WEERBERICHT. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 4 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Valentialaagste 748.9 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 5 Augustus 1908. Wind: Matige N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtAfwisse lende bewolking, kans op regen, vooral in het N. en O. des lands. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 77 Laagste hedennacht F. 56 Hedenmiddag 12 uur F. 72 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 4 Aug. des morgens 7 uur 65° F. Het is merkwaardig de commen taren op deze uitlatingen in de Duitsche pers te lezen. Er is maar een enkel blad, dat de zaak vertrouwt. De groote meerderheid tracht er zich met een Jantje van Leiden af te maken, overtuigd dat de Engelsche regeering heel anders denkt dan z(j spreekt. Hoogstens wil men nog de goede trouw aannemen van Lloyd George. Maar Koning Eduard, dat is ten slotte dé man Hij is niet de man. Grey en Lloyd zijn het veel meer. En zij kunnen niet andere dingen zeggen, dan de meerderheid van het parlement wil, omdat deze meerderheid hen anders tot de orde zou roepen. Doch hoe dit duidelijk te maken aan Duitschers, wien het monarchale gevoel in merg en been zit DUITSCHLAND. Er is een nieuwe Deutsche Flottenverein opgericht. De ban kier Walter Hammerstein te Müllheim aan de Roer heeft deze vereeniging gesticht. Hammei stein verklaarde, dat de oude Verein de gegevens miste voor verdere ontwikkeling, aangezien de daartoe vereischte vrijheid ontbrak. De richting is democratisch-realistisch. Realistisch zegt het Berliner Tageblatt, omdat het hier gaat om zeer tastbare belangen bij de vlootquaestie, voor alles, om meer pantserplaten, demo cratisch omdat de vorstelijke bescherm- heeren afgedaan hebben en omdat het hier gaat om een vrije volksvereeni- ging, die in haar onbeperkte agitatie van geen verhinderende machten boven zich wil weten. ENGELAND. Opnieuw een nederlaag der liberalen in Engeland. Hag- gerston (een district van Londen) is gewonnen door den unionist Guinnes, terwijl in 1906 de liberaal Cremer er den unionist met 400 stemmen meer derheid versloeg. Overigens is het district nu eens conservatief, dan weer liberaal geweestin 1S92 was het liberaal, in 1895 werd het door den unionist gewonnen, in 1900 en 1906 werd er weer een liberaal verkozen en nu is het opnieuw in handen der conservatieven. De conservatieven noemen het een overwinning der tarief-hervorming, de suffragettes beweren dat zij het eigen lijk z(jn, die den liberalen er uit heb ben gehouden. Met dat al is het voor de liberale regeering weer een bitteie pil om te slikken. FRANKRIJK. Het wachtwoord van de algemeene confederatie van den arbeid uitgaande en waarby alle werklieden uitgeuuodigd werden gedurende 24 uur het werk te staken, schijnt geen weerklank ge vonden te hebben. Parijs had gisteren zijn gewone dagelykseh aanzien. Tot 's middags 4 uur waren te Parijs noch in de provincie ernstige voor vallen geconstateerd. Te Vigneux is de arbeid gedeeltelijk hervat. Te Parijs had voor de Arbeidsbeurs een betoo ging plaats. De betoogers wierpen met, verschillende voorwerpen naar de politie en de troepen. De politie deed een café ontruimen. Er werden eenige personen gewond en verscheidene ge arresteerd. RUSLAND. Er is weder een bedriegerij op groote schaal aan het licht gekomen, gepleegd door ambtenaren van het Russische departement van Marine. Toen nl. het tweede eskader van den Stillen Oceaan Sjanghai had verlaten om naar Tsjoes- jima te gaan, raakten alle spaarkas boekjes zoek. De erfgenamen der ge sneuvelde matrozen konden later de gespaarde bedragen terugkrijgen op vertoon van brieven, waarin de spaar ders melding maakten van het inge legde bedrag. Van deze omstandigheid maakten een aantal ambtenaren ge bruik om zich door overlegging van vervalschte brieven een bedrag van meer dan 80.000 Rbl. te doen uitbe talen. Door een toeval kwam het bedrog aan het licht en 12 schuldige ambtenaren zullen zich nu voor de rechtbank te verantwoorden hebben. TURKIJE. Nu de Sultan zijn volk een grond wet heeft toegestaan, schijnt hij ver der te willen gaan en de gewoonten van Haroen al Raschid te gaan aan nemen. Volgens een bericht uit Kon- stantinopel aan de „Exchange Tele graph Company" nl. heeft hij Zaterdag jl. voor het eerst na zijn troonsbestij ging, een wandeling gemaakt door de straten van Konstantinopel, slechts vergezeld door een enkel waardig- heidsbekleeder en geluisterd naar de gesprekken over de onderwerpen van den dag, die door de voorbijgangers op straat werden gevoerd. Daar men hem niet herkende en bovendien niemand kon vermoeden, dat de Sultan zooiets zou ondernemen, bereikte hij het paleis weder, zonder dat iemand er achter kwam, wie de beide wandelaars waren. Maar korten t(jd nadat hij weder binnen was, werd het gebeurde bekend en verzamelde zich een groote menigte voor het het paleis en gaf daar door luid ge juich uiting aan hare voldoening. PERZIK Niettegenstaande alle pogingen van de Perzische overheid, om het bericht van de invoering der grondwet in het Turksche Rijk niet bekend te laten worden in Perzië, heeft „het gerucht" toch zijn weg van Stamboel naar Teheran gevonden. Zooals men zich denken kan, heeft het den vooruit- strevenden aldaar een hart onder den riem gestoken. De reactionnairen immers beriepen zich steeds op den Koran, die zich zou verzetten tegen de grondwetdaarom hebben de ge beurtenissen in Turkye hun taak ten zeerste bemoeilijkt. Men zegt, dat ook de Sjah hoogelyk verschrikt is, toen hjj vernam wat er in Turkije gebeurde, en dat hij nu de verkiezingen voor het Parlement zal uitstellen, omdat het anders den schijn zou hebben, alsof hij den Sultan nadeed. Er zyn honderd Perzen in het Turk sche gezantschap gevlucht, denkend zonder twijfel, dat nu Turkye zoo modern geregeerd wordt, de gezant hen wel zal beschermen tegen den ouderwetschen Sjah. Deze is heel boos dat de gezant hun bescherming ver leent, maar de gezant zegt, dat de Perzen tegen zyn wil binnenkwamen. Toch laat hij hen er niet uitzetten. AMERIKA. Uit Vancouver wordt gemeld, dat zich daar een groot schandaal ont wikkelt in verband met de Chineesche en Japansche emigratie in de Ver- eenigde Staten. De overheid had er zich reeds lang over verwonderd, dat aanzienlijke aantallen Oost-Aziaten, spoedig nadat zij in Britsch-Columbia waren aangekomen, spoorloos ver dwenen waren. Thans schynt het raadsel opgelost, althans onderzoekin gen, op last van President Roosevelt ingesteld, hebben aan het licht ge bracht, dat landverhuizersagenten, zoo wel aan de Canadeesche als Mexicaan- sche grenzen, er een beroep van maken, Chineezen en Japanners de Vereenigde Staten binnen te smokkelen. Nederland en Venezuela. De New York Herald verneemt dd. Zaterdag uit Willemstad, dat de Gelderland by het vertrek naar La Guarya een uitvoerig relaas van den loop der gebeurtenissen, die tot de Nederlandsch-Venezolaansche moeilyk- heden hebben geleid, meegekregen heeft voor den Duitschen diploma- tieken vertegenwoordiger te Caracas. Deze toch neemt voorloopig zooals men weet de belangen waar van Nederlandsche onderdanen in de Ve- zolaansche Republiek. Een correspondent van het N. v. d. D. seint, dat de Engelsche koloniën zich tot de Regeering te Londen hebben gewend met het verzoek om hulp, naar aanleiding van Castro's verbod van scheepvaart voor alle Antillen. Een ministerieel ant woord. Indertijd verzond het Bestuur van de Vereeniging van Amsterdam- sche Winkeliers tot bevordering van het Vrye Winkeliersbedrijf een adres aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid waarin bezwaar werd gemaakt tegen de samenstelling van de Staatscommissie voor den middenstand, welke zich o.m. bezig houdt met het vraagstuk der wettelijke geregelde winkelsluiting. Adressant wees er o.a. op, dat slechts enkele leden der Staatscommissie kooplieden zyn, en deze dan nog tot de voor standers van sluitingsdwang zouden behooren. Meer tegenstanders zag adressant gaarne in de Staatscommis sie benoemd. Naar wy vernemen ontving het Be stuur voornoemd dezer dagen het volgend antwoord van minister Talma „In antwoord op uw adres heb ik de eer u op te merken, dat door u ten onrechte wordt gemeend, dat slechts enkele leden der Staatscommissie koop lieden zijn, waar dit het geval is met meer dan de helft der leden en dat uwe meening als zouden die leden alle voorstanders eener wettelijke win kelsluiting zijn, twijfelachtig is. „Voorts moet ik u opmerken, dat by de benoeming van leden der Staatscommissie geen rekening is ge houden met de meening dier leden over de vele vragen, die door de Staatscommissie zullen moeten worden onder de oogen gezien, maar zooals uit den aard der zaak volgt, meer is gelet op hunne geschiktheid om aan den arbeid der Staatscommissie deel te nemen. „Ten slotte breng ik onder uwe aandacht, dat eerlang een uitgebreid onderzoek naar den toestand van den middenstand zal worden ingesteld. Ook voor niet-leden der Staatscom missie zal daarbij ruimschoots gele genheid bestaan van hun bekende feiten mededeeling te doen, en alle opvattingen betreffende regeling van het sluitingsuur kunnen dan tot uiting komen". Bond Rechtstoestand. In de jaarvergadering van den Bond tot verkrijging eener wettelyke regeling van den rechtstoestand van burgerlijke ambtenaren, op 26 Sept. te Amster dam te houden, komt o.a. een motie aan de orde van de Vereeniging van Ambtenaren by de Gemeentelijke Tele- phoon te Amsterdam, om, waar reeds onder de ambtenaren verschillende slachtoffers van willekeur zyn gevallen, niet alleen die gevallen te registreeren, maar het bestuur op te dragen, zoo noodig met kracht op te treden en de aangesloten organisatiën tot een actie op te roepen. Voorts een voorstel tot statutenwijziging van dezelfde ver eeniging, om voor te schrijven elk jaar, zoo mogelijk kort voor de opening der Tweede Kamer, een meeting in Den Haag te beleggen als demonstratie voor het verkrijgen van een wettelijke regeling van den rechtstoestand, ter wijl tot het welslagen daarvan de steun der politieke partyen wordtingeroepen. Eindelijk vraagpunten De vergadering, overwegende dat tuchtmiddelen noodig kunnen zyn, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de wettelyke regeling zooveel mogelijk waarborgen zal bevatten, dat de ambte naar niet gestraft zal worden dan voor bewezen schuld. Zal de vergadering zich uitspreken over de vraag, hoe die regeling zal moeten zyn Zoo ja dan komen in behande ling artt. 37 en volgende van de Proeve, met de achterstaande amendementen. Zoo neen dan spreekt de vergadering als hare meening uit a. dat een ongevraagd wegens te kortkomingen gegeven ontslag een straf is b. dat inhouding van periodieke salarisverhooging een straf is, welke straf zich moet beperken tot de periode, waarover de verhooging loopt. Een 'ojurgemeestersbe- noeming. Men schrijft aan het Vaderland „Men zal zich waarschijnlijk her inneren, dat een onzer correspondenten direct na de benoeming van den heer J. Adams tot burgemeester van Gas- selte (Dr.)., meldde, dat deze benoe ming in heel de gemeente groote ont stemming had gewekt. Dat dit nog zeer zacht was uit gedrukt, bleek jl. Vrijdag, toen de nieuwbenoemde werd geïnstalleerd. De oudste wethouder wees er op, dat het de gewoonte was een nieuwen burgemeester te begroeten, doch spr. kon dat kwalijk doen, nu bet vooraf en na de benoeming gebleken was, dat een ander ingezetene van de ge meente de gewilde man bleek te zyn. De oudste wethouder zeide, dat deze benoeming hem zeer speet. De heer Salomons had den nieuwen burgemeester ook niet begeerd, doch zou zich in het onvermijdelijke schik ken, en hoopte de heer S. is antirev. „dat de burgemeester als nog de noodige wijsheid mocht ont vangen." Nadat de jongste wethouder, de heer Broom, het gesprokene van beide sprekers had onderschreven, brak de heer K. Wichers los en leverde eene scherpe critiek op de autoriteiten, die zich dezen vogel in de hand hadden laten drukken. Na er eerst op ge wezen te hebben, dat z'n karakter hem verbood, den nieuwen burger vader te feliciteeren, zeide de heer W., dat hij een leelijke ervaring rijker was geworden, 't Was hem helaas gebleken, dat bij het bewerk stelligen van zulk soort benoemingen machten aan het werk kunnen zyn, die sterker zijn, dan de autoriteiten en de heele burgerij van een gemeente. Nu hy aan de zaken niets meer kon veranderen, was het nochtans te wenschen, dat de heer Adams alsnog over capaciteiten te beschikken kreeg, die hem tot nog toe hadden ont broken. De heer Kruit die door alle partyen unaniem was begeerd hoopte ook als mede-sollicitant wenschte hij er weinig van te zeggen dat de heer Adamsmocht meevallen. Het is een wonderlijke geschiedenis en geeft een vreemden kijk op de wijze, waarop Minister Heemskerk burgemeester voordrachten opmaakt of zich laat voorlichten. Misschien zou het, na de Kamer- vacantie, voor mr. 'i'reub, den afge vaardigde van het district, waartoe Gasselte behoort, de moeite loonen over de quaestie te interpelleeren. De inwoners van Gasselte, zullen hem, of een ander Kamerlid, als die het doet, stellig bijzonder dankbaar zijn. Het vermakelykste van alles is, dat de burgervader na de installatie meende dank te moeten brengen voor de „welwillende" woorden tot hem gesproken. Dat doet de deur dicht 1" Gesplitste bestekken. De Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven te Groningen heeft aan Regeering, provinciaal- en stadsbestuur een adres gezonden waaraan het vol gende is ontleend Door de tegenstanders van gesplitste bestekken ((partieele besteding) wor den deze bestreden met de volgende argumenten. lo. Collectieve leiding is bij de uitvoering van een bouwwerk niet mogelijk. 2o. Het zal de aannemers in het gedrang brengen. 3o. Het zal eene jammerlijke wan orde brengen in het bedrijf van ^en bouwmeester. 4o. Jarenlange relatie's tusschen aannemer en onderaannemers zullen worden verbroken. 5o. De qualiteit van het werk vermindert. 6o. Het is niet uit te maken of de laagste inscbryver aan redelijke eischen voldoet. 7o. De verschillende aannemers der onderdeelen zullen met elkander in botsing komen. 8o. Het bedreigt den aannemers stand, welks verheffing in hun eigen belang het doel moet zijn der onder aannemers. 9o. De zekerheid van richtige be taling wordt voor den onderaannemer niet grooter, daar ook de aan- besteder kan failleeren. Deze bezwaren worden in het adres weerlegd. De Kamer meent dat zij met alle haar ten dienste staande middelen moet bevorderen, dat de thans ge volgde wijze van aanbesteding, meer en meer door partieele besteding wordt vervangen en voegt er aan toe dat haars inziens de invoering van par tieele besteding niet in eens op staanden voet zal kunnen geschieden, maar eenigen tijd van voorbereiding en overgang zal vorderen. Deze tijd behoeft, indien zy, die het in hun macht hebben de invoering te be vorderen, daartoe willen medewerken, niet van langen duur te zijn. Daarnaast is het de vaste over tuiging van de Kamer, dat de in voering van partieele besteding in het belang der bouwvakken en bouw ambachten zeer gewenscht, zoo niet noodzakelijk is; dat het den bloei en de oplevering van alle takken van ar beid in het bouwbedrijf zeer zal ten goede komen en dat bet mogelijk is hen, die voor de invoering van deze wjjze van aanbesteding den stoot moeten geven, van het groote belang dezer zaak te overtuigen. GLAD IJS. Dezer dag is gemeld, dat de heer Bogaerdt, R.-K. afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Breda, op een vergadering van den R.-K. Onderwij zersbond in het Bisdom Breda, de toe zegging heeft gedaan, dat hy na het recès aan de regeering een vraag zou stellen in zaken het geven van gods dienstig onderwijs op de openbare school De wyze, waarop de heer Bogaerdt deze zaak besprak, laat doorschemeren, dat hy van zulk onderwijs op die school niet afkeerig is. Met verwijzing naar Indië sprak hy zelfs van „katho liek onderwijs op neutralen grondslag." En aan het slot zijner verklaring getuigde hij, volgens een verslag in een der bladen: „Door neutraal katho liek onderwijs op de scholen te geven, doet men aan het onderwijs niet te kort. Indië geeft daarvan de beste voorbeelden." Het Centrum (R.K.) vermoedt niet de eenige |te zyn, die van deze verklaring met gemengde gevoelens heeft kennis genomen. Het blad merkt op, dat tot dusver de samenvoeging der woorden „katholiek" en „neutraal" in Nederland vrijwel onbekend was, om niet te zeggen een contradictio in terminis, en gaat dan verder „Zou de afgevaardigde van Breda, die ongetwijfeld een bekwaam man is en als Indische specialiteit een gewaar deerde plaats onder de katholieke af gevaardigden inneemt, zich met deze onderwys-vraag niet op glad ijs wagen? „Natuurlijk is hem niet onbekend, dat het onderwerp, waarover hij een vraag aan de regeering wil stellen, reeds tot heel wat wrijving en ge- schryf heeft aanleiding gegeven, dat de katholieken als regel de bijzondere confessionneele school voorstaan en dat van christelijk-historische zijde ook door dr. Bronsveld op een zekere kerstening der openbare school wordt aangedrongen. „Maar of dit mogelijk, of dit wen- schelijk is, en of men daarvoor althans wat de katholieken betreft regelen kan stellen 1 „Neutraal katholiek" onderwijs lykt ons in elk geval onbestaanbaar. „Het is een teer punt, dat de heer Bogaerdt in de Kamer wil aanroepen, en waarby men zich onwillekeu 'gde vraag steltis daarover vooraf in de vergadering der Kamerclub met den vereischten ernst beraadslaagd Arme heer Bogaerdt! In Indië meent ge goede resultaten te hebben waar genomen van godsdienstonderricht in de openbare school en nu denkt ge, dat dit hier ook zoo maar zou gaan.... Neen, in ons goede vaderland heeft men ook nog een „antithese", staande en vallende met het in stand blijven en uiteenvallen der nooit-volprezen kerkelijke coalitie. Daar merkt men in de koloniën niet zooveel van maar hier is dit iets gansch anders. Hier is een aangelegenheid, als de heer Bogaerdt wilde entameeren, een „teer punt", waarbij een coalitieblad zich „onwillekeurig" de vraag stelt, of daarover vooraf in de katholieke Kamerclub is beraadslaagd en wordt van deze zijde de geachte afgevaar digde vriendelijk gewaarschuwd voor „glad ijs". Arme heer Bogaerdt, schrijven wij. Ware het echter niet juister te schrij ven arme Roomsch-Katholieke Staats partij? Voor haar is haast elk ijs te glad, om de beenen eens] flink te kun nen uitslaan. Hoe kan het anders, waar eenheid van geloof moet dienen om uiteenloopende opvattingen op allerlei gebied te verzoenen. Stel het militaire vraagstuk in deze partij aaQ de orde hot gladde ijs zal menigen broeder doen uitglijdende belasting- quaestie zal weer anderen doen afglijden; het kiesrecht zal zeker ongelukken geven; het onderwijs tot voor kort in schijn betrouwbaar ijs blijkt- nu ook reeds gevaar op te leveren voor afbrokkeling. Eilieve, waar toch kan de katholiek, die ook in de staatkunde een goed katholiek wil zyn, al is het maar een slootje vinden, waarop hij de schaat sen kan aanbinden zonder dat hem het „IJs gevaarlijk" tegengrjjnst (Het Vaderland). Onder leiding van den heer C. Th. van Spankeren werd Zondag in de Arend de jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Herstellingsoord H. IJ. S. M. personeel."

De Eemlander | 1908 | | pagina 2