WEERBERICHT. Gemeenteraad. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 27 October 1908. Hoogste barometerstand 780 5 m.M. te Riga; laagste 752.7 m.M. te Horta. Verwachting tot den avond van 28 October 1908. Wind Zwakke tot matige Oostelijke tot Z.O.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeel telijk bewolkt, droog weer. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur. 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste hedennacht F. 45 Hedenmiddag 12 uur F. 54 jK»-* Namens het ministerie van water staat is gisterenmiddag in het gebouw van het prov. bestuur te Utrecht aan besteed het voortzetten dor verbreeding van een vak van het Mei wede-kanaal tusschen Juthaas en Vreeswyk en bijkomende werken (bestek 209). Inj e- komen voor de massa 7 biljetten waar van het laagst ingeschreven was door den heer J. den Harpen, te Amers foort, voor f 25,9S3. Raming van de massa was f 26,000. De wachtmeester der huzaren v. d. K. welke zich eenigen tijd ge leden van zijn corps verwijderd heeft, in verband met een tekort in de kas der cantine, heeit zich thans weder in z(jn garnizoen aangemeld en is in voorarrest gesteld om voor den kiygs- raad terecht te staan. HET LUSTIGE WEEUWTJE. Zoo vol als het gisterenavond in Amicitia was, hebben we het nog nim mer gezien. Tegen acht uur waren nog een paar staanplaatsen te ver overen, maar die waren ook spoedig bezet, zoodat er letterlijk niemand meer in kon. En dat talrijke publiek heeft zich van het begin tot het eind uitstekend geamuseerd. Het Neder- landsch Operette Ensemble gaf ons „Het Lustige Weeuwtje" zoo uit stekend, als dit maar door een Hol- landsch gezelschap en dan zonder orkest, kon gegeven worden. De aan kleeding van het geheel was krachtig en de regie moet wonderen verricht hebben om van het betrekkelijk kleine tooneel zooveel te maken. De frissche opgewekte muziek van Frauz héhar vei schafte een waar genot, vooral de keurig ((mooie „Balsirenen" wals en het „Viljalied" vonden veel bijval. Er werd ook beel goed gezongen. De hoofdrollen waren in goede handen niet alleen wat zang, maar ook wat spel betreft. Jammer dat in het 3de bedrijf, bij Maxim, nog al coupures gemaakt waren. Maar zoo we reeds zeiden, was het succes groot, een hartelijk applaus beloonde het ensem ble, dat zeker van Aiuersfooit is ge gaan met prettige herinneringen aan den avond van gisteren. DE BIOSCOPE. Een kijkje in Hommerson's bioscope is zeker aanbevelenswaard, ten minste te oordeelen naar hetgeen wy er gister avond van zagen. De prachtige platen, keurig mooi geprojecteerd, kunnen werkelijk wedijveren met het beste, dat op dit gebied wordt vertoond, terwijl de fraaie kleuren 011 niet weinig toe meewerken de beelden levend te maken. De grappige tooneeltjes, zooals byv. „Voor gezondheid naar buiten" brengen meermalen de lachspieren danig in beweging, teiwijl drama's als „Maria Stuart" aller bewondering wekten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 October 1908, des nammiddags te half twee ure. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig 16 leden. Afwezigde heer Rolandus Hage- doorn. Medegedeeld wordt dat z(jn inge komen de volgende stukken Een schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken van 7 October 1908, houdende raededeeling dat Zjjne Excellentie geen vrijheid heeft kunnen vinden eene hoogere Rijks-subsidie voor de Hoogere Bur gerschool aan te vragen. Voor kennisgeving aangenomen. Missieve van den minister van Binnenlandsche Zaken van 12 October 1908, houdende mededeeling, dat in de benoeming van F. Faber, H. Mooijen, H. Huurdeman, P. Nierop en H. Dijkstra tot tijdelijke leeraren aan de Burgei avondschool zal worden berust. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van de Ged. Staten van 6 October 190S, tot goedkeuring vau het raadsbesluit van 29 September 1908, strekkende tot wijziging van de be grooting, dienst 1908 (Stichting fonds werkloosheid verzekering). Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van de Ged. Staten van 13 October 1908 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 29 September strek kende tot aankoop van eene obligatie Nederlandsche werkelijke schuld van f 100 a 3 °/0 hen dienste van het stratenfonds. Voor kennisgeving aangenomen. 2 besluiten van de Ged. Staten van 19 October 1908, houdende beslissin gen inzake reclames betreffende de inkomstenbelasting, dienst 1908. Voor kennisgeving aangenomen. De verslagen van de afdeelingsver- gaderingen van den Raad, gehouden op 18 en 30 September en 6 October 1908, benevens de antwoorden van B. en W. van 17 en 20 October 1908, afdeeling I no. 1423. Zullen worden behandeld by de verschillende onderwerpen. Schrfjven van B. en W. van 6 October 1908, houdende toezending van het proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger op 6 October 190S. Ligt ter inzage van de leden. Schrijven van B. en W. van 20 October 1908, houdende mededeeling dat de Ged. Staten het aantal lesuren voor het berhalingsonderwijs, dat voor eene Rijksbydrage in aanmerking kan kuinen, voor 1909 hebben vastgesteld op 384 per school. Voor kennisgeving aangenomen. Schryven van B. en W. van 13 October 190S, en van 22 October 1908, houdende mededeeling, dat zij lo. met ingang van 15 December 1908 Jbr. S. M. van Reigersberg Vei sluijsbenoemdhebben totsecretaris- penningmeester van het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van gedwongen werkloosheid 2o. met ingang van 15 December 1908 aan Jhr. S. M. van Reigersberg Versluis op zijn verzoek eervol ont slag hebben gegeven als Hoofd-Com- mies ter Secretarie 3o. met ingang van dien datum Mr. J. K. H. de Beaufort, thans werkzaam ter Secretarie, benoemd hebben tot Hoofd-Commies. Voor kennisgeving aangenomen. Rapport en voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van de vereeniging „Handel en Nijverheid" betreflende de uitmonding van de Eem. Zal in een volgende vergadering worden behandeld. Een adres van bewoners, eigenaren en huurders van perceelen, gelegen aan de Asch van Wijckstraat, vaD Persynstraat en Wijersstraat, betref fende de aldaar aan te brengen be strating. Te behandelen by de begrooting. Een adres van het Amersfoortsehe Drankweer-comité betreflende de te verleenen subsidie. Te behaudeleu bjj de begrooting. Op voorstel van den heer Jorissen gaat de Raad over in eene zitting met gesloten deuren. Bijl. Benoeming van een onderwijzer aan de school aan de Beekstraat, vac. Rademakers. Benoemd wordt de heer D. Demmer van Leerdam. 2. Benoeming van een onderwyzer aan de school aan de Puntenburger laan, uitbreiding personeel. Benoemd wordt de heer T. Beverlo te Gieteloo. 3. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de jaarwedden van het personeel, verbonden aan de Burger avondschool. Cursus 1908/1909. Zonder discussie of hoofdeljj ke stem ming aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot het toekennen eener periodieke verhooging aan den leeraar Dr. P. K. Lulofs en vaststelling van diens jaarwedde als pensioensgrondslag. Het voorstel strekt om den heer Lulofs met ingang van 24 Nov. de periodieke verhooging too te kennen. Aangenomen zonder discussie of hoofdelijke stemming. 5. Voorstel van B. en \V. tot aan koop van het perceel, grenzende aan de Zuidzijde van het raadhuis. Zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot mach tiging tot verhuring van een perceel, gelegen by de Bloemendalscho poort. Het voorstel strekt tot verhuring voor 6 jaar voor de som van f 35. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuriDg van een weide, gelegen op Birkhoven. Zonder discussie oi hoofdelijke stemming aangenomen, 8. Benoeming van een Regent van het Burgerweeshuis. De voordracht bestaat uit de hee- ren M. v. Heioma, Mr. H. J. M. v. d. Bergh en J. P. C. Bloem. Uitgebracht werden 7 stemmen op den heer v. Heioma en 9 stemmen op Mr. v. d. Bergh, zoodat benoemd is Mr. v. d. Bergh. 9. Voorstel van B. W. betreffende het rooien en verkoopen van hoornen. De heer Heyligers zegt dat toen destijds boomen zyn weggenomen om licht en lucht te krygen voor de jongensschool, had hij ook gehoopt had dat de larixen daar zouden zijn wegge nomen. De Voorzitter zegt dat dit wel de eerste maal is, dat uit den Raad een stem opgaat tot rooien van boomen. B. en W. zullen het wel eens onder zoeken of het noodig is. De heer He y 1 i g e r s meent dat de boomen ook de omgeving ontsieren. De Voorzitter zegt dat B. en W. het zullen overwegen. Het voorstel wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. 10. Voorstellen betreffende de nacht wakers. Het eerste deel van het plan van den heer Plomp, wordt zonder hoofdelijke aangenomen. Bij het tweede deel van het voorstel- Plomp zegt deze, dat hij tot zijn spijt gezien heeft dat het Dagelykscb Be stuur de verhooging niet Doodig vindt. Van het hoofd der politie had hij juist het tegenovergestelde verwacht. Verhooging van salarissen is een van de middelen om de beambten op hooger peil te brengen, De vraag is echter worden de nachtwakers wel be hoorlijk gesallarieerd voor hun diensten. En de tweede vraag is: is er reden om juist die ambtenaren uit te sluiten, ter- wyl men wel andere ambtenaren ver hoogt. Als de finantieele toestand van de gdmeente beter was geweest, zou hij nog meer gevraagd hebben. De ver diensten van die bijbaantjes zullen niet groot zyn. Als ze die precies zouden hebben opgegeven, zou men zien dat ze nog niet zooveel verdienen als een gewoon politie-agent. De heer Jorissen zegt, dat wanneer men de nachtwakers niet afschaft, men ze erkent als politie agenten, en dan moeten ze ook evenals deze verhooging krygen. De heer Visser zegt dat het groote argument om ze niet te ver- hoogen is de finantieele toestand van de gemeente. De heer Celosse gelooft dat het niet goed is om te zeggeD, dat het baantje van nachtwaker is een bijbaantje. Ze kunnen er niet veel by verdienen en ze mogen ook wel hun deel hebben van de verhooging die beambten in het algemeen hebben gekregen. De heer v. Esveld zegt, dat hij in de afdeelingen de eerste is geweest om verhooging voor te stellenmen is daarop tot het besluit gekomen om ze geheel af te schaffen. Maar nu hebben we weer nachtwakers. En nu is de belooning voor iemand die in nacht, bij ruw weer dienst moet doen zeer karig. De heer Veis He ij n zegt dat een van de argumenten om te ver- hoogen ook is, dat de menschen als zoodanig hun plicht doen, zooals het hoofd der politie erkend heeft. De voorzitter waardeert zeer het voorstel van den heer Plomp. Maar van de 365 dagen doen ze 91 dagen geen dienst en daarom gelooft spreker dat het loon voldoende is. Voor het voorstel Plomp stemmen daarop de heeren: Jorissen, Plomp, Ruijs, Veis Hoijn, v. Duinen, Salomons, Gerritsen, Tromp v. Hulst, Celosse, v. Esveld, v. Kalken, Heyligers, Kroes, Oosterveen en Hamers. Tegen de heer Visser. Het voorstel is dus aangenomen. 11. Vaststelling van het 4e sup pletoir kohier Inkomstenbelasting 1908. De som bedraagt f 530 75. Aangenomen. 12. Vastste'üng van het le sup pletoir kohier straatbelasting, dienst 1908 tot een bedrag van f 73.65. Aangenomen. 13. Behandeling van reclames in zake Inkomstenbelasting, dienst 1908. De vermindering bedraagt f 246. Aangenomen. 14. Behandeling van reclames, in zak» straatbelasting, dienst 1908. De vei mindering bedraagt f 137,74. Aangenomen. 15. Behandeling van verzoeken tot het verleenen van afschrijving inzake inkomstenbelasting, dienst 1908 ter zake van vertrek en overlijden. De vermindering bedraagt f 862.75. Aangenomen. 16. Behandeling van de begrooting van het Burgerweeshuis van 1909. De begroting bedraagt in ontvang en uitgaven f 9826. Aangenomen. 17. Behandeling van de begrooting en subsidie voor het Burgerlijk arm bestuur voor 1909. Subsidie bedraagt f 12270.68. De begrooting zelf sluit, inkomsten en uitgaven van f 12600. Aangenomen. 18. Voorstel van B. en W. betref fende de jaarwedde van den Gemeente- Ontvanger. Zonder hoofdelijke stemming aange nomen. 19. Voorstel van B. en W. in ver band met de toelage aan den ambte naar, met de vervolging in belasting zaken belast. Zonder discussie of stemming aldus besloten. 20. Voorstel van B. en W. betref, fende de jaarwedde van de archivaris- Zonder discussie of hoofdelijke stem ming aldus besloten. 21. Voorstel van B. en \V. betref fende de salarisregeling voor het per soneel van den Reinigingsdienst. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. 22. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een mechanische brandlad der en inrichting van eene bewaar plaats. De heer Ruys ziet de noodzake lijkheid niet in van zoo'n duren ladder. Alleen het advies van de vrijwillige brandweer i3 ingewonnen. Waarom niet van de stedelijke Brandweer. De brandmeesters van deze laatste brand weer zeggen dat zij de voorkeur geven aan de Utrechtsche brandladder, die veel goedkooper is. De voorzitter zegt dat van die brandmeesters juist een advies van tegenovergestelde lichtiug is inge komen. De heer Ruijs zegt drie brand- meesteis gesproken te hebben. B en W. beweren ook dat in Groningen zoo'n ladder is, maar dat is niet zoo. Ook in Gouda niet. Ge mompel en stemmenlaat hem door praten.) De heer v. Duinen meent dat als men een brandladder aanschaft, dat men dan ook een goede moet aanschaffen. Er zijn hier veel woniDgen, waarin het voor de bovenbewoners onmogelijk zal zyn te ontvluchten als de brand beneden by den trap ont staat. De heer Salomons vraagt of er hier wel gebouwen zijn die 18 M. hoog zijn? Hij gelooft dat een van 12 M. die f740 kost voldoende zal zijn, te meer daar er een stuk van 4 M. aangezet kan worden. De Voorzitter zegt dat deze ladder voor alle eventualiteiten voor ziet. Er kunnen hoogere huizen komen. De heer Visser leest een l(jst van hoogte van verschillende ge bouwen voor. Daardoor is bewezen, dat er hooger gebouwen zijn. De h e er v. D uji n e n zegt dat de ladder niet alleen tot redding is maar ook voor de brandgasten om hooger te kunnen komen dan de brand zelf. Hot voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 23. Voorstel van B. en W. betref fende oen adres van het Bestuur der Vereeniging tot bestrijding der tuber culose te Amersfoort tot verkrijging eener subsidie. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. 24. Behandeling van de Gemeente- begrooting voor 1909. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De beer Gerritsen zegt dat Amersfoort een der eerste plaatsen Is geweest waar" het woningvraagstuk aan de orde is gesteld. En nu we in gunstige condities zijn en er meer aanbod dan vraag is, blykt de lyd gunstig om de oude krotten op te ruimen. Wij zullen niet spoedig zoo'n gunstige gelegenheid terug krijgen. Wanneer ik dit punt aan de orde breng, wil ik ook wat zeggen, over het antwoord, dat B. en W. hebben ge geven op de vraag over het afbreken der huizen achter de H. B. S. De werkverschaffing zal ik hier niet op den voorgrond brengen, maar toch geeft dit afbreken weer eenig werk. De voorzitter geeft de ver zekering dat het nooit in de bedoeling van B. en W. heeft gelegen om die woningen nog te doen bewonen. Er komen als die woningen gesloopt wor den nog naarder toestanden aan het licht. Maar B. en W. zyn bereid die zaak nog eens te overwegen. De heer Gerritsen zegt dat door het blootleggen van nog naarder toestanden men ook zal komen tot het afbreken van die krotten. De heer Celosse meent dat men goed zal doen met de geleidelijke opruiming van woningen en niet in eens. Het armbestuur zal dan voor groote kosten komen te staan. De heer Gerritsen: Er is nu gelegenheid om er toe over te gaan en over vijf jaar niet meer. En nu mogen we ons er niet aan storen of er misschien menschen uitgezet zul len worden die niet meer kunnen betalen. Maar over vijf jaar zullen we dit alles veel erger hebben. Bij no. 91 (bezoldiging van keur meesters van vleesch en vee) zegt de heer Heyligers dat we nu onder eene verordening leven, die juist gis teren haar 50en verjaardag heeft be leefd. Daar wordt nog gesproken van de stadspoorten. We hebben nu eene verordening die klaar ligt, en wacht op de Rijks verordening, die wel niet spoedig zal komen. De voorzitter zegt dat wan neer de Regeering met een Rijks regeling komt, dit punt ook hier aan de orde zal komen. En mocht de RegeeriDg zeggen, dat zy niet van plan is eene regeling te treffen, dan kunnen wjj er zelf werk van maken. Bij/no. 96 (uitrusting van Politie) stelt de heer Celosse voor dezen post te verhoogen met f 400 voor unifor men vour de inspecteurs. De Voorzitter ziet de nood zakelijkheid hiervan niet in. Men klaagt er over dat er zoo weinig agenten zyn, die niet in uniform zijn, om bekeurigen te kunnen doen. Er zijn nu wel de inspecteurs, die niet in uniform zyn, die kunnen in som mige gevallen gemakkelijker bekeu ringen doen. De heer Jorissen meent dat het publiek wel mag weten wie de inspecteur en wie de onder-inspec teur is. De Voorzitter meent dat het publiek niet noodig heeft dit te weten. De heer Celosse zegt dat er toch ook veel menschen van buiten komen. En die kunnen het niet zien. Daarvoor is uniform wenschelyk. Als er een opstootje is en men ziet een inspecteur aankomen, dan gaat men uit elkaar. De kosten zyn niet het ergste. De heer Plomp meent dat de z iak niet genoeg van alle kanten is bekeken. Men heeft niet het oordeel van den Commissaris. Ook weet hy niet of de kosten goed berekend zyn. Hy zou daarom deu heer Celosse in overweging willen goven hetamende- ment terug te nemen. De heer Celosse zegt dat de eerste kosten voor aanschaffing f 400 zou zijn, later maar f 200 per jaar. Hjj meent dat de Commissaris er wel voor zal zijn. De Voorzitter zegt dat hy zich niet herinnert dat hy het zou toe juichen als de inspecteurs in uniform zouden gekleed zijn. Ook meent spr. dat de Commissaris de noodzakelijk heid ervan niet inziet. De heer Oosterveen meent ook dat het beter is de zaak nog eens in beraad te houden. De heer Gerritsen meent, dat het beter is, wanneer inspecteurs bij inwoners moeten zijn voor allerlei inlichtingen, dat zy komen in po litiek dan in uniform. Het voorstel-Celosse wordt verwor pen met 9 stemmen tegen. Tegen de heeren Hamers, Oosterveen, Heyligers, v. Kalken, Gerritsen Tromp v. Holst, Plomp, Visser en v. Esveld. Bjj volgn. 97 (de gewone kosten van de brandweer) zegt de heer Plomp dat het hem zeer wenschelyk voor komt dat er eens een officieel verslag kome van wat er eigenlijk ge beurd is. De voorzitter zegt dit toe en de heer Visser zegt dat die stukken er al zyn. By No. 111 (kosten van havens,

De Eemlander | 1908 | | pagina 2