DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 234. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMUNOEB". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Kinderbescherming. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. EEMLANDER Hoofdredacteur B>. G. RIJKE NS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van ailvertentiën en reclames van bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. V. Al,TA. Warraoesstraat 78—78 te Amsterdam. (Slot). Geheel iets aDders dan de ontzetting is de ontheffing van de ouderlijke macht. Reeds de naam duidt aan, dat hier iets anders, iels den ouders minder onwaardigs wordt bedoeld. Er kannen inderdaad gevallen zijn, waarin het den ouders niet aan goeden wil en be doeling ontbreekt, maar het hun nocb- tbans onmogelijk is, voor hun kinde ren te zorgen gelijk het behoort. Men zal zeggen, dat dan dergelijke, het goed raeenende, maar zwakke lieden wel geheel vrijwillig hun kinderen aan sterkeren en beteren konden toever trouwen. Doch het gevaar bestond dan juist weer hierin, dat de helderziend heid dezer ouders in wat het belang der kinderen medebracht, later plaats maakte, vooral als de kinderen grooter waren, voor nog scherpere:i kijk op hun, der ouderen, eigen belangen dan stond weer de opvoeder machteloos. Daarom heeft men in de wet de ont heffing gebracht, een maatregel om, met toestemming der ouders zeiven, hun voor goed de macht te ontnemen. Op eigen houtje kunnen de ouders dit echter niet doen. De eisch tot ont heffing moet uitgaan van de Voogdij raad of van het Openbaar Ministerie en deze lichamen hebben dus over de wenschelijkheid in elk afzonderlijk ge val hun woordje te spreken. De ouder echter moet het goedvinden de ont heffing neemt nooit het karakter van ontzetting aan. De Voogdijraad, één in ieder arron dissement, is een college van achtbare menschen, dat een soort van opper toezicht houdt over alle zaken die minderjarigen betreffen. Deze raad kan ontzetting en ontheffing vragen de kinderen kunnen hem voorloopig worden toevertrouwd hij oefent toe zicht uit op de gestichten-voogdij. Zelfvoogdij heeft deze Raad nooit. Ook de voogdij door vereenigiDgen, weeshuizen enz. gevoerd, is thans by de wet geregeld. We zyn sedert de jaren der quaestie v. Deth-Neerbosch veel vooruitgegaan en menschen als een Caljé kunnen maar niet meer een weesinrichting (naar het engelsch.) 48 Zy ziet er verwaarloosd uit, stemde Anthony toe, een blik om zich heen werpend. Toen ik nog thuis was, zorgde ik natuurlijk voor alles, maar nu ik hier alleen 's avonds ben, is er niemand, die er voor zorgen kan. Waarom zorgt Violet niet, dat het gedaan wordt? Het zou beter zijn dan in huis te zitten kniezen. Ik heb nooit een meisje zéé veranderd gezien. Veranderd Vindt je dat riep Anthony uit. Violet verzekert mij, dat zjj iederen dag uitgaat Uitgaat I riep Cesar verwijtend. Och, zij heeft hier geen positie, dat ontbreekt haar I Zy wordt vernederd zelfs in de oogen van de dienstboden 1 Veranderd I Nu, dat zou ik denken. Anthony zweeg en toen Cesar bem van ter zyde aankeek, zag hy, dat zijn gelaat ongewoon bleek zag en een harde, stijfhoofdige uitdrukking had. Nooit heeft hij geraden wat een onduldbare zielsangst hij had uit te staan. oprichten, zonder dat hierop behoor lijk toezicht is. De kinderen worden door den rech ter aan de vereeniging of stichting toevertrouwd; de laatste wordt dus wettig voogd. Daarbij is het toezicht over haar geregeld geworden. De toe ziende voogd blyft, in zyn ambthy mag eens per week het kind bezoeken. De voogdijraad en de officier van justitie hebben te allen tijde viijen toegang. Ook de vrouw is op dit gebied, waai op zy volkomen te huis behoort, gekend. Zij kan voogdes worden, ook voor andere dan haar eigeu kinderen in de verhooren van bloedverwanten heeft zy stem in het kapittel. Tot zoover wat het civiel-rechte- lyko van de tegenwoordige wetten betreft. Wat het strafrechtelijke aangaat, het volgende. Vroeger kkonden ouders of voogden, als de rechter toestemming gaf, hun kind, als het nog geen vyitien jaar oud was, voor drie maanden, en als het ouder was voor hoogstens één jaar in verzekerde bewaring doen stel len, op zoodanige plaats als de iechter goed oordeelde Afgezien van huiselijke tuchtiging, was dat hel etnige middel, dat zij konden aangrijpen. Maar welke vader of moeder zou zyn kind gevangen doen zetten, als bet alleen kon geschieden in een „huis van bewaiing", waarin ook moorde naars, dieven, dronkaards, enz. in verzekerde bewaring worden gehou den, terwijl een volkomen afscheiding in die huizen onmogelijk is. En toch is het soms hoogst noodig, kindeien, die zich aan vermaningen en straffen der ouders niet storen, of die noodzakelijk uit het huisgezin moeten veiwyderd worden, in een gesticht of verbeterhuis te kuDuen plaatsen. In het meergenoemde rapport van het Nut was deze wensch ook reeds uit gesproken, terwijl het voor kinderen, voor wie etn dergelijke maatregel, een eenigszins langdurig verblijf in een rijksopvoedingsgesticht, niet noodig is, andere instellingen, zooals verbeter- scholen, noodig achtte. De wet heeft dezen wensch ver vuld er z(jn tuchtscholen opgericht. Behoort deze plaats jou niet toe? vroeg Cesar eindelyk, terwijl hjj staan bleef en zyn schoonbroeder in het ge laat keek. Me dunkt, Cesar, dat wjj beter deden dat onderwerp te laten rusten, zei Anthony. Jfj begrijpt niet, hoe de zaken staan, en ik heb geen vryheid, dat uit te leggen. Wy maken elkaar maar verbitterd, als wy hierover nog langer spreken. O, natuurlijk, zooals je wiltl zei Cesar koeltjes. Maar Violet is toch mijn zuster, zie je. Zy is mijn vrouw, ik zal alles voor haar doen, wat in mijn macht staat. Dan doe je dat al op een heel vreemde manier, naar 't mij voor komt. Maar ik zal er niet meer over spreken. De wandeling was niet van de aan genaamste, en beide jonge mannen waren blij toen het tijd was om naar binnen te gaan. Violet had een heel eenvoudig, en naar het Cesar toe scheen haastig en mager maal klaar gemaakt. Hjj meende Anthony te hooren zeggen, dat zy voor wat dege lijkers had moeten zorgen, en ving iets van haar antwoord op over „je moeder" en „gewaarschuwd geen crediet meer te geven". Daarna keek Anthony somberder dan ooit en ofschoon hij trachtte het In deze scholen kan de rechter el- ken deugniet brengen, beneden de achttien jaren, voor den tijd van minstens een maand en ten hoogste voor éen jaar. Ook ouders of voogden, die met hunne pupillen geen raad weten, kunnen dezen daar een poos GDder dak krijgen, na bekomen rech terlijk bevel op kosten van de ouders of van het kind en in geval van kennelijk onvermogen op kosten van den Staat. De strenge tucht, op deze scholen moet afschrikwekkend werken voor anderen en hier kunnen de kinderen volgens hunne ontwikkeling worden ingedeeld en onderwijs ontvangen, terwijl tevens al het mogelijke kan worden gedaan, om de slechte kiemen in hun ontwikkeling te smoren en de opvoeding ten goede te leiden. Deze scholen vervangen de voor de jeugdige dwalenden ziel en lichaam doodende gevangenis. Zij doen, wat ouders of voogden niet kunnen den jongen of het meisje terug brengen op het rechte pad en hun een ferme dosis levensmoed en beter inzicht meêgeven bij het verlaten van de stichting. In vier klassen worden de kinderen verdeeld en opvoedkundig behandeld en toch zoo, dat zjj voelen, dat het verblijf een straf is. „De rechter moet het recht hebben van berisping", aldus een wensch ook neergelegd in het Nutsrapport. Welnu, de wet heeft er in voorzien. De piesident van de rechtbank of de kantonrechter kan aan den beklaagden deugniet een berisping toedienen, metal ofjtiiet veimaningenjaan oudersof voog den. De gunstige gevolgen van deze manier van handelen, die dezelfde vooideelen biedt als de voorwaarde lijke veroordeeliDg, maar er de nadeelen van mist, zijn gebleken in België, Zwitserland, Noorwegen, en andere landeD. De terispiDg kan groote op voedende waarde hebben en een prikkel zijn ten goede, vooral daar, waar van berouw blijk wordt gegeven. Wie eenmaal ernstig berispt is, weet, dat wanneer hij weer iets misdiijft, zyn eerste schuld hem zal toegeiekend wordeD, terwijl bij goed gediag, de eerste misstap geheel in het vergeet boek zal rakendat kan hem dus gesprek gaande te houden, en Violet allerlei pogingen aanwendde, om haar vroegeie vroulijkheid ten toon te sprei den, bleef er een gedrukte stemming heerschen. Cesar vertelde iets van zyn eigen omstandigheden en tot zyn verbazing brak Violet plotseling in een stroom van tranen los, toen hij met een enkel woord sprak over hetgeen hij uitge staan had, voor hy zijn tegenwoordige betrekking kreeg. Hy sprong op en ging naar haar toe, verschrikt door haar hevig snik ken. Kom, Violet, zei hij, over haar heenbuigend, het duurde maar een paar weken, en ik ben nu gelukkiger dan ik ooit geweest ben 1 Ik zou alleen willeD, dat ik jou mee kon nemen om eens wat verandering te hebben, Het zou zoo heerlijk zyn, als jfj eens wat voor my kon huishouden. Neen, neen I zei ze, haar aan doening even snel bedwingend als zjj er aan toegegeven had. Ik ben een heel slechte huishoudster. Ga zitten, Cesar, en vergeet dat ik zoo dwaas was. Ik zou zoo graag alles weten omtrent Mr. Curzon, hoe hjj zelf en hoe zijn huis er uitziet, enz. Cesar vermoedde, dat zy doorbab belde om het gesprek zoo gauw mo gelijk een andere wending te geven. Hy deed zyn best haar te helpen, steeds eene aansporing blijven om niet van den goeden weg af te dwalen. De twee strengste b palingen behalve boete, die ook is toegelaten die men op jeugdige boosdoeners kan toepassen zyn ten eerste eene gevangenisstraf voor een dader tus- schen de zestien en achttien jaar en ten tweede kan een jongeling, zonder toepassing van straf „ter beschikking van de regeering" worden gesteld. Indien de rechter namelijk vindt, dat het kind, waarover hij recht moet spreken, zoodanig in de strikken van leven en omgeving is verward, dat alleen de krachtige vuist van den Staat hem daaruit zal kunnen redden, dan is de beste maatregel, dat alle andere besmette en kwaaddoende handen van den jongen worden afge houden. Hij komt dan tot aan zyn meerderjarigheid onder Staatsgezag. Van Rykswege wordt hij nu geplaatst in een rijksopvoedingsgesticht of in een gesticht van een der particuliere vereenigingen, die zich daartoe be schikbaar stellen. Deze laatste inrich tingen kunnen, mits zy voldoen aan de door de wet gestelde eischen, ook subsidie van don Staat krygnn. We spraken boven van voorwaar delijke veroordeeling. Deze, die wjj zeer wenscheljjk zouden achten ook voor volwassenen, is ten aanzien van kinderen ingevoerd. De rechter kan den overtreder ver- oordeelen tot „tuchtschool met een proeftijd", dat wil zeggen, dat, als de deugniet binnen den proeftijd van een of twee jaar nog weer kwaad doet, dan gaat hy de gevangenis in. Hetzelfde is mogelijk bij gevangenis straf, De rechter kan een jongen delinquent veroordeelen tot gevangenis en tot dwangopvoeding, d.i. het stellen ter beschikking van de regeeiïng, dé gevangenisstraf uit te voeren, nadat de veroordeelde van rykswege is op gevoed. Dat kan, omdat de gevangenis straf hier voorwaardelijk is opgelegd. De minister kan, als de veroordeelde zich goed gedraagt in zyn opvoedings- tijd, zijn gevangenis opschorten. De joDgen blijft dan onder toezicht der politie. Maar is de duur der straf ver- ioopeii, of is hy 25 jaar geworden, dan is hy vry. maar toch had hij nooit zulke onaan gename uren doorgebracht als liy tijdens zyn verblijf op Elmwood be leefde. Met een zeer bezwaard hart ging hy naar Oakhurst terug. HOOFDSTUK XVI. Toen Cesar Malincourt weer aan 't werk was, werd hy onophoudelijk vervolgd door pynlyke herinneringen aan zjjn bezoek bij Violet. Hij-dacht er over den raad van Bentram Cur zon in te winnen, maar schrok er voor terug om een jongen man en vreem deling deelgenoot te maken van de ongelukkige positie van ieman,d die hem zoo lief was. Hy verweet zich zelf streng, dat hij niet eerder naar haar was gaan kijken en besloot niet te rusten vóór hy haar op een of an dere wjjze kon helpen. Een paar da gen later had hij plotseling een inval. Nancy is de rechte er voor dacht hij. Ik kan alleen maar plannen maken, maar zy zal er uitvoering aan kunnen geven. He: duurde echter noch eenigen tijd, eer bij gelegenheid had haar een brief in de hand te spelen. Hy wilde haar een duidelijk beeld geven van den stand van zaken op Elmwood, op dat zy het niet bjj verrassing te we ten zou komen, zooals bij hem het geval was geweest. Het was van het Ten slotte nog iets over de „pa tronage". De wet kent de opdracht aan men schen of vereenigingen, die daartoe zich aanbieden, van een toezicht te houden op de kinderen, die voorwaar delijk uit de dwangopvoeding zyn ont slagen. De patroon is dan de leider van den ontslagen deugniet geworden en deze laatste zal verplicht zyn zich naar den wil van den patroon te ge dragen. Dit stelsel van patronage is van groot nut, omdat hot zorgt, dat de verpleegden niet in een verderfelyk milieu terugkeeren, waardoor de vruch ten van opvoeding geheel zouden ver loren gaan. Door de patronage kunnen velen geholpen en afdoende gesteun^ worden, die anders wellicht in deh strijd, om zich een nieuw leven inde maatschappij te veroveren, zouden gevallen zijn. De Kinderwetten zyn ten zegen voor het kiud in het algemeen, maar ook voor de maatschappijwant het gevaarlijkste voor den eigendom, de zedelijkheid en het politiek leven is de onwetende, arme, onopgevoede en verwaarloosde jeugd, die opgroeit tot misdadigers, oproermakers en werk tuigen van volksmenners. Die categorie wordt door de Kinderwetten zeer be perkt. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Er is weder een wolkje bijgekomon aan den politieken hemel. Ditmaal is het de verhouding tusschen Frankrijk en Dnitschland, die minder goed dreigt te worden. Men kent het incident van Casablanca. Dat zou aan een scheids- geiecht worden onderworpen. Maar nu komt Duilschlaud en zegt, dat Fran krijk in elk geval eerst zyn spijt moet betuigen over het gewelddadig op treden zijner soldaten, omdat een Duitsch convooi is aangevallen eu dus de Duitsche vlag is beleedigd. Verder neemt Duitschland het scheidsgerecht aan op het punt van recht en feiten. Frankrijk is het hiermede echter niet eens. Den toestand besprekende brengt de Temps in herinnering, dat Frankrijk grootste belang, dat zoo'n brief in geen andere handen zou komen dan die van Nancy zelf en, zooals de za ken nu stonden, was er groot gevaar in zoo'n brief aan de post toe te ver trouwen. Hij besloot daarom Bertram in den arm te nemen. Ik heb je immers gezegd, zeide hij tot hem, dat myn vader mij zon der een shilling op zak de deur wees, toen ik weigerde tegen dat ongelukki ge testament van myn oom te protes teeren, en hij heeft bepaald, dat nie mand in zyn huis brieven van mij mag ontvangen. En nu beu ik er on langs over beginnen te denken, dat die nonsens my toen niet kunnen be letten, mijn zusters te laten weten, hoe ik het maak. Violet myn oud ste zuster heb ik nu een paar da gen geleden ontmoet, maar met Nan cy kan ik heeleinaal met in betrekking komen, omdat ik haar niet kan schrij ven. Nu vraag ik mij af, hoe ik haar goed en wel een brief in haar eigen handen zou kunnen spelen. - Geef hem mij, zei Curzon. Ik zal zorgen, dat Miss Malincourt en nie mand anders den brief krijgt. Als je hem aan my wilt toevertrouwen, dan zal ik morgenochtend naar het huis vaa,je vader ryden en vandaar kan ik dan naar de stad gaan. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1