weekbericht. ijnjnenland. aLLE klei. v Tliermometerstand BUITENLAN l>. STA; -SNIEUWS. Uit de Omgeving. Land-, Tuiubouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 10 September 1908. Hoogste barometerstand 765.4 m.M. te Corunna; laagste 711.1 m.M. te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 11 September 1908. Wind Matige tot krachtige, later afnemende N.-W.-lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtVeran derlijke bewolking, aanvankelijk nog buiig. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. de belofte blijft. En nu worden I de Chineezen ongeduldig. Van alle zijden komen lange manuscripten in bij de groote mannen te Peking, om aan te dringen op de vervulling van wat men heeft toegezegd. En er is eene omstandigheid, die den Chinee zen hoop geeft. Zij is, dat aan het hof do Mandsjoeparty niet als vroeger ongeveer alles te zeggen heeft. Na langen strijd heeft het Chineescbe element wezenlijke overwinningen be haald. Er zijn thans vele geboren Chineezen aan het hof of in voorname betrekkingen geplaatst in de provincie. Tot hen richten zich de velen, onder wie in de eerste plaats de jongelieden, die men in het buitenland beeft doen studeeren, met dringende verzoeken om het volk gelukkig te maken met eene grondwet. Men schijnt inderdaad te meenen, dat het geluk der Chineezen daarvan afhangt. BELGIË. uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 69 Laagste hedennacht F. 50 Hedenmiddag 12 uur F. AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. i Temperatuur van het water op Donderdag 10 Sept. des morgens 7 uur 58» F. steun uit het gemeentelijk finds wenschen te ontvangen, zich ver plichten werklieden uit het -/.e'fde vak toe te laten tot de verzekeringskas voor werkeloosheid van de vak vei - eeniging, zonder dat zy' hd van do vakvereeniging zijD Hunne rechten op uitkeering op de verzekeiingskas der vakvereeniging zijn bij werkloos heid geheel de zelfde als die der leden der vakvereeniging. Aan de vakvei- eeDiging is evenwel toeg- staaD, den bijslag voor de ongeorganiseerden eenigszins te veihoogen met het oog op de administratiekosten, waarin zij anders, als niet leden der vakver eeniging, niet zouden deelen Gelpk u waarschijnlijk bekend is, is bij de wet in Noorwegen dit stelsel ingevoerd en is onlangs in Den Haag besloten, hiermede een proef te nemen. (Slot volgt.) DE GRONDWET IN CHINA. In China, het stille, het conserva tieve China is ernstig sprake van een parlement. Het is al voor twee jaren aan het Chineesche volk beloofd. Haar die belofte was verbonden aan de overweging, dat het niet mogelijk zou zijn in de eersten tijd het volk op de hoogte te brengen van de rechten en verplichtingen die de burger van eenen constitutioneelen staat bezit en heeft op zich te nemen. De regeering deed voorzien, dat langen tijd zou moeten verioopen eer zij gereed kwam met een voorstel of met een besluit tot invoering van een grondwet en, par lementaire toestanden. Zij overwoog, en dat terecht dat de bevolking in ontwikkeling zeer uiteenloopt, zoodat wat goed is voor Peking of Sjanghai, niet zal küDnen woiden toegepast in eene der veraf gelegen provinciën. China is evenals Rusland geen een heidsstaat. De Chinees uit het zuiden is een ai der dan die uit het noorden. Zelfs spreken zij verschillende talen en om elkander te vei staan, moeten zjj tot de pen hun toevlucht nemen, daar ten minste de schrijftaal min of meer gemeèngoed is. Bovendien is het onderwijs verwaarloosd en zijn in de afgelegen streken geene verkeerswegen, die aanspraak op dezen naam kunnen maken. Onder die omstandigheden is het den mandarijnen nog met recht duidelijk, hue zij gevolg zullen geven aan de gedane belofte. Zij overwegen en redeneeren nu reeds twee jaren iM zjjn het volstrekt niet eens. Maar De Senaat heeft het verdrag tot overdracht van den Kongo aan België met 6,1 tegen 24 stemmen aange nomen. De Koloniale Wet werd ver volgens met 66 tegen 22 stemmen aangenomen. GROOT-BRITANNIË. Het Engelsche Congres van Vakver- eeuigingen, te Nottingham vergaderd, heeft een voorstel om stappen te nemen tot samensmelting met de Arbeiders partij en het Algemeene Verbond van Vakvereenigingen met groote meerder heid verworpen. Men acht dit een nederlaag voor de socialisten. MAROKKO. Uit Tanger wordt bericht, dat de Marokkanen aldaar zeer verheugd blijken over het onderhoud, dat de Duitsche consul Vassel te Fez met Mouley Hafld's broeder Mohammed- el-Abbas heeft gehad. Duitschland wordt nu algemeen voor de eenige mogendheid gehouden, die het wèl met Marokko meent. Was het wer kelijk Duitschland's bedoeling, dezen indruk te vestigen, dan blijkt het zijn doel dus maar al te goed te hebben bereikt. TURKIJE. Officieus wordt uit Konstantinopel bericht, dat de Sultan van Turkije aan het ministerie van financiën zijn on roerende goederen, die jaarlijks 400,000 pd. opbrengen, heeft geschonken om ze te doen dienen als waarborg voor de staatsleening van 4 millioen pond en voor die van 1 millioen voor de civiele lijst. In een vergadering van jong- Tuiken te New-York werd door Nakie Nontran pasja, een rijken Osmaan, die de revolutionnaire beweging met aan zienlijke sommen heeft gesteund, een rede gehouden, die heel wat opzien heeft gebaard. Hij zeide nl. dat Abdul Hamid hoogstens nog een maand zou regeeren. Had hij tegen dien tijd geen afstand van den troon gedaan, dan zou hfi verjaagd worden, daar beslo ten was dat Resjed Effendi, dien hij zelf als troonsopvolger had erkend, hem zou opvolgen. Gezondheidstoestand der Koningin. Dat het met den gezondheidstoestand der Koningin niet geheel gaat, zooals men gaarne zou wenschen, was uit tal van kleine omstandigheden op te maken. Gisteren bracht professor Kouwer, hoogleeraar in de gynaecologie te Utiecht, per automobiel een bezoek op het Loo en thans lezen wij het volgende Hof bericht in het Vaderland „Naar wij met leedwezen van Het Loo vernemen, is de gezondheidstoe stand van H. M. de Koningin, zonder reden tot bezorgdheid te geven, nog verre van gunstig. Hare Majesteit houdt nu reeds eenige dagen onafge broken het bed, en is zeer zwak. Een en ander is een gevolg van de ver wachting, waarin H. M. verkeert." Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal vergadert op Dinsdag 15 dezer, des namiddags te 3 uur. Nederland en Venezuela. In het bekende geïllustreerde week blad „Het Nederlandsch Zeewezen", vinden wij, in een beschouwing over Venezuela de volgende opmerking. „Het is niet denkbaar, dat Castro niet zeer goed op de hoogte is van de openbare meening en dat hij zich niet zou voorbereiden op de dingen die gebeuren kunnen. Aan zijn leger, en nog minder aan de enkele scheep jes die zijn vloot uitmaken, behoeft waarde toegekend te worden, doch niet z(jr groote rijkdommen, geduren de zijn president- en dictatorschap bijeen verzameld, zal het hem geen moeite kosten om by fabrikanten van oorlogsmaterieel een bestelling ge plaatst te krijgen van artikelen, die geen voorbereidende oefening eischen of, tegen hooge loonen personen aan te nemen, die met het modernste oorlogsmaterieel kunnen omgaan. In dit opzicht zou een spoedige afslui ting van de kusten van Venezuela noodzakelijk kunnen wordeD." Wpj lezen in de Daily Mail In officieele kringen te Londen wordt de overtuiging sterker, dat de Engelsche, Fransche en Amerikaan- sche regeering binnenkort stappen zullen nemen om de Venezolaam-che regeering in te prenten, dat het noodig is, overeenkomsten te eerbiedigen. Naar de Londensclie coriespondent van de Birmingham Daily Post gelooft, zijn er op dat stuk tusschen Was hington, Londen en Parijs reeds nota's gewisseld. Waarschijnlijk zal de Ne- derlandsche regeering, in verbami met de ervaring van de laatste weken, deelen in wat de groolete mogend heden misschien te Caracas gaan doen. In elk geval staal het vast, dat men spoedig een besluit zal nemen over wat men doen zal. Alg. Bond van R.-K. Kies- vereen. in Nederland. De ver gadering ter behandeling van het kiesreebtvraagstuk zal gehouden wor den op Maandag 28 September a. s., voormiddags te twaalf uur in een der zalen van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Ouderdomsverzorging. Tot deelneming aan het Congres voor Ouderdomsverzorging, 19 Sept. te Amsterdam te houden in Bellevue (voorbeen Maison Stroucken), Marnix- straat bij het Leidscheplein), hadden zich tot 1 September aangemeld 53 landelijke Bonden en Vereenigingen, 23 afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering, en enkele parti culieren, die persoonlijk lid van het Congres zijn geworden. Meerdere Ver eenigingen worden nog verwacht. Vereenigingen van werkgevers en werklieden, politieke en Vakvereeni gingen, die nog tot deelneming be sluiten, zfi bericht, dat de gelegenheid hiertoe blijft opgengesteld. Een laatste circulaire, inhoudende het programma van het Congres, beneveus nuttige wenken voor het verblijf in de hoofdstad, is aan de secretarissen der deelnemende ver eenigingen toegezonden. De congresdag wordt besloten met een propaganda-avond voor Staats pensioen en bij gunstig weer en vol doende deelname wordt den volgenden dag (Zondag) een boottocht naar het Kalfje georganiseerd, een en ander aaug6boden door de afd. Amsterdam van den Bond voor Staatspension neering. Wie nog geen inschrijvingsbiljet ontving, vrage dit aan bij den alg. secretaris van den Bond voor Staats pensionneering, tevens secretaris van het Congres, A. Voorbrood, lid van de Raad te Arnhem. Algemeen kiesrecht. In een oproeping „aan de Nederlandsche democraten", uitgaande van het be stuur van het propaganda-comité voor grondwetsherziening en algemeen kies recht, gevormd uit vertegenwoordi gers van de besturen van den Vryz.- Dem. Bond en het Alg. Ned. Werkl. Verbond, wordt medegedeeld, dat op Zondag 27 September in den Haag een meeting voor grondwetsherziening en algemeen kiesiecht zal plaatsheb ben. De heeren mr. H. P. Marchant en N. G. Brouwer Jr. en mevr. dr. Aletta Jacobs hebben reeds toegezegd als sprekers te zullen optreden. Dienstwoningen Staats spoor we gp er son eel. Men schrijft uit Utrecht: Het is gebleken, dat meermalen woningen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, aan personeel in gebruik zijn gegeven tegen vergoeding van 10 pCt. van de minimum-bezoldiging, in gevallen, dat de woning niet in bet belang van den dienst werd aangewezen. In verband hiermede heeft de directeur-generaal bepaald, dat voortaan indien het voornemen bestaat een woning van de Maatschappij in gebruik te geven aan iemand van het personeel, wiens betrekking daarop geen aanspraak geeft, door den betrokken dienst «en voorstel zal z(jn in te dienen omtrent, do door den toekomstigen bewoner voor bedoelde woning te betalen huur, tenzjj de woning in het belang van den dienst wordt aangewezen. Het te betalen bediag zal zooveel mogelyk in overeenstemming moeten zyn met de huurwaarde van gelijksoortige woningen ter plaatse. Zij, die thans reeds een woning van de Maatschappij in gebruik hebben, tegen betaling van 10 pCt. der minumum-bezoldiging, kunnen op dtn ouden voet in die woning blijven. Tot het 1ste studiejaar van de rijks-veeartsenijschool te Utrecht is toegelaten de heer J. B. Bloemendaal alhier. Bjj het te Goriuchem gehouden concours hippicpie behaalde luitenant W. H. C. Matbon in het concours voor springpaarden den tweeden prijs met Held. De luchtballon, die Dinsdagmid dag tegen vyf uur over Amersfoort dreef is in de nubyheid van Harder wijk teiecht gekomen. De luchtreizi gers, drie in getal, kwamen uit Brussel, waar ze 's middags te 12 uur zyn opgestegen. Tegen halt zeven is de balion even vourby het Sanatorium naar den kant van Leuveiium ge daald. Een aantal werklieden van het Sanatorium snelden by de daling toe, die aanvankelyk niet boven de hooge dennen kon geschieden, waarna de ballon werd outludeu. Het schuitje was 2 M. lang en 1 M. diep. De voei man Meerens, die daar met zijn kar juist was, heeft de ballon naar den trein vervoerd, waarmee denzelf den avond de luchtreizigers ouk weer zijn vertrokken. Verschenen is het volledige wedstrydprogramma van den Neder- laudschen Voetbalbond, waarmede op 27 September a.s. het voetbalseizoen officieel wordtgeppend. Hetprogramma bevat voor den openingsdag niet min der dan 48 wedstryden. Quick (Amersfoort) gaat dien dag naar Breda tegen 't Zesde matchen. Mej. M. M. van Mill, onder wijzeres aan de Meisjesschool, zal 1 October a.s. den dag herdenken waarop ze voor 25 jaar geleden te dezer stede bij het openbaar lager onderwijs be noemd werd. De heer E. Lindenhovius zal 25 October a.s. 25 jaar in dienst zyn b(j het openbaar lager onderwijs in deze gemeeD te. DOORN. Tot het le studiejaar van de Rijks-veeartsenijschool is o.a. toe gelaten de heer G. van Soest alhier. NIJKERK. De staking aan de ta- pytlubiiek der firma De Leeuw, is geindigd met een echec voor de stakers. De firma wist het werk loopende te houden met jeugdige krachten, die niet in staking waren gegaan en arbeidswilligen deden bet overige. Op raad vau het hoofdbestuur der texidarbeiders hebbtn de stakers zich weder aangemeld. De firma is bereid de oude werk lieden weer in dienst te nemen voor zoover en zoodra er plaats is. De staking duurde bijna een half jaar. AARDAPPELZIEKTEN. Nu en dan nemen de verschillende ziekten die de aardappelen aantasten, zoo groote afmetingen aan, dat in eene bepaalde streek de geheele aardappel- bouw dreigt te mislukken. Was tot korten t(jd geleden de zg. aardappel ziekten, de pythophtora, de meestge- vreesde vijandsinds enkele jaren hoort men in toenemende mate klagen over verwoestingen, aangericht door eene nog minder bekende ziekte, de bladrolziekte, die evenzeer hare offers eischt als de langer bekende kroesziekte, velden die door deze ziekte zyn aan getast, maken in den regel een trooste- loozen indruk. De bladeren van de zieke planten beginnen half Juli samen te rollen en de planten zelf ontwik kelen zich slechts onvoldoende; degene die vroeg aangetast zijn schrompelen zelfs volkomen in elkaar. Van een opbrengst die ergens op gelijkt, is in zulke gevallen natuurlyk geen sprake. Graaft meu zulk eene plant uit, dan blykt de moederknol nog volkomen gaaf te zyn, ze is nog stevig en sap pig. By het doorsnijden is ze geheel glazig geworden, zoodat dunne schijfjes, tegen het licht gehouden, er uit zien als ijsschilfertjes. De zieke stiuiken ontwikkelen zich veel minder dan de gezondebedek ken dus niet geheel het veld en laten het onkruid ruim gelegenheid, zich krachtig te doen gelden. Staan er maar weinig zieke planten, dan zyn ze te midden van de gezonde on het onkruid bijna niet te onderscheiden. Het inrollen van de bladen is zoo karakteristiek, dat het verschijnsel iedei een moet opvallen en voortdurend, zoolang de planten nog groeien, kunnen meerdere woiden aangetast. Het is alsof by het ophouden van den groei eeist een stilstand optreedt. Het ergste is, dat volgens genomen proefnemingen, de ziekte door de poters van het eene jaar in het volgende jaar kan worden over- gebr: cht. Poters, van zieke plan ten gewonnen, goveu in het volgende ja; r planten die eveneens aan de ziekte lijden en in den regel in sterke mate. Soms, wanneer de ziekte ile moederplant slechts weinig scheen te hebben aangegrepen, kwam ze in het volgend jaar eerst duidelyk te voorschijn aan de afstammelingen. Wie dus aardappelplanten op zijne akkers heeft, die aan de beschreven ziekte lijden, dient nauwkeurig op te passen, dat by daar geen poters van neemt: üy moet de zieke van de gezonde scheiden. Dat moet echter gebeuren voordat het loof afgestorven iswant is het verdord, dan is geen gezonde plant meer van een zieke te cudeikenuen. Is de akker slechts weinig aangetast, dan kan men ge- m; kkelijk stokjes steken bij de zieke stri ikenheerscht het euvel sterk, dan is het beter van den geheelen akker geen enkelen poter te nemen Automobiel-ongeval* Gisterenavond geraaLPe op de Voor straat te Utrecht de motor ,zz e:n automobiel uit Rotterdam defect, waar door de inzittenden genoodzaakt wer den uit te stappen. Wijl het voertuig op de tramrails stond, wenkte de eigenaar van de auto den wagenbe stuurder van een nad.rend tramrijtuig stil te houden, doch dit sein werd door den wagenvoerder niet bemerkt, ten gevolge waarvan de tramwagen tegen de auto aanbotste. Door den ge weldigen schok werd de motor van de auto in werking gebracht en snorde het voertuig zonder bestuurder over de straat, nu eens links zwenkende dan weder rechts. Gelukkig werd de „losgebroken" auto spoedig achterhaald en kon de motor worden stop gezet. Een haltepaaltje van de tram was met de auto in aanraking geweest en algeknapt. Het tramverkeer onder vond door dit ongeval groot opont houd. De schade door de botsing vau de tram tegen de stilstaande auto aan dit voertuig veroorzaakt, wordt door den eigenaar op f 2000 geschat. De wagenbestuurder van de tram heeft heden aan de politie opgegeveD pas op pl. ra. 20 meter afstand de auto, stil staande op de tramrails, te hebben bemerkt, waarop hij onmid dellijk remde, niet alleen met de handrem, maar ook met de electrischb rem. Het mocht hem evenwel niet gelukken den wagen tijdig genoeg tot staan te brengen, wat de botsing onvermijdelyk maakte. De eigenaar van de auto zal intus- schen de gemeente aansprakelyk stel len voor de aan zijn voertuig berok kende schade, die z. i. voorkomen had kunnen worden, als de trambestuur der beter op de baan had uitgekeken. Bij raming is die schade voorloopig op f2000 geschat, het bedrag Z3l echter door deskundigen nader wordeD vastgesteld (U. D.) Schriftvervalsching.j By. de gisteren ten stadhuize te Am sterdam gehouden aanbesteding deelde voor de opening der bussen de wet houder van i ublieke werken mede, dat gebleken was, dat by onlangs gehouden aanbestedingen de namei van borgen op enkele inschry vings- biljetten niet door de borgen onder- teekend, doch nagemaakt waren. H verklaarde die biljetten voor valsd en voor onwaardig eu waarschuwd tegen herhaling. Een andere lezing. Het na dere onderzoek, hetwelk door d( justitie naar het gebeurde met det agent van politie le klasse Smit inl het park Nieuweroord te Utrecht on langs werd ingesteld, is thans afge- loopen. Naar het U. D. verneemt, is daarbij! gebleken, dat de eerste lezing, welke van het voorval onmiddellijk na hei gebeurde werd gegeven, niet geheel; en al juist de ware toedracht heeftl weergegeven. In de eerste conster-l natie is aan sommige handelingeoj méér waarde gehecht dan daaraanl wel mocht worden toegekend de ioj deze zaak betrokken politieagent heeft® het gebeurde als volgt verteld, eup zijn opgaven komen overeen methet-| geen van andere zijde is verzekerd- Het negental, dat zich thans tel dezer zake in voorloopige hechtenül bevindt, was is den avond van oOI Augustus uitgeweest, bjj welke ge legenheid door enkelen hunner do? al sterke drauk was gebruikt. Eet der jonge mannen, die van de partij was, viel, als gevolg van den be schonken toestand waarin hy ver keerde, over bet prikkeldraad, waarj mede het gazon was afgezet, en bleed daar liggen, omdat hij niet in staiij was alléén weer op de been te komen-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2