DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 235 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG Oitgave van da Naaml. Vannootsehap „DB n Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. STADSNIEUWS. Hoofdredacteur R. Gr. KIJXEJS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers I 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRA&T 18 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) - 0 08 - 0.10 Tot plaatsing van advertentiin en reclames ran buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uilsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandseb Advertentiebureau I). Y. ALTA. tt'armoesslraat 70—78 to Amsterdam. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Het diplomatieke incident tusscben beide landen zal vermoedelijk nog wel op vredelievende wijze eindigen. Ten minste het laatste telegram, uit Parijs over deze quaestie ontvangen, waarin een onderhoud van den minister Pichon met den Duitschen gezant prins Rudo- lin wordt gemeld, zegt, dat laatstge- genoemde de hoop uitsprak dat een minnelijke oplossing de twee regeerin gen in staat zal stellen het voorge vallene met de deserteurs te regelen. Pichon antwoordde hierop, dat by de hoop niet opgaf een voor de twee landen even eervolle oplossing te zien aaDnemen. Duitschland heeft reeds veel van zijn eischen laten vallen en vraagt nu nog alleen maar een „spijtbetuiging". De Fransche minister van Buiten- landsche zaken heeft hierop laten weten, dat hy, zich houdende op het terrein van de door Duitschland voor gestelde arbitrage, geneigd was te trachten met het kaninet te Berlyn tot een overeenkomst te geraken over een formule waardoor de twee regeei in- gen gelijktijdig zouden verklaren het incident van 25 September en de by die gelegenheid voorgevallen feitelyk- heden te betreuren. Hy voegde er aan toe, dat hij geenerlei formule zou aanvaarden, waarbij alleen de Fransche regeering haar leedwezen betuigt en waarbij op welke wyze ook een ver loochening van haar matrozen en sol daten, die hun plicht als militairen deden, ligt opgesloten. Onder de artikelen van de Fransche bladen over de quaestie trekt dat van Jaurès in de Humanité de aandacht door zijn voorzichtigheid. Jaurès vat kort samen wat er gaande is. Duitsch land wil verontschuldiging ontvangen van de Fransche regeering over de feitelijkheden, tegen den Duitschen consul te Casablanca gepleegd, Frank rijk weigert, verontschuldiging aan te bieden. Het is duidelijk, dat als de beide regeeringen op hun stuk blijven staan, het ergste daarvan kan worden verwacht. (naak het engelsch.) 49 Je bent wel vriendelijk. Veiliger zou mijn brief niet kunnen zijnl Ik zal nog vanavond aan Nancy schrij ven. Het doet me pleizier, dat ik er aan gedacht heb je om raad te vra gen. Vraag mij maar om raad, beste Malincourt, en je zult nooit bedrogen uitkomen 1 Maar behalve het genoe gen van een kostbaren vriend te hel pen, zal er voor mij ook nog eene kleine belooning op volgen. Ik hun kerde al lang naar een voorwendsel, om je zuster te ontmoeten. Deugd vindt altijd belooning in zichzelf mijn waarde Nonsens 1 zei Cesar. Ik weet heel goed, dat je 't doet om my van dienst te zyn. Vertel vooral niets van my uitgezonderd natuurlijk aan Nancy I Vertel haar maar, wat je wilt ten minste, als je haar kunt spreken, zon der dat de anderen er by zijn. Schrijf jij je brief maar oude jongen, en laat de rest maar aan mij over 1 Cesar zat dien avond laat op. Hy Waar wij op het oogenblik het meest behoefte aan hebben, zegt dan Jaurès, is koelbloedigheid. Al dadelijk moet men, voordat men met elkaar gaat redetwisten, wachten tot men nauw keurig is ingelicht. Wanneer de bladen beweren, dat Duitschland ruzie zoekt met Frankrijk, om de aandacht af te leiden van dat ongelukkige interview in de Daily Telegraph, dan stelt Jaurès daartegen over, dat volgens berichten van de Temps en de Journal des Débats, het stuk, waarin Duitschland zijn verzoek heeft gesteld, uitgereikt is voordat het keizerlijk interview in de Daily Telegraph verscheen. Redenen genoeg, meent Jaurès, om zijn medeburgers tot opschorting van oordeel aan te manen. Tot zoover Jauiès Dat de quaestie door Duitschland niet gezocht is om de aandacht van den biunenlandschen polilieken toe stand af te leiden staat vast, maar dat zij op dit oogenblik wordt aan geblazen, om te probeeren of v. Bülow niet een klein succes kan behalen, voordat by m den Ryksdag over die uitlatingen des Keizers moet spreken, is meer dan waarschijnlijk. Maar als nu dat succès uit blijft? DUITSCHLAND. Het nieuwe Moltke-Harden-proces, dat op 23 November was vastgesteld, is tot oubepaalden tijd verdaagd. FRANKRIJK. In de Kamer zijn de beraadslagin gen over de afschaffing van de dood straf voortgezet. De afgevaardigde Berry sprak tegen de afschaffing en werd bestreden door den socialist Meunier, die President Faillières prees, omdat hij de guillotine heeft afge schaft. Ook republikeinen en geuni- fieerde socialisten lieten zich in gun- stigen zin voor het Regeeringsontwerp uit en de radicaal-socialist Puecli ver klaarde, dat de afschaffing voor de toekomst moest voorbereid worden, het tegenwoordige oogenblik is wegens de toename der criminaliteit slecht gekozen. Labori, de bekende advocaat, verlangde een Karaerbesluit, dat in voering van het wetsontwerp gelastte. gaf Nancy een verslag niet alleen van zichzelf, maar ook een zeer omstandig verhaal over Violet en haar omge ving. Hij verzocht haar een of ander middel te baat te nemen om naar Elm- wood te gaan en Anthony duidelijk aan het verstand te brengen, dat zyn plicht meebracht zoo spoedig mogelijk zyn moeder en zuster weg te zenden en Violet de plaats te geven, die haar toekwam. Hoe Nancy het moest aan leggen, om van huis te gaaan en haar zuster te bezoeken, was hem bjj den tegenwoordigen staat van zaken verre van duidelijk, maar vol vertrouwen liet hy alles aan Nancy over. Den volgenden morgen gaf hij Ber tram den brief en deze ging vol op gewektheid op zijn zending af. Mrs. Malincourt was verheugd, toen zijn naam werd aangediend. Mr. Bertram Curzon, van Oak- hurst I riep zij tot haar dochter. Ein delijk komt hij het bezoek van papa toch eens beantwoordenWelke ja pon heb je aan, lieve Mijn gryze, zei Nancy lachend. Ik weet zeker, dat ik er allerliefst in uitzie, ofschoon ik niet denk dat Mr. Curzon een man is, die zich daarover bekommeren zal. Dat weet je niet, merkte Mrs. Egerton geheimzinnig op. Je moet die dingen niet te gering schatten. Ten minste, dat heb ik je vader dik- In den Senaat een interpellatie beantwoordende, zeide de minister van openbare werken namens het geheele land den luchtschippers dankhij bracht hun verder hulde en betuigde zyn bewondering. Hy voegde er aan toe, dat er een krediet van lOO.OuO frs. zal worden opgebracht ter aan moediging; de minister zeide te hopeD, dat de luchtvaart gunstig zal zijn voor den maatscbappelyken voor uitgang, de toenadering, de mensch- lievendheid en de vrede in de wereld. De Senaat nam daarop een motie aan, waarbij de verklaringen van den minister werden goedgekeurd. GROOT-BRITANNIË. Asquith heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de vrouwenkiesrechtaan- gelegeuheid niet behandeld kan wor den. SERVIË. Het bureau van de Skoepsjtina heeft aan de pers een bericht medegedeeld van den volgenden inhoud: Na de lezing van het regeeringsverslag, heeft de Skoepsjtina er acte van genomen, dat Servië in den huidigen moeilijken toestand al het noodige heeft gedaan voor een krachtige verdediging van de Servische belangen en zal voort gaan een correcte houding aan te nemen ton aanzien van de vervulling derinternationale verplichtingen. Gelet op de openbare meening, is Europa goed gezind jegens Servië. Met het oog op de gevoelens voor rechtvaar digheid der groote mogendheden, heb ben wij reden te verwachten, dat een rechtvaardig gevolg zal worden gege ven aan de eischen van Servië. Zonder den vrede te verbreken, zal Servië de bijeenroeping en de beslissingen van de conferentie afwachten. AMERIKA. Omtrent de verkiezingen in de Ver- eecigde Staten kan nog het volgende worden gemeld Taft zal in het kies college 399 steramen krijgen, Bryan 174. By de verkiezingen in 1904 had Roesevelt er 336, Parker slechts 140. Behalve de staten Montana en Ne braska heeft Bryan ook Nevada Colo rado en West Virginië veroverd. Tevens stemde Oklahoma voor de wijls hooren zeggen. Na deze gewichtige mededeeling stapte zy met statigen tred naar de ontvangkamer, waar de bezoeker wachtte. Het was zomerweer en de vensters stonden open. Curzon stond juist het elegante en toch gezellige intérieur te bewonderen, toen de da mes binnen kwamen. Hij verlangde werkelijk om de zus ter van zyn vriend te ontmoeten en keek vol belangstelling naar Nancy Zy was niet zoo gedistingueerd mooi als Violet, maar een bevallig figuur, groote gryze oogen en mooi glanzend haar gaven haar een bui tengewone aantrekkelijkheid. Een onmiskenbare gelijkenis met Cesar maakte dat Curzon zich dade lijk met haar op zyn gemak voelde dat en een ernstige uitdrukking, die zoo nu en dan op haar gelaat kwam en waarvan hy de oorzaak raadde. Mrs. Malincourt was uiterst vrien delijk, en haar echtgenoot, die even later binnenkwam deed alle moeite om hem aangenaam te zijn. Zy wa ren beiden niet weinig in hun schik, op te merken hoe hun bezoeker vol attentie was voor Nancy die er„ al lerliefst" uitzag in haar grijze japon. U heeft hier een mooien tuin, zei Mr. Curzon, terwijl hij door het Fransch venster naar buiten keek. Democraten. Het eerste bericht, dat ook Missouri zich voor Taft had ver klaard schiiüt niet juist te zyn ge weest. Over het algemeen genomen zyn er in de verkiezingstelegrammen der groote Londensche bladen nog al wat tegenstrijdigheden. Wettelijke regeling van den arbeidsduur. No. 2 der Geschriften van de Nederlandsche Ver- eenigiog voor wettelijke bescherming der arbeideis bevat de praeadviezen over wettelijke regeling vaD den arbeidsduur voor volwassen arbeiders van de heeren F. M. Wibaut, jbr. mr. H. Smissaert en Cb. Stulemeyer. De vragen, waarop de praeadviezen be trekking hebben, luiden 1. Behoort de Nederlandsche wet gever regelen te stellen betrekkelijk den arbeidsduur van volwassen arbei ders? 2. Zoo ja, van allen of alleen van hen, wier arbeid bijzonder gevaarlijk of schadelijk is? 3. Zoo van allen zijn gelijke regelen te stellen voor alle bedrijven 4. Zoo neen in welke mate en op welke gronden zal er verschil van regeling voor verschillende bedrijven noodig zyn Drankbestrijding De veldtocht tegen den drankdaemon is in Smallingerland begOQnen. Zoo men weet wordt daar evenals vroeger te Dinxperloo, Steenwijk, St. Pancras, Glanerbrug en Hengelo (Ov.) een proef- -stemmiDg gehouden om te zien hoe de inwoners denken over den drank en drankverkoop. Met meer dan gewone belangstel ling wordt deze stemming gevolgd. Nimmer werd nog de proef genomen met een zoo groote uitgebreide ge meente, terwijl bovendien van deze gemeente niet kan gezegd worden, dat ze jaren door de geheelonthouders is bewerkt, daar slechts iu Drachten en in een enkel dorpje van de talrijke dorpen en gehuchten, waaruit Smal lingerland bestaat, geheelonthouders verenigingen bestaan. De voorbereiding dezer stemming Ik heb op Oakhurst ook een tuin, waar alles goed groeit, maar er is geen verscheidenheid van bloemen iu. En heeft u geen lust om daar voor te zorgen vroeg Mrs. Malin court. Mijn dochter, Nancy, zorgt bijna geheel voor den tuin. Natuur lijk heeft zij een man tot haar be schikking, die het zware werk kan doen. Een tuin is zoo'n mooie ver siering bij een huis. U moet er dade lijk werk van maken, Mr. Curzon. Ik heb er totaal geen verstand van. Mijn voogd beschouwde al zul ke diugen als overbodig. Maar ik zou zoo graag eeus een paar wenken willen hebben. U zal het met mij eens zijn Mrs. Malencourt, dat het nooit verstandig is een tuinman in den arm te nemen en hem te laten merkeD, dat hij er meer van weet dan ik zelf. Zoodra ik uw tuin zag, kwam het verlangen in mij op, er precies zoo een op Oakhurst te heb ben. Misschien wil Miss Malincourt zoo goed zijn mij met haar onder vinding wat te hulp te komen al wil U mij maar een paar wenken geven, zei hij, zich tot Nancy kee- rend. Zeker, zeker! zei Mrs. Malin court, verrukt over dat voorstel, Nancy, wandel met Mr. Curzon den tuin wat in en laat hem alles zien. Mag ik u inviteeren over een is met veel zorg geschied en de actie wordt met groote opgewektheid ge voerd. Alles wordt met groote zorgvuldig heid vermeden wat den ernst dezer aangelegenheid kan schaden en met de meeste activiteit, als gold het inder daad een echte volksstemming met daadwerkelijke gevolgen, wordt de propaganda, die de stemming vooraf gaat, door het comité geleid. Dinsdagavond werd èn te Oudega èn te Houtigehage de rij der spreek beurten geopend, die gehouden zullen worden in tien verschillende dorpen en dorpjes gedurende deze week. Een extra propagandablad is ver spreid en een manifest aan alle man nelijke en vrouwelyke ingezetenen boven de 21 jaar zal nog volgen. De volgende week zal de stemming plaats vinden; men heeft de verwach ting, dat de drank en de drankver koop zullen neergestemd worden. Bedoeling dezer stemmingen is om feiten en materieel te verzamelen om bij een mogelijke herzieniDg der Drankwet met grond te kunnen pleiten voor local option, en deze in onze Drankwetgeving vast te leggen. („Ned.") De le luitenant van het 5e Reg. Inf. L. J. Baerends, is benoemd tot officier van speciale diensten. De overwegwachter B. Florijn zal Maandag 16 November a.s. een kwart eeuw in dienst zyn der H. IJ. S. M. Hedenmorgen half negen, had op den Leusderweg, ter hoogte van den molen van den heer J. Netkeus een droevig ongeluk plaats. Aan den hui eukant van dezen weg reden drie boerenwagensachtei elkan der in de richting Amersfoort. Eeuige kinderen, waaronder ook liet 9 jarig zoontje van den arbeider A. van Soeren,liepen tusschen den tweeden en den laatsten wagen in. Eensklaps liep de jongen tusschen de wagens uit om den weg over te steken naar den kant van het kazeruohek, toen plotseling een automobiei van uit Amersfoort hall uur bij ons te bljjveu lunchen. Curzou nam die uitnooJigiug gaarne aan en volgde toen Nancy in den tuin. Zij bracht hem door een siin- geiend pad hui ten het gezicht van het huis. Heeft u een brief voor mij vroeg zij plotseling, Lrwijl zij stil bleef slaan. Een paar dagen geleden ontdekte ik, dat Cesar op Oakhurst was en toen ik u vanmorgen zag, hoopte ik Dan vermoed ik, dat ik werke lijk welkom was? vroeg hy haar aankijkend. Ik heb Cesar moeten be loven, dat ik zyn brief u zelf in handen zou geven, en hier is hy. Nancy nam hem gretig aan en stak hem veilig in haar zak, terwijl een doukere blos haar gelaat overtoog, Wil u hem niet dadelyk lezen vroeg hij. L iat u niet door my weer houden. Malinconrt is volkomen ge zond en heeft werk, dat hem, geloof ik, best bevalt. Het was een groot geluk voor my van zyn diensten te kunnen proflteeren en wensch er my zelf nog steeds geluk mee. Hij heeft uw zuster Mrs. Eger ton, een paar dagen geleden een be zoek gebracht en daarna had hy behoefte u te schrijven. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1