DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 190 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. TROONREDE. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. Hoofdredacteur H. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsi 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) 11 1 -a-u Zij, die zich met 1 October a s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nom- mers gratis. De Minister van BinDenlandsche Zaken heeft heden de zitting der Staten-Generaal geopend met de vol gende rede Mijne Heeren De Koningin, tot Haar leedwezen verhinderd in uw midden te verschijnen, heeft ons opgedragen, deze zitting der Staten-Generaal te openen. In de vriendschappelijke verhouding tot de Regeering der Republiek Vene zuela is een storing gekomen, naar welker vreedzame opheffing doorHarer Majesteits Regeering wordt gestreefd. Onze betrekkingen met de overige buitenlandsche mogendheden zijn bij voortduring van den meest vriend- schappelijken aard. Veel is er in moederland en kolo niën dat tot erkentelijkheid stemt; nochthans zijn er ook eenige minder gunstige verschijnselen waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de toestand van den Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt over het algemeen bevredigend is het gevaar dat door hot optreden van het mond- eri klauwzeer den vee stapel bedreigde, is thans geweken. Minder voldoeniDg geeft mede, ten gevolge van de moeilijkheden op de geldmarkt, de toestand van Handel en Nijverheid. Het scheepvaartverkeer over enkele Nederlandsche havens is in dit jaar ge ringer dan in 1907. Dientengevol ge geeft het scheepvaartbedrijf, in het bijzonder de algomeene vracht- 'vaart, onbevredigende uitkomsten. In meer dan eene gemeente trof (naar het engelsch.) 9) Ik beloof je te schrijven maar ik zal stellig niet alles melden, wat hij zegt. Zulke dingen moeten over 't algemeen maar zoo gauw mogelijk vergeten worden. Hoe graag zou ik je nu dadelijk met mij nemen I zei de jongemaD, die nu voor 't eerst een teeken van ongeduld gaf. Ja, was dat maar mogelijk I antwoordde Violet, terwijl zij zacht met haar wang langs de mouw van zijn jas streek. Maar laten wij daar niet aan denken. Eigenlijk trek ik er mij ook niet veel van aan. Ik ben gewoon aan onaangename en harde woorden en ben niet zoo gauw in de war gebracht als sommigen. Ik zal het Cesar en Nancy op weg naar huis vertellen en hen tot mijn zijde overhalen. Kijk, daar wandelt zoo waarlijk Mr. Wickhara. Hubert Wickham naderde lang zaam met zijn handen in zijn zakken, zijn kin op de borst gezonken, blijk baar was hij in gedachteD verdiept. door deze oorzaken werkloosheid een deel der arbeidende bevolking. De belasting invoering in het gouver nement van Sumatra's Westkust heeft in dat gewest ongeregeldheden doen ontstaan, die de regeering diep be treurt, ook met het oog op de geval len slachtoffers. De kolonie Curasao ondervindt schade door de verstoring van het verkeer met Venezuela. Lof verdient de wijze waarop zoo wel hier te lande als in de koloniën burgerlijke en militaire landsdienaren zich van hun plicht kwijten. De toestand van 's lands financiën eischt zorveel mogelijk beperking bij de voorstellen tot uitgaven en vor dert, afgezien nog van hetgeen later zal noodig zijn, voor de uitvoering van sociale hervormingen, duur zame versterking der middelen tot behoud van het financieel evenwicht. Daartoe zullen U wetsontwerpen wor- aen aangeboden tct herziening en verhooging van het recht van succes sie e.n tot invoering van een alge- meene inkomstenbelasting met eene kapitaalbelasting als aanvulling ter vervanging derjvennogens en bedrijfs belasting. Teneinde te voorzien in het te kort voor het volgend dienstjaar zul len u voorstelleu bereiken tot heffing van een matig aantal opcenten op de vermogens en op het gedistilleerd, waarvan de opbrengst in de toekomst zal kunnen strekken tot aequivalent van een verlaging van den accijns op suiker. Verschillende wetsontwerpen, be halve de reeds te voren toegezegde, zullen u eerlang bereiken, waaronder tot herziening van de wetgeving be treffende naamlooze vennootschappen tot wijziging van het zeerechttot herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek ten aanzien van de verplichting tot vergoeding van scha- Hjj zag de twee jongelui niet, vóór dat hij vlak bij hen was. Er wordt naar u gezocht, zei hij. Ik meen, dat uw moeder naar u zoekt, mijnheer, en naar deze jonge dame wordt gevraagd door haar broeder en zuster. Wij zijn op den terugweg, ant woordde Antony. Heeft geen uwer plan hier te blijven om naar het geld te zoeken Ik ben baDg dat het toovergoud voor my niet hier te vinden is, mijn heer, zei Anthony. Waar denkt u het dan te vin den Ik zal er ergens anders naar zoeken. Waar Anthony keek zjjn ondervrager eenigszins verbaasd aan, maar het gelaat van Mr. Wickman sprak van iets meer dan gewone nieuws gierigheid en hij anlwoorde beleefd Ik ben van plan te zien wat ik met bard werken gedaan kan krijgen. Ik ga naar Londen. Maar als ik goed gehoord heb, vraagt een lamiliegoed uw zorgen. Dat behoort aan mijn moederen zuster zoolang zij het houden willen. Ik hoop, dat het goud, dat je vinden zult geen toovergoud is, zei Violet. Dat verdwijnt immers altijd lotseling de door onrechtmatige daad ontstaan; tot regeling van de aansprakelijkheid voor schade door automobielen veroor zaakt; tot gedeeltelyke herziening van het Wetboek van Strafrecht; tot rege ling van de Banken van leening tot vaststellen van de bepalingen omtrent de toekenning van het pensioen aan de weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier, behoorende tot de zee- en landmachttot wijziging van de wet op het militaire onderwijstot her ziening der wet tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht en veeartsenijkundige politietot beperkiDg van den Zondags- en den nachtarbeid in het broodbukkers- bedrijlalsmede eenige voorstellen van bijzonder dringenden aard ter herziening der ongevallen wetplan nen tot verbetering van de Maas tusschen St. Andries en Hcdikhuizen, zoomede van den Gelderschen IJsel zijn in overweging. Voortgegaan wordt met het be vorderen van de tot stand koming van spo.rweglijnen, welke aan de locale verkeersbehoeften voldoen. Van de bestuursbemoeiingen met het financieële beheer in de zelf be sturende landschappen mogen goede vruchten worden verwacht. Het bezoek van den gouverneur van Nederlandsch Indië aan Atjeh heeft tot een helder inzicht in den gang van zaken aldaar geleid en dui delijk den weg tot bevrediging van dat gewest aangewezen. Gewichtige aangelegenheden zullen ook dit jaar Uwe aandacht on toe wijding vragen. Moge God zijn zegen op Uwen arbeid doen rusten. In naam der Koningin verklaren wij de zitting der Staten Generaal te zijn geopend. Het geld van Mr. Malincourt is wel degelijk tastbaar, ging Mr. Wick ham voort. Die het vindt, behoeft heelemaal Diet meer te zoeken. Dat laat ik aan andere men- schen over zei Anthony. Mijn doel is werken. Mr. Wickham wendde zich lot Violet. En is u ook niet van plan te blijven? vroegë hij. Uw nichtje zal zich in uw gez lschap verheugen. Zij zal hier een enzamen tijd doorbren gen. Daarmee toont u, -lat u Chris- tal in 't geheel niet kent antwoordde, Violet lachend. O, zij blijft veel liever alleen. Dus u beiden hebt heelemaal 't idéé opgegeven om na r het geld te zoeken Ik ben bet heelemaal niet van plan geweest, antwoordde Violet. En ik heb geen tijd, zei An thony. Ik heb nu al te veel tijd ver spild. O, daar zijn Cesar en Nancy I De eerste was blijkbaar in een niet heel goed humeur; by keek zijn zuster boos aan. Waar ter wereld ben je toch geweest vroeg hij. Wij hebben over al naar je gezocht. Als je nog langer wacht, dan zullen wij den laatsten trein missen. Ik ben volstrekt niet van plan DE TROONREDE. Wie van zios mocht zijn geweest deze troonrede te toetsen aan het werkprogiain dat werd ontrold in de in Maart jl. gegeven Regeeringsver- klariug zal zien, dat het Kabinet de daarin opgesomde voorstellen hand haaft. „Verschillende wetsontwerpen, be halve de reeds te voren toegezegde zullen u eerlang bereiken", heet het immers. Maar of er uog bepaald dit zittings jaar iets zal komen van de Ouder- domsverzekering, die minister Talma beschouwd wil zieu en wil behandelen als onderdeel vaD de Invaliditeitsver zekering, blijft in het duister. Een nadere verklaring hieromtrent, evenals^omtrent de ziekenverzekering, ware zeer zeker gewenscht geweest. Waaromtrent we thans niet langer in het duister verkeeren, dat is om trent de finantieele plannen der Regee ring. Heette het in de Regeerings- verklaring, dat het Kabinet de wijze waarop het 's Rijksmiddelen in de eerste toekomst dacht te versterken, nog in nadere overweging wilde nemen, thans wordt duidelijk gezegd, dat men ten einde te voorzien in het te kort voor liet volgend dienstjaar een matig aantal opcenten wil heffen op de ver mogens en op het gedistilleerd. Toen het ministerie-de Meester des tijds met dezelfde plannen kwam, protesteerden de clericale bladen om het hardst en den kiezers werd voor gehouden, dat deze opcenten nooit weer zouden verdwijnen. Zeverdwenen het volgend jaar reeds weer en ziet, nu neemt een kerkelijk ministerie zijn toevlucht tot hetzelfde middeltje. Onder de middelen tot duurzame ver sterking der fiinanciën worden opge somd een wetsontwerp tot herziening en verhooging van het recht van successie en een tot invoering van een algemeene inkomstenbelasting eene kapitaalbelasting als aanvulling, ter vervanging der vermogens- en bedrijfsbelasting. Van de invoerrechten wordt niet gewaagd en men mag dus aannemen dat de protectie vaa de baan is. Wie de persstemmen in den laatsten tijd met aandacht heeft gevolgd, zal voorzeker een glimlach niet kunnen weerhouden, als hij leest, d;^t bezoek van van Heutsz aan Au nog langer te wachten, zei Violet opgewekt. Kom mee, Nancy, over twee minuten zijn w.j klaar De twee meisjes snelden weg, en de jonge mannen wandelden samen Daar het huis terug. Ik hoop toch dat jij en Violet samen geen nonsens besproken heb ben, zei Cesar kortaf. Je weet dat vader en moeder verwachtten, dat zy een goed huwelijk zal doeD, en zij zullen nooit hun toestemming ge ven voor iets anders. En verwacht je, dat zy, wat jij noemt een goed huwelijk, zal doen? vroeg Anthony kalm. Je weet heel goed, dat Violet en ik al van onze kinderjaren af van plan geweest zyn samen te trouwen. En zyn jelui het nu samen eens geworden I riep Cesar, terwijl hy plotseling stil bleef staan en zyn neef doordringend aankeek. Geraden. Verwachtte je iets anders De jonge man gaf zyn hart lucht in een half gesmoorde kreet en ver volgde zyn weg. Wel, jelui bezitten te zamen geen roode duit I barstte hy ten slot te uit. Als een van je beiden een er fenis te wachten had, dan zou er nog eenige reden toe zijn. Ik zal je maar dadelijk zeggen, Anthony, dut noch myn vader, noch mijn moeder een helder inzicht heeft geïei( den gang van zaken aldaar on aj d e 1 ij k den weg tot bevredig:-efi dat gewest heeft aangewezen, hopen. Wat verder wordt aangek.;:;, i ligt geheel in de neutrale zóne. n Van kiesrechtuitbreiding, van Gr wetsherziening geen woord m J beide zijn voorloopig van de Jwa - Veol durf spreekt er uit deze 3 niet. Men houdt zich kalm, missnni wel om het getal tegenstaude#»4 de verkiezingen van 1909 nietje meerdeien. v Zij die gehoopt hadden bij 'dtS legenheid ook te zullen veruemerf waarom de Koningin verhinderd w?_ 1 in persoon de Staten Generaal 1 openen, zijn teleurgesteld. De trO' rede bewaart daaromtrent het si H zwijgen. DUITSCHLAND'S FINANCIËN. De financieele toestand van he Duitsche Rijk is niet gunstig. D® uitgaven stijgen en de schulden men sterk toe. Zij zijn geklorrfmü van zestien millioen in 1877 tot 23Ge" j, millioen in 1900 en wederom me'V twee duizend millioen in de laatste): acht jaren. Zy bedragen, als men dtjg schatkistbiljetten daaronder begrijpt.' thans vier en een halve milliard, dalt is by na zooveel als men in 1871 van Frankrijk ontvmg. Het leger, vooral de vloot en de genomen maatregelen op sociaal terrein, verslinden schatteu. Daaraan is niet te doen. Geen Duit- scher denkt aan eene gedeeltelijke ontwapening men weet veel- te goed hoe de stemming is van de buren in het westen en in het oosten en dat Duitschland, altjjd op den oorlog moet voorbereid zijn. Het vlootpro- gram is vastgesteld en moet worden afgewerkt. Men kan niet terugkomen op hetgeen men gedaan heeft in het belang van den socialen vrede. Maar zooals thaDS gaat het niet langerhet Ryk, dat anders sterk genoeg is, zou op een gevaarlijk oogenblik ODder zyDen schuldenlast kunnen bezwijken. er een enkel woord over zullen wil le' hooien. Je doet veel verstandiger' het plan maar dadelijk op te geven;" het is dwaasheid er met een woord over te spreken. Als het jezelf betrof en je kreeg zoo'n raad als je my nu geeft, zou je er naar luisteren Ik zou Dooit tot zoo iets over gaan geen meisje is dat waard. Bovendien, men moet er geld voor hebbenliefde in een hutje en wat daarbij behoort, daarbij houdt een man het niet lang uit. En Violet is een meisje van de wereld zij houdt er van uit te gaan en zich goed te kleeden. Hoe lang denk je, dat zij er mee tevreden zal zyn zichzelf met een persoon of te sluiten zonder geld om iets te koopen? Jo kent haar niet zooals ik. Ik vraag excuus, Anthony kent m, veel beter Deze woorden kwamen van Violet,, die achter hen liep en het laatste gehoord had. Word! vervolgd.

De Eemlander | 1908 | | pagina 1