DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. fo. 242. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. FEUILLETON. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DB EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. STADSNIEUWS. Langs den Weg. LANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S AbounementsprlJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Inlerc. 62. Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regelsI 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) T«t plaatsing van atlvtrtentiën co reclames ?;>n boden het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Advertentiebureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—7S te Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KEIZER EN RIJKSKANSELIER. Zooals men weet, is de Keizer er in de Rijksdagdebatten zeer slecht afgekomen. Het schijnt dat hij zeer slecht op de hoogte gehouden wordt van het- er in den Rijksdag 'en in het algemeen onder het Duitsche volk voorvalt, van wat de bladen zeggen en wat men in vergaderingen hoort. Maar indien de heer von Bülow, wat hij dan toch moet wenschen, een middel zoekt om den keizerlijken mond te snoeren, zal hij zorgen Wilhelm II het uitvoerig verslag van de discussie in het Parlement voor te leggen. Onder den vorigen president was critiek op een daad des keizers uit gesloten. Zij moest trouwens uitge sloten zijn, in het Nederlandsche Par lement kan zooiets niet voorkomen. MaarDuitschland heeft eeneconstitutie die aangepast is aan de figuren vau Keizer Wilhelm i en von Bismarck en op het oogenblik te kort schiet. Van het zuiver parlementaire stelsel is men afkeerig, maar de Rijksdag kon althans ruimer bevoegdheid bezitten dan hij heeft. De heer von Ballestrem, de vorige voorzitter, liet ten slotte toe, dat de redevoeringen van den keizer werden besproken als zij in het officieele blad hadden gestaan. Die concessie beteekende niets. Als nu de keizer iets gezegd had wat niet dooi den beugel kou, zorgde men dat het niet in het Staatsblad kwam en dan mocht er niet vau gesproken worden. De tegenwoordige president, die waarschijnlijk ook vond, wat alle Duitsche bladen eenstemmig consta- teeren, dat het zoo niet ging, heeft de redenaars het vrije woord gelaten. En zoo kan de heer von Bülow den keizer, als hij wil en durft, onthalen op de rede van den heer Haussmann van de Zuidduitsche volkspartij en van den heer Heine. Hij zal spoedig daarvoor in de ge legenheid zijn, want Maandag zal hij een onderhoud met den Keizer hebben te Kiel. (MAAR HET IN0ELSCH.) 55 Waar zou het toe dienen Hij kan zelf alles zien I antwoordde Vio let. Hij is den geheelen dag weg. Hoe kan hij nu alles precies weten Oeh, het is beter dat hij 'tniet weet. Hij kan mij niet helpen, zijn salaris is klein, en al het geld, dat hij overhoudt, gaat naar Christal. Wij trouwden haastig en hadden niets overgelegd. Er is geen vooruit zicht op verbetering, want Anthony's moeder zegt, dat zij Christal nooit terug wil hebben. Na October zullen wij dus natuurlijk nog meer zor gen hebben. Nancy luisterde zwijgend. Zij wist niet, wat daaraan te doen. Om zeven uur kwam Anthony. Hij ■naderde even loom en langzaam als Violet en hij kwam binnen met een trek van vrees en zorg op het ge laat. Nancy liep dadelijk naar hem toe, om hem te begroeten, en hij ver welkomde haar even hartelijk als hij Cesar gedaan had. Zijn blik ging di rect naar Violet, die somber de ont moeting tusschen hem en haar zuster In deu ministerraad is reeds be- sprokeu, wat hij den Keizei zal zeggen en die heeft met algemeene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het ex posé dat den Keizer Maandag zal worden voorgelegd. Men gelooft, dat als de kanselier gaat, alle ministers zullen aftreden. Dat begint reeds iets op zuiver constitutioneel doen te gelijken. Men mag benieuwd zijn uaar den afloop vau het onderhoud Maandag te Kiel. FRANKRIJK. De parlementaire groep der inter nationale arbitrage heeft een motie aangenomen, waarbij er voldoening over wordt uitgesproken, dat een normale toepassing van de Haagsche Conventie voor de vreedzame regeling van internationale geschillen, in de gebruiken der regeeringen wordt op genomen, en het bestuur wordt opge dragen de regeering geluk te wenschen met de oplossing van het voorval te Casablanca. LUXEMBURG. Groothertogin Marie Anna, tot dusver plaatsvervangster vau groot hertog Willem, is iD de veigadering der Kamer van gisteren benoemd tot regentes. De groothei tog verkeert in de onmogelykheid het bewind te voeren. CHINA. Een bericht uit Peking zegt, dat de Keizer stervende is hij is reeds naar de sterfzaal gedragen. Er zijn Keizerlijke Edicten uitge vaardigd, waarbij prins Tsjoen tot Regent van het Chineesche Rijk wordt verklaard, en diens zoon Poe-Wei tot vermoedeljjken troonopvolger. De leden van deu Grooten Raad zijn ten paleize bijeen. De Keizerin-weduwe is flauw gevallen. De Keizer heeft al sedert tien jaar aan chroüische nierontsteking gele den daar zyn nu suikerziekte, heup- jicht en andere kwalen bij gekomen. TWEEDE KAMER. Onze lezers hebben den uitslag van aanschouwde. Anthony liep op haar toe en kuste haar. Haar gelaat bleef onbewogen. Nancy sprong voor haar in de bres. Ik heb je beiden verrast, zei ze. Men denkt, dat ik het geld van oom Peter op Ryelands naloop, maar in- plaats kwam ik hier. Violet was even verwonderd als jij, Anthony. Jelui hebt een prettigen langen dag samen doorgebracht als je met den trein van 12.30 uur gekomen bent. Het verheugt my, je te zien, Nancy. Het zal Violet goed doen iemand by zich te hebben. Hij keek bezorgd naar zjjn vrouw alsof hij had opgemerkt, hoo het be zoek van haar zuster een verandering bij haar had teweeggebracht, eveuals dat van Cesar. Zy keek niet op en zei niets. Uit de woorden van Antho ny begreep Nancy, dat wat het doel van Violet dien dag pok geweest was, hij daarvan onkundig was. Zij stelde voor om samen wat te gaan wande len, en zij gingen uit. Anthony bood Violet zijn arm aan en zij nam hem aan. Zij mengde zich maar zelden in het gesprek tusschen de beiden anderen, hoe Nancy ook haar best deed haar er in te halen. Den volgenden morgen, toen Antho ny vertrokken was, vertelde Violet haar zuster dat Mrs. Egertou in een het debat over het al of niet deel nemen aan de Brusselsche tentoon stelling reeds gelezeo. Voor den minister Talraa was het een kwade dag. Van alle kanten kreeg hij verwijten te hooren. Nu heeft zijn Excellentie den tijd, nu het de we reldkennis geldt, smaalde de heer Scha per, toen de belangen der werkloozen aan de orde waren, liet hij zijn ambt genoot voor Biunenlandsche Zaken alleen. Maar vooral de heer Druoker ging den Minister te lyf. In de eerste plaats keurde de Groningscbe afgevaardige zeer gestreng af, uit constitutioneel oog punt, dat de Minister om zijn aftocht te dekken, zich verschool achter zijn adviseurs. De Regeering, die verant woordelijk is, heeft altijd op haar ambtenaren af te gaan. Zelf had de heer Talma moeten onderzoeken of inderdaad 4 ton voor een Nedelandsche afdeeling op de Brusselsche tentoon stelling strikt noodig waren. Dan laakte mr. Drucker, dat de Regeering tegen het antirevolutionnair principe in, na een onderonsje van den Minister van Koloniën en den heer Van By- landt, een begrooting met 25.000j>ul- den te verhoogen, die voorbestemd zijn om tot l'/j ton te groeien, met een zusterspostje van geljjk bedrag op de landbouwbegrooting. De Kamer liet met zich sollen. "Wat zij thans heeft goedgekeurd, is op irrationeele manier precies hetzelfde wat zy enkele weken geleden heeft verworpen. Toen stelde de Minister voor hem voorloopig f 1000 toe te staan, terwijl in de toelichting vier ton genoemd werd, en de Kamer geheel vry bleef om de deelneming der koloniën op zichzelf te beschouwen thans heeft de Kamer een voorloopig crediet van f1000 aangenomen, terwijl alle toe lichting ontbreekt, maar i'e stilzwij gende conditie werd aanvaard, dat de Regeering op drie ton kan rekenen en de Kamer de voorstellen, welke de Minister zal doen, en die gezamen lijk het moederland en de koloniën zullen betreflen dus hier geen vrij heid meer met welwillendheid zal onderzoeken. Dr. A. K u y p e r. De Haagsche heel slecht humeur was over iets, dat vermoedelijk met de komst van Nan cy in verband stond. Zij neemt altijd wraak, zeide Violet, en zij zal zich op je wreken door aan papa te schrijven, dat je hier bent. Ik zal je niet lang bij my hou den, en je zult geen toestemming krijgen weer te komeD, laten wij dus van het oogenblik profiteereu, en zoo gelukkig zijn als wij maar kunnen, zoolang wij nog samen zjjn I Nancy stemde hiermee in. Zij be greep, dat Violet wel gelijk kon heb ben, en dat het terwille van Violet beter zou zijn onderwerpen te ver mijden, die haar beiden maar onge lukkig maakten. Zij besloot de eerste de beste gelegenhéid aan te grijpen, om met Anthony te spreken. Het oogenblik kwam spoedig. Den volgenden avond klaagde Violet over hoofdpijn en ging vroeg naar bed Nancy trad de kamer binnen, waar Anthony zat te schrijven. Anthony, zei Nancy, vol vrees, dat hij haar aanmatigend zou vinden, heb, je er wat tegen, dat ik eens met je over Violet spreek Ieder oogenblik kan ik het bericht krijgen, dat ik weg moet, als papa te weten komt, dat ik hier ben, en ik ben zoo bezorgd over haar. Waar ben je bezorgd over? Zij heeft wel eens meer van die hoofd correspondent van de Tel. meldt, dat dr. Kuyper de begrootingsdebatten in de Kamer niet zal bijwonen. Hij vertrekt over eenige dagen voor een zestal weken naar Berlijn, zoodat hij eerst na het Kerstrecès de Kamervergade ringen zal komen bijwonen. Naar uit goede bron verluidt zoo schrijft meD echter uit deu Haag aan de Midd. Ct. zal dr. Kuyper bij de algemeene beschouwingen een groote redevoering houden ter ver klaring van zijn houding |tegenover het Kabinet. De overval in Ni as. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde dd. gisteren OfficieelTijdens de registratie van den kampong Hiligelie; op Nias is de le-luit. W. Van Holst Pellekaan met zijn brigade verraderlijk overvallen. Levensgevaarlijk gewond werden genoemde luitenant, de Niassche tolk en eenige dwangarbeiders. Kapitein Baerveldt, kwam op het nippertje een algemeenen aanval van den vijand afslaan. De vijand had 60 dooden. De toe stand der gewonden is bevredigend. De resident van Tapanoeli is per stoomschip Java er heen. Een eeuwfeest. Gisteren was het 100 jaar geleden dat het Instituut tot onderwijs aan blinden te Amsterdam gesticht werd. 12 Dec. 1S08 werd de school met 3 kweeke- lingen geopend, terwijl de heer J. Verboon als directeur optrad. Sedert 1892 fungeert de heer H. J. Lenderink als directeur. Het instituut werd verplaatst naar het fraaie gebouw aan de Vossius- straat, waar het thaDS nog is geves tigd. Den kweekelingen, die alleen van 6 tot 12-jarigen leeftijd worden aangenomen en tot hun 18e jaar kun nen blijven, wordt behalve in de vakken van het lager onderwijs, ook onderwijs in muziek en handwerken gegeven. Aan de instelling is ook een binderij en drukkerij verbonden waar boeken iu 't Brailleschrift worden gedrukt. Gisterenmiddag 2 uur werd het 100-jarig bestaan herdacht door een samenkomst in het gebouw der Vrije Gemeente. Toespraken werden gehou- pijueii, maar zij zegt, dat zij morgen wel weer beter zal zijn. Neen, niet over die hoofdpjju dat is niets 1 Maar over den treurigen toestand, die hier heerscht. Kan daar geen verandering in gebracht worden Heeft Violet zich bij je be klaagd ovtr onze omstandigheden? Violet heeft er ternauwernood een woord over gesproken. Wij kwa men overeen, om er maar niet van te spreken. Het meeste ben ik te weten gekomen van je moeder op den dag, dat ik hier kwam. Maar mijn eigen oogen vertellen mij veel. Er is echter een remedie. Welke dan Zijn toon was scherp en zyn blik streng, toen hij zich omkeerde. Violet moet hier meesteres zijn, zei Nancy dapper. Tante Harriet en zij zullen het nooit samen kunnen viDdenzij kunnen niet in hetzelfde huis wonen. Jij en Violel zouden dan Elmwood geheel voor je beiden kun nen hebben. Als zij een eigen huis had, dan zou zij met jou samen kun nen overleggen, om de uitgaven in te krimpen en je zoudt zoo langzamer hand je schulden kunnen betalen. Het rijtuig en de paarden benevens het halve dienstpersoneel zou kunuen af geschaft worden. Als jij hier zelf meester was, dan zou je opmerken, dat hier veel bezuinigingen kunnen wor den en muziek ten gehoore gebracht, waaronder een cantate, getoonzet door een oud-leerling van het instituut. Deze muziek werd door leerÜDgen en oud-leerliDgen ten gehoore gebracht. Naar wij vernemen zal de eerste Volksavond in dit seizoen van het plaatsolijk Nutsdepartement, gehouden worden Zondag 22 November a.s. Het symphonie-orkest onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken zal zijn medewerking verleenen, terwijl mej. Heeima van Voss, die reeds eerder hier met zoo'n succes optrad, het vocaal gedeelte voor haar rekening heeft. Dat belooft dus een mooie avond te worden. Morgen speelt H. V. C. I tegen Z. V. V. I uit Zeist achter .Rustoord". Het 2de gaat met een slecht elftal naar Hilversum om het vermoedelijk met een hooge scoren tegen het sterke Rapiditas af te leggen. Het eerste abonnementsconcert zal Donderdag a.s. in A mioita worden gegeven. Het Flonzaley kwartet, dat door alle critici om strijd wordt ge prezen heeft zeker aanspraak op een druk bezoek. We hopen dan ook, dat onze mu ziekliefhebbers het zullen waardeeren dat ze hier zulke goede kunst kunnen genieten, en dat velen dat door hunne tegenwoordigheid zullen getuigen. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek.) XV. Terwyl we na een langen en vrien- delyken nazomer plotseling in den winter zijn verplaatst, is het vereni gingsleven in de stad ontwaakt. Ver- eenigingen van allerlei slag halen hun schade in. Want het is immers een feit, dat de wereld niet in stand kan blijven zonder verenigingen, die altijd door vergaderingen houden. Het is een even treurig als merk waardig verschijnsel, dat deze oude den ingevoerd. Of het zou ook nog anders geschikt kunnen worden. Violet heeft een goed hoofd voor zaken. Zij kon hier alles besturen. Cesar heeft alles bij Mr Curzon geregeld en is in staat zijn geheele landgoed te bestu- reo. Hjj zou wel een maand vacantie kunnen krijgen en dan Violet met zijn ondervinding bijstaan, zoodat zij met zijn hulp eu de uwe spoedig in staat zou zijn zelf de regeling op zich te nemeu. Je hebt één ding over het hoofd gezien. Je hebt vergeten, dat ik ver plicht ben voor mijn moeder en zus ters te zorgen. Zy hebben niets dan hetgeen ik haar geef. Jy zoudt toch zeker óók niet willen, dat zy van honger omkwamen. Volstrekt niet, antwoordde Nan cy. Jij zoudt toch in die betrekking kunnen blijven en haar geven wat je verdient en nog iets bovendien om er ergens een klein huis te huren. Denk je, dat zij daarvan zouden kunnen bestaan? Violet en jij leven er toch ook van en dan zendt je nog geld aan Christal. Je moeder is niet meer dan je vrouw, Anthony. Hij zweeg, zijn gelaat werd som berder en somberder. Toen keek hij op en trachtte te glimlachen. Wordt vtrvolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1