WEERBERICHT. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 29 September 1908. Hoogste barometerstand 771.5 m.M. te Müncbenlaagste 751.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 30 September 1908. Wind Zwakke tot matige Zuide lijke tot Z.W.-l(jke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennacht F. 52 Hedenmiddag 12 uur F. 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. *T e in per at u u r van het water op Dinsdag 29 Sept. des morgens 7 uur 57° F. ledental weder toegenomen. Ook het aantal stortingen neemt toe. In 1907 bedroeg dit aantal niet minder dan 10. Het aantal crematies voor reke ning der vereemging is eveneens stijgend. Dit aantal echter bewust voor dc crematies uit Nederland wei nig, daar er meer plaats vinden voor eigen rekening. Die toeneming ecu- ter, zoowel dor crematies als dei- stortingen hebben naast de omvang rijke correspondentie voor de plannen van het crematorium, de terreiukosteu enz., de werkzaamheden van tiet alge meen secretariaat zoo doen toenemen, dat etn voorstel tot nadeie regeling onvermijdelijk is. Het coniract met Westerveld wachtte slechts op ooder- teekening en zou deze plaatshebben, nadat de grootte van het terrein zou zijn ingevuld. De uitgaven der algeraeene kas ble ven dit jaar binnen de gewone grenzen, zoodat zij voor het eerst sedert de laatste jaren de gewone inkomsten niet overtroffen. —Kamerverkiezing in het district Ommen. Ter aanvulling van haar bericht omtrent de over neming der candidatuur van dr. Kuy- per door de centrale r.-k. kiesvereeni- ging te Raalte, kan de Zw. Ct. nog mededeelen, dat die candidatuur by eenige aanwezige leden wel bezwaren ontmoette, terwijl ook de r.-k. kies- vereeniging te HelleDdoorn schriftelijk bericht inzond, dat haar de candida tuur van dr. Kuyper, met het oog op den algemeenen politieken toestand, niet gewenscht voorkwam. Men kon echter niet anders doen, dan zich bij het besluit der antirevolutionnaire kiesvereeniging neerleggen en de door haar gestelde candidatuur overnemen. Uit goede bron verneemt de Gr.wt., dat door een der spoorweg maatschappijen (het blad zegt jammer genoeg niet welke) aan de hoofden van diensten op de stations en werk plaatsen een opdracht werd verstrekt om haar onmiddellijk de namen te doen weten van die beambten, die zich er toe ieenen om mede te wer ken tot het oprichten of zijdelings steun verleenen voor het oprichten van vereenigingen voor spoorwegper soneel, die de revolutionnaire of so- cialische ideeën verkondigen of lid worden of reeds lid zijn van dergelijke vereenigingen. Zulks moet een gevolg zyn van het revolutionnaire optreden van sommigen van het spoorwegper soneel in de laatste dagen. Scheuring in „De Post". In een Zondag te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van Post- en Telegraafbeambten „De Post" werd met 181 tegen 151 stemmen besloten tot royement over te gaan van de afdeelingen Amsterdam en Rotterdam, die tegen het besluit van een algemeene jaarvergadering van den bond in, om politiek in het bonds orgaan niet op te nemen, een eigen blad hadden uitgegeven, waardoor wrijving was ontstaan. Na afloop dezer vergadering werd door de afgevaardigden van de ge royeerde afdeelingen met een aantal hunner medestanders een bijeenkomst gehouden in café Voorwaarts, waarin besloten werd tot stichting van een nieuwen Bond van Post- en Telegraaf beambten. De zetel van den nieuwen Bond zal voorloopig te Rotterdam gevestigd worden,, terwijl tot bestuursleden be noemd werden B. J. Van Stapele, voorzitter H. O. Petersen, secretaris, en J. C. Wirtz, penningmeester. DE SCHOOLKWESTIE WEER VER KIEZINGSLEUS „De Standaard" meent met het oog op den verkiezingsstrijd in het volgend jaar het standpunt der anti-revolutio naire partij met betrekking tot de 8cboolquastie in herinnering te moeten brengen. Zij wijst er op, dat geheel de anti-rev. party staat op den bodem van het gewijzigd „Unie" rapport, dat aldus luidt 1. Op de lagere scholen worde, zoo mogelijk door de commissiën, die voor het beheer der scholen zjjn of worden aangesteld, van hen, die niet tot de onvermogenden behooren, een propor tioneel schoolgeld geheven, naar bij de wet vast te stellen regelen. 2. De gemeenten worden niet lan ger belast met de bekostiging van de lagere school. 3. Door het Rijk worde ten behoeve van de lagere scholen aan de school- commissiën een vaste bijdrage uitge keerd, tn berekenen naar regelen, by de wet vast te stellen, naar zoodani- gen maatstaf, dat de kosten van een gewone, eenvoudig ingerichte lagere school, voor zooveel deze niet uit de schoolgelden te vinden zijn, worden gedekt, en rekening gehouden wordt met uitbreiding van leerstof en ver meerdering van het onderwijzend per soneel. 4. De uitkeering van de bijdrage worde, evenals thans, verbonden aan voorwaarden, die de inrichting van het onderwijs vrij laten en alleen strekken, om de besteding der rijks- gelden, voor het beoogde doel te ver zekeren. 5. Voor zoover de ingezetenen niet zelf in hun onderwijs voorzien, treden in hun plaats de gemeentebesturen op, met dien verstande echter, dat z(j op tijd en wyze, by de wet te regelen, het beheer der scholen overdragen aan plaatselyke schoolcommissiën, te be noemen door de ouders der school gaande kinderen. „De Standaard" meent, dat door uitvoering van dit rapport de finan- cieele quaestie finaal kan worden op gelost en althans in de grootere steden ook de openbare school geholpen worden. De heer J. C. Pels Rycken heeft zijn dienst als inspecteur der regi stratie alhier ovei gegeven en gaat morgen naar Groningen, waar hjj be noemd is tot hypotheekbewaarder. Zijn vertrek is als een verlies voor onze stad te beschouwen. Behalve dat de heer Pels Rijcken, die zeer goed stond aangeschreven in zijn vak, met de meeste bereidwilligheid het publiek ten dienste stond en voorlichtte, vond hjj, b(j al de drukten die het ambt van inspecteur der registratie meê- brengt, toch gelegenheid om zich op velerlei gebied aan de publieke zaak te wijden. De zoo nuttig werkende vereeniging „Onderlinge Hulp" is zijn werk en zjjn uiteenzetting van het onderwerp der verzekering tegen werkloosheid heeft er den stoot aan gegeven, dat den vorigen winter hier de handen in een zyn geslagen om hulp te bren gen aan de werkloozen. En zoo zijn er meer zaken. Er z(jn ambtenaren, die zich buiten hun vak van de publieke zaak niets aantrekken en wier vertrek de stad onverschillig zou kunnen laten. Dit is niet het geval met den heer Pels Rijcken, zijn vertrek betreuren we. Dit is tevens een reden hem alles goeds toe te wenschen in zjjn nieuwe standplaats. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 September 1908, des namiddags te half twee ure. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig 13 leden. Afwezigde heeren Jorissen, Hamers, Oosterveen en Rolandus Hagedoorn. De voorzitter: Myne Heeren, dezen morgen is te mijner kennis ge komen, dat overleden is de heer C. T. v. Beek, oud lid van onzen Raad. De heer v. Beek was een sympathiek en welwillend mensch, die ons aller ver trouwen had en het vertrouwen van het publiek. Hetgeen hij ge daan heeft in het belang; onzer ge meente, zal ongetwijfeld in ons aller aandenken voortleven. Medegedeeld wordt dat zijn inge komen Besluit van de Ged. Staten tot goedkeuring van het 3de aanvullings kohier van de inkomstenbelasting, dienst 1908. Besluit van de Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit van 1 September 1908, strekkende tot wijziging van het raadsbesluit van 25 Februari 1908, no. 63 en voorts tot verhuring van het sportterrein op Birkhoven. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van de raadsbesluiten van 1 September 1908, strekkende tot wijzi ging der begrooting dienstjaar 1908, in verband met buitengewone werken en overbrenging van een deel van het saldo over 1907. Besluit van de Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit van I September 1908, no. 726, strekkende tot betaling uit het artikel voor on voorziene uitgaven. Besluit van de Ged. Staten tot goedkeuring van de raadsbesluiten van 28 Juli no. 237 en 1 September no. 269 tot aankoop van grond en afstand van erfpachtsrecht. Besluit van de Ged. Staten tot de finitieve vaststelling van de rekening van de voormalige schutterij over het dienstjaar 1907. Van het Burgerweeshuis de be grooting voor 1909. Eene dankbetuiging van J. Schulte Nordholt voor zyne benoeming tot Inspecteur van het Bouw- en Woning toezicht. Eene dankbetuiging van E. J. Beumer voor de hem toegekende periodieke verhooging van zijne jaar wedde. Een adres van de Vereeniging „Vergunning" waarbij verzocht wordt de behandeling van het adres, inzake het sluitingsuur voor de tapperijen, te bespoedigen. (In handen yan den burgemeester). Een adres van den Bond voor Staatspensionneering, daarbij verzoe kende adhaesie te willen betuigen aan een adres aan H. M. de Koningin. (In handen van B. en W.) Een verzoek van bet Amersfoortsche Brandweer-Comité tot het verleenen eener subsididie van f 300 voor 1909. (In handen van B. en W.) Aan de orde is de voorloopige vast stelling van de Gemeenterekening over 1907. In ontvangst f679825.086 en uit gave f 6540.33 dus batig saldo f25759.756. Voorloopig vastgesteld. De Wet houders buiten stemming. Daarna volgt de vaststelling van de rekening van het stratenfonds over 1907, in ontvangst op f290.12 en uitgaaf f 74.80, dus batig saldo f 134.31. Goedgekeurd. De beide wethouders buiten stemming. Vaststelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1907 en die van het Burgerweeshuis over 1907, de eerste in ontvangst en uit gaaf f 12320.646 wordt goedgekeurd. De leden van Armbesturen buiten stemming. Die van het Burgerweeshuis in ontvangst f 14213.11 en uitgaaf van f 7853.23 een batig salda van 6360.38. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot belegging van gel den van het fonds voor onderhoud van overgenomen wogen en straten. Zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Daarna volgt het voorstel van B. en W. tot vaststelling van jaarwedden en pensioensgrondslagen van personeel, verbonden aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool. Zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. Tot leeraren aan de Burgeravond school worden benoemd in de Nederl. taal de heer E. H. Buijtenhuijs in de Natuurkunde de heer F. Faber in de Wiskunde de heer A. A. Ver burg in Handteekenen de heer H. Mooyen Jr. in Lijnteekenen de heeren H. Huur- deman, P. Nierop en H. Dijkstra. Aan de orde z(jn thans rapport en voorstel van B. en W. betreffende een nader adres van de firma H. B. de Vries inzake leveranties aan de Gasfabriek. Het voorstel strekt tot aanneming voor kennisgeving. De heer v. Duinen: Ik heb de vorige keer gepleit om publiciteit aan de zaak te geven. Ik zelf heb er geen oogenbllk anders over gedacht dan de conclusie van B. en W. nu luidt. Spreker wijst echter op enkele tegen spraken in het eerste en nieuwe rap port en breekt een lans voor ver andering in de voorschriften. De leverancier kon in hooger beroep komen, maar B. en W. hebben het beroep in handen en zijn dus rechter in eigen zaak. Hij zou het beter vin den als er deskundigen als rechters zitting konden nemen. (De heer Hagedoorn komt ter ver gadering.) De heer Visser: De heer v. Duinen vergeet, dat deze zaak niet alleen is behandeld door B. en W. maar ook door de Gascommissie. Wanneer we waren opgetreden met alle gestrengheid tegen de Vries, dan zou de zaak voor hem nog erger zijn geloopen. B. en W. en de Gascommis sie zijn zoo welwillend mogelijk ge weest. Ik betreur het dat de Vries zich heeft laten leiden door slechte raadgevers. Was hij by B. en W. of by de Gascommissie gekomen, dan had de zaak voor hem veel beter geloopen dan zou zyn firma niet in opspraak zijn gekomen. Overigens kan niemand den Direc teur er een verwijt van maken, als hij by keuringen streng te werk gaat. De heer Plomp: De heer v. Duinen heeft gezegd, dat hij eene commissie van deskundigen wenschte in plaats van B. en W. als commissie van beroep. Maar denkt hjj dan, dat de firma de Vries niet in beroep zou zijn ge komen, als zy overtuigd was geweest in haar recht te zyn De heer v. Duinen: Z(j wist dat zij bij B. en W. toch geen gelijk zou krijgen. De heer Plomp: Dat is een insinuatie die de heer v. Duinen niet mag gebruiken. Wie zegt bem dat B. en W. zich niet hebben zouden doen voorlichten door deskundigen Het voorstel wordt z. h. st. aange nomen. In behandeling komt het rapport van B. en W. betreffende een adres van P. van Achterbergh tot het rooien van een boom in het Beukenlaantje. Het voorstel strekt tot afwijzende beschikking. De heer Rolandus Hage doorn: Mag ik vragen of dat die boom is die nu zoo gesnoeid is De voorzitter: Ja. De heer Rolandus Hage doorn: Dan zou ik maar in over weging geven den boom heelemaal maar te rooien nu is die boom ge schonden. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Hierna volgt het voorstel van B. en W. tot verkoop van eenige schuren, staande op het zoogenaamde Vildersbosch. De voorzitter: B. en W. nemen het voorstel voorloopig terug. Er zyn nog enkele verzoeken ingeko men, zoodat een nader voorstel ons zal bereiken. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van 2 leden en 2 plaats vervangende leden van het stem bureau (voor de aanstaandeverkiezing van leden van de Kamer van Koop handel. Benoemd worden de heeren Visser, Celosse, Oosterveen en Ruijs. Aan de orde is het voorstel van B. en W. betreffende een subsidie in 1908 aan de Amersfoortsche Tram- wegmaatschappij. Het voorstel strekt tot het ver leenen van een subsidie van f 1800. Zonder discussie of hoofdelijke stemming aldus beslist. Thans komt in behandeling het rapport en voorstel van de Raads commissie, belast met het onderzoek in zake het beschikbaar stellen van gelden tot leniging der geldelijke ge volgen van gedwongen werkloosheid. De Voorzitter: Mijne heeren in de eerste plaats wensch ik de commissie hulde te brengen voor haar helder en degelijk werk en niet het minst den secretaris van die com missie. (Applaus). Zonder discussie of hoofdelijke stemming aldus besloten. Hierop volgt het voorstel van B en W. tot wijziging der begrooting dienst 1908, in verband met de op richting van een fonds inzake werk loosheid. Bij art. 6 zegt de heer Rolandu Hagedoorn, dat geen uitkeering ma geschieden als geen poging is gedaari om werk te krijgen. Dat is moeiliit! uit te maken en dan is het beter dat het er uit blijft. De heerVisser: In veel ge- vallen is |zulks te constateeren niet ge. makkelijk. Maar de vakgenooten kunnta elkaar controleeren. Er moet een regd bestaan. De heer Plomp. De last om ti bewijzen zal rusten op de commis sie. En dat is niet zoo moeilijk ti controleeren. De be er Gerritsen. Het fei dat de vakgenooten op de hoogte zulle; zijn, omdat het hun eigen belang ij heeft als overweging gegolden omdie bepaling er in te brengen. Ik zoul-t dus ook betreuren als ze er uit bleet De heer Hagedoorn: Als t nu volgens dien man geen werk is! krijgen, doch volgens de commiss wel, is hij dan nalatig? Het is ee moeilijke zaak, maar ik weet ook gee betere redactie' dat moet ik toegeve; De voorzitter: Alle commé sieën moeten alle mogelijke inlicht!: gen verschaffen. De heer Heyligers: is hs bezwaar niet weg te nemen, door i uitdrukking te veranderen in „wei, aan te nemen" Het voorstel wordt hierop aanp nomen. De Voorzitter brengt namens burgerij een woord van buide aan Commissie en den secretaris en hoi dht hun werk zal strekken tot 1 der werkloozen. Ten slotte heeft plaats de bem ming van 3 leden, waaronder f voorzitter, van de commissie van t fonds tot bevordering van de ven kering tegen de geldelijke gevolg van onvrijwillige werkloosheid in gemeente Amersfoort. De heer Visser verzoe.'t geenste op hem uit te brengen, a'angezien 1 lid van het Dagelyksch Bestuur isi hij deze funtie niet vereeiiigbaar actj Eerst wordt overgegaan tot het» noemen van den voorzitter. Uitgebracht worden 10 stem» op den heer Plomp, 3 op den b; Gerritsen en 1 op den heer Krt- zoodat de heer Plomp is benoemd,: de benoeming aanneemt. Vervolgens worden tot leden noemd de heeren Gerritsen met al meene stemmen, 1 blanco; en Krc met 12 stemmen. Beiden nemen de benoeming ai Hierna werd de vergadering geslote We herinneren aan de voi stelling welke de Rotterdammei morgenavond in Araicitia geven. H: optreden van dit gezelschap in vork seizoenen had hier steeds een u: bundig succes, zoodat we ook ditma een volle zaal verwachten. Tot leden van het hoofdbesiu van de Vereeniging van gepens. mi litairen beneden den rang van officie ter verkrijging van pensioen voc< weduwen en wezen, zyn o. a. gek zen, de heeren A. Hassing en L. Krook, respectievelijk als 2en voo zitter en secretaris. We vestigen de aandacht de in dit nummer voorkomende vertentie omtrent de voorstelling v, Speenhof! en de la Mar, Vrydagavc in Amicitia te geven. In den ouderdom van 67 jaai gisterenavond alhier overleden de b C. Th. van Beek, lid van de Pror ciale Staten van Utrecht voor 1 kiesdistrict Amersfoort. De ziekte, waaraan de heer T( Beek sinds lang lijdende was. noo; hem in 1907 te bedanken voor lidmaatschap van den Gemeente waarin by gedurende een reeks jaren zitting had. De naam van I heer Van Beek is onafscheidelijk bonden aan het St. Elisabeths Gfc huis in de St.-Andriesstraat wel stichting hy voor een niet gering ib mogelijk maakte. De vergadering van de le j deeling van den Raad, die was u gesteld wegens ziekte van den w houder, zal Woensdagavond wor gehouden. Voor het toelatingsexamen deRijkstuinbouw-winterschool te A meer is o.a. geslaagd de heer J. Ho muller alhier. Door den Luitenant-Kolonel tendant by de 4e divisie, werd o aanbesteed de levering van het b stroo, benoodigd in het garniza Amersfooit van 1 November 1908' 31 October 1909. ^Ingekomen waren 4 biljetten. Het laagst was ingeschreven o A. v. d. Hoek te Amersfoort

De Eemlander | 1908 | | pagina 2