WEERBERICHT. t Thermometerstand UIT 1)E PERS. STADSJNIEUWS. Langs den fftfeg. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 8 September 1908. Hoogste barometerstand 765.9 m.M. te Seydistjord laagste 746.1 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 9 September 1908. Wind: Meest matige Z.-Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt tot betrokken, waarsch(jnl(jk regen. TemperatuurIets koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. j'i te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 .Laagste hedennacht F. 47 Hedenmiddag 12 uur F. 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. f Temperatuur van het water op .Dinsdag 8 Sept. des morgens 7 uur: 57°' F. een laakbare handeling heeft gepleegd, waarin de directie aanleiding gevonden heeft om den chef en den employe, die bij de zaak betrokken waren, te ontslaan. Zatermiddag vertoefden te Har derwijk een commissie van 15 ambte naren der Staatsspoor om daar terrein en bosschen te bezichtigen voorden even- tueelen aankoop van terrein voor een daar te stichten sanatorium. Voor dit doel werden in oogenschouw genomen de bosschen nabij den z.g. „Haspel". Op meerdere punten werden foto's ge nomen en boringen gedaan. Naar men verneemt, werden de hier beziene gronden geacht als de meest geschikte voor den bouw van een sanatorium verschillende andere plaatsen van ons land waren reeds door dezelfde com missie bezocht zonder goed resultaat, zoodat alle kans bestaat, dat de keus op Harderwijk zal vallen. 1909. De Zutph. Ct. (lib.) heeft een arti kel .Politiek Oudejaar". „De dagen der tegenwoordige Tweede Kamer zyn geteld. Haar einde komt over een jaar is hare samenstelling hernieuwd. Dan is menige plaats door een ander ingenomen, dan staan de partijen mogelijk gansch anders tegen over elkaar. Nu kan men nog spre ken van een linker meerderheid in tijd van nood, want een deel van hen, die ministerieel geacht werden, hebben het Ministerie-De Meester niet immer den zedelijken steun ge schonken waarop het aanspraak meende te mogen maken. Maar het is de vraag of over een jaar de ver houding tusschen de partijen niet ge heel veranderd zal zyn. „Waarlijk, het wordt langzamer hand tijd, de vraag onder de oogen te gaan zien, wat bij de eerstvol gende Kamerverkiezingen de leus moet zijn waaronder de vooruitstre- vend-vrijzinnigen zullen optrekken. „Grondwetsherziening om te komen tot algemeen kiesrecht dat zou alle Unie liberalen n vryzinoig- democraten te zamen kunnen bi en- gen. Menzou zoodoende de vrij liberalen afstooten, zeker, maar beter zóó dan dat de vooruitstievende hun pas al- maar-door lieten regelen naar het tempo van hun langzamer strydeude voormalige pailijgenooten. „Behoud der openbare school dat lijkt ons een eisch die in deze dagen wel gesteld en bij de komende ver kiezingen met nadruk herhaald worden mag, nu men van antirev. en Roomsch-Kath. zijde, nog altijd niet tevreden met de verworven „rechts gelijkheid" en de verkregen subsidies, zijn wenschen verder blijft uitstrekken. Ons verzet moet gaan tegen het spelen van gansch het onderwijs in handen der geestelijkheid en hare gewillige dienaren. We moeten blijven strijden voor behoud der openbare school, te meer waar deze instelling gevaar dreigt bij de komende Grondwetsher ziening. Want evenzeer als in 1885 zullen ook nu de antirev. en Roomsch- Kath. geen poging onbeproefd laten om in art. 194 der Grondwet vast te leggen hun verlangenhet bijzonder ouderwijs regel, het openbaar onder wijs aanvulling. „Tegen beschermende rechten het zal noodig zijn krachtdadig op te komen voor ons vrijhandelsstelsel. Want telkens weer duikt in de pers van rechts het praatje op dat econo mische toestanden hier te lande zoo slecht zijn doordat handel on nijver heid niet beschermd worden door fis cale maatregelen. Argumenten te over zijn tegen dit beweren aan te voeren. En die zullen naar we verwachten actueel worden. Dit Kabinet toch staat in het teeken van geldelijke onmacht. De middelen vloeien traag, nieuwe behoeften roepen luide om bevrediging en eischen altijd meer geld van den Staat. Wil er iets komen van de sociale wetgeving, welke nu weer trager dan ooit haar slakkengang voortzet, dan moet de Staat bijsprin gen. Die meerdere uitgaven te vinden door een rationeel stelsel van belasting herziening in den trant van wat Mi nister De Meester indiende ligt niet in de lijn der conservatief antirev.- Roomsch-Kath. minderheidzy ver kiest verre protectie. En we verwach ten dan ook in 't laatste bestaansjaar dezer Kamer van rechts luide de leus te hooren verkondigenprotectie van handel en nijverheid. „Willen aanhangers van verschil lende partyen optrekken ter bereiking van een gemeenschappelijk doel, dan hebben ze vooraf deugdelijk te over wegen wat hen vereent. Uitgebreid moet zoo'n strijdprogram niet zyn hoe meer daarop staat, hoe meer ver deeldheid al dadelijk en hoe meer misverstand als ,'t op de uitwerking aankomt. Maar men kan al niet min der toe dan met deze drie eischen Grondwetsherziening om te komen tot algemeen kiesrecht, behoud der openbare school en tegen beschermen de rechten. „Al vallen dan velen af die vroeger met ons optrokken, al zal dan wel licht gevaar dreigen voor verlies van zetels beter zóó dan een zwakke meerderheid waarop in tyd van nood niet te rekenen is. „Nu is het tijd over deze vraag stukken te denken, te schrijven, te praten, te onderhandelen. Aan de leiders der vooruitstrevend vrijzinnigen behourt de taak, den komenden stem busstrijd voor te bereiden opdat de kiezers intijds in de gelegenheid zijn hun meening daarover kenbaar te maken." Bij de oefeningen in het kamp bij Zeist viel hedenmorgen een veld artillerist van zyn paard, gelukkig zonder ernstige kwetsuren op te loopen. Per brancard werd hij naar het hospitaal alhier overgebracht. Naar wy vernemen is op de statuten der Araersfoortsche Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose de Koninklijke goedkeuring verkre gen. Den len November wordt van zijn detacheering bij de Hoogere Krijgs school te 's Gravenhage ontheven de le luitenant J. Kooiman van het 5e regiment infanterie. Met ingang van 16 Aug. is be noemd tot hulp-telefoniste te Amers foort mej. W. C. H. van der Burg. Naar men ons meededeelt is de bouw van een paviljoen, school en ziekenbarak op „Groot Emaus" te Ermelo gegund aan den heer T. van Hoogevest alhier, den laagsten in- schiyver, namelyk voor f19.150. Te Arnhem slaagde gisteren voor het gewone politiediploma J. D. van Veenendaal, agent van politie alhier. De uitslag van het heden ge houden 2de tdelatingsexamen voor het Gymnasium is als volgt Toegelaten tot kl. I. Hooykaas. Tot kl. Ill J. E. Eilerts de Haan en C. de Lind van Wijngaarden. Tot kl. IV J. Enkelaar. Tot kl. VI a. Th. H. J. Steenbeek. Gistelenavond had indeStoove- straat een vechtpartij plaats, waarby duchtig werd geklopt en ook van messen werd gebruik gemaakt. Twee personen werden zoo toegetakeld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Morren verbohd de gewonden. De dader, een zekere Br. is aangehouden. Op het politiebureau zijn gede poneerd, een antiek zilveren lepel en een imitatie zilveren lepel. Een der zwanen, die zich de vrij heid veroorloofde een wandeling op de straat te maken werd door een kar overreden, zoodat het dier waarschijn lijk zal moeten worden afgemaakt. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek). XI. De ingezetenen van Amersfoort stel len „Birkhoven" op prys. Dit is de gedachte, die by my opkwam, zoo dikwijls ik in de laatste weken deze nieuwe gemeentelyke possessiebezocht. Er is veel gewandeld in den laatsten tyd en moeders met hunne spruiten hebben er in de vacantie-dagen druk van geprofiteerd. Het is dan ook een lust eenige vrije uren in dit fraaie bosch, dat hier en daar nog ongerepte natuur vertoont, door te brengen. De paden worden thans keurig onderhouden en doen zien, dat de bosch baas werk van zijn baantje maakt. Dat doet ook de pachter van het restaurant, waarover in dit blad reeds veel goeds is gezegd, zoodat ik daar over kan zwijgen. Het Gemeentebestuur heeft het wiel- ryden in enkele lanen voorloopig ver boden een in mijn oog uitstekende maatregel. Niet dat een enkele wiel rijder, die tot de bezadigdeu behoort, daar hinderlijk zou zyn och neen het bosch is groot genoeg, maar als ei- des Zondags geheele zwermen van die rijders komen, die daarbij de kunst van het rijden maar heel weinig mach tig zijn, en om anderer veiligheid weinig geven, worden zy hinderlijk voor de wandelaars en de goeden moeten het dan maar met de kwaden ontgelden. Dat gaat nu eenmaal niet anders. Als nu waar is, wat ik langs mijn ooren heb hooren gonzen van een mooien nieuwen toegangsweg het plan om den ouden Soesterweg te vei harden, moet zyn opgegeven naar dit lustoord, dan durf ik voor spellen, dat het steeds meer wande laars, enz. zal trekken en zal dus het doel, dat zij, die deze bezitting voer de gemeente hebben verwoiven, voor oogen hadden, steeds nader komen De Koninginnedag is weer voorbij en ook ditmaal in Amersfoort met opgewektheid gevierd. Toch komt hel me voor, dat de Oranje-Vereeniging, goed zou doen, als zy eens wat ver andering in het programma bracht, dat nu allo jaren hetzelfde dreigt te zullen worden koraal, aubade, volks spelen, optocht. Natuurlijk heb ik geen bezwaar tegen een dier onderdeelen, maar de phantasie der heeren is hier mede toch niet uitgeput Het zou geen kwaad kunnen, dunkt me, als er behalve het confessioneele, dat nu teveel domineert, ook eens wat ander bloed in die vereeniging kwam. Coufessioneelen zijn natuurlijk beste, brave menschen, maar of zij er nu wel zoo bijzonder slag van hebben om feestelijkheden te organiseeren, is aan gerechtvaardigden twijfel onder hevig. Nu heeft het deD schijn alsof van dien Koninginnedag een partij-zaak is gemaakt en dat heeft anderen, die by zoo'n gelegenheid bijna onmisbaar zijn, zich doen terugtrekken. Ook is dat niet de manier om het meeste geld, dat toch voor feestvieren een onmisbare factor is, binnen te krijgen. Wat my ook heeft verwonderd, is, dat men hier zoo laat weet, wat er eigenlijk dien dag te doen zal zijn. Terwijl op de aanplakborden alhier reeds lang was aangeplakt wat er in Baarn, enz. voor festiviteiten plaats zouden hebben, was dat alles voor onze eigen stad nog een raadsel. Ik meen dat in dit blad reeds aan merking is gemaakt op den langen weg, dien men den optocht heeft doen afleggen, maar het kan geen kwaad, dat ik hier nog eens daarop terug kom. By zoo'n optocht is een groot deel van onze politiemacht noodig. Voor deze is zoo'n dag allesbehalve een feestdag. De commissie, die in een rijtuig is gezeten, zal den weg ver moedelijk niet zoo lang vallen, maar de agenten, die reeds van 's morgens vroeg in dienst zyn, hebben by dien optocht met allerlei moeilijkheden te kampen, niet het minst met het op dringend publiek, zoodat zij, als de stoet eindelijk ontbonden is, dood-af zyn en dan wachten hun nieuwe diensten. Hiermede dient men in het vervolg rekening te houden. Het Amersfoortsche publiek schijnt niet genegen te zijn, aan het verzoek, om niet met een optocht mede te loopen te voldoen. Vlak achter de muziek ziet men gewoonlijk een hos sende bende, die den indruk van een optocht niet verhoogt. Misschien is dit een aanwijzing om, die voorliefde van het publiek in aan merking genomen, ommegangen te hou den met muziek; men kan dan de nauwe straten mijden, de hossers kunnen hun nart ophalen en optoch ten worden er niet door bedorven. Een myner lezers vraagt mij, wat de gemeente toch voor heeft met die huisjes in het striatje naast het politiebureau, achter de H. B. S. die daar jaar en dag staan en aan bouw vallen doen deuken. 't Is mij niet mogelijk hierop een afdoend antwoord te geven. Ze zyn indertijd aangekocht met het oog op uitbreiding der H. B. S., doch ik ver moed, dat de gemeente thans een tydpeik van groote werkloosheid af wacht om ze te laten afbreken. FLANOR. SOESTDIJK. Bij het toelatings examen aan de Rijkstuinbouwwinter- school te Boskoop op Zaterdag 5 Sept. is o.a. geslaagd J. Kraayenbrink alhier Een belangrijke zaak is in Gro ningen aan de orde voor het Leger des Heils in Nederland. Door B. en W. te Delfzijl is onder zekere voorwaarden aan het Leger des Heils vergunning verleend om een vergaderlokaal op te richten. De ker- keraad derNed. Herv. gemeente maakte daartegen bezwaar, omdat het lokaal te dicht hij het kerkgebouw is en allicht de samenkomsten van het L. d. H. aanleiding konden geven tot stoornis van de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. kerk. Tegen het besluit van B. en W. is het L. d. H. en de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. in appèl gekomen. Giste ren werd de zaak voor Ged. Staten van Groningen behandeld. Door mr. Hartzveld van Amsterdam en den kolonel Govaerds, chef van het L. d. H. in Nederland werd beweerd, dat het L. d. H. geen kerkgenootschap is, en alzoo op „het Leger" de wet van 1853 op de kerkgenootschappen niet van toepassing kan zijn. Met belang stelling wordt de uitspraak tegemoet gezien. Kantongerecht. Het Kantongerecht alhier deed 7 September de volgende uitspraken Dronkenschap. W. A. f 2 of 2 d., J. v. d. H., J. B. ieder f 3 of 3 d., allen te A'foort. W. R. f5 of 3 d.,J. V., A. J. ieder f3 of 3 d., allen te Baarn. W. K. te Soest, E. D. te Zeist, ieder f 3 of 3 d. J. T. te Amerongen, fl of 1 d. Stroopcrij. J. v. B. te Hoogland, f3 of 3 d. Visschen zonder vergunningPh. v. d. P. f 2 of 2 d., C. F. gepl. des nachts en bij herhaling, 4 d. Overlr. Leerplichtwet. L. v. d. W. f 1 of 1 d., E. W. f 2 of 2 d., beiden te A'foort. J. v. d. G. te'Spakenburg, G. T. te Hoevelaken, ieder f 1 of 1 d. J. F. H. te Leusden (recidive) f3 of 3 d. Wielrijden zonder licht. H. v. R., G. v. G. beiden te Leusden, C. v. H. te Baarn, H. K. le Nijkerk, C. J. te Lage Vuursche, L. S., A. K. Azn. beiden te Hoogland, G. E., J. B., H. R. allen te Eemnes, P. v. L., K. v. D. beiden te Zeist, allen f 2 of 2 d. B. J. B. te Barneveld, f 1 of 1 week tuchtschool, H. de W. f2 of 2 d., C. W. V. f3 of 3 d., beiden te A'foort. Rijden met voertuig zonder licht. E. v. d. H., H. P. beiden te A'foort, ieder f 2 of 2 d., E. H. te Soest, f 1 of 1 d. Zich in de kom eencr gemeente op een hondenkar plaatsen. J. S. te A'foort, f2 of 2 d., H. H. te Soest, f3 of 2d. E. D. te Nijkerk, f 2 of 2 d. Te Soest een voor automobielen ver boden weg berijden. L. A. J. M. J. te Arnhem, J. F. M. Bussum, T. H. v. S. te Hilversum, A. B. te 's-Hage, J. L. P. te Baarn, allen f 5 of 2 d. Het in de prov. Utrecht een stier ouder dan p maanden in weiland los laten loopen. J. W. S. te Hoogland, f 2 of 1 d. De Franschman op reis Over de zonderlinge manieren van zijn reizende landgenooten spot in de „Gauloio" Adrien Vély. In een aantal boosaardige aperqus, die hij een kritisch aangelegden Eogelschman in den mond legt, zegt hij grove waarheden. We laten eenige van zyn opmerkingen hier volgen„De Franschen beschou wen zich als het eerste volk ter wereld, omdat ze nooit uit hun land zyn ge komen." „De Franschen hebben verscheiden revoluties gemaakt om de vrijheid te veroveren. En toch moeten ze altijd bestuurd, geleid en door wettelijke ver ordeningen tot gehoorzaamheid wor den gedwongen. Ze durven niet een perron te betreden, omdat by hun thuis de perrons zyn afgesloten. Zijn ze buitenslands, dan gedragen ze zich als een „baby", dat in het gedrang zijn „nurse" heeft verloren. Waarom eten de Franschen zooveel brood? Hebben ze dan geen aardap pelen? Of kennen ze de aardappelen alleen maar in gebakken toestand? De Franschman heeft in den trein, op het schip, aan de table d'hóte, op straat de gewoonte luid te spreken. Dat is eigenlijk heelemaal zijn schuld niet. Hij is immers een man van het zuiden! De Franschman wordt op reis ge heel uit zijn gewone doen ge bracht zijn bagage, zijn vrouw zijn kinderen. Elk oogenblik moet hij zyn pakjes tellen en ze den pakjesdragers bijzonder op het hart drukken; dan begint hij zijn kinderen te tellen, ruw tegen zijn vrouw uit te varen en alles, wat by hem behoort als een belhamel aan te voeren of voor zich uit te drijven. Hij loopt doelloos rond en komt altijd te laat, ondervraagt de spoorbeambten tienmaal over dezelfde zaak, kijkt niet naar de gedrukte spoorwegvoorschriften en stapt op alle stations uit om naar de locomo tief te kijken, wat hem tenminste voor korten tyd eenigermate kalmeert. De reizende Franschman heeft de slechte gewoonte om met zijn vrienden of familieleden over alles wat hij ziet, in zyn taal aanmerkingen te maken en aan zijn spot vrijen teugel te geven. Omdat bij zelf vreemde talen slechts zelden en ook dan nog erg ge brekkig spreekt, meent hy, dat de andere menschen ook zoo onopgevoed zijn, en dat zij hem niet zullen ver staan. Hij is dan erg verrast en natuurlijk ook eenigszins beschaamd, wanneer plotseling een reisgenoot in meer of minder goed Fransch zich tot hem wendt en hem op hoffelijke wijze over iets inlicht. Komt men op reis toevallig in de nabijheid van een Franschman, dan zal men hem negen van de tien keer hooren zeggen „Wy Franschen In alle gerechten, die men hem op dient, doet de Franschman zout, zonder ze ook maar geproefd te hebben. Men kan in parken en op wandel wegen nog zooveel papiermanden plaatsen, de Franschman zal altijd een middel vinden zyn vuile papier op den grond, de allee's of de gras perken te gooien. De meeste menschen, die op reis zijn, bewonderen zwijgend, wat be wondering verdient. De Franschman echter maakt de heele wereld tot getuige van zijn geestdrift. Hy leent aan zijn buren zyn kijker, leest hardop uit zyn reisgids voor en knoopt persoonlijke opmerkingen aan het gelezene vast, zoodat niemand meer naar eigen believen kan bewonderen. De Franschman beschouwt zich vrij, is het daarom echter niet daarom drukt hem het door de over heid opgelegde juk erg lastig. De Engelschman is werkelijk vrij der halve heeft hjj ook respect voor de overheid." De politieagent als joc key. Bij de paardenrennen te Haldon werd een amusante scène afgespeeld. Bereden politie was aangerukt van Devonshire om de orde te handhaven en een van hen was belast met het postje om op de baan zelf heen en weer te rijden, en het publiek, dat onrustig naar voren drong, terug te wyzen. Plotseling werd zijn paard schuw door een op den grond vallende parasol van oene dame. Het begon te steige ren en ging er toen met den politie agent van door. Op dit oogenblik werd echter ook reeds gestart en it vollen galop kwamen 8 renpaarden den politieagent te gemoet. Zijn paard stond een oogenblik paf, maakte toen rechtsomkeert en be vond zich enkele seconden later mid den tusschen de renpaarden. De agent had allen invloed op zijn ros verlo ren, maar niettemin werden de eerste hindernissen schitterend overwonnen. Toen scheidden hem nog slechts een breede sloot, een koene sprong en de dappere agent nam buiten zijn wil een bad in het koele water onder een homerisch gelach van het duizend- hoofdig publiek. Doornat werkte bij zich weer aan wal, terwyl zijn col lega's het pseudo ren-paard trachtten te vangen.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2