INBOEDEL, PENSION Dr. GRONEMAN I s Stoomvaartberichten ADVEUTE:/flËN De Notaris Jobs. Knoppers verkoop®^ s N. V. Stoom-Olieslagerij Graanhandel 7 SEPTEMBER. li. H. van Dam, Laugestr. 99 E. J. Ruitenberg A. J. Zaling en van St.-ülicoEaas fianostemmer en Reparateur. II. J. van Eimeren, Specialiteit damesboofdwasschiog Beurs van Amsterdam. Frans gebruik, om te ontvluchten. Onverwacht sprong hij door een raam en liet zijn jas in handen van een verpleger, die hem trachtte te grijpen. Dat Frans over de haven vóór het gesticht is gezwommen, staat vast zjjn bovenkleeding werd Vrijdagmor gen gevonden. Van een erf nabij het gesticht werden eenige kledingstuk ken vermistniet onwaarschijnlijk dat Frans deze zich heeft toegeigend. De een meent hem hier des nachts op zijn erf gezien, een ander op zijn dak gehoord te hebben. Men meent, dat Frans nog niet ver van Medemblik verwijderd is en dat lijj zich overdag verborgen houdt, om 's nachts zijn reis voort te zetten. In alle richtingen wordt gesurveil leerd. Men zal zich herinneren dat Rosier, bijgenaamd Haarlernsche Frans, die wegens den moord op de wed. Van Dregt te Haarlem tot 12 jaren tucht huisstraf werd veroordeeld, in den nacht van 19 op 20 Februari 1906 eveneens er in slaagde uit Medem blik te ontsnappen. Veertien dagen lang wist hij zich toen voor de over al speurende politie te verbergen, tot dat hij eindelijk in een kapperswinkel te Utrecht door den kapper werd her kend en later in het volkslogement Azariël werd gearresteerd. De politie te Amsterdam nam bij zondere voorzorgsmaatregelen en liet bij de Tolhuisboot en by de Oranje sluizen zeer scherp surveilleeren op binnenkomende menschen, ten einde te voorkomen, dat langs een van deze beide wegen Rosier de stad binnen kwam. Het geheele politiekorps in het land is natuurlijk mobiel gemaakt. Telegraphisch zijn beyelen tot opspo ring van den gevaarlijken misdadiger gegeven. Omtrent de ontvluchte meldt de Tel. nog het volgende Rosier hield zich in den laatsten tijd zeer rustig, zoodat de onderdirec teur Seigsma, die tijdens het verlof van den directeur, diens functie waar neemt, er geen bezwaar in had, dat hij Donderdagavond deelnam aan een feest, gegeven ter eere van de Koningin. Dit feest had plaats in de recreatiezaal. Deze zaal dient Zondags voor kerk en doet overigens dienst voor alle festiviteiten in het gesticht. Te elf uur was het feest afgeloopen en gingen het eerst de vrouwen naar haar afdeeling. Vervolgens werden de mannen, onder toezicht van een aan tal bewakers, naar de voor hen be stemde afdeeling geleid. Om echter deze afdeeling te bereiken, moet men een 17 meter lange gang door, welke loopt langs den buitenkant der zaal en waarvan de ramen uitkomen op de zg. Noordertuin. Alles ging in volmaakte orde, toen Frans Rosier plotseling vooruit rende, een ruit in sloeg, de roede stuk trapte en naar buiten sprong. Er ontstond een pa niek onder de verpleegden, waardoor het voor de bewakers niet mogelijk was Rosier onmiddellijk na te zitten. Wel greep een van de bewakers den vluchteling bij zij jas, maar Ro- sier glipte uit dit kleedingstuk en liet dit achter in de handen van den bewaker. In plaats, dat de bewakers hem door het raam volgden, liepen ze eerst de gang door en kwamen zoo doende in den tuin. Van den vluch teling was toen geen spoor meer te v ontdekken. De Noordertuin is ornge- ven door een ijzeren hek, waarvan, voor het gemak van eventueele vluch telingen, de pennen omgebogen zijn. Een oude vrouw met rheumatiscbe ledematen zal zelfs geen moeite heb ben over dit hek te klimmen. Nader meldt een ooggetuige Het strijkorkest van het muziek gezelschap Euterpe luisterde den feest avond in het krankzinnigengesticht op. Toen de uitvoering geëindigd was, weiden de gevaarlijke verpleegden, uit de versterkte afdeeling, als Frans Rosier, tusschen 2 verplegers en een hoofd verpleger weggeleid. In de gang drong Rosier zijn verplegers op zijde en wrong zich door een tweetal zeer kleine ruitjes. De oppassers wilden hem grijpen, doch de andere patiënten verhinder den hen daarin. Het scheen een complot te zijn, want wie Rosier wilde grijpen, kreeg een slag in het gezicht. De hoofdverpleger, die hem bij zijn beenen wilde vastpakken, kreeg een vuistslag tegen het gelaat terwijl zijn handen werden vastge houden. Hoe Frans Rosier zich door die kleine ruitjes wrong, is een raadsel, want het bleek voor de bewakers onmogelijk hom langs dien weg na te gaan. Na den eersten schrik weerklonken de noodfluitjes en ging men van alle kanten den vluchteling na, doch toen bleok het reeds te laat. Een gerucht luidt, dat Rosier gezien is in de Brake, den weg, die van Medemblik naar Oostwoud loopt. Een avonturier. De recht bank van Pontoise in Frankrijk veroor deelde dezer dagen den vroegeren vicaris Yvan Pichon wegens lasterlijke beleediging tot een jaar gevangenis straf en 3000 francs buete. De veroor deelde had aan de officieele personen van het stadje Neuilly-Plaisance brieven geschreven, die van beleedigingen overliepen. Het verhoor tegen den zevenenveertigjarigen beklaagde ont rolde een beeld, zoo bont en avon tuurlijk als geen fantasie van een met sterke effecten werkenden ro manschrijver vermag te verzinnen. In 1882 werd Pichon te Quimper priester en spoedig daarop ook pro fessor aan het seminarium. Vervol gens was hjj vicaris in verschillende gemeenten van Bretagne, tot lijj, wegens talrijke diefstallen den pries terrok moest uittrekken. Nu trok hij naar Havre en vestigde zich hier als vrije professor. Spoedig daarop ont voerde hij een gehuwde vrouw en vluchte met haar naar Zwitserland. Toen hij het geld der bedrogene er had doorgebracht, liet hij haar zitten en dook in België bij een graaf Dor- lot als gouverneur op. Hier steelt hij 10.000 francs, verdwijnt en vindt na eenige maanden onder den naam I-Iorza een betrekking als gouverneur bij den graaf Kachowe Dorteghem. Na zes maanden heeft hjj zoo'n grooten in vloed op de gravin verkregen, dat deze haar echtgenoot 50,000 francs ontsteelt en met den avonturier er van door gaat. De graaf echter stelt de justitie niet met het geval in ken nis, maar was blij, toe'1 h(j zÜd on trouwe vrouw eindelijk terughad. Nu verplaatste de avonturier het tooneel van zijn daden naar Parijs, waar hij een reeks oplichterijen met het grootste succes uitvoerde. Hier achterhaalde hem echter voor de eerste maal het noodlot. Hij had zich uitgegeven voor marinedokter en een scheepvaart maatschappij voor 15,000 francs afge zet. Het bedrog werd ontdekt en Pichon kreeg twee maanden gevangenisstraf' en 1000 francs boete. Toen hij uit de gevangenis werd ontslagen, trok hij naar Neuilly-Plaisance en beleedigde de overheid aldaar, waarvoor hij even eens achter slot en grendel werd ge zet. Gedurende het verhoor was het niet uit den verstokten zondaar te krijgen, met welk doel hij eigenlijk de lasteraarsbrieven had geschreven. Het gebruik van turf. Behalve voor brandstof wordt turf, zooals men weet, voor een aantal doeleinden gebezigdmen ontwerpt ze aan een droge distillatie om er lichtgas uit te stoken, waarbij tevens parrafine, photogeen, ammoniak enz. gewonnen worden. Verder wordt er bordpapier en turfwol van gemaakt, bet laatste o.a. voor vloerkleeden en dekkleeden. Turfstrooisel en turfmolm doen dienst in stallen en bij bemes ting, zoowel als pak- en isolatie ma teriaal. In den vorm van morsturf- steenen maakt men er gebruik van voor tusschenwanden om 't geluid te dempen, terwijl de entomologen turf- platen gebruiken in de doozen hunner inscten verzamelingen. In den laatsten tijd maken de Amerikanen ook papier, dat niet al leen waterdicht, maar ook „motten- dicht" moet zijn, waarbij komt dat de prijs hoogstens de helft van liout- papier bedraagt, 't Eenige gebrek is, dat men dit bruine turfpapier niet bleeken kan, zoodat het niet voor drukpapier kan dienen (Hdbld.) De stad der pillen. Het is niet de naam van een September - revue, het is de algemeen gangbare naam voor de Amerikaansche stad Detroit. De naam is welverdiend, want een officieel cijfer leert ons, dat de stad elk jaar alleen naar de Oude Wereld tien millard pillen uitvoert, hetgeen echter niets meer vertegen woordigt dan een derde van de jaar- lijksche productie, aangezien het mee- rendeel in de Ver. Staten zelf ver bruikt wordt. De heele wereld slikt pillendocb de kinderen van Oom Sam slikken ze het allermeest. In Amerika schat men het pillenverbruik op 60 pillen per hoofd en per jaar. Detroit maakt pillen in eiken vorm, in elke kleur, in elke smaakgemid deld zijn er een duizendtal verschil lende soorten, die zoowat het. klas sieke repertoire verlegenwoordigen. Dan komen er jaarlijks een twee hon derdtal nieuwe soorten bij, al naar mate de modekwaal van het seizoen. Tot dusver geschiedde het pillen- draaien als handwerkin groote stampers wordt het medikament toe bereid en tot een vasten koek ge stampt, dan wordt de koek in kleine vierkante stukjes gesneden en door het werkvolk in de fabrieken met de hand de pil gedraaid. Duizenden man nen, vrouwen en kindereu oefenen te Detroit het nuttig beroep van pillen draaier uit. Doch er is nu sprake van een pil- lendraaimachine, welke 200,000 pillen per dag zou kunnen afleveren, zegge 10,000 pillendoosjes of fleschjes van twintig stuks. L ij k v e r b r a n d i n g. De Fran- sche afdeeling van de internationale vereeniging tot bevordering der lijk verbranding heeft een verslag uitge bracht, waaruit blijkt dat Amerika op dit gebied de eerste plaats bekleedt. In 36 ovens zijn daar in 1907 meer dan 4000 dooden verbrand. Hierop volgt Duitschland met 15 ovens waarin 2907 lijken werdeu verbrand. In de Argentijnsche republiek bedroeg dit getal 976 en in Zwitserland met 4 lijkovens 721. Verder werden in Enge land in 13 ovens 705, in Frankrijk in 4 ovens 457, in Italië in 30 ovens 442 dooden verbrand. In Denemarken bedroeg dit getal 77, in Zweden 70 in Canada 33. Burgerlijke Stand van 5 September 1908. GEBOREN Elisabeth, d. van Wil lem Dijkhuizen en Geertruida Hage- beuk. Barbara Francina, d. van Charles Henri Mulder en Francina Catharina Adriana Oosterbaan. Laatste Berichten. Heden is officieel bekend ge werden de strekking van het ant woord der Nederlandscbe regeering op de tweede Nota van het Vene- zuelaansche gouvernement. De juist heid van de inlichtingen door den Haagscho correspondent van het Han delsblad daaromtrent verkregen wordt volkomen bevestigd. Het antwoord eischt intrekking van het beruchte decreet van 14 Mei, dat aan de wel vaart van Curagao zulk een zwaren slag toebracht voor 1 Nov. a.s., doch ademt overigens een zeer vrede- lievenden geest. Frans Rosier. Gistermiddag heeft een boer te De Bilt voor hjj wist dat Rosier weer ontvlucht was een kerel in het bosch gezien met bebloed gezicht. De boer zeide by zich zeiven„als ik niet wist dat Rosier in Medemblik zat, dan zou ik zeggen hy is het". De kerel vluchtte, toen de boer naar hem keek onmiddellijk het kreupel hout in. Toen de boer vernam dat Rosier werkelijk ontvlucht was, waarschuwde hy de politie. Hedennacht heeft de politie bet bosch afgezet en heden morgen van half 6 tot half 9 alles afgezocht, doch niets gevonden. Is hy het geweest en dit is mogelyk Rosier heeft hier n.l. een zuster wo nen in de buurt dan is hy' misschien in De Bilt uit een goederentrein ge sprongen, waarmede hij kan aan gekomen zyn. Men blijft speuren. (Hdbld.) MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Koning Willem I" vertrok 5 Sept. van Amsterdam naar Batavia. „Niobe" arriv. 5 Sept. van Stettin te Arasterdam. „Oranje" van Amsterdam naar Ba tavia, pass. 5 Sept. Point de Galle. „Timor" van Amsterdam naar Ba tavia, pass. 4 Sept. Gibraltar. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Prinz Ludwig" (Oost Azië- Bremen) 4 September 7 uur v.m. van Southampton vertrokken. s.s. „Therapia" (Marseille-Batoem) 4 September in Smyrna aangekomen. s.s. „Skutari" (Batoem-Genua) 4 September in Smyrna aangekomen. s.s. „Prinz Friedrich Wilhelm" (New York-Bremen) 3 September 12 uur v.m. van New Y'ork vertrokken. s.s. „Lützow" (Bremen-Oost Azië) 4 September 7 uur n.m. in Singapore aangekomen. te Amersfoort, zal op Woensdag 9 September 1908, des voorm. 9 uur, ju het veilingslokaal „HET VALKJE", te Amersfoort, publiek om coutnut geit! flt'nru gedeeltelijken, grooten- tleels voor eenige jaren nieuw gekoehten voornamelijk bestaande uit massief notenhouten salon-ameublement, eikenhouten ameublement, 2 slaap- kamer-ameublemeuten, stoelen, tafels, canapé, piano, schrijfbureau met stoel, vulkachel en andere kachels, spiegels, brandkast, pendule en ornamenten, kleedon, karpetten, gordijnen, gas- en electriscbe lampen, ledikanten, bedden goed, mangel, eetservies, keukenge reedschap en al betgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Daags vóór den verkoop van912 en van 25 uur te bezichtigen. YAN J. VAN VOLLENHOVEN A M E RSFOOB T. ALGEMEENE LEDENVERGADE RING VAN AANDEELHOUDERS op Zaterdag 19 September a.s., des avonds 8 uur, ten kantore der Vennootschap. H.H. Aandeelhouders, die deze ver gadering wenschen bij te wonen wordt verzocht hunne aandeelen te depo- neeren ten kantore der Vennootschap. Ontwerp Balans en Winst- en Verliesrekening alsmede agenda der te behandelen onderwerpen liggen van heden af ter inzage ten kantore der Vennootschap. De President-Commissaris, gevraagd voor óen heer, twee kinderen (10 en 5 jaar) en een kinderjuffrouw met gebruik van twee grootere en een kleinere kamer. Brieven met volledige prysopgaaf onder letter B aan het bureau van „De Eemlander." is uit de stad en zal de praktijk, die door de burgergeneesheeren wordt waargenomen, hervatten op Ui Ui N C w 3 Grootst gesorteerd 0- 3 MAGAZIJN van DAMES-, HEEREN- EN KINDER* ONDERGOEDEREH Atelier voor Maatwerk, aan huis.} PRACHTVOLLE AFWERKING. ZEER LAGE PRIJZEN. BIJ TIMMEItMAK en MAKELAAR. WEVEBSINGEL 11. CONFISEUR Langostr. 1. Hoek Varkensmarkt. Telepkoon No. 171. Weder beroemd dagelijks versch, mijn 50 cent per 5 ons. LOUIS ÜiLOti BUztj. OrierlngeiiKtrsiit X, COIFFEUR. POSTICHEUR ARNHEMSCHE STRAATWEG 8. Aparte salon voor Dames. u SEPTEMBER. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Staatsfondsen prijsh. Peru bljjft gevraagd. Cult, aand. vast. Mijnen prijsh. zonder handel. Tabak stil met weinig handel. Amst. Langkat flauwer gestemd. Petroleum vast vooral voor Java Pe troleum. Amerika vast gestemd. De meeste aan dacht trokken de z.g. Guit. waarden waarin veel omging. Staafsleeningen. Nederland. Obl. N.W.S. 3 1 1000. Cert. id. 3 f 1000. id. id. 2'/j f 1000. Hongarije. Obl. 1892/1904 4 Kr. 2000. Italië. Obl. 1862—814 Ls. 100i°°/m. Oostenrijk. Obl. Jan.Juli 4 Kr. 2000. MeiNov. 4 Kr. 2000. Portugal. Obl. Ie Serie 3 100. 3e 3 Prs. 500. Vorige koers 90 J 90 74Ü 96' 5 Sept. 901 893 743 60 Rusland. 1884 Goud 5 G.R Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894- Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Rees. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. 11000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang aand. f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Found.aand.dll. 1001 Un. St. Steel corp. dll. 1001 90 S6 81} 81}} 81} 81| 81A 104} 104} 172} 1731 294 108A 108-3 103} 104} 39 j} 40A '45A 46} Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. I 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij.Nederl. aand. f 500/1000 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 4'/a 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwogleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. 1 1000 Staatsspoor - 250 a mpr (f a Atchison aand. dll. 1000 id. 4 °/o Conv. 1000 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 129} 130 140 139} 7} 7} 30A 20(3 65}} 66} 707} 703 112 A 110 451} 450} 273} 267} 400 397} 97 90} 89A 89} 95-fV 95} 64} 65 27 -7}} 24-} 25} 25} 26} 58} 60} Kansas City Obl. aand. 3 dll. 1000 Missouri aand. dll. 1000 id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 South rail dll. 1000 South Pac dll. 1000 Union Pac id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 Wabash gew. aand. pref. Prolongatie-rente 71A 311 84 171 20 105} 160| 96A 1-f 7U 32f 18} 20} 107} 163 96* 12} 26A 2' Koersen van New-York. Van Heden. fondsen. Atchison Topeka Rock Island Common Erie Railway Miss. Kan. Texas New-York-Ontario Norfolk Wester Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U. S. Steel Common. Kansas Cy South do. do. Pref. Stemming Slot van Uponingst gistoron van hodon Pu n>

De Eemlander | 1908 | | pagina 3