Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. Stoomvaartberichten. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. BESTRIJDING VAN DEN GRAANROEST. (Slot.) Om tot eene nauwgezette roest- bestrijding te komen, zou het van groot belang zijn, dat de landbouwers zeiven nota nemen van de tyden waarop de verschillende roestsoorten voor het eerst op hunne akkers op treden en die tijden mede te deelen bv. aan het instituut voor planten ziekten te Wageningen of aan de secretarissen der landbouwvereeni- gingen. Niettemin is gebleken, dat ook in streken waar de berberis absoluut niet voorkomt, toch de zwarte roest groote verwoestingen in het koren teweeg brengtwelke waarneming er toe leidde, de berberis hare groote betee- nis als overbrengster van den roest te ontzeggen. Verder bleek, dat de op de berberis voorkomende ontwik- kelingsvorm een bepaalde graansoort besmet, bv. alleen rogge en niet haver. Toch mag deze laatste uitspraak geens zins als volkomen vaststaand, worden beschouwd. Wat betreft de planten, die haver- roest en de bruine roest herbergen, behoeft de vrees ten onzent niet zeer groot te zijn, aangezien zoowel de kruisdoorn als de ossetong zelden voorkomen. Men tast echter nog geheel in het duister op het gebied der roestsoorten van welke de hospes nog niet bekend zijn en waardoor men alle recht heeft, nog andere over brengers te vermoeden. Daar dik wijls wintergraan reeds vroeg met roest is besmet, dacht men aan de mogelijkheid, dat de zomervorm over wintert. Of deze mogelijkheid bestaat is evenmin nog volledig bewezen. Eene geheel nieuwe theorie betref fend de overbrenging van den graan- roest van het eene jaar op het an dere, die geheel afwijkt van alle bestaande, heeft Erikson opgeworpen. Volgens zijne myeoplasmatkeorie zou tusschen het protoplasma van den hospes en dat van de roestzwam eene innige vermenging plaats hebben waardoor het overbrengen van de zwam door middel van het zaad mogelijk zou zijn. Wanneer men soms zooals elk jaar wel hier of daar op te merken valt, plotseling op een graan veld de roest ziet optreden, zou men geneigd zijn Erikson gelijk te geven. Nauwkeurige onderzoekers hebben echter de theorie, op hier niet nader uit werken gronden voor onbetrouw baar verklaard. Voor het naast moet men aannemen, dat in dergelijke gevallen ook de wind, evenals die stofdeeltjes, zaadjes enz. mijlen ver draagt, de zeer lichte sporen heeft verstoven. Onderzoekingen hebben trouwens geleerd, dat in sommige tijden van het jaar de lucht met sporen bezwangerd is, en wel sprekend voor de beteekenis van de berberis is het feit, dat de lucht in April en Mei vooral sporen bevat van de bruine en de gele roest en de sporen van de zwarte roest pas in Juni en meer nog in Juli te vinden zijn. Nuttig zou daarom zijn, na te gaan, welk het gehalte der lucht aan de roestsporen in verschillende streken en jaargetijden is, als middel om meer te weten te komen omtrent overwintering en ver breiding van den roest. De ontwikkelingsvoorwaarden voor elke roestsoort zijn verschillendhet meest is in dit opzicht de zwarte roest bestudeerd. Deze ontwikkelt zich in Juni en Juli en treedt later ook wel in het wintergraan op, doch doet daar minder kwaad, zoodat de tijd gedu rende welken de zwarte roest de granen besmet, een betrekkelijk korte is. In Augustus is het koren wel zóó ver rijp, dat de zwarte roest nog maar weinig schade doet. Zijn Juni en Juli zeer warm en vochtig, dan verbreidt deze vorm zich zeer sterk en bóvendien schijnt de graanplant ook in die maanden den besten voedings bodem aan de roest te bieden Op een akker die vrij en hoog ligt en die min of meer aan de wind is blootge steld, zal minder roest optredeu dan op een beschutten akker. De bruine roest van de rogge ont wikkelt zich echter ook bij droog we der uitstekend. Late zaaisels lijden in den regel meer dan de vroegere, aangezien het rijpere gewas minder vatbaar is dan betgeen nog aan de groei is. Elke bemesting dus, die het vegetatieve leven van de plant ver lengt, zal de ontwikkelings conditie voor de zwam verbeteren. De schade die de bruine roest aan het halmen schietende gewas doet, is betrekkelijk gering, maar zooveel grooter, wanneer ze in de vorige herfst op het gewas komt. Hier ontwikkelt ze zich hoofd zakelijk op het te vroeg, d.w.z. in Augustus en September gezaaide ge was. Soms ook ontwikkelt ze zich op het gekiemde zaad dat bij den oogst op het land bleef en besmet op deze wjjze het gezaaide volgende gewas. Rogge of in het algemoen graan niet achtereen op eenzelfde perceel te ver bouwen is dus ook een bestrijdings middel. Vorstschade, hagel en andere beschadiging verhoogen de geschikt heid tot roestinfectie. Men zou in het kort de methoden ter bestrijding der graanroest in enkele punten kunnen samenvatten 1. Roei alle tusschenwaardsplanten, berberis, kruisdoorn en ossetong, waar men ze ook vindt, uit. 2. De z.g. onkanten langs de akkers dienen vroeg en vaak gemaaid te worden en vooral in de herfst kort te worden gehouden. Kweekgras moet niet alleen op den akker worden ge wied maar overal verdelgd. 3. De van bij het oogsten gevallen korrels gekiemde planten moeten worden ondergeploegd om het over brengen van roest op het wintergraan zoo mogelijk te vermijden. 4. Door het nemen van proeven met verschillende variëteiten probeere men vast te stellen, welke variëteiten voor een bepaalde streek het minst vatbaar zijn voor roest. 5. Door afwatering van den grond, goede grondbewerking en bemesting en vroeg zaaien moet getracht worden het gewas zoo vroeg mogelijk in het voorjaar zich te doen ontwikkelen. Eenzijdige stikstof bemesting en te dichte stand moeten worden vermeden. Een doodgewaande. Men schrijft aan Het Volk: Een mijner kennissen, die zijn vacantie in een Noord-Brabantsch dorpje doorbracht, vertelde mij de volgende vermakelijke geschiedenis. De pastoor had een 14 dagen geleden het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Hij leidde vroeger de kudde in Oploo, en nu had de redacteur van een Brabantsch blaadje verstaan, dat de thans in Oploo wonende pastoor, de heer L. J. Eicken, van dit onder- maansche was gescheiden. Gevolg was dat daags daarop de Bossche Ct. en Het Centrum in gevoelvolle woor den den pastoor Eicken van Oploo herdachten. De heer Eicken nam de zaak nogal luchtig op. Lachend ver klaarde hij thans te weten hoe het met hem de eerste dagen na zijn dood zou gaan. Om echter van alle gezeur af te wezen, plaatste de heer Eicken in de bladen een advertentie waarin hij voor zichzelf verzocht van alle rouwbeklag verschoond te blijven. Boos weer. Maandagavond omstreeks 7 uur was het te Stad Delden een verschrikkelijk weer, meldt "de Zw. Ct. Vergezeld van een ontzet tende regenval donderde en bliksemde het onophoudelijk. Een windhoos nam het dak van de boerenhuizinge „Bok dam" aan den Bornschen weg totaal weg, terwijl de welbekende fraaie eik van het hotel „Carelsbaven" van zijn kruin en vele takken beroofd werd. Ook een tweetal eiken in het Twic- kelsche bosch, by het huis van den jager Michel, werden tegen den grond gelegd. UitdeHollandscheLelie. Bij een ingezonden stuk teekent de redactrice Anna de Savornin Lohman het volgende aan „Mijne meening over den schande lijken willekeur in zake auto's, heb ik reeds herhaaldelijk in de Lelie uiteen gezet. Ronduit verklaar ik, dat mij elk auto-ongeluk, dat een rijken auto bezitter overkomt, innig genoegen doet als zijnde de gerechte straf voor de volslagen vrijheid welke heden ten dagen den auto-bezitters wordt ge laten alleen omdat zij door hun rijkom de macht in handen hebben hunne naasten, en de dierenwereld meedoogenloos te vermoorden, en zich dan uit de voeten te maken. Oog om oog en tand om tand. Elk auto-onge luk doet mij in de handen wrijven van genoegenhoe voornamer en rijker de slachtoffers, hoe beter I" Niet erg beschaafdjnoch erg vrouwe lijk. Schandelijk. Dat de dieren bescherming niet overbodig is blijkt wel uit het volgende. Gisterenmorgen kwam aan het station te Nymegen een bezending slachtpaarden, in zoo'n erbarmelijken toestand aan, dat maatregelen moesten genomen worden, om de dieren verder lijden te besparen. In een waggon waren maar eventjes 14 paarden bijeen gepaktdat de dieren het benauwd hadden, behoeft geen betoog. Zelfs 69n der paarden lag ge stikt in den waggon, terwijl 4 anderen er zoo slecht aan toe waren, dat er bijna geen leven meer in zat. Nadat de arme dieren uit den waggon gehaald waren, vielen er nog drie tegen den grond van uitputting. De overigen moesten op een kar naar de plaats van bestemming ver voerd worden, daar zij bijna niet in staat waren op hun pooten te blijven staan. De dieren waren uit Rotterdam afgezonden en bestemd voor een paardenslager te Nijmegen. Toeristenverkeer in I n- d i e. Ten einde Nederlandsch-Indiö meer algemeen bekend te maken bij het reizend publiek is te Batavia sedert korten tijd de vereeniging „Toeristenverkeer" opgericht. De In dische Regeering schonk haar een belangrijke subsidie. Van particuliere zijde vloeiden eveneens ruime bijdragen toe, zoodat „Toeristenverkeer" thans over voldoende middelen bescnikt om haar taak te aanvaarden. Het doel van de vereeniging isde bevordering van het reiswezen en het toeristenverkeer op het eiland Java en de verdere eilanden van Neder- landsch-Oost-Indiê, ten gerieve van ingezetenen en vreemdelingen in den ruimsten zin. Aan al degenen die voornemens zijn, een reis door Indië te maken, zullen gratis alle gewenschte inlichtingen worden verschaft, terwijl men ge durende het verblijf aldaar op den meest uitgebreiden steun zal kunnen rekenen. Als vertegenwoordiger in Nederland treedt op Jhr. O. Holm berg de Beckfelt (Prins Hendrikkade 159/160, Amster dam.) Het wereldkampioen schap in het schaken. Maan dag is de schaakwedstrijd begonnen tusschen de twee grootste meesters van onze dagen, Lasker en Tarrasch. 't Gaat om den titel „wereldkam pioen," die thans door Lasker wordt gevoerd. De strijd vangt aan te Dusseldorf en wordt te München ten einde gebracht. Lasker's bezoek aan Europa hjj woont in Amerika heeft gelegen heid gegeven den lang verwachten kamp tot stand te brengen. 't Dagelyksch bestuur van MOncben heeft er den stoot aan gegeven. De gemeente noodigde de beide meesters uit binnen haar muren den wedstrijd uit te vechten en stelde voor dat doel het aanzienlijke bedrag van 60U0 mark beschikbaar. De onderhandelingen gingen niet gemakkelijk, daar Lasker een naar de begrippen van de Duitscbe schaak wereld zeer hoog honorarium ver langde, maar ten slotte slaagde het diplomatieke beleid van prof. Gebhardt te Koburg, voorzitter van het Duitsche Scbaakverbond, krachtig gesteund door Schenzel, voorzitter van hetBeiersche Schaakverbond, er in, tusschen de twee schakers een overeenkomst tot stand te brengen, waarvan dit de voornaamste bepalingen zijn „Overwinnaar is hjj die in acht partijen zegeviert, waarbij partijen die kamp zijn natuurlijk niet mee tellen. „De overwinnaar krygt een prijs van 4000 m k., de overwonnene een vergoeding van 2500 mark. Bovendien krijgt Lasker een vast speelhonorarium van 7500 mark, terwijl Tarrasch zij nerzijds van een honorarium afziet om, zooveel van hem afhangt, den wedstrijd mogelijk te maken. „De wedstrijd begint op 17 Aug. te Dusseldorf en wordt van 31 Aug. af te Munchen voortgezet en daar ten einde gebracht. „In een week wordt er op zes da gen gespeeld, eiken dag zes uur lang in elk uur moet iedere speler 15 zetten doen." Lasker speelde Maandag een Spaan- sche partij. By den zesden zet wer den de koninginnen geruild. Met 32 zetten werd de partij afgebroken. Den volgenden dag werd de wed strijd voortgezet en eindigde met den 55en zet met de overwinning van dr. Lasker. De tweede partij werd door Tarrasch Spaanscb geopend. Lasker won in het middenspel in ongeveer 45 zetten. Het was een levendige party in lich ten stijl. Interviewen. In het jour nalistieke Amerikaansche leven speelt het interviewen iu de laatste jaren eene groote rol, en daarmede zijn ook tal van misverstanden ontstaan; bij lange gesprekken is het voor den interviewer uiterst moeielyk, den geinterviewde woordelyk in zyn ant- i woorden te volgen, licht komt men tot omzetting der gesproken woorden, en bij gesprekken, waarby klemtoon en woordschikkingen soms van zeer groote beteekenis zyn, ontstaan al spoedig verwarringen, die allerlei onaangename verwikkelingen tot na sleep kunnen hebben. Een groot Amerikaansch blad, hetwelk in den laatsten tyd met dergelyke verwikke lingen tot wanhoop werd gebracht, heeft een maatregel getroffen, die aan dit euvel paal en perk zal stellen enkele reporters werden met kleine pbonografische apparten uitgerust, die zy elk interview moeten laten opnemen. Op het redactiebureau wordt het ge sprokene opgeschreven en de plaat gaat naar een archief om er even tueel als bewysstukken uit te voor- schyn gehaald te worden, wanneer een geinterviewde eens mocht komen mopperen. Luchtscheepvaart. De nieuwe Engelsche bestuurbare ballon „Nulli Secundus", heeft geen geluk. Tydens eene opstyging naby Londen, sloeg een rukwind het reuzengevaarte tegen den grond. Een schroefbalk brak en de ballon scheurde. Kolonel Cooper en zyne reisgezellen kwamen er ongedeerd af. Binnen enkele dagen zal alles hersteld zyn. Burgerlijke Stand van 20 Augustus 1908. GEBORENJan z. van Jan Vet- kamp, overleden, en Alijda Koenen. Louis, z. van Jacobus Antonius Merkes en Gerritdina Jacoba Catharina Korenhof. ONDERTROUWDHendrik van Harten en Hendrica Evers. Paulus Marinus de Maar en Wilhelmiua Cor nelia van Es. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Ambon", arriv. 20 Aug. van Am- dam te Sabang. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Lieten" (Hamburg-Oost Azië) 18 Augustus 1 uur n.m. van Sout hampton vertrokken. s.s. „Yorck" (Bremen-Australië) 18 Augustus 12 uur n.m. in Adelaide aangekomen, s.s. „Lützow" (Breraen-Oost Azië) 19 Augustus 10 uur v.m. in Suez aangekomen. s.s. „Preussen" (Batoem-Genua) 18 Augustus in Genua aangekomen. s.s. „Therapia" (Nicolajeff-Marseille) 19 Augustus van Napels vertrokken. s.s. „Bayern" (Batoem-Geriüa) 19 Augustus in Constantinopel aange-^. komen. s.s. „Sachsen" (Genua-Nicolajeff) 19 Augustus in Nicolajeff aangekomen. In de jongste langdurige verga dering van den Ministerraad is be handeld en vastgesteld het antwoord van de Nederlandsche Regeering .op- den brief van het Venezuelaansche Gouvernement aan den Minister van Buitenlandscbe Zaken hier te lande, indertijd gepubliceerd in de Constitueio- nal, het regeeringsorgaan te Caracas.. De tekst ook de hoofdinhoud van' de Nederlandsche nota van antwoord wordt voorloopig nog streng geheim gehouden. Het stuk zal president Castro bereiken door bemiddelingjvan baron Von Seckendorflf, den Duit- schen gezant te Caracas, die zich na het vertrek van Jden Nederland- schen minister-resident belast heeft met de behartiging van de Nederland sche belangen en de waarneming van de legatie. Blykens een door de regeering uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram werd in Massoe (Oost- Soemba) een patrouille door kwaad willigen in het bosch van Watoeahoe beschoten waarby een inlandsch mili tair zwaai gewond werd. De verliezen van de kwaadwilligen zyn onbekend. De Koningin-Moeder vertrok hedenmorgen te 9 uur naar het Loo en werd tegen 3 uur op Soestdyk te rug verwacht. De 2e luit. G. A. van Hulstyn van het le reg. veld-art. te Amersfoort wordt 15 October gedetacheerd te s'-Gravenhage by de Normaal-Schiet school 20 AUGUSTUS. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Staatsf. prysh. Peru en Domingo vast. Mynen met weinig handel. Gr. Cobar iets lager. Petr. met beperkten handel. Int. Rum. iets meer ge vraagd. Tabak stil. Amerika opende vast op lagere koersen. South Rail en Erie meer aange boden. Slot stil. Staatsleeningen. Nederland. Obl. N.W.S. 3 f 1000. Cert. id. 3 f1000. id. id. 21/» f 1000. Hongarije. Obl. 1892/1904 4 Kr. 2000. Italië. Obl. 1862-814 Ls. 100—'»»/m. Oostenrijk. Obl. Jan.—Juli 4 Kr. 2000. MeiNov. 4 Kr. 2000. Portugal. Obl. le Serie 3 100. 3e 3 Frs. 500. Vorige koers 91 89$$ 75 97 20 Aug. 90$$ 89« 7 4f$ 97 60A Rusland. 1884 Goud 5 G.R, Gr. Rus8. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Rees, Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 100b Sumatra Palembang aand. f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Found.aand.dll. lOOC Un. St. Steel corp. dll. 1000 89$ 85$ 86$ 81 81$ "A S1U sou 80$ CD 1 104$ - 169$ 169 292 107$ 8 106$$ s$ 102$ 100$$ 41 40 Ar 45$ 44$$ Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f500 St. My. Nederl. aand. f 500/1000 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 4% 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappy aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rocklsl. p.2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 131$-$ 117$ 136$ 136$ 7$ 7$$ 21$ 21 A 66$ 66 h 684 106$ 107$ 440 440 260 259$ 386 90.V 87$ 87 ,V 94$ 61$ 64 26$$ 26-U 23A 22$$ 35-iV 24 A 67$ 56$$ Kansas City Obl. aand. 3 dll. 1000 71A Missouri aand. dll. 1000 32 A 31$ id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 83$ 17$ Rock Island aand. dll. 1000 17$$ South rail dll. 1000 19$ 19$ South Pac dll. 1000 96$$ 96A Union Pac 165$$ 154$$ id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 94 Wabash gew. aand. 12$ 12$ pref. 25$ 25$ Prolongatie-rente 3 3 a 3$ Koersen van Siew-Vork. Van Heden. FONDSEN. Slot van Opooingalc glstoron van hedon Atchison Topeka 87 87 Rock Island Common 16$ 16$ Erie Railway 22$ 23 Miss. Kan. Texas 31$ 31$ New-York-Ontario 41$ Norfolk Wester 74 Southern Pacific 97 97 Southern Railway 18$ 156$ 156$ U. S. Steel Common. 45$ 45$ Kansas Cy South 24$ 24$ do. do. Pref. 56 Stemming prysh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3