WEERBERICHT. Thermometerstand BiNiNENLAND. STATEN-GENERAAL. Kunst en Wetenschap. STAHSJNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 1 October 1908. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Breslaulaagste 749.3 m.M. te Bödo. Verwachting tot den avond van 2 October 1908. Wind Z.W.-lijke zwakke wiDd. Gesteldheid van de luchtHelder of lichtbewolkt, droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 771 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennacht F. 49 Hedenmiddag 12 uur F. 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 1 Oct. des morgens 7 uur 57° F. doet om langs vriendscbappelyken weg een oplossing te vinden. De eigenlijke quaestie waarom het gaat is deze. Volgens de Duitsche wet bljjft een Duitscher, die in het Vreem delingenlegioen dienst neemt een Duitsch onderdaan en als zoodanig heeft hij natuurlijk het recht zich, wanneer hij het noodig oordeelt onder bescherming van de Duitsche autori teiten te stellen. Dit deden de drie Duitsche deserteurs. De Fransche regeering en meer nog het Fransche legerbestuur gaat met deze opvatting niet mede en kèm daar ter wille van de krijgstucht in bet Vreemdelingenligioen onmogelijk vrede mee hebben. Een verblijdend teeken mag het ge noemd worden, dat de Duitsche pers, behalve natuurlijk de organen van het Duitsche Marokko-comité in zeer be- zadigden en wilwillenden toon het ge val bespreken. Zells de Kölnische, die zich anders toch werkelijk niet ontziet de Fransche Regeering om allerlei futiliteiten hard te vallen, wykt ditmaal van haar oude gewoonte af. Genoemd blad betuigt zelfs zjjn sympathie met een uitspraak van de Figaio, die zegt, dat men in het oog moet houden, dat de politiek niet te Casa-Blanca, maar te Berlijn en te Parijs moet gemaakt worden. ZWEDEN. De verkiezingen voor de Tweede Kamer van Afgevaardigden zijn af- geloopen. Verscheidene afgevaardigden hebben hun politiek partijverband ver schillend opgegeven, zoodat de samen stelling van de nieuwe Kamer nog niet kan worden vastgesteld. De uit komsten der verkiezingen hebben on geveer tot resultaat, dat in de nieuwe Kamer 85 zetels rechts bezet zullen worden, terwijl er tot dusver 100 recbtsche zetels waren de linkerzijde zal ongeveer over 100 zetels beschik king, tegen tot dusver 90 gematigde leden zjjn er circa 10, tot dusver was dit 20, terwijl de sociaal-demo craten thans beschikken over 33 zetels tegen tot dusver 17. Bij elkaar telt de Kamer 230 leden. AUSTRALIË. De Bondsregeering te Melbourne (Australië) heelt het Parlement een wetsontwerp over verplichten mili tairen dienst voorgelegd. Zg. cadetten van 12 tot 18 jaar en weerplichtigen van IS tot 26 jaar zjjn hieronder be grepen. De veiplicbte diensttijd vari- eeit tusschen een uur in de week en 18 dagen in het jaar. Voor geval van oorlog zijn de manschappen verder bij de reserve ingedeeld. Voor de strijdkrachten ter zee be staan dezelfde plannen. Werkgevers, die zich verzetten tegen het vervullen van dienstplicht door hun weiknemers, worden met boeten tot 10U pond ster ling bedreigd. Elke handeling, die in strijd is met deze wet, zal gestraft worden met intrekking van kiesrecht, ouderdoms pensioenen of met vervalling van het recht Staatsbetrekkingen te bekleeden. EERSTE KAMER. VISSCHERIJWET. De visscherywetsvoordracht, in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen, heeft in de Eerste Kamer oppositie gevonden. De heer Rahusen, voorzitter van het thans nog bestaande college voor de zeevisscherjjen, hield een principieele redevoering tegen het wetsontwerp. De Noord-Hollandsche afgevaardigde merkte drie hoofdfouten op: het ont werp regelt zoo heterogene onderwer pen als zee-, kust en binnen visscherijen tegelijk, druischt in tegen de traditie van vrijheid om te visschen, komt in strijd met de grondwet. Men kan het korter zeggen met een term, dien ook de heer Rahusen bezigde: de wet is de vrucht der bureaucratie. De Minister Ti lma heeft volstrekt niet alle door den heer Rahusen zoo fijntjes geopperde argumenten weer legd; zijn rede was lang, doch weinig zaakrijk; er werd te veel met debaters kunst, te weinig met staafgronden bereikt. In een verdienstelijk betoog, heeft de heer Van der Feltz het constitu tioneel bezwaar van mr. Rahusen uitgesponnen, 's Ministers antwoord gaf beiden Kamerleden het volle recht te verklaren, dat zij niet overtuigd waren. Beiden stemden dan ook tegen. Niet aldus de heer Reekers, die in een stekelig speecbje tegen 't ontwerp, waarin vooral op de ongemeens macht het uitvoerend gezag .verleend gelaakt werd, meedeelde zijn stem van het antwoord des Ministers afhankelijk te zullen maken. En toen de Minister sprak corrigeerde mr. Reekers met ijver zijn eigen rede. Daarna heeft hij voorgestemd. Tegen stemden behalve de Noord- Hollandsche afgevaardigde de heeren Stork, Van der Feltz, Laan en Bloem bergen. Zeer laat in den namiddag werd een begin Igemaakt met de behande ling der motorwet. Eén lid heeft reeds tegen het snelheidsmaximum getuigd, de heer Van Wassenaer van Rosande, die er op wees, dat zoo'n bepaling ons tot de risée van't buitenland kan maken en het vreemdelingenverkeer zal benadeelen.j Nederland en Vene zuela. De Köln. Zeitung ontving d.d. 29 September een telegram uit Willemstad, waarin gezegd wordt, dat er geruchten loopen over een weige ring van president Castro om van den Duitschen gezant, (die, zooals men weet, de Nederlandsche belangen in Venezuela behartigt) de tweede nota van de Nederlandsche Regeering in ontvangst te nemen, omdat de Duitsche gezant slechts in het alge meen de Nederlandsche belangen kan behartigen. De nota moet zoo ver langt Castro door een specialen gezant van de Hollandsche Regeering worden overhandigd. Afschaffing van nacht arbeid voor bakkers. Naar w(j vernemen heeft het Nationaal Comité tot afschaffing van bakkers- nachtarbeid besloten, geenerlei actie te voeren alvorens het volledig wets ontwerp de afdeelingen der Tweede Kamer bereikt. Wel zal in den loop dezer week Minister Talma een rap port van het Nationaal Comité be reiken, waarin zjjn meening omtrent het concept-ontwerp zal uiteengezet worden. Volkswoningen. Het be stuur der vereeniging „Woningver- eeniging Nijmegen" is voornemens in 1909 te bouwen 75 volkswoningen in drie groepen van 25. Het heeft den Raad verzocht: 1. aan de vereeniging een voorschot te verleenen van 110.800, onder voor waarde van aflossing door middel van 50 annuïteiten, waaronder een rente te berekenen van 3% pCt. 2. aan de vereeniging een jaarlyk- sche bijdrage te verleenen van f1229.02 hetzij in den vorm van een tegemoet koming in de betaling der annuïtei ten, hetzij in den vorm van kwijt schelding, tot genoemd bedrag, van de verschuldigde annuïteiten. Standbeeld Willem III. De Bred. Ct. deelt thans als zeker mee, dat het standbeeld voor den Koning-stadhouder Willem Hl te Breda zal worden opgericht. Tweede Kamerverkie zingen. Men deelt aan het Nws, mede, dat de heer Pollema voor een mogelijke caudidatuur voor de Tweede Kamer in het district Sneek bedankt heeft, omdat dr. Kuyper het in zeer ernstige overweging neemt in de Ka mer terug te keeren en hij de kies- vereenigingen in de gelegenheid wenscht te stellen dr. Kuyper als candidaat te proclaroeeren. Nu dr. Kuyper voor Ommen de caudidatuur aanvaardde, zal de heer Pollema dus wel de candidaat der antirev. in Sneek worden. Kamervacature-Ommen. Naar verschillende bladen mededeelen heeft dr. Kuyper de candidatuur voor de Tweede Kamer voor het district Ommen aangenomen. De redactie van het N. v. d. D. verklaart echter dat het haar bij hare pogingen tot nadere bevestiging van dit bericht, niet gelukt is volkomen zekerheid te verkrijgen. In een gisterenmiddag te Marién- berg gehouden vergadering van af gevaardigden der liberale partij uit de verschillende deelen van het kies district Ommen werden als voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer op de groslijst geplaatst de heeren mr. Th. de Meester, oud minister van financiën, en J. C. de Joncheere, burgemeester van Hellen- doom. (Zw. Ct.) SIMONE. Het seizoen is gisterenavond in Amicitia geopend met een voorstelling van de Rotterdammers, het gezelschap van den heer P. D. van Eysden. Met „MissHobs" en daarna met „Vrouwen- krijg" behaalde deze spelers hier veel succes, zoodat het te verwachten was dat ook nu wel weer veel publiek in Amicitia zou zijn. Zij, die echter zoo dachten, zullen gisterenavond teleur gesteld zyn, daar het bezoek niet bijs ter groot was. Opgevoerd werd „Simone" tooneel- spel in 3 bedrijven naar bet Fransch van Brieux. De geschiedenis waarom het stuk draait, is reeds afgespeeld, als het scherm opgaat. Eduard de Sergeac heeft nl. zijn vrouw op ontrouw be trapt en in zijn drift haar doodge schoten en zich zelve ernstig gewond. De minnaar, Eduard's boezemvriend, heeft zich eenige dagen na het voorval van het leven boroofd. In het eerste bedrijf nu komen we de geschiedenis te weten. Eduard is eenigermate van zijn ziekte hersteld, maar hij is zijn geheugen totaal kwijt. Dokter Vergne zal trachten hem zijn herinneringsvermogen terug te geven, waarbij nog tegenwoordig zijn Eduard's papa en zijn schoonvader De Lorsy benevens een mijnheer van de Parijsche balie, Chaintreaux, die mogelijk op ju ridisch gebied bijstand kan verleenen. Want ofschoon de heeren voorgeven dat het een dubbelen zelfmoord geldt, vermoeden ze toch ook wel, dat er iets anders achter kan zitten. Dit eerste bedrijf is een knap stuk werk. Stuk voor stuk komt het ge heugen terug en vol spanning volgt het publiek de ontwikkeling der ge beurtenis, die zich langzaam maar zeker in Eduard's geest ontplooit. Als we de geschiedenis weten, nog een kleine scène tusschen De Lorsy die hem voor moordenaar uitmaakt en Eduard die nu weet eigen rechter te zijn geweest, zakt het doek. Het familiegeheim is strikt geheim gehouden voor Simone, Eduard's doch ter, die we in het tweede bedryf leeren kennen. Toen haar moeder vermoord werd was ze 6 jaar, ze weet niet anders dan dat mama overleden is ten gevolge van een val van haar paard. Ze is nu 21 jaar en de liefde heeft haar te pakken gekregen. Haar uitverkorene, Michel Mignier, doet aanzoek om haar hand, zy accepteert, maar op het laatste oogenblik is Mignier Sr. op sluiksche wijze achter het familiegeheim gekomen en nu weigert h(j zijn toestemming. Simone zoekt naar de reden en in een aan grijpenden dialoog met haar vader komt ze nabij de waarheid, de span ning wordt hoog opgevoerd, maar weten doet ze bet niet. Wat ze van haar vader niet te weten komt, zal ze van een ander vernemen. Een oude dienstbode, van wier domheid zy mis bruik maakt, verraadt het geheim en nu barst de bom. Papa wil ze in den steek laten, ze kan hem niet meer zien, ze wil met de oude dienstbode mee. Maar gelukkig verschijnt Mignier Jr. nog ten tooneele, die haar mee deelt dat h(j zijn vader's oordeel niet onderschrijft en alles zal doen om hem tot andere gedachten te brengen, ter wijl bovendien De Lorsy, haar moeders vader, haar nog op het hart drukt zich gerust te verlaten op haar vader, en alles is weer in orda Het gegeven is ongetwijfeld zeer mooi, maar al aanstonds moet treffen de onmogelijkheid dat het gerecht zich niet met den moord inlaat. Dit blijkt althans niet uit het stuk, wel wordt er in het eerste bedrijf terloops over gesproken, maar verder vernemen we er niets van. Een moordenaar, ook al is zijn daad naar menschelyke motie ven verklaarbaar, blijft toch niet vrij rond loopen Enfin in Frankrijk is zoo iets mis schien nog mogelijk. Ernstiger fout in het stuk lijkt ons het rekken der ontknoopiug van het geheim voor Simone. Het tweede bedrijf doet steeds den grooten strijd tusschen vader en doch ter verwachten, de scène waarin Simone de waarheid zal vernemen moet de belangrijkste zyn, maar helaas de schrijver onthoudt ons die. Als het derde bedrijf aanvangt blijkt Simone reeds op de hoogte te zyn en het publiek dat een prachteffect verwacht te, zal zeker in niet geringe mate teleurstelling voelen over zoo'n oplos sing. Ook het derde bedrijf laat ons dan geheel onbevredigd, ook daarin lijkt het nog telkens weer tot den strijd tusschen vader en dochter te zullen komen, tot ten slotte Simone slap in vaders armen valt. Simone's houding is na de ontdek king ook onmogelijk. Een intelligente, jonge vrouw, die haar vader helpt bij z(jn studie over de Oostersche gods diensten, doet zoo niet, die zou zeker in de eerste plaats op nadere ver klaring hebben aangedrongen. Maar niettegenstaande de vrijwel mislukte afwerking van het gegeven heeft de schrijver er genoeg pakkende tooneelen in bewerkt, die maken dat het stuk het doet. Zoo bijna het ge- heele eerste bedryf, en het slot van het tweede en het gesprek van Simone met haar vader in het derde bedryf. De hoofdrollen waren bij het echt paar Tartaud—Klein in goede handen. Vooral in het eerste bedryf, als zyn geheugen begint te ontwaken, gaf Tartaud subliem spel, evenals zyn vrouw in het derde bedryf. Ook de an dere rollen waren iD goede handen. De heer v. d. Lugt Melsert was anders erg houterig, terwijl de heer Morriën wat al te grappig deed. Het nastukje „De Gemoedelijke Commissaris" is een zot dingetje, goed voor dilettanten. Als na- stukje op Simone viel het absoluut niet, bet was „te grappig". Het bad dan ook maar weinig succes, wat voor het publiek pleit. De kapitein J. C. Wagner, van bet 5e reg. inf., heeft een wandeling gemaakt van Amersfoort naar 's-Gra- venbage. De afstand, pl.m. 90 K. M., werd afgelegd in 14| uur, waarvan 13 uur werd gemarcheerd en 1-J- uur gerust, hetgeen gemiddeld een snel heid geeft resp. van 6.9 en 6.2 kilo meter per uur. Gouda (54 K. M.,), werd zonder rusten bereikt in den tyd van S uur. Deze wandeling diende als proef om na te gaan in hoeverre het marcheeren z. g. „en flexion" met de knieën sterk gebogen, waarbij met zeer lange passen wordt gemarcheerd, het bovenlyf wordt voorover ge bracht, de knieën door gebogen blijven en het bovenlijf niet telkenmale be hoeven op te heffen is aan te bevelen. De tocht werd zonder veel inspan ning volbracht, zoodat, mede in aan merking genomen de behaalde snel heid en den korten tyd van duur, het wellicht aanbeveling zou verdienen by onze infanterie een proef met deze wijze van marcheeren te nemen. N. C. In de afgeloopen maand September 1908 werden door de Amersfoort- sche Tramwegmaatschappij 11145 be talende passagiers vervoerd en bedroeg de passageopbrengst f561.20; de totale inkomsten waren f 598.36de dagkilometeropbrengt was f 10.75. In dezelfde maand van 1907 waren deze getallen reps. 7409 f548.376.f 594.25 en f11. Zondag a. s. nemen de compe titie-wedstrijden van den U. P. V. B. weer een aanvang. H.V.C. I ontvangt voor de opening van haar nieuw ingericht speelterrein het vaak zeer sterke A.W. II uit Bussum. Haar tweede elftal zal de nieuw toegetreden vereeniging „Voorwaarts" te Bussum met een bezoek vereeren. Mocht het publiek de geanimeerde wedstrijden tot nog toe gratis bijwo nen, dit seizoen is dit echter niet het geval. H.V.C. moest het terrein nu huren en af zetten, waarmee enorme kosten gepaaid gingen. De ingang van het terrein is thans aan den Ouden Utrechtschenweg en niet meer aan de Koninginnelaan bereiken. Terreinkaarten geldig voor het heel J seizoen en toegang verleenend tot all J wedstrijden zijn bij den Secretaris derf heer C. Brits, Arnhemschestraat 3'f verkrijgbaar. Hoe de uitslag dezer beide ontmoe' tingen zal zyn, kunnen wy niet me; zekerheid voorstellen. Wij vermoedet dat het eerste elftal na een zeer span nenden stiyd de beide puntjes ni« door de Bussumsche Weerbaarheids mannen zal laten inpikken. De uitsla! der ontmoeting H.V.C. II—Voorwaart! is geheel onzeker, daar „Voorwaarts! een nieuwe vereeniging in den U 1 V. B. is. Bij hot nationale kegelconcour- te Dieren behaalde U. D. I. van hit- in den korpswedstrjjd den 9en prj. SOEST. Tot Commies ter gemeen.- secretarie alhier is benoemd de hei J. Cornelissen, ambtenaar ter sect! tarie te Ede. BAARN. Tot zetters bjj 's Rijt directe-belastingen alhier zyn doort Commissaris der Koningin benoeu de heeren G. Koelewyn en W. vs Doornik. HET FLUITEND RAADSLID. Het O. M. bij het Gerechtshof 's-Hertogenbosch eischte tegen E. \'J Wely, het fluitend Raadslid te R: sendaal, bevestiging van het vom der Rechtbank te Breda, waar acht dagen gevangenisstraf is vr oordeeld. ONTSLAG VAN EENE GEHUWi ONDERWIJZERES. Voor den Raad van State, a! voor de geschillen van bestuur, we: behandeld het beroep van den Ka; der gemeente Oostelbeers c. a. tegi het besluit van Gedep. Staten vj Noord-Brabant, waarbij goedkeuri: is onthouden aan het besluit van noemden Gemeenteraad tot het vei leenen van eervol ontslag aan meji| frouw B. als onderwijzeres aan openbare lagere school te Midde!bee:| In het over deze zaak door Staal raad mr. Van Gennep uitgebrad verslag werd medegedeeld, dat ontslag was gegrond op de overv ging dat het niet in het belang v; het onderwijs is te achten dat i onderwijzeres gedurende hare zwa& gerschap en later als moeder bai plaats in de school behoudt voorts dat de districtsschoolopzie» en de inspecteur het ontslag nil gewettigd achten en ook van oordei zyn dat in dit geval van een nadei ligen invloed op het onderwijs doe handhaving van de onderwijzeres nif is gebleken,- terwyl bovendien zul een nadeelige invloed zoude kunne, worden voorkomen door plaatsvef, vanging. Gedeputeerde Staten dede^ hierbij nog opmerken, dat plaatsver vanging niet onmogelijk is. De bedoelde onderwijzeres zou - gelijk verder bleek indertijd zjji benoemd onder voorwaarde dat i ontslag zou nemen in geval zy huwdt maar hiertegenover werd door hat aangevoerd dat zy van die voorwaart eerst geruimen tyd na hare benoi ming heeft kennis gekregen. Als gemachtigde van den Gemeent raad trad op mr. Furnéè, advocaat: 's-Gravenhage, die zich o.a. beriep o het Koninklijk besluit van 17 De- 1904, waarby alsnog goedkeuring we: verleeend aan het Raadsbesluit vb Veendam tot ontslag van eenegehuw onderwijzeres. Ook in het ondf havige geval zou handhaving van:, onderwijzeres die intusschen re-, moeder is geworden niet zo:»'i dadeeligen invloed zyn voor het"-- nerwys, meende spr. Mr. J. L. N. van IJsselsteyn, Ka: tonrechter te Oirschot, kwam op v« de belangen der onderwijzeres. De Kon. beslissing volgt later. AANGENOMEN WERK. L In een der Duitsche landbouwbl; den gaat H. Römer na, welken i: vloed de betaling naar verhoudir van het voortgebrachte werk heeft c: de omstandigheden die het leven va den landbouwarbeider beheerschen e: op welke wijze zy het best, al regel tenminste, zou zjjn in t' voeren. Hoewel de verhandeling i hoofdzaak slaat op Duitsche toestar den, is er toch veel wetenswaardig: in voor onze landbouwers en vee toepasselijks voor dien tak van b( demcultuur in ons land, die men oo

De Eemlander | 1908 | | pagina 2