WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 22 October 1908. Hoogste barometerstand 782.6 m.M. te Hernosandlaagste 747.9 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 23 October 1908,. Wind Zwakke tot matige O.-lijke toe N.-O.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 776 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennacht F. 28 Hedenmiddag 12 uur F. 48 voordracht in haar beginselhet st-aau- delegerstelsel treedt er in naar voren, de Minister zet een stap terug op den weg naar 't volksleger. Het ont werp komt neer op een verlenging van eersten oefeningstijd met twee maanden. Practisch zal deze „oplossing" het kadervraagstuk slechts nijpender stel len, te vreezen is toch, dat b(j zoo aanmerkelijke verzwaring van werk het kader ontevreden worden zal. Ook de Raad van Defensie heeft dit nadeel ten zeerste gevoeldzelfs de heor Duyinaer van Twist is er niet blind voor gebleven. De Raad van Defensie wordt door het Christelijk Ministerie •wel zeer „en bagatelle" behandeld. De heer Marchant wees er op, dat het advies van dien Raad door den Minister zelfs niet was afgewacht om zyn ont werp in te dienen Ook de beer Eland veroordeelde het ontwerp. Terwijl uit. de militiewet de groote gebreken niet worden gehaald, tracht men bier slechts wyl de politiek er toe noopt nieuws te scheppen en wel een voor officieren en minder kader geheel onhoudbaren toestand. Men verlengt den diensttijd zonder eenigen waarborg voor betere oefening. De generaal Eland deelde 's heeren Thomson's principieel be zwaar van „de volle kazerne". Was niet de Landweer in de eerste plaats aangewezen tot dekking der mobili satie. Het blijvend gedeelte zou mits dien overbodig zijn. Ook voor de hand having der orde beschikt men over de oudere lichtingen. Verdedigd werd het ontwerp door den heer van Twist. Doch, hoezeer instemmend met het door den minister voorgestelde beginsel, had hij tegen de waarschijnlijke wijze van uitvoering daarvan verschillende bezwaren. Wer den des ministeis uitvoeringsplannen ongewijzigd verwezenlijkt, overmatige inspanning van officieren en kader en toenemend kaderverloop zouden zoo vreesde hy daarvan zeer wel het gevolg kunnen blijken. Intusschen, de minister had, gelukkig volgens spr., ziqh in de Memorie van Toelichting voorbehouden, om, indien zulks in het belang eener goed geregelde oefening noodig mocht blijken, in de voor genomen wjjze van indeeling der halve lichtingen in de onderdeelen van het bataljon wijziging te brengen. Verder dient nog melding te worden gemaakt van het volgende feit, dat de heer Thomson in zijne rede terug kwam van zijn ib bet voorjaar uit gesproken zienswijze, als zouden de toen opgeroepen 2200 man niet uit sluitend voorhandlangersdiensten nood zakelijk zijn. Destijds had de afgevaar digde voor Leeuwarden met warmte party gekozen tegen den heer Patijn, ver trouwend op een door den Minister overgelegden staat, die „misleidend" was. N ederland enVenezeula. De Vrijmoedige (van 1 October) dringt aan op streng optreden tegen Castro. „Slechts voor wapengeweld, voor dwangmidden bijv. door een blok kade die hemzelf en zyn volk van hun onmacht overtuigen, zal hij wy- ken en het hoofd buigen. Geen ge schiktere gelegenheid er toe voor Nederland dan nu, dat alle beschaafde naties in zake zyn geschil met Castro's land op zyn hand zijn. Het is Neder land nu gemakkelijk, om dien styf- koppigen President ad oculos te be wijzen, dat Nederland niet, zooals men in Venezuela pleegt te spotten, slechts éen oorlogsschip bezit, dat telkens, als het dat land moet bezoeken, anders wordt genoemd, maar om de noodige scheepsmacht beschikt, om zyn eer en waardigheid te doen eerbiedigen als zij geschonden worden, en om zijn onderdanen in den vreemde te be schermen en te verdedigen tegen willekeurige handelingen van satrapen en despoten, die tot veler ongeluk soms er in slagen, het gezag in handen te krijgen. Nu is het zaak voor Neder land, om door een flink machtsvertoon en des noods door maebtsgebruik zyn geschillen met Venezeula op een duur- zamen voet te vereffenen en zoodanige schikkingen te verkrijgen, dat deze kolonie niet langer blootgesteld zal z(jn aan de willekeur of de luimen der machthebbers in Venezuela. „Voor deze kolonie is de wijze van optreden van Nederland een quaestie geworden van leven of dood. Nederland heeft het vonnis te strijken Diamantslijperij. Te Hil versum zal binnenkort een diamant slijperij verrijzen, ingericht voor 100 molens, waarvan vooreerst 60 in ge bruik kunnen worden genomen. Reeds in de maand December hoopt men de fabriek te openen. HET ONTSLAG DER DRIE GE MEENTE AMBTENAREN. In het laatst verschenen nummer van „Het Prinsenhof," dat geheel ge- wyd is aan het ontslag door B. en W. gegeven aan de drie redacteuren Buriks, Gulden en Smit, schrijft de redactie naar aanleiding van het besluit van B. en W. het volgende: Op staanden voet dus uit den dienst weggejaagd, zonder opzeggingstermijn, alleen zou nog een douceur worden gegeven ge lijk aan één maand salaris. „Begrijpelijk is het, dat wij ons in hooge mate onrechtvaardig behandeld achten, dat wij voelden, dat ons on recht was aangedaan immers waren wij niet vry, in onze vryen tyd te doen en te laten wat wy wilden, be halve dan datgene, wat ons uitdruk kelijk verboden was, het werken voor particulieren zonder toestemming van B. en W.was er in Nederland geen vrijheid van drukpers, hadden wy niet het recht tot vrije meeniugsuiting? Waar staat in onze Verordening of Instructie of waar anders dat B. en W. controle hebben uit te oefenen op de organen, die wy in onzen vryen tijd redigeeren Was het niet noodig geweest, ons dan eerst eens behoorlijk te waarschuwen Een stukje uit Het Volk, vermel dende dat de actie tegen het ontslag der drie gemeente-ambtenaren wel uit zal moeten zijn met ten paar protest vergaderingen, geeft aan De Tyd de volgende opmerkingen in de pen „Een wel droeve conclusie van het orgaan dat hemel en aarde bewoog om B. en W. te terroriseeren. Een stormpje dus in een glas water I Daar „de drie slachtoffers", welke de ar beidersbeweging thans weer te boeken heeft, ten slotte by rekening komen van den oproerigen, revolutionnairen geest, die door het sociaal-democra tisch hoofdblad dag aan dag in de ambtenaren en onderwijzerskringen wordt aangekweekt, moet het hun wel hard vallen datzelfde orgaan thans te hooren verklaren„en daarmede zal het dan wel uit moeten zyn." Trouw tot in den dood is anders. Neen, dan zijn de anarchisten con sequenter DE HUIDIGE KOUDE. Het is pas kort geleden, schryft het Vad. dat wy een beschouwing konden wijden aan het merkwaardige feit, dat de maand October gedurende verscheidene dagen achter elkaar warm zomerweer bracht. Sedert het jaar 1849 waren in deze maand niet zulke hooge temperaturen voorgekomen, als nu werden waargenomen. De hoogste temperatuur, 24°,8 C. werd in 1886 te Utrecht waargenomen, maar twee maal werd deze overtroffen en wel den 2den October met 26°.2 C. en den 3den met 2ü°.0 C., te De Bilt geregistreerd. Het is dus nog geen drie weken geleden dat het warmte- record voor October geslagen werd en reeds nu is het zoo koud dat de laagst waargenomen temperatuur sedert 1849 te Utrecht voorgekomen overtioffen wordt. Te Utrecht werd in de jaren 1866 en 1S80 in October een minimum temperatuur van 2.1 C. geregi streerd, maar in den nacht van 19 op 20 dezer daalde te De Bilt de tem peratuur tot 2°.7 C. onder nul. Het is dus wel een der merkwaardigste feiten in de meteorologische geschie denis van ons land, dat binnen zeer korten tijd de beide records voor hoogste en laagste temperatuur ge slagen werden. Er is plotseling een periode van voor het jaargetijde stevige koude ingetreden. Het ergste is, dat wy hier te doen hebben met de gewone nachtvorsten. Onverwacht heeft de vorst haar intrede gedaan in Oost- Europa, zoodat gistermorgen van het vasteland alleen Frankrijk en de zui delijke landen vorstvry waren. Daar van West naar Oost een sterke afval in temperatuur bestond is het ver klaarbaar waarom het Westen van ons land zooveel warmer was dan het Oosten. De krachtige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke luchtstroom transporteert de koude uit Oost-Europa naar het Westen. De algemeene weertoestand fs juist dezelfde waarbij anders in de maanden Januari of Februari de stren ge vorstperioden optreden, zoodat het te verwachten is, dat ook nu, al staan wy pas aan het eerste begin van het koude jaargetyde, een vorstperiode van eenige dagen heerschen zal. Er is geen enkel klimaat, waar ook op aarde, dat vry blijft van onverwachte abnormaliteiten, en al is het eenigs- zins buitensporig, dat reeds in de tweede helft van October de winter met volle kracht invalt, toch moeten wij ons voorbereid houden op deze mogelijkheid. Wy gelooven niet te veel te zeggen als wij het er voor houdeu, dat het nu niet te doen is om een paar gure dagen, maar dat de algemeene weerstoestand in geheel Europa er op wijst, dat het thans zeer krachtige gebied van hooge lucht- drukking in het .Oosten gepaard zal gaan met vry strenge vorst en langer dan enkele dagen ook hier zal regeeren. Ds. Vunderink alhier is benoemd in eene commissie uit de Nederl. Patroonsvereeniging „Boaz" die de zaak van eene eigen centrale voor- schot- en spaarbank zal voorbereiden. Een Haagsch consortium heeft naar het Vad. meldt, het voornemen te Soesterberg, tusschen Utrecht en Amersfoort, een sanatorium te stichten. We herinneren aan het concert morgen door Scbafer en Hekking in Amicitia te geven. In een gisterenavond gehouden vergadering van de Centrale Roomsch Katholieke kiesvereeniging werd can- didaat gesteld voor de Provinciale Staten (vac.-C. Th. van Beek) de heer H. C. A. de Jong alhier. Door het te kort nemen van den draai reed gisterenmiddag bij den overweg van de spoorlijn aan den Leusderweg een automobiel tegen een der aldaar staande boomen. Het voorste gedeelte van de machine werd geheel in elkaar gedrukt; de inzittenden kwamen er gelukkig met den schrik af Een groote verbetering, die zeer stellig de goedkeuring van het publiek zal wegdragen, heeft de groote schouw burgzaal in „Amicitia" ondergaan. Tot nu toe was het groote bezwaar dat de toeschouwers, die het ongeluk hadden, de plaatsen op de achterste ryen te loten, slecht' konden zien wat op het tooneel voorviel, doordat de zitplaatsen alle op dezelfde hoogte waren. Aan dit euvel nu is door eene practische inrichting ten einde ge maakt. De acht eerste rijen blijven, als voorheen, alle op dezelfde hoogte, doch by de negende ry begint eene verhooging van 9 cM. Er is een plancher gelegd, waarop nu de stoelen staan. Dit plancher loopt geleidelijk op, zoodat zy 16 cM. boven den be- ganen grond is. Tot zoover loopt de eerste rang, waarop nu 288 personen plaats zullen kunnen vinden. De tweede en derde rang ioopen eveneens geleidelijk op tot 30 cM. boven den beganen grond. Op den tweeden rang zullen 90 personen ge plaatst kunnen worden en op den derden ongeveer vijftig. De zijplaatsen zyn nu verdwenen, doch daardoor zijn er rijen 'van 18 plaatsen gekomen, aan weerszijden van het middenpad 9. Een ruime doorgang is ook gebleven tusschen den eersten en tweeden rang. De geheele inrichting is zoo practisch aangebracht, dat zy in betrekkelijk korten tijd door een paar mannen zal kunnen worden weggenomen indien dit noodig mocht zyn. Ook zijn er maatregelen genomen, dat de stoelen die op de verhevenheid staan geen gevaar loopen omver te vallen. En dan is er nog een groote ver betering aangebracht, daar de deuren aan de eene zijde der zaal, die vroeger naar binnen open sloegen, tot schuif deuren zijn gemaakt, waardoor het voor de bezoekers van den 2en en 3en rang mogelyk zal zijn binnen zeer korten tijd op straat te staan. En eindelijk nog iets, dat zeer in den smaak van het publiek zal vallen. Het kantoortje van den bureaulist, dat in de vestiaire stond en door een sta-in-den-weg was, is verplaatst, zoo dat er veel meer ruimte beschikbaar is gekomen voor den toegang naar de zaal. Wy hebben hedenmiddag het een en ander eens in oogenschouw genomen en het leek ons bijzonder practisch. In de komende kermisdagen zal men reeds van al deze verbeteringen kun nen proflteeren. De 1e luitenant J. H. van Reede van het le regiment veld-ar- tillerie te Utrecht wordt 30 October verplaatst naar het garnizoen alhier. Met ingang van 15 December e. k. is benoemd tot Hoofd-Commies ter gemeente-secretarie de heer Mr. J. K. H. de Beaufort. Gisteren is het kegelconcours in de sociëteit „De Vereeniging" geslo ten. Zaterdagavond zal in een fees telijke bijeenkomst, gevolgd door bal, de prijsuitreiking plaats hebben. Het meeste hout is gegooid door de hee ren A. Nefkens 43, H. Menrsing 43, J. H. Bonnier 42, C. de Jager 42, P. Nefkens 42, P. van Achterbergh 41, A. J. v. Zalingen 41 en G. C. de Jager 40. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School aan de Beekstraat. 1. D. Demmer te Leerdam. 2. T. Beverlo te Gietelo. 3. M. G. van Gelder te Oosterbeek. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School aan de Puntenburger laan. 1. T. Beverlo te Gietelo. 2. D. Demmer te Leerdam. 3. J. D. van Aken te Heino. Op het politie-bureau zyn ge deponeerd een gouden ring en een werktascbje, die op den openbaren weg gevonden zijn. De politie beeft in de laatste dagen verschillende personen bekeurd wegens het wielrijden zonder licht. RAADSTUKKEN. Verschenen is het antwoord van B. en W. op de verslagen van de afdee- lingen van den Raad. De meerderheid, waaronder ook het Hoofd der politie, acht een verhooging van de jaarwedden der nachtwakers niet voldoende gemotiveerd. De min derheid acht het toekennen van ver hooging van f25 wenschelijk. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen een aantal boomen in het Plantsoen en op „Ma Retraite", die met een kruis gemerkt zyn, te doen rooien en in het openbaar te doen verkoopen. B. en W. bieden den Raad een be sluit ter vaststelling om aan een weide, behoorende bij Birkhoven te verhuren voor f60 per jaar tot Kerstmis 1911 aan den pachter der restauratie. Aganda van de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 October 1908, des nammiddags te half twee ure. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de school aan de Beekstraat vac. Rademakers. 2. Idem aan de school aan de Puntenburgerlaan, uitbreiding perso neel. 3. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de jaarwedden van het personeel, verbonden aan de Burger avondschool. Cursus 1908/1909. 4. Voorstel van B. en W. tot het toekennen eener periodieke verhooging aan den leeraar Dr. P. K. Lulofs en vaststelling van diens jaarwedde als pensioensgrondslag. 5. Voorstel van B. en W. tot aan koop van het perceel, grenzende aan de Zuidzijde van het raadhuis. 6. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van een weide, gelegen op Birkhoven. 8. Benoeming van een Regent van het Burgerweeshuis. 9. Voorstel van B. W. betreffende het rooien en verkoopen van boomen. 10. Voorstellen betreffende de nacht wakers. 11. Vaststelling van het 4e sup pletoir kohier Inkomstenbelasting 1908. 12. Vaststelling van het le sup pletoir kohier straatbelasting, dienst 1908. 13. Behandeling van reclames in- zaken Inkomstenbelasting, dienst 1908. 14. Behandeling van reclames, in zake straatbelasting, dienst 1908. 15. Behandeling van verzoeken tot het verleenen van afschrijving inzake inkomstenbelasting, dienst 1908 ter zake van vertrek en overlijden. 16. Behandeling van de begrooting van het Burgerweeshuis van 1909. 17. Behandeling van de begrooting en subsidie voor het Burgerlijk arm bestuur voor 1909. 18. Voorstel van B. en W. betref fende de jaarwedde van den Gemeente- Ontvanger. 19. Voorstel van B. en W. in ver band met de toelage aan den ambte naar, met de vervolging in belasting zaken belast. 20. Voorstel van B. en W. betref fende de jaarwedde van de archivaris. 21. Voorstel van B. en W. betref fende de salarisregeling voor het per soneel van den Reinigingsdienst. 22. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een mechanische brandlad der en inrichting van eene bewaar plaats. 23. Voorstel van B. en W. betref fende oen adres van het Bestuur dei Vereeniging tot bestrijding der tuber culose te Amersfoort tot verkrijging eener subsidie. 24. Behandeling van de Gemeente- begrooting voor 1909. BAARN. Te Deventer slaagde gis teren voor het examen vrije- er ordeoefeningen der gymnastiek di heer F. O. Fölkel, alhier. De Garautenvereeniging heef besloten ook in den a.s. winter geer voorstellingen te geven. Door het Bestuur, der afd. Baarn van den Volksbond is by der Raad dezer gemeente aanvraag ge daan, om een of twee kamers var het oude raadhuis te mogen hurer voor het houden van de cursussen ii huisvlijt. De dames Martens en Ooster zul len les geven in cartonnage, de heer A. v. d. Laan te Lage Vuurschf idem en de heeren E. P. Grootveld en W. F. Daniels in hontsnywerk, terwijl de heer J. K. Möller zoo noodig als plaatsvervanger zal optre den. Voor elke klasse zullen ongeveer tien leerlingen worden toegelaten. PRAKTISCHE WENKEN VOOR HEI INKUILEN VAN AARDAPPELE.N, In vele bedrijven in ons land hangl het geldelijke resultaat van het werl van den boer in hoofdzaak af var den aardappelbouw. Maar niet alleec moeten de aardappelen goed worden gepoot, verzorgd en gerooid, er hangt zoo veel af van een goede bewaring. Er bestaan verschillende methoden van inkuilingby alle echter is di hoofdzaak dat de aardappelen niet ti warm, niet te vochtig liggen ei zonder bloot te staan aan bevriezinj toch steeds in contract blyven me: de versche lucht. Dit bereikt mei het best wanneer boven op de hoos aardappelen een strook stroo ongave® een hand breed, niet met aarde be dekt wordt en onder langs de my' aan beide zijden, op afstanden vai 2 meter een middelmatig dikke drai neerbuis wordt ingelegd. Later, by het geheel afdekken va: de myt zet men bovenop ook no: enkele zulke pijpen. Dit laatste word: al veelvuldig toegepast, maar hoofd zaak zijn de horizontale buizen onde aan de lange zijden. Die ontbreke: meestal en dat is een groote fot' want om vuile lucht af te kunn; voeren, dient gelegenheid te bestai tot aanvoer van versche, onbedorve'. lucht. Alleen wanneer het steil; vriest, dienen de openingen der buizei gesloten te worden. In het algemeei echter zullen ze, in ons klimaa: althans, den geheele winter opei kunnen blyven. Deze methode geef: ook goede uitkomsten bij inkuiling van bieten, magels, rapen, wortelei enz. Bij gebrek aan stroo kan men dat vervangen door riet hetgeen in de praktyk gebleken is, een zeer bruik baar materiaal te zyn. Bovendien wordt door rietbedekking de moeilijke ventilatiekwestie opgelost, aangezien hierby overbodig is een strook be dekking weg te laten of pijpen aan te brengen. Wanneer het riet 10 c. M. dik wordt gelegd, dan heeft de lucht voldoende gelegenheid om toe te treden en kan de bedorven wor den afgevoerd. Riet is ten slechte warmtegeleider, houdt de warmte in de myt vast en is dus een voorbe hoed (middel tegen bevriezing. T«B

De Eemlander | 1908 | | pagina 2