AGBLAD voor AMERSEOORT en OMSTREKEN. ïo. 221 WOENSDAG 21 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL STADSNIEUWS. DE EEULANDER Hoofdredacteur B. G. BIJEENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BBEEDESTBAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der AdvertOntiên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- O 08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting Tit plaatsiug na adverteotiën en reclames tan bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Buitenlandscb Advertentiebureau I). T. ALTA, Warmoesstraat 78 7S te Amsterdam. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De verhouding tusschen Servië en Montenegro eenerzyds en Oostenryk- Hongarije anderzijds wordt er niet beter op. Vooral aan de grenzen is de spanning groot. Er worden wapensin eslag genomen, die voor den Balkan estemd zijn, en er hebben hier en aar ongeregeldheden plaats. Zoo wordt eweerd, dat Montenegrijnsche troepen p Hongaarsch grensgebied zijn ge- eest, wat intusschen nadere be- estiging behoeft. De Montenegrijnsche generaal Voe- owitch, die met een zendiDg van den Vorst van Montenegro aan KoDirig Peter van Servië was belast en wiens aankomst ambtelijk was aangekondigd, werd te Agram door Oostenryksche geDdarmes uit den trein gezet. Zyn bagage werd doorzocht en gepluudeid. Men hield hem zeven uur gevangen. Hij zond een telegram van beklag aau Aerentbal, waarop een bevel tot in vrijheidstelling uit Weenen werd out- vangen. Hij mocht toen naar Belgrado doorreizen. De stad Ujvidek aan de Servische grens heet in staat van beleg te zijn. Men heeft twee locomotieven aange houden, waarvan de 'tenders waren gevuld met geweren en munitie en drie Duitsche waggons met rails en noodbruggen. De politieke groot-makelaar, de Russische minister Iswolsky, reist van de eene hoofdstad naar de andere, om zoo mogelijk het programma voor eene conferontie in elkaar te krijgen en zoodoende een oorlog te bezweren. Het schijnt hem ;te zullen gelukken, als Duitschland maar wil meêwerken. Daarvoor is hij thans van Parijs naar Berlijn getrokken. Een Havas-nota zegt omtrent zijn bemoeiingen het volgende „In bevoegde kringen bevestigt men, dat Iswolksky te Londen en Parijs volkomen overeenstemming tot stand wist te brengen in de opvattingen van Rusland, Engeland en Frankrijk (naar eet engelsch.) 38 Dank u, zei ze, toen zijn ver haal uit was. Hij zal stellig nog eens zjjn best doen u te vinden, én u trachten over te halen om over de zelfde onderwerpen te spreken, in 't bijzonder over mjjn vader en mij. Mag ik u verzoeken niets omtrent ons los te laten? Dank u bij voor baat zeer! Goeden dagi Goeden dag HOOFSTUK XII, De brief van Curzon, waarbij hij Cesar met beide handen als rent meester aannam, bereikte den laat- sten den volgenden morgen en ver loste hem direct van zijn angstige bezorgdheid. Er was een chèque voor drie maan den salaris bij ingesloten, ofschoon daarover in den brief niet gesproken werd en Cesar zijn gevoel van ver nedering onderdrukkend, behield bet. Er was voor hem geen kans. Nu was hij in staat eenige van zijn bezittingen weer in te lossen en zijn betreffende de taak van de toekomstige conferentie. Te Berlijn zal dezelfde overeen stemming met Duitschland moeten worden verkregen, want het is nood zakelijk, dat alle betrokken Mogend heden het eens zijn over het program ma, voordat de conferentie bijeen wordt geroepen." PRUISEN. In de gisteren bij de opening van het Pruisische Huis van Afgevaardig den gehouden troonrede, zeide de Keizer„Het is mijn wil, dat- het kiesrecht voor het Huis van Afge vaardigden organisch verder ontwik keld wordt. Ik zie daarin een der ge wichtigste quaesties van den tegen- woordigen tijd. Haar beteekenis voor het Staatsleven eischt een veelom vattende, voorbereidende weikzaam- heid, die door mijn Regeering met groeten ernst is ter hand genomeD De wetsontwerpen ter verbetering van de salarissen van staatsbeambten en geesleli,,ke leeraars in de volksscholen zullen onverwijld aan u worden aan geboden. Deze voorstellen beduiden een blijvende belastiugverhoogihg van ongeveer 2(JU millioen mailt jaailyks. Het is derhalve onafwy.-baar, dat een belangryk gedeelte van de benoodigde middelen door een verhooging der ver mogens- en inkomstenbelasting moet worden verkregen. Ook 111 bet onder wijs voor meisjes zullen reorganisaties worden ingevoerd. BELGIË. Het Nationaal Congres van Mijn werkers kwam Maandag te Luik bijeen. Betreffende de beperking van het aan tal werkuren per dag, werd besloten een beweging op touw te zetten, ten einde de Kamer te bewegen het socia listisch voorstel voor verkorting van den werktijd in de mijnen wederom in behandeling te nemen. Daaitoe zullen 2 November in het geheele land be toogingen gehouden worden. Indien de Kamer mocht weigeren de quaestie opnieuw ter sprake te brengen, zal een referendum onder de mijnwerkers uit geschreven worden over de vraag of de algemeene werkstaking in de vier Belgische kolenbekkens geproclameerd zal worden. garderobe zoodanig aan te vullen, dat hij bij zijn entree op Oakhurst een goed figuur kon maken. De briet van zijn vriend berichtte, dat hij hem op denzelfden voet aan nam als hij ieder ander man, die door hem gerecommandeerd was, zou hebben aangenomen, en verder vertelde hij, dat hij naar Oakhurst had getelegrafeerd, dat daar een kantoor en twee kamers in orde ge maakt moesten worden, die vroeger door iemand in gelijke betrekking gebruikt waren. Zij zijn achter aan het huis en hebben hun eigen ingang. Zoo stond er verder in den brief, zoodatje even vrij zult zijn alsof je alleen op ka mers woonde, alleen zul je nu voor mij wat meer toegankelijk zijn. Als je morgen met mij naar Oakhurst terug wilt gaan zal mij dat veel ge noegen doen, maar als je het aan genamer vindt over een paar dagen te komen, dan is mij dat ook goed. Er is geen haast bij. Door zich te haasten zou Cesar Curzon hebben kunnen vergezellen, maar hij ging liever wat bedaarder te werk, vóór hy zich aan zjjn nieuwe plichten wijdde. Hij schreef in dien geest en zei, dat hij den volgenden dag Curzon volgen zou, terwijl hy er een quitantie voor het geld bij in sloot. FRANKRIJK. In de Kamer heeft gisteren een verdwaasde nog eens weer het Hof van Casatie in verdenking pogen te brengen met betrekking tot de Dreyfus- zaak. Hy noemde Dreyfus een verrader, wat een storm van verontwaardiging uitlokte. De magistraten noemde hy falsarissen en plichtverzakers. Het einde was, dat dit opgewonden standje door de militaire macht de deur werd uitgezet en tijdelijk als lid werd ge schorst. De kamer nam ten slotte met 436 tegen 47 stemmen een motie aan waarin afkeuring werd uitgesproken over de leelyke aanvallen, op de ma gistraten van het hof van cassatie gedaan, en de verklaringen der re geering in deze werden goedgekeurd. TWEEDE KAMER. Zooals we reeds gisteren meldden, is de minister van Binnenlandsche Zaken heel wat veranderd van opinie, sedert hij zijn eerste rede hield over de motie-Troelstra inzake werkloos heid. Hij zeide gisteren, dat, indien gemeentebesturen noodstandswerken wilden doen uitvoeren en zy het zon der Rijkshulp niet zouden kunnen doen, de Regeering bereid zou zijn om steun te verleenen, mits degelyke plannen werden overgelegd. Dat de noodzake lijkheid van Rijksinmeuging nu reeds zou zijn gebleken, betwistte de mi nister. Wat liet vry algemeen gewenschte onderzoek naar den omvang van de werkloosheid betrelt, toonde zich de Minister daartoe wel bereid. Hy her innerde er echter tevens aan dat men er niet te veel van moest verwachten, want dat zulk een onderzoek in 1901 was mislukt en dat in 1899, toen de heeren Kerdyk en Borgesius zeiden dat het niet ging zonder de vakver- eenigingen, de heer Troelstra meende dat de vakvereenigingen daarvoor een te klein deel van de arbeiders om vatten I De bekende moties van de heeren Troelstra en Treub hebben intusschen Den volgenden dag betrad by zijn nieuw toevluchtsoord, liep tot vóór het huis met alles wat hy bezat in een handkoffertje bij zich, en werd ontvangen door Bertram, die begreep dat het verreweg het best en aange naamste was dadelijk hun posities als chef en ondergeschikte te bewaren. Hij bracht hem naar de kamers, die voor hem in orde waren gebracht, en deed zelfs een poging om hem bij zich aan tafel te vragen. Den volgenden dag werd Brown ontboden en de drie mannen waren den geheelen morgen aau 't werk. Cesar's bekendheid met de wetten was een groot gemak en daar hij zich dadelijk goed in de belangen van Curzon inwerkte, was hy spoedig in staat alles tot in détails te over zien. Langzamerhand werd de afstand tusschen de beide jonge mannen kleiner en na enkele maanden waren zy groo- ter vrienden dan ooit. Cesar kon de gedachte niet verdragen, dat zyn familie bekend zou zijn met zyn tegenwoordige positie, daarom stelde hij zich tevreden met vóór zyn vertrek uit Londen aan Violet en Nancy te schrijven, dat zij zich niet meer ongerust over hem moesten maken, daar het hem gelukt was een betrek king te vinden, die genoeg opbracht om van te leven. na de debatten eene wijziging onder gaan. Die van den heer Troelstra luidt nu als volgt „De Kamer, overwegende dat het geen omtrent den omvang en de voor uitzichten der heerschende werkloos heid bekend is geworden, de meening wettigt dat de toestand thans zeer on gunstig is, van oordeel dat in het bijzonder de gemeentebesturen voor zooveel r.oodig dienen te worden ondersteund om, met of zonder medewerking van parti culieren, de noodige maatregelen tot bestrijding der werkloosheid en hare gevolgen te nemen, gaat over tot de orde van den dag." En die van den heer Treub „De Kamer overwegende dat aard en omvaDg der werkloosheid niet vol doende bekende zyn; dat echter alge meen wordt erkend, dat de toestand op dit oogenblik bijzonder ongunstig isvan oordeel, dat de regeering de werkzaamheid van particulieren en gemeenten ter tegemoetkoming in de bestaande werkloosheid behoort te be vorderen en te steunen en dat behoefte bestaat aan maatregelen ten einde beter op de hoogte te komen en te blijven van aard en omvang der werk loosheid en van de in verband daar mee te nemen voorzorgsmaatregelen, gaat over tot de orde van den dag." Over dezo twee moties zal heden worden gestemd. (Men zie voor den uitslag onder de rubriek Laatste Be richten. Kamerverkiezing Sneek. De minister van binnenlandsche za ken overwegende, dat, ten gevolge van het niet aannemen van zijne be noeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal door dr. A. Kuy- per, eene verkiezing moet plaats heb ben voor een lid dier kamer in liet kiesdistrict Sneek, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 29 October e.k. de stem ming, zoo noodig, op Maandag 9 No vember d.a.v., en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 18 Novem ber d.a.v. Financieele nood der gemeenten. In de vergadering der Tweede Kamer van heden heeft Daar hy geen adres opgegeven had, ontving hij geen brieven van zijn zusters. Curzon, die besloten was de min achting van zyn voogd te logenstraf fen, bedankte hij voorloopig voor alle invitaties en zoo kwam het, dat Cesar volkomen onbekend bleef met de zaken zijner familie en met de stappen, die gedaan werden ten aanzien van de erfenis van Mr. Malincourt. Eindelijk gaf bij gehoor aan de raad van Curzon om naar Ryelands te gaan en zich daar eens van de zaken op de hoogte te stellen. Toen hy het huis naderde, voelde hij hoezeer hij den laatsten tijd ver anderd was. Nu werkte hij voor zich zelf en in een betrekking die hem aangenaam was. Op Ryeland kon hy geeD veran dering waarnemen. De dienstboden schenen hem te verwachten, en toen hij zei dat hy van plan was tot den volgenden dag te blijven, werd hij naar zyn kamers gebracht. Zijn na vraag naar Christal werd weer beant woord met een weigering om hem te ontvangen. Na de lunch ging hij uit in de hoop zijn nicht of Mr. Wickhara te ontmoeten. Op het pad, dat naar het dorp leidde, ontmoette hij Christal met een tascbje in de hand, zij sloop voort, rechts en links steelsche blikken om zich heen de Minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat het wetsontwerp tet verruiming van het gemeentelijk belastinggebied thans aan den Raad vaD State is toegezonden. De Ryksver zekering s- bank. Wij hebben onlangs melding gemaakt van maatregelen die beraamd werden tot vereenvoudiging der ad ministratie van de Rijksverzekerings bank. Als gevolg van de conclusie eener onderzoelcc'ïnraissie zou een proef genomen worden om verschil lende werkzaamheden, welke vroeger onder verschillende afdeelingen ver deeld werden te brengen onder éen hoofd, ten einde zood iende tot be zuiniging te komen. De combinatie zal omvatten de werkzaamheden, welke thans verricht woiden op de afdee- lingen Ongevallen en Bedryf, voor een deel ook op de afdeelingen Boek houding, Comptabiliteit, Statistiek, lp- spectie en de Medische afdeeling. De bedoelde proef is heden aan gevangen en wel in de groote zaal van Do Biakke Grond, te Amsterdam, die tot bureau is ingericht voor een groot aantal ambtenaren van de Rijks verzekeringsbank. De gebouwen der Bank boden niet de noodige loeali- teiten aan. De proef oinvat Rotterdam, Friesland, Groningen en Drente. De vereen voiidigdeudministratie geschiedt onder leiding van twee commiezen. (Hbld.) Nieuwe Hotelhouders- bond. Een 2o tal groote hotelhouders uit ons land roepen hun collega's op tot een vergadering, te honden op 25 October, in het „Hotel des Indeste Den Haag, om een nieuwen hotel- houdersbond te vormen, waaruit de restaurateurs, koffiehuis- en societeit- houders geweerd worden. In de godsdienstoefening, Zon dagmorgen half elf in de Remonstrant- sche kerk te houden zal als spreker optreden Prof. dr. H. IJ. Groene- wegen uit Leiden. Gisterenavond hield het bestuur der Amersfoortsche Vereeniging tot werpend. Toen zij hem opmerkte, fronste zij de wenkbrauwen en maakte geen beweging hem te groeten. Goeden morgen. Christal, zei hij, zijn hand uitstekend. Ik hoopte al, dat ik iemand zou ontmoeten, die mij kon zeggen hoe het hier toegaat. Wil je mij de hand niet geven? Zy stak hem zeer onvriendelijk de toppen van haar versleten handschoe nen toe, en toonde in woorden ook geen toenadering. Het geeft niets, my iets te vra gen, zei ze. Ik spreek met niemand. Ik ga nergens heen. Ik krijg nooit brieven. Goeden morgen. Hij hield haar tegen toen zij ver der wilde gaan. Dat is nonsens! zei hy. Je moet toch iets weten. Iemand zal toch wel eens aan je schrijven? Anthony zal zich toch wei eens de moeite geven om te vragen of je dood of levend bent. Over hem wilde ik je juist iets vragen. Hoe gaat hot Violet en hem op Elmwood. Violet op Elmwood I Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1