onmiddellijke nabijheid eener be langrijke scheur in het gesteente. Andere boringen van dezen dienst zijn thans in gang by Baarlo en Kes- sel, waar men het steenkolenterrein op geringere diepte hoopt aan te treffen, dan indertijd in Helden het geval was. Bakkersnachtarbeid. Het Volk deelt in verbetering van een bericht omtrent de plannen van minister Talma inzake de afschaffing van den bakkersnachtarbeid (dat o.a. van 104 uur 's nachts als verboden nachtarbeid zou gelden) thans mede, dat het plan zou zjjn, van 9 5 uur den nachtarbeid te verbieden, behalve des Zaterdags of andere aan een rust dag voorafgaande dagen. De vraag of ook des Maandags en op andere dagen na een rustdag langer arbeid moet worden toegestaan, alsmede het toe staan van uitzonderingen voor den proeftijd van éen jaar op het nacht- arbeid-verbod ook voor patroons, zou de minister willen opdragen aan spe ciale provinciale Kamers, bestaande uit een gelijk aantal bakkerspatroons en bakkersgezellen, met een door de regeering te benoemen voorzitter. DOODVONNIS. Een vriendelijke hand zendt ons de Berliner Abendpost van 19 dezer, waarin een hoofdartikel voorkomt over de toekomst van ons land. Volgens dat blad schrikt niet, lezers heeft het Koninkrijk Nederland eigenlijk geen reden van bestaan meer. Het blad noemt dit de ergste crisis, waarin een land kan geraken. Wel is er geen quaestie van annexatieplannen door een der omringende Mogendheden, neen, de toestand is veel ernstiger, want Nederland zelf zal eenmaal al ligt dit misschien nog in de verre toekomst de behoefte gevoelen zich onder de beschermende vleugelen van een zijner naburen te stellen en dan zal Engeland zoowel als Frankrijk en ook Duitschland (de schrijver noemt zijn eigen land bescheidenlijk het laatst) gaarne bereid zijn het kind in zijn armen te nemen en vast te houden. Nooit zal zoo iets geschieden tegen den wil der Hollanders, die natuurlijk in zulk een geval steeds zouden kun nen rekenen op de hulp der concur- reerende Mogendhedenhet zal ten slotte de wensch van het land zelf zijn. En n u de verklaring van dat toekomstige doodvonnis over onze onafhankelijk heid. De schryver geeft toe, dat de Duitschers omtrent ons land niet veel meer weten dan van China en Japan, dat zjj zelfs hun kennis in dat opzicht ontleenep öf aan Goethe's „Egmont", waaruit blijkt, dat de Hollanders op het water en op het land kunnen leven (vermoedelijk is dit ook een kenmerk van de hen omringende toekomstige beschermers), of aan Immerman's Mtlnchhausen, waarin de phlegmatische „mynheers" met tulpen en trekschuiten hun leven sljjten. Had de schrijver maar de debatten in ons Parlement gevolgd, waaruit tocb bleek, dat die Phlegmatische Hollanders zulke ver woede automobilisten zijn, dat hun woeste vaart door de wet tot een snel- drafje moet terruggebracht worden Misschien zou hij echter in die wette lijke beteugeling weer een bewijs van het Hollandsche phlegma zien. Toch weet hy ons te vertellen, dat in Nederland geen „beschaafd prole- Laiiaat" bestaat, dat meu óf in Indië rijk is geworden of als proletariër veelal zijn heil zoekt in België of Westphalen, zoodat de landbouw in het land zelf gebrek aan krachten heeft. De heerschende klasse zyn öf handelaars op de koloniën öf bestuur ders daarvan. Komen de koloniën in gevaar, het geen door de uitbreiding van Japan in Oost-Azië of van Engeland in West-Indië mogelijk kan worden, aan is Frankrijk niet sterk genoeg om in onze Oost te helpen, dan hebben dus de heerschende klassen geen reden van bestaan meer en het oogen blik van in de liefderijke geopende armen van een der drie machtige naburen (in casu Duitschland) te vallen, is dtULr. Even wordt onze liefde voor den vrijen handel aangeroerd, doch ook dit is geen bezwaar. Nederland, door de muren van beschermende rechten omgeven, zal inzien verzekert ons het Berlijnsche blad dat het ook op dit punt zich moet vereenzelvigen met den grooten buurman. Ten slotte, en misschien is dit wel de quintessens van de geheele be schouwing, raadt het blad zijn land aan z(jn burgers meer vrijheid te geven, want de Nederlanders zyn zeer trotsch op hun burgerlijke vrijheden, en op deze wijze zou geheel van zelf Nederland in Duitschland toenadering moeten zoeken en dit land door grootere inwendige vrijheid de voor waarde vervullen, noodig voor zijn positie als wereldmacht. Ziehier in hoofdzaak het vonnis en de overwegingen, waarop het be rust 1 (Het Vaderland.) OPGRAVINGEN AAN DE HUNNE SCHANS. Dr. J. H. Holwerda, conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, schrijft aan de N. R. Ct. Ter aanvulling van mijn bericht omtrent de opgravingen aan de Hunne schans bij het Uddelermeer, welke thans geëindigd zjjn, diene het vol gende In de Saksische schans zelve wer den de paalgaten van een zestal groote woningen van ovalen vorm blootgelegd, terwijl van zes kleinere Saksische hutten de sporen gevonden werden. Eenige ijzeren werktuigen, een zware bijl en een spade van eigenaardigen vorm, in de paalgaten gevonden, leverden een aardige illus tratie voor dezen huizenbouw. Een ware verrassing was het, dat er, behalve de reeds in het vorig be richt genoemde rondbouw uit prae- historischen tijd, nog een tweede, nog vroegere nederzetting (waarschijnlijk pl. m. 1000 v. Chr.) op het terrein van de schans werd aangetroffen. Van acht hutten werden de in den grond gegraven gaten, welke zich met asch en houtskool hadden gevuld, weergevonden. En in de buurt daar van twee diepere kuilen, welke waar schijnlijk grafkuilen geweest zijn. Behalve een groote collectie vuursteen werden er twaalf grootendeels gave stukken aardewerk, meest zeer mooi versierd en gelijkstaande met de keramiek, die in de Drentsche hunne bedden wordt gevonden, uit, deze kuilen te voorschijn gebracht. Het terrein, waarop thans de schans ligt, heeft dus vier perioden van bewoning gekend, de vroegste in den tijd der Drentsche hunnebedden, daarna in de zgn. klokbekerperiodetoen, na Chr. eerst de vroege Saksers en daarna de bewoners van de schans zelve van omsfreeks 7001000 na Chr. De rijke collectie gevonden voorwerpen wordt door H. M. de Koningin aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden geschonken. Rembrandthuis. Bij het graven in de kelders van het Rem brandthuis in de Jodenbreestraat te Amsterdam is een potscherf van ver glaasd bruin aardewerk gevonden, vertoonend een optocht van krijgs lieden in houtrelief en dragend het jaartal 1584. Van het daarbij behoorend opschrift zijn slechts enkele letters aanwezig. In de Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting werden gediplomeerd de jongeh. G. van den Bovenkamp en W. van Haselen, laatstgenoemde heeft in den tjjd van ruim 6 weken zjjn diploma gehaald. De heer J. H. v. d. Meiden heeft zijn benoeming als lid van het Bestuur der vereeniging „Handel en Nijver heid" aangenomende heer B. Schim mel Hzn. heeft voor de benoeming bedankt. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging zal morgenmiddag 3 uur een concert geven op het terras van Birk- hoven. Programma van het concert, morgenavond op het terras van Amici- tia te geven door de stafmuziek van het 5e Reg. Inf., directeur de heer G. Bikkers. 1. Hohenzollern Ruhm, rnarsch Unrath. 2. Ouverture Rakoczy Keler Bela. 3. Neues Jahrhundert, neues LebeD WalzerZiehrer. 4. Fantaisie Caprice Vieuxtemps-Bikkers. 6. Ouverture „Isabella" Suppé. 6. Czardas Oder der Geist des WoiwodeuGrossman. 7. Invitation a la Valse Weber. 8. Grande fantaisie s. d. m. de l'opéra Les Dragons de Vil lam Maillart. - Bij het hier ter stede gehouden eindexamen H. B. S. 5 j. c., voor de provincie Utrecht slaagden van de IVe groep: (geëx. 19 kandidaten) E. J. van Goor, J. F. Tjassens Keiser, G. A. Lohman en J. G. A. Smalt van de H. B. S. te AmersfoortCorna. M. J. Gerritsen, L. Huydecoper, H. Koper- berg, W. A. Nijland, P. Serton en F. P. van der Voorde van de R. H. B. S. te Utrecht; P. F. Bisdom, N. L. M. Bosma, J. M. Hoogland, Petra. M. Onnen, Carolina A. Oudten D. Wilha. Wensink van de Gem. H. B. S. te Utrecht. Afgewezen drie candidaten. In de afgeloopen maand Juli 1908 werden door de Amersfoortsche Tramweg-Maatschappij 11650 betalen de passagiers vervoerd en bedroeg de pasasgeopbrengst f 583.45, de totale inkomsten waren f599.19, de dagkilo- meteropbrengst was f 10.73. In dezelfde maand van 1907 waren deze ge tallen resp. 8068, f 626,22|, f 663.54$ en f 11.89. Een dag of wat geleden werd door de politie te A'foort een vrouw op straat aangetroffen, die zwervende was. Op de vraag, waar ze vandaan kwam, was geen antwoord te krjjgen, want de vrouw weigerde hardnekkig een woord te zeggen. By onderzoek bleek, dat zij tijdelijk vertoefde bij haar moeder aldaar, die meedeelde, dat haar dochter te Zutfen gedomicili eerd was. Ze werd naar Zutfen ge bracht, maar ook daar bleef ze steeds zwijgen. De vrouw had tal van blauwe plekken op 't gezicht, op armen en beeuen daarom werd ze naar 't zie kenhuis gebracht, maar ook daar was er geen woord uit haar te krijgen. Vraagt men haar iets, dan draait ze dadelijk 't hoofd om. Donderdag was haar man, Van der B., overgekomen, maar ook tegen hem laat zij zich over niets uit. Men vermoedt, dat de vrouw door haar 17-jarigen zoon erg mis handeld is en dat zij, om hem te sparen, in haar zwijgen volhardt. Vóór hare aanhouding was de vrouw volkomen normaalook de man be grijpt niet, wat de oorzaak is van haar stilzwijgendheid. De politie te Zutfen stelt een onderzoek in. (Zutf. Ct.) Tijdens het verlof van den com missaris vhn politie van 3 tot 17 Augustus en 14 dagen in September is de heer Posthuma belast met de waarneming van het commissariaat. De heer J. H. Rademakers onder wijzer aan de openbare lagere school 3de soort in de Beekstraat alhier, is hedenmiddag benoemd tot onderwijzer aan de openbare school No. 8 te Nijmegen. Aan het politie-bureau is gede poneerd een zilveren broche, (drie Zeeuwsche knoopjes.) PREDIKBEURTEN. van Zondag 2 Augustus 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur de heer W. L. Jeus Oud-Zendeling Utrecht. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 1D$ uur, Ds. I. Hooykaas DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Geen dienst. NIJKERK. In de Donderdag ge houden Raadsvergadering werd de traktementsregeling van het onder wijzend personeel ter hand genomen, in verband met het salariswetje-Rink. Wat de gemeente aan rijkssubsidie in het vervolg meer ontvangt, komt ten goede aan hen, die het meerdere aanbrachten. Bovendien is de te gemoetkoming in de woninghuur voor gehuwden boven 2S jaar verhoogd tot f 75. Op adressen o.m. om vergoeding voor handwerkles buiten de school uren en verhooging van het minimum werd afwijzend beschikt.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2