weerbericht. allerlei. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Laatste Berichten* Thermometerstand BINNENLAND. Kunst- en Wetenschap. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 24 September 1908. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Bodolaagste 758.1 m.M. te Grisnez en Maastricht. Verwachting tot den avond van 25 September 1908. Wind Zwakke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaarbewolkt, mogelijk regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. .Hoogste gisterenF. 69 Laagste hedennacht F. 55 Hedenmiddag 12 uur F. 68 AMERSFOORTSCHE ËAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 24 Sept. des morgens 7 uur 59* F. Duitsche regeering vertrouwt echter, dat beide Mogendheden den financieelen toestand van Marokko in aanmerking zullen nemen. Duitschland is het er mee eens, dat er bij den Sultan op aangedrongen wordt in de persoonlijke behoeften van Abd-el-Aziz en van hen, die tot nu toe zijn beambten waren naar behooren te voorzien. In een artikel over de Duitsche belastingplannen zegt de Kölnische ZeitungEen wangunstig buitenland denkt dikwijls, dat Duitschland voor een bankroet staat. Dat het echter zeer wel in staat is nieuwe belastingen te dragen hebben goede kenners van 's lands geldelijke kracht laatstelijk aangetoond. En het is in 's lands belang de nieuwe lasten op te nemen, want, gelijk er terecht is gezegd, de regeling der financiën is een waarborg ook voor de handhaving van den vrede. In een aanprijzing van wat de minister van financiën reeds aangaan de zijn plannen heeft bekend gemaakt, roemt de K. Ztg. vooral een verhoo ging van de tabaksbelasting, als heb bende ook opvoedkundige kracht want, zegt het, „door het overmatige, ge- dachtelooze rooken lijdt niet alleen de gezondheid, maar demoraliseert onze jeugd meer en meer." RUSLAND. Voor eenigen tyd werd reeds het een en ander medegedeeld over de jongste aanschrijving van den Rus- sischen Minister van Onderwijs, Schwarz. Men zal zich herinneren, dat daarin aan alle professoren wordt bevolen tot een de Regeering gunstig gezinde partij te behooren, of anders ontslag te nemen. De tot de Cadettenpartij behoorende professor Pelvosjitzky uit Petersburg voor dit alternatief gesteld, heeft zijn ontslag genomen en is nu, naar be weerd wordt, uitgenoodigd door de Universiteit te Oxford om daar col leges te komen geven. Het geheele leeraren personeel van de instellingen voor Hooger Onderwijs te Petersburg hebben overigensjtegen Schwarz's jongste maatregelen ge protesteerd. De rector van de Uni versiteit Borgmann, heeft als protest zijn waardigheid neergelegd, terwijl de professoren Leo Tolstoi tot eerelid der Universiteit hebben benoemd. De Hoogeschool te Moskou heeft dit voorbeeld gevolgd en eveneens protest tegen de Ministerieele circulaire aan- geteekend. Daar zullen ontslag nemen de professorenMoeromtzeff, destijds president van de Eerste Doema Sjersjenewitsj, Kokosjken, Parejiff, Gredeskul e.a., die als geleerden en als leden der liberale party zeer be kend zijn. Sommige bladen in Rusland maken de zeer juiste opmerking, dat de professoren, die tot dusverre tot de vrijzinnige partij behoord hebben en nu op „hoog bevel" hun politieke overtuiging prijs geven, daardoor bij het meerendeel hunner studenten hun geheele prestige zullen inboeten, ter wijl heengaan van zooveel eerste rangs leerkrachten het peil der Rus sische Univorsiteiten niet zal ver- hoogen. Een sensat i e 1 ievend correspondent. Het Vaderland schijnt er in Apeldoorn een corres pondent op na te houden wien men gemakkelijk alle dingen op den mouw kan spelden en die dan te weinig verantwoordelijkheidsgevoel be zit om niet eerst nauwkeurig te gaan onderzoeken, voordat hij de wereld de ooren doet spitsen. Eerst dat geval met den gezond heidstoestand der Koningin, Prof. Kouwer is n.b. niet eens op het Loo geweest. Nu weer gisterenavond een bericht over het werpen met steenen naar het salon-rytuig van de Koningin- Moeder. Van morgen berichtte het blad reeds, dat na onderzoek van de politie gebleken was, dat een paar jongens vermoedeiyk niet opzettelijk een steen naar het leege rytuig had den geworpen I Intusschen drukte het Vaderland het bericht gisteren met interlinies af. Het gevolg is, dat we heden reeds in de Petit Bleu de vraag lezen Est-ce un attentat contre la Reine- Mère de Hollande? Zoo gaan we over de tong in het buitenland door eigen toedoen. Het Vaderland is toch een te ern stig blad om er zulk een zenuwach- tigen correspondent op na te houden. By breedvoerige nota heeft de minister van oorlog aan de Tweede Kamer inlichtingen verstrekt op de adressen van C. M. A. Douglas, lui tenant-kolonel-intendant in de Stel ling van Amsterdam, thans te Amers foort, ter zake van zjjne beoordeeling over 1905 en 1906. Het request van den heer Douglas van 14 Juni 1907 bevatte het verzoek aan de Kamer „wel maatregelen in het werk te stellen om te verkrijgen, dat het door den verzoeker, naar deze vermeent, geleden onrecht, in hetbjj- zonder de beoordeeling als ongeschikt en nog niet geschikt voor bevordering, worde weggenomen en hersteld en tydig verdere voor hem nadeelige gevolgen worde voorkomen." De minister komt tot de conclusie, dat er geen aanleiding bestaat voor het door adressant gedaad verzoek. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de minister van oorlog het voor nemen, voor elke kazerne en elk ander militair gebouw een of meer onder officieren, die bereid zijn de functie van onbezoldigd rijksveldwachter te aanvaarden, daartoe bovendien bij zonder geschikt worden geacht en den leeftyd van 23 jaar hebben bereikt, te doen aanstellen als zoodanig. Nederland en Venezuela. De Duitsche gezant heeft Dinsdag de Nederlandsche nota van 20 Aug. aan de Venezolaansche Regeering doen toekomen. Volgens De Tyd moet het wel de gelijk de bedoeling van de Regeering zyn, de in de Openingsrede van 15 Sept. j. 1. aangekondigde wetsontwer pen dit jaar in te dienen. Sommige zyn al in vergevorderden staat van voorbereiding, een enkele, nl. dat tot regeling van de banken van leening, is zelfs al by oen Raad van State. P h o t o g raf isch tijdschrift. Onder redactie van Adr. Boer en E. A. Loeb is te 's Gravenhage versche nen „De Camera", modern fotografisch Tydschryft, dat ten doel heeft „door inhoud en uitvoering krachtig mede te werken aan de verheffing en uitbrei ding der Fotografie in Nederland en het te brengen in het bereik van de velen, die de fotografie uitoefenen als beroep, studie, kunst of liefheb berij." Het eerste nommer ziet er goed uit en bevat interessante artikelen van A. P. H. Trivelli, A. van 't Land, Anna Stigmaat en een rubriek raad gevingen „voor den beginner" onder redactie var. Adr. Boer. De le luit. L. J. Baerends van het 5e reg. infanterie te Amersfoort, wordt 13 October gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug. Met Stct. no. 224 zyn de Sta tuten verzonden van „Amersfoort's Mannenkoor" en van de Christelijke Vakvereeniging „Kalk- en Steen bewerkers", afdeeling van den Chris telijk Nationalen Werkmansbond, van leden der Nederlandsche Hervormde Kerk, afdeeling Amersfoort. De kapitein F. Küblbrugge en de le luit. A. M. Mol, van het 5e regi ment infanterie, worden gedurende de maand November a.s. tot het volgen van den artillerie-cursus gedetacheerd bij het le regiment vesting-artillerie te Utrecht. Hedenmiddag 3 uur bracht H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van de vorstin van Bentheim, een bezoek aan het kinderhuis aan den Arn- hemscben weg van de vereeniging „Kinderzorg". De vorstelijke personen werden aan de grens der gemeente opgewacht door den Burgemeester, waarna aanstonds naar het tehuis werd gereden. Hier werden de Konink lijke bezoeksters ontvangen door dr. W. A. Bronsveld en Ds. G. W. C. Vunderink, en werd aan H. M. de Koningin-Moeder een bouquet gele en roze rozen aangeboden. Nadat de directeur, de heer Stephan was voorgesteld, werd het gebouw en de omgeving bezichtigd. Voor het verlaten van het gebouw zongen een vijftigtal kinderen „Dat 's Heeren zegen op U daal," waarna te ongeveer 4 uur de terugtocht werd aanvaard. De vorstin van Bent heim vertrok met den trein van 4.02 in de richting Apeldoorn terwijl H. M. de Koningin-Moeder per rijtuig naar Soestdyk terugkeerde. Mejuffr. M. J. van Eek is be noemd tot tijdelyk onderwijzeres aan de openbare lagere school 2de soort in de Hellestraat. De heer G. Bikkers heeft be dankt als directeur van het symphonie- orkest „Jubal." Het lyk dat, zoo we gisteren reeds meldden, aan de spoorlijn nabjj het station Soesterberg is gevonden, is herkend als te zyn van zekere vrouw Evers, wonende aan den Soester- weg alhier. Omtrent het gebeurde met vrouw Evers, vernamen wy nog dat de vrouw sinds lang lijdende was aan toevallen en hare zenuwen hevig gehokt waren. Alleen is ze in de omgeving gaan dwalen en haar zoon had haar al vermist, toen ze by station Soester berg gevonden werd. CIRCUS CORTï' ALTHOFF. Gisterenavond was het circus ge heel bezet, van onder tot boven zaten de menschen, dicht op een, den ge- heelen avond door genietend van het vele moois dat geboden werd. Ook nu weer oogstten de prachtdressuren van den heer en mevrouw Althoff een enormen bijval, terwyl desehoolrijdster Madlle de Persky en Mr. Adrien de jongleur te paard veel succes hadden. De Venezolaansche kunstenaars ver baasden ieder weer door hun onbe grijpelijke lenigheid en vlugheid en hun verwonderlijke springkunst. Ook de sprongen van den clown Dalfe, die een salto-mortale maakt over 12 personen, werden luide toegejuicht. Trouwens elk nummer van het wel verzorgde programma deelt in het succesden geheelen avond door was ook gisteren weer het publiek zeer enthousiast gestemd, terwyl de clowns er niet weinig toe mee werkten, dat aanhoudend de lachspieren in be weging kwamen. We kunnen dan ook een bezoek aan bet circus zeker aanbevelen. BAAEN. H. M. de Koningin-Moeder en de vorstin van Bentheim brachten gisterennamiddag een bezoek aan het Wijkhuis van de Vereeniging voor Ziekenverzorging te Baarn. De vor stinnen bezochten de verschillende kamers, rondgeleid door de hoofdver pleegster zuster Westendorp. De Koningin-Moeder sprak de patiënten toe en schonk aan ieder eenige bloemen. Een der patiënten bood Ifare Majesteit een fraaien rui ker aan. Kermisrelletjes. In Berg ambacht is door den Gemeenteraad de kermis onlangs afgeschaft en de antirevolutionnaire Gemeenteraadsle den, die tot de afschaffing hebben medegewerkt, moeten het thans ont gelden. Wy lezen daarover in „De Standaard" o.m. De bewoners leven daar tegenwoor dig onder een schrikbewind, alsof ze niet meer Nederlanders zyn, die vol gens art. 4 der Grondwet, „aileu ge lijke aanspraak hebben op bescherming van persoon en goederen." Dat men in de week, waarin anders de kermis gehouden werd, een weinig „druk" was, kon nog begrepen wor den, omdat de kermis nu eenmaal zoo vast in het volksleven schijnt in gegroeid. Voor menigeen is het echter onverklaarbaar, dat er ruiten konden worden ingegooid, de nachtrust kon worden verstoord door allerlei ge schreeuw en getier, niettegenstaande er de laatste avonden van de z.g.n. kermisweek tamelijk veel politiemacht op de been was. Alleen op den laat- sten avond, toen de Burgemeester art. 186 alinea 2 in toepassing bracht en de politie met karabijnen gewapend was, bleef de orde gehandhaafd. Sinds zyn er al enkele weken ver- loopen en toch blijft het nog steeds erg rumoerig en nemen de baldadig heden toe. In een dichte drom trekt men 's avonds, met steenen gewapend het dorp door, zingend, gillende met spotliederen de „fijnen" begroetend, on derwijl de ruiten verbrijzelend. De gemeente-politie is, enkele dagen geleden, met 2 rijksveldwachters ver sterkt en toch gaat alles zijn ouden gaDg. Reeds brandde, in den nacht van 31 Aug. 11. de groote boerderij af van den heer Rooker, waarvan de oudste inwonende zoon lid is van den Ge meenteraad en tot de antir. party be hoort oorzaak van den brand onbekend! Donderdagavond werden er, weer bij een tweetal personen van „rechts", ruiten ingegooid en in den nacht van Zaterdag heeft men den voorgevel van de woning van den heer S. van den Oever, antir. lid van den Raad, begoten met een mengsel van carboleum, waardoor de steenen en het houtwerk bedorven zyn. Stra ten en wegen worden onveilig gemaakt de nering lijdt er onder, omdat men 's avonds niet naar buiten durft, om inkoopen te doen. Bovenstaande hadden we reeds ge schreven, toen we nog vernamen dat Zondagavond weer ruiten zijn verbrij zeld in de woning van het hoofd der Chr. school, by den heer G. Bossa, manufacturenhandelaar, zoon van ds. Boss en bij den heer J. de Jong, be woner van het hulp-telephoonkantoor. Het is goed dat deze dingen eens openbaar worden. Zoo zoetjes aan wordt het tyd om eens in te grijpen en te zorgen dat daar in Bergambacht orde komt. Kan de gemeentepolitie haar taak niet af, dan wordt het tijd dat de Rijksoverheid de zaak in han den neemt. Het moet nu eens uit zijn met die ongeregeldheden. Lambalgen. Het oude land goed „Lambalgen", bij Scherpenzeel met zyn statig geboomte en heerlijke lanen, en waarvan het eenvoudige, ouderwetsehe heerenhuis sinds ver scheidene jaren door den huurder was ingericht tot pensioen voor zomerver blijf, zal waarschijnlijk eerlang van van bestemming veranderen. In vroegere jaren behoorde dit land goed met eenige boerderijen aan den heer D. Harmsen, een grondbezitter te Amerongen. Na diens dood, omstreeks 25 jaar geleden, kwam het door aan koop in bezit van nu wijlen den heer Royaards van Scherpenzeel. Thans behoort het aan diens schoonzoon, jhr. Van Citters, alhier. Deze laat het nu aanmerkelijk verfraaien en zal naar aan het Nws gemeld wordt het weldra zelf gaan bewonen. Een ge deelte van het achter het heerenhuis gelegen bosch wordt tot een fraai wandelpark aangelegd. Het ijzeren hek aan den hoofdin- ingang, afkomstig van een in Eek en Wiel gesloopte buitenplaats „De Hul" en indertijd door den heer Harmsen aldaar geplaatst, wordt nu vervangen door een groot antiek en sierlijk be werkt yzeren hek van hooge kunst waarde, afkomstig van een gesloopte buitenplaats in Noord-Holland. Waarom is de suiker bij ons zoo duur? Een inzender schrijft: Van Java, dat de mooiste suiker levert, komt in Nederland byna niets van dat pro duct. Hiervan is de zoo hooge accijns de schuld. Behalve de riet-suiker le vert Insulinde van de aren-palm een heerlijk en gezond sap. waarvan de inlanders ruwe suiker in pijpen of koeken rooken. Deze ruwe suiker is een uitstekend versterkend gezond heidsmiddel. Des ongeacht bezwaart de bureaucratie in den Haag. dat heilzame middel buitengewoon zwaar. Daardoor wordt de cultuur van de palmsoort in Nederlands eigen bezit tingen tegengewerkt. Ik laat hier een voorbeeld volgen: Voor f 1.50 werd voor mij in Indië een party van dien ruwen palmsuiker gekocht en herwaarts gezonden. De koekjes waren om ze voor vocht te bewaren in droge bladeren gepakt. In Amsterdam weid de party gewogen eu op 24 kilo geschat. Hiervoor werd aan accijns 44 cent'per kilo berekend, zoodat. ik voor dat partijtje ruwe j| suiker moest betalen, behalve de vracht 24X44= f 10.56! dus zeven maal de waarde. Bryan in overtreding. De candiduat der Democraten voor den Presidentszetel der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Bryan is byna in de gevangenis gezet. In het stadje Providence, waar hy op zyn propa- J ganda-toclit per auto doorreed, werd j hy wegens overtreding der politievel- I ordeningen op het rijden met auto's 1 aangehouden. Bryan reed dan ook 1 heel hard, 90 KM. per uur De plaatse- lyke autoriteiten begrepen echter, dat een candidaat voor het Presidentschap meer haast kan hebben dan een ge woon sterveling en lieten Bryan weder vrij. Als de Republikeinen 't nu maar niet tegen Bryan uitspelen, dat hij de landswetten met voeten heeft getreden I Agenda voor de openbare ver- 7 gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 September 1908, des namiddags te half twee ure. 1. Voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening over 1907. 2. Vaststelling van de rekening van het stratenfonds over 1907. 3. Idem van het Burgerlijk Arm bestuur over 1907. 4. Idem van het Burgerweeshuis 1 over 1907. 5. Voorstel van B. en W. tot be legging van gelden van het fonds voor onderhoud van overgenomen wegen en straten. 6. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van jaarwedden en pensioens- '1 grondslagen van personeel, verbonden aan Gymnasium en Hoogere Burger school. 7. Voorstel van B. en W. tot be noeming van leeraren aan de Burger- avondshool. 8. Rapport en Voorstel van B. en W. betreffende een nader adres van de firma H. B. de Vries inzake le veranties aan de Gasfabriek. 9. Rapport van B. en W. betref fende een adres van P. van Achter- bergh tot het rooien van een boom in het Beukenlaantje. 10. Voorstel van B. en W. tot ver koop van eenige schuren, staande op het zoogenaamde Vildersbosch. 11. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangende leden van het stem bureau voor de aanstaande verkiezing van leden van de Kamer van Koop handel. 12. Voorstel van B. en W. betref fende een subsidie in 1908 aan de Amersfoor tsche Tramwegmaatschap pij. 13. Rapporten voorstel van de Raads commissie, belast met het onderzoek in zake het beschikbaar stellen van gelden tot leniging der geldelijke ge volgen van gedwongen werkloosheid. 14. Voorstel van B. en W. tot I wijziging der begrooting dienst 190S, in verband met de oprichting van een fonds inzake werkloosheid. 15. Benoeming van 3 leden, waar onder een voorzitter, van de commis sie van het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloos heid in de gemeente Amersfoort. De heer A. Nefkens heeft op het concours in de sociëteit de Ver eeniging gisteren 41 houten gegooid. Overigens is er in den stand geen verandering gekomen. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer vroeg en ver kreeg de heer Troelstra verlof om op nader te bepalen dag ,tot de Regeering eenige vragen te mogen richten in verband met de heerschende werk loosheid. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zyn benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid Dr. Jac. van Leeuwen, hervormd predikant te Alk maar; tot hoogleeraar in de natuur kundige aardbeschrijving en de ge- omorphorogie dr. Koestrech, privaat docent in de aardrijkskunde te Mar burg, tot hoogleeraar in de aardryks- kundejde heer J.F.Niermeyerleeraar aan het Erasmiaansch gymnasium te Rot terdam. Benoemd by den staf van het wapentot kapitein de eerste luite nant P. M. Oversluys van het 5e reg. inf. gedetacheerd bij de topografische inrichting. By het le reg. tot majoor, de ka pitein H. J. von Santen van het 5e regiment infanterie met ingang van 1 October. By den pro vincialen staf tot majoor Provinciale adjudant in Gelderland de kapitein F. A. Nieuwenhuijs van het 5e reg-, die tevens belast is met het bevel in het 16e landweerdistrict.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2