[DAGBLAD voor AMERSFjOORT en OMSTREKEN. too. 222 DONDERDAG 22 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijot dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. ONZE POST. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. BIJEENS. Aboimemantsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tit plaatsing van advertenties en reclames van bnitea bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemoen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau ft. ALTA, IVarmoesslraat 76—78 te Amsterdam. Wat komt die post weer laat! Dat is togenwoordig de klacht, die en dagelijks, overal in de stad, en oor een ieder hoort uiten. En dan volgen er, voor wien zjjn oor te luisteren legt, grootere en ileinere grieven tegen de post hier ter stede. Het is waar, het mopperen op de post is veelal een gewoonte en eene gewoonte die den menscben niet mooi staat, want we hebben post ambtenaren en beambten toch ook veel te danken, niet alleen als ze stipt doen wat hun dienst eischt, maar ook wanneer hun bekende welwillendheid ons wel eens meer geelt dan we recht hebben te eischen. Haar toch ditmaal scharen we ons ook onder de klagers, want het komt ons voor, dat Amersfoort op postge- bied achterstaat by vele plaatsen van dezelfde grootte en ook zelfs hij kleinere. In de eerste plaats is het aantal bestellingen, vyf, wel wat gering voor een stad van bijna 25000 zielen. We kennen plaatsen, die nog niet een derde van dat inwonersaantal hebben, en die zich verheugen mogen in zes bestellingen. Als er tusscben twee bestellingen een tijdruimte van bijna vijf uren is, is dit o.i. veel te lang. Het spreekt van zelf, dat als men meer bestellingen eischt, het perso neel dient te worden uitgebreid. Maar ook, zooals de dienst nu is, is volgens onze meening het perso neel veel te klein, of wel de dienst is niet oordeelkundig ingericht. Vermoedelijk is beide het geval. Was het personeel talrijk genoeg, dan zou het toch niet behoeven voor te komen, dat jongelingen van de Telegraaf uitgezonden werden om quitanties te innen. (naar het enoelsch.) 39 Natuurlyk. Je weet toch zeker, dat zij maanden geleden getrouwd zyn en op Elmwood gingen wonen. Ik wou zoo graag eens weten hoe hen dat bevalt. Ik weet er niets van, zei Chris- tal weer in haar onnoozele onver schilligheid vervallend. Ik wist niet dat Anthony getrouwd was totdat jy het my vertelde. Soms ontving ik brieven van hem, maar ik maak ze nooit open. Op den dag, dat het tes tament van Peter Malincourt werd voorgelezen, verzocht ik hem niet te schryven. Ik maakte mij toen los van mijn tehuis en hetzij ik het geld vind of niet, ik zal nooit teruggaan of iets aan een van allen hebben te verteilen. Kom, Christal 1 Het is niet goed voor je steeds zoo vervuld te zyn van zucht naar dat geld. Je plan om niet naar huis terug te gaau als het jaar om is, is dwaasheid. Waarheen zou je anderB moeten gaan Als je verstandig bent, blyf dan voeling Van dezen tak van den dienst ge sproken, zouden er firma's gevonden worden, die hunne geldverzendingen eenvoudig niet meer door de post laten beredderen, maar door andere gelegenheden, als alles daar naar hun genoegen was geregeld Vooral hier dient de post haar best te doen, anders leidt het terstond tot vermindering van inkomsten en doet zy zichzelf groote schade. Als de dienst onoordeelkundig is in gericht, leidt dit tot ontevredenheid onder het personeel. En nu zijn wij er niet zoo zeker van, dat zulks hier niet het geval is. Om een voorbeeld te noemen Als een besteller, die om vier uur met eene bestelling den Berg opgaat, om halt zes uit die bestelling komt, om zes uur weer moet opkomen, dezelfde bestelling doen, na afloop daarvan naar bet Station moet gaan, de post van bet station naar bet kantoor moet brengen, weer terug moet gaan naar het station en daar moet blijven na afloop van den dienst, dan komt bet ons voor dat iemand met een organi- seerend talent hierin toch wel eenige verbetering zon kunnen brengen. Want, het halve uur of drie kwartier, die er tusschen de onderdeelen van deze diensten verloopen, worden den be steller aangerekend als „vrije tijd." Nu mogen we toch vragen, wat heeft iemand nu aan dergelyken vrijen tijd. Immers niets. Zou er al niet veel verbeterd zyn, als men kon besluiten de diensten van het kantoor en het station te scheiden Kan byv. ook niet voorkomen wor den, dat iemand van zeven uur 's mor gens tot twee uur 's namiddags aan een stuk dienst doet? Dat maakt suffe menschen en vooral bestellers moeten wakker zijn, anders komen zij, meer dan iemand anders, in de mogelijkheid allerlei kleine vergissingen te begaan, houden met Anthony. Hij is de eenige tot wien jij je in de toekomst om hulp wenden kunt. Hij is niet de eenige tot wien ik my wenden kan I Maar waarom vraag je my naar Violet? Hoe komt het, dat jezelf niet weet, boe je zus ter het maakt Nu was het de beurt van Cesar om verlegen te zyn en Christal, die hem steeds met haar steelsche blik ken in 't oog hield, zag het. Ik kan je wel zeggen hoe zy het maakt zei ze, ofschoon ik niet wist, dat zy met Anthony getrouwd is. Zij heeft een leven van plagerijen en kwelling. Dat heb ik daar onder vonden, en dat moet zy ook verdu ren, als zij in de nabijheid van myn moeder is. Het was mijn moeder die j oom Peter van huis wegplaagde, en die hem het leven zoo zuur maakte, dat hy liever met arme menschen meeging, die hem ten minste liefde en vrede gaven. Maar zij zou zyn geld met blijdschap aangenomen heb ben als zy het had kunnen krijgen. Als ik het vind dan krijgt zy er ten minste geen duit van. Terwijl zij de laatste woorden uit sprak, gleed zy langs hem beeD en verdween, Cesar achterlatende met voedsel voor menige bezorgde ge dachte. Op haar gewone, sluipende wijze vergissingen die voor hen, die er bij betrokken zjjn, soms hoogst onaange naam kunnen zyn, al zijn zy ook be grijpelijk. Het komt ons voor dat zy, die boven de bestellers zijn geplaatst, in dezen goed werk kunnen doen. Zij mogen begrijpen, dat niet zy de ver dienstelijkste ambtenaren zijn, die met zoo weinig mogelijk voorstellen tot verandering bij hunne superieuren komen, ten einde dezen niet te ont stemmen, als daardoor onbillijkheid wordt gepleegd tegenover het onderge schikte personeel, maar zy, die de belangen van dat personeel weten te vereenigen met hei belang van den dienst en dan niet vragen, of dit aan de superieuren misschien wat last zal veroorzaken. Zoo helpt men meteen het publiek. Maar hoe het ook zy, of hier de fout schuilt in te weinig personeel of in eene onoordeelkundige wijze van dienstverdeeling, de resultaten zijn voor het publiek hetzelfde en dat publiek kan niet beter doen, dan by alle ge legenheden maar klagen bij de in spectie of nog hoogersteeds maar klagen, dan moet de verbetering in 't eind komen. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De politieke barometer staat heden weer op vrede. Van alle kanten komen gunstiger berichten. Daar is vooreerst de verhouding tusschen Turkije en Oostenrijk-Hon- garye. Graaf Aehrental heeft in de HoLgaarsche delegatie laten verklaren, dat de regeering gegronde hoop had, dat er geen verandering zou komen in de vriendschappelijke verhouding met Turkije. De monarchie houdt voeling met Turkije over alle hangen de vraagstukken. Zy had nog geen uitnoodiging tot een conferentie ont vangen en zou er alleen aan deelnemen, indien het Bosnische vraagstuk, dat ging zij den winkel binnen, waar Ivan Malincourt eenige maanden ge leden een paar handschoenen had ge kocht. De jonge Thompson ging naar haar toe. Omdat het juist etensuur was, was er niemand in den winkel, zelfs de bedienden waren afwezig. De jonge man boog met grooten eerbied voor Christal en zette een stoel voor haar neer. Na haar ge vraagd te hebben, wat er van haar dienst was, keek hy haar aan, alsof hy iets wilde zeggen. Er is nu een andere gentleman op Ryelands, die er beter uitziet, merkte hij op. Hij is hier geen vra gen komen doen zooals ik u zei, dat de ander deed. Maar, Miss Eger- ton Wat? vroeg Christal, scherp om zich heen kijkende. Er is niemand binnen het be reik, die ons hooren kanzy zyn allen gaan eten. Ik wilde alleen maar zeggen, dat de tijd aardig opschiet. Het testament van Mr. Malincourt werd voorgelezen in 't laatst van October en nu is het bijna zomer. Er blijven nog maar enkele maanden over Dat weet ik I Een' uitdrukking van wanhoop lag er op het gelaat van Christal. Met bevende hand pakte zy haar inkoo- tusschen OostenrijkHongarye en Tur kije rechtstreeks geregeld moet wor den, niet op het program voorkomt. Wat Bulgarije betreft, heelt Oostenrijk Hongarye na de uitroeping van de onafhankelijkheid by eenige kabinetten vertrouwelijke stappen gedaan, om die onafhankelijkheid te doen erkennen, onder voorbehoud echter, dat Bulgarije voor den Oosterschen spoorweg een stoffelijke genoegdoening geven en zich over Oost-Roemelië met Turkyo ver staan zou. Verder heeft de Turksche minister van Buitenlandsche zaken aan den correspondent te Konstantinopel van de Nowoje Wremya verklaard, dat Servië en Montenegro aan de Turksche regeering mededeelden, dat zij geen compensatie zullen eischen ten koste van Turkije. Deze plotselinge demon stratie, die men aan den invloed van Rusland toeschrijft, heeft een uitste kenden indruk gemaakt. Ten slotte oen vredelievende ver klaring van Bulgarije. Reuter heeft namelijk inlichtingen ingewonnen bij de Bulgaarsche Legatie te Londen en vernam daar, dat er geen bericht was ontvangen van een con flict tusschen Turksche en Bulgaarsche troepen. De Bulgaarsche zaakge lastigde zeide, dat zijn regeering besloten was den vrede te handhaven en dat elk grensincident niet alleen niet door Bulgarije zou worden uit gelokt, maar dat het zelfs zoo het voor mocht komen, geen oorlog ten gevolge zou hebben, omdat Bulgarije vast besloten is den vrede te hand haven. De zaakgelastigde had geen berich ten uit Sofia over directe onderhande lingen tusschen Bulgarije en Turkije, maar zoo de inlichtingen daaromtrent juist zjjn, behoeft geen vrees te be staan, dat het Bulgaarsche volk niet loyaal de politiek van den heerscher zal volgen. RUSLAND. De Petersburgsche studenten zjjn te rade geworden, op 26 dezer hun staking te laten eindigen, maar hunne kameraden, die vroeger college willen loopen, dit niet te beletten. De studenten te Moskou hebben ook besloten de staking op te heffen. pen bij elkaar. Als dat alles is wat u te zeg gen heeft Mr. Thompson, dan bad u de vrijheid om mjj aan te spreken wel achterwege kunnen laten. Dat weet ik, dat weet ik I riep hij uit. Het is al heel vriendelijk van u, dat u zoo goed wilt zijn naar my te luisteren of mij toestemming geeft mij voor uw belangen te inte- seeren, maar gaat u toch niet heen, voordat ik u nog iets gezegd heb. De mijnheer van wien ik u zooeven sprak, is lang niet zoo gevaarlijk als de ander, maar toch zal bij ook een poging doen om het geld te krijgen en ik heb er het hart op gezet, dat u het moet vinden. U heeft het ge- heele huis en de daarbij beboorende bezittingen al onderzocht dat weet ik, maar u is nog niet geweest in de kerk vlak by het buis. Mr. Malin court was gewoon bijna iederen dag dicht bij de kerk te wandelen, zoo lang hy daartoe nog in staat was. Hy zei, dat het was om den organist te hooren spelen, maar wij zijn al len overtuigd, dat dit maar een voorwendsel was. Wat verhinderde hem, om het geld ergens in de kerk te verbergen U weet altijd heel wat te ver tellen, als ik kom merkte Christal met waardigheid op. Het spijt mij voor u, dat u zich zooveel moeite OOSTENRIJK. De stadhouder van Praag, heeft uit Weeneu instructie ontvangeD, met alle kracht de herhalingen der anti- Duitsche betoogingen aldaar tegen te gaan. Men ziet daarin een bedreiging met den staat van beleg. Keizer Frans Jozef moet woedend zyn ge weest, toen hy van het optreden dei- Tsjechen in kennis werd gesteld. Er zjjn reeds uitgebreide militaire maatregelen genomen. Uit Brandeis is een escadron dragonders naar Praag gezonden en in andere garnizoenen uit de omgeving van Praag staan de soldaten gereed naar de hoofdstad op te trekken. De Tsjechische club uit den Landdag achtte het haar plicht ernstig tot kalmte aan te manen, daar de positie der Tsjechische afgevaar digden tegenover de Regeering door de betoogingen een zeer onaangename is geworden. ZUID-AFRIKA. Het Congres te Durban, bijeenge komen ter bespreking van de midde len om tot eeu unificatie van aile Zuid-Afrikaunscbe Staten te komen,, vergadert met gesloten deuren, zoo dat men over de resultaten geheel in het onzekere verkeert. Het schyut niettemin, dat er ge gronde hoop bestaat, voor een ver wezenlijking van het grootsche plan. TWEEDE KAMER. Gisteren heeft de Kamer zich bezig gehouden met het ontwerp tot wijzi ging der Militiewet, welke wijziging beoogt een opkomst der militie by de onbereden wapens in twee ploegen en in verband daarmede vermindering van den diensttijd der achtmaanders bij het blijvend gedeelte van vier tot twee maanden mogelijk maken. Voorts schept het ontwerp o.a., de mogelijk heid, den duur der herhalingsoefenin gen te verkorten. De heer Thomson hield een lange rede tegen het ontwerp. Voor hem lag het groote bezwaar dezer wets- voor mij geeft. Het is onnoodig, ge loof mij. Goeden morgen. En toch zal zy de wenk ter harte nemenzei de jonge man in zichzelf, terwijl hij haar met bewon derende oogen aankeek. Alles loopt haar tegen. Dea geheelen winter door heeft zij al op de haar eigene kalme wijze gezocht. Ik zou alles willen doen, om haar te helpen, alleen maar om haar de anderen te zien verslaan. Cesar vertrok nog denzelfden avond, met geen ander resultaat van zyn bezoek dan groote ongerustheid om trent het lot vau Violet. Toen Christal wist dat hij vei trokken was, liep zij in de richting van de oude kerk. Haar kwijnende hoop was herleefd door de woorden van den jongen Thom son, en zij was besloten de geheele kerk te doorzoeken, hoeveel tijd haar dat ook mocht kosten. Zooals hy gezegd had, de tyd ging snel en in October zou alle kans voorbjj zyn. Zy voelde, dat als het haar niet gelukte, zij óf een eind aan haar bestaan zou maken, óf baar ver stand verliezen. Niets zou haar kunnen bewegen naar Elmwood terug te kee- ren. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1