Dr. GR0NEMAN Vakteefcenoiiderwijs Burgeravondschool. Uit de Omgeving. ALLERLEI. Stoomvaartberichten. ADVERTEJNTIËN 7 SEPTEMBER. B. VAN DER WORP Beurs van Amsterdam. 7Vr 12* 2e prjjs. De Maatschappij tot detail verkoop van petroleum „DeAutomaat" III. Versiering. Ie prijs. De elf provinciën. Extra prijzen. Zeeland en Utrecht. Langs de straat was het na tuurlijk den geheelen dag zeer druk, ook waren er veel vreemdelingen, die vooral des avonds nog al wat drukte brachten. Vooral de rijk bevlagde winkelstraten, die mede door de fraaie etalages in vele zaken, een recht fees telijk aanzien hadden, trokken van de morgen tot den avond veel bezoe kers. Ook gingen velen Groote en Kleine Haag bewonderen waar de bewoners reeds Zondagavond door een aardige verlichting het effect niet weinig verhoogden. De Langestraat was, vooral in den vooravond, overvol. Lange rijen hos sende jongens en meisjes, deden de lucht, niet steeds van welluidende, liederen weergalmen. Niettemin waren er ook tal van rustiger bezoekers, die kwamem om de verlichting te zien die aan ver scheiden huizen was aangebracht. Vooral de heeren Kielder en Ooster- getel hadden daar veel werk van gemaakt in den donkeren avond lever den de vele vetglaasjes een fantas tisch gezicht. Tot laat in den avond bleef de feestvreugde duren, en het zal voor menigeen zeker ver over het gewone uur van slapen gaan zijn geweest, toen voor hen een einde aan de pret kwam. Ten slotte meen en we, waar we ons geheel onthouden hebben van het brengen van hulde, aan hen die zich veel moeite en opofferingen hebben getroost voor het welslagen van het feest, een uitzondering te moeten maken voor de politie. Waar voor bjjna iedereen de dag een feestdag was, heelt de politie integendeel een vaak zware taak gehad. Vooral op een uationalen feestdag wordt veel takt van haar vereischt en het is dus zeker niet misplaatst, wanneer we ons relaas eindigen met een woord van lof en hulde aan de Amersfoort- sche politie voor haar flink en oor deelkundig optreden waardoor vooral de goede orde zoo uitstekend bewaard bleef. PLUIMVEE-TENTOONSTELLING TE SOESTDIJK. Zondagmiddag werd de eerste Natio nale tentoonstelling van hoenders, ganzen, duiven, konijnen enz., uitge schreven door de Onderafd. Soost van de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme-konijnen- teelt in Nederland, geopend. Het aan tal inzendingen was niet groot, doch wat tentoongesteld was mocht gezien worden. De groote bronzen medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin- Moeder voor de fraaiste toom hoen ders, is toegend aan J. van Appel doorn te Baarn met Goud Wyandottes de verg. zilveren medaille, uitgeloofd door het bestuur der afd. Soest van V. P. N. voor de jfiaaiste toom boeren hoenders (Kruisingen), aan A. Luiben te Soest met 4e generantie Kruising van Patrijs Leghorn met rozekam. In het geheel werden toegekend 15 eereprijzen, 29 eerste, 16 tweede en 10 derde prijzen. De jury bestond uit I de heeren N. Wafelbakker te Baarn en W. Jac. v. d. Horst te Utrecht. Behalve pluimvee en konijnen waren nog tentoongesteld broedmachines, kunstmoeders, kuikenrennen en voeder artikelen. Op het feestterrein is een groot natuurgetrouw rotswerk met grot aangebrachthet rotswerk kan men beklimmen, terwijl in de grot een bodega is gevestigd, welke'savonds electrisch verlicht is. ZEIST. De bronzen medaille van „de algemeens Ned. Politiebond" is uitgereikt aan den onbezoldigd Rijks veldwachter C. v. d. Beek alhier. Ontrouw brievengaar der. Omtrent de fraude, gepleegd door den brievengaarder W. v. d. B., te Zeeland, valt thans mede te dee- len, dat het verduisterde bedrag on geveer f 20,000 beloopt. Reeds jaren heeft v. d. B. het bedrog gepleegd en het zou wellicht nog geruimen tijd voortgeduurd hebben, als op een Udensche markt niet een paar inwo ners van Zeeland tegen elkaar hunne bevreemding hadden uitgesproken, dat ze geen spaarbankboekjes ontvingen. Dit gesprek werd toevallig gehoord door een dienaar der Udensche politie, die onmiddellijk een onderzoek instel de. Het gevolg was, dat eenige spaar bankboekjes in beslag werden genomen en v. d. B. gevankelijk naar 's-Her- togenbosch werd gevoerd. Het blijkt thans, dat de boeken door v. d. B. zeer correct zijn bijge houden doch de spaarbankboekjes bevatten onjuiste getallen. Het onbe perkt vertrouwen, dat v. d. B. genoot is voor een groot deel oorzaak van zijn misstap. De eenvoudige landlieden brachten hunne spaarpenningen op de postspaarbank en lieten de boekjes op het kantoor berusten, zich tevre den stellend met een door v. d. B. geschreven bewijs, soms zelfs zonder dat. 0ng6veer 300 inleggers zullen in verhoor moeten komen. De „stinkende gauwe" als levensredder. Alweder een miskende weldoenerEen ongenoemd schrijver heeft een verklaring gevon den voor het lage sterftecijfer van Londende vermindering van het paardenverkeer naast de toeneming van het verkeer met automobielen. De dampen dezer gevreesde en gehate wagens zuiveren de lucht van ziekte kiemen zij z.n het, die den mensch gezond maken als hij er althans niet onder komt te liggen. Poging tot verdrinking van eenpolitieagent. Gisteren avond laat is in het plantsoen van het park Nieuweroord te Utrecht een poging gedaan tot verdrinking van een agent van politie. Omstreeks half 12, zoo meldt het U. D., hoorde de agent van politie le klasse H. A. Smit in een der laantjes van dit park een vrij sterk gekreun als van iemand, die door een toeval was overvallen. De politiebeambte be gaf zich in de richting vanwaar het geluid werd vernomen en vond onder struikgewas langs een der voetpaden een man in het gras liggen, schijn baar bewusteloos. Toen de agent hem vroeg wat er gebeurd was, antwoordde de man op zwakken toon, dat hij door iemand, die onbekend was gebleven, in de borst was gestoken. De agent bukte zich daarop over den man heen, om|nader te zien in welken toestand zich deze bevond. Eensklaps sloeg de kerel de beide armen om den hals van den agent, tegelijkertijd door gefluit een teeken gevend aan eenige handlangers, die zich op korten afstand in het park bevonden. In een oogwenk schoten zes negen personen toe, die den agent overrompelden en hem over het grintpad naar den vijver sleurden, met medewerking van den persoon, die op den grond liggende een ver wonding had voorgewend. De agent kon door de overmacht van de sterke kerels natuurlijk niets tot verweer doen. Wel droeg hij een revolver bij zich, doch het was hem gansch on mogelijk dit wapen te bereiken, even min zijn sabel, die door de onverla ten werd afgegespt en in het water van den vijver geworpen. De politiebeambte was dus totaal weerloos, doch schreeuwde uit alle macht om hulp, vooral toen hij be merkte wat men met hem van plan was. Op dit hulpgeroep kwamen eenige sergeanten en korporaals van de ge nie, die op weg waren naar de kazerne aan Damlust, toeloopen, om te zien wat hier gebeurde. Toen de daders zagen dat zij ontdekt waren, stelden zij alles in het werk om een goed heenkomen te vinden, daar hun bleek, dat hun poging, den agent te ver drinken, toch was verijdeld. Tusschen de militairen en de bandieten ontstond daarop een verwoed gevechtde kra nige geniesoldaten wisten vijf van de schurken in handeu te krijgendrie of vier gingen er aan den haal en verdwenen in 't duister van den nacht, zoodat zij niet meer konden worden gevolgd. In tusschen waren ook bur gers toegesneld, die assistentie ver leenden, zoodat de vijf aangehoude nen geen kans meer hadden om te i onvluchten. Wel deden de kerels alle moeite om zich los te rukken en trachtten zij telkens op nieuw mees ter van het terrein te worden, maar de burgers en militairen wisten al die pogingen te doen mislukken. Dat er verwoed gevochten is, moge blijken uit het feit, dat een der geniesoldaten een wonde bekwam boven het linker oog, een ander een diepen steek, ver moedelijk met een mes toegebracht, in de rechterhand opliep. Doch on danks deze blessuren hielden de mili tairen stand en slaagde men er met vereende krachten in de woestelingen te overmeesteren. Omgeven door een grooten volksoploop werden de vijf kerels naar het politiebureau aan de Catharijnebrug gebracht, vanwaar later hun overbrenging i aar het hoofd bureau volgde. De politie zoekt heden de andere ontvluchte daders, wier namen allen bekend zijn. De vijf aangehoudenen zijn H. S., 18 jaar, bakkerL. v. d. B., 19 jaar eveneens bakkerM. K., 22 jaar, schoenmakerP. J., 19 jaar, veedrij ver F. S., 21 jaar, ook veedrijver. Het zijn alle beruchte individuen, bij de politie ongunstig bekend. Een vast beroep oefent geen hunner uit, het zijn menschen, die morgen dit en overmorgen dat doen. De agent Smit heeft gelukkig geen ernstige verwondingen gekregen. Burgemeeste r-m oorde naar. De burgemeester van Alarcon in Spanje, dr. Agostino Tortosa, bijge naamd „El Tortao", wordt door de bladen van Cuenca beschuldigd van negen moorden. Zijn schoonbroeder en schoonmoeder, benevens drie andere personen, zou hij den verstikkingsdood heboen doen ondergaan in een afge sloten ruimte, waarin hij verstikkende gassen liet binnenkomen. Een jonge, schoone vrouw, die hem raadpleegde, werd vermoord, het lijk in stukken gesneden, waarna hij de stukken in de rivier wierp. Geruimen tijd zat de heilige vrees er bij de bevolking van Alarcon zoo diep in, dat niemand tegen dr. Tortosa durfde getuigen. Griezelige vondst. Bij de grondwerken voor den bouw van een nieuwen gashouder te Trier heeft men de geraamten gevonden, van drie soldaten, die 32 jaar geleden spoor loos verdwenen zijn. Men geloofde destijds, dat ze gedeserteerd waren. Een der schedels vertoont duidelijke sporen van een houw op het neusbeen. Op de plaats, waar ze gevonden zijn stond destijds een berucht huis. Jeugdige booswichten. Voor het gerecht te Frankfurt a/M. zijn zeven jongelieden leer-en school jongens van 13 tot 17 jaar, veroordeeld in de buurt van Homburg (Taunus) hadden ze geruimen tijd een roovers- leven geleid, en de bevolking geduchten schrik aangejaagd, daar ze niet minder dan 27 inbraken, diefstallen en po gingen daartoe gepleegd hadden. Het merkwaardigste is, dat hun ouders geen van allen iets gemerkt hebben. Het gerechtshof veroordeelde de twee hoofdaanleggers tot een jaar, en de vjjf anderen van 210 maanden gevangenisstraf. 500 M. diep gevallen. De apotheker Pflaum uit Mdncben en de gids Christian Balmer zijn Zaterdag ochtend tusschen zessen en zevenen aan de Zuidkant van den Mönch, vlak onder den top, door het instorten van een overhangend sneeuwdak gevallen. Zij vielen 500 M. diep, maar brachten er, wonder boven wonder, het leven af. Pflaum had twee gebroken beenen, Balmer werd ernstig gewond. Een troepje gymnasten, die van de Jung- frau kwamen, verleende de eerste hulp. Een nieuwe uitvinding. Een Zweedsch ingenieur, zoo wordt gemeld, heeft een toestel uitgevonden, dat hy fotografoon noemt. Het kan, zoo heet het, de geluiden die het opvangt, zuiver, zonder eenigen bij klank, weergeven en ze weergeven zooveelmaal sterker als men maar wil. Zoo zou het van een vuurtoren den naam van dien vuurtoren vele mijlen ver over de zee kunnen uitroepen. Het geluid wordt opgenomen door tusschenkomst van het licht en een fotografische plaat. Ontploffing. Tijdens het houden van schietoefeningen aan boord van den Deenschen kruiser Hekla, in de baai van Aarhuus, ontplofte een bom te vroeg, waardoor een man gedood en zes gewond werden, waarvan vier ernstig. Burgerlijke Stand van 31 Augustus en 1 September 1908. GEBOREN Marianna Helena d. v. Everardus van Keulen en Jannetje v. Luit Bertha Cornelia d. v. Hendrik Herman Enkelaar en Cor nelia Blombergen. Martha d. v. Evert van de Pol en Arrisje Polman. Dirk z. v. Jacobus Stam en Judina van der Pol. Jan Wilhelm z. v. Klaas Tomas en Adriana Heuseveldt. GETROUWD Gerardus Martinus Arts en Barta Gerarda Christina Huurdeman. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Timor", van Amsterdam naar Batavia, is 30 Aug. Dungeness gepas seerd. „Madura" arriv. 31 Aug. van Am sterdam te Sabang. „Flores" vertrok 1 Sept. van Am sterdam naar Hamburg. „Lombok" van Batavia naar Am sterdam arriv. 31 Aug. te Suez. „Vondel" arriv. 1 Sept. van Java te Amsterdam. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Lützow" (Bremen-Oost Azië) 29 Augustus 10 uur v.m. in Colombo aangekomen. s.s. „Neckar" (Baltimore-Bremen) 29 Augustus 5 uur v.m. Prawle Pointe gepasseerd. s.s. „Aachen" (Bremen-Brazilie) 28 Augustus v.m. in Janeiro aange komen. s.s. „Erlangen" (Brazilie-Bremen) 29 Augustus 10 uur v.m. van Rot terdam vertrokken. s.s. „Therapia" (NicolajefT-Marseille) 23 Augustus van Marseille vertrokken. s.s. „Preussen" (Genua-Nicolajeff) 29 Augustus in Constantinopel aange komen. s.s. „Sachsen" (NicolajefT-Marseille) 29 Augustus van Smyrna vertrok ken. s.s. „Zieten" (Hamburg-Oost Azië) 29 Augustus 5 uur n.m. van Napels vertrokken: s.s. „Grosser Kurfürst" (New York- Bremen) 30 Augustus 11 uur v.m. in Bremerhaven aangekomen, s.s. „Derfdinger" (Bremen-Oost Azië) 30 Augustus 11 uur v.m. in Kobe aan gekomen. s.s. „Prinz Eitel Friedrich" (Ham- burg-Oost Azië) 30 Augustus 10 uur j v.m. van Shanghai vertrokken. s.s. „Prins-Regent Luitpold" (Oost Azië-Bremen) 30 Augustus 7 uur n.m. in Singapore aangekomen. s.s. „Prinz Ludwig" (Oost Azië- Bremen) 30 Augustus 9 uur v.m. iif Algiers aangekomen. Laatste Berichten. Uit New-York wordt gemeld, dat een vreeselyke brand gisteren het oude Fransche Kwartier van Nieuw- Orleans heeft geteisterd. De schade bedraagt meer dan 7500000 francs. De Gemeenteraad van Amsterdam herkoos heden de beide aftredende wethouders, de heer Th. F. A. Del- prat en mr. Z. van den Bergh. Laatstgenoemde deelde mede dat hij nu voor den Kamerzetel voor Den Helder zal bedanken. De Haagsche gemeenteraad koos tot wethouders dr. C. Lely (aftr.) en in plaast van den heer de Wys, die zijn mandaat heeft neergelegd, den heer J. C. Jansen. De heer A. J. Bicker Caarten werd benoemd als wethouder van Baarn. Uit Teheran wordt gemeld, dat Nasr-es Sab Tanch gisteren te Tebriz kwam op bevel van den Sjah en een revue over de troepen hield. Terwijl deze nog opgesteld stondeD, wer den zy door een bende oproer lingen onder bevel van Sattar Khau, een der leiders van de parlementaire partij, beschoten. Er zouden, naar men zegt, 800 dooden of gekwetsten zyn. Het gevecht duurt nog steeds voort. Daar ook een hongersnood dreigt ziet men den toestand zeer duister in. is uit de stad en zal de praktijk, dit door de burgergeneesheeren wordt waargenomen, hervatten op voor volwassenen. Z(j, die wenschen deel te nemen aan den cursus in het vakteekenen, ingesteld door de gecombineerde vak- vereenigingen, gelieven zich daarvoor op te geven op a.s. Donderdag, Vrijdag en Maandag 3 4 en 7 September des avonds van 6? tot 8 uur in het ge bouw der AMBACHTSSCHOOL. Het schoolgeld bedraagt f2.— per cursus. Aangifte van leerlingen op heden avond, Woensdag en Donderdag I, 2 en 3 September telkens van 6? tot 8 uur in de AMBACHTSSCHOOL. Zie verder de aanplakbiljetten. De directeur 1 SEPTEMBER. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Staatsfondsen prijsh. Peru op nieuw met veel handel en willig gestemd. Mjjnen stil met weinig handel, alleen waren Paleleb en Gr. Cobar ge vraagd en hooger. Tabak zeer vast. Petrol, onveranderd. Amerika met vaste stemming hoewel de omzet niet zoo levendig was als vorige dagen. Slot echter vast. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Honsarue. Obi. 1892/1904 Italië. Obi. 1862—814 Oostenrijk. Obi. Jan.—Juli MeiNov. Portugal. Obi. Ie Serie j) 3ë b 3 1 1000. 3 f 1000. 2'/s f 1000. 4 Kr. 2000. Ls. 100—100/m. 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 3 100. 3 Frs. 500. Vorige koers 90H 90 m 96?? 96* 61? 60? 1 Sept. 91A S9H 75 Rusland. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicolaispoor 1867/69 4 20 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obi. 1902 Argentinië. Obi. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obi. 1903 1901/2 Recs. Dom. republiek. m. tick. 1901 4 G.R. 625 4 G.R. 625 4 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 £100 £100 96? 61 iV 60 Industrieele en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel My. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang aand. f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. CarenFound.aand.dll. 1001 Un. St. Steel corp. dll. I00i - f 81? i S6? - I 814 81? 311 811- 311 l I 91A 104* 1041 59 170 1701 292 289? 107-1-? 107? 106$ ios? 41? 40? 461 46? Scheepvaart Maatschappijen. f 1000 f500 id. pref. 1000 Obi. 41/, 1000 Tabak Maatschappijen. Batavia aand. f 250/1000 Cultuur 11000 Maatschappij aand. f 1000 in Tabak aand. f 1000 imbah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. dll. id. 4 Conv. Chic. Rock Isl. p. 2002 4 Denver c. aand. Erie Kansas City S. aand. pref. 1000 250 1000 1000 1000 1000 1000 1000 KansasCityObl.aand.3dll. 1000 71* Missouri aand. dll. 1000 32i? 32? 129 id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 83 139? Rock Island aand. dll. 1000 18* 17? 117? South rail dll. 1000 19? 19?? South Pac dll. 1000 103?? 105* Union Pac 106? 161? m 20?? id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 95? 96? 211 Wabash gew. aand. 13? 66? 66? pref. 26? 26? Proiongatie-rente 3 3 a 3? 698 109? Koersen van New-York. 109? 445 Van Heden. 449 FONDSEN. Slot van Openingalc 2641 391 268? 405 gisteron vau hoden Atchison Topeka 91 90J Rock Island Common 17? 23? 90? Miss. Kan. Texas 32? 32* New-York-Ontario 42? Norfolk Wester 75? 89? 90? Southern Pacific 106? 106 95 95? Southern Railway 19 65? 65? 163? 163 23? 26? U. S. Steel Common. 47? 47 24? 23? Kansas Cy South 24 25? 25 do. do. Pref. 57? 1 57? 58-fV Stemming nauw. prijsh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3