WEERBERICHT. Thermometerstand iHNJNENLANü. UIT DE PERS. Kunst- en Wetenschap. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voobm. 10.50 uur.) De Bildfc, 20 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Storuowaylaagste 756.9 m.M. te Scilly. Verwachting tot den avond van 21 Augustus 1908. WindZwakke N.O.lijke tot Ooste lijke wind. Gesteldheid van de luchtLicht- bewolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurIets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT uur 766 :n.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogsite gisterenF. 72 Laagste hedennacht F. 51 ïlpdenmiddag 12 uur F. 68 AMERSFOORTSCHE V BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 20 Aug. des morgens 7 uur 63" F. terwjjl gisteren op de andere drukke rijen de arbeid weder werd opgeno- ■meu. Heden zouden de lithographen ;aan het werk gaan. ZUID-AFRIKA. Een zonderling tooneel heeft zich eenige dagen geleden afgespeeld in het parlement van de Oranje-kolonie. Tijdens de vergadering kwam opeens een onafzienbare stoet werklooze Boeren binnen, mannen, vrouwen en kinderen vele vrouwen droegen zui gelingen op den arm. Men trachtte den drom tegen te houden, maar dat lukte nietde menigte drong de zaal 'binnen tot vlak voor den zetel van den president. Toen kwam de noodige politiemacht ter plaatse en de werk- loozen gingen vrijwillig weg. ENGELAND. De Standard heeft Maandag een artikel gehad, waarin Lloyd-George, de kanselier van de schatkist, en WinstonChurchill, de minister van koophandel, beschuldigd worden, toezicht op de buitenlandsche aange legenheden te houden, met de bedoeling om Sir Edward Grey te wippen. Een man van de Daily Chronicle heeft nu met Lloyd-George gesproken over de zaak. De minister machtigde uit zijn naam openlijk te verklaren, dat hp tegen de beschuldiging hevig in verzet komt. Niemand kan grooter bewondering hebben voor Sir Edward Grey of grooter vertrouwen in zijne bekwaamheden dan h(j zelf en Chur chill. Hij zou het de moeite niet waard geacht hebben, de geruchten te logen straffen, indien er niet over de zaak naar Duitschland geseind was en daar aangegrepen kon worden, om den in druk te wekken, alsof er in het Engel- sche kabinet een splitsing bestond. FINLAND. De Russische ministerraad heeft den Finsche n Senaat een verzoek doen toekomen tot betaling aan de Russische schatkist van de kosten van den aanleg van den spoorweg boven de Newa, die het Russische spoorweg net met het Finsche verbinden moet. Het gaat hier om een som van 2| mil- lioen roebel. Deze kwestie kan aan leiding geven tot een nieuw conflict. AMERIKA. Over het verloop der onlusten te Springfield vernemen we De vrederechter, die moeilijkheden voorzag, bij het vervoer van eenige gearresteerde negers, wist Vrijdag van zekeren Leeper, eigenaar van een der grootste hotels te Springfiold gedaan te krijgen, dat deze met ziin auto de gevangenen, onder geleide van den vrederechter, naar Bloomsbury zoowat 60 Engelsche m(jlen ten noor den van Springfield overbracht. In zekere kringen der bevolking was Vrijdagavond eenige opwinding merkbaarmaar men vermoedde dat, wanneer bekend werd, dat de ge vangenen naar elders waren over gebracht, de opwinding zou bedaren. Dien avond echter liep een groote menigte te hoop voor de gevangenis, waar zij vernam, dat Leeper de auto had verstrekt, waarin de gevangenen waren weggebracht. De menschen gingen nu naar het restaurant van Leeper, sloegen daar het glaswerk en de meubels kort en klein, stalen al wat er aan drank voorhanden was en staken de auto in brand. Daarop volgden eenige moorden op negers en brandstichtingen. Het eerste verzoek om hulp werd Vrijdagmiddag om vier uur gedaan. De plaatselijke afdeeling van de Na tionale Garde werd opgeroepen tegen 8 uur bijeen te komen. Om 9 uur 's avonds kwam een tweede oproeping de Gatling-gun-afdeeling werd op gecommandeerd om bijeen te komen voor het restaurant van Leepereen kwartier later werden de nationale garden van de naburige plaatsen ont boden. Allen waren te 3 uur 's mor gens op hun post. Toen gaf de vrederechter de menigte bevel uiteen te gaan. Dat hielp niet. Drie salvo's werden gelost boven de hoofden der menigte en een vierde op de moed- willigen, die niet wilden heengaan. Eenige burgers werden gekwetst. Eerst toen ging elk naar huis. Zaterdagmorgen vroeg kwamen nog 500 soldaten. De gouverneur liet be kend maken, dat alle negers, die uit hun huis verjaagd waren of meenden in gevaar te verkeeren, een jonder- komen zouden vinden in het kamp, waar de soldaten bezig waren met het opslaan van tenten. De officieele berichten luiden onge veer als boven, maar volgens de ver halen van ooggetuigen spot de beest achtige woede van het opgewonden half dronken gemeen, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in Springfield de baas is geweest, met elke beschrij ving. Men hoopte nu, dat na de salvo's op de dronken en tierende brandstich ters, de uitspattingen zouden gedaan zijn, maar een troep verwoede negers viel een bekend inwoner van Spring field, den betaalmeester Bowes, aan. Door vijf revolverkogels getroffen zakte de man ineen. Toen echter was het weer de beurt aan de blanken. Zü sleurden een tachtigjarigen neger, die met heel de zaak mets te maken had, uit zijn winkel en lynchten hem. Deze lage daad gaf den doorslag. Nu besloot de gouverneur zeer gestrengd op te treden. Hij beschikt nu over 42.000 man troepen en heeft bevolen, dat er onmiddellijk op de oproerma kers, die de bevelen der overheden in den wind slaan, moet geschoten wor den en wel met kogels. De negers zjjn bij duizenden uit de stad gevlucht. Van de gekwetste negers zijn er nog twee gestorven. Andere verkeeren nog in gevaar. Er wordt een bijzondere jury benoemd voor het onderzoek. De onlusten te Springfield schijnen thans vrijwel bedwongen te zijn. De staat van beleg zal waarschijn lijk voortduren tot eenige arrestaties der hoofdaanleggers geschied zijn. De gouverneur acht zjjn positie sterk genoeg om de gevluchte negers uit te noodigen, terug te komen, ja zelfs om de stad aan te bieden als schuilplaats voor de vluchtende negers uit de omliggende plaatsen, waar een hevige beroering heerschl. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit Parijs In een beschouwing over het tus- schen Nederland en Venezuela gerezen geschil zegt de TempsHet is zeer te betreuren dat de vertegenwoordiger van Nederland onvormelijk heeft ge handeld, maar dat zou geen veront schuldiging voor de houding van presi dent Castro kunnen opleveren en Nederland is geheel in z(jn recht dat het van Venezuela volledige voldoe ning eischt. Het is waarschijnlijk, dat de Nederlandsche regeering tot een blokkade zal besluiten om Castro tot rede te brengen. De openbare meening zal haar zonder uitzondering steunen, als zij na alle verzoenende middelen te hebben uitgeput, haar toevlucht tot wapengeweld neemt, om een billijke en rechtmatige voldoening te ver krijgen. Zij zal worden gesteund door de sympathie van alle mogendheden, die een geschil hebben gehad met Venezuela. Misschien zou het mogelijk zijn van deze gelegenheid gebruik te maken om een algemeene regeling der niet opgeloste moeielijkhedeu te ver krijgen. De Tel. heeft bet volgende bericht, dat wy volledigheidshalve mededeelen „Naar wij uit goede bron vernemen, is het resultaat der in den Minister raad gehouden besprekingen, welke, gisterenmiddag begonnen, tot laat in den avond werden voortgezet, dat de Nederlandsche Regeering in het con flict met Venezuela vooralsnog een afwachtende houding zal aannemen. Wel zijn door den Minister van Marine, in overleg met zjjn collega's de noodige maatregelen getroffen, voor het geval, dat het stellen van een ultimatum een dringende noodzake lijkheid zal zijn geworden. Te dien einde zullen de reeds in de West- Indische wateren vertoevende oorlogs schepen nog in den loop der volgen de maand met 'n tweetal pantser- dekschepen, de Utrecht en de Hol land, worden aangevuld, terwyl op de marinewerven, zoo noodig, dag en nacht doorgewerkt kan worden. Alles zal in het werk worden ge steld, om het geschil tot een vrede lievende oplossing te brengen, bekend als het mag zijn, dat H. M. de Koningin een groote tegenstandster is van oorlog. De bedoeling is dan ook, om met de Nederlandsche flotille een vloot- demonstratie te houden voor Caracas. Van de resultaten dier demonstratie zal het afhangen, of nog verder zal worden ingegrepen. De Ministerraad heeft voorts be sloten, alvorens definitieve besluiten te nemen, den heer De Reus, den Minister-resident, die 24 dezer hier te lande moet arriveeren, te hooren. Van een actief optreden zal dus momenteel nog geen sprake zijn, tenzij de Regeering van Venezuela, van haar zijde, de Nederlandsche Regeering vóór dien tijd niet tot ingrijpen dwingt." Zooals we zeiden deelen we, vol ledigheidshalve dit bericht mede, hoe wel het ons niet zou verwonderen als hier het zeer waarschijnlijke eenvoudig tot een vaststaand feit was gemaakt, wat natuurlijk ieder blad had kunnen doen, indien het zulks wilde. Opheffing Rijksland- bouwschool. Naar men meldt, staat de voorgenomen opheffing der Rijkslandbouwschool te Wageningen, in verband met de groote uitbreiding, die de Hoogere Land-, Tuin- en Boseh- bouwschooi de laatste jaren heeft ver kregen en is het gevolg van de be hoefte aan meer ruimte voor het steeds aangroeiend getal der aan die inrich ting studeerenden. Het moet de bedoeling zijn die hoogste instelling van Landbouwonderwijs te Wagenin gen gevestigd te laten en opnieuw een reorganisatie te doen ondergaan, waar door zij, meer dan thans het geval is, het karakter eener inrichting van hooger onderwijs zal verkrijgen en met de best toegeruste instelllingen van dien aard in het buitenland zal kunnen wedijveren. De plannen der Regeering ten aanzien der regeling van het land bouwonderwijs moeten reeds in een wetsontwerp zijn belichaamd, dat zijn weg reeds heeft gevonden naar den Raad van State of althans spoedig bij dat college zal inkomen. Uniformwijziging. Het schijnt voor iederen minister van Oor log een moeilijk iets te zijn, zich eens te onthouden van een uniformwijzi ging. Thans lezen we weer dat enkele officieren een pels zullen mogen dragen, en dat opperofficieren een tuniek zullen krijgen. Er vallen voor een minister van Oorlog belangrijker dingen af te doen dan zich te bemoeien met futiliteiten als pelsjes of tunie ken. Yr ij zinnige hervorm den. Men schrijft aan de „N. R. Crt." De over het geheele land tot stand gekomen organisatie van vrijzinnige hervormden zal binnenkort worden versterkt door hulp van de pers. Het centraal comité heeft besloten tot de uitgave van een weekblad, waarin de belangen der vrijzinnigen in de kerk naar hun eisch kunnen worden be sproken. De redactie van dit propagandablad, waarvan de oprichting in de verga dering van vrijz. herv. predikanten (in April van dit jaar, te Amsterdam) tegen den verplichten doop reeds is aangekondigd, zal bestaan uit de vol gende vijf predikantenC. J. A. Bosch, te LimmenD. Eilerts de Haan, te Heilo; dr. C. J. Niemeyer, te Bols- warddr. J. C. Pool, te Alkmaardr. C. Hille Ris Lambers, te Jorwerd. Een aantal bekwame en invloedrijke mannen in de kerk hebben hunne medewerking toegezegd. Het eerste nummer zal verschijnen in het begin van October. Het weekblad zal bevatteneen stichtelijk woordgrepen uit de ge schiedenis de Hervormde Kerk, mede als een leerzaam schilderij bij het tegenwoordig heilloos streven van ver schillende inrichtingeneene korte uiteenzetting van wat er omgaat in de kerk eene bespreking van de belang rijkste handelingen der Synodemede- deelingen en berichten uit de gemeen ten alsmede van vereenigingen en bij eenkomsten feuilleton enz. Telkens wanneer de gelegenheid hiertoe bestaat zal worden opgekomen voor de rechten der vrijzinnigen en gewezen op voor de vrije vroomheid schadelijke invloe den en toestanden. VEREENVOUDIGE SPELLING. In de Winschoter Courant bestrijdt het Tweede Kamerlid dr. D. Bos de bezwaren, die in Winschoten werden opgeworpen tegen de invoering van een vereenvoudigde spelling op de scholen. Dr. Bos meent, dat die be zwaren worden overdreven. Het artikel eindigt aldus „Maar nu zou ik meenen, dat wan neer de hoofden van scholen de ver eenvoudiging in het belang achten van de school, er voor de ouders alle redenen zijn om zich daarbij gerust neer te leggen. Ik acht het ten minste een feit van beteekenis dat de districts-schoolopziener wiens kennis van de lagere school toch wel door niemand in twijfel zal worden getrok ken, er vóór isdat de burgemeester van Winschoten, toch geen doldriftig ijveraar en schoolopziener in een groot platteland-arro-dissement, er niet an ders over denkt, evenmin als de heer Schipper, die een menschen leeftijd het onderwijs in de verschillende rangen heeft gediend, evenmin als de heer Wartena, die ook het lager en hooger onderwijs door en door kent. Kan men de onderwijskrachten en het onderwijstoezicht helpen in hun streven om wat ballast over boord te werpen, laat men dat dan doen, ook wanneer men aanvankelijk, althans mij is het zoo gegaan, enkele vereen voudigingen, doordat men er niet aan gewend is, leelijk vindt. Zoo ging het onzen voorvaderen toen zij de Siegenbeeksche spelling vaarwel zeiden ook. Evenals men nu zich ergert over de „likkeryspotte men toen over een spelling, die aan leiding gaf om kaa-chel te lezen in plaats van het Siegenbeeksche kagchel. Wachten tot de regeering het sein geeft, gaat niet. De regeering heeft in dezen geen autoriteit, zij gaat niet voor, maar volgt. In de Handelingen van 1882 vind ik de Troonrede in Siegenbeeksche spelling, in die van 1883 in De Vries- en Te Winkel-spelling. Hoeveel jaren werd niet reeds toen die spelling algemeen in ons land geschreven en in de scholen geleerd Heeft men toen moord en brand geroepen dat er niet absolute eenheid was, zooals men thans eenigen tyd naast elkaar nog de vereenvoudigde en niet-vereen- voudigde spelling zal aantreffen Laten w(j op onze scholen alvast beginnen, onze kinderen zullen er wél bij varen. Wij, oudere menschen, ge wennen ons onze schrijfwijze niet zoo dadelijk weer af, anders deed ik het ook." Behandeling van Kan ker. De heer M. van Duren schrijft in de „Tel." naar aanleiding van het ook onzen lezers bekende bericht „over de behandeling van kanker", waarin dr. Bell, een West End (London) doctor, die genezing van kanker tracht te ver krijgen langs den weg van de natuur lijke voeding, dat het genezen van kanker langs dezen weg geen nieuws is. De heer v. Duren schrijft Ik heb hier vóór m(j een boekje, getiteld „The testimony of Science in Favour of Natural and Human Diët." (Wetenschappelijke getuigenis ten gunste van natuurlijk en menschelijk Diëet), geschreven door Sidney H. Beardhet is door mij nu vertaald en zal eerstdaags uitgegeven worden. In dit boekje zijn verschillende ziek ten vermeld, die de wetenschap in het algemeen door het mes behandelt, ter wijl door bekwame professoren en ge- neesheeren deze ziekten zijn genezen langs den weg van de natuurlijke voeding. In dit boekje is ook de kanker opgenomen, en mannen als dr. Ales. Marsden, voorzitter van het hospitaal voor kanker te Londen, dr. Roger Williams, prof. Traili, dr. George Blaik, dr. Frank, C. Madden en nog vele anderen verleenden medewerking. Slechts één stukje wil ik u vertaald zenden, afkomstig van dr. J. H. Kei- loog, een bekwaam Amerikaansche dokter. Hij zegt „Een mijnheer, die in deze stad woont, had voor 4 jaar kanker in zijn nek toen hij het ontdekte, liet hjj na, vleesch te eten en ging voort streng zuiver voedsel te gebruiken. Nadat hij dit een poosje had gedaan, begon hij te ontdekken, dat de kanker ver minderde tot een klein groeisel, heelde en verdween. Nu is alleen nog maar een wit plekje aanwezig, waar de kan ker was, en in de 2 jaar, die er voor bij zijn gegaan, heeft de man zich in een volmaakte gezondheid verheugd. Ik zond, zoo schrijft dr. Kelloog, een specimen van dezen kanker naar een bekwaam professor in de pathologie, in de Cornell University, en nadat deze het onderzocht had, moest hjj verklaren, dat het een kanker was geweest van den gevaarlijksten aard. Dit was in April 1903 zoodat, dus de medische wetenschap al reeds op de hoogte was, dat kanker te genezen was, genezen, mijnheer de redacteur, langs den weg der voeding en niet door snijden. Ik-zelf ben voor negen jaar mijn kanker aan de maag op deze wijze begonnnen te genezen, en mag me nu in een gezondheid verheugen, die ik nooit tevoren gekend heb. Alhier is op 68-jarigen leeftijd overleden Ds. J. J. Galjaard, predi kant bij de Vrije Gereformeerde kerk. Te 's Gravenhage slaagde giste ren voor het examen Hoogduitsch M. O. akte A. de heer W. L. Misch, thans te Harderwijk, tot voor kort onderwijzer aan het instituut—v. d. Slujjs alhier. De le luitenant der infanterie J. Kooiman, leerling der hoogere krijgsschool is gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek. De Staatscourant bevat een Koninklijk besluit waarbij, gelet op art. 19 der Tiendwet 1907, het Rijk wordt verdeeld in negen tienddistric ten. Amersfoort behoort tot het vierde district, omvattende het rechtsgebied van de Arrondissements-rechtbank te Utrecht. Het officieele diner, dat de Raads leden den Burgemeester dezer ge meente aanbieden, zal Dinsdag a.s. plaats hebben op „Birkhoven." De kapitein J. Dorré van het Instructie-Bataljon te Kampen, vroeger hier in garnizoen, komt van 14 tot 24 Augustus hier ter stede ten einde de Bataljons en Regimentsoefeningen mede te maken. De eerstvolgende openbare ver gadering van den gemeenteraad zal worden gehouden Dinsdag 1 Septem ber a.s. Aan de orde is dan o.a. de verkiezing van een wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer E. L. Visser. In het publicatiekastje aan het politiebureau hangt sedert eenigen tijd een oproep van den officier van justitie te Zwolle met verzoek aan wijzingen omtrent de verblijfplaats van Gerrit Karssing die te Bochum zijn. vrouw Elisa Wilhelmine Pukropp heeft vermoord. Thans vernemen we, dat de moordenaar te Warnsfeld bij Zutfen is aangehouden. Door de politie werd te dezer stede gisteren een zwerfster aan getroffen, die zooveel aan Bachus ge offerd had, dat overbrenging naar het politiebureau noodzakelijk was. Dit bleek evenwel niet zoo gemakkelijk te gaan, waarom zij op een wagen werd geladen om zoo verder te worden getransporteerd. En omringd door een groote schare kinderen, al zingende „O, wat is het leven schoon," werd ze naar het politie bureau gebracht. BAARN. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zullen alhier vanwege de Oranje-Com missie op 31 Augustus enkele feeste lijkheden worden gegeven, welke zul len bestaan in volksspelen, ringsteken op rijwielen, muziekuitvoeringen en illuminatie van het Stationsplein. SOESTDIJK. Woensdag werd op het jachtveld van H. M. de Koningin- Moeder, onder de gemeente Eemnes een jacht op waterwild gehouden, waaraan werd deelgenomen door den Commissaris der Koningin in Utrecht, den jagermeester Graaf van Limburg Stirum, den Intendant van Soestdijk en de Burgemeesters van Baam en Soest. ZEIST. Door den burgemeester is tot inspecteur van politie 2e kl. be noemd de heer D. Fabius, thans adjunct-inspecteur van politie te Lei den. HOEVELAKEN. Alhier is een schiet- vereeniging opgericht, met aanvanke lijk 25 leden. Op de statuten is de Kon. goedkeuring gevraage.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2