DAGBLAD OMSTREKEN. AMERSFOORT EN VOOR No. 186 DONI'ERDAG 10 SEPTEMBER 1908. 5e JAARuANG. Uitgave vau de Naaral. Venoootseliap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- eu Feestdagen. Verzekering tegen Werkloosheid. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. i 6) - Hoofdredacteur ïl. G. BJJKEIJS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1.— Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTHAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advortentlên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Het Rapport en Voorstel van de Raadscommissie, belast met een onder zoek inzake het beschikbaar stellen van gelden tot leniging der geldelijke gevolgen van gedwongen werkeloos heid, luidt als volgt Amersfoort, Augustus 1908. In uwe vergadering van "26 Novem ber 1907 kwam een adres in van een aantal werkliedenorganisaties, daarbij verzoekende gelden beschikbaar te willen stellen tot leniging der gevol gen van gedwongen werkeloosheid. Dit adres was onderteekend door de afdeelingen Amersfoort van den Neder- landschen Sigarenraakersbond, R. K. Timmerlieden-secretariaat, R. K. Scbil- derssecretariaat, Protestantsche Chris telijke Timmerliedenboud, Algemeene Nederlandsche Timmerliedenboud, Al gemeene Nederlandscbe Metaalbewer- kersbond, Algemeene Nederlandsche Scbildersgezellenbond, Algemeene Ne derlandscbe Typografenbond, Ge- meente-werkliedenbond en den Slagers- gezellenbond. Het adres werd om advies in handen onzer commissie gesteld, bestaande uit de heeren E. L. Visser, D. Ger ritsen, C. J. Plomp, W. Salomons en H. Kroes. Als secretaris der commissie fungeerde de Gemeente-secretaris. De eerste vraag, die wij ons bij bet vervullen van onze opdracht gesteld hebben, was dezeligt het op den weg der overheid, eventueel van het gemeentebestuur, zich te bemoeien met de werkeloosheid zooals deze zich in de hedendaagsche maatschappij voordoet? Het antwoord kan naar ons oordeel niet anders dan bevesti gend luiden. Het in meerdere of mindere mate jaarlyksche optreden van werkeloosheid achten wij een van de noodlottigste verschijnselen onzer samenleving, waarvan de gevolgen zich niet alleen in den werkmansstand, maar ook in ruimere kringen der burgerij doen gevoelen. De algemeene belangstelling, die tegenwoordig in buiten- en binnenland gewijd wordt aan de middelen, waarmede de over- (j heid de gevolgen van gedwongen (naak het engelsch.) Ieder keek vol belangstelling naar het meisje, dat uitdagend opkeek, j Ja, zei ze tot haar moeder. U heeft, rnjj toch goed verstaan Ik ben van plan te blijven. Als Laura en u vandaag heengaan, dan zal het zijn zonder mij. Ik zal het heele jaar mijn I best doen het geld te vinden. Ik heb - genoeg van mijn tehuisu zal mij daar niet meer zien. Je zult vandaag met mij naar huis gaan 1 zei Mrs. Egerton. Ik zal gauw een eind maken aan deze dwaasheid I Nu kwam Anthony tusschenbeiden. Christal heeft het recht zelf een besluit te nemen, zei hij. Zijn stem, hoe vriendelijk ook, klonk beslist. De jonge dame zal blijven, me vrouw, verklaarde Mr. Wickham. u Het kan mij niet schelen, zeido Christal, zonder op te kijken, wat mama of Anthony zegt. Ik heb een vast besluit genomen terwijl het tes tament werd voorgelezen. werkloosheid kan bestrijden of althans verzachten, wijst er dan ook op, dat het besef levendig is, dat de ovorheid gevoelt, dat het hier een aangelegen heid betreft, aan welke zij in 't belang der gemeenschap .haar volle aandacht schenken moet. De vraag of hier in beginsel de Staat dan wel Provincie of Gemeente behoort op te treden, heeft voor onze Gemeente naar ons oordeel op dit oogenblik weinig belang. Rechtstreeks ingrijpen van den Staat al moge men dit beter achten dan een op treden van de Gemeente is ver moedelijk in de eerste jaren niet te verwachten. Zooals bekend is, diende de vorige regeering den 9 Augustus 1907 een ontwerp van wet tot aan vulling van het 10e Hoofdstuk der Staatsbegrootiiig in, waarbij gelden beschikbaar werden gesteld voor bij dragen aan Gemeenten in hare uit gaven ten behoeve van de verzekering tegen de geldelyke gevolgen van werkeloosheid. Hoewel de tegenwoordige regeering hare zienswijze in deze materie voor zoover ons bekend nog niet hoeft dueu kennen, mag wellicht uit het niet in trekken van het wetsontwerp der vorige regeering afgeleid worden, dat rechlstreeksclie regeling door den Staat, ook van deze legeering voorloopig niet te verwachten is. Hoe men principieel over deze vraag denken moge, de ondervinding, elders opgedaan, schijnt er op te wyzen, dat van eene regeling van gemeentewege de beste resultaten te verwachten zyn. Op grond van deze overwegingen zyn wij tot de conclusie gekomen, dat het op den weg uwer vergadering ligt, deze zaak thans ter hand te nemen. Het komt ons niet noodzakelyk voor, af'te wachten, of steun van het Rijk gegeven zal worden. Het hier boven omschreven belang der Gemeente bij eene deugdelijk ingerichte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van de werkeloosheid achten wij te groot, dan dat deze afhankelijk gesteld moet worden van eventueele Rijkssubsidie. Wordt deze verleend, dan zal öf het fonds nog krachtiger gevoed, öf, zoo dit eerste niet noodig is, de uilkeering van de Gemeente aan het fonds ver minderd kunnen worden. Maar wat ben je van plan te doen als wij weg zijn? vroeg haar zuster, met minachting in haar stem. Hoe wil je het geld vinden? Christal zweeg. Is iemand behalve Miss Egerton van plan te blijven? vroeg Mr. Wick ham. Het is noodig, dat ik dan de be dienden waarschuw. Zooals u uit het testament gehoord heeft, staat het huis voor alle aanwezigen open, uit gezonderd eene. Ik kan tot mijn spijt niet blij ven, zei Ivan Malincourt. Later hoop ik terug te komen, maar nu roepen belangrijke zaken mij naar Londen. Ben jij vau plan te blijven, An thony vroeg Violet als terloops. Neen, antwoordde hjj. Ik heb ook zaken zaken die al veel te lang verwaarloosd zijn. Hij keek hierbij zijn nichtje aan, wier kleur donker der werd. En U? zei Mr. Wickham zich tot Cesar Malincourt keerende, Ik zal intusschen mijn zusters naar huis brengen. Dan begin ik te begrijpen dat deze jonge dame de eenige is die blyven zal. De gasten stonden op en Mrs. Eger ton zeilde naar haar oudste dochter toe, toen Anthony tusschenbeiden kwam. U mag Christal met weerhou- Bij het overwegen der vraag op welke wyze de Gemeente haar steun het best verleenen kan, vonden wjj niet slechts voorlichting in de ruime litteratuur over dit onderwerp, maar ook in de regelingen die in eenige Gemeenten van ons land zyn tot stand gekomen. Het is hier niet de plaats een uit voerige uiteenzetting te geven van alles, wat over dit onderwerp ge schreven en gesproken is. De door ons geraadpleegde littera tuur en de door andere gemeentebe sturen welwillend verstrekte inlich tingen liggen voor Uwe vergadering ter inzage. Voorop behoort naar onze meening te staan, dat de steun van de Gemeente niet anders mag zijn dan eene tege moetkoming daar, waar de werkman zelf reeds het initiatief tot zijne ver zekering heeft genomen. Die hulp mag niet anders zijn dan een toeslag op hetgeen de werkman tengevolge van zyn eigen verzekering in tyd van werkeloosheid ontvangt. De hulp, die de Gemeente op deze wijze verleent, staat dus verwijderd van armenzorg of bedeeling. Wij vloien ons dan ook niet, dat de kosten, uitgegeven voor de verzekering, de uitgaven van het Burgerlijk Armbe stuur zullen ontlasten. De ondervinding leert dat zydie bij het Armbestuur om hulp komen, niet tot de kringen behooren, die zich zelf tegen toekomstige werkeloosheid verzekeren. Indien nu een bijslag gegeven zal worden aan hen, die zichzelf verze keren, dan ligt het voor de hand,dat de Gemeente aansluiting moet zoe ken by die vereemgingen, die reeds eene dergelijke verzekering ter hand namen, t. w. de vakvereenigingen. Zoo leert de ondervinding in binnen- en buitenland In hoofdzaak zal dan ook voor onze Gemeente het zooge naamde Gentsche stelsel toegepast moeten worden. Gelijk als bekend verondersteld mag worden, heeft de gemeente Gent een fonds opgericht, waaruit een bijslag gegeven wordt op de uitkeenngen van de vakvereenigingen aan hunne leden, die werkloos zijn. Daarnaast is ingesteld eene zoogenaamde spaar den, moeder, zei by. Zy kan blijven als zy dat verkiest Mr. Wickham trok aan de bel. Laat deze jongedame haar ka mers zien, zei' hy tot de dienstbode, die binnenkwam. En verzoek de huis houdster voor alles te zorgen, zoo dat haar niets ontbreekt. Wil je een of andere boodschap naar huis zenden, dan zal ik daar voor zorgen zei Anthony, naar zijn zuster toegaande. Ik weet niet watje plannen zyn maar als ik je op een of andere wijze van dienst kan zyn, dan ben ik daartoe bereid. Dank je, zei Christal. Ik heb van niemand hulp noodig. Ik ga nu mijn eigen weg. Vyf-en-twintig jaar lang heb ik het leven gehaat, dat leven vol schaamte, bedrog, en belee- digingen. Ik heb daar nu mee afge daan. Je behoeft nu, noch later iets voor my te doen. Zy keerde zich om, terwijl zy haar arm losrukte uit de hand harer mee- der eu zich niet de moeite gaf een harer familieleden goeden dag te zeggen. U behoeft my niet te volgen, was alles wat zy hun toevoegde. Mijn nichtje Christal zal dus alleen zon der een vrouw in huis zijn, zei Ivan tot Mr. Wickham. Beide mannen hadden gehoord, wat er was voorgevallen. inrichting, waardoor een ieder, die een spaarboekje heeft, een toeslag gegeven wordt op hetgeen hij bij werkloosheid van het boekje terug vraagt. De voornaamste argumenten voor het geven vau een toeslag op de uit- keering van de vakvereeniging zijn de volgende De groepeering van hen, die onge veer in dezelfde mate aan werkeloos heid blootstaan, geschiedt door de vorming van vakvereenigingenimmers hunne leden bestaan uit vakgenooten of althans uit hen, die zeer nauw samenhangende vakken uitoefenen. Het bedrag der premie, die de leden zelve te betalen hebben, houdt na tuurlijk zeer nauw verband met de risico voor werkloosheid. De premie zal derhalve ook voor de verschillende ambachten niet de zeilde zijn. Het vaststellen van deze premie, waarvoor dus als 't ware eene verdeeling van alle ambachten in gevarenklassen noodig zou zijn, wordt thans overbodig. De vakver eeniging bepaalt zelf de premie, die hare leden voor de verzekering tegen werkloosheid betalen moeten. Een tweede voordeel bestaat in de controle op simulatie door de vak vereeniging zelve. Deze controle k a n door de vakvereeniging het beste uit geoefend worden, omdat hare leden in het zelfde vak, of althans in nauw samenhangende vakken arbeiden en derhalve geacht kunnen worden het beste op de hoogte te zyn van de arbeidsgelegenheid in die vakken De controle zal scherp door de vakver eeniging uitgeoefend worden, omdat zy op zyn minst een zeifde bedrag als het bedrag, dat uit het gemeen telijke fonds betaald zal worden, als bijslag uit haar eigeu verzekeringskas moet geven als uitkeering aan hare leden. Het geldelijk belang van de verzekeringskas der vereeniging brengt derhalve eene scherpe controle mede. De ondervinding in 't buitenland heeft de kracht van deze argumenten inderdaad aangetoond. De spaarinnchting in Gent naar de toeslag voorde vakvereenigingen heeft haar ontstaan grootendeels te danken aan de bezwaren, die men verbonden achtte aan de uitsluitende subsidiee- Zy schijnt my toe niet iemand te zijn, die zooveel behoefte aan ge zelschap heeft speciaal vrouwelijk gezelschap, antwoordde de ander boos-glimlachend. Ik zal haar in 't oog houden en zien hoe zy vordert, zei Ivan, terwyl hy zich klaar maakte om heen te gaan. Ik heb geen tyd voor die phantastiscbe nasporingen, waarmee zy begint. Toch zou ik wel willen weten, hoe het haar bevalt. Vijf-en-twintig jaar van haar huiselijk leven heeft zij doorgemaakt en dus zal zij niet tegen eenzaam heid opzien. Neen, dat is zoo. Nu, ik zal u zeker hier weer aantreffen, als ik te rug kom. Zoo lang een der mogelijke erf genamen hier resideert, zal ik hier blijven om toe te zien of de bepalin gen van het testament goed worden uitgevoerd. Dat is goed. Nu, vaarwel dan. Toen hy van zyn gastheer, als men hem zoo noemen mag, afscheid ge nomen had ging Ivan naar de hal en vond daar een dogcart met een keurig netten groom op hem wachten die order had hem naar den trein te brengen. De notaris was van plan met hem mee te gaan. Ivan fronste nauwelijks merkbaar de wenkbrau wen, toen hy hem zag, maar het was ring van de verzekenngsk issen der vakvereenigingen. Niet alle werklie den zyn immers aangesloten bij de vakveeniging, hetzij uit onverschil ligheid, hetzij omdat zij bezwaar hebben zich aan te sluiten by een der voor hun beroep bestaande vasver- eenlgingen. Ook komt het natuurlijk voor - in kleine Gemeente zal dit verschijnsel meuigvuldiger optreden dan in groote dat voor'bepaalde vakken geen vakvereeniging bestaat of opgericht kan worden. Werklieden, die in dergelylte omstandigheden ver- keeren, zouden dus uitgesloten zyn van de hulp der Gemeente, 't gaeh eene onbillijkheid wordt genoemu.*.. Bovendien werd als bezwaar aan gevoerd, dat betrekkelijk slechts een. klein getal werklieden hjj vakvei? eenigingeu is aangesloten, zoodat (m hulp, die de Gemeente denkt te-vei - leenen, slechts een betrekkelijk gering aantal werklieden ten goede komt. Zooals gezegd, heeft men in GeuL^, en ook elders getracht een reffeling te treffen, waardoor deze bezwaren geheel of althans zoo goed mogelyk opgeheven werden. De daarvoor in Gent ingestelde"' spaarinrichting heeft geen resultaat opgeleverd. Ondanks alle pogingen om de werklieden, die niet by eene vak vereeniging aangesloten waren, door middel van een spaarbankboekje te verzekeren, heeft deze instelling geen succes gehad. Een andere oplossing is gezocht in eene directe verzekering van gemeente#- wege door de oprichting van een gemeentelyke kas tegen de werkloos heid, waarbij dus geen spiake was van een byslag op de uitkeeringc-n der vakveieenigingen. Een dergelijke kas is te Bun opgerichtieder werkman, mits aan eenige eischen voldoende, kan lid van de kas worden. De uit komst heeft geleerd dat men hier niet met eene aanbevelenswaardige inrichting te doen heeft. De kosten, bedroegen in verhouding van de bij dragen der leden zoo veel, dit de in stelling meer werkt als bedoeling darp wel als verzekering. Een andere poging in ook do on- geoiganiseerde arbeiders te helpen, bestaat in het volgendeBepaald wordt, dat vakvereenigingen, die zoo gering, dat alleen een scherp op merker het zou hebben gezien. Gaat u ook mee zei hy jovi aal. Dat is gued Gaat u ook naar de stad Ja. Wy kunnen samen reizen, als u er niets tegen heeft. Het zal my heel aangenaam zyn. Waar zou die man mijn jas toch gelaten hebben Hier mynheer zei de bediende, terwijl hij de jas van do porie-man- teau in de hal afnain. Zal ik u hel pen hem aan te trekken Dank je. Maar breng hem mij hier even bij het venster. De voering van de mouw is gescheurd en ik wil zien, waar ik myn arm moet inste ken. De man gehoorzaamde en beide mannen gingen een eind van Mr. Benlley af staan. Terwyl Ivan lang zaam zyn hand in de mouw van zyn jas stak merkte hy ouverschillig op Myn nichtje, Miss Egerton blijft hier geheel alleen. Ik vrees, dat zy zich eenzaam zal voelen zonder haar moeder eu zuster. Is Miss Wickham hier? Ik weet het niet, mijnheer, Mr. Wickham is vanmorgen alleen geko men. Misschien zal zij later komen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1