DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 191 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. 'OlÉfsg ]®f HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. UIT DE PERS. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Ab onnement spr ij s Telefoon lnterc. 62. Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.— Prijs der Advertentiën Franco per post id. 5.60 Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Per 3 maanden id. - 1.— JTvinL. Bn Voor iederen regel meer- 0.08 Franco per post id. - 1.40 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 Afzonderlijke nummers (By abonnement belangrijke korting.) Zij, die zich met 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datmn verschijnende nom- mers gratis. DUITSCHLAND. De proefnemingen met bestuurbare luchtballons slagen in de laatste dagen bijzonder goed. Duitschland is wel nommer éen op dit gebied. De ballon van Parseval is gister morgen 8 uur te Berlijn opgestegen om onder leiding van kapitein Kehler een proeftocht van 10 uur te doen. Hij sloeg denzelfden weg in als die door het militaire luchtschip in den nacht van Vrijdag op Zaterdag geno men, en ging langs den Hamburgschen spoorweg naar Stendal. De ballon van Parseval is gister om tien minuten over tienen Pots dam, om half twaalf het dorp Götz nabij Brandenburg a/d. Havel, om kwart over twaalven Klein Kreuz en om 4 uur Burg bij Maagdenburg ge passeerd. Hij maakte toen een korte wending en vloog over Marmor-Palais en Potsdam terug; om 6 uur ver scheen hij weder boven Reinickendorf. De inzittenden deelden door naar be neden geworpen briefjes mede, dat zij zoolang wilden doorgaan als er nog genoeg benzine was. De tocht is in elk opzicht zeer goed geslaagd. De ballon die steeds naar den wensch van den bestuurder op hoogten van 200 tot 600 M. zich be woog, landde na een tocht van 11| uur in Tegel, zonder dat eenig deel in gebreke was gebleven. Spoedig na het vertrek van den ballon steeg het militaire luchtschip op, verscheen omstreeks elf uur voor- middags boven de straat Unter den Linden, voerde een reeks manoeuvres tegen den wind in uit, en sloeg ten slotte de richting naar het Tegeler schietterrein in, waar het om half twaalf na een tocht van 2 uur landde (NAAR HET ENOE1SCH.) 10) Anthony kent mij Deter dan iemand ter wereld, en ik schaam mij er over, dat myn gedrag aanleiding heeft gegeven, dat Gesar mij houdt voor degene, waarvoor hy mij zoo even uitmaakte een meisje zonder hart of principes, die alleen leeft voor de pret en mooie kleeren. Hy zal merken dat ik zoo niet ben. Dag Anthony! Denk aan my als aan de Violet, waarin jy gelooft. Zy stapte in het rijtuig, dat voor de deur stond te wachten en Nancy en Cesar volgden haar zonder ver der een woord te spreken. Mr. Wickham, die langzaam ach ter hen aan naar het huis terugge wandeld was, stond op de stoep en boog voor hen, terwijl zy wegreden. Voor Mrs. Egerton was er een an der rijtuig besteld en terwijl het voorreed, kwam zij met haar doch ter naar buiten. Anthony, ik verzoek je dien mijnheer te vragen voor mij op zij te gaan, zei ze tot haar zoon, ter- ITALIË. Giolitti, de Minister-president, is in zijn villa bij Genua bijna het slacht offer geworden van een vreeselijken aanslag. Een bom, die tegen een muur van zijn villa was geplaatst, onplofte, gelukkig zonder menschenlevens te vernietigen en geen andere dan mate rieels schade 'aanrichtend. AMERIKA. Te Portland werd bij de gouver neursverkiezingen de republikeinsche candidaat met slechts S000 stemmen meerderheid gekozen. In 1906 bedroeg die meerderheid 26.816 stemmen, zoo dat men door dit resultaat wel eenigs- zins ongerust is geworden omtrent de in November te houden presidentsver kiezing, te meer daar de Staat Maine, waarin Portland ligt, tot nu toe altijd goed republikeinsch is geweest. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit New-York: Een telegiam uit Willemstad meldt, dat de Venezolaansche regeering, vol gens een particulieren brief uit Vene zuela, het verbod op het vertrek van reizigers uit Venezuela naar Curasao heeft opgeheven. Door den minister van buiten- landsche zaken zijn aan den voor zitter der Tweede Kamer 100 exem plaren toegezonden van eene verzame ling bescheiden, betreffende detusschen Nederland en Venezuela gerezen moei lijkheden, om deze aa' de leden der Tweede Kamer uit te reiken, met verzoek den inhoud voorloopig als ge heim en als voor hunne persoonlijke kennisneming bestemd, te willen be schouwen. DeAmsterdamscheBeurs. Ter Beurze te Amsterdam lag gisteren ter teekening een adres aan het be stuur der Vereeniging voor den Effec tenhandel van den volgenden inhoud „Ondergeteekenden, leden uwer Ver eeniging, allen van oordeel zijnde, dat de tegenwoordige beurslocaliteit door verschillende oorzaken alsslechte luchtverversching, onhoudbare tocht, wjjl zij minachtend met "haar hand in de richting van Mr. Wickham wuifde. Niets anders dan beleedigin- gen heb ik moeten verduren sinds ik hier in huis kwam, en ik wensch dit huis noch zijn bewoners ooit weer te zien. Je zuster Christal weigert met mij terug te keeren en hoe weet ik, wat er hier van haar zal worden Ik heb nooit moeite gedaan een .mijnheer" te schijnen, mevrouw zei Mr. Wickham. Ik ben myn ge heels leven een eenvoudig, eerlyk werkman geweest en dat wensch ik te blijven. Wat uw dochter betreft, u kan gerust over haar zyn. Ik zal zorgen, dat zij alles krygt, wat zij noodig heeft. En u moet bedenken, dat het haar vergund is een harer bloedverwanten bij zich te hebben. Het is een groot vermogen, dat uw broeder heeft nagelaten en eenige der andere geïnteresseerden zouden kunnen besluiten het zoeken niet geheel aan ééne over te laten. Mrs. Egerton keurde hem geen ant woord waardig, maar stapte vol ma jesteit naar het ry tuig. Anthony drukte Mr. Wickham vriendschappelijk de hand, vóórdat Lij heen ging, maar Laura nam geen notitie van hem. Waar ben je na de lunch ge weest, Anthony vroeg Mrs. Eger ton, toen zy in het rijtuig zaten, ik onvoldoende verlichting, enz. niet be antwoordt aan de eischen, die aan een dergelijk lokaal gesteld mogen worden, hebben de eer u te verzoeken, bij expiratie van den huurtijd de huur van genoemde localiteit niet te ver lengen, alvorens van de gemeente Amsterdam voldoende waarborgen verkregen zijn, dat aan alle bestaande euvelen een einde zal worden gemaakt, en zoo dit onmogelijk blijkt, plannen te beramen, die kunnen leiden tot stichting van een eigen gebouw." Het adres werd druk geteekend. Kollewijnsche spelling. 4 van de 7 raadsleden van Winschoten, die onlangs voor de motie stemden, waarin werd afgekeurd de directe invoering der Kollewijnsche spelling, hebben besloten zich tot de Kroon te wenden met verzoek om vernietiging van het besluit van Burgemeester en Wethouders tot die nvoering. Opbrengst der Middelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand Aug. 1908, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1907, door het departe ment van Financiën openbaar ge maakt. 190S. 1907. Directe belast, f 1.705.908, f2.469.513 Recht op den invoer - 928.841, - 9S7.18S Accijnzen -4 849.387, -5.163.794 Waarb. en bel. der goud. en zilv. werken - 30.080, - 36.243 Indir. belast. - 1.791.899, -2.422.278 Domeinen - 40.694, - 28.150 Posterijen - 1.179.577, - 1.171.653 Rijkstelegr. - 280.304, - 300.670 Staatsloterij - 24.339, - 33.394 Akte v. Jacht en visschery- 29.948, - 30.171 Loodsgelden- 226.257, - 254.878 Totaal f 11.167.237, f 12.898.705 De opbrengst over de eerste acht maanden van 1908 bedroeg f 101.590.924 tegen f 103.706.494 over de eerste acht maanden van 1907. Over Augustus weer sterke achter uitgang, vergeleken bij dezelfde maand van 1907. Het ongunstige verschil is niet minder dan f 1.700.000, terwijl de achteruitgang over de acht eerste maanden nu f2.200.000 bedraagt. Aug. alleen draagt dus ruim drie kwart van het tot nu vastgestelde totale tekort. De bedrijfsbelasting bleef f 670.000 achter bij Augustus 1907, terwijl de Vermogensbelasting daarentegen f 90.000 meer opbracht. Het successie recht, dat anders „meevallertjes" pleegt te geven, bleef deze maand met 6-!- ton ten achter. De loodsgelden ver- toonen ook nu weer een daling by verleden jaarde ongunstige invloed van de economische crisis op onze handelsbeweging is dus nog niet ten einde, al worden de cijfers minder dreigend. Overigens is er tegenover achter uitgang naar vele zijden, geen enkele stijging van beteekenis aan te wjjzen. Luchtscheepvaart. De luchtballon „Rotterdam", die gister namiddag om 12.52 te Utrecht is opgestegen met den kapitein der genie P. J. P. van der Steur als comman dant en de heeren W. ten Cate de Vries en J. J. Blussé, beiden van Amsterdam, als mede-reizigers, is on geveer om 2 uur in den namiddag neergekomen op den Laarder Heide bij Laren. 't Was met bet heldere weder een zeer mooie tocht, die evenwel niet langer heeft kunnen duren omdat de Zuiden wind den ballon in de richting der Zuiderzee dreef. Bij de landing en de berging van den ballon werd door de militairen uit het kamp op de Heide met groote welwillendheid hulp verleend. wilde jou opdragen dat koppige meisje tot rede te brengen door haar het 'idéé om hier te blijven uit het hoofd te zetten, maar ik kon je nei- gens vinden. Ik wandelde wat rond in het park, zei Anthony, die geen lust had over zijn engagement te bespreken, totdat hij veilig en wel thuis was. En wat Christal betreft, ik zou maar niet trachten baar van haar plan af te brengen. Als zij het geld eens vindt wat zal u dan zeggen Het geld vinden, riep Mrs. Egerton, met minachtend hoofdschud den uit, terwijl Laura beleedigend lachte. En hoe zal zy van het noo- dige voorzien worden, terwijl zij daar is, dat zou ik wel eens willen weten. Daar zullen wij over spreken, als wij thuis zijn, antwoordde An thony. Haar zoon was de eenige, door wien Mrs. Egerton zich iets liet zeg gen en als hij verkoos zijn wil door te drijven, dan kreeg hij dat altijd gedaan. Hij was onveranderlijk be leefd en oplettend, en het was Mrs. Egerton onmogelijk hem te krenken. Ook wist zij, al zou zij het nooit zelfs niet tegen zichzelf erkennen dat hij eigenaar was van alles, wat zijn vader had nagelaten en een ver borgen maar, sterke vrees van te ver tegenover hem te gaan, maakte dat TROONREDE. Het Vaderland, dat slecht te spreken is over het wegblijven eener verklaring omtrent den toestand der Koningin schrijft Het is voor zoover wij weten nog nooit voorgekomen, noch in de ge schiedenis van ons land,nóch in die van Europa, dat een Ministerie, hetwelk opgetreden was om razzia te houden onder het werk zijner voorgangers, aldus optrad, het geheele stelsel over nemend, dat door zijn optreden .zou worden weggebezemd. Maar volkomen zeker weten wij, dat er nog nimmer een staatkundige partij heeft bestaan tenzij in Portugal of mogelijk in Abdera die een derge lijke volte face van zijn voormannen heeft geduld en goedgekeurd. Verder wijst het blad er op, dat- mets in dit Staatsstuk verraadt dat het is opgesteld als het werpplau van een ministerie der rechterzijde. Geen specifiek Christelijke wet ^ordt er in aangekondigd. Geen geloofso'.'er-',, tuiging er in uitgedrukt. Zelfs de schijr van een Christelijke woordenkeus ontm. breekt. En de, ook onder liberal. Ministerie gebruikelijke aanroeping van hooger b.jstand op het werk der Staten-Generaal, luide zoo kil en kljuf loos als zelden te voren." En ten slotte: Wjj denken, dat de voorgangers van de negen Ministers bij het lezen van deze openingsrede glundere gezichten zullen zetten, en dat de heer De Meester zich niet van lachen zal kun nen onthouden." Het antirevolutionnair hoofdorgaan „De Standaard" eindigt .met de op merking, dat de openingsrede aller minst met zorg gestyleerd is. Nu er algemeen kwijning van zaken is, looft het blad het, dat de Minister er geen doekjes omwindt. „Reeds nu wordt een zeer besnoeid budget van uitgaven in uitzicht ge steld, en de raillioeuenrede zal ons in cijfers zeggen, hoever de bezuiniging gaat. Maar ook zöo komt men er nog niet. Er moet meer geld bü. „Geld onder drieërlei hoofd lo. geld om dit jaar het tekort te dekken, 2o. geld om, ook afgezien van dit tekort, het evenwicht te herstellen, en 3o.- geld voor de sociale wetten. De Minister van Financiën speelt open kaart. Hy mint het naakt-reëele, en zoo naakt mogelijk teekent hij ons den noodstand, die voorziening eischt. „Tegen wil en dauk natuurlijk. Maar hij kan, hij mag niet anders. De finan- cieele logica gedoogt het nu eenmaal niet anders In de vette jaren kan de fiscus u desnoods ontlasten, maar komen de magere jaren, dan wordt het magere lam dubbel scherp in de zy zich in haar houding tegenover hem nooit te buiten gingDaarom ontving zij hem ook met ongewone zachtheid, toen hij haar na het mid dagmaal vertelde, dat de tijd voor de discussie, die zij verlangd had, was aangebroken. Er zijn een paar dingen, die ik u wilde zeggen, zei hy, terwijl bij een voetkussen voor haar haalde en toen naar de kachel keek. Je be hoeft niet weg te gaan, Laura, het is zelfs veel beter, dat je bier blyft. Ik was ook van plan te blijven, merkte die jonge dame kalm op. En ik ben ook overtuigd, dat ik weet, wat je van plan bent te zeggen. Moe der, bereid u voor op het aannemen van eeD schoondochter. Wat beteekent dat? vroeg Mrs. Egerton, terwijl zy haar zoon ont steld aankeek. Je bent toch niet van plan my te vertellen, dat je zoo dwaas geweest bent aanzoek te doen om de hand van Violet Malincourt Laura is mij voorkomen, ant woordde Anthonywant juist dat wilde ik u vertellenIk ben ver loofd met Violet. Mrs. Egerton stond op met van woede trillende lippen. Vóórdat zij nog een sylabe kon antwoorden, stond haar zoon ook op, kalm maar beslist. Dat is het eene, wat ik u te vertellen had, zei hij, en ik wensch er liever op het oogenblik geen en kele opmerking over te hooren. Het tweede is, dat ik morgen naar Lon den vertrek om daar een nieuw leven te beginnen. U en Laura kunhen' hier blijveD, en ik vertrouw het be stuur van alles aan uw zorgen toe, moeder. Ik zal voor Christal zorgen, en als u is ontheven van haar on- deihoud en het mijne zal het u ge makkelijker vallen rond te komen. Het spijt ray, dat u niet is ingeno men met myn besluit, maar ik zoo wel wat het een als wat het ander betreft, ben vast besloten. Toen Anthony eenmaal de woor den „Ik ben vast besloten" bad uit gesproken wist Mrs. Egerton, dat bet nutteloos was er tegenop te ko men. Hij verliet de kamer, terwyl hy sprak, en zyn moeder en zuster zaten elkaar ontsteld aan te kyken. Laura was de eerste, die sprak. Hij gaat in den handelzei zy en hij is van plan zichzelf aan Vio let Malincourt weg te gooien. Dat zal ik haar betaald zetten. De blikken van moeder jn dochter ontmoetten elkaar. L ïelfde beslist heid was in beider odgeu waar te nemen. Word! veroolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1