DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 176 VRIJDaG 28 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. DG EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 EEN NETELIGE QUAESTIE. De mogendheden, die zich tot nu toe het meest bezig hielden met de Turksche zaken Rusland, Engeland en Oostenryk-Hongarye laten de hervormers, het Jong-Turksche comité, voorloopig de vrije hand. Zy trekken zich voorloopig terug uit de zaken van Macedonië en wachten af. Maar Oostenryk houdt twee gewesten bezet, die in naam nog onder desouvereini- teit van den Sultan staan. De party die thans Turkije regeert waar de Sultan niet veel te doen heett zal, als zy er in slaagt Macedonië tot rust te brengen, zich misschien her inneren, dat nominaal Bosnië en Herzegowina Turksch gebied zijn. ,Is het niet wenschelijk den toestand van deze gewesten definitief te re gelen Ze te annexeeren Oostenrijk is voorzichtig. Men bedenkt te Wee- nen, dat eene annexatie op dit oogen- blik misschien de nieuwe macht hebbers in Turkije zou ontstemmen. Maar intusschen wil men doen wat gebeuren kan om beide gewesten, die veel te danken hebben aan Oostenrijk en stellig niet verlangen weer onder het gezag van den Sultan terug te keeren, nader te verbinden aan den keizerstaat. Onlangs, bij het feest ter eere van den hoogbejaarden keizer, hield de vice-burgemeester van Serajewo ten overstaan van den gouverneur dei- provincie eene toespraak, waarin hy niet alleen voor de provincie Bosnië, maar ook voor Herzegowina eene nieuwe staatrechtelyke regeling en eene provinciale vertegenwoordiging vroeg. Men vermoedt en zeker te recht, dat hij die rede hield in over leg met hoogere autoriteiten, die het vraagstuk eener vertegenwoordiging voor Bosnië en Herzegowina aan de orde wilden gesteld zien. Men wil blijkbaar te Weenen gaarne weten hoe de stemming is in de beide ge westen eer men tot handelen over gaat. door MARYLLE MARKOVITCII. (naar het fransch). 13) Schamyl, gevangen genomen en naar St. Petersburg overgebracht had, voor altijd overwonnen zijnde, van ver deren tegenstand afgezien en niemand was in staat om het zwaard, aan zyn vuist ontrukt, weder op te nemen. Nimmer was het gebergte hun zoo eenzaam en verlaten voorgekomen als thans. In de dorpen, die vroeger het tooneel waren eenor vroolijke be drijvigheid, heerschte nu een dood- sche stilte. Slechts de kreet van den arend gaf antwoord op het geroep, hetwelk zij onder het voorbijtrekken deden hooren. Eindelyk bereikten zy het terras, waarop het aoul van Hamarzat-bek zich verhief. Doch welk een schrik! De uit boomstammen en rotsblokken opgetrokken ringmuur, achter wel ken het dorp verscholen lag, was ten halve verwoest en door de gapen de bressen kon men zien, dat de hul- ITALIË. Te Napels heerscht een ontevreden stemming, die misschien tot ernstige onaangenaamheden aanleiding kan geven. De oorzaak is de traagheid waarmee aan de door de regeering beloofde havenwerken wordt gearbeid. TURKIJE. Het Jong-Turksche Comité heeft bekend gemaakt dat het zijn program waarvan wij den korten inhoud reeds gisteren konden mededeelen in den loop van deze week zal open baar maken. Intusschen heeft de Bulgaarsche partyleider Sandanski een program van eischen voor Macedonië gepubli ceerd. Het program komt overeen met dat van het Turksche comité. VENEZUELA. De New York Herald verneemt uit Washington, dat men daar opnieuw beweert, dat de omwenteling tegen Castro, die in October zou moeten beginnen, de best voorbereide bewe ging is, sedert vele jaren. Er is veel geld, en de Venezolanen steunen de omwenteling algemeen. Van Nederland's steun of mede weten is echter ditmaal in het be richt geen sprake meer. PORTUGAL. De oud dictator Franco is sedert eenige dagen te Biarritz, waar hy ge- ruimen tijd met zijn gezin denkt te blijven. Hy stond er een verslaggever van de N. Y. Herald te woord. Over politiek wilde Franco niet spreken,en hy gaf nog eens de verzekering, ver zoekende het openbaar te maken, dat hij een heilige gelofte had afgelegd, dat hij nooit meer zich met Portugal's politiek zou bemoeien. Franco ver telde verder, dat hy zijn gedenk schriften zou schrijven, zoodra hij volkomen tot kalmte zou zyn geko men en de herinnering aan de vreese- lyke dagen, die hy heeft beleeft, ver zacht is. Intusschen verzamelt hij alle noodige bewijstukken. ten, wier daken waren ingestort, ver laten waren. Niet zonder moeite zich met handen en voeten naar boven werkend, beklommen zy de verniel de omwalling en gingen het dorp binnen. Alle hutten waren leeg ter wijl de deuren wijd open stonden het over den vloer verspreide huis raad, de wanorde in het inwendige en in de stallen, waar de indrukken van de hoeven der dieren nog zicht baar waren, toonden genoegzaam, hoe overhaast de vlucht moest zyn geweest. Met angstig kloppend hart richtte Thamar zich naar de linde, welke nog steeds, evenals vroeger, in gelukkiger dagen, het huis van den bek overschaduwde. Gelijk al de ove rige huizen was het verlaten en stond de deur open. In het voorvertrek waren de van den boom gevallen blade ren door den wind opgehoopt en de regen, door het opengespleten dak naar binnen dringend, had er een kleinen, door de laatste stortbuien gevulden vijver uitgegraven. Dit was dus alles, wat er overbleef van zoo veel dagen van geluk en voorspoed I Nog slechts enkele stormvlagen en van het geheele aoul zou niets meer te vinden zyn dan een vormlooze, on herkenbare puinhoop. Tegen den stam van de linde ge leund, liet Thamar haar lang inge houden tranen den vrijen loop. Vrouwenstemrecht in de kerk verworpen. In een onzer vorige nommers hebben we reeds gemeld, dat de Synode verwor pen heeft eene voorgestelde wijziging in art. 3 van hot algemeen reglement, van welke wijziging de bedoeling was, om ook aan de vrouwen medezeggen schap in de verzorging van de belan gen der kerkelijke gemeente te geven. Vermoedelyk zullen velen onzer lezers er belang in stellen, te weten, waarom dit voorstel is verworpen. In het ver slag der vergadering van de Synode lezen we omtrent dit punt, het voor stel van Dr. Cannegieter om in art. 3 van het Alg. Reglement in plaats van .manslidmaten" te lezen „lidmaten", het volgende De minderheid van de commissie van rapport vreest wel, dat als deze stap wordt gedaan, dra ook andere eischen zullen volgen, maar de commissie in haar geheel is toch van oordeel, dat de kerk hierover moet worden ge hoord. Inderdaad, meent dr. Canne gieter, dat onze kerk, die nog staat aan het hoofd van de geestelijke lei ding van ons volk, haar gevoelen moet uitspreken. Immers, haar grondwet geeft in art. 23 aan de gemeente het recht, om de geestelijke leidslieden aan te wijzen, aan welke zy haar belangen wil zien toevertrouwd. En nu heeft in het bewustzijn van onze kerk deze gedachte reeds een belang rijke plaats veroverd. Aan de vrouwe lijke leden de gemeente zyn rechten toegekend, blijkens art. 4Ü en art. 72 Regl. Kerk. Opz. en Tucht enz., en art. 14 Alg. Regl. Reeds zyn de vrouwelijke lidmaten in zoodanige rechtspositie gesteld, dat zy daad werkelijk meedoen aan de verzorging van de geestelijke belangen der ge meente. Is de vrouw de by uitnemend heid belangstellende, dan moet zij in elk geval als gelijk belanghebbend worden aangemerkt. Er zijn zooals tegen eiken maatregel ook hier bedenkingen aan te voeren. Maar de praotyk heeft nog niet op die beden kingen haar zegel gedrukt. Juist met het oog op de practijk, meent de heer Knottenbelt, moeten Zonder twjjfel zyn de Russen, hier voorbijgetrokken, zeide Hassan, en hebben de onzen, nog bijtijds ver wittigd, in het gebergte een wijk plaats gezocht. Zyt ge te moe om nog hooger te klimmen, Thamar Een voorgevoel zegt mij, dat wij hen op het plateau van den Marouch zul len vinden. Laat ons naar boven klimmen, antwoordde zij, laat ons opklimmen tot de hoogste toppen, die zelfs de arend niet kan bereiken, ten einde de barbaarschheid van den mensch te ontvluchten en Allah tot getuige te roepen van zooveel onrechtvaar digheid. Nog treuriger en somberder dan te voren begaven zij zich weder op weg om den berg verder te beklimmen. Zij namen het geheime pad, hetwelk Aly vroeger met zyn metgezellen had gevolgd, toen zij de nachtelijke sig nalen gingen ontsteken. Zouden zy de beklagenswaardige vluchtelingen werkelijk daarboven vinden Of zou den zij, nog uitgeputter dan tevoren, onverrichterzake weder moeten terug- keeren om de kale woestenijen te gaan doorzoeken en dwars door de bergen, die de winter weldra met zijn sneeuwkleed zou overdekken, den treurigen zwerftocht der van hun vaderland beroofden te beginnen. Zonder een woord te spreken, zou wij voorzichtig zijn. Wij mogen de gemeente niet wagen aan een gevaar lijke proefneming. Men bedenke ook welstemrecht sluit in zich stem plicht. De tyden waarin de stemmingen plaats hebben zijn dikwyls de slechtste tijden in de gemeente. En juist uit eerbied voor de vrouw en uit liefde voor de Kerk moet men haar dien plicht niet opleggen. Bovendien kan ook de geest en de stemming in het huisgezin, de huiselijke vrede er door in gevaar werden gebracht. Ook de heer Van Dis verwerpt een voorstel, dat door christelijke vrouwen, die hij daarover heeft geraadpleegd, met „ver ontwaardiging" is afgewezen. Daar tegenover wijst de heer Weyland op zoo vele vrouwen, aan wie men nu zal willen onthouden, wat men zelf, on danks „plicht" en „last", toch niet gaarne zou missen. Bovendien bewijst de practyk in Noorwegen en Zweden, waar de vrouwen het recht hebben mede te doen aan de beroeping van predikanten en aan de benoeming van den kerkeraad, dat hier de gemeente niet aan een proefneming zal worden gewaagd. Is de kerk ginds minder gezegend dan by ons, waar men aan de vrouw het haar toekomen recht tot heden onthoudt In gelijken geest als deze spreker doen vele andere leden zich hooren. Wy noemen de namen van de heeren Adriani en Scbriek6, Ellens en Jluber, die er aan herinneren, dat reeds vroeger her haaldelijk byv. op initiatief van Alk maar en Deventer, het voorstel aan de orde is geweest. De heer Schrieke herinnert aan den Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewust zijn en de heer Creutzberg aan het optreden van de vrouw in de voogdij raden. Daarentegen gaan weder de heeren Steenbeek, Leenmans en De Groot mede met het advies van den secre taris. De heer Steenbeek meent zelfs, dat de kerk, als zy dit voorstel aan nam, „een verzoekster van de vrouw" zou worden, Wij mannen vragen naar richtingen daarnaar vraagt de vrouw niet. Haar roeping is het, op den weg der dienende liefde te wandelen. Door dit voorstel zou zij van dien weg worden afgeleid. De heer Leenmans verklaart, dat in zijn gemeente sinds der een klacht te uiten, door smart en ongerustheid gefolterd, volbrach ten zij de moeilijke opstijging. Do zon begon reeds snel in het Westen te dalen en gelijktijdig breidde zich een dichte nevel over de valleien uit. Nadat Thamar en Hassan geruimen tijd geklommen hadden, werd het ge boomte eindelijk minder dicht en kregen zij het plateau in het oog. Hier en daar had men enkele vuren ontstoken ten einde zich een weinig tegen de koude van den nacht te beschermen en de roofdieren op een afstand te houden. Bij het matte schijnsel van den wegstervenden dag zag men eenige magere, uitgeteerde gestalten, gelijkende op schimmen uit de fabelleer, zich heen en weer bewegen. Het was het overschot van denjzwaar beproefden stam van ITamar- zat-bek. Zij zyn hier, Thamar riep Has san verheugd uit. Ginds is hun kamp I Nog slechts weinige oogenblik- ken en ge zult uw ouden vader en Aïssa weder terugzien. Met enkele schreden bereikten zij het plateau en weldra herkend zijn de, werden zij door hun beklagens waardige stamgenooten omringd. Bleek en vermagerd als dezelaatsten waren, geleken zij by het fantasti sche schijnsel der vureib op heksen of geesten, die op dezen kalen berg- twintig jaren geen enkele vrouw om het stemrecht heeft gevraagd. Naar zjjn meening zou hier een kunstmatige beweging in het leven worden ge roepen. Ten slotte wordt het voorstel, in strijd met de conclusie, met 9 tegen S stemmen verworpen. Typografenbond. Het refe rendum over de besluiten der jaarver gadering van den Typografenbond heeft plaats gehad. Aan de stemming werd deelgenomen door 53 afdeelingen met 2018 leden. Alle door de bondsver- gadering genomen besluiten zijn be krachtigd o.a. het voorstel tot deelname aan de betooging voor algemeen kies recht, met 1053 stemmen voor, 758 tegen, 207 blanco, de invoering van een landelijk loontarief met 1932 voor, 23 tegen, 63 blanco, het ijveren voor Staatspensionneering met 1812 voor, 131 tegen, 75 blanco, en aansluiting by het Nederl. Vakverbond overeen- komstig het ter bondsvergadering be slotens, afgestemd met 442 voor, 1464 tegen en 112 blanco. Zondagsrust. Te Ryssen is" procesverbaal opgemaakt tegen dén winkelier J. H., die weigerde op aan zeggen van den burgemeester zijn zaak des Zondags te sluiten, 't Is te begrijpen, dat men belangstellend is naar de uitspraak van den kanton rechter in deze zaak. H. M. de Koningin-Moeder be zocht gisteren de Landbouwtentoon stelling te Apeldoorn. Heden brengt Prins Hendrik een bezoek. Het werkloozenaantal in de diamant-industrie te Amsterdam is gedaald van 2694 op 2253. Toch nog een droevig groot cijfer. Aan de jaarrekening der Ver- eeniging van Officieren tot onderlinge ondersteuning in geval van overlijden, ontleenen wy het volgende. De ont vangsten hebben bedragen f22.917.49 de uitgaven f 22.677.16 zoodat op 30 Juni j.l. in kas bleef f 240.33. Er hebben 38 uitkeeringen plaats gehad ad f 550, waarvan 13 kosteloos voor de leden. Het aantal leden vermeerderde met tien zoodat dit op 30 Juni 1908 bedroeg 2269. top een nachtelijke bijeenkomst hiel den. Sommigen hadden een toevlucht gezocht in armzalige hutten, uit tak kenbossen en bladeren samenge steld anderen onder tenten, door vier paaltjes aan den grond beves tigd. Nog anderen, fanatiek en ont moedigd, wikkelden zich des avonds eenvoudig in hun mantels en sliepen op den naakten bodem, ongevoelig voor de ruwheid der natuur, die minder wreed scheen, dan de mensch. De kinderen, in zenuwachtige over spanning door het aanhoudend doods gevaar, drukten zich tegen hun moe ders aan, wien de angst in de oogen te lezen stond. In een afgeschoten hoek drongen de geiten van den stam zich onrustig op elkaar en lie ten des nachts, wanneer het gehuil der jakhalzen, die de vuren niet altijd in staat waren te verdrijven, op korten afstand weerklonk, over al haar leden bevend, een klagend ge blaat hooren. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1