WEERBERICHT. Thermometerstand JINNENLANU UIT L>E PERS. STADSNIEUWS. Kerk- en Sehoolnieuws. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 5 September 1908. Hoogste barometerstand 770 9 m.M. te St.Mathieu laagste 741.5 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 September 1908. Wind: Toenemende Westeljjke tot Z.-Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtToe nemende bewolking, later waarschijn lijk regen. TemperatuurIets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te lil uur 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. Vjjl te Amersfoort. Poögste gisterenF. 00 Lahgste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 59 i AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op ^Zaterdag 5 Sept. des morgens 7 uur 57» F. ondergeschikt is aan de zaak van het vaderland. Ook heet het dat de Vereenigde Staten trachten zich zoo sterk moge- lyk te maken in de Stille Zuidzee en langs de kust. Behalve dat besloten zou zijn tot eene voortdurende uit breiding van de Amerikaansche vloot, zou men aansturen op een verbond met China. Het doel moet zijn aan China een modern leger te geven. Vele Chineezen, die het nog niet kunnen verkroppen, dat de kleine Japanners hen sloegen, zouden niets liever willen. Maar China heeft geen geld. Het zou echter in de Unie eene leening kunnen sluiten en men verzekert dat daarover onderhandeld wordt. GROOT BRIT ANN IË. Te Glasgow trachtten werkloozen binnen te dringen in de zaal van het stadhuis, waar de gemeenteraad zit ting hield. Net bijtijds werd de zware eikenhouten deur gesloten, zoodat de Raadsleden tijdig aan een minder aangename ontmoeting ontsnapten. Het bestuur van de internationale vereeniging voor scheidsrechterlijke beslissing en vrede te Londen heeft het volgende besluit aangenomenMet het oog op zekere ondoordachte uit latingen in de pers en elders, die het gevaar van een oorlog tusschen Duitsch- land en Engeland doen onstaan, meent het bestuur dat het de plicht ,van Z(jner Majesteits regeering is, met Duitschland een overeenkomst van dergelijken aard tot stand te brengen, als gelukkig tusschen dat land en Frankrijk bestaat, om zoodoende het gevaar van een oorlog weg te nemen en een wederkeerige beperking van de krijgstoerustingen mogelijk te maken, die voor de bevolking van de twee landen zulk een zware last zijn. Het bestuur neemt de gelegenheid te baat, om allen, die in Duitschland aan hetzelfde werk arbeiden, zijne hartelijke achting te betuigen. Of het veel zal geven? DUITSCHLAND. De Berljjnsche gemeenteraad heeft met algemeene stemmen, behalve die der socialisten, 30.000 Mark toege staan voor Zeppelin. De Duitsche regeering heeft op 1 April van het afgeloopeu jaar een leening uitgeschreven van 500.000.000 gulden, die, behalve in Duitschland, voornamelijk in Oostenrijk en Neder land geplaatst schijnt te zijn. De plaatsing Is boven verwachting mak kel(jk geweest. CHINA. Wij hebben eergisteren reeds me degedeeld, dat een keizerlijk edict in China do invoering der grondwet en de samenroeping eener volksvertegen woordiging binnen niet al te langen tijd in het vooruitzicht stelt. Men zal zich wellicht herinneren dat de be weging voor de invoering eener grond wet in China begonnen is kort na afloop van den Russisch-Japanschen oorlog. In 1906 zond de regeering te Peking een commissie naar West- Europa en Amerika, om de staats regelingen der westersche mogend heden te bestudeeren. Vervolgens hadden tal van conferenties plaats die uitliepen op een keizerlijk besluit van 1 September 1906, waarbij be loofd werd dat de grondwet zou wor den ingevoerd zoodra het volk daar voor rijp was, terwijl in dien tus- schentijd hervormingen ingevoerd zouden worden. Een jaar later, 1 September 1907, werd „een regeerings- raad" (Tsji-tseng-joean) ingevoerd, een raadgevend lichaam, dat als voorbe reidende maatregel voor een parle ment dienen zou. Deze raad is sinds dien samengesteld en is thans in werking. Nu, op 1 September 1908, is het. derde besluit gekomen, waardoor de invoering der grondwet weer een stap nader wordt gebracht. Nederland en Venezuela. Een Reuter-telegram uit New-York vau 4 Sept. meldt, dat, volgens een bericht uit Port of Spain aan de „New-York Herald", de Britsche ge zant te Caracas in genoemde stad is aangekomen en dat volgens geruchten, de invoeirechten aanmerkelijk worden verminderd. President Castro is zeer verlangend om in de quaestie omtrent de zout en lucifersconcessies en andere moeilijk heden met Grcot-Britannië tot een schikking te komen, en de goede diensten van Groot-Britannié te ver werven om het geschil met Nederl i.nd te vereffenen. Naar aanleiding van een telegram uit Port of Spain aan de N.-Y. He rald, heeft de N. R. Ct. zich geweDd tot het. Departement van Buiten- landsche Zaken, met het verzoek, zoo mogelijk, nadere inlichtingen te willen verschaffen omtrent de mededeeling van Engeland's bemiddeling in ons geschil met Venezuela, Aan de N. R. Ct. werd echter medegedeeld, dat aan het Departement van eene bemidde ling in het geschil tusschen ons land en Venezuela als in het telegram aan de Herald bedoeld, tot op het oogen- blik volstrekt niets vernomen was. Vrouwenkiesrechtinde kerk In verband met het verwerpen door de Synode van het voorstel tot het verleenen van kiesrecht aan de vrouwelijke- lidmaten, noodigt ds. F. Reitsma, te Noordwolde (Fr.), de vrouwen in Nederland uit, een actie op touw te zetten, ten einde te ge raken tot de oprichting van een ver eeniging voor vrouwenkiesrecht in de Hervormde Kerk. De bedoeling van ds. Reitsma is de vrouwen, die sympathie voor die oprichting gevoelen, met elkaar in verbinding te brengen en dan aan haar de verdere regeling overtedragen. De opening der State n- Generaal. Het Stsbl. bevat een Kon. besluit van den 3den September betreffende de opening der gewone vergadering van de Staten-Generaal. Daarbij is het volgende bepaald de gewone zitting van de Staten- Generaal wordt op Dinsdag 15 Sep tember 1908, des namiddags te één uur, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers geopend door eene Commissie van Hr. Ms. wege, waar toe worden benoemd de ministers, hoofden van ministerieele departe menten. Ontwerp Bakkerswet. Aan de Kamers van arbeid, die uit den aard der door haar vertegen woordigde bedrijven daarvoor in aan merking komen, is thans door den minister van landbouw, nijverheid en handel een ontwerp-bakkerswet toe gezonden, met verzoek hierover het oordeel der Kamers te vernemen, uiterlijk binnen een maand. Het ligt nl. in het voornemen van den minister bedoeld ontwerp van wet ten spoedigste bij de Tweede Kamer in te dienen. Een aanklacht. Door lui tenant-generaal Rost van Tonningen, leger-commandant in Ned.-Indië, is tegen den directeur van de Avond post, zoo meldt dit blad, eene klacht ingediend bij den officier van justitie te 's-Gravenhage, naar aanleiding van de in de Avondpost geplaatste arti kelen van Wekker, en de daarop ge volgde uitgifte van die artikelen in brochurevorm. Knoeier ij met ongeval- Ie n-1 o o n 1 ij s t e n. In Land en Volk verhaalt mr. J. Van Drooge, dat er te Rotterdam door werkgevers „beestachtig" geknoeid wordt met de loonlijsten, die als maatstaf dienen voor do verzekering der werklieden volgens de Ongevallenwet. Het volgende staa'tje, dat h(j mede deelt, is veelzeggeud Een stuwadoorsfirma te Rotterdam was door de Rijksverzekeringsbank aangesproken om een hooger premie bedrag, dan door haar volgens de loonlijsten over 1 Januari 1906 tot 1 Juli 1906 verschuldigd zou zijn. Zij is tegen die beslissing in beroep gekomen. En wat is daardoor wereld kundig geworden? Dat deze firma alleen in het eerste halfjaar van 1906 het losloon van niet minder dan 51 schepen op de lijsten niet verant woord had tot een gezamenlijk bedrag van bijna 35 duizend gulden! Onwil lekeurig rijst dan ook de vraag, of die firma ook niet had geknoeid met de losloonen der overige door haar be handelde schepen. Zij had daarvoor opgegeven '290 duizend gulden, terwijl het bestuur der Rijksverzekerings bank meende, dat het 3-11 duizend moest zijn. Maar voegt de schrijver hieraan toe als dat zoo gaat op de groote schaal in de Rotterdamsche haven, is het geen wonder, dat volgens de stati stiek de algemeene kosten der ver zekering zulk een schrikbarend hoog percentage van het totaal der loonen bedragen. Immers, die loonen zijn door sommigen blijkbaar veel te laag opgegeven. Feitelijk is dat percentage dus niet zoo hoog, misschien lang niet zoo hoog. De Tiend wet. De minister van financiën vestigt in de Stct. er de aandacht van belanghebbenden op 1. Dat de aangiften van de door het op 1 Januari a.s. in werking tieden der Tiendwet 1907 vervallen tiend rechten bij de betrokken tiendcom- missiën moeten worden ingeleverd tusschen 1 Januari en 1 April 1909; 2. dat formulieren voor deze aan giften, met bijbehoorende inlegvellen, aanteekeningen en als voorbeeld in gevulde modellen, kosteloos verkrijg baar zijn ter secretarie van iedere gemeente en ten kantore van de ont vangers der registratie en domeinen; 3. dat het aanbeveling verdient de gegevens voor het invullen der aan giften reeds nu te verzamelen en de stukken zooveel mogelijk gereed te maken, opdat zij tijdig kunnen worden ingeleverd. VERMAKELIJKE VERGISSING. Een niet onvermakelijk voorval op politiek gebied is het volgende. De redactie van het antirovolution- naire blad „De Rotterdammer" had er zich danig aan geërgerd, dat een der schrijvers in een christelijk arbeidersblad, dat te Rotterdam ver schijnt, zich voortdurend bediende van uitdrukkingen, die als het ware uit het woordenboek der socialisten ge nomen waren. Zoo stond in dat blad, bestemd tot voorlichting van christelijke werlie- den, o.a. het volgende te lezen „Er heerscht thans een welgedane bourgeoisie over een verarmden wer kenden stand, die gestadig haar ka pitaal moet voeden, en wanneer ze daartoe onbekwaam is, verzinken moet in het moeras van het proletariaat." Is het niet merkte de a.-r. Rot terdammer daarbij verontwaardigd op, alsof we de taal van het sociaal democratisch dagblad Het Volk hoo- ren? Welgedane bourgeoisie, verarm den werkenden stand, proletariaat, alle krachttermen, ontleend aan het socialistisch taaleigen. Een verarmde werkende stand, die gestadig het ka pitaal van de welgedane bourgeoisie moet voeden. Zeg ons, welk socialis tisch schrjjver zal het dezen christe- lijken scribeot verbeteren Als hij, die werkende stand, daartoe onbe kwaam is, moet het verzinken in het moeras van het proletariaat. Geef ons éen uitdrukking van een sociaal-de mocraat, die krachtiger uitdrukt, welk lot, naar socialistische meening, den werkenden stand beschoren is, dan dit deel van bovenstaanden zin „Nog daargelaten de historische on juistheid In Het Volk brengt thans de heer Th. van der Waerden uit, dat het snood-socialistisch zinnetje in het blad van christelijke arbeiders, dat aan De Rotterdammer zoo zeer aan stoot gaf, afkomstig is van een anti revolutionair, een „christelijk scribent" aan w'ien het „hebben van een eigen taal, een eigen en schoone woorden keus" door niemand zal worden be twist, van Dr. Kuyper n.l. Wie is dan die snoode of verdoolde' Het is dr. A Kuyper zelf die in 1891 in zijn rede „Het Sociale Vraagstuk en de Christelijke Religie" (blz. 22) die tale des oproers sprak. Onbegrijpelijk zou men zeggen dat de stem der Openbaring, in dien niet die des bloeds, tot den Rotterdammer niet gesproken heeft. Of schenkt deze den getrouwen geen zintuig waarmee men aan 't woord des van-God-gegeveu-leiders herkennen moet om uit te roepen God lof, het is mijn Heei, ik heb zijn stem ge hoord Een andere onderstelling is denk baar: De Rotterdammer heeft de stem van den ouden demagoog herkend, maar speculeerend op de onwetend heid zijner lezers, die woorden met een onschuldig gezicht aangevallen als de tale vau den Antichrist. Maar dat zou al te stiekum zijn voor zoo'n christelijk blad. Boven het stukje in Het Volk staat, als tekst, Mattheus 26: 72 aangehaald: „Ik ken den mensch niet". De luitenant-kolonel E. Luden, commandant van het XXIIe land weerdistrict te Amsterdam, zul van 5 tot en met 25 September zich onder de wapenen begeven bij het 5 regiment infanterie te Amersfoort. Zijn de versieringen van Koningin nedag in alle straten al verdwenen, de Groote en Kleine Haag prijken nog volop in groen en vlaggentooi. De bewoners hebben zich veel moeite en opofferingen moeten getroosten om de buurt een feestelijk aanzien te geven en willen er .nu blijkbaar ook zoolang mogelijk van genieten. Zondagavond zal, als het weer tenminste niet al te ongunstig is, ook de verlichting weer worden aangebracht. Donderdag 10 September zal eene vergadering worden gehouden van de vereeniging „Handel en Nijverheid". Behandeld zullen worden de punten, die van de vorige agenda zijn overge bleven en een voorstel van het Bestuur om eene lezing te laten houden over het „Arbeidscontract." Programma van het concert, morgenavond in Amicitia te geven door de Stafmuziek van het 5e Regi ment Infanterie. 1. „Liebesinsel", uiarsch Liucke. 2. Ouverture „Raymond" Thomas. 3. Freuct euch des Lebeus,Walzer Strauss. 4. Fautaisie über das Lied „O, bitt cucli iiebe Vogelein" Wijsman. 5. Ouverture„Dasgoldene Kreuz" Brtill. 6. Trois Dauses espagnoles Moskotvski. 7. a. Fauis angelieus Franeke. b. Rendez-vous, intermezzo Metier. 8. Hommage 4 Meyerbeer Seidel. Door de christelijke werklieden organisaties is een commissie van 3 leden benoemd, die een conferentie zal verzoeken met (de patroonsver- eeniging „Boaz", waarna een officieele regeling omtrent het arbeidscontract met de algemeene patroonsvereeDiging zal plaats hebben. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie, omtrent het hervatten van de danslessen van den heer Klaassen. Bij het openbaar lager onderwijs zijn tijdelijk benoemd: mej. A. G. de Jager aan de Jongensschool, mej. R. G. Overbosch aan de school 3de soort in de Beekstraat en de heei P. J. van Loo uit Utrecht aan de school 3de soort op Puntenburg. In de Amersfoortsche Kerkbode wordt medegedeeld, dat Neeltje Lokerse het plan heeft binnenkort Amersfoort te bezoeken, om een door haar ge schreven boekje te verkoopen. Deze brochure bevat de door haar op ver schillende plaatsen van ons land, ook te Amersfoort, gehouden lezing, ietwat uitgebreid, en is een pleidooi voor het onderzoek naar het vaderschap. Voor het deelnemen aan de manoeuvres, welke onder de leiding van den generaal-majoor J. de Waal, inspecteur van de bereden artillerie, van 7 tot en met 12 September a.s. worden gehouden, marcheeren Maan dag de regimentsstaf van het le regt. veld-artillerie van U trecht onder kolonel A. van Seters en de staf van de He afdeeling onder luitenant-kolonel L. baron Van Hogendorp naar Wage- ningen, alwaar de troepen worden ingekwartierd, terwijl de 6de batterij onder bevel van den kapitein V. A. J. Bloem, ter sterkte van 3 officieren, 89 onderofficieren en minderen, 96 paarden, vier vuurmonden en zes caissans naar Ede (Bennekom) zullen macheeren, alwaar het kantonnement zal worden betrokken De le luitenant W. J. D. Have- laar, wordt 1 October a. s. van het le reg. veld-artillerie te Amersfoort, overgeplaats bij het 4e reg. veld-ar tillerie te Utrecht. De officieele opening van het nieuwe gebouw van de Industrie- en Huishoudschool is thans definitief vastgesteld op Dinsdag 15 September. Bij Kon. hesl. van 2 dezer is aan mejuffrouw M. M. Maassen, gebo ren te Mariadorf (Duitschland) ver gunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zjj overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet. Bij de aanbesteding voor het bouwen vau een school te Soest voor de Ver. „Een school met den Bijbel" werd ingeschreven door de volgende Amersfoorters G. C. Blanken f 13520G. Mosterd man f13980; H. Keizer f 13050; J. van Keulen f 11999. Jac. v. Beek te Hilversum was met 111965 laagste inschrijver. Gisterenavond heeft onze stad bezoek gehad van een jongedame, die verschillende winkeliers blij maakte met het doen van allerhande inkoopen. Al heel spoedig kregen sommigen echter wantrouwen en werd hier en daar geiuformeerd, waaruit bleek, dat de kaus op betalen niet verbazend groot was. De politie met een en ander in kennis gesteld, vermoedende met een geroutineerde oplichtster te doen te hebben arresteerde haar en bracht haar naar het bureau van politie. Onder een stortvloed van tranen ontkende ze echter alle slechte bedoelingen, voor haar handelingen allerlei uitvluchten zoekende. Latei- op den avond werd zij weder in vrij heid gesteld. Een vrouw, die hedennacht gratis logies had gehad op het bureau van politie werd van morgen in zwaar beschonken toestand gevonden aan den Soesterweg. Op een hondenkar werd ze naar het politiebureau ge bracht, alsmede de flesch spiritus die bij haar werd gevonden. PREDIKBEURTEN. van Zondag 6 September 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur Ds. D. Drijver van Zaandam. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10-) uur Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Voorm. 101 uur Ds. A. de Jong van Noordhorn. BARNEVELl). In verhouding met f. het groote aantal aangevoerde scha pen, bezochten Donderdag slechts i. weinig kooplieden onze markt, zoodat de handel zeer traag ging. Aange- i voerd waren n.l. 1600 lammeren, 1041 ooien en 589 hamels, of ongeveer 1000 1 meer dan de vorige week. Slechts een klein gedeelte kon koopers vin den en wel tegen de volgende prijzen lammeren f9 a f 12, ooien f7 a f 10 en hamels f 12 a f 15. B(j Koninklijk besluit van 2 dezer is aan A. W. J. J. baron van Nagell, te Barneveld, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de i Koningin verlof verleend tot het aan nemen van het ridderkruis 2de klasse der Koninklijke Kroonorde van Pruisen, hem door den Koning van Pruisen geschonken. SCHERPENZEEL. In de laatst ge houden raadsvergadering werd tot wethouder herkozen de heer J. van Wolfswinkel met 6 stemmen, terwijl 1 biljet blanco was. WOUDENBERG. Woensdag 6 Sept. zal in café „Dorpszicbt" een vergade- ring worden gehouden om te komen tot oprichting eener schietvereeniging. Voor de oefeningen die tot heden steeds op de korte baan en met mar- gapatronen werden gehouden was Ij zeer veel animo, waarom dan ook- jg verwacht wordt, dat velen zich op de 9 te houden vergadering zullen bevinden teneinde zich als lid op te geven. Luitenant Berkeljon van Amers foort zal ook ter vergadering aanwezig z(jn, om van advies te dienen. - Frans Rosier. Omtrent de ontsnapping van Rosier wordt nog het volgende medegedeeld Toen Donderdagavond de feesten (31 Aug. uitgesteld om het gure wedei waren afgeloopen en Frans werd weg geleid naar z(jn cel, ontstond een woordentwist tusschen eenige ver pleegden en werd hulp van verple gers vereischt. En juist hiervan maakte

De Eemlander | 1908 | | pagina 2