/EERBERICHT. Thermometerstand B1NINENLANO. UIT DE PERS. 8>Ta uSMEUYVS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET IONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 5 November 1908. Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te Dunrossnesslaagste 757.1 m.M. te Biarritz. Verwachting tot den avond van 6 November 1908. Wind Zwakke wind. Gesteldheid van de luchtNeve lig tot bewolkt, weinig of g en neer slag. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennacht F. 40 Hedenmiddag 12 uur F. 44 reeds blijk heeft gegeven van een ver dienstelijken geest van verzoening door toe te stemmen in een scheids rechterlijke beslissing. Sedei t dien heeft Duitschland echter steeds meer hin derpalen in den weg gestold. Bülow heeft behoefte aan een succes na de week van verwarring. De Temps vat aldus de desiderata van Frankrijk samen: le Een scheids rechterlijke beslissing over de geheele kwestie; 2e Weigert Frankrijk z(jn officieren en soldaten, die hun plicht deden, te berispen 3e Diep en oprecht overtuigd, dat een regeling in der minne mogelijk is, zal Frankrijk niets toegeven aan den veldtocht van on rechtmatige eischen. De minister Cleineiiceau heeft giste ren in de wandelgangen der Kamer gesprekken gevoerd met de li iders der politieke groepen en eon aantal afge vaardigden der meerderheid. In de parlementaire kringen bluft men de houding van het kabinet algemeen goedkeuren. Het woidt be'estigd, dat het kabinet vast besloten is zijn zium- wjjze in de zaak der deserteurs niet te wijzigen, een zienswijze, die door de verbonden mogendheden is goed gekeurd. De steun, dien het kabinet bij het parlement ontmoet, zal ten op lossing der tusschen Frankrijk en Duitschland gerezen moeielijkheden gemakkelijker maken. De Figaro geeft aan haar gewoeleu in de volgende bewoordingen lucht „Die beminnelijke mijnheer von Bülow, heeft de oplossing van de bin- nenlandscbe Duitsche crisis gevonden. Hij zoekt ruzie met ons naar aanleiding van het geval met de deserteurs te Casablanca. Wij zijn de speelmak kers die men slaat als de prins iets verkeerd heeft gedaan. Wij moeten gekasteid worden, dank-u zeggen en verontschuldigingen maken, omdat het keizerlijke gesprek in de Daily Tele graph niet juist de verwachte uit werking heeft gehad. DUITSCHLAND. De met spanning verwachte rede van den Rijkskanselier is gisteren in den Rijksdag uitgebleven. Wel hebben de nalionaal-liberalen, de vrijzinnige volks partij, de sociaal-democraten en de conservatieven interpellaties aange kondigd betreffende de openbaarmaking van de keizerlijke interviews. Men zal dus nog een weinig geduld moeten oefenen. SERVIË. Particuliere telegrammen door de Frankfurter Zeitung uit Belgrado ontvangen, geven een denkbeeld van de spanning die daar op 3 November jl. heerschte. In de kazernes stonden de troepen marschvaardig, sterke patrouilles bewaakten den Douau, en de bevolking van de hoofdstad bleef gedurende den ganschen nacht op de been. Dit alles ten gevolge van een loos gerucht als zouden de Oosten- ryksche troepen in beweging gezet zijn. Maar er is meer gebeurd. Een al te vurig Servisch patriot heeft getracht de op de Donau liggende Hongaarsche monitors in de lucht te doen sprin gen en werd gevangen genomen. De man, een heereboer, Maloesewitch, bekende alles. De monitors liggen in den laatsten tijd voor Peterwardin en niet meer voor Belgrado. Zondagnacht ontdekte de wacht aan boord brandende licha men, die op de schepen aankwamen. Het mocht niet gelukken de(n) dader(s) te betrappen. Op het oogenblik schijnt het te Belgrado rustiger te zijn geworden, maar uit dit alles blijkt, hoe weinig noodig is om tot een conflict te ge raken. FRANKRIJK. Uit Parijs wordt aan de Westminster Gazette gemeld, dat de Fransche Minister van Marine Piccard, plan heeft aan de Kamer buitengewone marinecredieten te vragen ten bedi age van S00 mill, francs te verdeelen over acht jaar, om de Regeering in staat te stellen haar vlootprogram, de con structie van nieuwe oorlogsschepen en de reorganisatie der oorlogswerven, ten uitvoer te brengen. MAROKKO. Nu alle Mogendheden het eens zijn geworden over de erkenning van Mouley Hafid als Sultan van Marokko, worden de noodige maatregelen getrof fen, opdat de deken van het corps diplomatique te Tanger, hem in kennis kan stellen met de beslissingen van de Mogendheden, die de akte van Algeciras onderteekenden. Toelating tot de Kon. Mil. Academie. Een wetsontwerp is ingediend, dat de strekking heeft om de toevloed van adspiranten voor een plaatsing aan de Koninklyke Mili taire Academie te vergrooten. In de toelichting zeggen de ministers vau Oorlog en van Koloniën o. a. dat het getuigschrift eindexamen H. B. S. met jarigen cursus voldoende waar borg oplevert, dat de bezitter het onderwijs aan de K. M. A. met vrucht zal kunnen volg ;n. Zij willen echter nog verder gaan en het gebruikelijke toelatingsexamen geheel doen ver vallen. De cadetten, leerlingen van het 2de studiejaar der cadettenschool, leggen aan de cadettenschool een overgangs examen naar de Koninklijke Militaire Academie af, loopende over de vakken of de onderdeelen van vakken, waarin gedurende dat studiejaar onderricht is gegeven. Burger jongelieden mits physiek geschikt die kunnen overleggen het diploma eind-examen H. B. S., het diploma „Staatsexamen" tot toe lating aan de Universiteit en het diploma tot toelating aan de Technische Hoogescbool, worden tot de Academie toegelaten voor het leger en het wapen hunner keuze. Zyn er voor eenig wapen meer adspriranten dan plaatsen, dan moeten die adspiranten zich onderwerpen aan een rangschikkingsonderzoek. Het rangschikkingsexamen zal loopen over wiskunde [n.l. rekenen, stelkunde met gonio- en trigonometrie, meetkunde en beschrijvende meet kunde,] geschiedenis. Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Engelsche taal [geen letterkunde]. De Amsterd am s c h e ont- slagquaestie. Naar Het Volk verneemt, zal de beer Gulden tot den Amsterdamschen gemeenteraad het verzoek richten hem gelegenheid te geven door te gaan met de stortingen in het gemeentelijk pensioenfonds voor weduwen en weezen. Immers volgens de bepalingen van dat fonds kunnen eervol ontslagen ambtenaren, die meer dan tien jaren in gemeentedienst z(jn geweest, tot zulke doorbetalingen het recht verkrijgen. Van de drie onsla- genen nn is Gulden de eenige, die langer dan tien jaren dienst bad en men herinnert zich, dat de wethouder bij het algemeen begrootingsdebat ver zekerde, dat in het ontslag der drie ambtenaren niets oneervols gelegen is, zegt het blad. De nieuwe postzegels. De nieuwe postzegels van 15 en 20 cent zullen respectievelijk gedrukt zyn in rood met blauwe omlysting en in lila met groene omlysting. De zegels zullen aan de postkantoren eerst wor den uitgegeven, nadat de op de kan toren aanwezige voorraden eenkleurige zegels van bedoelde waarden zullen zyn uitgeput. Door den tweekleurigendruk van de zegels van 15 en 20 cent zullen de veel voorkomende vergissingen met postzegels van 71/, resp. 22cent worden voorkomen. Archieven. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten in de onder scheidene provinciën onder meer het volgende schiijven gericht: Het voortdurend aangroeien der archieven is reeds sinds jaren voor de gemeenten een groote last geweest en sedert vooral in de laatste halve eeuw de massa beschreven papier overal zoozeer toeneemt, zal dit be zwaar op den duur zich meer en meer doen gevoelen, zoodat het te vreezen is, dat vooral kleinere gemeenten er toe zullen moeten komen zich op een of andere wijze van de papiermassa te ontdoen en alsdan het gevaar be staat, dat tegelijk met het waaide- looze ook het nuttige wordt opgeruimd. Ter bevordering nu van een ooi- deelkundige vernietiging van de be scheiden der gemeentebesturen, die op den duur niet bewaard behoeven te blyven, is overeenkomstig de voor stellen vaa de Vereeniging van archi varissen in Nederland eu den alge- meenen rijksarchivaris door Zijne Exc. een lijst vastgesteld, die zoodanige stukken vermeldt. De minister heeft het voornemen de lijst alle 5 of 10 jaren te doen herzien en heeft verzocht de gemeente besturen aan te bevelen, in geval zy wenschen op te doen ruimen, wat niet bewaard behoeft te blyven, die lijst ook ten opzichte van de daarin aan gegeven termijnen als leidraad te bezigen. Indien het gemeente-archief aldus de minister zich niet in geheel geordenden toestand bevindt, zal het uitzoeken van stukken, vooral van ouderen datum, met veel zorg moeten geschieden en is deskundige voor lichting gewenscht. Voor zoover by die schifting des kundige voorlichting verlangd wordt, is de minister bereid den rijksarchi varis op te dragen, die te verleanen. De kosten daervan zullen niet ten laste van de gemeenten worden gebracht. WERKLOOSHEID EN OPENBARE GEZONDHEID. In het Novembernummer van het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne, wordt door R(uysch.) naar aanleiding van het werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer herinnerd aan 7 en 8 der Woningwet, waarbij zoowel aan de gemeenten het recht wordt gegeven aan vereenigingen rentedragende voor schotten te verleenen voor verbetering van bestaande woningen als voor den bouw van nieuwe woningen, terwijl daarbij tevens aan de Regeering het middel in de hand is gegeven voor het verleenen van voorschotten uit 's Ryks kas gemeenten te helpen, die daaraan behoefte hebben, om hen in de gelegenheid te stellen bouwver- eenigingen, vennootschappen en stich tingen, in het belang der volkshuis vesting werkzaam, door voorschotten financieel te steunen. Ook is de ge meente bevoegd zelf te bouwen als het particulier initiatief te kort schiet. Hoe weinig werd tot heden van deze uitnemende bepalingen gebruik gemaakt en toch hoe hoog noodig is het, dat in het belang van volks huisvesting en volksgezondheid deze bepalingen ruime toepassing vinden. De schrijver vraagt nu, of het onder de gegeven omstandigheden niet op den weg der Regeering zou kunnen liggen de bestaande hindernissen, voor zoover dit in haar macht ligt, op te heffen en daarna de gemeentebesturen, waar noodzakelijk, tot het bouwen of bevorderen van liet bouwen van ar beiderswoningen te prikkelen En zou het niet wenschelijk zjjn vraagt hij verder de bepalingen der Wo ningwet in dien geest te wijzigen, dat gemeentebesturen, die voortdurend niets doen tot verbetering van slechte woningtoestanden door hooger gezag gedwongen kunnen worden zich voor dat doel financieele offers te getroos ten Maar de overheid kan meer doen. Ook in ander opzicht kunnen door werkverschaffing de sanitaire belangen krachtig worden gesteund en ook dit kan door de Regeering worden be vorderd. Ook hierop werd reeds in de Tweede Kamer gewezen. De schrijver herinnert dan aan het voorbeeld van België, waar op gemeen schappelijke kosten van gemeente, provincie en Ryk, sanitaire werken van allerlei aard worden aangelegd, byv. het aanleggeu van wei ken voor watervoorziening en rioleering, ver legging, verbetering en vergrouting van begraafplaatsen, de bouw van volks- en schoolbaden enz. Gaarne toestemmend, dat men in een land als het onze niet plotseling van stelsel, van „laisser faire laisser aller" verandert, en dat er weinig kans is, dat Rijk en provincie ten onzent op eens dezelfde mildheid zou den betrachten voor het mogelyk maken van het ondernemen van werken in het belang der openbare gezondheid, gelooft de schryver toch, dat er wel iets meer van hooger hand waie te doen dan thans geschiedt. Vooral op het gebied van volkshuisvesting, water voorziening en rioleering ware dit hoog-t gewenscht. Do toestanden, die te dien opzichte in tal van gemeenten bestaan, zijn allertreui igst en wanneer de werk loosheid dienen kan om hier nieuw leven te wekken en nieuwe toestanden van activiteit te voorschijn te roepen, zou de werkloosheid voor de openbare gezondheid even heilzaam kunnen zijn en even krachtige bondgenoot als de cholera en de pest. Gisteienavond zat het 10-jarig dochtertje van zekere V. uit de Groote Haag op een bestelwagen van Van Gend en Loos. Aan de waarschuwing van den voerman om van den wagen te gaan gaf het kind geen gehoor, waarop hij een stuk hout met spijkers nam en er het kind mee naar't hoofd gooide, waardoor een diepe wonde ont stond. Hevig bloedende werd 't kind by dr. Schreuder verbonden. Op Zondog 8 November a.s. zal onder le.ding van den jagermeester jhr. G. E. de Geer naby Amersfoort een jachtrit worden gehouden. Meet te 11 uur vóór Hotel „De Berg." Na afloop gemeenschappelijke lunch iq het Hotel Nas te De Bilt. Te Deventer slaagden gisteren voor het examen vrjje- en orde-oefe ningen der gymnastiek de dames S. van Spiegel, J. C. Butselaar en R. de Vries, leerlingen van de Rijks- Nor maallessen alhier. Voor de Afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestantenbond zal Dinsdag 10 Nov. a.s. in de Remon- strantsche kerk als spreker optreden prof. dr. B. D. Eerdmans uit Leiden met het onderwerp Oostersch leven en Oostersche toestanden. Men schrijft ons Woensdag 28 October 11. werd een der paarden van Heer J. v. Vol lenhoven ziek, van dien aard, dat het Vrijdag moest wordeu afgemaakt. Het vleesch werd door den Rjjks- veearls, den Heer Van Haselen, voor de consumptie afgekeurdhet dier werd I j Meter diep begraven. Een gedeelte der paardenslagers hier ter stede schynt met dit feit bekend te zijn geworden, want na drie dagen in den grond gezeten te hebben, dus Maandagnacht, werd hel kadaver uit den grond gehaald en naar Amers foort vervoerd, alwaar het zeer waar schijnlijk voor menschelijk gpbruik ten verkoop zal worden aangeboden. Amersfoortsch paarden vleesch-etend- publiek wees dus voorzichtig. Bij informatie is gebleken dat der gelijke schandalen veel voorkomen n.l. invoering van afgekeurd vleesch. Het zal dus tijd worden, waar zoo veel voor de volksgezondheid wordt gedaan, dat onze vroede mannen eens beginnen te denken over de oprichting van een abattoir. De heer J. van Heerde, hoofd der openbare lagere school te de Bilt en de heer P. Miedema te Utrecht, zijn door den directeur van den land bouw aangewezen om les te geven in de bemestingsleer aan de miliciens in de kazerne te Amersfoort, welke lessen zullen worden gehouden in de maanden November, December en Januari. Gisterennacht is aangehouden een zekere D. v. E., die na het plegen van diefstal met inbreking, in de maand Juni van dit jaar, de wijk had genomen naar Duitschland. Hy is heden aan de justitie te Utrecht overgegeven. Vanmorgen werd door de politie procesverbaal opgemaakt tegen een jeugdige dienstbode, die in de Lange- gracht vuil en afval wierp. De politiepost aan den Soester- weg werd heden in gebruik genomen. INDUSTRIE- en HUISHOUDSCHOOL, Gisterenavond hield de vereeniging Amersfoortsche Industrie- en Huis houdschool" een algemeene ledenver gadering in het schoolgebouw, Beeke- steinsche laan 23, onder voorzitter schap van den heer T. Sanders. De vooizitter opent met een woord van gelukwensch de vergadering, nu deze in het eigen gebouw wordt ge houden. Dit gebouw legt tevens grooter verantwoordelijkheid op de leden en het bestuur. Naar de voorzitter hoopt zal hier nog veel kunnen worden ge- daan voor den bloei van het vakonder wijs voor de vrouwelijke jeugd. Hierna leest de secretaris de notulen der vergadering van'20 Februari 190S, die worden goedgekeurd. Punt 1. Begrooting 1909. De voorzitter deelt mede, dat volgens art. 9 van de Statuten de begrooting 14 dagen ter visie heeft gelegen. De ontvangsten worden geraamd als volgt: Subsidiën, Ryk- Provincie en Gemeente f 10000, contributie eu vrijwillige bijdragen f050, schoolgel den f 3000, verkoch te spijzen en af geleverd werk f 1200; totaal f14.850. De uitgaven bedragen tracteinenten f 6050, concierge en dienstboden f 745, onderhoud terrein en gebouwen f 100, leermiddelen, schoolbehoeften en mate rialen f 225, vuur, licht en water f875, belasting en assurantie fSo, rente en aflossing f 3608,50, drukwerk, schrijf- loon en kantoorbehoeften f 100, levens middelen f 2906,25, diversen f 100 en onvoorzien f60,25, totaal f 14.850. De schoolgelden zijn f750 lager dan vorig jaar, terwijl enkele uitgaven hooger moeten geraamd worden met het oog op het nieuwe gebouw. De voorzitter wijst er nog op, dat het zeer wel mogelyk kan zijn, dat sommige posten zullen worden over schreden maar het bestuur beeft zoo goed mogelyk naar de reeds bestaande gegevens in het nieuwe gebouw de begrooting saamgesteld. Niemand verlangt liet woord er over, waarna de begrooting wordt vast gesteld. 2. Benoeming Commissie rekening en verantwoor ding 1908. Het bestuur stelt voor te benoe men Mevr. Hoog en de heeren W. H. Kam en L. Luykx en als plaatsver vanger den lieer J. C. v. d. Meer, die door de vergadering worden gekozen. Mevr. Hoog neemt de benoeming aan, terwijl aan de heeren Kam, Luykx en v. d. Meer bericht zal worden gezonden. 3. Verkiezing van vier bestuurs leden wegens periodieke aftreding van mevr. M. J. HeyligersReinhardt, mevr. J. F. O. H. Tromp \an Holst Hartogh Heys, mevr. ;M. Scbimrael- penninck van der OyeDumonceau en den heer F. Kenninck. Do voorzitter deelt mede, dat alle aftredenden bereid zyn zich een her benoeming te laten welgevallen, waarna zy worden herkozen. 4. Mededeelingen van het bestuur. De voorzitter deelt mede, dat het gebouw en de inrichting zeer goed aan de gestelde eischen voldoen en verder, dat de school zich verheugt in het bezit van 2 interne leerlingen. Dat dit getal nog niet grooter is, is eenigszins gelukkig, daar men zich daaraan eerst zal moeten wennen en als de reputatie goed is, zal dat getal nog wel klimmen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. BAARN. Woensdagavond werd al hier onder voorzitterschap van den heer dr. A. J. A. Thomas de jaar- lyksche algemeene vergadering van de Vereeniging tot Verfraaiing van Baarn en Bevordering van het Vreem delingenverkeer gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer N. Wafelbakker bleek dat in het vereenigingsjaar 1907/08 weder veel was geschied tot verfraaiing der ge meente en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Gewezen werd op het stationsplein, het ravijn, de ijsclub, de tennisbaan en andere be langrijke zaken. Het ledental bedroeg 170, dat der begunstigers 43, terwyl de vereeniging 1 eerelid telde, alzoo totaal 214 contribuantes. Tot bestuurslid werd herkozen de heer dr. P. K. Astro. Tot leden der Commissie voor het nazien der reke ning 1908/09 werden benoemd de heeren M. Korthals Altes en J. D. F. van der Veen. Uit het verslag van den Penning meester, den heer C. T. Woltman Elpers, bleek dat de ontvangsten had den bedragen f 3117,426 de uitgaven f 2673,89, en alzoo het voordeelig saldo bedraagt 443,536. Aan contribu ties werd ontvangen f892, aan subsidie der gemeente f750, terwyl een gift was ingekomen van f 500 voor het oprichten van een drinkfontein op den Brink. Onder de uitgaven kwamen o. m. voor de navolgende posten f747,50 voor nieuwe aanleg en beplanting, ysclub f 274,50, medailles van Ver eenigingen f 50,78, bloemperken f 396,07 en oprichting fontein op den Brink f574,31. De begrooting voor 1908/09 beliep in ontvangsten f 1700 en in uitgaven f2147, alzoo een vermoedelijk tekort van f347. Onder de uitgaven was ingetrokken een bedrag van

De Eemlander | 1908 | | pagina 2