DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 178. DINSDAG 1 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naam!. Venaootsehap „DE EEMUNDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. BUITENL \Ni>. FEUILLETON. GIJNaNENLAN O. UIT DE PERS. Hoofdredacteur B>. G. RIJKE MS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BB.EEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertêntlën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) ENGELAND. Gedurende de vloot-manoeuvres op de Type bij Newcastle is groot opzien verwekt door de verschijning van een Duitsche topedoboot op de rivier. De Duitsche consul te Newcastle verklaart het geval, dat de boot belast was met bet letten op de Oost kust, doch door zwaar weer averij had gekregen, en dus de Tyne binnen voer, zonder iets te weten van de manoeuvres. De commandant verklaarde dit aan de Engelsche vloot-officieren en drukte zijn leedwezen uit voor mogelijke stoornis, die door dit voorval in de manoeuvres was teweeggebracht. SERVIË. Te Boedapest zijn uit Servië zeer omstandige berichten ontvangen ten aanzien van een samenzwering, welke ten doel zou hebben koning Peter te onttroonen en de republiek uit te roepen. Als leiders dezer revolution- naire beweging worden genoemd Llioebo Stojanovits, oud-minister-pre sident, en Voja Velikovits, die de eerste president der republiek zou worden. De ontevredenheid over de regeering vati koning Peter is zoo algemeen dat, naar luid van die berichten, de uitroeping der republiek zeker succes zou hebben. MAROKKO. De Matin verneemt uit Settat, dat Abd-el-Aziz niet van plan is, buitens lands te gaan, maar den strijd wil voortzetten. In de moskeeën van Tanger is Vrijdag voor het eerst oen gebed voor Sultan Moelai gehouden. De stad is volkomen rustig. De Petit Parisien zegt, dat men in het midden van de volgende week uit Fez orders van Moelai Hafid aan El Menebbi verwacht, waarin diens ver dere houding tegenover het corps di plomatique wordt aangegeven. Uit Tandzjer wordt thans by ge ruchte, gemeld, dat Moelai Hafid van plan is, alle notabelen in het land bijeen te roepen, ten einde een besluit te nemen over de vraag, of de akte van Algeciras erkend moet worden of dat men om een nieuwe conferentie moet vragen. Abd-el-Azis heeft zich den 28sten met het overschot van zijne mehalla en begeleid door een Fransche afdee- ling over Berresjid naar Medioena door MARYLLE MARKOVITCH. (naar het fransch). 15) Op zekeren morgen kwamen bewo ners der vlakte belangrijke tijdingen brengen. De Tsaar noódigde de Tscherkessen uit om de wapens neer te leggen. Aan ieder die zich wilde onderwerpen, zouden de vruchtbare akkers en de vette weiden weder worden teruggeschonken. Overal zou den de dorpen worden herbouwd, al leen onder voorwaarde, dat tie'cir- cassiers het oppergezag van. den Tsaar over geheel Kaukasië, van af de Zwarte tot aan de Kaspische Zee, zouden erkennen. Door deze beloften uitgelokt, stelden eenigen, izooral onder de vrouwen, voor, naar do door begeven. Men verwachtte, dat de Sultan heden op de pachthoeve Alvarez, op 2 K.M. van Casablanca, zou aankomen. Hij zal op die hoeve met zijn harem en het overschot van zijn lyfwacht eenigen tijd verblijf houden. PERZIË. De New York Herald verneemt uit Petersburg, d.d. gisterenHartwig, de Russische gezant te Teheran, seint dat de toestand daar slechter wordt, aangezien de Sjah mot by machte is, tegen den .minister van oorlog, emir Dzjeng, op te treden. Ispahan en de omtrek zijn in vollen opstand. De opstandelingen in Tabris heb ben, daar zy overtuigd zijn, dat Ain-ed-Douleh opsneed, toen hy zeide een sterke troepenmacht bij de hand te hebben, de onderhandelingen afge broken en hem vyf dagen tijd gelaten, om zich uit de buurt van de stad te verwijderen. Anders zullen zij hem aanvallen. Pohitonof, de Russische consul, heeft last gekregen de onderhandelingen met beide partijen af te breken. De correspondent van de Times seint uit Tabris: Indien, zooals velen hier denken, heel Perzië zyue oogen op Tabris gericht houdt en verwacht, dat het land den terugslag van den toestand in die stad zal ondei vinden, kan ik zeggen, dat een oplossing van de tegenwoordige ernstige crisis aan staande is. Op het oogenblik is de revolutio naire politieke club van Tabris met Sata Chan aan haar hoofd als militair dictator, meester van de stad. Nederland en Venezuela. De urusselsche Matin publiceerde een telegram uit Londen luidende als volgt: Het conflict tusschen Holland en Venezuela, dat schijnt te moeten uit- loopen op een actieve vloot-demon- stratie vaD Holland, verontrust de Argentijnsche Regeering. Het gerucht gaat hier, dat deze laatste het voornemen heeft om hare goede diensten aan beide partijen aan te bieden ten einde te komen tot oplossing van het conflict. De publieke opinie zal met veel sympathie het bericht van goede diensten der Regee ring ontvangen. de Russen bezette dorpen terug te keeren en in de handen der gouver neurs den eed van trouw af te leg gen. In edele verontwaardiging hief Thamar zich op: Ziedaar dus, riep zij uit, zie daar, waarvoor wij zoo lang gestre den hebben 1 Gij, grijsaards, gij hebt uw zonen afgestaangy vrouwen, uw echtgenooten en uw broeders, die hun bloed vergoten, opdat wij ten slotte laf en laaghartig hun werk zou den verloochenen door aan de gehate overwinnaars den eed van trouw af te leggen! Neen, dat nimmer. Ons vaderland en onze vrijheid hebben wij verloren: welnu, laat ons dan van bier gaan. Laten wij allen ver trekken naar andere streken, waar men ons gastvrij zal ontvangen en waar wij zullen leven en sterven te midden onzer broeders van onzen Islam. Elders hadden ook anderen in dezen zin gesproken en vergunning gevraagd om bet land te mogen verlaten. Van alle zijden gedrongen en er aan wan hopend deze onbuigzame bevolking De Ministerraad kwam gisteren middag in buitengewone zitting bijeen. Chineesche boycot. D» correspondent te Batavia van de N. Ct. seint: De voornaamste Chineesche firma's te Seraarang boycotten de Handels vereniging Amsterdam wegens aan zetting tot faillietverklaring. Het blad teekent hierbij san: Het is niet voor de eerste maal, dat de Handelsvereeniging Amsterdam het met den Chineescben handel te kwaad krijgt. Eenige jaren geleden werd zij, naar wij meenen, om gelijk soortige redenen als thans te Sema- rang, door de Soerabajasche Chinee- zen geboycot. Hoewel zy hemel en aarde heeft trachten te bewegen om aan den solidair geoefenden druk van haar tegenstanders te ontkomen en zelfs pogingen in het werk werden gesteld om de regeering tot een tusscbenkomst te haren behoeve over te balen, werd zij ten langen leste gedwongen een schikking aan te gaan. Wijziging wet perso- neele bel. In opdracht van de te Dordrecht gehouden algemeene ver gadering van den Ned. Bond van ver- eenigingen van den handeldryvenden en industrieelen middenstand, heeft het bestuur van dien Bond tot den Minister van Financiën een adres ge richt, waarin dezen nogmaals ver zocht wordt het daarheen te willen leiden, „dat de wet op de personeele belasting herzien worde in dien zin, dat ten opzichte van den Middenstand rechtvaardigheid wordt betracht, door in art. 11 2 dier wet te bepalen, dat voor winkelhuizen, hotels, koffie- huizen, restaurants en de gebouwen, waarin koks hun bedrijf uitoefenen, de grondslag huurwaarde slechts voor belastbaar zal zijn." --- M i d d e n s t a n d s b o n d. Het bestuur van den Middenstandsbond heeft aan de besturen van verschil lende vereenigingen verzocht, in ver band met het voornemen om het credietvraagstuk van den Middenstand op het in 1909 te Amsterdam te houden congres aan de orde te stellen, ten einde de zaak goed voor te be reiden, deze aangelegenheid in den aanstaanden winter in hunne leden vergadering te behandelen. „Aanbeveling verdient het echter, aldus het hoofdbestuur in zijn rond schrijven aan de vereenigingen, vooraf aan eene commissie, zoo mogelijk samen te stellen ook uit leden buiten uw bestuur, op te dragen een onder- ooit voor Rusland te winneu, gaf de Tsaar eindelyk toe. Toen begou de groote uittocht. VaD alle hellingen van den Kaukasus daalde bet overschot der Tscherkes sen met hun have en goed beladen en hun vee voor zich uitdrijvend naar de moerassige kusten der Zwarte Zee af. Steeds flink en kloek, ge leidde Thamar haar stam en onder de (jskoude regens van den winter trok de havelooze hoi de langs onbe gaanbare paden of dwars door het slyk der ravynen naar bet Westen. Bleek, vermagerd, in armzalige lom pen gehuld, gelijkende op de zwer vende stammen uit de vroegste tijden, vervolgden zij ouder schreeu wen en tieren hun tocht. Door uit putting gedwongen hield de troep van tijd tot tyd balt en nam een dag rust om daarna weder verder te trekken. Weldra werd hun weg door lykeu aaugeduid, die, ternauwer nood begraven zijnde, spoedig aan het roofgedierte ten prooi vielen. Zoo bereikten zy eindelyk de Mingreli- sche vlakte, waar zij met moeite door zoek in te stellen naar het crediet dat door den Middenstand genomen en dat door hen gegeven wordt. Hier door krijgt uwe vereeniging een beter inzicht in deze zaak en wordt de aan dacht der leden meer gevestigd op de verkeerdheden die zich in beide ge vallen voordoen. „Bij het onderzoek naar het crediet dat de middenstand neemt, zal vooral gelet behooren te worden op de moei lijkheden die zich voordoen, zoowel vanwege bankinstellingen als van anderen, om het noodige crediet te kunnen verkrijgen, het minimum be drag aan crediet dat verleend wordt, de te stellen zekerheid enz. enz., be nevens de rentevergoeding die voor het opgenomen geld betaald moet worden en die in den regel niet ge ring is." Voorts heeft het bestuur van ver schillende vereenigingen verzocht, de bezwaren mede te deelen, die zij hebben ondervonden bij de oprichting van coöperatieve vereenigingen. Dr. KÜIJPER's onderscheiding. De benoeming van dr. A. Kuyper, oud- Minister van Binnenlandscbe Zaken, tot Minister van Staat, is niet onver wacht gekomen. Reeds eenige maan den geleden werd zy in een corres pondentie in een der met het Ministerie bevriende bladen in het vooruitzicht gesteld. Daarbij werd die onderscheiding toen aangekondigd als het zoenoffer van het Ministerie voor het passeeren van den leider der a.-r. partij en der coalitie bij de omverwerping van het vorig Kabinet door den bekenden on- verhoedschen en welgeslaagden aanval op de Oorlogsbegrooting vaD den Minister Van Rappard. Het gaat ons natuurlijk niet aan, op welke wijze de regeeiingspartyen een fout willen goed maken, die zy tegenover hun leider hebben begaan. Maar bet kan onze instemming niet vinden, dat daarvoor een hooge Konin klijke onderscheiding wordt gebruikt. Tot dergelijke doeleinden moesten, deze nimmer worden aangewend. Intusschen verluidde bovendien, dat zij ook nog een ander doel heeft, nl. den leider der a.-r. partij op de voor hem meest eervolle wijze buiten toe koinstige Ministeries van rechts te kunDen houden door hem een hooger eere-ambt en wel het hoogste in den Staat toe te kennen. Ook daartoe intusschen moesten de moerassige rijstvelden heen bag gerden, met verwarde haren en ver wilderd uiterlyk, door koorts en melaatschheid uitgeteerd, zich haasten de om het geheimzinnige en onbe kende doel van den tocht te be reiken. Ondertusschen kwamen hun lotge- nooten in steeds talrijker scharen op dagen. Van alle heuvels daalden zy af, uit elk boschje kwamen zy te voerschijn. Binnen weinige maan den hadden zich meer dan honderd duizend Muzelmannen uit alle deelen van den Kaukasus aan de oevers der Zwarte Zee verzameld. By den stam van Hamarzat-bek, wiens zoon nimmer was teruggekeerd,aangesloten. Was Hassan door een Russische patrouille gevangen gemaakt? Was hy in een hinderlaag gevallen Nie mand wist bet en op geen enkelen weg had men zyn lijk gevonden. En Mohammed-Ali-bek, van zyn eigen dommen en zyn kinderen beroofd, ontvluchtte het overwonnen vader land, zelfs in bet binnenste van zijn geloovig hart den naam van Allah Koninklijke onderscheidingen even min worden gebruikt. Zitten de partijen van rechts tbans eenigszins verlegen met den man, die hen groot beeft gemaakt en met wien zij vroeger zoo hoog weg liepen, missen zy den moed, hem in een Kabinet van rechts op te nemen, of den storm het hoofd te bierten, dien dat vooruitzicht alleen reeds, bij de stembus van 1909 tegen hen in bet land zou doen opryzen, welnu, dan zijn er middelen genoeg om hem op andere wijze, vanwege de party of de coalitie een onderscheiding aan te bieden. De allerhoogste zou dan niet hoog genoeg kunnen zijn, en bij ons zou zij geen critiek ondervinden want de verdiensten die dr. Kuyp.êc'. zich tegenover de kerkelijke partijen verworven, heeft, bet is doorums' steeds erkend kunnen zy flem nimmer ten volle vergelden. Maar dat men de verguizing, hom van de ééne groep van rechts te', beurt gevallen, den onwil en- bet"' wantrouwen hem door de -andere groep betoond, en de aarzeling van allen om met den onvolprezen schip-' per van weleer opnieuw iu zee te gaan, tracht goed te maken, en ge schil iu eigen boezem poogt te dem pen, door hem de hoogste KoDinktyke onderscheiding te bezorgen, hem, den man, tegen wien de meerderheid dés volks zich in 1905 zich zoo ondub belzinnig heeft vereenigd in een eensgezind verzet, dat is teren op andermans beurs, het gelag voor eigen fouten laten betalen door het alge meen. Wij kunnen dan ook met deze on derscheiding niet instemmen. Zij riekt ons te veel naar partij-politiek. Eu welk een bittere bysmaak moet 'r voor den begiftigde aan zyn Het Centrum schiijft Het is te verwachten, dat. de hooge onderscheiding, waarmee dr. Kuyper door H. M. is vereerd, tot Nuiks- achtige commentaren in de Linker pers zal aanleiding geven. Over den anti-revolutionnairen leider kan die pers nu eenmaal niet rnet onbevangenheid uordeelen. En het Vaderland', dat zich sinds lang een zekere reputatie, van Kuy- peropbobie beeft verworven, haast zich de geestverwanten in de pers voor te zyn en verklaart, dat de onderscheiding baar instemming niet heeft wat wonder 1 dat ze te veel riekt naar „party-politisk", ge bruikt is, om be „fout der regeerings- partijen goed te maken enz. niet meer durvende aanroepen, zoo groot waren zyn ongeluk en zyn ver twijfeling. Niet vor van Poti bereikten zij ein delijk de oevers der Zwarte Zee en de blauwe golven van den bevrijden- den oceaan voor zich uit ziende, wierpen zy zich allen aan het strand op de knieën om Allah te danken. De geforceerde marschen, de slapelooze nachten en de ontberingen had den den ouden Hamarzat evenwel geheel uitgeput. Op den arm van Thamar geleund, schreed hij nog slechts met moeite voorwaarts. Zou hij de beloofde stranden nog herei ken of zou zijn gebeente in dit voort aan vijandige land moeten achter- bly ven? (Slot volgt)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1