AOVERTUNTIËN «ION S'oomvaartberichten LIMES G. H. van Dam, Laugestp. 99 A. J. van Zaling en St.-f^icolaas E. J. Ruitenberg Beurs van Amsterdam. Zonneschijn en zelfmoord. P. schrijft in Molescholt: Het orgaan der Afrikaansche Geneeskundige Ver- eeniging bevat een studie over de zelf moorden in de Vereenigde Staten, waaruit blijkt, dat het bezwijken van den levensmoed in schrikbarende mate toeneemt. Per millioen inwoners wer den in 1881 slechts 12 zelfmoorden vermeld en in 1907 niet minder dan 125. Evenals in Europa is daarbij waar genomen, dat in de zomermaanden veel meer zelfmoorden voorkomen dan in de wintermaanden geheel in tegen spraak met de algemeene opvatting, dat donkere, droefgeestige dagen den moed om vol te houden doen falen. Maar ook de meening, dat de hitte de menschen tot wanhoop drijft, is ongegrond, want in de heete streken is het zomermaximum geringer dan in de gematigde. Dit kan evenwel ook daarmede samenhangen, dat in de laatstgenoemde streken de deelname der bevolking aan het beursdobbelspel algemeener is, want de Amerikaansche Sporen het lokaas van den duivel, zooals Van Lennep ze in een versje noemde bezorgen tal van passa giers naar de andere wereld. In de zomermaanden waren volgens nauwkeurige aanteekeningen te New- York de helderste, schoonste dagen weder het gevaarlijkst voor de levens moeden. Dit nu wordt zóó verklaard, dat de droefgestemde het pijnlijkst wordt aangedaan, als hij moet ver onderstellen dat alle andere menschen opgewekt en verheugd zijnals hij geen vreugde kan ontleenen aan de indrukken, die hem vroeger altijd heb ben verblijd, terwijl omgekeerd een donkere dag, die overeenkomt met zijn eigen stemming, den gedrukte niet het bewustzijn opdringt van zijn inwendige tweespalt. Zoo gaan ook algemeene rampen samen met een vermindering van het aantal zelfmoor den, gelijk op treffende wijze bleek na de aardbeving te San Francisco, toen daar 97 pCt. minder zelfmoorden plaats hadden dan in overeenkomstige tijdperken van andere jaien. De on heilen die de naaste omgeving treffen, leiden den mensch af van eigen leed. Daarbij niag men ook bedenken, dat geldelijke verliezen in onzen tijd een van de groote aanleidingen tot zelfmoord de daarvoor gevoeligen alleen wa'^t^ig maken, doordat zij het denkbe'ë.j niet kunnen verdragen, in hun levensstaat niet meer te kunnen meedoen met hun omgeving. Is de geheele omgeving door een ramp arm geworden, dan blijft het ergste verdriet achterwege. Circusbrand te Jalta. Volgens een telegram uit Petersburg ontstond te Jalta (de Krim) een cir cusbrand, die gemakkelijk tot een ontzettende ramp had kunnen leiden, maar nog vry goed afliep. De feest- voorstelling in het circus Balanotti, waarin verscheidene worstelaars op traden, was tot op de laatste plaats bezet, toen plotseling na het afwerken der eerste nummers de roep „brand 1" weerklonk. Er brak een verschrikke lijke verwarring uit en in volle paniek snelde het publiek op den uitgang toe. Tengevolge van het ontzettende ge drang, dat nu ontstond, vielen talrijke vrouwen in zwijm en werden overhoop geloopen. Hare kanten en gouden sieraden werd medoogenloos afgerukt. Hysterische kreten weerklonken uit het kluwen en de kinderen jammerden onder den vreeselijken druk der naar den uitgang dringende menigte, tot athleten energiek optraden en binnen enkele minuten met behulp van een hoog militair en toevallig toegesnelde matrozen orde wisten aan te brengen. De een verplettering nabij zijnde kinde ren werden uit hun verschrikkelijken toestand bevrijd. Nauwelijks waren de massa's naar buiten gestroomd, toen het circus binnen enkele minuten een prooi der viammón werd, daar er geen water om te blusschen voorhanden was. Door den brand werd bijna het geheele eigendom der directrice Bala notti, de costuums, requisieten en verscheidene dieren vernield. Als door een wonder valt geen menschenleven te betreuren, hoewel enkelen zeer erge brandwonden, verminkingen, armverrekkingen en gebroken ribben opliepen. Gedurende den brand werd de circuskas leeggeplunderd, eveneens alle eet- en drinkvoonaden. Het cir cus was van hout opgetrokken. De oorzaak van den brand wordt op brand stichting met het doel van plundering der kas teruggevoerd. Frans Rosier. Eindelijk i heeft men Rosier teruggevonden. Eindelijk, na ergerlyk dralen, waren allerwege de signalementen aangeplakt en had men een belooning op zijn aanhouding gesteld. Met echte benepen heid was de vorige som van f500 tot f 350 terug gebracht. En wat Londen- sche politie reeds terstond zou hebbeu gedaan, het inroepen der hulp van politiehonden, is eindelijk ook hier geschied, eenige dagen nadat de delin quent was ontsnapt. En het verzoek daartoe schijnt niet van justitie of politie te zijn uitgegaan, neen, de Haagsche politie heeft, naar wij in het Hold lezen, de honden aangeboden aan den directeur van het gesticht te Medemblik. Moeten wjj dan aannemen, dat deze met de leiding bij het opsporen was belast 7 Te half tien Zondagavond kwamen de politiehonden begeleid door twee ambtenaren der Haagsche politie te Medemblik aan. Dadelijk begaf men zich naar het krankzinnigengesticht om even later het werk aan te vangen. Eén der honden de andere scheen niet erg op dreef deed het uitstekend. Losgelaten begaf het beest zich rechtstreeks naar de poort aan de zijde van het gebouw waar Frans ontsnapte. Toen men deze poort opende, vloog de politie-hond naar de werf, waar in den nacht van Rosier's vlucht kleeren z(jn gestolen en het spoor van den boef volgende, ging men, door den politiehond geleid, naar de woning van den directeur, waar Frans een paar dagen lang een vei lige schuilplaats had gevonden. Voor het huis van dr. Fiylinck gekomen, sloeg de politiehond geweldig aan en sloeg omhoog tegen het klimop, aan de zijde waar de gast het huis had verlaten. Vervolgens sprong de hond de schutting over naar de haven, natuurlijk op den voet door de politie ambtenaren gevolgd. Daar lagen eenige ansjovisbooten. Het beest snuffelde hier wat rond en scheen toen het spoor bijster. Hij kon niet verder. Hedennacht is men gelukkiger ge weest. Te Opperdoes, een dorpje een half uur bewesten Medemblik, is hij tegen half een door twee boeren gepakt. De politiehonden, waarmee de omtrek van Medemblik werd afgezocht, waren hem op het spoor gekomen. Per draad werd gisteren morgeo de politiehond „Germanicus" uit Rozen- daal gevraagd, die gisterenavond arriveerde. Terwijl de zoekenden den haven kant waren genaderd en de hond „Germanicus" een spoor scheen te zoeken, werd er plotseling van uit het gesticht alarm gefloten. Aan de achterzijde van het gesticht gekomen waar Rosier ook ontsnapt is, deelden verplegers mee, dat zjj hem gezien hadden. Hij lag aan de achterzijde van de schutting welke gedeeltelijk over het water is gebouwd, maar toen hij zich door de speurende verplegers ontdekt zag, wist hij zich om de schutting heen naar de andere zijde te wringen. Frans nog altijd in négligé draafde langs het pad achter het ge sticht weg, de schutting tusschen zich en zijn vervolgers latende. Op de plek van het gestichtster rein, die hem tot schuilplaats heeft gediend, en van waar hij het begin der op hem gemunte klopjacht keurig heeft kunnen gadeslaan, werd een stuk wit zeildoek gevonden en een ijzeren koevoet. Frans was dus al weer gewapend en tot inbreken in staat. Daarop is er urenlang gezocht, schenen de honden dan weer een spoor te hebben en 't dan weer kwijt te zjjn, tot werd besloten naar het krankzinnigengesticht terug te keeren en het gestichtsterrein met de honden af te zoeken. Te ongeveer één uur in den nacht was daarmeê een begin gemaakt, toen een der gestichtsbeambten met eeu lantaarn omhoog óp de speurende groep kwam toeloopen met de juich kreet: .Fians is binnen I Frans is binnen 1" Hjj vertelde verder als ant woord op de ongeloovige gezichten, dat twee lieden uit het naburige plaatsje Opperdoes Rosier gegrepen en binnengebracht hadden. De gebroeders Bos stonden, in op dracht van den burgemeester van Opperdoes, op post om op Frans te letten, toen zij hem over den spoor dijk zagen kjjken. De vluchteling had onraad bemerkt en week terug, doch de gebroeders Bos sprongen hem na. Frans bood weinig weerstand, hij was uitgeput en had in vijf dagen niet gegeten. De gebroeders hielden hem stevig vast en brachten hem het gesticht binnen. Rosier meet hebben toegegeven, twee dagen de ongenoode gast van den directeur te zijn geweest. Hij had zich al dien tijd in den omtrek op houden en was er eerst gisteravond in geslaagd, zich een werkmanspakje aan te schaffen. De vreugde over de arrestatie van Frans is te Medemblik algemeen. Steeds hoort men nog nadere bijzon derheden omtrent Frans Rosier's ont snapping. De ruitjes, waardoor hij ont snapte, waren 60 bij 35 cM. groot. Een patiënt sloeg bij de ontsnapping den bewaker het licht uit de hand, een ander sloeg de verplegers weg. Frans werd ook achtervolgd door dr. Reitsma, den onder-directeur. Deze viel in het donker over ijzerdraad. By de ontsnapping scheurde Frans zich de kleeren stuk aan de punten van het hek. De knoopen der broek vond men vast aan de flarden der stof. Wat nu z(jn verblijf hjj den direc teur betreft, Frans wist, dat deze met verlof was, doch niet, dat hij reeds zoo spoedig zou terugkeeren. Het touw waaraan de ladder uit het dakraam hing, was afkomstig van een hangmat op den zolder van de directeurswoning. In den morgen werd opgemerkt, dat uit het dakraam een gelegenheid was gemaakt, om daar langs zich naar be neden te kunnen laten glijden. Een en ander was gemaakt en aan elkan der gebonden van eenige stukgetrok ken kleedingstukken, een stuk van een vlag enz., terwijl daaronder een laddertje was bevestigd, welke naar de dienstbode direct verzekerde, den vorigen dag nog op den zolder aan wezig was geweest. Een hangmat en de vlaggestok, mede op den zolder voorhanden, hadden eveneens dienst gedaan om de ontvluchting gemakke lijk te maken. Een en ander heeft plaats gehad aan de voorzijde van het gebouw, onmiddellijk gelegen aan den openbaren weg. Bij onderzoek op den zolder bleek, dat alles dooreen was geworpen, zoo dat duidelijk was, dat zich daar iemand heeft opgehouden, die de daarvóór geschikte voorwerpen aan elkander heeft gebonden en die door het dakraam naar beneden heeft la ten glyden, om zich daarna naar beneden te laten zakken. Het aan den gevel aanwezige balkon maakte een en ander gemakkelijker. Hoe Rosier onopgemerkt is kun nen komen in de directeurswoning, is een raadsel, doch men veronder stelt, dat deze, direct na zijn ont snapping uit het gesticht, in den tuin van den directeur is gevlucht en latei- op den zolder is weten te komen. Nog dienzelfden nacht is de tuin doorzocht, doch hjj heeft zich daar wel schuil kunnen houden, totdat hij ongemerkt naar binnen kon komen. De juffrouw was dien nacht met de dienstbode in de woning aanwezig. Zaterdag heeft de dienstbode den zolder geheel schoongemaakt en ge reinigd, zonder echter iets verdachts te ontdekken. Bij toeval heeft de dienstbode de beide laatste nachten de deur van den zolder op slot ge daan, zoodat het niet mogelijk was, van den zolder bij de bewoners be neden te komen. Uit een nauwkeurig ingesteld onder zoek is gebleken, dat bij den directeur geen kleeren zijn ontvreemd. Het komt de politie te Medemblik onbe grijpelijk voor, dat Rosier zich daar heeft schuil gehouden het is een feit, dat van Donderdag tot nu overal ge zocht is. Ook is het zoo goed als zeker, dat het Rosier was, die eenigen tijd in dedirecteurswoningheeftdoorgebi acht. Dit is gebleken door den speurhond, die duidelijk te kennen gaf, daar het spoor van Rosier te hebben ge vonden. Rosier moet na zijn ontsnapping over een schutting zijn geklommen bij het „Wapen van Medemblik". Daar werd een natte plek gevonden. De mogelijkheid is dus niet buiten gesloten, dat Rosier aanstonds na zijn zwempartij zich achter deze schutting heeft schuil gehouden. 388e Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 8 Sept. 1908. (500 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 520. Prijzen van f 65. 888 1599 7871 7874 9041 10325 13797 Te zamen 8 prijzen. Laatste Berichten. Heden was Prof. P. C. T. van der Hoeven, hoogleeraar in de verlos kunde aan de umveisiteit te Leiden, in consult bij H. M. de Koningin op het Loo. Hedenmiddag ruim vijf uur passeer de hier over Amersfoort eeu groote witte luchtballon. Een grootsch gezicht was het, het gevaarte in Noordoostelijke richting over de stad te zien dryven. gevraagd voor éen heer, twee kinden-n (10 en 5 Jaar) en een kinderjuffrouw met gebruik van twee grootere en een kleinere kamer. Brieven met volledige prijsopgaaf onder letter B aan het bureau van „De Eemlander." MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Madura", arriv. 6 Sept. van Am sterdam te Batavia. „Oranje" arriv. 8 Sept. van Amster dam te Sabanz. „Rembrandt" van Amsterdam tiaar Batavia, arriv. 7 Sept. te Port Said. „Timor" van Amsterdam naar Ba tavia, passeerde 8 Sept. Kaap Bon. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Prinz Ludwig" (Oost Azië- Bremen) 7 September 12 uur v.m. Vlissingen gepasseerd. s.s. „Kronprinzessin Cecilie" (New York-Bremen) 7 September 9 uur v.m. van Cherbourg vertrokken. s.s. „Grosser Kurfürst" (Bremen- New York) 7 September 9 uur v.m. Scilly gepasseerd. s.s. „Prinzess Alice" (Bremen-Oost- Azie) 6 September 11 uur v.m van Algiers vertrokken. s.s. „Scharnhorst" (Oost Azië- Hamburg) 6 September 5 uur v.m. van Port Said vertrokken. s.s. „Bayern" (Genua-Nicolajeff) 7 September in Napels aangekomen- s.s. „Preussen" (Genua-Nicolajeff) 7 September van Odessa vertrokken. Burgerlijke Stand van S September 1908. GEBOREN: Wilhelmina, d. van Thomas Wynands en Geertruida Beek. OVERLEDENHendrika Bakker, 2 m. Scbelte Faber 26 j. ongeh. Jan van Empelen, 73 j. wedn. van Johanna Lavoor. Ui Ui N Grootst gesorteerd MAGAZIJN van DAMES-, HEEREN- EN KINDER- 0NDERG0EDEREH Atelier voor Maatwerk, aan huis, PRACHTVOLLE AFWERKING. ZEER LAGE PRIJZEN. BIJ CONFISEUR Lange tr. 1. Hoek Varkensmarkt- Telephoon No. 171. Weder dagelijks versch, m j beroemd o O e 50 c«*nt (Kir 5 oiih. TEL3G&AM. J. J. VAN POLL - ROOSENDAAt No. 15784 f35.000 GEB3. LUIJT - SLIEDRECHT. No. 5782 fSOOO— Gelieve uit te betalen N. V. „DE TIJDGEEST' f I TIMMERMAN en MAKSLA WEVERSINGEL 11. 8 SEPTEMBER. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Staatsf. prjjsh. Peru met vaste stemming in navolging van Londen. Mjjnen willig gestemd, vooral voor Redjang Lebong. Gr. Cobar en Wel gelegen vast. Voor Transv. Banken ontwikkelde zich veel belangstelling. Tabak lager. Amerika blijft vast gesteld. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Hongarije. Obi. 1892/1904 It ai.lil. Obi. 1862—814 Oostenrijk. Obi. Jan.—Juli MeiNov. portdual. Obl. Ie Serie 3e 3 f 1000. 3 f 1000. 2f1000. 4 Kr. 2000. Ls. 100—100/m. 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 3 100. 3 Frs. 500. Vorige koers 90* 89+* 74* 94 97* 60 8 Sept. 90* 89* 74+* 96* 60 Rusland. 1884 Goud 5 G.R Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Rees. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 5 100 5 100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. 1 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. 1 1000 Sumatr i PalembaDg aand. f 500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car eu Found.aand. dll. IOoO Un. St. Steel corp. dll. 1000 90* 82* 81-}* 81* 81* 82 81* 81* 91 173* 295 296 109* 110* 6* 6* 105+ 106 40* 40* 46A 46A Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. Mij. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij.Nederl. aand. f 500/1001 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 47, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f 1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rocklsl. p.2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 130+ 140 m 7* 'm 21 66A 66* 696+ 108 108 443 442* 263+ 263 387+ 387 90-A 90* 95* 95A 65* 65* •27* 27* 26A 26A 27* 27A 62-A 62A Kansas City Obl. aand. 3 dll. 1000 71+ 71J Missouri aand. dll. 1000 32* .i. j id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 83* 83 j Rock Island aaod. dll. 1000 18* I8j South rail dll. 1000 •20* -"ï South Pac dll. 1000 107*+ 10 Union Pac 163* 103 r" id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 96+* Wabash gew. aand. 13,V 12* pref. 25+* 20 Prolongatie-rente 3 3 Koomn vuil Stuv-York. Van Heden. FONDSEN. Slot van glateroD uponli van Ik Atchison Topeka 90| 0, Rock Island Common 17* 17* 25* 20* Miss. Kan. Texas 32 New-York-Ontario 41* Norfolk Wester 74 Southern Pacific 108* 109 Southern Railway 20* 2(i+ 164* 165+ U. S. Steel Common. 46* 47* Kansas Cy South 27+ 27 J do. do. Piel'. 61* Stemming \ast.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3