DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN o. 207. MAANDAG 5 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Ditgave van de Naaral. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. JU1TENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. UIT DE PERS. t Hoofdredacteur B>. Gr. RIJKENS. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Abounementspr IJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. SPSS Prijs der Adverténtlên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) '•jtTot plaatsing van advertcntiën co reclames ran bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitslnitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- cn Buiteulandsch Adrcrtentiebureau D. ALTA, Warmoesstraat 7078 te Amsterdam. HET BULGAARSCH-TURKSCH CONFLICT. Over den stand van het Turkseh- Bulgaarsch conflict valt niet veel bijzonders mede te deelen, behalve misschien een verklaring, afgelegd door de Turksche ambassade te Ber- lijn, waarin verklaard wordt, dat Turkije de lijn slechts kan verkoopen als Bulgarije haar terug heeft gege ven. Dit is de eerste keer, dat hier over, ook van Turksche zijde, wordt gesproken. De Turksche pers houdt zich kalm, er z\jn zelfs Turken, die over de Tpnschelijkheid van een Bulgaarsch- rksch verbond spreken. Te Sofia kalmeert men zich eenigs- Door sommigen wordt een reden van het Ministerie wensche- k geacht, opdat men op meer vrede- vende wijze kan optreden. Uit Parijs komen echter zeer alar- erende berichten. De Temps meent te kunnen verzekeren, dat vorst Ferdinand van Bulgarije zich heden te Tirnovo, de oude hoofdstad, tot onaf hankelijk souverein zal proclameeren, met den titel Czar der Bulgaren. Oost-Rumeliê zou dan tegelijkertijd definitief bij Bulgarije worden inge lijfd. Mocht dit waar zijn, dan staat een oorlog tusschen Turkije en Bulgarije natuurlijk voor de deur. RUSLAND. De cholera te Petersburg neemt af. De laatste opgaven spreken van 171 nieuwe gevallen in 24 uur, en 85 overleden cholera-patienten in den zelfden tijd. De gemeenteraad overlegt over de oprichting van isoleerpavll- joens, zoo de epidemie in het voorjaar mocht weerkeeren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Omtrent de annexatie plannen die jOstenrijk-Hongarije zou koesteren ten opzichte van Bosnië en Herzegowina, (naak het engeisch.) 25) Ivan kwam naar hem toe van den zijweg af waar hij gewacht had. Je gaat zeker naar de post beste jongen zei hij. Ik ook, maar ik vrees, dat w(j allebei laat zijn. Hier, geef mij je brief dan zal ik hem met mijn eigen op de post doen. Mijn beenen zijn langer dan die van jou en ik kan zeker nog op tijd komen Ik ben de mijnheer die in het loge ment logeert. Dat weet ik, antwoordde de jongen, maar ik breng altijd zelf mijn brief op de post. Een man behoort zelf zijn werk te doen en het niet aan een ander over te laten, niet waar Aat een SraPpige jongen ben ji] I zei Ivan, die deed alsof 't geval hem vermaakte. Maar als de beenen van den man niet lang genoeg zijn om bijtijds te komen, dan moet hü een langen jongen gebruiken om hem te helpen. Hjj wachtte tot de kans schoon geeft de „Pester Lloyd" de volgende lezing. Volgens dit blad is de troon rede waarmede de delegaties op 8 October geopend zullen worden en waarin van de annexatieplannen sprake zou zijn, nog niet geredigeerd. De regeering zou er echter veeleer de voorkeur aan geven af te wachten of niet uit den boezem der delegaties een aanwijzing zal voortkomen aangaande de richting die men wenscht dat de regeering zal inslaan. Grond voor agitatie bestaat voor alsnog niet, daar men er zeker van kan zijn, dat Oostenrijk-Hongarije slechts een vreedzame ontwikkeling van de dingen op den Balkan beoogt. Ondertusschen schijnt de zaak toch reeds tusschen Oostenrijk en Frankrijk te worden besproken. De Temps meldt dat President Faillières Zaterdag den ambassadeur van Oostenrijk heeft ont vangen. De bijeenkomst duurde een half uur. Pichon was aanwezig. De ambassadeur overhandigde den President het eigen handig schrijven van den Oostenrjjk- schen Keizer, dat over Balkanzaken liep en vermoedelijk ook over Bosnië en de Herzegowina. Het opzienbarend ont slag. Het Nws. verneemt, dat het besluit van B. en W. van Amsterdam tot ontslag van de drie ambtenaren, in een voltallige vergadering, met algemeens stemmen genomen is, zoo dat dus de vier wethouders en de burgemeester éénstemmig over de zaak denken. Omtrent dit ontslag, schrijft de part. Amsterd. Corr. van de Prov. Gron. Ct. het volgende De bliksem is eerder en krachtiger ingeslagen dan ik gedacht hadde heeren, die het vakblad der gemeente ambtenaren „Het Prinsenhof" redi- geeren, hebben hun boterbriefje thuis gekregen. Toen zij den laatsten dag van September hun salaris ontvingen, was daar nog een salaris bijgevoegd, maar tevens de voor hen minder aangename mededeeling, dat zij niet was toen trok hjj handig den brief uit de handen van den boodschapper en wilde er mee naar het postkantoor rennen. Als de jongen zich niet zoo onver wacht heftig verweerd had, dan zou hij den brief hebben geopend en ge lezen. Nu was alles, wat hij kon doen het adres lezen. Ik moet hem zelf op de post brengenriep de jongen hem aan den arm grijpend om zijn prooi te ontrukken. Zjj zeide, dat ik hem niet uit het oog mocht verliezen, totdat hij goed en wel in het postkantoor mas en mijn baantje staat er bij op 't spel, als ik hem aan een ander geef. Hier dan zei Ivan, bleef staan en gaf den brief terug. Neem dan den mijnen en doe hem gelijk met dien van jou op de post. Ik hoop, dat je stijfhoofdigheid niet ten ge volge heeft, dat ze te laat komen. De jongen keek naar den brief, dien Ivan hem teruggaf. Mr. G. Smith, las hjj, 21, Pot ter's Road, Bow, London. Ja, het is in orde I Hij draaide weg en was spoedig in de schemering verdwenen. Hij droeg de brieven van Ivan louter enveloppen geadresseerd aan zijn assistent bij zijn zaken in Londen. Alleen gelaten, haalde Ivan een meer behoefden terug te komenzij hadden hun ontslag niet eervol, niet op verzoek, neen simpel en zonder omwegen werden zij weggestuurd wegens hun onbeschaamd geschrijfin hun blaadje, dat ik in mijn vorigen brief reeds signaleerde. Natuurlijk heeft hun laatste onbe tamelijkheid eerst den emmer doen overloopen, die intusschen reeds aardig gevuld was door de vroegere uitingen van het drietal, dat scheen te denken, dat de vrijheid van schrijven mocht ontaarden in losbandigheid. Ik behoef niet- te zeggen, dat het me verheugt, dat B. en W. dit be sluit hebben genomen, want, al durf ik beweren, dat ik zeer vrijzinnige denkbeelden ben toegedaan, zoo ben ik daarnaast een groot vriend van de handhaving van het gezag en het prestige der overheid, en daaraan werd door het domme geschrijf in „het Prinsenhof" ongetwijfeld afbreuk gedaan. Intusschen waardeer ik tot op zekere hoogte den zedelijken moed van B. en W. om dit besluit te nemen. Want, men twijfele er niet aan, het zal verbazend veel stof op werpen en zooalniet het cachet aan de begrootingsdebatten van dit jaar geven, dan toch een belangrijk deel van de besprekingen in beslag nemen. Maar bovendien vergete men niet, dat het ontslag besproken zal worden op een vergadering van den Bond van Gemeenteambtenaren, dat natuur lijk allerlei vereenigingen zich er meer of minder oprecht warm over zullen maken, dat het natuurlijk voor de sociaal-democraten een kolfje naai de hand zal wezen om het gemeente bestuur den voet dwars te zetten en dat we weder een pracht-collectie van dikke woorden zullen hooren over kapitalistische willekeur, satrapen heerschappij en dergelijk moois. Het zal B. en W. en vooral den niet al te phlegmatieken burgemees ter wel eens kriebelen in den eersten tijd als zij de verslagen in de bla den van protest- en verontwaardi- gingsvergaderingen naar aanleiding van deze zaak zullen lezen waarbij zij toch het grootste gelijk ter wereld hebben, wat de meerderheid van den Raad zeer waarschijnlijk wel met me eens zal zijn, uitgezonderd de sociaal democraten en den altijd zeer wis- pelturigen heer L. Simons. Tweede Kamerverkie zingen. Het Fr. Dbl. hetwelk er niet zeker van is, dat dr. A. Kuyper in het district Ómmen zal gekozen worden, omdat het nog zal moeten blijken of dit district vroeger voor een staatkundige partij daQ we' voor den heer Van Alphen koos, zegt, dat de antirevoiutionnairen in het district Sneek, „het wisse voor het onwisse nemend, met niemand anders uit komen dan met dr. Kuyper". Dinsdagmiddag a.s. zal de Cen trale Antirev. Kiesvereeniging in het district Sneek vergaderen. Accijnsverhooging. Wat we dezer dagen in een hoofdartikel voorspelden, is reeds geschied. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver- eeniging tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken heeft in zijn laatst (gehouden vergadering besloten een krachtige actie te voeren tegen het ingediende wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op het ge distilleerd. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal een adres met uitvoerige memorie van toelichting gezonden worden, inhoudende het verzoek het genoemde wetsontwerp niet aan te nemen. De Zusterverenigingen zullen wor den uitgenoodigd öf een zelfstandig adres van gelijke strekking aan de Kamer in te zenden óf adhesie te be tuigen aan het adres in te dienen door de Ned. Vereeniging. Verder zal ter voorlichting van het publiek een brochure worden uit gegeven, waarin aangetoond zal worden op welke gronden de accijnsverhoo ging op het gedistilleerd nadeelig wordt geacht voor land en volk. Deze bro chure zal in een zeer groote oplaag verschijnen. De Hoofdcursus teKam- p e n. De directeur van den Hoofd cursus te Kampen heeft aan de leer lingen den toegang verboden tot twee koffiehuizen aldaar, waar, ondanks herhaalde waarschuwing, werd voort gegaan met het verleenen van crediet. potlood voor den dag en schreef het adres op. Hoeveel zou daar misschien van afhangen, en hoe goed zijn ge heugen ook was, hij wilde er nu toch niet op vertrouwen. Hij had nu nog meer ontdekt, de man die Lambert genoemd werd, woonde in Londen onder een valschen naam. Er moest een of andere be langrijke reden zijn, waarom hij niet voor den dag mocht komen en terwijl Ivan naar de herberg terugwandelde, dacht hij er diep en ernstig over na, wat die reden zou kunnen z(jn. Hij zou dienzelfden avond wel naar Lon den hebben willen gaan om er achter te komen wie Lambert of Smith was en zijn geschiedenis te weten te ko men, maar hij vreesde daardoor te veel de aandacht op zich te doen vestigen. Hjj had tot Mrs. Warner gezegd, dat hjj minstens tot Maandag zou blijven, en als Miss Ferris bij toeval hoorde, dat hij haar boodschappen had aangeboden, haar brief gezien en daarna op reis gegaan was naar Londen zonder naar de herberg terug te keeren om zjjn bagage te halen, dan zou zij zich ongerust maken over de veiligheid van haar geheim. Hij kwam tot het besluit, dat Mr. Wickham en dit meisje op een of andere manier te weten waren geko men, wat het gezegelde pakjo bevatte, dat Mr. Wickham was toevertrouwd, en dat zij hun eigen voordeel beoog den door hun medeplichtige of ver trouweling Lambert verborgen te houden, totdat dit jaar voorbij was Hp twijfelde er niet aan, of het was een belangrijke samenzwering, alleen Lambert vormde het zwakke punt er in. Toen hjj de herberg be reikt had, was Ivan Malincourt even vast besloten om Lambert te ont dekken als Wickham en Miss Ferris om hem te verbergen. Er was nog een ander punt, dat noodzakelijk zijn aandacht eischte. Wie was die Curzon waarvan zij ge sproken hadden, die teruggekomen was en zich gevestigd had Hij moest hem vinden en trachten te we ten te komen in welke betrekking hij tot Wickham stond. Een vage herin nering, dat hjj dienzelfden dag nog gehoord had, dat iemand thuis geko men was, kwam bij hem op. 's Morgens had hij Miss Ferris ge sproken, maar hy wist zeker dat zij er niet over gesproken had. Toen had hij een bezoek gebracht bij zijn tante en Nancy. Plotseling herinnerde hij zich, dat er op Oakhorst een nieuwe eigenaar kwam, die zoo knap van uiterlijk was, dat Violet als zij thuis was, stellig Anthony vergeten en met hem trouwen zou. Hij stond op en trok aan de bel toen Het dezer dagen verspreide be richt, dat door een der spoorwegmaat schappijen aan de hoofden van diensten op stations en werkplaatsen de op dracht was verstrekt, om haai onmid dellijk de namen te doen weten van die beambten, die zich er toe leenen om mede te werken tot het oprichten van vereenigingen voor spoorwegperso neel, die de revolutionnaiie of socia listische ideeën verkondigen, of lid1 worden of reeds lid zijn van dergelijke vereenigingen, wordt aan de H. Ct. van welingelichte zijde absoluut tegen- gesproken. Het bericht schijnt een uiting te zijn van geestelijke adviseurs te Roosendaal, die do „Nederlandsche - Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel" trachten te verhinderen, daar een afdeeling op te richten. Herstellingsoord spoor wegpersoneel. In de nabijheid van Nijmegen zal naar de „Geld", mededeelt, een herstellingsinrichting voor spoorwegbeambten der S. S., N. C. S. en N. B. D. S. opgericht worden. De commissie voor spoorwegperso neel tenminste heeft reeds onderhandel lingen aangeknoopt met den heer Blanckenhage over den verkoop van de villa Vlandry, een fraai gelegen landgoed in den omtrek van den Groesbeekschen weg. Het buitenver blijf, dat de commissie reeds bezocht heeft, is van vrij groote uitgestrekt heid, ongeveer 20 H.A. met daartoe behoorende bouw- en weilanden en boomgaarden, dus wel geschikt in zoo'n heerlijke en gezonde omgeving om tot een herstellingsoord te worden in gericht. Wellicht zullen de onderhandelingen tot een gunstig resultaat leiden, daar de heer Blanckenhagen, eigenaar van Vlandry dit landgoed wel tegen een niet te hoogen prijs aan de commissie zal afstaan, ook al met het oog op het goede doel, dat de commissie beoogt. Dr. KUYPER WEER IN DE KAMER. De Nederlander schrijft Nu te Ommen een antir. zetel is opengekomen, hopen wij zeer, dat de deze gedachte bij hem opkwam. Vraag Mrs. Warner, of ik haar even kan spreken, zei hij tot de dienstbode, die op zijn bellen binnen kwam. De waardin gaf dadelijk aan zijn verzoek gehoor, maar scheen niet ge neigd te zjjn, om gebruik te maken van den stoel, dien haar gast voor haar klaar zette. Dank u, mijnheer, maar ik heb niet lang tijd, ik moet dadelijk naar de avondkerk. Kan ik iets voor u doen? Ik wilde u alleen maar zeggen, dat ik morgenochtend terug moet naar Londen. Ik heb hier aangename dagen doorgebracht en het heeft mij goed gedaan. Zal .rik zorgen, dat het ontbijt vroeg klaar is voor u, zoodat u met den eersten trein kunt vertrekken Als'tu blieft. O ja, ik wilde u ook nog vertellen, dat ik vanmorgen een bezoek bij mijn oom heb gebracht en dat ik de familie diep bedroefd aan trof. Zij hadden juist een brief van Mr. Anthony Egerton ontvangen waarin stond, dat hij en mijn nichtje Violet gisteren in Londen getrouwd waren. Mrs. Warner scheen buiten haar zelf van verrassing bij dit nieuws. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1