WEERBERICHT. Thermometerstaiid BINNENLAND. UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt vo«rm. 10.50 uur.) De Bildt, 31 October 1908. Hoogste barometerstand 773.6 m.M. te Stockholm laagste 743.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 1 September 1908. WindZwakke Zuidelijke tot O.- lyke wind. Gesteldheid van de luchtLicbt- bewolkt, droog weer, waarschijnlijk nachtvorst. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennacht F. 38 Hedenmiddag 12 uur F. 55 BULGARIJE. In de Sobranjé heeft Stamboloeski, chef van de Agrarische groep, welke 23 leden telt, gisteren een protest van de groep voorgelezen tegen de procla matie, waarbij Bulgarije tot koninkrijk is verklaard. In dit proLest wordt gezegd, dat de wijze, waarop de proclamatie is uit gevaardigd, zonder dat de Sobranjé was geraadpleegd, een schending van de grondwet is geweest, waarvoor de ministers moeten aansprakelijk gesteld. Spreker gaf tevens te kennen, dat de Agrarische groep obstructionistisch te werk gaat. De dagbladen bevatten een ano- niemen brief welke aan het Hof moet zijn ontvangen, waarin hot zooge naamde complot Sandansky tegen den Koning wordt onthuld. Een ernstig onderzoek is bevolen, waarvan de leiding is opgedragen aan den minister der politie Takef. PERZIË. Er zou j.l. Maandag een gewichtig feit moeten hebben plaats gehad in Perzië. Op dien dag zou, volgens de belofte van den Sjah, de kieswet afgekondigd worden. Volgens de bepalingen van die wet zouden dan de verkiezingen plaats hebben en Perzië zon weer in het be zit zijn van een Parlement. Geen Parlement als het vorige de Sjah zal zjjne kieswet wel aldus hebben inge richt, dat de oppositie weinig kans heeft. Maar dan toch zoo iets als eene vertegenwoordiging. Wij hadden in middels nog niet gehoopt dat by inder daad de noodige maatregelen had ge nomen voor de verkiezingen. Het is bekend, dat de Sjah geen vriend is van parlementaire vergaderingen en dat hij de eerste Perzische Kamer met kanonschoten heeft uiteengejaagd. Maar h(j zal wel iets moeten doen, want taooge geestelijken hebben uitgemaakt, dat in den Koran niets tegen een Parlement te vinden is, terwijl de geest van den Arabischen bijbel eer der gunstig schijnt voor parlementaire instellingen dan voor de persoonlijke regeering. Er is in den Koran iets democratisch. De Sjah heeft dan ook iets gedaan, vernemen we nu, en wat? De Parlementsverkiezingen in Perzië z(jn voor onbepaalden tijd uitgesteld. De Sjah bewerkt zijn onderdanen liever met kanonnen. Immers naar we verder lezen, zijn te Teheran 1000 Bachtiaren- ruiters aangekomen, die met zes kanon nen zullen trachten der nationalisten te Tebris de les te lezen. Gisteren maakten zij parade voor den Sjah. De Land bo u w-on ge val 1 en- we t. HetVolk verneemt, dat in Januari I 1909 opnieuw door de commissie van voorbereiding zal worden beslist of de landbouw-ongevallen wet, die reeds lang in de secties der Kamer is onderzocht, verder in de commissie behandeld en aan den minister van landbouw zal worden opgezonden. H u i s v 1 ij t. Twaalf afdeelingen van den Volksbond, Vereenigingen tegen drankmisbruik, hebben plannen ontworpen voor een Tentoonstelling van Huisvlijt. Het zijnAlmelo, Baarn, Breda, Groningen, Harlingen, Middel burg, Nijmegen, Veendam, ÏVildervank, Winterswijk, Zeist en Zierikzee. D r. W. J. L e y d s. De „Z. Afr. Post" deelt mede, dat dr. Leyds een bezoek gaat brengen aan Zuid-Afrika. Gezondheidsredenen maakten het voor hem zeer wenscbeljjk dezen winter nog ons guur klimaat te ontvluchten en in deze omstandighetd moet de aanleiding tot dit bezoek gezocht wordendan ook, in niet mindere mate, in den wensch om het oude land en de oude vrienden terug te zien. Het is nu omtrent 10 jaar geleden dat dr. Leyds zich het laatst te Pretoria bevond. DE SNEEKER VERKIEZING. Het R. Kath. Huisgezin vraagt, waarom de candidaat van rechts zich tegenover de antirev. kiesver. heeft moeten verbinden bij de periodieke verkiezingen in den volgenden zomer in geen geval een candidatuur te zullen aanvaarden. „Is dit geschied, omdat de heer Pollema lid van Gedeputeerde Staten is en men een vereeniging van lid der Tweede Kamer voor langer dan zes maanden ongewenscht achtte „Maar wat kan dan den heer Pollema hebben bewogen, voor die enkele maanden een zetel in de Kamer te wenscben „De partij uit den brand helpen kan niet als argument worden aan gevoerd, want er was nog een andere, zeer geschikte candidaat. „En het zou interressant zijn te weten, of indien deze, mr. Croles uit Leeuwarden, de meerderheid in de kiesvereeniging had gehaald, ook van hem de verbintenis zou geëischt zyn, zich in Juni a. s. te zullen terug trekken." HAAR THUIS. Een tweetal jaren geleden gaf het Utrechtsch Tooneelgezelschap van mevr. A. Roelofsen in Amicitia een opvoering van „Haar Thuis" van Hermann Sudermann en we hebben toen kunnen zien hoe erbarmelijk dit stuk kan worden verknoeid, zoodat de indruk dan ook beneden peil was. Maar gisterenavond hebben weervaren, dat er veel van het stuk te maken is, als het gespeeld wordt door hoog- fijn begaafde kunstenaars, wier dictie niets te wenschen overlaat en die ten volle beantwoorden aan de hooge eischen, die het stuk aan de mede spelenden stelt. En dat was gisteren avond by het gezelschap van Lier in alle opzichten het geval. In „Haar Thuis" wordt ons een zeer streng vader geschetst, een ge- pensionneerd overste, die door zyn overdreven strengheid en stijfheid zyn oudste dochter Magda het ouderlijk huis heeft doen verlaten. Als het scherm opgaat, heeft dat vertrek al 12 jaar geleden plaqjs gehad. Nauwelijks is het shuk een oogen- blik aan den gang of iedereen kan begrijpen, dat een jong levenslustig meisje met een eenigszins zelfstandig karakter, het onmogelijk lang in deze benauwende stjjve omgeving heeft kunnen uithouden. De schrijver tracht op allerlei manieren ons sympathie te doen gevoelen voor den gepension- neerden overste Schwartze, wij zien echter niets anders in hem, dan een lastigen en zeer driftigen huistiran, die een belachelijke idee toont te hebben van vaderlijk gezag door zyn volwassen dochters te behandelen als kleine kinderen. Als hoogste eisch stelt hij, niet, dat een kind een verstandig mensch in de maatschappij wordt, doch dat het steeds absoluut gehoorzaam blijft aan papa. In het eerste bedrijf is er in de stad waarin het stuk speelt een groot muziekfeest en nu blijkt, dat op dat feest Magda als gevierde zangeres on der een aangenomen naam zal op treden. Een sympathieke rol speelt in dit be drijf dominee Heffterkingk. Deze heeft vroeger liefde voor Magda opgevat, die echter niet door haar gedeeld werd. Om dien dominee is Magda dan ook haar huis ontvlucht. Heffteringk toont zich een edel mensch en weet den strengen Schwartze over te halen zijn verstooten ducbter weder aan te nemen. I In het 2e bedrijf wordt Magda ver wacht. Zij komt als een glorie de een voudige kamer binnenvallen en men gevoelt dadelijk, dat deze, aan groote weelde gewende vrouw, het in deze eenvoudige omgeving nooit lang kan uithouden. Haar bekrompen vader, niettegenstaande de harde les, die hij eens gehad heeft begint dadelijk weer met commandeeren, zoodat Magda na verschillende koudwaterstralen,er hard over denkt weer weg te gaan. De do minee weet haar echter in een wer kelijk schitterend mooi gesprek over te halen om te blyven. In deze beide bedryven treedt nog op, steeds vor mend le moment comique een zuster van Mevr. Schwartze, Franciska von Wendlowski, een onmogelijk bemoei ziek mensch, die gerust gemist had kunnen worden. In het 3e bedrijf is Magda onder het ouderlijk dak ingekwartierd, doch onder voorwaarde, dat niemand naar haar vroeger leven zal inforraeeren. Overste Schwarze is echter zeer nieuwsgierig iets meer te weten van Magda's leven. Deze nieuwsgierigheid wordt in hooge mate gaande gemaakt, als hij den heer Dr. von Keiler aantreft in een eenigszins zenuwachtigen toestand nadat deze een gesprek met Magda gehad heeft. jUit dat gesprek dat op het tooneel plaats heeft blykt het, dat Von Keller met Magda een liaison gehad heeft en dat er uit die ver houding een kind is geboren. Von Keiler heeft zich van de geboorte van die spruit niets aangetrokken en praat nu met Magda over koetjes en kalfjes, maar Magda geeft hem de volle laag en laat hem daarna als zij haar vader hoort aankomen alleen. De wantrouwende vader wil van Von Keiler weten waarom hij zoo zenuwachtig is. Beide heeren worden boos en Von Keiler geeft door zwijgen een heele boel te kenneneindelijk gaat hy na eenige plichtplegingen diep beleedigd heen. Als het 4e bedrijf aanvangt is de oude Schwaitze bezig in een zijkamer zijn dochter eens flink te kapittelen. Zijn vrouw klopt wel driemaal, doch hij hoort niets. Eindelijk komt hij te voorschijn, daarna Magda, weer een hevige scène, die goed afloopt, door het juist bytijds binnenkomen van den dominee. De overste schijnt nu door een duel de eer van zyn dochter te willen wreken, wij zien hem oefenen met een pistool, doch gelukkig voor hem heeft zyn rechterhand, dank zij een vroegere aanval van beroerte haar vastheid verloren, zoodat dit onmogelijk is. Magda is in dien tus- schentijd door den dominee overge haald om ter wille van alle omstan digheden, vooral om haar kind, Von Keiler te huwen. Deze nette heer komt daarna de hand van Magda vragen aan den overste, deze is erg gelukkig met den goeden afloop en belooft Von Keiler op eerewoord zyn dochter. Als echter daarna Magda met Von Keiler alleen is, blykt het, dat hij er niet over denkt om haar kind te erkennen. Zeer te recht is Magda daar zoo over veront waardigd dat zij hem de deur wijst, maar plots komt haar vader, en Magda snelt weg, in zeer opgewon den toestand. Na eenige formaliteiten verdwijnt ook de staatsraad. Nu wordt Magda geroepen en volgt de slotscène waarin de vader Magda voor een ultimatum stelt, èftrouwen, danmist zij haar kind öf niet trouwen dan breekt haar vader zjjn eerewoord. In haar wanhoop zegt zy dat Von Keiler niet haar eenige man is ge weest, hetgeen den overste zoo aan grijpt, dat hjj een pistool richt op zijn dochter maar van den schrik krjjgt hy een beroerte en sterft. Dit stuk bevat weinig handeling, lerwyl geen grootsche gedachten, die de aandacht spannen, worden geuit. Het moet dan ook zoo goed als geheel gedragen worden door de spelers. En dat was gisteren het geval. Zooals het door dit gezelschap werd gespeeld heeft het ons aangegrepen met een geweldige beroering en vooral het spel van mevr. Van LierCuypers als Magda zal menig oog vochtig hebben gemaakt. Deze fjjn besnaarde actrice gaf haar rol zoo geheel af en zoo juist ingeleefd, dat de geheele tooneelom- geving werd weggedoezeld en we daar een stuk leven zageo, een episode uit het ruwe, harde leven, niet op de plan ken maar in al de realiteit van het gebeurde. Vooral in de dialogen metds. Heff- terdingk en Von Keller was haar spel subliem. Mede zeker in verband met haar 25-jarig jubilé werd haar een bloemen hulde aangeboden een evenement in Amersfoort. Louis de Vries gaf als overste Schwartze eveneens uitmuntend spel, den oud-militair zouden we echter niet spoedig in hem herkend hebben. Vooral jin zyn onderhoud m?t Magda deed hij het tragische in zijn figuur prachtig tot zijn recht komen. En de derde hoofdpersoon, ds. Heff- terdingk vond een waardig vertolker in den heer Erfmann. Deze speelt een zeer sympathieke rol het geheele stuk door, een man tot wieu ieder zich moet aangetrokken voelen. Vooral in het tweede bedrijf was hij in zijn ge sprek met Magda, in welk gesprek heel mooie dingen worden gezegd, ge heel de man, die hij moest zijn, de dienaar der opofferende liefde. Wanneer we in het bijzonder aan dit drietal een eeresaluut brengen is het niet omdat we het spel der an deren minder goed vonden. Integendeel alle dames en heeren speelden prachtig mooi, ook de moeilijke rol van Dr. von Keller was bij den heer L. Gim- berg in goede handen. Het samenspel was uitstekend, de regie eveneens. Wie degelijk goed toontelspel wil zien, echte, ware kunst, verzuim6 niet hedenavond naar Amicitia te gaan, waar hetzelfde gezelschap, „Mijnheer en Mevrouw Mongodiu" geeft. De heer H. J. Groote Balderhaar ten Velde, ambtenaar ter secretarie te Hoevelaken is benoemd tot ont vanger dier gemeente. De anti-rev. kiesvereeniging al hier heeft besloten de candidatuur H. C. A. de Jong voor de Provinciale Staten over te nemen. Sedert eenigen tyd liepen er ge ruchten dat alhier een tweede jongens school zou komen. Thans wordt ons medegedeeld dat de Aartsbisschop zijne toestemming heeft verleend om een R.-K. jongens school voor M. U. L. O. te bouwen. De aanbesteding kan dezen winter nog tegemoet gezien, en op de school, die aan het driepuntje aan de Schim- melpenninckstraat zal komen te staan, zal zooveel mogelijk door ordebroeders onderwijs gegeven worden. Donderdagmiddag werd in het Hotel „de Bellevue" door de archi tecten van Essen van Zeggelen te Harderwijk voor rekening van dr. A. Koppen haar te Den Haafaanbesteed het bouwen van een dokterswoning met ziekeninrichting aan den Straat weg te Soesterberg. Van de 13 ingekomen biljetteD was de hoogste inschrijver H. van Norn te Hilversum voor f 20,950 en de laagste H. Keizer te Amersfoort voor f 15,320, wien het werk gegund is. A. D. Wegens periodieke aftreding van de heeren H. C. van Dam, S. J. van Duinen en H. Meursing, zal op 30 Nov. a.s. een verkiezing van 3 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken plaats hebben. De heeren H. C. van Dam en S. J. van Duinen wenschen voor een her benoeming niet in aanmerking te komen. Hedenochtend nam de kapitein J. A. F. Keetell afscheid van de offi cieren van het 5de Regiment. Toen hedenmorgen de knecht van den heer Kraaikamp, wonende aan den Heiligenbergerweg alhier, bezig was een wagen met pulp te vervoeren op het stationsemplacement, schrok het paard van de stoom van een locomotief. Het wilde op hol slaan en toen de knecht het poogde te grijpen, gleed deze uit op een stuk pulp, waardoor hij kwam te vallen. Paard en wagen gingen over hem heen, zoodat hij ernstig gekwetst werd aan hoofd en handen. By dr. Groneman werd hij verbonden. Aan de Ambachtsschool is tot leeraar in het timmeren en vakteeke- nen (vac. P, C. Blom) benoemd de heer K. Kooistra te West-Graftdijk. Tegen den verlofhouder S. uit de Sint-Andriesstraat is procesver baal opgemaakt wegens drankwet overtreding. Het politierapport vermeldt ge lukkig tot nog toe weinig bijzonders. De vroeger zoo woelige Vrydag ging ook nu rustig voorbij. Eenige per sonen werden onder de beurs opge borgen, terwyl tegen een uur heden nacht nog een man op het politie bureau werd gebracht, die zoo onder den invloed van sterken drank ver keerde, dat hy in het Havik was geraakt. Door eenige burgers werd hij weer op den vasten wal gebracht waarna hy in het politiebureau ge legenheid kreeg zyn roes uit te slapen. BRAND. Door onbekende oorzaak, de be woners waren afwezig, brak gisteren avond tegen half elf, brand uit in de plateelbakkerij van den heer E. Stof fels aan de Wilhelminastraat. Voorbij gangers zagen in een der vertrekken, naar men ons meedeelde, het labora torium, vlammen, afwisselend roode, blauwe en groene vlammen. Lang hadden ze niet te gissen wat dit voor buitengewoon iets was, want al heel spoedig laaiden de vlammen hoog op en bleek het geheele gebouw reeds in brand te staan. De verbazend snelle uitbreiding van den brand is niet te verwonderen daar in de bakkerij veel licht brandbare stoffen aanwezig waren. De brandweer was spoedig ter plaatse met vier brandkraan wagens. De spuiten waren niet aanwezig, daar in de omgeving van den brand geen water is op te pompen, zoodat al'een met de kranen op de waterleiding het blusschingswerk kon worden aange vangen. Maar de brandweer kon helaas weer weinig uitrichten. Spuitgasten waren er in voldoend aantal, materieel was overvloedig aanwezig maar water was bijna niet te krygen. Voor de zooveelste maal bleek weer de druk onzer waterleiding miniem te zyn. Een hoogte van 2 d 3 M. kon nauwe lijks worden bereikt, zoodat van het dooven van vuur dan ook geen sprake kon zijn. Een brandweerman had zich o.a. een gunstige plaats uitgekozen om water in de vlammen te werpen. Op een ladder stond hij, niet geheel ongevaarlijk, bezijden het brandende perceel, maar helaas, de capaciteit onzer waterleiding speelde ook hem parten. Uit de straalpyp kon net nog een waterstraaltje komen met een kracht van nog geen halven meter. Voorwaar treurig, diep treurig. Was het dan ook niet zulk stil weer geweest, dan had den zeker de huizen aan de Stations straat—Vlasakker weg groot gevaar ge- loopen en was een niet te o verziene ramp het gevolg geweest van het gebrek aan water in ditstadsdeel. Een groot deel van het publiek had pret, hoewel het van ergernis wel had mogen huilen, van de wanhopige pogingen onzer brand weer, om toch nog maar wat water in de vlammenzee te werpen. De brandweer treft o.i. echter geen schuld, de waterleiding bleek voor de zoo veelste maal in gebreke te zyn. De opperbrandmeester liet nog spuit no. 1 aanrukken en door nu de water leiding door den ketel te leiden, kon men door pompen althans één fiinken straal verkrijgen. Van blusschen was echter natuur lijk geen sprake meer. Met een on gekende felheid woedden de vlammen door het geheele gebouween aan houdende dichte vonkenregen steeg hoog op, en dreef, alles fantastisch verlichtend, over de huizen aan de Stationsstraat. Tegen twaalf uur scheen al wat brandbaar was in vlammen te zijn opgegaanhet vuur bedaarde toen althans aanmerkelijk. Zooals van zelf spreekt was op dezen kermisvrydag veel volk langs den weg en een talrijk publiek spoedde zich dan ook naar het terrein van den brand. Eenige leden van den Raad waren daar aanwezig, benevens de commissaris van politie, terwijl het blusschingswerk, onder leiding van den opperbrandmeester stond. De plateelbakkerij is totaal uitge brand, niets kon gered worden. Assu rantie dekt de schade. De belendende gebouwen kregen wei nig schade. Een muur, die het gebouw scheidde van den stal van den heer Wennekendonk, hield gelukkig stand, zoodat ook naar die zijde, de uitbrei ding van den brand werd voorkomen. PREDIKBEURTEN. van Zondag l November 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere. Herdenking der Kerkhervorming. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 9$ uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden. Voorm. 11 uur, Ds. I. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Voorm. 10$- uur, Ds. E. M. ten Cate. SOEST. H. v. d. V. alhier, die als verdacht van moord op zyne zuster in voorloopige hechtenis verkeerde, is, zoo meldt men ons, daaruit ontslagen en op vrije voeten gesteld. Na afloop der jongste raadszit ting werd den vertrekkenden gemeente secretaris, den heer Jonkergouw. in gelijke betrekking benoemd te Breda namens den raad door den heer Wilkens een fraaie pendule met candelabers aangeboden BAARN. Tot lid van het bestuur der Vereeniging tot Ziekenverzorging te Baarn, werd in de Vrijdagmiddag gehouden ledenvergadering gekozen mevr. H. C. van den Honert, geb. van Nauta Lemke.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2