DAGBLAD vook AMERSFiOORT en OMSTREKEN No. 217. VRIJDAG 16 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG, Uitgave ven dn Naainl. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. Het Arbeidscontract. v. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN-SENERAAL. DE EEMLANDEH Hoofdredacteur B. G. BIJEENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BBEEDESTBAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Ad verten tién: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Buiteulandscb Advertentiebureau D. Y. ALTA. tVarniocsstraat 7(17S te Amsterdam. Thans gaan we over tot dat gedeelte van het Arbeidscontract, waarin de verplichtingen van den werkgever worden geregeld. Hem wordt als eerste plicht voor geschreven den arbeider zyn loon op den bepaalden tyd uit te betalen. Na dat vervolgens bepaald is, dat geen loon zal verschuldigd zyn vooi den tijd gedurende welken de arbeider den bedongen arbeid niet heeft verricht, wordt in een daarop volgend artikel van de wet gezegd, dat de arbeider zijn aanspraak op loon niet ver dient, als hij tengevolge van buiten zijn schuld ontstane ziekte of ongeval verhinderd is geweest zyn arbeid te verrichten, of als hy daarvan is afge houden door de vervulling van eene, door de wet of overheid zonder gel delijke vergoeding opgelegde verplich ting, die niet in zijn vrijen tijd kon geschieden de uitoefening van het kiesrecht daaronder begrepen of door zeer bijzondere omstandigheden, als hoedanig het ontwerp uitdrukke lijk noemt: de bevalling van deecht- genoote van den arbeider en het overlijden en de begrafenis van zijne huisgenooten en van zijn allernaaste bloed- en aanverwanten. De algemeene beschouwingen in de Kamer over deze quaestie liepen voor namelijk over de vraag of dergelijke voorschriften nopens het uitbetalen van loon voor uren, die verzuimd zijn, omdat moreele plichten den arbeider van het werk riepen, wel in eene wet moesten worden geschreven en vooral over de quaestie of van dit voorschrift zou mogen worden afge weken als patroon en werkman dit schriftelijk overeenkomen, dan of liet wetten van Meden en Perzen zouden zijn, „dringend recht" zooals men dat noemt. Sommigen waren van meening, dat daarbij zaken werden geregeld, die huns inziens in een ziekte-ver zekeringswet en niet in een arbeids contract thuis behooren. Ook was men bang, dat die verplichting zeer sterk in het gezinsleven zou ingrijpen en in hare gevolgen voor den arbeider op het platteland eerder na dan voor- deelig zon blijken, omdat van zoo zwaren druk de vermindering van het getal inwonende arbeiders het gevolg zou worden en de arbeiders zelf er dus dupe van zouden worden. Maar zelfs zjj, die, zooals de christe- lük-historischen en oud-liberalen, de leer voorstonden, dat deze stof tot de ziekteverzekering behoort en dat zij dus daar moet worden geregeld, ge voelden ten slotte, dat ganschelijk zwqgen over de zaak niet gingdat het een achteruitgang zou zijn by hetgeen reeds bestond, als de wet eenvoudig zeidevoor arbeid die niet is gedaan, behoeft nooit door den werkgever te worden betaald. Ook de heer Lohman, die in deze liefst zou vertrouwen op het mede gevoel en de ethische gezindheid van de werkgevers, moest den heer Drucker toch toegeven, dat, nu eenmaal de be paling was aangenomen, dat de werk gever voor den tyd dat geen arbeid verricht is, geen loon schuldig is, er een leemte in de wet zou zyn, als men nu niet ook de uitzonderingen op dezen regel opnam, die door de wenschelykheid en de rechtsover tuiging als het ware aan de hand werden gedaan. Maar hoewel men ten slotte vrij algemeen toegaf dat, onafhankelijk van alle ziekteverzekering, in deze wet over uitbetaling van loon aan den arbeider by ziekte, ongeval of ver vulling van publiekrechtelijke ver plichtingen, even goed iets moet komen te staan als bijv. in Duitschland en Zwitserland het geval is, wat men er in zou zetten was het voorwerp van wjjduiteenloopende meeningen. Dat bewezen dertien amendementen op het Regeeringsartikel. Het resultaat is echter geweest, dat de arbeider nu by ziekte of ongeval, tenzij die zijn veroorzaakt door opzet of onzedelijkheid, aanspraak hebben Op het doorioopen van zyn loon „ge durende betrekkelijk korten tyd." Den omvang der bepaling zal de rechter hebben vast te stellen, als partyen het in een gegeven geval over haar draagwijdte niet eens kunnen worden. Eveneens zal de arbeider zijn aan spraak op loon „voor een korten, naar billijkheid te berekenen", tyd behou den, als hy tengevolge van eene dooi de wet of overheid zonder geldelijke vergoeding opgelegde verplichting, die niet in zyn vrijen tijd kan geschieden, is verhinderd geweest zijn arbeid te verrichten. Er is heel wat zeemanschap en ver nuft moeten aangewend worden, om het ten slotte tot deze regeling te doen komen. Verder werd er nog gestreden door de heeren de Klerk en Schaper, ten einde gedaan te krygen, dat niet bij overeenkomst zou worden afgeweken van hetgeen de wet voortaan zou be palen omtrent dit doorioopen van het loon. „Het artikel is mij niets waard het loont niet eens de moeite, dat wij er hier nog over spreken, als het niet dwingend van karakter wordtals patroon en arbeider kunnen overeen komen er van af te wijken", verzekerde de heer Schaper. De heer Drucker zette echter uiteeu, hoe de dwang op dit punt er toe kon leiden, dat de arbeider van minder conditie wordt dan hij is, daar heel wat werkgevers nu reeds meer voor hun personeel doen dan de wet hier tot plicht stelt en hoe juist de gelegenheid toe af wijking er toe zal leiden, dat de werkgevers met hun arbeiders rege lingen zullen treffen, waarby met de individueele verhoudingen rekening wordt gehouden. De groote meerderheid verklaarde zich vóór het vry laten van partijen om, mits bij schriftelijke overeenkomst, dus na ernstig overleg en met vol komen besef, eene andere regeling te maken over wat bij des arbeiders ziekte of verlof zal gelden, dan die welke in de wet als de normale staat geschreven. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De uitzichten op eene conferentie verbeteren voortdurend, zooals kan blijken uit een mededeeling, gedaan door het Engelsche ministerie van Buitenlandsehe zaken. Deze luidt als volgt De gedachtenwisseling tusschen Is- wolsky en Grey had een volledige overeenstemming ten gevolge over het geen gedaan moet worden naar aan leiding van den toestand, die is ont staan in het nabye Oosten door de jongste gebeurtenissen, die daar plaats grepen. Men is overeengekemen, dat hiertoe een conferentie noodzakelijk is, maar ten einde met succes den eerbied der volken voor de wet weer krachtig te maken, en hun vergoeding te geven, die door de mbreuk op internationale verdragen geleden hebben, zal zulk een conferentie een beperkt arbeids veld moeten hebben en zichzelf moeten bepalen tot het behandelen van quaesties, die door de jongste schen ding van het verdrag van Berlijn aan de orde zijn gekomen. In de eerste plaats zal men moeten voorzien in een vergoeding voor Turkye en hieromtrent schjjnt onder de Mogendheden al gemeene overeenstemming te bestaan. Ook zal men maatregelen moeten treffen ten einde het tegenwoordige regeeringsstelsel in Turkye te ver sterken, dat den besten waarborg op levert voor het handhaven van den vrede. Men hoopt ook middelen te vinden om tegemoet te komen aan de billijke wenschen van de kleinere Balkan- staten. Dit behoort niet ten koste van Turkije te geschieden. Er is goede reden om aan te nemen, dat de Kretenzer quaestie naar ge noegen behandeld zal worden, hoewel zy voorloopig op een Europeesche con ferentie niet behandeld kan worden, omdat zy in de eerste plaats door de vier beschermende Mogendheden met Turkije besproken dient te worden. Men hoopt, dat deze inzichten door hun gematigdheid, hun redelijkheid en belangeloosheid door de Mogendheden, die het verdrag van Berlijn onder teekenden, aanvaard zullen worden. Zy blijven in den geest van genoemd verdrag en het zou niet in den vorm zijn van ideeën te veranderen over dit onderwerp. Men is niet van plan de Dardanel- lenquaestie aan de conferentie voor te leggen. Het is een quaestie, die Rusland en Turkije in de eerste plaats aangaat en Rusland heeft niet het minste verlangen deze quaestie op een voor Turkije vijandige wijze te regelen, of het als vergoeding te eischen. Rusland gaat ter conferentie als niet belanghebbende Mogendheid. JAPAN. Een gevecht tusschen Japansche en Chineesche troepen te Kantao in Noord- Korea, dreigt ernstige verwikkelingen tusschen China en Japan ten gevolge te hebben. Weigert het Chineesche Ministerie van Oorlog den Japanners een vervolging toe te staan, dan kan die weigering veroorzaken, dat de Japanners de grens overtrekken. Men meldt, dat de Chineezen de vijandelijkheden begonnen door op een politiegebouw te vuren, dat door Ja pansche soldaten bezet was. Het ge vecht duurde verscheidene uren. Het getal doodon is onbekend. Het Japansche Ministerie van Buiten landsehe Zaken deed stappen te Peking en tenzy onmiddelijk voldoening wordt gegeven, zullen de Japansche troepen waarschijnlijk de grens overtrekken. PERZIË. De Sjah schijnt het spel om Tabriz te verliezen. De geheele stad is thans in handen der revolutionnairen, die nieuwe versterkingen oprichten om den ingang der stad af te sluiten voor de regeeringstroepen. TWEEDE KAMER. Gisteren is het debat over de vra gen van den heer Troelstra, in zake werkloosheid, voortgezet.; Aan mi nister Heemskerk werd van alle zijden luchthartigheid in deze zaak verweten. Niets christelijks voegde mr. Troelstra hem toe had uw rede, haar cynisme, haar kille ongevoelig heid getuigden veeleer van heidenschen geest. Joliger moge het politiek chris tendom door u geworden zyn, aan- minniger niet. Ook onder 's ministers vrienden bevonden zich teleurgestel- den. Dr. de Visser betoonde zich aller minst ingenomen met mr. Heems- kerk's denkbeelden en Dr. Nolens ging den premier zelfs vry scherp te lyf. Algemeen klaagden de sprekers ook, ook, dat minister Talma zich de moeite gespaard heeft ter vergadering te komen. Waar vraagstukken als arbeidswetgeving ter sprake zouden komen, ware 's heeren Talma's aan wezigheid noodig. Klaarblijkelijk heeft het Kabinet willen te kennen geven, dat het de diepe ellende der werk loosheid uitsluitend als een voorwerp van armenzorg beschouwt... misschien ook als een welkom middel tot mili taristische en protectionistische pro paganda Mr. Troelstra heeft de reclame voor de werving bij de marine in mr. Heemskerk's rede gegeeseid hij heeft er ook handig uitgehaald de embryo nale aanbeveling van het protectio nisme als middel tegen werkloosheid, die ongetwijfeld by de toekomstige stewbuscampagne zal worden uit gespeeld. Mr. Troelstra's omvangrijke repliek heeft het vraagstuk zijner oplossing niet meer nabij gebracht, al werden vele van 's Ministers bijeengeraapte bezwaren tegen Staatshulp weerlegd. Maar als een proeve van heftige de baterskunst kon de, overigons niet met vuur uitgesproken, redevoe ring wel gelden. Zy zat „hand- dig in elkaar". De toespelingen op mogelijke hongeroptochten, op oproer, bloedvergieten, de thans reeds geuite voorspelling: „dan draagt gij de verantwoordelijkheid, gij die geen steun wilt bieden, voordat de menschen van honger crepoeren het bitter sarcasme over het ver heffend element der philanthropic: „verheffend, toch niet voor wie de hand moet uitstrekken naar een aalmoes"de scherpe geestigheden over wat mr. Heemskerk had gezegd van „belasting naar draagkracht", die in de weldadigheid het best tot haar recht zou komen „daarmee ver oordeelt ge ons belastingstelsel, laat dan naar draagkracht en vrijwillig de kosten voor leger en vloot opbren gen" de herinnering aan het feit, dat de Regeering, die beweert geen geld te hebben, vier ton voor een Belgische „kermis" wou besteden dat alles verlevendigde mr. Troelstra's requisitoir tegen den Premier, die ons gisteren minder jolig dan gewoonlijk voorkwam zegt het Vaderland. De indiening eener motie gisteren reeds door ons gemeld, besloot de redevoe ring De Kamer zou zich voor Staats hulp uitspreken. Naast die eenvoudige, voor ieder duidelyke motie, heeft Mr. Treub een andere gesteld. Mr. Treub wenscht, dat de Kamer uitspreke de aard en de omvang der werkloosheid zijn niet voldoende be kend, algemeen wordt echter erkend, dat de toestand op dit oogenblik abnor maal ongunstig isde Regeering be hoort de werkzaamheid van particulie ren en gemeenten ter tegemoetkoming in den bestaanden nood zooveel moge lijk te steunenvoor de toekomst be staat behoefte aan maatregelen, die een betere kennis waarborgen van het verschijnsel der werkloosheid en voor zorgsmaatregelen, o.m. door stelsel matige bevordering der werkloosheids verzekering behooren te worden ge nomen. In een zeer door.vrochte rede heeft mr. Treub deze motie aangekondigd. Hij begon met te weerleggen mr. Troelstra's bewering als zouden crisis sen van werkloosheid slechts in eon kapitalistische maatschappij kunnen voorkomen. Het is en 't wordt door socialisten zeiven reeds toegegeven een illusie, dat in afzienbaren tijd éen maatschappij zonder werkloosheid te organiseeren zou zijn. De Marxistische theorie, dat overproductie tot malaise en crisis en ten slotte tot werkloos heid zou leiden, mist haar feitelyken grondslag, wyl de leer waarop zjj steunt door de practyk afdoende is weerge- legd. Mr. Treub kwam tot de slotsom, dat de tegenwoordige crisis is. ont staan door buitengewone oorzaken, door den Russisch-Japanschen oorlog, de rampen in Amerika, verkeerde kapitaalplaatsing. In den laatsten tijd wordt erkend, dat de overheid hier moet ingrypen liefst tot voorkoming der nadeelige gevolgen der werk loosheid, indien zy in buitengewone mate optreed. Een blijvende ver betering ware uiteraard slechts door indirecte maatregelen te bereiken, door betere arbeidswetgeving, wering van jeugdige personen, door sociale verzekering, heide-ontginning. Tegen de gevolgen der werkloosheid be staat slechts één middelver zekering. Met kleinachting heeft de Minister daarvan gesproken, ten onrechte. Zeker, by ons bestaat zy nog amper, maar de Regeering kan ze aanmoedigen, gelijk in Frankryk geschiedt, waar een Staatssubsidie tot dat doel aan de gemeenten wordt verleend. Het Gentsche stelsel wordt tegenwoordig het liefst aanvaard, men behoeft nog niet te wanhopen, dat men op den duur daarmede ook de ongeorganiseerden bereikt. De wijzi ging der Gemeentewet make mogelijk, dat de gemeentebesturen de bevoegd heid erlangen van werkgevers een speciale werkloozenbelasting te heffen. Intusschen, dat alles is goed voor de toekomst; wat kan voor 't oogen blik geschieden? Tot een veel groot- scher resultaat dan de andere sprekers is mr. Treub hierbij niet gekomen, ook hij bracht het niet verder dan tot een complex van kleine middelen met Staatsgeld als hoofdzaak. By bouwwerken wake men streng tegen overurende Regeering schrijve de gemeenten aan, dat deze haar werken zoodra mogelijk doen uitvoeren; men doe aan werkverschaffing. Zooals we gisteravond nog per bulletin in de stad hebben bekend gemaakt, is te Ommen tot lid der Tweede Kamer gekozen Dr. A. Kuyper met 3931 stemmen. Mr. de Meester kreeg '2923 stemmen. Achterstandsontwer- p e n. L. en V. verneemt, dat de minister van justitie aan de Eerste Kamer heeft verzocht, met de stem ming over de achterstandsontwerpen niet te wachten op de indiening van een nader wetsontwerp tot wijziging der aanhangige ontwerpen, aangezien dit van hem niet is te verwachten. Opsporenvan luchtbal lons. Naar aanleiding van het ver zoek namons de Duitsche regeering gedaan aan onze regeering, om schepen te zenden, tot opsporing van vermiste luchtballons, die mededongen in den Gordon Bennett-wedstryd te Berlijn, zijn het pantserschip „Piet Hein", de stoomschoener „Dolfyn" en de torpedo booten G 1, „Habang" en „DempoJ' naar de Noordzee vertrokken tot het opsporen van eventueel aldaar rond drijvende luchtballons. Dc torpedo-

De Eemlander | 1908 | | pagina 1