DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 189 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAO. De Industrie- en Huishoudschool. I FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BU1TËJNLAN L). BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE MLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Zij, die zich met 1 October a.s. op dit blad Sbonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nom- mers gratis. Wij staan aan den vooravond van een voor Amersfoort hoogst gewich- tigen dag. Het nieuwe gebouw der Industrie- en Huishoudschool zal morgen op plechtige wijze worden geopend. Het is niet onze bedoeling, hier na te gaan, hoe de school zich uitbreidt, hoe zij bestuurd wordt en welke resultaten zy oplevertdat zullen morgen anderen, aan wien zulks beter is toevertrouwd, doen. Doch wel wen- schen wij even de aandacht te vestigen op hare beteekenis; hoe zij maakt, dat hare kweekelingen den strijd om het bestaan met succes kunnen strjjden. Onze tijd vraagt op allerlei gebied kennis, vraagt wetenschap, vraagt ont wikkeling, vraagt routine en handig heid en geen onhandige of onontwik kelde kan op de arbeidsmarkt worden gebruikt; daar behooren geen achter lijken zich te vertoonen, want zij vinden er geen plaats. Zij worden er verdrongen door den goed onderlegde, die hun plaats inneemt en met de voordeelen dier plaats gaat strijken. Dat heeft men hier ook in Amers foort, begrepen. Het geslacht der on- beholpenen, die zeiden, dat bijv. een huisvrouw, eene dienstbode, niet zoo veel behoefden te weten, kan men vrij wel als uitgestorven beschouwen. Men is er van overtuigd geworden, dat, tot welken stand, tot welke kunne men ook behoort, goed onderwijs en een goede ontwikkeling een beter erfdeel voor zijn kinderen is dan menig (naak het enqelsch.) 8) Alleen omdat ik hoopte, dat dit tehuis daardoor eerder ingericht zou kunnen worden kwam ik vandaag luisteren naar het voorlezen van het testament. Maar alles wel beschouwd kan deze teleurstelling nog blijken het beste te zijn, wat voor ons kon gebeuren. Ik ben van nature gemak zuchtig en laks, en het zal m(j goed doen te moeten werken vooral wan neer ik jou als drijfveer heb. Mijnheer Anthony, u heeft een heel grappige manier om zaken als vast afgesproken te behandelen. Hoe weet u of mij niet verschillende zeer aannemelijke aanzoeken zijn gedaan Hij glimlachte en drukte haar arm vaster in de zijne. Het zou mij hevig verbazen, zei hij nog glimlachend, als je een aan zoek hadt, nog voordeeliger dan het mijne. Maar wij hebben altijd bij elkaar behoord. Je weet dat immers evengoed als ik en aaarom wordt het tijd, dat alles tusscnen ons geregeld wordt. kapitaal, dat door minder kosten aan de opvoeding zou bespaard zijn ge worden. Nog eene algemeene reden is er. buiten het rechtstreeksche nuttig ge volg van de lessen, die aan deze school worden gegeven. Het is dit, dat scholen als deze allerlei vrouwe lijken arbeid, waarop men in de laatste jaren wel eens geneigd was met min achting neer te zien, weer in eere herstelt. Kinderen oppassen, koken, naaien, verstellen, knippen, strijken, handwerken en zoo meer, zijn be kwaamheden, die velen nog gaarne in een vrouw zien. Evenals het met alle zaken gait, is ook deze inrichting hier in het begin met wantrouwen, ja met zorg aange zien, doch naderhand, bij beter begrip, bij ondervonden voordeel, is zij door een heel anderen bril bekeken. De doortastendheid, de vasthou dendheid van het Bestuur, de ijver van het onderwijzend personeel hebben dit gewrocht en voor dezen vooral moet het een scboone dag zijn, nu het lraaie gebouw staat te worden geopend. Aan hen onze hartelijke geluk- wensch. DE MAROKKO-QUAESTIE. De Petit Parisien, die, zooals men weet, in connectie met de huidige regeering staat, deelt mede, dat de Spaansch-Fransche nota de volgende, zooals men weet reeds door de Temps medegedeelde voorwaarden bevat: 1. Erkenning van de akte van Alge- ciras. '2. Erkenning van alle Marok- kaansch-Europeesche overeenkomsten, aangegaan na de onderteekening der akte van Algeciras. 3. Erkenning van alle in Europa voor rekening van den Sultan ge maakte schulden. 4. Een voldoend jaargeld voor Abd- el-Aziz en zijn gezin. En daarmee denk je nu zeker, dat alles geregeld is vroeg Violet, terwijl zij haar handen op den rug hield en achteruit trad. Je houdt geen rekening met wat jou moe der of mijn ouders zullen zeggen of hierbij keek zij hem ondeugend- lachend aan wat ik er zelf wel van zeg. Wat jij zelf er van zegt is voor mij van het grootste belang ant woordde Anthony, haar volgend, maar het kan mij geen zier schelen, wat anderen er van denken. Wil je rnjj niet hebben, Violet? Wil je mij niet gelukkig maken door rnjj het tehuis te geven, waarnaar ik mijn geheele leven heb verlangd Daarna wandelden Anthony en Violet onder de boomen verder en spraken over de toekomst, die hen te wachten stond, een toekomst, waar in het geld van Mr. Malincourt geen rol speelde. Natuurlijk, zei de jonge man, zullen wij een poosje moeten wach ten die betrekking waarvan ik ge hoord heb levert niet veel op, het is ook maar een begin. Maar wij kun nen wachten, niet En het is heel edelmoedig van je, Anthony, om alles aan je moe der en zuster over te laten, zei Vio let, zijn arm drukkend, want het geen van je vader was behoort nu De nota is Zaterdag naar de ver tegenwoordigers der Republiek in den vreemde verzonden en zou heden overhandigd worden. DUITSCHLAND. Het Duitsche militaire luchtschip heeft het door Zeppelin behaalde wereld-record van twaalf uren geslagen. Het legde Vrijdag en Zaterdag een tocht van dertien uren af. De opstijging geschiedde Vrijdag avond (11 September) om 10 u. 30 te Tegel op het schietterrein, daarna ging de reis over de Tegeler See naar Spandau, Rathenow en Stendal. Om S uur in den morgen zweefde het boven Maagdenburg, en vloog terug over Brandenburg en Potsdam naar Tegel waar de landing om 11 u. 32 v.m. plaats vond. Het luchtschip heeft circa 300 kilo meter afgelegd, en bereikte daarbij hoogten van 1000 met een windsterkte van 712 meter druk. Tot een ruiling van onderwijze ressen ter bevordering van het onder wijs in de vreemde talen zijn over eengekomen de Pruisische en Fransche ministers van onderwijs, en de presi dent van den Board of Education. De onderwijzeressen moet met de taal van het andere land vertrouwd zijn. De duur van het verblijf is voor de eerste maal op zes maanden bepaald, maar kan eventueel verlengd worden. De Duitsche onderwijzeressen ontvangen in Frankrijk geen betaling, maar ver blijf, woning, verlichting, wasch enz. zijn vrij. In Engeland krjjgen de Duitsche onderwijzeressen hetzelfde. In Duitschland zullen de vreemde onderwijzeressen een vergoeding van 110 mark per maand ontvangen. DENEMARKEN. Het ministerie-Christensen is dan toch voor de publieke opinie geweken. Nadat de Minister van Buitenlandscbe Zaken den Koning zijn ontslag had overhandigd, ontbood Z. M. Minister president Christensen en besprak den fegenwoordigen toestand met hem. Het gevolg der bespreking was, dat de Ministerpresident het collectieve ontslag van het geheele Kabinet in diende en tevens beloofde regeling dei- zaken te blijven voeren tot aan de aan jou. En je was zoo vriendelijk vandaag tegen Christal, terwijl zij zoo vreemd deed. Arme Christalzij heeft geen gelukkig temperament en men heeft onwillekeurig medelijden met haar. Ik ben bang, dat het ten deele mijn schuld is, zei Violet. Ik ben niet half zoo goed als j(j. [k zou mijn geduld verliezen tegenover haar zoo wel als tegenover Laura. Maar wij behoeven nu niet aan haar te denken, zei Anthony en ik hoop, dat je nooit veel met haar te maken zult hebben, omdat zij je er geren. Ik zal mijn werk in Londen hebben, en als ik rijk genoeg zal zijn om mij een tehuis in te richten, dan zal het daar zijn en heb je dus niets met mijn zuster te maken. Met haar? riep Violet uit. Ik zou nooit met haar samen kunnen wonen 1 Ik heb een slecht humeur, en ik zou krankzinnig worden als ik altjjd bij tante Harriet moest zijn. Je zult niet krankzinnig wor den als je met mij samenwoont, zei Anthony glimlachend. Ik zal vol zorg zijn voor dat humeur, waarover je spreekt. Jij bent altijd zoo kalm riep Violet verdrietig uit, hoe kom je er toe om zoo'n vaatje buskruit als ik ben, te willen hebben I Nu vandaag bijv. zou het veel beter geweest zijn, samenkomst van den Rijksdag, die spoedig zal plaats hebben. GROOT-BRIT ANNIË. Sprekende tot een zeer talrijke menigte te Albert Hall Zaterdagavond, zeide aartsbisschop Bourne dat op verlangen van minister Asquith alle kerkelijk ceremonieel zou worden weggelaten van de eucharistische processie, die Zondag gehouden zou worden. De mededeeling werd met verontwaardigd protest ontvangen. De Times had nog gevraagd: „Wat zouden de pauselijke machten zeggen,wanneer onze 124 aartsbisschop pen enz. van de kerk van Engeland, inplaats van kalm te Lambeth bijeen te komen, gelijk zij onlangs hebben ge daan, besloten van het jaar te Rome bijeen te komen en hun vergaderingen vlak bij het Vaticaan te houden, en er in processie rond te gaan, bekend makende bovendien hun verlangen en doel om het Italiaansche volk tot den Protestantschen'godsdiensttebekeeren? Ieder zou stellig ersennen, dat het van buitengewoon slechten smaak ge tuigde." Vrouwenkiesrecht in het Zuiden. Men meldt ons dd. 12 September. Dezer dagen sprak Mevrouw Wynaendts Francken-Dyserrinck ach tereenvolgens in Roermond, Helmond en Eindhoven. Voor het meerendeel had de Katholieke pers op hoffelijke wjjze haar weinige ingenomenheid met deze propaganda betuigdalleen de Eindhovensche Courant vond het noodig reeds van te voren de be weging met spot en hoon te treffen. Desniettegenstaande waren overal de zalen goed bezet en werd nergens principieel debat gevoerd. 10 September trad de spreekster op verzoek van eenige personen in Bergen-op-Zoom op. Tegen rijwielbeschadi ging. In eenige bagagewagens der Staatsspoor zagen wij vaste toestellen aangebracht om fietsen in to zetten ten einde deze tegen beschadiging te vrijwaren. Naar wij vernemen zullen als ik er toe had kunnen komen te gen Christal en Laura te spreken, toen tante Harriet mij daarop attent maakte. Maar er wordt een oproeri ge geest in mij wakker als iemand mij aanspoort iets te doen. Wel, wel, Violet., je geeft een leelijk portret van jezelfzei An thony. Gelukkig ken ik je misschien beter dan jij jezelf en daarom maak ik mij niet ongerust. Zeg dan nooit dat ik je niet gewaarschuwd heb 1 zei Violet, haar hoofd schuddend. Natuurlijk, als jij besloten bent met open oogen in je ongeluk te loopen, dan kan ik er niets aan doen. Goed hoor maar om op ons engagement terug te komen, zei de jonge man. Ik zal er dadelijk als ik thuis kom met mijn moeder over spreken. Je begrijpt, dat zij zal wil len weten, waarom ik besloten ben haar te verlaten. Zal ik aan je va der schrijven Ik zal het vader en moeder zelf zeggen, antwoordde zij beslist. Neen, jij behoeft niets te zeg gen ik heb een vast besluit genomen. Ik zal hen goed aan 't verstand brengen, dat ik daarop niet denk te rug te komen. Zij zullen boos zijn. Jij doet een arm huwelijk, Violet. Zij verwacht ten iets beters van jou. in alle bagagewagens zulke toestellen aangebracht worden. Openbare leeszalen. Zater dag is in eene bestuursvergadering te Utrecht definitief het bestuur gecon stitueerd van de Vereeniging voor openbare leeszalen in Nederland. Het dagelijksch bestuur werd als volgt samengesteld: dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, voorzitter; dr. H. E. Greve, adj.- bibliothecaris der Tweede Kamer, secretaris; dr. Th. Stó^p'„ te Dordrecht, penningmeester. Het bestuur besloot de algem'èene^, vergadering te doen plaats vinden in Maart a.s. te Arnhem, waar omtrent de volgende punten prae-adviezen zul- f len worden uitgebracht; a. Welke is in het buitenland de verhouding van de overheid tot de openbare leeszalen b. Wat kan hier te lande door de overheid in het belang van de open- - bare leeszalen worden gedaan? Alc prae-adviseurs zullen optreden de heeren dr. Greve en dr. Stoop, In beginsel werd besloten tot de uitgifte van een eigen orgaan der vereeniging, waarin alle quaesties met het doel der vereeniging verband houdende, zullen worden behandeld. Dit orgaan zal den leden gratis wor den toegezonden. Tevens werd het- besluit genomen in De' Haag een aantal cursussen te doen geven, waar bibliothecarissen hun opleiding zullen kunnen vinden. Veiligheid op despoorwe- gen. Men meldt uit Utrecht: Met ingang van primo October a.s. zullen bij de Staatsspoorweg-Maatschappij in werking treden nieuwe voorschriften omtrent het nemen van maatregelen, ter verzekering van de veiligheid en regelmatigheid van het verkeer ge durende werkzaamheden aan sporen, wissels en beveiligingsinrichtingen, op de stations en halten, vastgesteld in gemeen overleg door heeren inspec teurs der exploitatie, sectie-ingenieurs en district-ingenieurs. Gisteren had op het terrein van de voormalige zeepfabriek aan de Berg- Niet halt zoo veel als tante Harriët verwachtte van jou. Wij zien er nu eenmaal allemaal goed uit, terwijl jij als de schoonheid der fa milie Anthony nam een zeer gewenscht middel te baat om Violet den mond te snoeren en zij kibbelden voort, totdat het gelukkige meisje eindelijk aan het voortsnellen van den tjjd dacht. Wfi moeten terug gaan I riep zij uit. Cesar en Nancy zullen naar m(j loopen zoeken als brieschende leeu wen en tante Harriet en Laura zul len in een niet te beschrijven hu meur zijn. Laten wjj nu dadelijk gaan 1 Een mooi vooruitzicht voor ons, zei Anthony peinzend, terwijl z(j te rugkeerden. Zou het toch niet beter zijn, als ik zelf naar je vader toe ging. Neen stellig niet, antwoordde zij beslist. Ik zou voor niets ter wereld willen, dat je kwam. Denk daar alsjeblieft niet over. Beloof je mij te schrijven en alles te melden, wat hij zegt? Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1