ki ii M LAN! E1 DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 225. MAANDAG 26 OCTOBER T908. 5e JAAR^^NG. Uitgave van de Naaml. Veonootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HULF BLJ40. BUITENLAND. FEUILLETON.' Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. Hoofdredacteur M>. G-. B.ÏJKEMS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BB.EEDESTK.AA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van ailvorlontiën en reclames van kuiten hot kanton Amersfoort in ilit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!: Advertentiebureau I). V. Al,TA. H'armoesstraat 767S te Amsterdam. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De politieke barometer in het Oosten blijft rijzen en dalen. Eergisteren heette het, dat de recht- streeksche onderhandelingen tusschen Turkije en Bulgarije waren afgebroken. Gisteren werd dat weer tegengespro ken, doch op eenigszins vreemde wijze. Er waren, zeide men, nooit onder handelingen begonnen, dus konden die niet zjjn afgebroken ook. Dat is lo gisch, maar boe komt bet dan, dat speciale Bulgaarsche gedelegeerden uit Konstautinopel zyn teruggekeerd. Die zijn dan toch gegaan en stellig gegaan met de bedoeling om onderhandelingen aan te knoopen. IToe dit zij, zij zjjn teruggekeerd, zonder dat naar het schijnt een grond slag gevonden is voor een vergelijk met Turkije. In bevoegde kringen is men hierdoor pijnlijk gelroffen, echter spreken de officieus© bladen met op timisme over de mogelijkheid van een later verkregen overeenstemming op alle onderhavige punten, en stellen zii te gelijk den huidigen toestand voor als hebbende geen enkele verandering ondergaan. Zy verklaren, dat de Bul gaarsche Regeering op geen enkel punt zal kunnen toegeven, nog van haar standpunt tot dusver ingenomen, afwijken. De Regeering zal er boven dien nimmer in toestommen dat een scbadeveigoeding in geld zal worden uitbetaald. In diplomatieke kringen wordt de toestand minder optimistisch beschouwd, zonder nochtans aan de mogelijkheid van een oorlog te ge- looven. In Oostenrijk schrijft men, dat af breken, of niet willen aanknoopen van onderhandelingen moet worden toegeschreven aan kuiperijen van Engeland. In een blijkbaar geïnspireerd artikel zegt het „Wiener Tageblatt" daarom trent„De stemming van de Porte veranderde plotseling, en wel onder pressie van den Engelschen ambassa deur. Door den invloed van Engeland immers werd de openbare meening (naak het engelsch.) 41 HOOFDSTUK XIII. Christal kon nooit vertellen, hoe lang zfj gekweld door lichaams- en zielspijn in den toren van de oude kerk gelegen had. Zy scheen daar al uren doorgebracht te hebben toen het geluid van de kerkdeur die ge opend werd haar attentie opwekte, en zij kwam overeind om beter te luisteren en zoo mogelijk te ontdek ken, wie de indringer was. Het kon de koster zijn, die, toen hy zyu sleu tels miste gekomen was om de kerk te sluiten en ze mee te nemen in welk geval zij zich voornam om stil te blijven liggen en maar te verdra gen wat haar ook te wachten stond. Maar het openen van de deur werd gevolgd door de voetstappen van iemand die de kerk binnenkwam. Hjj of zij bleef even op den drempel staan en liep toen langzaam verder de kerk in en naar de kerkekamer, even daarna kwam het geluid van voetstappen weer terug als was hij opgezet tegen de monarchie en toen durfde de Porte de onderhandelingen niet meer voortzetten." Het blad spreekt echter de hoop uit, dat Turkije nog tot betere gedrachten zal komen, want als de onderhande lingen worden afgebroken, dan zal Oostenrijk-Hongarije geen deel nemen aan de conferentie en Duitschland evenmin. In Servië blijft men woelig. Gisteren, Zondagmiddag had te Belgrado een protestmeeting plaats tegen de annexa tie van Bosnië en Ilerzegowina, ge organiseerd door dames uit Belgrado. Tienduizend personen woonden de meeting by. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin het Servische volk uitgenoodigd wordt, Oosteniyksch-Hongaarsche en Duit- sche producten te boycotten. Aan de vrouwen in Frankrijk, Rus land en Roemenië zal een adies ge richt worden, waarin woidt verzocht, liet Servisch protest tegen den brutalen daad van Oostenryk te steunen. De manifestanten, ten getale van 20.0UU begaven zich naar de Russi sche, Fransche en Turksche legatie, naar het paleis van den koning en naar dat van den kroonprins. Voor de woning van den Woiwode Voekoviisj werden enthusiast© ovaties aange heven. DUITSCHLAND. Te Berlijn, in Westfalen en in het Rijngebied hebben Polen de taaipara graaf van de Ryksvereemgingswet op vernuftige wyze ontdoken. De rede voeringen werden in het Poolsch ge drukt aau alle aanwezigen uitgereikt en dan door ieder voor zich stil ge lezen. De besluiten werden in het Poolsch op borden geschreven. Hier tegen vermag de wet niets. Het is nu maar de vraag, hoe lang dit duren zal FRANKRIJK. De bekende Fransche anarchist Sebastian Faure heeit een vergadering belegd van vertegenwoordigers van den algemeenen arbeidersbond. Er weid besloten de algemeene staking te proclameeren als de agitatoren van de onlusten bjj Draveil, die op het oogenblik in gevangenschap zyn, voor de jury gebracht zullen worden. Men hoopt op die wijze pressie uit te oefe nen op de juryleden. RUSLAND. De cholera neemt tamelijk regel matig af, maar toch niet zeer snel nu en dan zelfs weer met kleine spron gen omhoog. Het aantal genezingen neemt ook toe. In het geheel zyn er nu sinds het uitbreken der epidemie 7589 cholera-gevallen geregistreerd, waarvan 3OS0 met doodel ijken afloop. Er zijn nu nog 755 patiënten onder behandeling. Men verwacht nu dat de epidemie wel spoedig haar einde zal bereiken. HONGARIJE. Blijkens een bericht in het Zeitschrit für Wohnungswesen zal de Hongaar- sche Staat te Budapest 5000 arbeiders woningen bouwen. Het groot gebrek aan woningen en slechte toestand der bestaande zijn aanleiding voor dit in grijpen der Regeering. Het plan is geen daad van „armenzorg" de bedoeling is, dat het zal rendeeren. VENEZUELA. Venezuela schijnt het nu ook te kwaad te zullen krijgen met Engeland. Een telegram uit St. Vincent meldt, dat de Engelsche schoener „Lady Kensington", welke bij den wind ging liggen, daar hy bestemd was voor Trinidad, door Venezolaansche ambte naren in beslag is genomen, terwijl de passagiers en bemanning in de ge vangenis gezet werden. De gouverneur van Trinidad heeft aan den Bntschen gezant te, Caracas geviaagd een onder zoek naar de zaak in te stellen. of zij van plan de kerk te verlaten. Tot haar verbazing en schrik ech ter kwam de indringer rechtstreeksch de trap op, die leidde naar de plek, waar zij lag. Elk geluid, dat haar aanwezigheid zou kunnen verraden, onderdrukkend, kroop Christal zoo ver mogelijk ach teruit in een hoekje in de hoop, dat de duisternis haar zou helpen. Zij zag een lange en donkere man- nengestalte de trap opkomen. Zyn oogen moesten aan de duis ternis gewend geraakt zijn, hij uitte een kreet van verrassing, toen hy Christal zag in haar hoekje wegge kropen. Zij herkende de stem die van den jongen Thompson. Ik was bang, dat er iets niet in orde was, zei hy haastig. Is u geval len Heeft u zich bezeerd Laat my u helpen De oprechte toon van bezorgdheid in zijn stem vond zijn weg in het verstokte hart van Christal. Misschien was pet nog mogelyk, dat zy in staat zou zijn de kerk te verlaten, en zelfs thuis te komen zonder dat iemand van haar tocht afwist. Haar stem was zachter dan hjj haar ooit gehoord had, toen zy antwoordde De ladder brak, toen ik er op was en ik lieb myn voet bezeerd. Ik kan niet staan. De opvoedbaarheid tot getuigen. In de te Amsterdam ge houden ledenvergadering van de juri dische faculteit van het Amsterdam- sche studenseDcorps, sprak dr. H. Breukink, geneesheer aan het genees kundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht, over„De opvoepbaarheid tot getuigen". Naar aanleiding van de onderzoe kingen van Stern en anderen over het getuigen, deed spreker proeven Neen, natuurlijk niet! Probeer het maar niet, Miss Egerton. Ais u mij toestaat dan zal ik u ophelpen en probeeren u naar beneden te brengen. Gelukkig, dat ik den koster zei, dat ik de sleutels terug zou brengen, daarom zal hij er niet naar komen zoeken. Hij weet, dat zij bij mij veilig zijn en dikwijls... O, help mij toch opstaan I riep Christal. Ik moet zoo spoedig moge lijk naar huis en mijn gewonde voet verzorgen. heeft hem zeker heel erg ge kwetstzei Thompson, zijn hart door hevig medelijden bewogen. Ik ben heel sterk en zou u kunnen dragen. Help mij eerst opstaan I zei Christal nog eens. Ik kan niet zeggen, hoe erg het is voor dat ik weet of ik er op staan kan. O, praat nu toch niet langer en doe nu liever iets. Na die vermaning waagde de jonge man het haar van den grond op te tillen maar een kreet van pijn zei, dat haar voet ernstig gewond was. Zij kon niet loopen en daarom nam John Thompson haar zonder langer te aarzelen op en droeg haar de trap af en buiten de kerk met de verzekering, dat het hem heelemaal niet moeilijk viel. Hy zette haar voorzichtig op een platte gralsteen neer. Zij was tejzeer vervuld van haar pogingen om niet hardop te schreeuwen om daar iets met 108 personen, verdeeld in 4 groepen. Verplegers en werklieden, dames (meerendeels studenten) en heeren (eveneens studenten). Hij liet by de proef een plaat zien, levensgroot, door middel van een sciopticon, nadat hij zjjne proefpersonen te voren gezegd had de plaat met de grootste opmerk zaamheid te bekijken en alles, wat zij op de plaat zouden zien tot in alle kleinigheden in zich op te nemen. De plaat werd éen minuut vertoond. Daarna moesten de personen eene be schrijving van de plaat geven, eene vragenlijst op het onderwerp betrek king hebbende, beantwoorden. (Er stonden hier verscheidene suggestieve vragen op) en eindelyk die antwoorden der vragenlijst onderstrepen, welke zij voor den rechter met een eed of ver klaring zouden willen bevestigen. Na de proef liet hij den proefper sonen nog eens de plaat zien. Zij waren toen zeer verbaasd over de vele grove 'vergissingen en eedsfouten, die zij gemaakt hadden. De resultaten der experimenten, door spr. met tal van graphische voor stellingen gedemonstreerd, waren le. De ontwikkelde groepen (dames en heeren) noemen in de beschrijving 2 ;T 3 maal meer zaken, eigenschappen, plaatsbegrippen, kleuren en getallen dan de minder ontwikkelde groepen (verpleegsters, verplegers en werk lieden). De ontwikkelde groopen maken echter ook 2 ii 3 maal meer fouten. Vandaar dat de betrouwbaarheid der beschrijving de verhouding van het aantal goede tot het aantal goede en foutieve antwoorden voor de ver schillende groepen weinig verschilt. 2e. De vrouwen noemen meer kleuren in de beschryving dan de mannenresultaten, die in sterke tegenstelling zyn met de onderzoe kingen van Stern, die zegt dat de jongens 3 maal meer kleuren opgeven dan de meisjes. 3e. In het verloop der beschryving valt een regelmatige toename der fouten te constateeren. 4e. Wanneer wij het aantal goede antwoorden in de beschrijvingen voor de studente op 100 stellen dan is dat voor den student 102. De student maakt echter iets meer fouten dan de tegen in te brengen. Na haar even alleen gelaten te heb ben om de kerk te sluiten, keerde hij terug, en begon dadelijk met groote handigheid haar schoen uit te trekken, terwijl Christal zich van niets anders bewust was dan de groote lichame lijke pijn, die zy uitstond. Ik heb er zoo min mogelyk in ge sneden merkte hy op, toen de schoen uit was. Toch ben ik bang, dat u haar moeilijk weer zal kunnen dragen. Nu hoop ik, dat u het wat gemak kelijker heeft, Miss Egerton. O ja, het was een groote ver lichting! zuchtte Christal. Als ik nu maar naar huis kon komen. Dat is gemakkelijk genoeg. U weegt byna niets zooals ik reeds zei. U mag de schoen wel meenomen, of schoon u er weinig meer aan zult hebben. Maar als u haar hier liet lig gen, dan zou zy verklappen, waar u geweest is. Dank li, zei ze, met groote dank baarheid in het hart. Zij trok er zich niets van aan, dat deze jonge winkelier zooveel vaa haar wist; zij was er van overtuigd dat haar geheim veiliger was bij hem clan by eenig ander levend wezen. Hij tilde haar weer op en de groot ste zorg voor haar in acht nemende liep hy langzaam met zijn last in de richting van Ryelands. studente, zoodat de laatste met de betrouwbaarheid nog wint van den student. 5e. De betrouwbaarheid in de el kaar volgende experimenten wordt steeds grooter. 6e. 16 pet. der hoofdzaken der platen worden door de ontwikkelde groepen, '25 pet. der hoofdzaken door de minder ontwikkelde groepen niet genoemd. Weinig a m b i t ie meer. De lust voor hot Kamerlidschap schijnt er niet grooter op te worden. Steeds komen er berichten over leden, die zich niet langer herkiesbaar willen stellen. Nu weer wordt gezegd, dat mr. de Savornin Lohman er het bijltje als Kamerlid bij neer zaLlbg-" gen eti het Volk meldt, dat de heer K. de Boer zich evenmin herkiesbaar zal stellen in 1909. Werkloosheid. By de koloniale reserve hebben in de laatste weken 60 personen vrijwillig dienst genomen. Vervoer van fietsen als bagage. Door de directie der Staats spoorwegen is een besluit uitgevaar digd, waarbij zij zich niet verant woordelijk steit voor het beschadigen of verlies van licht afneembare voor werpen, welke aan de rijwielen zijn bevestigd, als lantaarns, pompen, jassen, capes, enz. enz. Recht van zegel. Aan de burgemeesters in de onderscheidene gemeenten is de volgende missive van den Minister van Binnenl. Zaken ter kennis gebracht. Door een der Commissarissen der Koningin werd aan mij de vraag ge daan of een stuk, verzoekschrift enz., om te vallen onder de vrijstelling van het recht van zegel enz., ver meld in artikel 10 der Militiewet, 1901, uitdrukkelijk in de wet of in de uitvoeringsvooischriften moet zijn genoemd. De Minister van Financiën, wien ik verzocht my zijn gevoelen daaromtrent te doen weten, deelt mij o.a. het volgende mededat vroeger een meer beperkte uitlegging aan sommige vry- stellingen werd gegeven, daar be- Waar zal ik u heenbrengen? vroeg hjj. Gaat u niet door de voordeur in en uit? Neen ga achter aan het huis I Daar 1 ziet u die glazen deur ik heb een sleutel in myn zak waarmee die deur geopend kan worden. Zet my neer, dan zal ik u den sleutel geven. Maak de deur vooral open zonder eenig gerucht te maken I De jonge man volgde haar aanwij zingen en zy kwamen in de hal, waar Ivan Malincourt was doorgedrongen toen hij voor 't eerst Gillian Wickbam had gezien. Het licht was uitgedraaid, en alles was in rust. Thompson .was op 't punt Christal op een van de stoelen in de hal neer te zetten, maar zij beval hem fluisterend haar neer te leggen aan den voet van de trap, die naar de schilderijengalerij leidde, en hij begreep dadelijk waarom. U is zeker van plan te zeggen, dat u daarvan af is gevallen I zei hij met het hoofd knikkend. Als ik er iemand hij roep dan zal alles uitkomen en toch zou ik zoo graag weteu hoe het voor u afloopt... U moet dadelijk heengaan I zei ze nog steeds fluisterend. Ik kan nu wel hulp kry'gen door te roepen. U kan niet meer voor mij doen. Wordt verpolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1