DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 154 MAANDaG 3 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DB EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAO. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. UIT DE PERS. MLAND Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abounementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (B\j abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. DE TROEBELEN TE VIGNEUX. Van de droevige gebeurtenissen te Vigneux en Villeneuve bij Parijs is het einde er wellicht nog niet. De hoofden van den revolutionairen Alge- meenen Bond van Arbeid hebben uit gemaakt, dat men om ontevredenheid te toonen op de Regeering, heden, Maandag, weer zou staken. Men kan dus weer van alles verwachten. In elk geval zijD botsingen als die in de afgeloopen week zijn voorgekomen, buitengewoon lastig voor een ministerie als het tegenwoordige. Heeft men een kabinet, dat geheel en al rechts staat, dan zal men dit niet zoo licht voor zulke moeielijk- heden stellen, omdat er geen kans is, dat het door krachtig optreden stem men verliest. Doch een ministerie als dit kan men over één botsing doen buitelen. Treden de troepen hardhandig op, kan men de autoriteit overtuigen, dat zij te krasse maatregelen heeft genomen, daD laten onmiddellijk alle meer radicale leden, die hun zetel o.a. aan werkmanssteramen te danken heb ben, het kabinet los, overtuigd als z(j zjjn, dat thans ook de meer gematigde werklieden dit optreden zullen af keuren. En aangezien nu in Frankrijk de politiek in alles is, kan het dus zeer mogeljjk zijn, dat öf de radicaalste, öf de party der gematigde candidaten- ministers of de rechterzijde geen die er als party te goed voor is deze actie uitgelokt of gesteund hebben, uitsluitend met politieke doeleinden. In elk geval zullen wij weer het weerzinwekkende gevolg zienbet slaan van politieke munt uit deze treurige gebeurtenissen. RUSLAND. Voor den oorlog met Japan had het Russische leger een tekort van duizend tot 1500 officieren, thans echter hebben de ontslagaanvragen van officieren zulk een omvang aan genomen, dat volgens de Peters- burgsche Herald bij de infanterie al- Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 95) 's Zondags gaan we altijd naar Mal- chow. Hans-Henning en oom Hein- rich gaan samen naar de stallen en praten over kunstmest, draineeren en andere dergelijke nuttige dingen. Karola en ik hebben elkaar niet veel te zeggen. Van nacht heb ik van het kleine prinsesje, van zijn dochtertje gedroomd Zij Jkwam naar mij toe en verstopte haar kopje in myn schoot. Lief, klein schepseltje je kunt niet vermoeden hoeveel je aan mij te danken hebt en je moogt het ook nooit te weten komen Ik zou dat kind zoo graag eens willen zien om er voor neer te knielen en hare handjes te kussen. Kerstdag met sneeuw en ijs. De dennen zyn mooi als de ryp er op ligt. Het heele bosch is een kerstsprookje. ILins-IIenning zit veel by me. Het is leen het tekort reeds drie duizend bedraagt. Een van de oorzaken daar van moet de eigenaardige wyze zyn, waarop de regeering zich heeft ont daan van overtollige stafofficieren. Na den oorlog waren er 800 te veel. Aanvankelijk werden diegenen ont slagen, die onvoldoende conduitestaten hadden, toen dit echter niet genoeg hielp, ontsloeg de minister ook staf officieren met goede conduitelijsten. Daardoor werd bij de officieren het vertrouwen op de rechtszekerheid in hun ambt geschokt en gaven velen er de voorkeur aau den dienst te ver laten. TURKIJE. Te Saloniki was een irade van den Sultan ontvangen, waarin „met het oog op den beperkten tijd" werd bevolen de leden van het parlement te doen kiezen door den vilayetsraad, daar deze toch door het volk is ge kozen, zegt de irade. Het centraal comité der hervormingspartij heeft telegrafisch verzet aangeteekend tegen deze schending van de kiesrecht bepaling in de grondwet en naar beweerd wordt, heeft de Turksche regeering daarop de vermelde irade ingetrokken en toegezegd dat de ver kiezingen zullen plaats hebben op den grondslag van de bepalingen in de grondwet. SPANJE. Telegrammen uit Bilbao spreken van ongeregeldheden die Zaterdag avond aldaar plaats hadden, ten ge volge van een ruzie tusschen groepen nationalisten en onderofficieren van het garnizoen. De gouverneur en de politie moesten tusschenbeide komen. Men spreekt van talrijke gewonden. De twist zou ontstaan zyn door de houding van eenige nationalisten, die terugkeerden van een feest en vijan dige kreten tegen het leger en de natie uitten. Nederland en Venezuela. De correspondent van de N.-Y. Herald te Willemstad brengt het bericht, dat president Castro aan de Nederlandsche hem een levensbehoefte om my te zien en te kussen. Maar ik heb het nu beterik mag nu dikwijls treurig gestemd zyn en weenen. Mijn toestand is de verklaring voor die wisselende stemmingen. In het voorjaar zal ons kindje geboren worden. Hans-Henning is dol-gelukkig door dat vooruitzicht. Ik ben moe, stil, onverschillig en niet in staat, om me tot een hoog gevoel te werken. Ik ben altijd doodmoe. 16 Februari. Ik hoopte, dat zyn liefde mettertijd zou bekoelen. Maar de gedachte, dat we een kindje zullen hebben, schijnt ze nog steeds te versterken. En toch hebben we elkaar weinig te zeggen. Het schip myner gedachten gaat vaak zoo diep, dat ik er niet mee kan varen in het ondiepe water der alle- daagschheid. Hy schijnt daarentegen in den stryd en den arbeid, elke be hoefte naar hoogere dingen te verlie zen. Hij leest alleen boeken, die be trekking hebben op de landbouwkunde. Als ons gesprek niet over zeer uiterlijke dingen loopt, stokt het steeds weer. Maar die oogenblikken van stilte hin deren hem niet hy vult ze op met kussen. 12 Maart. Mijn hoest wil heelemaai niet over gaan. De dokter trekt eeu lang gezicht consuls en vice-consuls in Venezuela het exequatur heeft onttrokken, aan zyn blad over. Hij voegt daaraan toe, dat iu de nota van den minister van buitenlandsche zaken, Dr. Paul, ook wordt gezegd, dat, wegens den ernst van de jongste gebeurtenissen, Vene zuela genoodzaakt is mede te deelen, dat het geen vriendschappelijke be trekkingen met Nederland kan onder houden, totdat dit land voldoening heeft gegeven voor de beleedigingen, Venezuela aangedaan. De crisis by de Poste ryen. De Haagsche correspondent van het N. v. h. N. schrijft hierover .Over de wrijving tusschen den directeur-generaal der posterijen en het departement van Waterstaat, kan men van hier rare dingen hooreD. Niet van gisteren of vandaag dateert die minder aangename verhouding. Reeds drie jaar geleden onder minister Kraus moet dat intriguespel begon nen zyn, dat thans allergevaarlijkste proporties dreigt aan te nemen. Gaat het zoo door, dan kan het niet lang meer duren of een volslagen des organisatie van onzen in de laatste jaren terecht in binnen- en buiten land geroemden post- en telegraafdienst moet daarvan het gevolg zyn. De kern van de zaak moet deze zyn, n.l. dat de secretaris-generaal van Waterstaat op alle mogelijke en on mogelijke manieren probeert om de zelfstandigheid van bet post- en tele- grafiebedrijf te ondermijnen. De heer Salverda de Grave vindt dat de directie der post en telegrafie onder Water staat staat en niet naast Waterstaat en dat zijn invloed evengoed by de post en telegrafie moet gevoeld wor den als bij de andere afdeelingen van het departement. Nu behoeft men nog geen vreemde ling in het Jeruzalem der Haagsche ambtenaarswereld te zijn om te be grijpen, dat een secretarisgeneraal zeer gemakkelijk een minister tot deze zienswijze kan overhalen. Ik zou u over die ruzie nog meer kunnen vertellen. Ook b.v. hoe het werk bij de andere afdeelingen van Waterstaat onder dien toestand, lijdt. Maar daarover misschien later eens. en spreekt over een verblijf in het Zuiden. Maar Hans-Henning heeft geen geld. En ik wil ook liever niet in Italië zyn. De herinneringen zouden me overweldigen. Neen, het is maar beter, dat ik hier blyf om kousen te mazen, linnengoed te stoppen, en zuur kool te kooken, al hangt dat alles me de keel uit... met ellen Wat zyn de nachten langIk zit overeind in bed en hyg naar lucht ik stik byna doordat ik mijn voor durend gehoest tracht te onderdrukken. Hans-Henning slaapt vast, moe van het werken en van het kussen. Celstraf is niet het ergste wat er be staat. Aan een ander vastgeketend te zijn dat is veel erger, veel verne derender. De wet bestraft elke lichamelijke mishandeling, maar zielskwellingen zyn niet strafbaar. Daarvoor ontbreken aanklagers en rechters. Maar elke vrouw zou mijn rechter zyn en mij veroordeelen. „Wat ge beklaagt je over te groote liefde van je man In het gekkenhuis met die zottin 1" Gelukkige wezens, ge hebt het nooit ondervonden hoe het is, de moeder van een kind te worden waarvan men den vader niet liefheeft. In elk geval zal minister Bevers, dien ik voor een scherpzinnig man houd, terdege uit zyn oogen moeten kijken om niet in groote moeilijkheden te geraken. De papierenoorlog die het tweemanschap KrausSalverda de Grave| tegen den heer Pop voerde, heeft hy blijkbaar voortgezet, maar lang kan die malle vertooning, waar onder ten slotte het groote publiek moet lyden, niet duren. Het zou niet kwaad zyn, indien bij de a.s. begroo- tingsdebatten den heer Bevers maar eens gevraagd werd wie nu eigenlijk tegenover het publiek verantwoorde lijk is voor het post- en telegrafie- bedrijf, de heer Salverda de Grave, die reeds aan het departement de „stille postmajoor" wordt genoemd, of de heer Pop, de feitelijke directeur- generaal. Zoo gaat het niet langer. Elke ver betering en vooruitgang op het gebied der post en telegrafie stuit at op de stille tegenwerking van niet-verant- woordelijke departementale invloeden. Daar moet een einde aan komen." Het Kamerdistrict Scho ts r 1 a n d. Aan het „Huisgezin" wordt geschreven „De Kamerzetel voor Schoterland zal vacant komen. De heer van der Zwaag, die, zooals men weet, lid van Ged. Staten van Friesland werd, zou wanneer de beide functiesèn van Kamerlid èn van Ged. Staten niet vereenigbaar bleken te zijn, voor een vaD beide bedanken. Welnu, de beer van der Zwaag zal voor het Kamerlidmaatschap be danken. Bij gevolg zal het district Schoter land een nieuwen candidaat moeten zoeken. Een Esdeapeeër? Wij gelooven het niet. In dit district heerscht een eigen aardige toestand. Geert van der Zwaag is in het district de man. Hy is er populair als geen ander Kamerlid in zyn district. „Als de kiezers in Schoterland hun stem uitbrengen op den heer v. d. Zwaag, stemmen zy geen socialist dan stemmen ze hem, niet om zijn beginselen, maar stemmen hem omdat hy een der hunnen is, omdat zy hem 26 Maart. De knoppen aan de kerseboomen zyn bruin. Ik heb vandaag een merel hooren zingen en de spreeuwen maken veel leven. Ik zit moede in de zonen loopt met moeite om het huis heen. Hans-Henning troost me. „Je zult weldra weer heele maal gezond zyn I" Gezond en gelukkig? Ik weet heele maai niet meer hoe het is, als men zich gezond en opgewekt gevoelt. Heb ik heusch eens gejuicht, als de lente kwam vond ik de aarde een paradijs 4 Mei. Den derden April is myn zoontje geboren. Ik hoop, dat hy in zyn leven alleen zonneschijn zal hebben en geen regenbuien, evenals de grillige maand waarin hy geboren is, zoo vaak met zich brengt. Ik houd veel van het kleine, hulpe- looze schepseltje, met zijn zacht lichaampje, zijn groote, blauwe oogen en zyn weinig talrijke zwarte haren. Maar hoe zou men niet van een kind houden, als by elke toenemende gelijke- nis met den vader het hart sneller begon te kloppen I Men is toch eigenlijk blind en dwaas als meisjesmen wandelt tusschen wonderen en raadselen en als wy ze mogen oplossen dan is het te laat. kennen en vertrouwenoindat zy zyn gezond verstand, zijn openhartig heid, zyn eerlijk karakter waardeeren evenais zijn kunst om hen door voor drachten of komediespel te vermaken, kortom stemmen zij hem omdat hij Geert is." Deze schets, die wij aan het „Friesch Dagblad" ontleenen, geeft den toestand volkomen juist weer. Zoolang van der Zwaag bleef, kon geen socialist hqm verdringen, 't Werd daarom ook niet beproefd. Nu hij bedanken gaat, zal het wel geprobeerd worden. Maar van der Zwaag is er nog en deze wil als opvolger geen Esdeapeeër. Gelijk men weet houdt van der Zwaag zoo ongeveer het midden tus schen een anarchist en een socialist. Den eersten verwijt hy het middel der politiek te verwaarloozen, den laatste beschuldigt by, zich geheel aan de politiek te verslingeren. Steeds heeft hij alleen gestaan, in zijn isolement zyn kracht zoekende. Hij kon dat doen omdat hij zeker was van zyn Schoterlandsche kiezers. Nu hy echter van het Kamertooneel gaat vèrdwijnen, moet dat persoon lijke isolement worden opgeheven en plaats maken voor een organisatie, naar zyn geest samengesteld en met zyn beginselen toegerust. Van daar het pogen tot oprichting van een nieuwe partij. Hy heeft zich de hulp verzekerd van Dh. Havers, dien hy zeer zeker als zyn opvolger naar den voorgrond zal brengen. Slaagt de heer van der Zwaag in de oprichting van de nieuwe partij en bij zijn groote populariteit is zulks vooral in Schoterland zoo goed als zeker dan zal de poging der so ciaal-democraten ter verovering van Schoterland zeer zeker schipbreuk lijden." Myne moeder is bij ons zij 'is niets veranderd. Zy kwelt my door DE ACHTERSTANDSONTWERPEN. Voor de ongrondwettige daad van de Eerste Kamer weet de Nieuwe Ct. maar één verzachtende omstandigheid de vermoeidheid van Kamer en Regee- hare tactlooze praatjes. Alsof het voor my hier niet goed genoeg is, alsof ik bizondere eischen zou kunnen stellen 1 Wie ben ik? Een onvermogende, on- practische, ziekelijke vrouw. Eu voor al mjjne tekortkomingeu kon ik niet eens liefde in de plaats geven Maar dat wist Hans-Henning wel is waar niet. Hy heeft door een ge lukkig toeval of door gebrek aan fijn gevoeligheid nooit iets gemerkt vanden dwang, dien hij my aandeed. Ik moet zoo nu en dan opschrijven, wat er in me omgaat. Ik heb ook nie mand tegen wien ik 't kan zeggen. Mama zou de laatste zijn, aan wie ik mijn hart zou uitstorten. Haar voort durend gepraat over myn „slecht uit zien" prikkelt mij. Ik zou niet graag leelyk willen worden, want ik ben aan myn schoonheid gewend, als aan een zeker, een onbetwistbaar bezit. 14 Juni. De prins komt bij onsIk dacht, dat ik om zou vallen, toen Hans-Hen ning het me heel kalm meedeelde. Gelukkig werd de eigenlyke reden mijner opgewondenheid bemanteld door zijn voorgewende '.ontsteltenis over al dien arbeid. Ik ben zoo gewoon aan het jokken ik voel er byna geen berouw meer over! Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1