AGBLAD voor AMERSFiOORT en OMSTREKEN, o. 219. MAANDaG 19 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS, Aboimementsprij s Per jaar met' geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntlên Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing tan advertentiiin en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitslnitcnd" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Adrertenticburean D. ALTA, Warmoesstraat 767S te Amsterdam. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Mocht men gehoopt hebben, dat door de mogelijkheid eener conferentie, het oorlogsgevaar in het Oosten van Europa zou worden bezworen, aan die hoop is gisteren vrijwel deD bodem inge slagen, door de onrustbarende berich ten gisterenmorgen door ons per bulletin vermeld omtrent de mo bilisatie van het Turkscbe leger en de voorbereidende maatregelen tot een oorlog, die met koortsachtigen haast in Bulgarije worden voortgezet. Het geschil tusschen Bulgarije en Turkije over den Orientspoorweg dreigt in een oorlog over te gaan. De Bulgaarsche regeering overhan digde namelijk aan den vertegenwoor diger van Duitschland haar antwoord op de laatste, naar aanleiding der quaestie van den Orientspoorweg, ge dane stappen. Deze antwoordnota be helst de volgende verklaring: Bulgarije is bereid in directe onderhandelingen met de spoorwegmaatschappij te treden over den aankoop van de lijnen in Oost-Roemelië. Als die onderhande lingen begonnen zijn, zal Bulgarije met de Porte onderhandelen om de toestemming der Turksche regeering te verkrijgen. Bulgarije kan de maatschappij geen schadevergoeding van 15.000 fres. per dag toestaan, slechts de ontvangen gelden zullen worden uitbetaald. De Bulgaarsche regeering neemt dezelfde afwijzende houding aan tegen over de aan Turkije te betalen schade vergoeding voor den jaarlijks voor Oost-Roemelië op te brengen cijns en voor de eigendomsrechten van Turkije op den spoorweg in Oost-Roemelië. Naar aanleiding van deze nota is door de Porte tot mobilisatie van het Turksche leger besloten. Zaterdag morgen stonden 50 locomotieven van den Anatolischen spoorweg gereed voor troepentransport. Het gaat hier om de mobilisatie van de Anatolische troepen. De troepen in Macedonië zijn reeds gedeeltelijk gemobiliseerd. Tot zoover de berichten van gisteren. 86 (naak het engelsch.) Geen man beeft bij dat testament eenig belang, uitgezonderd Anthony Egerton, mijn neef Ivan Malincourt en ik. Hoe zag hij er uit? Anthony is knap en flink er ziet er uit als een gentleman, hij is ongeveer acht en twintig jaar oud, zou ik zeggen. Bertram beschreef den man, die met hem in gesprek was geweest, en Cesar herkende Ivan. Hjj is dadelijk met leugens klaar, zei Curzon. Ik zou hem niet vertrou wen. Het laat mij koud. Ik zal er beter noch slechter van worden, wat er ook met dat geld gebeurt. Ik heb er niets mee te maken. Ik zou zeggen, als ik daar zoo veel belang bij had, dan zou ik dat geval niet zoo koeltjes opnemen ik zou toch ten minste mijn best doen bet te krijgen. Het verheugt mij, dat ik Mr. Wickham ken. Ik ga een be zoek brengen op Ryeland en meteen trachten Miss Wickham en Miss Eger ton te spreken. Heden komen er echter een weinig minder onrustbarende. Do Turksche gezant te Parijs ver klaarde namelijk aan de „Teraps", dat Turkije gisteren inderdaad het besluit nam, alle militaire maatregelen te nemen, die het nuttig achtte, maar in den avond van zienswijze ver anderde, na de verzekering van de Bulgaarsche regeering, dat zij een af wachtende houding zou aannemen. En uit Konstantinopel wordt ge meld „Het bericht van mobilisatie tegen Bulgarije is ongegrond. Vermoedelijk ontstond het bericht hierdoor, dat eenige bataljons van deKlein-Aziatische reserve, behoorende tot het Saloniki- Adrianopel legerkorps, die werden op geroepen voor manoeuvres in de districten, waar zij tehuis behoorden, en, doordat drie bataljons opgeroepen waren van Macedonië naar Konstan tinopel om politiedienst in de hoofd stad te verrichten, vervangen waren door een geljjk aantal redifs (land weertroepen) van Smyrna." Gespannen blijft de toestand in elk geval. DUITSCHLAND. Te Regensburg in „Walhalla", het door den Beierschen koning Ludwig I als blijvend gedenkteeken van den Duitschen roem gestichte gebouw, had gisteren de onthulling plaats van een buste van Bismarck. Tegenwoor dig warende rijkskanselier von Bülow, de elfjarige kleinzoon van Bismarck, vorst Otto von Bismarck, de Beiersche ministers, de voorzitters van den Rijksdag en de Beiersche Kamers en de vertegenwoordigers van talrijke corporaties. De Beiersche minister-president Pod- wils hield een toespraak, waarin hjj de herinnering aan den eersten Duitschen kanselier huldigde. Ge durende deze toespraak greep een opzienbarend incident plaats. De kleinzoon van Bismarck viel plot seling bewusteloos voor de buste van zijn grootvader neer. De rijks kanselier en eenige andere heeren droegen hem uit het gebouw, waarna de plechtigheid voortgezet werd. Na de toespraak van Pod wils sprak de rijkskanselier een hem per brief Miss Wickham woont niet bij haar vader je zoudt haar daar niet ontmoeten en Christal weigert bezoe kers te ontvangen. Maar dan blijft Wickham zelf toch nog over? Ik ga stellig. Het is zoo iets merkwaardigs, ik moet daar het mijne van hebben. Toen hy Curzon verlaten had, keerde Cesar langzaam in de richting van zijn kamers terug. Zijn hulpbronnen waren nu totaal uitgeput. Zijn bezittingen waren de ééne na de andere te gelde gemaakt om zjjn kamerhuur te beta len hij had niets meer, dat hem geld kon verschaffen en als hij vandaag bij toeval Curzon niet ontmoet had, zou hij geen stukje eten naar binnen ge kregen hebben. Het was noodzakelijk dat h(j nu tot een besluit kwam over zijn toekomst. Hij liep door een van de stille straten, terwijl alles in hem kookte en bruistehij was zoozeer met zijn eigen toestand vervuld, dat hij plot seling in botsing kwam met eene dame. Hij keerde zich om met het doel excuses te maken en toen ontmoetten zijn blikken de hare. Er was iets vreemds en onderzoekends in haar blik. Plotseling trof het hem, dat hij haar vroeger nog eens ergens gezien had, maar niet vóór dat zij al een toegezonden rede, waarna hij namens den keizer en voor zichzelf kransen aan den voet van het beeld neerlegde. BELGIË. Gisteren middag is de burgemeester Hertogs van Antwerpen, terwijl hij een concert bijwoonde in „De Harmo nie" door een beroerte getroffen en overleden. JAPAN. Generaal Nodzer, bekend uit den oorlog tegen Rusland is Zaterdag over leden. De Amerikaansche vloot is geankerd ter reede van Yokohama. Kamervacature-Sneek. Reeds gisteren, zoo schrijft de Stand, van Zaterdagavond, is door dr. Ivuy- per aan de Centrale in het district Sneek dit schrijven verzonden: Aan het Bestuur der Centrale Anti-revulutionnaire Kiesver- eeniging in het district Sneek. Hooggeachte Heeren en Broederen, „Nu ook het district Ommen mij een mandaat van volksvertegenwoor diger in de Tweede Kamer aanbiedt, zie ik mij genoodzaakt, voor het man daat, mij door het district Sneek aangeboden te bedanken. Tweeërlei beweegt mij hiertoe. Vooreerst het feit, dat men in uw district geen electoraten strijd aan bond, iets wat men in Ommen wel en zeer scherp deed, zoodat verwacht mag worden, dat men, nu ik bedank, in uw district nogmaals voor eenvou dige candidaatstelling in de nieuwe vacature zal kunnen voorzien. En in de tweede plaats de pijnlijke om standigheid, dat in uw district, blij kens uw mededeeling, de Christelijk- Historische partij met algemeene stemmen het besluit nam, om mijn candidatuur niet te steunen, waar tegenover staat, dat in het district Ommen de Christelijk-Historischen op de meest loyale wijze mijn candida tuur gesteund hebben. Vergunt mij daarom, u hartelijk dank te zeggen heel eind verder was herinnerde hij zich, waar dat geweest was. Haar houding en loopen en het glinsteren van heur haar herkende hij als toe- behoorende aan de dame, die bij in het logement van Mrs. Warner had ontmoet op den avond, waarop Violet en hij hun ouderlijk huis den rug hadden toegekeerd. Bij die herinnering herleefden alle vage verlangens, die hij toen had ge voeld, met dubbele kracht. Scherp en bitter bracht hij zich te binnen, dat bij niets bezat, geen geld, geen vrienden, geen tehuis en niets in de toekomst. Alle middelen om geld te krijgen waren uitgeputhjj was wan hopig. Plotseling kwam hjj tot een be sluit. Hij zou doen wat hem tot nu toe als onmogelijk was voorgekomen hij zou schrijven en zichzelf aan bieden voor de betrekking, die vacant was bij Bertram Curzon. Hij twij felde niet of Curzon zou hem wel aannemen als hij er toe kon komen hem te bekennen, dat hij op den rand van den afgrond stond. Anders mocht h(j eens liever de betrekking toestaan aan iemand van lager maatschappe lijke positie. Ofschoon eigenlijk nie mand er treuriger aan toe kan zijn dan ik, mompelde Cesar in zich zelf. Daar hij nog een paar stuivers in zijn zak had, bewaard voor een of voor het vertrouwen in mij gesteld, en u te verzoeken dien dank ook aan de Roomsch-Katholieke Centrale te willen overbrengen, die in Sneek zoo wel als in Ommen alle krachten in spande, om mijn candidatuur te be vorderen. Door nu reeds te bedanken en hiermede niet te wachten tot ik in zake Ommen tot een beslissing zal zijn gekomen, meen ik u in zooverre een dienst te doen, als thans in de vacature, die in uw district voort duurt, zooveel spoediger zal kunnen voorzien worden. Op zichzelf zou het m(j een eere en een voorrecht zijn geweest, c. q. voor een Friesch district naar de Kamer te gaan. Nog steeds voel ik aan Friesland zeer nauwe banden. Maar het algemeen belang en de zuiverheid van mijn politieke positie, noodzaakt mij hiervan af te zien. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw. dw. dienaar en broeder (w. g.) KUYPER. 's-Gravenhage, 16 October 190S. Omtrent Ommen is door den heer Kuyper nog geen beslissing genomen. Dat zal nog wel eenigen tijd duren dat staat gewichtig. Drankwet. DeNederlandsche Hotelhoudersbond heeft een adres ge richt tot den minister van binnen- laudsche zaken, naar aanleiding der aan Ged. Staten gedane aanschrijving, houdende dat voortaan bij het ver- leenen van nieuwe vergunningen met het oog op het bepaalde bij artikel 8, 1ste lid, No. 16, der Drankwet, rekening moet gehouden worden met de omstandigheid, dat naar het oor deel van den minister een gemeente raadslid geacht moet worden een open baar ambt te bekleeden. Uitvoeiig komt de bond legen deze opvatting op om ten slotte den minister te ver zoeken zoo mogelijk nog op deze ziens wijze terug te komen, althans onder- geteekenden te willen mededeelen, of naar 's ministers oordeel het den vergunninghouders geoorloofd zal zijn, het lidmaatschap eener Kamer van Arbeid te bekleeden, wat nu vaak het geval is. Malaise. Men schrijft aan „De Tijd" uit Maastricht: De groote industrie heeft eveneens te lijden onder de algemeone malaise. Op verschillende fabrieken zijn de arbeidsuren verkort. Een achturige werkdag het ideaal der socialisten is ongemerkt ingevoerd tegen den wil der arbeiders zelf evenwel terwijl er dagen zijn, dat er nog min der dan 8 uur gewerkt wordt. Op de z.g. Bek, een fabriek van „De Sphinx" voorheen Petrus Regout,- is het voor talrijke arbeiders bedroe vend gesteld. In het geheel wordt er in enkele afdeelingen slechts 6 dagen per quinzaine 12 werkdagen gewerkt. Mot troepjes ziot men de werklui langs 's Heeren straten flaneeren. Deze toestand duurt reeds maan denlang. Dat schraalhans in vele arbeidersgezinnen koukonmeester is, ligt voor de hand. Treurig vooruit zicht voor het naderende koude jaar getijde. Daar Maastricht eene fabrieksstad bij uitstek is, klagen de neringdoeh- den ook steen en been over hunne geringe ontvangsten. Ned. Bond tot bescher ming van Zuigelingen. Te Amsteidam is opgericht de Neder- laudsche Bond tot bescherming van zuigelingen. Prov. Hector Treub, de voorloopige voorzitter wees er op hoe noodzakelijk het is dat de Bond zjjn werk aanvange. Van 18951906 stier ven hier ter lande 14 pet. der jonge kinderen in het eerste levensjaar, en hoewel er in den laatsten tijd eenigo verbetering is ingetreden, valt er in deze nog veel te doen. Doel en middelen van den Bond werden aldus omschreven De Bond (gevestigd te Amsterdam) stelt zich ten doel al datgene te be vorderen, wat strekken kan tot ver betering van de levensvoorwaarden van een zuigeling. De bond tracht dit doel te bereiken door lo. het voorbereiden, beramen en ondersteunen van pogingen om door particulier initiatief zoowel a s door middel van de wetgeving te zorgen voor de noodige en bereikbare rust andere wanhoopsdaad, ging hij in een boekwinkel en schreef een brief aan Curzon waarbij hij zichzelf aan bood voor de vacante betrekking op het salaris door Curzon genoemd. Na zijn ondervindingen van den laatsten tijd kwam zooiets hem als overvloed voor. Z(jn vriend had hem een adres in Londen opgegeven, waar hjj van plan was een paar dagen te blijven en Cesar wandelde daarheen en bezorgde zelf den brief. Hij haastte zich die zaak in orde 1e brengen, want hjj voelde dat na denken gevaarlijk was, dan zou h(j misschien weer lust krjjgen op zijn besluit terug te komen. H(j gaf den boekwinkel op als het adres, waar heen Curzon zijn antwoord kon zenden. De brief werd Bertram gegeven, toen hij enkele minuten later juist op het punt stond uit te gaan, en h(j stak hem in zijn zak zonder hem te lezen. Hjj had een briefje gekregen van Miss Wickham, waarin stond dat z(j hem gaarne zou ontmoeten aan een adres door haar opgegeven. Het verhaal, dat Cesar hem ver teld had, had zijn levendige belang stelling opgewekt in de zaken der familie Malincourt, en hij was zeer verheugd aan het verzoek vau Miss Wickham gevolg te kunnen geven, in de hoop, dat h(j daardoor beter van die zaak op de hoogte zou komen. Hjj reed naar het adres, door haar opgegeven, een klein huis in een afgelegen wjjk van de stad men bracht hem in een kamer en zei, dat de dame zelf spoedig bjj hem zou komen. Bijna onmiddellijk daarop kwam z(j zelf binnen en groette hem vriendschappelijk. Ofschoon bleeker dan toen hij haar het laatst gezien had, was zij mooier dan ooit. Ik logeer hier bij een oude vriendin, zei ze, toen beiden waren gaan zitten, en toen ik u vandaag zag voorbij rijden, waagde ik het u te vragen mij een bezoek te komen brengen, omdat ik anders geen kans zag u te spreken te krijgen. Ik heb u een verzoek te doen. Ik hoop, dat u het mij niet kwaljjk zal nemen. Ik wou dat u wist hoe verrukt ik was, toen ik uw briefje kreeg, zei Curzon warm. Als u eens wist, hoe ik m(j verveel, Miss Wickham dan zou u begrijpen, waarom ik zoo dankbaar ben. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1