WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 1 September 190S. Hoogste barometerstand 766.3 m.H. te Hortalaagste 737.9 m.M. te Holyhead. Verwachting tot den avond van 2 September 1908. Wind: Stormachtige Z.W.-ljjke later ruimende wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt of betrokken, regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 m.M. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennacht F. 52 .Hedenmiddag 12 uur F. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Maandag 1 Sept. des morgens 7 uur 58» F. Tot de nuchtere erkenning, dat dr. Kuyper de hem ten deel gevallen onderscheiding verdiend heeft door zijn buitengewone gaven en z(jn jarenlangen arbeid ten bate van het land, vermag het Vaderland zich geen oogeublik op te werken. MerkwaardigIn een buitenlandsch blad lezen wjj heden, naar ianleiding van zijn benoeming, dat dr. Kuyper niet slechts in Nederland, maar in geheel Europa groot aanzien geniet. En een binnenlandsch blad voelt zich door diezelfde benoeming slechts geïnspireerd tot het schr(jven van een reeks hatelijke opmerkingen, en ziet daaiin louter een symptoom van on gezonde partij-politiek. Men hoeft na het lezen van zulk een stukje echter niet te vragen, waar die partij-politiek te zoeken is, en whar zij tot uiting komt. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 September 1908, des namiddags te half twee ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig debeeren Gerritsen, Tromp van Holst en Salomons met kennis geving en de heeren Veis Heyn en Rolandus Hagedoorn. Medegedeeld wordt dat zijn inge komen Besluit van de Ged. Staten van Utrecht tot goedkeuring van het raads besluit van 30 Juni 1908, houdende vaststelling der verordening tot rege ling van het getal der openbare scholen voor lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort en het getal en de bezoldiging van bet onder wijzend personeel aan die scholen. Besluit van de Ged. Staten van Utrecht houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 8 Juli, tot vast stelling, van het 2de suppletoir kohier inkomstenbelasting, dienst 1908. Besluit van Ged. Staten van Utrecht houdende goedkeuring van het raads besluit van 28 Juli tot vaststelling van het oorspronkelijk kohier der straatbelasting, dienst 1908. Schrijven van de Ged. Staten van Utrecht d.d. 4 Augustus, houdende mededeeling, dat aan het verzoek, be treffende het verleenen van een buiten gewone vergunning voor Birkhoven, niet voldaan kan worden. Van B. en W. de ontwerp-be- grooting voor 1909 met memorie van toelichting en nota. Voorstel van B. en W. van 29 Augustus betreffende de jaarwedde van den Gemeente-ontvanger. Idem van B. en W. van 29 Augus tus, betreffende de belooning toe te kennen aan den ambtenaar, belast met de invordering der belastingen. Idem van B. en W. van 29 Augus tus betreffende de jaarwedde van den Archivaris. Idem van B. en W. van 29 Augus tus betreffende aankoop van een mechanische brandladder en inrichting van een bewaarplaats. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1909. Eene dankbetuiging van Mejuffrouw G. Hempenius voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere Meisjesschool. Eene dankbetuiging van Mejuffrouw de Bruijn voor de verlenging van haar verlof, voor zoover betreft de handwerklessen. Adres van het Bestuur van de Am. Yer. tot bestrijding der tuberculose met f 500 subsidie. In handen van B. en W. om prae- advies. DeheerJorisen. Mijnheer de voorzitter, zou er een weinig spoed gemaakt kunnen worden met dit prae- advies, opdat het eventueele subsidie nog op de begrooting van 1909 zou kunnen worden gebracht. De voorzitter. Dat zal nog op die begrooting gebrachtkunnen worden. Een adres van P. van Achterbergh verzoekende een boom voor een zijner huizen te willen rooien, omdat hij door dien boom dit perceel moeilijk kan verhuren, aangezien die uit hygi ënisch oogpunt schadelijk werkt. In handen van B. en W. om prae- advies. Het rapport der Commissie uit den Raad in zake eene verzekering van gemeentewege tegen werkloosheid zal in de volgende vergadering worden behandeld. Aan de orde is punt 1 de verkie zing van een wethouder, wegens af treding van den heer E. L. Visser. Uitgebracht worden 11 stemmen, waarvan 10 op den heer E. L. Visser en 1 op den heer Salomons. Herkozen de heer L. Visser, die de herkiezing verklaart aan te nemen. De Voorzitter: Het doet me genoegen mijnheer Visser, dat de Raad u heeft herbenoemd en dat u de her benoeming heeft aangenomen. Ik hoop, dat u de kracht en gezondheid zullen worden geschonken om uw mandaat ten einde toe te vervullen met denzelfden ijver en opgewektheid als waarmede u steeds uw ambt hebt vervult. De heer Visser dankt den Vooizitter voor zijne woorden en den Raad voor het vertrouwen in hem gesteld. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming .an een Inspecteur van bet Bouw- en Woningtoezicht. B. en W. hebben de volgende aan beveling ingediend. 1. J. Schulte Nord- holt, opzichter bij openbare werken te Alkmaar en 2. R. J. van der Vlugt, opzichter bij het Bouw- en Woning toezicht te Arnhem. De heer Plomp: Ik zou gaarne weten, welke de leidende gedachte is geweest, die bij B. en W. heeft voor gezeten bjj het opmaken van deze aanbeveling Ik begrijp echter dat dit persoonlijke zaken zijn en verzoek daarom eene besloten zitting. De Raad gaat hierop over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening worden uitgebracht 10 stemmen op de keer Schulte Nord- halt en 2 op den heer van der Vlugt, zoodat benoemd is de heer Schulte Nordholt. De benoeming is voor den tijd van éen jaar. In verband met bovengenoemd punt wordt aangenomen een voorstel van B. en W. tot wjjzigiDg der pensioen verordening. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer J. H. Rademakers (school aan de Beek straat), met ingang van 6 October. In behandeling komt thans het voorstel van B. W. tot splitsing van de 6e klasse der Jongensschool. Z. h. s. aangenomen. Daarna is aan de orde het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het personeel aan de Openbare Lagere School 3e soort aan de Puntenburger laan. Z. h. s. aldus besloten. Hierop volgt het voorstel van B. en W. tot tijdelijke uitbreiding van het personeel aan de Openbare Lagere School 2e soort aan de Hellestraat. Z. h. s. aldus besloten. Het voorstel van B. en W. tot het toekennen van pensioen aan den oud- leeraar W. N. Coenen, komt hierop in behandeling. Het pensioen bedraagt f 1259. Z. h. s. aldus besloten. Aan de orde is bet voorstel van B. en W. betreffende het adres van de maatschappij tot exploitatie van sport, feest en tentoonstellingsterrein. Z. h. s. aldus besloten. In behandeling komt thans een nader voorstel van B. en W. in zake verbetering van het kruispunt van den Arnhemschen weg en de Berg straat. Dit voorstel betreft een kleine rectificatie van het vorig besluit in zake afstand van erfrecht. Dit moet nog aan de goedkeuring van Ged. Staten worden onderworpen. Aldus besloten. Hierop volgen rapport en voorstel van B. en W. betreffende een nader adres van de firma H. A. de Vries, inzake leveranties aan de Gasfabriek. B. en W. stellen voor dit stuk, voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Duinen zou gaarne zien dat dit punt aangehouden werd tot de volgende vergadering, opdat ook de stuksen in de bladen kunnen komen. De heer Oosterveen onder steunt dit voorstel. De heer Visser vindt de zaak zeer eenvoudigmaar vindt er niets tegen. De heer van Duinen vindt dat de zaak verder in 't publiek moet worden afgedaan. B. en W. zijn daar mee zelf begonnen. Het zal in 't be lang der zaak zijn. De voorzitter zegt dat er op zoo'n mannier geen eind aan de zaak komt. De heer Plomp wil ook het voorstel van den heer v. Duinen steunen. De schijn moet worden voor komen dat er in het rapport iets zou kunnen staan, wat niet zakelijk is. Het voorstel van den heer v. Duinen wordt hierop door B. en W. overgenomen en de zaak dus uitge steld tot de volgende vergadering. Daarna worden behandeld rapport en voorstel van B. en W. betreffende een adres tot verharding van den Bisschopsweg. De heer Kroes kan instemming betuigen met het, voorstel, omdat deze eigenaren slechts behoeven te be talen in de kosten, terwijl van ande ren het volle bedrag wordt geëischt. De heer Jo rissen vraagt of er altijd de hand wordt gehouden aan de verplichting voor bouwers ora ook te zorgen voor bestrating. De wethouder Visser antwoordt hierop bevestigend, wat betreft nieuw aangelegde straten. Het rapport en voorstel worden hierop z. h. st. aangenomen. Goedgekeurd worden achtereen volgens a. Een voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening en ver antwoording van de voormalige rus tende schutterij over 1907, tot een bedrag van f 16.75. b. Een voorstel van B. en W. tot beschikking over een gedeelte van het batig saldo der rekening dienst 1907, ten behoeve der begrooting voor het jaar 1908. c. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrootingdienstl908. d. Een voorstel van B. en W. tot be taling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven. Dat betreft een bedrag van f 40 voor eene medaille. Daarna volgt vaststelling 3e aanvul lingskohier Inkomstenbelasting, dienst 1908 tot een bedrag van f 334.25. Daarop heeft plaats behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting, dienst 1908 en behandeling van reclames inzake straatbelastiug, dienst 1908. Goedgekeurd. Ten slotte wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen van den Raad. In de eerste afdeeling hebben zit ting de heeren Veis Heyn, Tromp v. Holst, Hey- ligers, Jorissen, v. Duinen, Salomons, Hamers, Gerritsen en de wethouder Visser. In de tweede afdeeling de heeren Kroes, Rolandus Hagedoorn, v. Kalken, Ruys, Plomp, Oosterveen, v. Esveld, en de wethouder Celosse. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag a.s. des morgens half elf een godsdienstoefening gehouden in het Logegebouw waarin als spreker zal optreden Ds A. de Jong van Noordhorn. Op het congres van den Ned. Dansonderwijzersbond, te Nijmegen gehouden, is besloten, dat zullen wor den onderwezen„Gavotte Wals", „Frilhlingsbotenwalzer", „Cecilian- wals", en de dans van onzen stad genoot, den heer Klaassen, genaamd „la Hollandaise". Bij het 5e Reg. Inf. zijn lieden de miliciens der lichting 1903 onder de wapenen gekomen. - Het Araersf. Drankweercomité heeft zich gisteren ook niet onbetuigd gelaten. Door eenige jongens werden, in den vorm van spoorkaartjes, waar schuwingen tegen dran gebruik ver spreid. Aan den achterkant van sommige kaartjes stond gedrukt Wilt gij een feestdag prettig vieren, Laat de drank in U niet tieren; Dan slechts viert gij waardig feest Als gij helder blijft van feest. Bij den driedaagschen nationalen schermwedstryd te 's Gravenhage in het sportgebouw gehouden, werden door Amersfoorters de volgende prijzen behaald Personeele wedstrijd: Floret: eereprjjs K. Duizendstra, S. S. S., Amersfoort4e prijs A. Katen- berg, E. M. M. A., Amersfoort. Sabelle prijs K. Duizendstra, S. S. S., Amersfoort; 2e prijs P. de Jong, E. M. M. A. Amersfoort; 4e prijs K. C. Winkelaar, S. S. S., Amersfoort 5e prijs A. Katenberg, E. M. M. A., Amersfoort. Dueldegen: 2e prijs P. de Jong, E. M. M. A., Amersfoort. Korpswedstrijd. Floret: 3e prijs E. M. M. A., Amerfoort. Sabelle prijs E. M. M. A., Amers foort; 3e prijs S. S. S. Amersfoort. Geweer le prijs E. M. M. A. Amers foort. KONINGINNEDAG. Zij, die in het vaste vertrouwen leefden, dat het Oranjezonnetje ons wel niet in den steek zou laten op den jaardag van II. M. de Koningin, zijn gelukkig niet teleurgesteld. Nu prachtig was het weer niet, telkens dreigend en zoo nu en dan ook wel een druppel, maar de buien dreven over, alleen de feestgangers maar een beetje bang makend voor een nat pak. De Amersfoortsche Muziekvereni ging opende het programma met een uitvoering van koraalmuziek op den trans van de St. Joriskerk. Hoewel het beneden, vooral op den Hof, wel wat ijl klonk, was het toch een aar dige inzet van den dag. Onderwijl stelden een aantal zan geressen en zangers zich op in de muziektent van Amicitia, waar onder leiding van den heer M. W. Petri een zevental liederen werden ten ge- hoore gebracht, met begeleiding van het stafmuziekcorps van het 5e Reg. Inf. Achtereenvolgens werden gezon gen Psalm 11S14, Wilhelmus, Ver jaardag der Koningin, Zegenbede, Psalm 89 1, Wien Neerlandsch bloed en Hollands Glorie. Zeker zullen de duizenden toehoorders het er wel over eens zijn geweest, dat de heer Petri alle eer van zijn werk heeft, de liederen werden hoogst corret ge zongen en maakten dan ook grooten indruk. Daarna vroeg de aubade van de schoolkindereu veler aandacht. Een dichte schare trok den Berg op, terwijl de kinderen aan de Koninginnelaan werden opgesteld. Be geleid door de muziekvereeniging „St. Gregorius" van den R. K. Volks bond en „De Harmonie" van de wa- genwerkplaatsen trokken zij naar de Regentesselaan, waar voor den woning van den Burgemeester een viertal liedjes werden gezongen. Zij, die weten, wat een enorme moeite het kost, zoo'n groot aantal kinderen, een 1500, te zamen te laten zingen, zullen zeker het verkregen resultaat hoogst bevredigend hebben gevonden. De liederen werden tweestemmig zeer goed gezongen. De onderwijzers die veel moeite daaraan hebben gegeven kunnen dan ook voorzeker tevreden zijn. Behalve de Burgemeester, was ook de wethouder van Onderwijs en de Gemeentesecretaris op het terras voor Mezzo Monte. De Burgemeester bood den heer R. van 't Wel, die als dirigent optrad, een fraaien barometer aan. Na hetê zingen trokken de kinderen naar het Plantsoen nabij Monnikendam waar hun eenige versnaperingen wer den aangeboden. --- Nu kreeg de Commissie voor de kinderspelen de handen vol. De twee terreinen aan de Blankenheymstraat waren voor deze feesten in orde ge maakt en alles was zoo geregeld, dat ieder direct zijn plaats wist. De mu ziek van de wagen werkplaatsen gaf ook hier eenige nummers ten beste. Dat ook hier veel publiek was spreekt vanzelf. En wie meer pret hadden, de kinderen of de ouderen, die genoten van de vreemde buite lingen die bij de verschillende spelen werden gemaakt, is moeilijk uit te maken. Zeker zullen zij, die de gelukkige winnaars waren van het een of andere mooie prijsje wel het meeste pret hebben gehad. Buiten het programma van de Oranjevereeniging om, hadden ook nu weer de Hagenaars een optocht geor- garniseeerd, voorstellendeFloris V ter Valkenjacht (1296.) Tegen 10 uur trokken ze de Groote Haag uit, naar de Varkensmarkt, waar onder den Wilhelminaboom een feest lied werd uitgevoerd. Daarna ging de stoet naar de woning van den burge meester, waar eveneens door de jongens en meisjes gezongen werd, terwijl de burgemeester met een toe passelijk woord de medailles aan het vaandel van de Amersf. Muziekver. hechtte, die deze op de concoursen te Amersfoort (28 Mei) en Baarn (30 Juli) behaald heeft. Tevens schonk hij hierbij als hulde aan de wakkere muziekver., ons stedelijk muziekkorps, zoo noemde hij het, aan den directeur, den heer Jochems, een dirigeerstok met zilver gemonteerd. Vanaf de Regentesselaan werd daarna door een groot deel van den stad getrokken, tot te ruim 12 uur de optocht in de Groote Haag werd ontbonden. De parade bestond ook dit maal weer uit een défilé van de hier in garnizoen zijnde troepen voor den generaal-majoor Niertrasz, die zich had opgesteld op een terrein aan de Regentesselaan. De Burgemeester en de twee wethouders waren hier even eens aanwezig. Een verbazend groot publiek had zich aan beide zijden van de laan geschaard om het militair schouwspel te kunnen gadeslaan. Na de parade kwam er eenige rust, maar niet voor de Amerf. Muziekver, die te half twee alweder een concert gaf in de tent in het plantsoen. Het hoofdnummer van het pro gramma was voor den middag bewaard. Om 3 uur werd de allegorische- en reclame optocht aan de Koninginne laan begonnen. De bekende eerewacht te paard maakte ook ditmaal een kranig figuur bij dezen optocht. Voorop ging „Klein maar Dapper," daarna de muziekver. „St. Gregorius" gevolgd door de 11 Provinciën voorgesteld door paartjes, in aardig versierde karretjes gezeten. Verder waren eenige wagens in den stoet waarop ver schillende bedrijven werden voor gesteld, het muziekkorps van den Nat. Chr. .Werkmansbond en dan nog eenige reclamewagens, allen prachtig met groen en bloemen versierd. Het be stuur der Oranjevereeniging maakte in een automobiel, daarvoor beschik baar gesteld door de gebr. Netkens, den optocht mede. Juist tegen drie uur begon de lucht zoo verbazend zwart te zien, dat ieder wel in angst en vreeze zal hebben gezeten, dat al die versierde wagens duchtig zouden besproeid worden. Er kwam dan ook een flinke bui maar gelukkig hield het niet aan en werd de lucht na oenigen tijd weer helder. Dat overal langs den langen weg, dien de stoet volgde veel publiek stond, spreekt vanzelf. En eenstemmig zal wel het oordeel over dezen optocht zjjn, dat ze uitstekend is geslaagd. Jammer dat zoo weinig het verzoek 1 werd opgevolgd, om niet mee te loo- pen. Niet alleen voor, maar ook be zijden en tusschen den stoet liepen nu de nieuwsgierigen. Verder meenen we hier een aan merking te moeten maken. De weg was o. i. veel te lang, vooral als bij ieder Commissielid wordt halt gehou den. Vooral een stoet waar kinderen (van Klein maar Dapper) in meeloopen terwijl de grooteren rijden, moet men niet tot moe wordens toe laten loo- pen. En wil men het dan niet voor de deelnemers, laat men het dan laten voor de politie, die op zoo'n dag toch al de handen vol heeft en dan voorzeker niet gesteld is om zich nog bek-af te loopen. Des avonds gaf de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie een con cert op het terras van Amicitia, dat a la giorno was verlicht, terwijl de Amersf. Muziekver. in het plantsoen een uitvoering gaf. Dat ook hier veel publiek was behoeft nauwelijks gezegd. In den tuin van den heer Oite werd den leden van de Oranjever eeniging een concert aangeboden. Hier was het de muziekvereeniging „St. Gregorius" die het talrijk opgekomen y publiek in feestelijke stemming bracht. Tevens had hier de uitreiking plaats van de medailles, die beschikbaar waren gesteld voor de deelnemers aan den optocht. De voorzitter der Oranjevereeniging reikte met een toe passelijk woord de prijzen uit, die door de jury waren toegekend als volgt I. Allegorisch gedeelte. le prijs. De Afd. Amersfoort van „Patrimonium". 2e prijs. De Afd. Amersfoort van i den R. K. Volksbond. II. Reclame gedeelte. le prijs. Roomboterfabriek Njjkerk-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2