DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 227. WOSNSDAG 28 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de tal. Tenuootsehap „DE EEKUND8D". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLÜD. Nabetrachting over den Gemeenteraad. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. Hoofdredacteur B,. G. RIJXENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Tnlefoon Inierc. 62. Prijs der Adverténtiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertcntiiin cd reclames tan buiten liet kanton Amersfoort in dit bind is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- on Buitenlandsch Advertentiebureau D. T. ALTA, Warnioesstraat 7678 to Amsterdam. Niettegenstaande het aantal punten an de agenda legio was, en er eene ge- leime zitting van bijna een uur is jehouden, was de Raad om kwart ver vier met alles gereed, de geheeie üemeentebegrooting incluis. Deze laat- te is dan ook afgehamerd. De geheime zitting werd terstond ia de voorlezing der ingekomen stuk en aangevraagd door den heer Jorissen. at is vernuftig bedacht, dan weet et profanum vulgus niet, waarover et eigenlijk gaatdan kan ieder unt van de agenda daarvoor in aan- erking komen. Doch er zyn van die einig voorkomende zaken, die, als ze :eschieden, toch de opmerkzaamheid |trekken van de buitenstaanders. Zoo komt het bijvoorbeeld niet veel voor .at van een voordracht nommer twee wordt benoemd. Geschiedt dit toch en ordt er in openbare zitting tevoren een woord over gerept, dan kan men erust aannemen, dat daarover eene elwillende gedachtenwisseling heeft ilaats gehad achter de gesloten deuren. We gelooven dan ook, dat de con jectuur niet ai te gewaagd is, dat er n die besloten zitting het een en mder gezegd is over de voordracht roor de benoeming van een regent van het Burgerweeshuis. Voor de nachtwakers woei er een ;eer gunstige windze krijgen hun verhooging en dat doet ons genoegen ;ooiang ze erkend worden als politie agenten, moet men ze behoorlijk be- oldigen. Maar veel liever zouden we ;eziea hebben, dat deze halfslachtige ambtenaren aan den dijk waren gezet, net een pensioen natuurlijk. Want af de veiligheid der stadgenooten bij (naak het enqelsch.) 43 De jonge man ging voort op een toon van verlichting. Natuurlijk, als dat waar was, lan zou ik mij er hoe eer hoe beter Diet meer mee moeten bemoeien I Maar ik ben anders opgevoed dan u ohijnt te denken, Miss Egerton. Mijn vader is een man, die altijd zijn olicht heeft gedaan en zijn kinderen geleerd heeft eerlijk te zijn, en mijn moeder was de beste vrouw, die ooit op de wereld is geweest. Neen, neen, ik vroeg u alleen dien avond of u iets gevonden had, omdat ik van plan was voort te gaan met het onderzoek, totdat uw voet weer in orde was, en sinds uw ongeluk, ben ik daar iederen avond mee voortgegaan. Christal keek hem nu vol belang stelling aan. Zij was van zijn recht schapenheid overtuigd. Waar heeft u gezocht 7 vroeg zij Vertelt er mij eens wat van vlug Overal, antwoordde hij met een lach van voldoening. Er is geen vier kante meter van de kerk, die ik ver nacht door dit soort wakers wel vol doende verzekerd is, betwijfelen wij. Dat is natuurlijk Diet de schuld van deze menscheuze zijn niet in het vak onderwezen en voor theorie, we hebben het het hoofd der politie hooren zeggen, is er geen tijd. Een vermakelijk voorvalletje was de speech van den heer Ruijs over de brandladder. Hij had drie brand meesters van de stedelijke brandweer gesproken, die hem verzekerd hadden, dat een ander soort ladder dan de door B. en W. gevraagde, evengoed en veel goedkooper was. Terstond was de jheer Ruijs met zijn pbilippica ge reed en vroeg waarom B. en W. wel de vrijwillige brandweer en niet de stedelijke om advies had gevraagd Klimmende verbazing bij den voor zitter, die het rapport van de stede lijke brandweer meedeelde en ziet, het advies van deze was precies ge volgd. Hij had er toch heusch drie ge sproken, zeide het uit het veld geslagen raadslid, dat beter zal doen met in het vervolg, als hij eens weer gaat spreken, eerst zjjn licht eens op het Stadhuis op te steken. De algemeene beschouwingen over de Gemeentebegrooting bepaalden zich tot eene opmerking van den heer Gerritsen over het Woningvraagstuk. Deze vestigde er de aandacht op, dat de overvloed van goede arbeiders woningen op dit oogenblik maakte, dat men met vrucht aan het onbe woonbaar verklaren der krotten zou kunnen gaan. De kans bestaat dat over eenige jaren de gelegenheid niet meer zoo gunstig zal zijn. Wij hebben in ons blad ook reeds over dit onder werp geschreven, zoodat het ons ge noegen doet dat de voorzitter beloofde, dat [jB. en W. er hun aandacht aan zullen wijden. Als de heer Heyligers aandringt op een nieuwe verordening op het keuren geten heb. Ik maakte de ladder weer in orde en klom er op tot by de klok, maar vond niets, nam een lantaarn mee om de donkere hoeken te ver lichten. Ik doorzocht alle kussens. Ik keek onder de karpetten op den vloer, en beklopte de muren van het kastje in de kerkekamers, maar alles zonder resultaat. Waar het geld van Mr. Maiincourt ook verborgen mag zijn, het is niet iD de kerk. Christal zonk met een trek van teleurstelling op haar gelaat achter uit in haar stoel. Hoe gaat het nu met uw voet vroeg de jonge man. En is er ook nog iets, dat ik doen kan, om u te helpen by het onderzoek Het is nu heel lang licht, en ik heb niets meer te doen, nadat de winkel om zeven uur sluit. Ik weet niets, dat u zou kun nen doen, zei ze vermoeid. Ik heb overal gezocht, uitgezonderd op één plaats, en dat is in het huis. Als mijn voet beter is, zal ik daar zoeken. Als ik daar ook niet verder kom, kan ik niets meer doen. Als ik het geld niet vind, ga ik sterven I voegde Christal er fluisterend bij. O neen I riep hy bewogen uit. Zoo moet u niet spreken Miss Egerton I Wat kan ik anders doen riep zü uit. Ik zal nooit naar huis terug- keeren. Myn broer is getrouwd en er van vee en vleesch, vindt hy ons aan zijne zyde. 't Is toch te vreezen, dat de maatregelen door het Ryk in deze materie te nemen, verschoven zijn ad calendas graecas. Te allen tijde en in alle plaatsen zyn er discussies gevoerd over het al of niet wenschelyke van het in uniform steken van inspecteurs van politie. Waarom zou zulks dus hier ook niet eens geschieden. En steeds zy'n er voorbeelden aan te halen ,dat uniform wensehelyk is en altijd kan men met bewijzen staven, dat het beter is dat deze heeren in politiek zyn. Zoodat eene beslissing dan ook nimmer te voorspellen valt. Ook ditmaal was het een dubbeltje op zyn kant. De meer derheid die tegen uniform, was, be stond slechts uit twee stommen. We zullen dus een officieel relaas krygen van hetgeen er gebeurd is in zake de ruzie tusschen de heeren van de vrijwillige brandweer. Of dat zeer verkwikkelijk zal zijn? We zouden haast geneigd zyn, om met een dezer dagen veel gehoord refrein te antwoor den „doe er een deksel op" eu neem maatregelen, dat zooiets niet meer kan gebeuren. Tot verdere beschouwingen geeft de behandeling der begrooting geen aan leiding. DE CRISIS IN PIET OOSTEN. Heden weer allerlei minder gunstige berichten. De stemming in Rusland wordt steeds meer anti-Oostenryk. De Russische pers en leidende staatslieden, als Chomjakoff, de voorzitter van de Doema, zijn allesbehalve tevreden, de laatste verklaarde o.a., dat Rusland niet als lijdzaam toeschouwer een politieken diefstal als de inlijving van Bosnië en Herzegowina, die tegen het Slavisme is gericht, kan aanzieD. Ver schillende leiders van de politieke partijen zullen bijeenkomen, ten einde is daar voor mij geen plaats. Er is niemand in de wereld naar wien ik zou willen of kunnen gaan. 's Nachts kan ik niet slapenafschuwelijke gedachten komen in myn brein op en ik heb de vreemdste vizioenen. Soms schreeuw ik het bijna uit; maar als ik dat deed, dan zouden zy denken, dat ik ziek was en dan zou ik hiel vandaan gehaald worden. O, die af schuwelijke nachtenGeen wonder, dat ik er slecht uitzie Zy sprak fluisterend met holle oogen op den blauwen zomerhemel gevestigd, die glimlachend op hen neerzag alsof er geen wanhoop en onbevredigd ver langen op de wereld bestond. Weinig aantrekkelijk en bijna leelyk als zij was, was er toch iets onuitsprekelijk tragisch in haar verschijning, zooa's zij daar nederzat, doof en blind voor alles uitgezonderd haar eigen ellende. Thompson was geheel onder den indruk van haar droevige woorden, het aanschouwen van zoo'n ramp zalig schepseltje zonder vrienden werkte sterker op zijn jong, levendig mannehart dan schoonheidjof vroolyk- heid ooit hadden kunnen doen. Kom I zei hy, zich over haar heenbuigende. Spreek nu zoo niet. Ik zou alles ter wereld voor u willen doen. Myn vader en ik zouden u graag willen helpen. Wij zyn in beter doen dan u denkt, Miss Egerton. over den toestand te beraadslagen, en reeds vooraf kan met vrjj groote zeker heid bepaald worden, dat Iswolsky er niet al te gemakkelijk zal afkomen. De aangikondigde komst van den Kroonprins van Servië heeft de ge moederen zeker niet bedaard en de metropoliet Dmitry verklaarde, dat voor Servië niets anders overblijft dan een wanhoopsoorlog te voeren. To Sofia heerscht in politieke kriDgen zekere spanning, die verband houdt met de spoedig te verwachten opening van de Pariementszitting. De premier Malinoff houdt langdurige be sprekingen met den Souverein, over de troonrede, die deze by die gewich tige gelegenheid zal uitspreken. De Vreme merkt op, dat het moeilijk te voorzien is, wat de regeering doen zal nu de Turksch-Bulgaarsche onder handelingen afgebroken zyn, en aan nemende, dat hiermede uiting wordt gegeven aan de meening van een be langrijk deel der Bulgaarsche Datie, mag men besluiten, dat er altyd nog heel wat Bulgaren zijn, die een op eigen initiatief en met eigen middelen bereikte oplossing verkiezen boven een beslissing der Mogendheden. De Matin heeft een mededeeling die eenig licht geeft over de bewering, dat Engeland Turkye financieelen steun zoo hebben aangeboden, en die door ons reeds als waarschynlyk werd aanvaard. De Engelsche ambassadeur te Constantinopel heeft inderdaad, zegt het blad, een aanbod tot financieelen steun gedaan. Maar dit geld zou niet alleen van Engeland, maar van alle Mogendheden, die liet verdrag van Berlijn onderteekenden, komen, voor zoover zy mee wenschten te doen. GROOT BRITANNIÊ. Te Glasgow voelt men de uitwer king van de langdurige staking ge ducht. In vele labrieken wordt er met halven tijd gewerkt. Vele weverijen bedanken er voor, de hooge prijzen te betalen, die de spinneryen voor het garen vragenwant men weet, dat, zoodra er een schikking met het werkvolk komt, de prys aanstonds daalt. Een fabriek heeit tijdelijk het werk stop gezet, en 2000 arbeiders zyn daardoor buiten ver dienste. Denk toch niet, dat ge zonder vrien den zyt. Hoe zou uw vader of hoe zoudt gij mij kunnen helpen? Wie weet, of ik u niet eens zou kunnen helpen, herhaalde hy. Denk er altijd aan, dat ik er alles ter wereld voor over zou hekben, om u te dienen, en dat ik altyd aan u zal blijven denken. Te een of anderen tyd zult gij u myn woorden herinne ren en dan mopt u niet vergeten, dat er ten minste één is, op wien u aan kan. Nacht of dag, waar of wanneer ook, als ik u kan helpen, dan zal één woord mij tot u brengen. Het klonk gevaarlijk als een lief desverklaring, terwijl de jonge win kelier zich boog over de dochter van de voorname Mis. Egerton en vaD aandoening zyn stem bijna niet meester was. Maar geen van beiden vatte het als zoodanig op. Christal weerde hem niet af noch toonde eenige minachting. Zij wist ternauwernood wat zy gezegd of hy geantwoord had, zij wist alleen, dat zy op een of andere onbegrijpe lijker wijze haar vertrouwen geschon ken had en dat zij er geen berouw over voelde. Toen zij weer sprak, was het op anderen toon, zonder hem aan te kijken. Ga nu als 't u belieft heen, zei Sydney Buxton, de Engelsche minister van posterijen, voerda gis teren het woord in een Protestantsche afgescheiden kerk te Londen, of trachtte het te doen, want de kies rechtvrouwen maakten het hem on mogelijk. Nadat tien vrouwen, wegens ordeverstoring, de kerk waren uitgezet en het leven aanhield, gaf de minister het op. MAROKKO. Te Larrache heeft weder eens een incident plaats gehad door het onoor deelkundig optreden van een tolk van het Duitsche consulaat aldaar. De Europeanen te Larrache, hadden door een dreigende houding van do Marokkaansche geregelde troepen in die stad aan de Pasja verzocht stap pen te doen, opdat deze troepen in den vervolge buiten de stad zouden kampeeren. Aan dit verzoek werd gevolg ge geven en toen eenige Marokkaansche soldaten zich weerspannig toonden, werden zy door de internationale politie gearresteerd in de gevangenis gezet en, als voorbeeldige straf, ge- geeseld. ToeD den volgenden dag wederom eenige „tabor"-sohlaten de stad binnen trachtten te dringen, en de internatio nale politie trachtte hen tegen te doen houden, bemoeide de tolk van het Duitsche consulaat er zich mede en beleedigde de soldaten van het Spaansch- Marokkaansche politiekorps. Toen dezen hem wilden arresteeren, nam hij de vlucht in het Duitsche Consulaat, waar de Spaansche officier van dienst zijn uitlevering kwam eischen. De consulaire agent weigerde. De Spaansche officier beklaagde zich daarop bij den bevelhebber van de Marokkaansche internationale politie, die van het gebeurde rapport uit bracht bij het corps diplomatique te Tanger. 1-Iet corps diplomatique nam een stemmig een motie aan, waarin de wenschelykheid werd uitgesproken, dat iedere legatie aan al haar consuls of consulaire agenten in de haven steden, waar de internationale politie is gevestigd, zou gelasten zorg te dragen, dat hun landgenooten de officieren en de soldaten der inter- ze. Goedendag. Zij zweeg even en voegde er toen snel bijDank u 1 Hij gehoorzaamde onmiddellijk en weer was zij alleen. HOODSTUK XIV. De ontdekking van Ivan Maiincourt dat Miss Ferris dezelfde was als Gil lian Wickham, dateerde niet van het oogenblik, dat hij haar handteeke- ning gezien had onder het testament vail Mr. Maiincourt. Hij had het ge zien op het vloeipapier, dat zy op Ryelands gebruikt had en daar was hij ook te weten gekomen, dat zij een afspraak gemaakt had met haar vader bij het logement van Mrs. Warner. Hij volgde haar dadelijk daarheen en meende, dat hij een heel eind op weg was een belangrijke ontdekking te doen. Als alles in den haak was, waarom werden dan beide getuigen verborgen, en waarom droegen zij valsche namen Hubert Wickham speelde een rol om de bloedverwanten van zijn overleden pleegbroeder het geld te onthouden, dat hun toekwam. Zijn medeplichtige in deze intrigue was zijn dochter, en Lambert was het werktuig van beiden. Wordt vervolgd.) -

De Eemlander | 1908 | | pagina 1